EmmsT" BINNENLAND. STADSNIEUWS. TL A ABDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Staten-Generaal. yards konden geweest zijn achter den laatsten wagen in de drift, die in de handen der Boeren was. Hun vuur was als gewoonlijk zeer heet en onze positie was niet verbeterd door het groote aantal verloren paarden, die door onze gelederen terug galoppeerden. Ik zag een met zes paarden bespannen kanon zonder een enkelen man er bij voorbij trek ken, Wij kregen bevel naar de linkerflank terug te trekken en zoo het noodig was, de positie op te geven. De tweede batterij kwam dapper binneu het geweervuur van den vijand in 't gevecht, maar zij verloor zooveel paarden, dat zij moest terugtrekken en een kanon achterlaten, dat met de zes, die in de drift waren achterge laten, een goede buit voor de Boeren was Onze bereden infanterie hield de waterwer ken bezet, tot wij onze linkerflank in goede verdediging hadden gebracht, die, wy bemerk ten dit bjj het begin van het geweergevecht, tegelijk met onze rechterflank, achterhoede ea ons front door den vjjand in bedwang gehouden kon worden. Gelukkig was het helder weeranders wa ren wij geheel in plaats van aan di ie zijden omsingeld. De bereden infanterie hield zich goed, maar leed zware verliezen een officier en een groot aantal manschappen sneuvelden, ofschoon ik niet precies weet hoeveel. Ons to taal verlies aan gesneuvelden, gewonden eti gevangenen bedroeg, geloof ik, ongeveer 300. Mijn regiment verloor 32 manschappen. Ook weet ik niet, hoe sterk de vijand de drift bezet hield, maar ik kan dit niet hel pen; ik denk, dat als wij een aanval op de drift gedaan hadden en er in getuimeld waren, de vjjand er wel uit te voorschijn zou zijn gekomen. Dit was natuurlijk geen zaak voor Broadwoodhij moest zijne manschoppen redden en hij deed dit zeer dapper en ver standig. En toch wenschte ik, dat iemand mg had willen volgen of dat ik een eska dronsaanvoerder had gehad met eenigen van zyn mannen, die hem hadden willen volgen. Wjj zouden een kansje gehad hebben en een slechte kaus, en toch bij den Hemel, ik wilde, dat wij het geprobeerd hadden. Op dit oogenblik echter waren wij al te zeer bezig om onzen terugtocht te volvoeren en bij elkaar te blijven, en dat was bij het zware vuur van den vijand, de kanonnen en de losloopende paarden, die ons kwamen ver pletteren, niet zoo heel gemakkelijk. Wij verloren alles, wat wij bezaten. Ik behield alleen mijn drinkkroes, mij ehèqueboek en de voorwerpen, die ik toen bij my droeg, met myn mantel, die ik op mijn zadel had. Ook een pakpaard en een bediende, die licht gewond, maar niet gevangen genomen was. Mijn andere bediende was er met twee poney's van door. Het ergst van alles was, dat de hond, die sedert het gevecht bij Paardeberg steeds bij mg was geweest, ook in handen van de Boeren was gevallen. Zoo gaat het, als men kleine troepenmach ten op grooten afstand in het vijandelijk land, zendt, zonder eigeoiyke operatiebasis en zon der voldoend doel. French was daar alty'd sterk tegen en hem treft geenszins het verwijt. Natuuriyk ziet gij ook de reden van de geheele geschiedenis. Twee legers van de Boeren, waarvan het tweede ons juist wist te treffen, terwyl het eerste ons in den mond van het tweede dreef. Ook Broadwood is niet te laken. Hij had tot aan de overzyde van de drift kunnen rukken in plaats van tusschen de beide driften stand te houden, maar men kan niet altijd marcheeren en wy hadden al twintig mglen afgelegd tusschen 9 uur 's morgens en 3 uur 's middags. Vier van ons zijn naar Kaapstad vertrokken, om voorraad te koopen en voor reparation en wg hopen daar metterlijd allen een paar dagen naar toe te gaan, daar ik geloof, dat zij ons hier een drie weken of een maand rust zullen gevenwy hebben het hard noodig. Een brigade kan nog slechts 150 man bij elkaar breDgen, alle mannetjes geteldook hebben wij gebrek aan paarden. Op dit oogenblik zijn wy in een behoorlijk kamp op omstreeks vier mijlen van Bloemfon tein met goede weiden en water en naar ik hoop, met niet te groote waarschijnlijkheid het op bevel oogenblikkelijk te moeten ver laten. "Tot dusver hebben wij volstrekt geen rust gehad en wij zijn niet in een kamp ge weest sedert den 15dea Dec. Er is ook heel wat ziekte onder ons, maar nog niet in die mate, dat het ongerustheid behoeft te wekken. was geen eikele candidaat voor de gemeen teraad. gesteld en heeft ook niemand ge stemd. De ontslagen ambtenaar van Marine Phi- lipp, die verschillende oplichterijen pleegde, is gisteren door de correctioneele rechtbank te Pargs bij verstek tot vier jaar gevangenis straf en 1000 frs. boete veroordeeld. De a>Neue Freie Presse" deelt mede, dat Keizer Wilhelm voornemens is, in Juni of Juli een tegenbezoek aan Keizer Frans Jozef te brengen. In de Oostenrijksche Kamer zetten giste ren do Tsechen hun obstructie voort door over de 'kleinste kleinigheden hoofdelijke stemming te verlangen Het noodige lawaai ontbrak natuurlijk niet. Er schijnt echter groote veideeldheid onder de Tsechen te bestaan. In de avondzitting lieten zij toe dat de ijuotendeputatie werd gekozen. Kathrein diende een motie in, waarbij gevraagd wordt een commissie te benoemen om het reglement der Kamer te herzien. Vandaag zullen te Madrid en vermoede lijk in de meeste groote steden van Spanje allo winkel© gesloten worden als protest te gen do belastmgpolitiek de~ regeenng. Silvelaheeft dan minister van binnen- landsche zaken verzocht onmiddelijk zijn avontuurlijke teis door Catalonië te staken om heden den ministerraad bij te wonen. Du hevige werking van den Vesuvius heeft in de omstreken groote bezorgdheid gewekt. De berg is nu echter weer wat bedaard. Het is thans zeker dat de populisten Bryan's candidatuur voor het presidentschap der Vereenigdb Staten zullen steunen. meerderjarigwording van den Kroonprins van Duitschland, is lieden in de residentie terug gekeerd. De Commissie van Voorbereiding der wets ontwerpen betreffende de ouderlijke macht en jeugdige personen is heden gedurende de zitting der Tweede Kamer met den heer griffier vergaderd en zou vermoedelijk haar werkzaamheden ook hedenavond voortzetten. fiemengde Jfededecllngca. Uit lord Salisbury's rede op de jaarverga dering der sPrimrose League" (7, e telegram hierachter) kan nog worden aangestipt, dat de minister Gladstone's TransvaaLche poli tiek aansprakeiy'k stelde voor den tegen- woordigen oorlog. Maar Majuba zal gewroken worden door Roberts en Kitchener d e met 200,000 man bezig zijn aan de Koningin te onderwerpen het gebied dat nooit had moeten prijs gege ven woorden. 'Deze aankondiging van de annexatie der Boeren-repuiblieken werd door de aanwezige tory's natuurlijk geestdriftig toegejuicht. Salisbury ging voort en sprak ook over Ierland. Hij verklaarde dat eigen regeering voor Ierland minder dan ooit voor verwe zenlijking vatbaar was. Transvaal had het voorbeeld gegeven, van het gevaar dat in autonomie is gelegen. Waar blijft De Gallifet's bewering dat de zaak-Dreyfus gesloten is? De herstemmingen voor den Parijsehen gemeenteraad zullen worden uitgevochten om de Zaak Tegenover de can didatenlijst- der ra dicalen en dreyfusards heeft do Bond van het Fransche Vaderland er een opgesteld van socialisten, radicalen jr gematigde republi keinen, maar allen aanhangers van don Bond en tegenstanders van het ministerie dat de zaak-Dreyfus weder ter hand neemt. Het gerucht gaat te Parijs dat minister De Gallifet die hersteld heette, weder ernstig ziek is. In het Fransehe plaatsje Brignoles (Var) Atjeli. De correspondent der dN. R. Ct." te Batavia seinde onder dagteekening van gisteren Een ernstig gevecht heeft plaats gehad te Koetagletjoet in Merdoe met een bende van Toekoe Peukan en Panglima Polem. Aan onze zijde werden er 2 gedood, de onder officier Mathysen en 24 Javaansche soldaten licht gewond. De vijand liet 57 dooden en wapenen achter. Mij. tot Expl. van S. S. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering, onder voorzitterschap van mr. II. P. G. Quack, werd aan den heer J. L. Cluysenaer op diens verzoek eervol ontslag verleend als directeur-generaal, met ingang van 1 Juli. Aanwezig waren 1501 aandeelen, vertegen woordigende 275 stemmen. Gekozen v erd tot directeur-generaal mr. J. P. Sprenger van Eyk, oud-minister van finantiën en koloniën, met 264 stemmen. De heer Middelberg stond mede op de voordracht. Christelijke phllantrople. Gisteren had te Amsterdam een. vergade ring plaats van verschillende besturen van Chri-steli jk-pn i la n trop ische inrichtingen in ons vaderland. Het doel der samensprekmg was, te koenen tot een opleidingsiustituut van hulppersoneel in de gestichten. Het ini tiatief daartoe was genomen door het be stuur der „Martha-Stiobting", dat tot com missie van uitvoering benoemd hadde hoe ren ds. J. G. Smitt, dir. J. Th. de Visser en jlir. mr. L. v. d. Berch van Heemstede. Te genwoordig waren afgevaardigden van de weesin richting te Neerbosch, van de „Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte" te Heemstede en Haar lem, van d!e „Marth a-Stichting" te Alfeh a/d Rijn, van het „Emma Kinderziekenhuis" te Amsterdam, van het „Christelijk Doorgangs huis" te Hoenderloo, van de Idiotenstichting te Enmelo, ,,'a Heeren Loo", van de „Huizen van Barmhartigheid" te Ermelo, van het „Chr. Herstellingsoord voor Drankzuchtigen" te Prinsenhage. Sympathie met het doel was betuigd door de. H. Pierson, directeur der Heldringgestichten, evenals door mej. de Ra- nitz, te Groningen, die beiden tot hun leed wezen verhinderd waren, tegenwoordig te zijn. Na langdurige besprekingen, waaruit bleek hoezeer allen, van do noodzakelijkheid van dit werk waren doordrongen en waarbij har telijke sympathie uitgesproken werd met den eersten stap die op dezen weg door den heer j. E. Zegers, bij de vorming van diakenen was gedaan, nam de vergadering liet volgen de voorstel, door dr. d'e Visser ingediend, een pang aan Een commissie worde benoemd, waaraan wordt opgedragen lo. te overwegen op welke wijze, met hand having en zoo noodig met uitbreiding vain het bestaande, een, christelijke opleiding en vorming van hulppersoneel voor de gestich ten kan worden verkregen 2o. do besturen, die hun sympathie met 'het plan van het bestuur der „Martha-Stich- ting" hebben getoond, in dezen te dienen van rapport en advies; 3o. een nieuwe samenkomst voor te berei den, waarin do voorstellen der commissie be sproken en definitieve besluiten zullen geno men worden. Recdis terstond werd' eon commissie van 9 leden, vertegenwoordigers van verschillende gestichten, benoemd. De heer J. L. Zegers verklaarde zioh be reid, voorloopig het secret airiaat op zich to nemen. Tot hem, op „Moer en. Bosch" te Heemstede, worden, alle gestichten, die nog wenschen toe te treden verzocht ach te rich ten. Behalve door het afvaardigen van een bij zondere commissie, heeft H. M. de Koningin door het zenden van een hartelyk telegram van gelukwensching doen blijken van haar deelneming in het feest der meerderjarig heidsverklaring van den Duitschen kroonprins. De militaire deputatie, die door II. M. de Koningin in buitengewone zending naar Ber lijn was afgevaardigd ter gelegenheid der Tal van hoofdofficieren der landmacht die bij de jongste benoemingen rangspromotie maakten, waren heden bij den minister van Oorlog op audiëntie. Het lid der Tweede Kamer voor Amers foort, mr. F. D. graaf Schinimelpenninck, die onlangs door een val van zijn paard een been brak, is, naar het iDbl." vernam, ge durende zijn bedlegerigheid door een vrij heiige longaandoening aangetast. Tol voor kort was zyn toestand zelfs zorglijk. In de laatste dagen constateerer. de geneesheeren een gunstigen keer in de ziekte. Ilel lid der Eerste Kamer, de heer Fransen van de Putte, is voor deze maand naar het buitenland vertrokken. heer zijne Men meldt aan de sN. R. Ct." uit Bergen op-Zoom »De familie van luit. Asselbergs van het Indische leger, militair attaché bij de Boeren, heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat luit. Asselbergs, die te Durban typhus heeft, thans beterende is," Bij de commissie voor het Nationaal Hulde blijk voor wijlen Joubeit is tot heden inge komen f3177 50. In de gisteren gehouden raadsvergadering te Wormerveer werd de nieuw-benoemde burgemeester, de heer jhr. mr. T. A.M. A. Ilumalda van Eijsinga, geïnstalleerd. Te Gorincliem is overleden in den ouder dom van 79 jaar, de gep. luitenant-kolonel der O.-I. cavalerie P. C. Hoolboom. JnMIee-dr. Jansen. Een algemeen bekend en hooggeacht stad genoot, dr. P. J. Jansen, viert heden een zeldzaam jubilee. Vijftig jaar geleden is het dat dr. Jansen den graad van doctor in de medicijnen verwierf. Op zulk een dag kon groote belangstelling van collega's en vrienden niet ontbreken. De afd. Schiedam en Omstreken der Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst kwam in haar geheel hare up- wachting maken. Uit haar naam sprak dr. J. Voogd, te Vlaardingen, voorzitter der afdee- ling, den jubilaris aldus toe Als voorzitter van den Kring rust op mij de aangename taak u namens den Kring te begroeten, nu gij heb betrekkelijk zeldzame en steeds benijdenswaardige voorrecht ge niet uw gouden jubilé te mogen vieren, he den den, dag herdenkt waarop gij 50 jaren geleden tot rued, doctor zijt bevorderd. Uit ons aller naam wenscih ik u hartelijk geluk met dit heugelijke feit, vooral omdat gij het xnoogb vieren, zooals gij bier voor ons staat, nog flink en krachtig, ongedeerd door de vele kwalen en gebroken, die op dien. leeftijd zoo- velen onzer reeds invaliden doen zijn. Mo dunkt, wanneer ook gij heden, doet, wait wij allen doen op een herinneringsdag, dan blik achter u slaat, on in. het geheugen terug roept wat eir in. die 50 jaren is geschied, dan verrijzen zeker ook voor uw geest die beelte nissen van uw vroegere amlb'tgenooten, en ziet gij u, als jongere, omringd door hen, die toen leden yan den Kiring waren, met wie gij uw beste krachten hebt gewijld' aan den bloei van. onzen Kring, aan het bereiken van hot schoone doel, aaneensluiting der genees kundigen, gemeenschappelijke behartiging onzer belangen, tot bloei van de geneeskun dige wetenschap. De meesten hunner zijn reeds heen gegaan.slechts twee zijn er over, om met ons op te gaan, om u op uwen feest dag te begroeten; maar ai zijn thans de plaatsen ingenomen door anderen, voor on zen Kring zijt gij gebleven, wat gij steeds waart, een ijverig lid, getrouw bezoeker on zer bijeenkomsten, belangstellend in alles wat den Kring betreft, een dien. wij, noode zouden missen. Het ligt niet in mijn bedoeling hier to mo- moreeren wat gij voor den Kring deedt, hoe menigmaal gij als voorzitter de vergadering bobt geleid, hoe dikwijls gij den Kring als afgevaardigde op de aïgemeene vergadering hebt vertegenwoordigd, hoe gij ook nu nog, als schatbewaarder nauwkeurig dien meer ma- terieelen plicht van het bestuur betracht. Evenmin zal ik herinneren, wat gij geduren de de vel© jaren van uw verbliji hier ter ste de geweest zijt voor d© lijdende menschhoid; h'ocvele kranken gij hebt hersteld, hoeveel lijden gij hebt verzacht. Anderen, die met en naast u hebben gearbeid, zouden dat, zoo noodig, beter kunnen getuigen dan ik. Zoo noodig, zoido ik, want ah ik zi© hoe talrijke blijken van achting en vriendschap u heden worden aangdbodbn, dan kan ik het den La tijn sch-en schrijlver nazeggen „Ubi testimo nia adisunt, reruan adinonibio non neoessaria". Ook ons was het een behoefte u heden stoffelijk blijk van belangstelling en V, voor, rechtopstaande, de mcoien kop opgeheven, in de hand een blad perkament waarop het mensehelyk geraamte is getee' kend, aan zyn voeten een ander blad waarop het inwendige der borstholte, achter hem eenige folianten dragende het lampje der wetenschap. Een zilveren plaat op het predeslal ver meldt deze opdracht PETRO JOANNI JANSEN viro doctissimo quo die ante X lustra summos in arte medica honores adeptus est hanc statuam dono dederunt collegae amicissimi A. D. VI Idus Maias A. D. MDCCCC d. w. z. »Aan den zeergeleerden Petrus Johannes Jansen hebben vrienden-collega's, op den dag waarop hij voor 50 jaren lot den hoogsten graad in de geneeskunde is toegelaten, dit beeld ten geschenke gegeven 15 Mei 1900." Een deputatie uit d© verpleegden van het R.-K. Weeshuis werd begeleid door het be stuur. De heer W. A. Beukers sprak den ju bilaris in Jiartelijke woorden toe, dankende voor het vel© dat d© heer Jansen voor die in richting had) gedaan. Dan .volgde het bestuur van de St. Wille- brordusrvereeniging, dat tot woordvoerder had pastoor Lamgewen, die ook namens deze vereeniging uiting gaf aan de gevoelens van dankbaarheid en hoogachting. Hot bestuur van die vereeniging tot ver schaffing van goed© woningen aan. mmver mogenden uitte zijn gevoelens van waardee ring en hulde bij monde van dr. C. J. Vail- lant. Reeds gisteravond ontving de jubilaris een prachtig bronzen beeld „Rebecca au puit©" dat werd aangeboden door een aantal patiën ten, een bewijs van hulde en dank dat zeker den dokter welkom was. Van de Broeders der R.-K. School was een fraaie penteekening in goud en kleuren ont vangen, zijnde een huldeuiting die zeker als een meesterstuk op dat gebied mag be schouwd worden. Een eigenaardig oadeau was zeer zeker d'e dissertatie in goud'en lauwerkrans, door den heer Jansen bij rijn promotie geschreven. Dat een legio bloemstukken enz. enz. de Woning van den feestvierende vulde, behoeft zeker geen betoog, evenmin als het aantal bezoekers, telegrammen, brieven, kaartje© etc. kunnen geteld worden. Op de feestvergadering der afd. Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond, ter gelegen heid van het Encycliekfeest, Zondagavond a.s, te 8 uur, zal als spreker optreden pater H. M. Reuser, S. J. De 12-jarige Anton van der Horst, wonende in de Prinsensteeg, viel gisteravond van het bordesje aan café Beurs, met het treurig gevolg dat hg een arm brak. Geneeskundige hulp is natuurlijk dadelyk ingeroepen. In de gisteren gehouden openbare verga dering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werden o. m. behandeld de beroepen van H. I). Goldberg, te Rotterdam, en H. van Smaalen, te Vlaar dingen, tegen het besluit van B. en W. van Vlaardingen waarby de voortzetting der weik- zaamheden in de koek- en banketbakkerij in perceel Hoogstraat 132 is verboden, tot wel ker oprichting aan eerstgenoemden-appellant in 1895 voorwaardelijk vergunning is verleend. Rapporteur was de staatsraad mr. de Nerée van Babberich. Als gemachtigde van appellanten trad op mr. M. T. de Baat, advocaat te Rotterdam. De Kon. beslissing volgt later. 'De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, zal, Donderdag 17 dezer, een lezing houden in de zaal sHarmonie" alhier, des avonds ten 8'/a uur. OnderwerpOngevallenwet. Zondag a.s., te IX uur, houdt de afd. Vlaardingen van den Ned. R.-K. Volksbond haar jaarvergadering, gevolgd door een En cycliekmeeting. Op de jaarvergadering is o. a. aan de orde de verkiezing van 4 bestuursleden. Aftredende, maar herkiesbaie leden zijn de heeren Jac. Buters, Jac. de Groot, J. Odijk en J. Vermeulen. Zondag 20 Mei a. s. vindt de eerste feest avond plaats ter viering van het zesde jaar feest, met medewerking van »St Caecilia" en ïAlberdingk Thijm", onderafdeelingen. vriendschap aan te bieden, en de commissie uit onzen Kring, die rioh op rijn verzoek met het bezorgen daarvan heeft belast, heeft gemeend geen betere keuze te kunnen doen, dan daarvoor te kiezen het beeld, van een onzer groote voorgangers. Uit naam van den Kring bied ik u dus ols sauvenL' aan dezen dag aan. een zilveren statute van den groo ten anatoom Vesalius, dat wij hopen d!at gij' wel zult willen aanvaarden en een plaats I geven bij de andere geschenken. Moge het I u gegeven zijn, nog menig jaar werkzaam te zijn, in het belang uwer patiënten, dan zul len ook wij ons nog lang mogen verheugen in bet bezit vaia ons medeliddr. Jansen. De statuette, in zilver gedreven in de bekende fabriek van Van Kempen Zoon te Voorschoten en rustend op een ebbenhouten piëdestal, stelt Andreas Vesalius, den grooten 16den eeuwschen anatoom, lijfarts van Karei By Kon. besluit is, met irg. van 15 Mei, a. de adj.-commissaris der loodsen te Maas sluis, L. Van der Valk, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Rotterdamb. benoemd tot adj.-commissaris der loodsen te Maassluis de heer L. Cordia, thans gezagvoerder ter koopvaardg'. Rosier Faassen heeft gisteravond gejubileerd te 's-Giavenhage. Gegeven werd sZwarte Griet". Reeds bij zyn opkomen ontvingen hem de toejuichingen van het publiek. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden heden terecht Hendrik van Witzenburg, 24 jaar en Cornelis van der Spek 26 jaar, beiden thans gedetineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, aan wie ten laste gelegd was op 31 Aug. aan Otto Risse te Elberfeld geschreven te hebben op briefpapier waarop gedrukt Nederlandsche Zuivelmrichting de Ngverheid Overschie, verzending van de allerfynste Roomboter. De brief was geteekend II. van Witzen burg Co., boterfabrikaoten, in welken brief zy onder allerlei aanprijzingen hunne boter trachtten te verkoopen, waarop in antwoord Otto Risse eene bestelling deed van 1000 K.G. natuurboter, waarop zy genoemden heer Risse bewogen tot remise van f1068, onder toe zending van een factuur, met verzoek bij vooruitbetaling te voldoen, terwijl de firma W. èe Co een monster natuurboter aan de lirma Risse zond met bn" voeging dat de party van 1000 KG. ter dispositie stond, terwijl zy op dezelfde wijze met wel 60 firma's in Duitschland zaken deed en dat zij (bekl.) bereid waren de namen dier firma's mede te deeleu. De heer Otto Rsse die de zaak niet vertrouwde begaf zich uit Elberfeld naar Overschie en won informaties in bij den burgemeester dier gemeente en bleek hem dat zij geene zuivelinrichting te Overschie exploiteeren en alzoo niet in staat waren de bestelling uit te voeren en geene goederen als bedoelde te Overschie voorradig hadden. Bekl. Van Witzenburg, vroeger werkzaam ten kantore van den ontvanger der regis tratie te Schiedam, erkende de offerte per brief gemaakt te hebben doch niet gepoogd te hebben op te lichten. In Juli 1899 was hij verhuisd van Overschie naar Rotterdam en had lig zich geassocieerd met C. v. d. Spek in de Gerard Scholtenstraat 121. Het kantoor bestond uit de vooi kamer van het woonhuis van de moeder van bekl. v. W. die meer als administrateur optrad, terw'tjl van der Spek de koopman was. Zij kochten een exemplaar van het Duitsche Rijksadres boek cm namen van Duitsche firma's op te zoeken. Volgens bekl. v. W. is de offerte aan Otto Risse buiten hem om geschied. De uitdruk kingen in de brief waren slechts bluf, groot spraak en reclame. Het was zijne bedoeling indien hij het geld ontvangen had, hij er boter voor gekocht zou hebben. Bekl. had zulke mooie briefhoofden, w'y'l hij dit briefpapier nog had van zyne vroegere zaak te Overschie en hy bij zgn overgang naar Rotterdam nog geen papier had. De president merkte op dat George van Biene reeds in Augustus 1899 ander papier gele verd had en hij (bekl.) alzoo gebruik maakte van een valscb vignet. Bekl. v. d. Spek ontkende eveneens de brief aan Otto Risse geschreven te hebben. Hij bekende dat de fabriek de Ngverheid te Overschie niet bestaat en ook niet zijn zaak is. De reclameuitdrukkingen waren om zijn zaak aan te prijzen. Bekt. kan niet opgeven op welke wyze hg de bestelling uitgevoerd zou hebben. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 9 Mei. Velvolg.) De behandeling der boterwet werd voort gezet met artikel 1 bepalende dat boter is het vetartikel, waarin geen andere vetbe- standdeelen voorkomen, dan die van melk afkomstig zyn, en margarine de op boter gelykende waar, welke dienen kan om haar te vervangen en welke vetbestanddeelen be vat, die niet van melk afkomstig zyn. Een amendement-Pij t ter-sen. strekt om te bepalenIn den zin dezer wet is boter liet vetartikel waarin geen andere vebbcstand- deelen voorkomen d'an die van melk afkom stig zijn. In den zin dezer wet is margarine liet vet artikel dat als op boter gelijkende waar die nen Iran om haar te vervangen, waarin ande re dierlijke vetbestanddeelen voorkomen dan die van melk afkomstig zijn. Eenig vetartikel, dat als op boter gelijken de waar dienen kan om haar te vervangen, waarin andere bestanddeelen voorkomen dan 'boter en margarine in aen zin dezer wet, mag slechts onder een naam aan een hoofdbe standdeel van zoodanig mengsel ontleend, in den handel worden gebracht. De woorden .boter" n „margarine" zuilen van dien naam geen dfeel mogen uitmaken. De heer PIJTTERSEN verdedigt zijn amen dement. Hg wil met het oog op de hooge waarde van de margarine voor de volksvoe ding alles vermyden wat voor dat artikel nadeelig kan zijn en daarom moet gezorgd worden, dat geen mengsels als margarine worden verkocht, die dit niet zgn De heer HARTE verklaart namens de Comm. van Rapp., dat het doel van het amend, lofwaardig, maar het middel ver keerd is, doodend zelfs voor de margarine- fabiicatie, die hier te lande gebruik maakt van plantaardige vetten. De Comm. ontraadt het amend, dus zeer. De REGEER1NGSCOMMISSARIS zegt, dat de Reg. dezelfde bedoeling heeft als de voor steller, maar hy ontraadt een verandering van definitie, die, na ernstig onderzoek en raadpleging van deskundigen, is voorgesteld. De heer VAN RAALTE vraagt waarom het woord vetartikel" in de bestaande wet, is veranderd in de op boter gelijkende swaar", ter aanduiding van margarine. Spr. geeft aan het woord vetartikel de voorkeur. Na replieken van de heeren PIJTTERSEN en HARTE en van den REGEERINGSCOM- MISSARIS, die den heer Van Raalte ant woordt, dat er geen bepaalde reden is, waarom het woord vetartikel voor waar is vervangen, en het alleen om de euphonie is gekozen, wordt het debat gesloten. Het amend.-Pyttersen wordt verworpen met aïgemeene stemmen op éen na, die van den heer Pijttersen. Art. 1 wordt goedgekeurd. Morgen te II uren voortzetting. Zitting van Donderdag 10 Mei. Per Telegraaf.) De beraadslagingen over de boterwet wer den voortgezet, en wel over art. 2, bepalende dat bij verkoop, voorhanden hebben, uitstal len, rondbrengen, rondventen, vervoeren, uitvoeren, enz. alle margarine met het woord .Margarine" moet gemerkt rijn. De heer PIJTTERSEN lichtte een amen dement toe om dit merk niet slechts op de buitenste verpakking, maar op alle verpak kingen te doen. voorkomen, vooral om. fra.udo tegen te gaan bij uitvoer naar 't buitenland.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2