YLAARDINGEN. MAASSLUIS. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. staande uit de tieeren mr. Von Baumiianer, mr. J. F. Wertheim en nu. R. v. d. Work en den secretaris dr. E. Launllard, aan wel ke het opdroeg, bedoelde gestichten te bezoe ken en dan rapport van haar bevindingen uit te brengen. Ook lieeft de commissie ,,'t. Hoo geland1" bij Beekbergen (gesticht der Veree- nigïng voor Christelijke verpleging van bede laars en landloopers) bezoch tzij kreeg daar van een zeer gunstige® indruk. Het hoofdbe stuur heeft besloten. deze vereemging met een jaarlijkscho subsidie va.n 250 te steu nen. In 't verslag wordt met dank melding ge maakt van verschillende legaten en schen kingen voor de biblotheek. Het getal der gevangenen op ultimo Dec. 1899 beliep 3630 tegen 3690 op 31 Dec. 1898. Blijkens do rekening en verantwoording van den penningmeester mr. J. F. Wertlieim bedroeg het saldo op 1 Jan. 11. ƒ5261. Weder werd voor een jaar verlengd het contract met de „Yereenigmg voor halfver weesde en verwaarloosde kinderen". Het rapport over de Rijksopvoedingsge stichten gaf tot eenige discussie aanleiding, waarvoor mr. Bethaan Macaré thans, met het oog op de aanstaande behandeling van de wetsontwerpen van den tegenwoordige®. Mi nister van Justihee die zoo groote verande ring beloven in de opvoeding van verwaar loosden enz., het oogeublik minder gunstig gekozen achtte. Met die meening vereenigd© zich de ver gadering. .Na dé pauze kwamen in behandeling de door heb hoofdbestuur voorgestelde regle mentswijzigingen. [Allereerst cmi als doel van hetgeen het Genootschap beoogt ook te noe men: „Om personen, benedon dén. leeftijd, van '18 jaren, wier handelingen aanleiding geven of hebben gegeven tot strafrechterlijke vervolging, doeltreffende hulp te verleenen, >ten einde hen voor verdere afdwalingen te behoeden. Met machtiging van het hoofdbe stuur kunnen de afdeelmgen m dergelijke gevallen haar bemoeiingen, bij uitzondering ook uitstrekken tot andere, met de bovenbe doelde samenwonende, minderjarigen." Hiermede in verband staat een nadere wij ziging: „De hulp, aan jeugdige personeu te verleenen, is er zooveel mogelijk op gencht, hen te onttrekken aan voor hen verderfelijke invloeden en te bevorderen, dat to hunnen aanzien de meest doel'reffende middelen worden toegepast, om hen in 't vervolg voor afdwalingen to behoeden. Waar noodig, voor ziet de afdeeling ook te hunnen behoeve in rechtskundigen raad en bijstand, tot liet be komen waarvan zij zich bij voorkeur tot le den der afdeeling wendt." Amsterdam merkte op dat het werk, het welk men het Genootschap wil opdragen reeds met eere wordt verricht door Pro Ju- ven tute, en men moet streven naar samen werking met die vereemging Met elkander dient overleg gepleegd 'e worden, en Am sterdam betreurt het dab dit. overleer met reeds plaats had; vandaar dat de voorstelt de volgende motie van orde: „De vergadering, gehoord) de discusne% noodLigi het hoofdbestuur uit omtrent het onderwerp overleg te plegen met de vereem ging Pro Juventuto en m afwachting van de verkregen resultaten ,de behandeling van het voorstel te verdagen." Na. breede discussie werd dieze motie aan genomen met 22 tegen 13 stemmen. Aangenomen werd dat het bestuur eener afdeeling zal bevoegd zijn, ook personen, geen lid van het genootschap, tot het vervullen van Je taak van patroon te roepen. De overige voorgestelde wetswijzigingen werden m verband met de beslissing over de motie-Amsterdam aangehouden. Daarna kwam neg m behandeling het vol gende door Alkmaar gedane voorstel: „De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op zich 'o wenden tot dc-n mi nister van justitie met verzoek het daarheen te leiden, dat het ontslag der jongens, in do Rijksopvoedingsgestichten verpleegd, zoo min mogelijk m de wintermaanden plaats liebbe, daar het bij herhaling gebleken is, hoogst moeilijk alsdan voor lien te zijn, werk te ver krijgen, vooral voor hen, die in de gestichten het timmervak, kleermaken, enz. hebben aan gebonden afdrukken van een missive van mr Van Tienhoven aan de commissie voor de handelspolitiek en van de naar aanleiding dier missive uitgebracht rapporten van ge noemde commissie en van het Nederlandsch Laaidibouwoomité. Door de Comm. van Rapp. zijn amend, voorgesteld op de artt. 7 en 8, der Boterwet, strekkende om te vooi komen dalbijcontróle vau de boterinspectie op openbaie vervoer middelen vertraging in den dienst ontsta. Nog is door haar een amendement voor gesteld op ait. 11, om de woorden «ander openbaar verkooplokaal of aan een andeie openbare uilstalling" te vervangen door: op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats". De Minister van Justitie heeltlo. be paald, dat liet notarisexamen zal aanvangen Maandag 2 Juli te 's-Gmvenhage2o. be noemd: tot lid en voorzitter der examen commissie mr. A. Telders, landsheer; tot h'den mr. Land, lioogl. te Gioningen jhr. nu. De Savoinin Lobman, rechter te's-Gra- venliagenu. Nelbsen, rechter te Bieda; H. W. J. Samips, notaris te Hoorn E. G. van Sendee, notaris te Dieren A. Bonman, in«p. der icgistr., met vei lof, te 's-Graven- hagetot piaatsv. leden: jhr. mr. W. Th. G. van Doorn, te 's Gravenliage0. Andiiessen, notaris te Rotterdam; C. A. Vriesendorp, bewaarder van de hypoiheken enz. te Hoorn tot secretaris Jansen van Afferden, hooLI commies van Jus-iitie. 't meest aangenaam was het geschenk harer oud-leerlingen, die haar een fraaie bloemmand en een gift in geld schonken. Nog vele heilvolle jaren in het religieuze leven zij haar van harte toegewenseht (»N. S. Ct.") Correspondentie. P. de B, Ons nummer van heden bevat het antwoord op Uw vragen. De iDSchrijvingsbiljetten voor het recht tot verkrijging van openbare standplaatsen op de kermis alhier, moeten vóór den 31 en Mei ingeleverd worden bij den marktmeester. De kermis begint Dinsdag 19 en eindigt Vrijdag 22 Juni, op welken laatsten datum de paardemarkt gehouden wordt. 'Door eenige bewoners van het noordelijk gedeelte der Waalstraat alhier is aan B. en VV. per rekest verzocht, om bij de ophanden zijnde kermis de kramen met het frontnaar dat gedeelte te doen opbouwen. De stoomtabaksfabriek, voorheen J. W. v. d. Boor, alhier is, naar wordt gemeld, aangekocht door de firma Peek en Cloppenburg te Rotter dam, om daarin een confectiemagazijn te vestigen. afdeeling geleerd." 'Na eenige discussie vestigde nu-. Retha.ui Macaré er de aandacht op dat volgens art 39 der Strafwet de rechter, die het vonnis over opvoedeüngen wees, ten allen tijde be voegd is, die straf te doen eindigen, men kan zich dés tot de rechtbank wenden. Spr. ad viseert dus het voorstel in te trekken, waai- aan door Alkmaar wordt vold'aan. Bij de rondvraag zegt Assen te hebben na gegaan, hoe de gevangenen den Zondag door brengen! m de cel en dat noemt de afgevaar digde afschuwelijk, omdat de mcesten dier mannen niets te doen hebben, omdat ze dik werf niet of si edits gebrekkig, lezen en schrij ven kunnen. Spr. heeft toen eenigo spellen, zooals puzzles aan regenten gegeven, die zij onder de gevangenen te Assen verdeelden. Spr. brengt daarom deze zaak ond'er de aan dacht van het hoofdbestuur. De secretaris merkt op dat destijds de Re geering te kennen gaf dat onderwijs, werk verschaffing en lectuur tot haar taak beboe ren, het is dus de vraag of het genootschap ach met de bibliotheek mag inlaten. Laat de afdeeling dus op goede boeken de aandacht vestiger. Nadat Amsterdam, het rapport aangaande de uitgangakassen had overgelegd!, werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is Willem Fiederik Rappard te Manang op Java, met al zijn wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd, met den titel van ridder, zoo voor hem zeiven als voor zijn wettige mannelijke afstammelingen. Een wetsontwerp is ingediend' tot ophef fing van wettelijke maxima voor de uitgifte van pasmunt voor Ncd.-Lndië. Door den Minister van Buitenlandsehe Zaken zijn aan de Tweede Kamer, ter voor bereiding van het débat over de motie van den heer Van RaaJte, betreffende de organi satie van het consulaatwezen, en met verzoek van opname onder stukken der Kamer, toe- Uit het verslag over '1899 van de Veree mging tegen de Kwakzalverij, blijkt dat het aantal leden bedraagt volgens de naamlijst 76G, terwijl inkomsten en uilgaven loopen over een beding van f1765. Van het «Maandblad" werden meer dan zestigduizend exemplaren kosteloos verspreid. Tal van kwakzalversmiddelen weiden door verschillende leden der Veieeniging onder zocht en de samenstelling in het «Maandblad" medegedeeld. De jaarlijk^che algemeene vergadering van de Bi onderschap van commiezen der poste rijen zal plaats hebben te Amsterdam op 27 Mei a.s. Wij hebben reeds medegedeeld dat de En- gelsche regeermg den heer W. E. Robinson, consul van Groot-Britannië te Amsterdam, heeft opgedragen voor een waarde van f 500 aan boeken te doen aankoopen tan behoeve van do krijgsgevangenen op St. Helena. Dio bestelling is uitgevoerd door de firma Hovdker Wormser, te Amsterdam, op ad vies van dr. A. Kuyper. Voor een groot deel bestaat do bezending uit stichtelijke lectuur, gekenmerkt door naimea als Bungener, From mel, Dekker, euz.historische romans als d'ie van mevr. Bosboom Toussamt, Van Jten- ncp. Hofdijik („De stnjd onzer vaderen"), maar ook vertaalde als Walter Scott's „Ivan- hoo", Brckmann Chatnan „De Franscho re volutie", Joh H. Been „Admiraal dubbel Wit", benovens nog andere- weaken, in. histo- rischen of bespiegelenden aard als Van Oord „Sladitersnekde Kaapsclie Stories on d'Ar- bez, Heisba Stretton „Het schouwspel der we reld", Kalf „Onder een worstelend volk", Hoogewerff „Ban Cochba", Harrison „Pnns Willem I", vertaald door dr. Nijhoff enz. Ook van de bekende eigen, uitgaven der firma werden eenigo werken gezonden, even als van de reeds aangeduide telkens twee exemplaren Bij laatstgenoemde categorie wa ren ook enkele boeken van dr. Kuyper als Dagen, van goede boodschap", „De vleesch- wordmg", „Gomer voor den Sabbath" enz. Evenzoo werken van Nicolaas Beets. De boeken zijn reeds naai- Londen verzon den Er is te Napels eene post uit Transvaal en den Oranje-Vrijstaat aangekomen, welke hedenavond te 11.47 te Rotterdam kan ver wacht worden. Te VGravenhage is in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer mr. A. A. J. Clant, oud-kantonrechter te Rotterdam. Te Arnhem is m den ouderdom van 62 jaren overleden dr. J. C. de Voogt, geduiende 35 jaar seciclaris van den Geneesk. Raad van Utrecht en Ovei y-el, en sinds 24 jaar ge meente-geneesheer. De oveih'dene was ridder van de Oranje- Nassau-orde. Op 71-jarigen leeftijd is te Diessen overle den de heer M. H. van Dijck, lid der Provin ciale Staten, van Noord-Brabant voor het hoofddistnct Tilburg »n 37 jaar ter van Diessen. burgeniecs Te Raai te is overleden in den ouderdom v an 60 jaren de heer N. N. Osse, burgemees ter dier gemeente sedert 1881, en van 1874 tot 1898 lid der Staten van Overijsel voor hot kiesdistrict Oldenzaal Bij Kon. besl. is aan den reserve-officier van gezondheid der 2de klasse D. Ris, gere kend van 24 Mei 1900, een eeivol ontslag verleend uit zijn betrekking tot de landmacht. Als merkwaardigheid dient vermeld dat de 92-jarige chirurgijn L. van Pinxteren, als de oudste Schiedamsche collega van den jubi laris, gisteren mede dr. P. J. Jansen kwam gplukwenschen. De heer Van Pioxteren gaat slechts zelden meer uit. Heden herdenkt de eerw. Zuster Roberta (in de wereld mej. Anna Bering) den dag waarop zij vóór 25 jaren hare plechtige ge lofte in de Congregatie van de H.Catharina van Senen der Orde van den H. Dominicus heeft afgelegd. Haar geheele religieuze leven was aan Schiedam gewqd. Na hare professie in het toenmalige Moederhuis aan de Tuin- laan was zij in het Liefdegesticht aan de Lange-, later aan de Korte Haven bij het onderwas werkzaam, totdat die taak voor hare zwakke krachten te zwaar werd, zoodat zjj sedert eenigen tijd in het gesticht aan de Tuinlaan een betrekkelijke rust geniet. Talrijke bewijzen van belangstelling vielen haar heden ten deel, waaronder haar wel Hedeo werd alhier ter kaasrnaikt aange voerd 26 stapels kaas, wegende 6440 KG. prijs 18 -27 cent. Handel gewoon. Bij do uitgevers H. C. A. Campagne Zn. te Amsterdam is thans verschenen hot eerst© deel van het „Guldon Boek van Soliiedam", bewerkt dbor don heer H. A. M. Roelants Jr. alhier, bevattende do genealogieen der fa milies Knappert, Van dei' Héhni, Hodeupijl, Pielat, Loopuyl en Roelant-s, toegelicht met uitgebreide aanteekeuingen en versierd met talrijke afbeeldingen van familiewapens. Als bijlagen zijn aan het werk toegevoegd de kwartierstnten der behandelde geslachten. Wij hopen in dé gelegenheid te zijn nader op deze uitgave terug te komen. Bij een vluchtig overzicht schijnt het ons toe van uitgebreide studie en nauwkeurige bewerking te getuigen. De uitgave is wel verzorgd en maakt een aangename® indruk. In de zaak tegen Hendrik van "Witzenburg en Cornelis van der Spek werd gisteren door het O. M. bij de arrondrisements-rechtbank geêischt twee jaren gevangenisstraf tegen ieder. Het 0. M deelde mede dat over de zweude- larijen der firma H. van Witzenburg en Co. zelfs langs diplomatieken weg was geklaagd. De verdedigers mrs. J. J. de MeijierenB. Limburg meenden dat de elementen van het ten laste gelegde misdrijf niet aanwezig waren en concludeerden tot vrijspraak. Het verzoek van den laatste om onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt werd van de hand gewezen. Vervolgens had 0. van der Spek zich nog te verantwoorden wegens levering van op boter gelijkend vet aan de American Petroleum Company en aan haar vertegenwoordiger, dewyl door deze prima qualiteit room- of wel zuiver gewaarborgde natuurboter van hem, althans van H. van Witsenburg of van de Schielandsche roomboterindustrie door zijn bemiddeling zou zyn gekocht. Het 0. M. eischte des wegen zes maanden gevangenisstraf. Mr. Limburg, weder voor beklaagde op tredend, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak in beide zaken 22 Mei a.s. In het begin van Juli zal oen boekje het licht zien van groot belang niet alleen voor vogelvrienden, maar ook voor allen die iets te maken hebben met land-, tuin- of bosch- bouw. De Ned. Vereemging tot Bescherming van Vogels heeft namelijk een contract gesloten mot een uitgever te Amsterdam, waardoor het mogelijk is, dat de Uollandsche vertaling van het békende werkje van Freiherr von Berlepsoh „Der gesammte Vogelschutz" voor zeer geringen prijs m den handel kan worden gebracht. Bij ruime verspreiding zal dit werkje zeker het zijne bijdragen om een der belangrijkste en moeilijkste vraagstukken van den dag, d'at dea* vogelbescherming, te doen oplossen. Het boekje begint met een voorwoord van wanne aanbeveling door dr. J. Biittikofer, directeur der Rotterdamsriie Diergaarde. groot is, als voorsteller meent, want niet één, maar meer personen rullen het monster on derzoeken aan het proefstation. Het aanendt-Pijttersen, otrn ook mogelijk te maken onderzoek in de kantoren van den Rijkspostpakketdienst, achtte dé regeerings- commissaris volstrekt onnoodig, omdat die dienst, als beboerende tot de middelen van vervoer, van zelf valt onder de controle. De heer PIJTTERSEN trok daarop zijn voorstel m. Aan dén heer Kuyper verzekerde de regee- ringscommissaris dat bij instructie tegen ver gissingen bij het steken van monsters zal worden gewaakt. Do heer LOHÏMIAN verdedigde het amen dement-Van Gilse uit een oogpunt van be hoorlijke verpleging Het eenige wat ge vraagd wordt is een contra-enquête, iets waarop iedere beklaagde recht heeft. De heer DE WAaL MALEF1JT stelde een amendement voor om te bepalen dat het onderzoek der monsters geschiede door ten minste twee van elkander onafhankelijk wer kende door de Regeering aan te wijzen be- eedigde deskundigen. De uitslag van dat on derzoek en de daarbij gevolgde methode wor den op diens verzoek ran den belanghebben- i de medegedeeld. De Regeeonng nam het amendement van den heer De Waal Malefijt over. Bij verschil van resultaten van het ondérzoek door de aan het proefstation van elkander onafhan kelijk werkende deskundigen zal geen ver volging plaats hebben De heer VAN GILSE handhaaft- zijn amen dement, dat nogmaals krachtig verdedigd wordt door dén heer Lobman, die blijft af keuren de éénzijdige expertise van Regee- nngewege, want zelfs na overneming van 't amendement-De Waal Malefijt is dwaling z. i. volstrekt r.i-.t uitgesloten. De REGEHRINGSCOMMISSARLS ont raadde met nadruk het amendement en bier bij sloten zich aan vier leaen van de C. v. R„ die thans voldoende waarborgen voor onpar tijdigheid on deugdelijk onderzoek aanwezig achtten. Het ameudt.-Van Gilse werd ten slotte aangenomen met 33 tegen 26 stemmen. De C. v. R stelde bij monde van den heer DE WAAL MALEFIJT een amendement voor, om niet strafbaar te stellen hem die in geval van overtreding de herkomst van de waar, die do overtreding ten gevolg had, be kend maakt en beiwijst dat die door hem ter goeder trouw voor boter werd gehouden, mits hij tevens aantoont dat doe hem behoorlijke maatregelen waren genomen, om tegen be drog gevrijlwaard te zijn. Met dit amendement, althans wanneer 't ongewijzigd blleef, kon de Regeering zich ver eenigen, maar zij bestreed een door den heer Lobman aangegeven wijziging, nl. om dat „mits hij tevens aantoont dat door hem be hoorlijke maatregelen waren genomen, om te gen bedrog gevrijwaard1 te zijn," uit het amendement te laten. De heer LOHMAN stelde daarop deze wij- ziging als sub-amendement voor, dat aange nomen werd met 34 tegen 29 stemmen, waarna het aldus gewijzigde amendement van de C. V. R. met algemeens stemmen werd' aangenomen. Het gewijizigd artikel werd daarop goedge keurd, evenals de overige artikelen. Donderdag a.s. na de pauze eindstemming. Daarna kwamen aan de orde dé wetsont werpen tot wijiziging en aanvulling der be palingen omtrent de ouderlijke macht- en de voogdij. De heer PIJNAPPEL, voorzitter van de C. v. R., betoogt dat de amendementen van de Commissie van Voorbereiding geen karak ter van principieel verschil tusschen haar en den Minister dragen, en spreker uitte den wenscli dat het te hei-vatten overleg met den Minister tot overeenstemming op vele pun ten moge leiden. Hij mr. H. L. Asser, in deze materie. De heer VAN KARNERE33K verklaart bezwaar te hebben tegen de voorgestelde ver volging van de meerderjarig-verklaring. De MINISTER VAN JUSTITIE consta teert met ingenomenheid dat deze belangrij ke onderwerpen zonder politiek© hartstocht kunnen worden behandeld. Behalve aan den heer Asser brengt hij hulde aan de heer en Levy, Hamel en Rethaan Macaré. Do algemeene beraadslagingen worden daarop gesloten.- Dinsdag as. 11 uur voortzetting. De «Tijd" is weer geheel in orde en i zelfs weer haar Zondagsblad uit «Standaard" en «Ned. Dagblad" behelpen Dagblad0" 8 8 m6t hun buitengewoon brengt hulde aan de verdiensten van In ons vorig nummer is onder het hiervol- gend bericht door een correctie-fout we«*e- vailen de bron waaraan het ontleend was? „Het Wik meldt, dat ook de Ned. R -K olksbond behoorlijk aan d'e kas van de werkstaking afdraagt." „Men weet, dat de Nt-d R-K. Volk- bond''een manifest tegen de staking heeft gepubliceerd. Dit belette wel niet, dat alle leden van den Bond, d'ie werkzaam waren in inrichtingen waar staking uitbrak, hebben meegestaakt. Maar bovenstaand benolifc van „Het Volk" zal toch wel fcehooren te worden gerekend tot de vele lasterpraatjes, die thans over corporaties en personen worden m de wandeling gebracht." Hét bemcht is ontleend aan de „Tijd". Een staking geëindigd. Sinds verscheiden dagen staakten te Arn hem de steenhouwers. Heden meldt men ons vandaar dat de staking is geëindigd door het inwilligen der eischen door de patroons. De arbeid is daarop hervat. Oeref. Jongelingsvereenigingen. De Nedeilandsche Bond van Jongelingsver- eeriigingen op Gereformeerden grondslag zal Donderdag 24 Mei (Hemelvaartdag) zijn jaar- lykschen Bondsdag houden in degioote zaal van de Sociëteit «de Harmonie" te Groningen. Een gevaarlijk amateur, 'De barbier J. M. van Staveren liep heden nacht half vier over de Boterdoot bij de Nieuwe Maikt te Rotterdam, toen hij onver wacht een slomp io den rug kreeg van den bekenden «amateur-worstelaar", J.C. Snoek. Toen de barbier zich omdraaide kreeg hij bovendien een vuistslag in het gelaat. De barbier op tegenweer bedacht daar Snoek andeimaal een stomp wilde uitdeelen, trok -/ajn scheermes en haalde het zyn aanrander dwars over de linkerzijde van het gelaal. Onder hevig bloedverlies werd de worste laar per brancard naar het ziekenhuis over gebracht. Fortuinlijke vangst. De reeder A. den Duik Gzn. te Schevenin- gen ontving gisteren uit Newlijn een telegram dat zijn logger Robert B. Capps in óón nacht de buitengewoon hooge besomming met de makreelvangst maakte van duizend gulden zijnde met die van begin Maart tot begin Mei gezamenlijk f 1900. Een bekend figuur. Een bij vreemdeling, land- en stadgenoot zeer bekend beambtp, de heer N. J. Konings, concierge en explicateur" van de «Gevangen poort" is te 's Gravenhage overleden. Gedurende byna 24 jaren begeleidde hij duizenden bezoekers op hunne tochten dooi de onderaardsche gangen, kelders en cellen, de menschen bij gioejjes, met een ongeëven aarde radheid van tong inwijdende in da geheimen en vei schrikkingen van het som bere museum. Konings is bijea 79 jaar gewoiden. Bij de vreemdelingen stond nij in een goed blaadje omdat hij dezen ijl bun eigen taal kon voor lichten. In de laatste jaren weid Konings in zyn uitleggingen bijgestaan door een jongere kracht. Treurig. Toen bet baitaljon der dd'. schutterij te Leeuwarden van. het exeicitioveld terugkeer de, had de kapelmeester het ongeluk zich m liet oog te verwonden. Aan het hoofd van 't bataljon, mardheerende, hei de heer De Jong in. rijn dienstijver een oog gaan over zijn korps, waartoe hij' -ich moest omkeeren. Daarna weer vooruit .oopc-nde. kwam hij te gen een lantaarnpaal aan, met het ongeluk- kig gevolg, dat hot glas van zijn bnl m het oog geraakte. De gekwetste werd oogenblik- ikelijk in een naibijzijnd huis geb-aclit, waai hem hulp werd verleend. Het oog is waar schijnlijk verloren. („Vdbl.") TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 10 Mei. Boterwet. (Per Telegraaf.) De beraadslagingen over de Boterwet wer den hed-en voortgezet en wed over de artike len, regelende de bevoegdleden van de boter inspectie, het reéht van binnentreden in winkels enz. Door de regeering werden twee amende menten van de C. v. R., strekkende oaa uit drukkelijk in do wet te bepalen dat de con trole bij openbare middelen, van vervoer, nooit tot vertraging van. het verkeer mag leiden, overgenomen. De heer VAN GILSE lichtte een amende ment toe, strokkende om niet één maar twee (monsters te nemen, met gelegenheid voor den belanghebbende om het tweede monster op eigen kosten te doen onderzoeken en zulks tot verhooging van het bewijs. De EiEGEimiNGSCKJMiMISSAiRJB be streed dit amendement, aanvoerende dat de eenzijdigheid van het onderzoek! niet zoo De beweging der Typografen. Het »Hbl." deelt mede dat eenige gezel len van de fii ma Ellei man en Harms Woens- dagrnoigen een poging wilden doen om de aanhangige geschillen te beëindigen. Tot dat doeleinde vroegen zij een bespreking met den heer Zwait, directeur dier firma. Dpze zou dan de vergadering der gezellen leiden. De heer Zwart droeg die taak met goed vinden van alle partijen op aan den heer Wormser. Toen die vergadering plaats had en de piesentieljjst geteekend was, bleek het dat er veel meer aanwezigen waren dan het personeel van de firma Ellerman en Harms telt. Het looncomité met zqn getrouwen had het namelijk noodig geoordeeld ook ter ver gadering te veischijnen. Toen de heer Worm ser hen verzocht de zaal te verlaten, wei gerden ze hieraan te voldoen. De heer Worm ser had de zaal gehuurd, dus was hjj vol komen in zijn recht. Toen het, niettegenstaande alle verzoeken, in de zaal bleef, en weigerde heen te gaan, is de heer Wormser vertrokken. De «Heraut" verschijnt vermoedelijk heden avond weder. Het is gelukt, in den omtrek van Amster dam eene drukkerq te vinden, waar het «Nieuwsblad voor den Boekhandel" gezet en gedrukt kan worden, zoolang de typografen binnen Amsterdam niet wensehen het werk te hervatten. De uitgaaf geschiedt dus weer geregeld. Zooals men weet was een vorig nummer van het blad in geschreven vorm uitgekomen. Een jeugdige avonturiers/er. Te Harlingen is een meisje van nagenoeg 14 jaax, dab ach veel in de nabijheid der En- gelsche stoombooten ophoudt, in stilte in het ruim van de Kinghorn geslopen, tegen dén tijd dat die boot de reis naar Leitih zou aanvaarden. Een. paar nur later kwam zij te voorschijn, en men. kon niet anders doen dan ha«ar de reis laten medemaken. De kapitein vond het toilet van deze on gedachte passagier minder geschikt en liet haar in Engelalhd in een nieuw pak steken, tot de schoenen toe, en. heeft haar zoo weder terugbezorgd. Een waardig raadslid, Een raadslid, de timmerman De G., te Wildervank, moe«t 1 Mei zjjne woning we gens achterstallige huurpenningen verlaten en nam daarom zyn intrek in eene schuur. Daar hij ook deze niet vrijwillig wilde ver laten, werd de schuur boven zijn hoofd afge broken. Twee oudjes. Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld dat in Westkapelle de vorige week iemand van 71 jaar in het huwelijk trad met een vrouw van 73 jaar. De Parijsche Tentoonstelling. De inzenders in de Nederlandsche afdeeling ter Parijsche tentoonstelling, die hun goederen nog niet hebben afgezonden, worden door het centraal-bureau uitdrukkelijk gewezen op het belang daartoe onmiddellijk over te gaan. Verdere vertraging in de afzending zal groote moeilqkheid teweeg brengen, daar de aan voer op de terreinen weldra voorgoed zal ge sloten worden. Het is gebleken, dat de grootste vertraging ontstaan is door de onvoldoende verbinding van den Franschen Noorder spoorweg (Ceintuur) naar het tentoonstel lingsterrein. De inzenders ter Parijsche tentoonstelling

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2