No. 10240 54",e Jaargang Zondag 13 en Maandag 14 Mei 1900. Eerste Blad GOUD EN EER. Kennisgeving. BUITENLAND. vn. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar dingen 11. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureaus Boierstraat 69. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92iedere re»el meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die°zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jeïeine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. ra --3 Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 10. punt 4 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 Staatsblad no. 76); Doen te weten, dat de verkiezing voor een lid van de Kamer van koophandel en fabrieken aldaar, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ont slag van den heer II. ft. M. A VAN GENT, zal plaats hebben op Vrijdag, den 15de» .7«ni aanstaande, ten raadhuize aldaar, en dat de inlevering der slenibilj'etten zal aanvangen dos voormiddags ten elf ure en voortduren tot des namiddags ten twee ure, na welk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal woiden overgegaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 12 Mei 1900. DB OORLOG. De toestand. De oorlog duurt nu reeds zeven maanden. En het eenige belangrijke voordeel dat de Engelschen hebben behaald, is de capitulaiie van Cronjé. Want de bezetting van Bloem fontein blijft van geringe waarde en zonder eenigen invloed op de gebeurtenissen. Daar tegenover staat dat nog altijd een steike Boeren macht in Natal is en dat Mofeking nog steeds in een ijzeren ring wordt omkneld. Nu eindelijk, aan het eind der zevende maand, is lord Roberts opgerukt naar Pre toria, vanwaar hem 291 Eng. mijlen scheidden. Daarvan heeft hij er ruim 100 afgelegd (de afstand Bloemfontein-Krooustad is 128 mijlen), na de Boeren voor zich uitgedreven te hebben. Reeds kraaien de jingo's te Londen vic torie. Men berekent wannerr Bobs te Pretoria kan zijn, en twjjfell niet aan een voortgezetten voorspoedigen opmarsch, niet lettend op de bezwaren die Roberts zelf aangeeft in zijn laatste telegram, en die vooral de approvian deering van zijn leger betreffen. Niettemin hoopte de opperbevelhebber gistermorgen zijn tocht naar Kroonstad voort te zetten. Donderdagavond beschreef lord Roberts aldus de positie zijner troepen ïDe Britsche troepen bevinden zich nu 13 K.M. ten Noorden der Zandrivier, De cavalerie en de bereden infanterie staan te Ventersbrug (ten Oosten der spoorlijn). Da divisie-Tucker staat te Deelfontein (aan de Erasmusspruit, 13 KM. ten Oosten der spoor lijn) de troepen van Hamilton met de cava- Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 11) Victoria's verjaardag. Joachiim bevond zich spoedig alleen. Dear- son, een stille man, sprong op zijn paardi en reed. weg. Joachim bleef dus achter als heer vian het huis; alleen zijn lijfbed'ienlde was bij hem en zat neergehurkt op den grond bij dte tafel, waaraan Joachim zat te rooken en whiskey-soda te drinken, terwijl hij zijn mees ter met zijn groote, pnaclitig-awarte oogen, zacht als die eener antilope, onderworpen en afwachtend aanzag. Hoe zijn bediende heef,te, was Joachim Weer vergetenhij kon dien moeilijken naam niet onthouden. Op Engelsche manier riep hij hemi met „boy". Het wias een Koelie uit Voor-Indië, slank van lichaamsbouw en geel vam gelaatstinthij droeg een rood hemd en een witte sarong. Op het hoofdl droeg hij een lagen witten hoofddoek. Joadhim rookte nadenkend zijn sigaar, keek nu eens naar den bediende, dan we er naar de bergen met de goudaderen en dacht over al het gebeurde na. Hij was eerst korten tijd in Afrika. Hiji was met Pudge en, diens secretaris Phiilipps van Kaapstad, reriht- streeks hierheen gekomen. Johannesburg en. de familie Pudge had hij nog niet gezien, en hij had! ook vermeden aan Pudge zijn verlan gen te laten blijken. Wat waren dat voor zaken -die hier in de eenzame wildernis werden gedaan? Veertig duizend pond sterling! Pudge sprong met- Serie-brigade Bioadwood waren, toen ik het laatst van hen hoorde, op mar=ch naar de kruiswegen in de buurt van Venteisbrug Hamilion ontmoette hevigen tegenstand. Be bn'gade-Smith Dorrien was eenige uren bezig Hamilton's achterhoede te beschermen." Met de sBritsche troepen" waarvan het telegram in den aanhef gewaagt, kan moei lijk anders bedoeld zijn dan de divisie Pole Carew. Oostelijk van haar opereert dus de divisie- Tucker, nog meer oosteijjk en ook wat noordelijker de cavalerie en de bereden in fanterie, o( waarschijnlijker een deel daarvan want loid Roberts noemt Jan Hamilton en Broadwood afzonderlijkdezen hadden Ven- tersburg nog niet bereikt. Tot de troepen die Ventersburg bezetten, behoort wellicht ook de brigade-Hutten die aanvankelijk op de linker flank opereerde. De divisie-Hamilton vervult blijkbaar een moeilijke taak. Voortdurend strijdend is zij het van Thabanchu terugtrekkende Boeren leger op den voet gevolgd, steeds in contact met de Boeren-achterhoede. Zoodoende heeft Hamilton met de tweede beredsn infanterie-brigade van Broadwood en de Hooglandersbrigade van Mc Donald geen gelijken tred kunnen houden met French' cavalerie en bevond zich Donderdagavond nog ten Zuiden van Ventersburg. Blijkbaar wordt Hamilton niet alleen in het fiont, maar ook in zijn rug door de Boeren gehinderd. Al thans lord Roberts meldt dat Smith Dorrien hem met de 19de brigade achterna is getrok ken en Hamilton's achterhoede uit het ge drang heeft geholpen. Deze opmarsch der 19de brigade is voor het oogenblik niet zonder belang. Zij stond te Thabanchu, en daar zijn nu nog slechts Ruudle's divisie en Brabant's vrijwilligers overgebleven. En dat terwijl de Boeren oostelijk van Thabanchu het vroegere spel hebben hervat. Blijkbaar heeft het grootste deel der Boeren- macht die het Hamilton lastig maakte, hem losgelaten en is weder zuidelijk getrokken. Zij houden zich nu op in het gebergte ten Oosten der lijn Thabancliu-Winburg. Aangenomen dus dat loid Roberts Kroon stad vanwaar ook volgens andere berich ten de zetel der 'Vrijstaatsche regeering naar Heilbron zou zijn overgebracht dal Roberts Kroonstad bezet, dan bestaat Je mogelijkheid dat hij daar weder geiuimen tijd zal moeten blijven om de zuidelijke streken van Boeren te zuiveren. Wat deze Boerenmacht in de Koranna- bergen in den zin heeft, is moeilijk te zeggen. Lord Roberts' verbindingslijn at te snijden? Het zou een gewaagde maar niet onmogelijke operatie zijn. Hoe verder lord Roberts naai het Noorden rukt, hoe moeilijker de verdedi ging is van zijn communicatie-lijn. Wij weten ook niet hoe sterk deze Boe renmacht is. De Daily Telegiaph" spreekt van 10,000 man onder bevel van president Stetjn. Dit Ijjkt wel wat overdreven. Wij dienen nadere berichten af te wachten alvo rens ons aan gissingen te wagen. Iotusschen hebben de eerste Britsche troe- nrillioenen even gemakkelijk en spelend om als in het Duitsche vaderland' nauwelijks met duizenden geschiedde. Verschillen van. lron- derddiuizenden wierden binnen weinige oogen- blikken even gemakkelijk verrekend als was Zuid-Afrikai een groote roullette-tafel, waar over het goud' heen en weer vloog. Joacliim had het gevoel dat er iets geweldig-groots om hean was. Die Engelschen waren toch satan- ficlie kerels. Hij had op zijn reis over Zanzi bar veel van b %n te zitn gekregen wat hem ontzag inboezem ue, en alls hij bedacht dat bijna geheel Zuid-Afnka Bngelsch was, maar daarenboven ook Inidië en Canada en Austra lië en een massa kleinere bezittingen op alle vastelanden, schiereilanden en eilanden door dit de zee beheersehend volk vereenigd waren tot één. eenig, reusachtig rijk, dan begon de wereldbol voor hem een gansch ander aan zien te krijgen. De staten Duitettóand, Oos tenrijk, Frankrijk, Spanje, Prnlië, die hem vroeger groot waren toegeschenen, werden klein. Ja, van hier uit gezien, lost© alle ver schil tusschen hen zich op en werden alle Europeesche landen niet alleen kleiner, maar smolten zij ineen tot één enkel, niet overmatig groot, bont mozaïek. 'tWas waar Pudge zelf die hier onder Engelschen een zoo aanzienlijke positie innam, was geen En- gekdumian, maar de zoon van Kersen-Pötsoh uit Neder-Poyrifz I Maar welk een man moest die Cecil Rhodes wel zijn, dien men den „Koning van Zi'id-Afrïka" had ge noemd. Het was toch een merkwaardige we reld, en alles hing er van af, van welk stand punt men de dingen, bewcsiv. Nog voor weini ge maanden k'ad hij gedacht dat allee uit was, en dat de tijd gekomen was om zich een ko gel door het hoofdl te jagen. Nu was alios weer frisch en nieuw en een onbegrensd veld van ingespannen arbeid lag voor hem open. Joachim, ging liet huis bmnen om zijn ge weer te halen. Het kwam hetm het best voor, pen deu Transvaalschen bodem betreden. Generaal Hunter is van Wanenton uit Trans vaal binnengetrokken. Waarheen hij zich zal wenden is nog onbekend. Uit Natal hooren wjj niets. Buller schijnt alleen de Boeren m 't oog te houden. Meer vertrouwt lord Roberts hem wellicht niet toe. Verspreid' nieuws. Het departement van oorlog te Londen pu- biceert de volgende Engelsche verliezen gesneuveld 221 officieren en 2085 minderen aan wonden overleden 54 en 504vermist en gevangengenomen 170 en 4221aan ziekte gestorven 68 en 2224; door ongelukken om gekomen 0 en 51 als invaliden gerepatri eerd 416 en 7203totaal 929 officieren en 16288 minderen. Behalve de zieken en gewonden die nog in Zuid-Afrika zijn is de oorlog Engeland dus reeds op 17217 man te staan gekomen, waarvan tienduizend dooden. Volgens een telegram uit Pretoria zou by Veertienstroomen de Boerengeneraal Van Aswegen, kommandant van het Griqualand- kommando, gedood zijn. Van Aswegen zou een Nederlander zijn. Men is zeer benieuwd naar de houding der Duitsche regeering tegenover de weigering der douane te Lorenpo-Marquez om kleederen en levensmiddelen naar Transvaal in te klaren, daar die goederen door een Duitsch schip werden aangebraciit. De Transvaalsche regeering zal den 25sten Juni de mijnbouwrechten op het aan de regeering toebehoorend gebied aan den Rand verkoopen. De nVolksstem" dringt er op aan dat de veilingscondities zoo spoedig mogelijk zullen gepubliceerd worden. Be Zuld-Afrlkaansclie Mail. S a n n a's Post. HooHkommandant Christiaan De Wet rapporteerde over het gevecht bij Sauna's Post als volgt Onze menscken verdeelden zich in twee ge deelten, een van ongeveer 400 man en een ander van 1100 manschappen, welke laatste met zidli voerden kanonnen en maxims en tot op ongeveer 3 a 4000 treden den vijand naderden, die op de bult bij de waterwerken tusschen Mod'derriviter er Koornspruit ge kampeerd was. Tegen 4 uui in den morgen na een rit van 3 uur, namen do 400 man po sities vn Koornspruit aan de onder- en boven zijde, waar de groote weg van Bloemfontein, Koornspruit doorgaat. Tegen d'agbroek zagen wij hun groote kamp voor ons aan de zijde van Sanna's Peet, d'och daar de 400 man geen. grof geschut hadden, wachtten zij, tot dat de kanonnen van do 1100 man den vij and zouden gaan beschieten. Het bleek onze menschen toen ook, dat de Engelsche troepen van Thabanchu en Newberry, welke den nacbt te voren van Ladybrand gevlucht wa ren, zich hier bevonden. Dit was m zooverre een verrassing voor onze menschen, aangezien zij alleen wisten, dat de wagens dozer troepen op weg hierheen waren gegaan. Weldra vuurden van het oos- wanneer hij 'smiddags ec 'savonids ging ja gen. Een woon- en een slaapkamer stonden tot zij'n. beschikking. De meubelen maakten een vreemden mdruk; nergens bekleeding, alleen hout en ijzer, omdat de mieren in één nacht licht elke beldeeding zouden stuk ge- vreten hebben. Toen hij zijn geweer van de haak wilde nemen, voelde hij plotseling een hand op zijn arm. De „boy", wiens stap hij met ge hoord had, wees waarschuwend naar iets don kers dat naast hem in de zinken badkuip lag. Joacliim deinsde terug- het was een slang die zich behagelijk had neergevleid in het restant water dat nog in de kuip st-ond. De bediende snelde weg en haakte eon zrwaren en toch buigzamen stok, waarmede hiji met alle kracht op de slang sloeg, die zidli al spoedig m mafte stuiptrekkingen kronkelde. Hij bad Waar ruggegraat verbrijzeld, zoodat zij stierf Joachim herkende in de slang een gevaarlijk soort en dacht er met schrik aan da.t het on dier hem met één beet had kunnen dooden. Hij wierp het geweer over zijn schouder en ging naar buiten. Hij was van plan een antilope te schieten. Maar nu bij rondliep in dit vreemde landschap, deden zijn gedach ten. over zich zelf en zijn verwaolitingen hem de jacht vergeten. Wel zag hij eens in de ver te een kudide antilopen, maar daar hem de ware jaehtlust ontbrak, naderde hij ze zóó onvoorzichtig dat die antilopen de vlucht na men. En hij ergerde zich met eens. Tegen het ondergaan dei zon keerde hij naar zijn woning terug, waar zijn bediende hem het avondeten gereed maakte van spriag- bokvleesali, sardines, kwartelpastei uit het blik en ingelegde tomaten. Toen maakte hij het steeds terugkeerend' glas whiskey-soda klaar, stak een sigaar aan en gaf zich voor zijn dour over aan de behagelijka stemming van een man die niets .boven zijn hoofd heeft dan de sterren. ten onze kanonnen op den vijand, welke daarna al spoedig met giooten spoed naar de drift, waar de 400 man lagen, vluchtte. De burgers daar bleven stil en vertoonden zich niet voor den vijand tot hij genaderd was vlak bij de wallen der rivier, met zich voe rende zijn kanonnen. Plotseling knalden on- zo Mausers en do vijand, die ons daar niet verwacht had, maakte rechtsomkeert en vluchtte tot ongeveer 1500 treden terug; het gelukte onze burgers echter van 6 of 7 ka nonnen van 4 of 5 de paarden dood te schie ten, zoodat de artillerie deze kanonnen moest achterlaten en slechts 2 kon medene- men. Nu ontstond een gevecht van af de plek, waarheen zij teruggevlucht waren, dait onge veer 31 uur duurde, doch daarna heten zij ook de 2 kanonnen in de steek en vluchtten naar het zuiden, achtervolgd door de onzen. Een aantal werd gevangen genomen, ook wer den een groot aantal wagens, alle vol geladen en meest bespannen met muilen, buit ge maakt; juiste aantallen zullen nader opge geven worden. De vijand voordo tij'dens het gevecht dooden en gewondten weg, toeih lagen op één zijde van het slagveld nog een 100-tal dooden en gewonden. Ons verlies bedroeg 2 dood en 5 gewond'. {■«mengde Mededecllngen. Heden zal in het Lagerhuis een blauw boek worden rondgedeeld over de onderhan delingen tusschen de Engelsche regeering en Australië over het federatieplnn, dat Maandag a.s. in het Lagerhuis aan de orde komt. Op Campbell-Bannerman's vraag wat er waar was van den val ran Kumassi zeide Chamberlain dat hg eerst in het Lagerhuis van dat gerucht had gehoord. Bevestiging had hij niet ontvangen. Volgens de laatst ontvangen berichten waren belangrijke ver sterkingen van den Niger te Accra aange komen. Nieuwe berichten van de Goudkust zeggen dat nu acht stammen io opstand zijn, die samen 50,0C0 man in het veld kunnen breDgen. Te Brussel liep gisteren het gerucht dat op president Loubet een aanslag zou zijn gepleegd. De President heeft gisteien den hertog van Oporto en den Japanschen prios Koto- Hito ontvangen. Do Duitsche Kroonprins is, op grond van zijn meerderjarigheid, ooic lid van het Prui sische Heerenhuis geworden D'it recht is in 1854 aan allo punsen van het Koninklijk Huis bij hun meerderjarigheid! toegekend. Keizer Frans Jozef is gisteren naar Pest vertrokken. Do „Echo de Paris" beweerde dat de Kei zer eerstdaags naar Parijs zou gaan om offi cieel de Tentoonstelling te bezoeken. Te Wee- nen weet men er echter niets van. In minisleriëele kringen te St. Petersburg verzekert men dat er geen sprake is van Tot nu toe was het Afnkaansche klimaat hem goed bekomen. Hij voelde zich vrij, op gewekt en sterk in deze berglucht. Bovendien gaf zijn liefde heon zekere krad.it Want d'at hij dezelfde lucht inademde ails Ottilie, al scheidden, hen ook vele mijlen, wekte hoop ia hem die Lij met voor onverstandig kon hon den. Eigenlijk was hij de grootste moeilijk heid, reedb te bovenhij was haar naar Afri ka gevolgd, wist waar hij haar kon vinden, wanneer hij wilde, en zag in zijn vriend en beschermer William Pudge den sdhakel die ■hem aan haar verbond. Zoo dommelde hij in aangename gedachten, totd'at hij slaperig werd en naar bed ging. Wat hij met de* Dearsonmijn moest begin nen, daarvan had Joachim geen flauw be grip Toen hij den volgenden morgen m de vroegte zijn kop koffie had gedronken en vóór het huis zijn sigaar rookte, zag hij wel een rij muildieren met manden beladen aan den voet van den berg voorbijtrekken en een troep mannen over den beng klonteren bij de goudaders, maar daar hij geenerlei opdracht had om zich met die mannen en muildieren te bemoeien, bleef hij kalm in dte nabijheid van het huis, wandelde wat langs den oever der klare, kabbelende Bessie-spruit en nam zich voor een paar flinke honden te koopen die in het huis en den omtrek konden rond- loopen en door hun geblaf de slangen verja gen. Want de slang in zijn badkuip had hem wantrouwend gemaakt Het was een prachtige morgen. De eigen lijke regentijd was reeds voorbij. Al wat in staat was uit te botten, was uitgebot. JVelig gras beddkte de dalenboomen en struiken stonden welgevoed, vol c i sappig m het dal en op de bergen. De zon straalde en dei hemel was diep-blauw. Joachim voelde eiken spier van zijn slank lichaam krachtig en electrisch, elko zenuw gespannen voor de daad. Maar er was geen werk voor hem, en hij vroeg zich reisplannen van den Czaar. Dientengevolge zal de Czaar noch naar Weenen noch naar Parijs noch naar Bukarest, Sofia of Rome gaan. Aan een bezoek te Darmstadt wordt dit jaar evenmin gedacht. In beurskringen beweert men dat graaf de Montebello, de Fransche gezant, zeer heeft aangedrongen op een bezoek van den Czaar aan de Tentoonstelling. De onlusten in Spanje zijn blijkbaar van zeer ernstigen aard. Te Madrid moest gisteren een volksme nigte uiteen worden gejaagd die overal op imar weg de ruiten inwierp. Te Valencia werden barricaden opgeworpen en kwam het tot bloedige botsingen met de infanterie en cavalerie. Te Sevilla heeft de gendarmerie Donder dag groepen menschen uiteengedreven, die met steenen wierpen naar de militaire club. Vele burgers, twee gendarmen, een inspec teur van politie en twee politieagenten werden gekwetst. De straten zijn door infanterie en cavalerie afgezet. De orde is hersteld. Te Barcelona werden barricaden opgewor pen, en werd de gendarmerie met geweer schoten begroet. Deze beantwoordde het vuur. Ook van de terrassen en de balkons der huizen werd geschoten. Vele personen zijn gewond er zijn tal van inhechtenisnemingen gedaan. De orde is hersteld. De provinciën Barcelona en Valencia zijn nu in staat van beleg verklaard. Te Barce lona zijn reeds militaire rechtbanken in functie getreden. De gouverneur van Catalonië heeft zijn ontslag aangeboden en gekregen. De jonge koning van Spanje heeft deze week met de Koningin-Regentes een bezoek ge bracht aan de Santa-Christina-kazerne en toen voor het eerst zelf een compagnie gekomman- deerd. Zijn krachtige flinke stem trok de aandacht. De ftaliaansche Senaat heeft het regeerings- ontwerp aangenomen dat straffen bedreigt tegen hen die niet binnen veertig dagen na het kerkelijk huwelijk het burgerlijk huwelijk sluiten. De Senaatscommissie had, zooals bjj ons, gewild dat het burgerlijk huwelijk vóór het kerkelijk verplichtend zou zijn. Maar de re geering handhaafde haar ontwerp. Do clericale correspondent van het sVater- land" te Philippopel meldt dat, naar met zekerheid verluidt, de betrekkingen tusschen liet Vaticaan en vorst Ferdinand van Bulgarije niet meer zoo gespannen zijn en er gegronde verwachtingen bestaan dat nog velerlei kan vereffend worden, waarvan zeer veel afhangt voor beide partijen. De Athee bladen zeggen dat de prinses van «v- s en haar dochter Victoria binnenkort op Korfu komen, en dat dan spoedig de verloving van prinses Victoria met prins George van Griekenland zal worden gepubliceerd. Een iradé van den Sultan verbiedt Turkscha onderdanen gebruik te maken van vreemde ©enigszins wrevelig af, wat de groote Wil liam Pudge toch wel in den zin kon hebben, dat hij zooveel directeurs en inspecteurs be noemde. Hij was reeds weer van plan zijn geweer te nomen en op weg te gaan, toen hij rumoer 'hoorde en iets zag aankomen. Het naderde, Jicht en kleurig, in snelle vaart langs den oever der spruit, en spoedig onderscheidde hij een dame en verscheiden mannelij.be be geleiders te paard. Hij stond' voor zijn deur en liet haar na derbij komen. Een oogenblik trilde de ge dachte door zijn brein dat het Ottilie kon zijn, en bij die gedachte stokte zijn adem. Maar onmiddellijk daarop zag hij in dat het Ottihs niet kon zijn. Hij had Ottilie nog nooit te paard gezien en wist dat zij niet zoo als deze dame in volle galop door dik en dun 'kon jagen. Zijn gevoel zeide hem ook d'at zij het niet was. Inderdaad was 'het een vreem de dame die naderbij kwam. Zij droeg een kort, donker rijkleed en een antazone-lioed met blauwen sluier. Zijl had een rond, vol ge- zich en lichtblond haar, zag er zeer „Duitsch" uit en vertoonde, van dichtbij ge zien, groote gelijkenis met William Pudge. Alleen hadden haar oogen een andere uit drukking zij waren niet sluw, maar in haar groote, stralende oogen lag 'ets trotsdh, en flinks. De jonge dame deed' haar paard stilstaan vóór Joachim die beleefd zijn pet afnam, zag hem mot een langen blik aan en zei toen zeer vriendelijk: „Mijnheer Joaquin, als ik mij niet vergis." Zij sprak Engelseli, zoodat Joachim in de zelfde taal antwoordde: „Die ben ik, juffrouw." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1