54"" Jaargang. Donderdag 17 Mei 1900. No. 10243. GOUD EN EER. BUITEKLAm vm. Si'i'HIIEDAMSCl'E COifRAI IT, Deze courant verschijnt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekYoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Adverten tien: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Kleinadvertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Snterc. Telefoon Mo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, iS Mei 1900. DB 60RL00. De toestand. Mafeking is dus genomen. Na een beleg van zeven maanden, bewonderenswaardig volgehouden tot het uiterste, heeft Baden- Powell zich moeten overgeven. Het 900 man sterke garnizoen, waaronder een zoon van lord Salisbury, bevindt zich in gevangenschap. Een laatste krachtige aanval heeft Zaterdag het pleit beslist. Het is gepast een eeresaluut te brengen aan de bezetting. In Engeland kan men even trotsch zyn op het beleg van Mafeking als de Boeren het zijn op Gronjé's aftocht en man moedig verweer. "Wat gedaan kon worden om de stad te behouden is geschied. Hoe jammer dat deze roemrijke strijd bezoedeld is door het gebruik van Kaffers tegen de Boeren. Toch verdient de bezetting hulde voor haar taai verweer. Daarnaast evenwel mag ook de volharding der Boeren geprezen worden. Men moge twisten over het feit of Mafeking zoo groote inspanning waard was, nu de stad is geval len, zal de sterke moreele invloed zeker niet uitblijven. De capitulatie van Mafeking zal de Boeren met nieuwen moed bezielen. En dat is op het oogenblik wel noodig. "Want uit Natal komt weer een ongunstig luidend bericht. Generaal Buiier is Glencoe binnengetrokken. Een overwinning Het mocht wat; na zeven maanden slry- dens zijn de Eogelschen op dit deel van het oorlogsterrein zoover dat zy den vijand van eigen grondgebied hebben gedrongen. En dat nog wel onder den druk van lord Roberts' welgeslaagden opmarsch in den Vrij staat. Want zonder dien gelooven wij niet dat Buller overwinningstelegrammen naar Engeland had kunnen zenden. Het is niet duidelijk wat de Boeren nu zullen doen, Het meest voor-de-hand-liggend schynt dat zij Lang Nek, Majuba en, in het Westen, de passen in de Drakensbergen bezet houden en zoodrende Buller den doortocht beletten. En wij gelooven ook wel dat dit zal gebeuren, althans wat Lang Nek en Majuba betreft. Toch meent men te Kroon stad te weten dat de geheele Boerenmachl zich samentrekt aan de Vaal om lord Roberts het hoofd te bieden. Daarheen zouden ookdeBoerenkommando's terugtrekken uit het Ladybrand-district. Generaal Rundie die hier opereert, meldde dat zij nu te Lindley stonden. Vermoedelijk zullen zy echter wel een oostelijker weg kiezen, b.v. over Bethlehem, Trouwens in den door Rundie aangegeven tijd kon de afstand tot Lindley moeilijk zijn afgelegd, Over Builer's geslaagde operaties nog het volgende. Hij zelf rukte op over Helpmakaar, terwijl Bethune van Greytown en Hildyard van Elandslaagte optrok. Die opmarsch vond plaats tusschen den 11 den en den 14den. De Boeren trokken terug na slechts zwakken weerstand te hebben geboden, en gingen naar het Noorden terug toen Dundonald Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 14> Mijnbeer Pudge onderbrak bet gesprek. „Wij zullen, de mijm formeel doopen," riep hij uit, terwijl hij opstond. Hij ging voor en het geheele gezelschap volgde, ook mr. Frederick Arnstem die een zuur gezicht trok. Maar er zou geen nieuwe klimpartij vam hem worden "verlangd1. Me® ging slechts over het bruggetje tot aan den voet van den' bergdaar wierp de heer Pud ge een flesch champagne naar boven, zoo'dat zij tegen den bergwand1 brak en de wijk over eenig erts liep d'ait tegen, de helling lag. „Hiermede," riep hij i.!, „doop ik u, Foot- vallrif, met den naam. Victoria Birthday Gift R5Ï-" Alle aanwezigen riepen drieanaal hoera en men keerde aan tafel terug. Er werd no®1 veel champagne gedronken, en de heer Fre derick Ara si-em bracht een dronk uit op miss Victoria, waarbij hij zei de dalt het heerlijk ste goud niet in een mijn, maar alleen op het hoofd van mies Victoria, van de jarige, te vinden was. Die jarige zette een aeer onver schillig gezicht en fluisterde Joachim toe dab zij don heer Aamstern vervelend vond. Zij sprak 'nog over andere dingen met Joachim, en 'haar stem werd daarbij weaker dam zij ge woonlijk was. Maar de heer Pudge drong al spoedig tot vertrekken. Hij moedigde zijn dochter uit bij hem plaats te nemen in het irijltuig em liet haar schimmel los medemerncn Dinsdag oostelijk van Helpmakaar den vleu gel der Boeren omtrok. De Boeren waren dus zeker niet voor nemens stand te houden. Trou wens zij vonden gelegenheid de velden achter zich in brand te steken, terwyl Buller de kolenmijnen van Dundee vernield en de stad van alle proviand ontbloot vond. Of de Boeren werkely'k aan de Vaal stand zullen houden of wel zich tot de guerilla zuilen bepalen blijft af te wachten. In ieder geval worden alle beschikbare troepen op de been gebracht. Alle burgers die met verlof waren, zijn naar bun kommando's terugge zonden. Waarschijnlijk zullen de Boeren wel voort gaan met den oorlog te rekken, wellicht hopende op interventie der Vereenigde Staten, Het Boeren-gezantschap is daar gisteren aangekomen en geestdriftig begroet. De vraag is wat Mc Kinley's regeering zal doen. Vee! durven wy er voorshands niet van hopen. Men beweert nog altijd dat het driemanschap de Vereenigde Staten het prolectoraat over de Republieken zullen aan bieden. Indien de Unie dit aannam, zou een oorlog met Engeland het gevolg zyn. Uit vrees van door de openbare meening daartoe gedreven te worden, zou Mc Kinley dan, van twee kwaden het beste kiezend, zyn interventie aanbieden. Verspreid' nieuws. Er moet ibij Prieska, in het Noordwesten der Kaapkolonie, nog een 300 man, sterk Boerenkom mando staan, die .naar men zegt;, geneigd) zouden zdjn>, de wapens neer te leg gen. Driehonderd vrouwen' te Pretoria, hebben in een, vergadering een motie aangenomen, waarin zij de regeering vragen de wapens te mogen opvatten. Indien ds weigering der douane om levens middelen door te laten voor Transvaal haai' invloed doet gelden, zullen de Engelsche ge vangenen er het eerst de dupen van zijn. Wat niet meer dan billijk is. Te Philippolis, in het Zuiden van den Vrij staat, hebben de Engelsdien eenige kleine kanonnen en wat ammunitie opgegraven die daar door de Boeren op hun terugtocht van Coleeberg waren begraven. Te Tarragona (Spanje) moet een van- St. Helena ontsnapte Boer zijn aangekomen. Het ïNew-York Journal" begroet de Boe- rendepulatie met een reeks heilwensehen van bekende persoonlijkheden in de verschil lende landen. Uit ons land seinde de voor zitter der Eerste Kamer, de heer Van Naa- men van Eemnes sNederland's vaste overtuiging is dat gy recht, vrijheid en onafhankelijkheid kunt krijgen door deze groote natie, de Vereenigde Staten. Mocht gy slagen," Dergelijke wenschen werden gezonden door prof. Mommsen, Liebknecht, Olga Novikoff, John Redmond, dr. John Clifford enz. De Zuld-JLfrihaansche Mali. De Vr ij s t a tc r s. De Afrikaander correspondent van liet „Hbl." beantwoordt de belangrijke vraag of de Vrijsta ters zullen doorvechten in dezer voege: N'u lord Roberts zijn tocht naar heb Noor- Voordab hij instapte, pakte hij' Joachim bij den arm en fluisterde hem met een lach op het gelaat ,maar op ruwen toon toe: „Daar komt niets van! Haal u d'aar maar niets van in het hoofd. 1" „Wat bedoelt u?" vroeg Joachim norsch. „Met mijn dochter u begrijpt me wel met Victoria daar komt mets van onthoud) dat maar." Joachim bleef als door den donder getrof fen staan, terwijl' rijtuigen en ruiters zich ver,wij derden. Dat was toch een grenzenl'oos» onbeschaamdheid van dien parvenuAnders behandelde Pudge hem altijd met hoogach ting, zij het ook met verborgen, hoogachting. Het had! op Joachim altijd den indruk ge maakt alsof de zoon van Kersen-Po tsch uit Neder-Poyritz zich moeite aandeed, om zijn aangeboren eerbied niet te laten blijken. Hij had zich nu dan ook geweld, aangedaan om brutaal te zijn, daarvoor had hij zekere ver legenheid moeten overwinnen. Hoe kwam, Pudge op die gedachte om den zoon der oude -graven, van Poyrita-Helfenberg op zijn nummer te zetten, opdat ihij niet de kleindachtier van Kersen-Pötsch zou begoo chelen? Had hij, Joachim, er ook maar een1 oogenblik aaai gedacht op die jonge, geëman cipeerde dame met' haar gedurfde, uitdagen de blikken verliefd te worden of haar ook maar 'hot hof te maken? En dab had de man gewaagd: die, zooals Joachim nu duidelijk was geworden, zelf juist do groote speculant en beursswendelaar was geweest, die liem mot d'e True Blue-mijn rechtstreeks had ge ruïneerd! Juist kwaan' Robertson naderbij; '^scheeni dat deze bij hiean wilde blijtvea. „Mijnheer Robertson/ zed Joachim, „ik kan de onaangename gedachte niet van mij den heeft aangevangen en wij eiken dag lioo- ren van sterke stollingendie zonder poging tot verdediging door de Boeren worden1 ver laten, terwijl de Engelechen een groot aantal krijgsgevangenen maken, dringt doze vraag zich aan den nairwlebtenden waarnemer op. Heb spijt mij te moeten zeggen, dat hot antwoord niet zeer voldoende kan luiden. De Vrijstaat was voor den oorlog een der meest voorspoedige landen ter wereld. Onder het gezag van vrije en verstandige wetten, met grenzen omsloten door bovriencüen bevol kingen en het gevaar van den eonigen in- landschert vijand do Basooto's weggenomen dbor Üe Britsche bezetting van het Kaffer- land ,kon het volk al zijn la-achten wijden aan den bloei van zijn land. En zijn streven werd wel bekroond-. De vruchtbare bodem behoefde sleclita bezaaid te wordte® om oogsten op te leveren die in Europa onbekend waren, do mat gras be groeide vlakten werden bevolkt door ein-de- lcoze kudden die er gedijden, dank zij een ruimeren em meer geregelden regenval dan in eenig ander deel van Zuid-Afriita-, Het volk werd gestadig rijker; 'het land! werd1 meer en meer bevolkt, overal rezen prachtige hoeven en woningen op, woelde en verfijning vervingen -de oude eenvoudige gewoonten. Het jongere geslacht werd geregeld naar school gezonden, waar in 'den regel in de En gelsche taal onderwijs werd gegeven, want, hoewel het Hollandsch de officdeele taal is in beide Republieken, is het Engelsch. de han dels- em geeelschapsbaal. De meeste leerlingen verkozen Engelsch te leerem, dlaar zij liet Kaapseh-Hollandlsch reeds op den schoot, van hum moeder machtig worden. Zoodoende werd de Engelsche literatuur 'gelezen en slo pen. Engelsche denkbeelden en opvattingen binnen. En hot jongere geslacht dat Enge land s snoodheid niet had ervaren, was goed op weg om geheel en al verengolscht te wor den. De Btri'fcsche regOering van haai- kant ont hield zich wijselijk van elke inmenging; er waren ook geen goudvelden en de kleine dïa- mamtmijnen 'behoorden reeds aan eien Britsch syndicaat. Het land werd dus langzamerhand in twee kampen verdeeld. De ouderen, die gebukt hadden gegaan onder Britsche verdrukking en Britsch verraad, die voor hun onafhanke lijkheid! haddbn gestreden en geleden, dio de pioniers der beschaving waren geweest in een wild land en die op prijs stelden wat zij door harden strijd hadden verkregen. Het jongere geslacht daarentegen kent d!e waarde niet van he't goed, waarvoor het nooit heeft gele den, dat het nooit heeft genust. Opgevoed in betrekkelijke weelde, doortrokken, van Brit sche -denkbeelden, gewend aam een lui en ge makkelijk loven, gavoeldten' zij zich, meer aan getrokken tot liet Britsche volk dan tot d-e ruwere, meer patriarchale bloedverwanten over 'de "Vaal. Had men hun echter verweten, dat ze Engel soh-geaind waren, dan zouden zij verontwaardigd hebben ontkend, wamt zij waren onbewust afgedwaald en wisten niet hoever ze reeds waren. Do Jameson-inval heeft hen. slechts voor korten tijdl wakker ge schud, hetgeen blijkt uit het feit dat de heer Fraeer, de verkozen, leider van dit geslacht, c bijna in slaagde in den Volksraad het ver drag met Transvaal te doen vallen.. Heb was aa-n de wedspreSkendheid van president Steyn, afzetten, dat die geheels betooverende goud mijn-zaak een groote zwendel is." De ingenieur zag hem verwonderd aan en o scheen hem niet te begrijpen. „Ja zeker," ging Joachim voort, „wij bei den maken ons, naar ik vrees, tot handlan gers van gewebenlooze roovers op groote schaal. Dio Dearson-mijn zal ook wel -een' awendelarij zijn, evenals de True Blue is ge weest." „Waarom denkt u dat?" „Het heeft er allen schijn van. Mijnheer Pudge koopt cn verkoopt aandeden die eerst door awendelarij waard© krijgen. Die Ara stern, vertegenwoordiger van Axnstern Co. te Berlijn, kabelt rappen-ten naar Duitsch- land die Fudge dicteertde ongelukkige Dui'tscbe kapitalisten koopen shares tegen hooge prijzen; dan dalen de shares; de ka pitalisten verliezen en mijnheer Fudge wint." „Dat alles is tob zekere hoogte waar," ant woordde Robertson. „Maar u moet niet ver geten dab er eem aantal mijnen zijn die groo te innerlijke waarde hebben en waaraan db aandeelhouders ook veel geld verdienen. Hoe menige Engekchman, Franschman, Duit- scher of Italiaan trekt niet zijn tien of twaalf percent dividend. Em de Dearson-mijn be hoort tot d'e mijnen -die wat waard zijn; dat kan ik n verzekeren. Ik ken zo; ik heb ze onderzocht; em ik hoop, dat u niet zult wil- lem zeggen dat ik een bedrieger ben, mijn heer." „Zeker niet, mijnheer Robertson, daar denk ik geen oogenblik aan. 'Maar db om standigheden kunnen het daarheen leiden dat men als eerlijk man misbruikt wordt voor zwendel arij en „O ja; maar kijk eons,.mijnheer Joaquin, mijn taak is alleen mijn oordeel over een en aan liet vertrouwen dat hij' bijna alge meen geniet, te danken dal de voorgestelde unie werd goedgekeurd. Toen eindelijk de oorlog uitbrak, volgden vele jongeren slechts met tegenzin do roep stem van de eer. Zij waren wemig geneigd oen aangenaam tehuis to verwisselen voor een leven van ontberingen om te vechten voor een land, dat wel nauw aan hen verbon don is door banden van bloedverwantschap, maar waarvan, zij tot op zekere hoogte ver vreemd zijn en op welks ougekenden voor spoed zij wel een beetje jaloersch waren. Bo vendien had lmn Engelsche iit-ora-tuur hen doordrongen van het bo«ef van de onoverwin nelijkheid der Britsche wapenen en do on weerstaanbare macht van het Bntscho rijk. Maar het oudere geslacht greep naar do ge weren en de jongeren moesten om der ge hoorzaamheid wdle het voorbeeld volgen. Maar zij doden lier geenszins van ganscher harte, wat spoedig uit hun. daden bleok. Ik herinner slechts aan bot wegloop on van bet Winburg-konimando in het gevecht aan de Moddemvier (28 Nov.) dat de vruchten van de overwinning der Boeren verloren deed gaan en de Engelsch en gelegenheid gaf zon der een schot te lossen dc stellingen te bezet ten, waartegen zij den vorigen dag zoo ge ducht het hoofd' hadden geetooten. Zoolang de Transvaalse he legere zegevie rend waren, werden deze lauwwarme patriot ten aangestoken door de algemeene geest drift, doch toen do nederlagen kwamen en Cronjé zich overgaf, kwamen de onwil on de vrees 'bij hen in dubbele mate terug. Boven dien werden lmn hoeven bezet en verwoest door ruwe soldaten, hun vrouwon en kinde ren. beleedigd en verjaagd, tra-wijl zij hun geen 'bescherming konden verkenen. Is het dan te verwonderen dat ze, aangelokt door Britsche beloften en vervuld van vrees voor liet- lot van hun dierbaren een zaak verlieten die slechts ten halve hun sympathie had? Vandaar de vele gevangenen, jn den laatsten tijd door de Engelschen genomen, de tallooze overgaaf van mannen cn Mausers, het verla ten van steike stellingen. Want hoe kan een generaal een stelling, al is ze nog zoo strak, mot hoop op succes verdedigen, wanneer liij niet overtuigd is dat elk der verdedigers zoo nocdig op zijn post zal sterven? Maar men mag der Zuid-iAfrika-ansche Re publiek gelukwenst-hen met de schifting dra- strijdkrachten. Aan do Vaalrivier moet het „Sluboleth" worden gesproken. Wie van do Vrijstaters deze rivier overtrekt, mag worden beschouwd als do ware broeder, die zijn le ven veil heeft voor do heiligie zaak van het recht en de gerechtigheid' en wat da Tiran s- vaalsche troepen m getalsterkte verliezen, zullen zij winnen in betrouwbaarheid en -een heid van doel. In de liallaansche Kamer. De eerste zitting der Italiaansche Kamer na het reces kenmerkte zich weder door groote opgewondenheid. Duidelijk bleek dat de uiterste partijen nog geenszins tot toe nadering bereid zijn. Al dadelijk legde de socialist Ferri namens zijn party de verklaring af dat zij liet nieuwe reglement van orde als ongeldig beschouwt en niet eikent, en dat we! wegens den inhoud die de vrijheid van spreken vernietigt. Tege lijk diende hij het voorstel in om het oude mijn uit te spreken en- haar dan volgens een zuiver theoretisch- en practiseh. systeem te exploiteeren. Wat de eigenaars en dc beurs- sjaclieraars er mee doen, gaat den ingenieur niet aan. „In ieder geval wordt dc bankier rijk, do kapitalist en die aan deelbouder arm. Of de shares stijgen of dalen, mijnheer Pudge, en Arns'tern Ca maken, altijd winst, -en de gedachte hindert mij, daaraan mee te hel pen." „Goed," zei Robertson. „Wie geld! heeft, kan zich ergeren -en doen' wat hij wil Maar ik heb geen geld; ik wil eerst wat verdienen, en ik doe eerlijk mijn werk zonder mij om andere dingen te bekommeren." Joachim dacht over alles na en kwam tot dt) slotsom, dat r.ijn toestand van dien aard was, dat zij geheel paste aan Robertson's in zicht. Hij besloot zijn- gevoelens te onder drukken en eveneens te handelen volgens Robertson's opvatting. Over Pudge dacht hij overigens wat minder onaangenaam, toen nog donzelfdb® avond een Kaffer kwam aan rijden met een brief, die een uitnoodiging inhield. Victoria schreef hem dat haar vader hem beleefd uitnoodigde voor de den volgen- dten avond te geven partij. Hdt weerzien in het gouden huis. Ottilie leefde als in een droom. -Zooveel wisselen db indrukken waren op haar losge stormd dat haar gevoelig gemoed en haar fijnHherwehktuigd waarnemingsvermogen er bijna door cverweldigd'jwarenZij 'kon in haar binnenste alles -nog niet ordenen, dfe rijkelijk vloeiende stof tot gedachten nog niet be- leglement van orde weder in te voet-en, ter wijl de socialisten alleen in een herziening van het reglement kunnen instemmen, wan neer die geschiedt overeenkomstig het oude reglement, Giolitti stelde voor om, tot herstel van de eendracht, een commissie te benoemen die be last zou worden met de wijziging van het regiement. De minister van binnenlandsche zaken zou dit voorstel gaarne aanvaarden als het kon leiden tot bevrediging, maar aangezien het onmogelijk was tot overeenstemming te ko men, wees hij het van de band. Giolitti sprak zyn leedwezen over die ver klaring uit hij was naief genoeg geweest aan den goeden wil der meerderheid te ge looven. Hij trok zijn voorstel daarop in. De voorzitter wilde toen, overeenkomstig het nieuwe reglement van orde, dadelijk over het voorstel der uiterste linkerzijde laten stemmen. Daartegen werd heftig geprotesteerd De uiterste linkerzyde hief den krijgszang van Garibaldi aan. Er was zoo'n rumoer dat de zitting geschorst werd. Na de heropening werd echter de obstructie voortgezet, zoodat de voorzitter toen de zit ting ophief. De bladen verwachten dat de parlementaire toestand tot Kamerontbinding zal leiden de regeering schijnt te hopen dat de stemming in de lande baar gunstig is. De „Fanfulla" doolt reeds onder voorbe houd mede dat do nieuwe verkiezingen 10 -en 17 Juni zullen plaats vinden, em dat do Ka mer dan dbtt 22sten Juni weder bijeen zal worden geroepen. Het is zeker te betreuren dut de minister president zich door de rechterzijde heeft laten bewegen zoo kras stelling te nemen tegen Giolitti's verzoenend voorstel, dat door de regeering best had kunnen aanvaard worden. Gemengde üïededccllngen. In do pro-vincic Gent staken bijna 10,000 wevers. De nationalisten zullen tcoli misschien wol niet de ban® zijn in' den, Parijsohen gemeen teraad. Althans do radicalen, hebben zich reeds aaneengesloten. Havas publiceert de volgende, wol waf op timistische nota over acn indruk diem do uit slag der gemeenteraadsverkiezingen op do re geering, heeft gemaakt Generaal Do Gallifet, die van zdj® ziekte is hersteld, woonde den ministerraad hij. Waldledc-Roussoau -deelde de nu volledig be kende resultaten der gemeenteraadsverkiezin gen mede, die aantoonen dat de verkiezingen van 13 Mei het succes der candidate® van do aaneensluiting der republikeinen ter verdedi ging der Republiek bezegelden en versterk ten. Castellane zal in de Fransclie Kamer de regeen-ng vragen waarom zij Reinach's beswe ring da'b de zaak-Dreyfus na de Tentoonstel ling zal hervat worden, niet heeft weerspro ken. Hoe eesni regeering een bewering van een particulier kan weerspreken, is ons niet dui delijk.. keerschen. Zij lieb zich moedrij|ven op den stroom en trok zich in haar binnenste terug. Het afscheid van Joachim, daarna 't afscheid van vrienden en bekenden, eindelijk vau haar vad'er die haar onder tranen 'te-ader had gekust, toen do verre reis door vreemde lan den in gezelschap van menschen di© haar vreemd aandeden, en in een dienstbare posi tie, terwijl zij tob nu toe vrij -was geweest; dat alles moest eerst verwerkt en in: haar ge- dlachtrauwereM geordend worden. Nu leefde zij in een stad' waarvan het grootste deel arm on woest, door zwarte men schen werd bewoond, het kleinste deel schit terend en rijk was; in «en stad die men het aan kon zien, dab zij als jonggeboren© in de wildernis stond. Zij ïeefde in een huis dat met een haar onbekende weel do was inge richt. Do uit Londen betrokken meubelen waren solider- en mooier dan al wat zij van dien aard bij rijke menschen in Duitschland had gezienai het eetgerei was zeer kostbaar, goud en zilver en het fijnste porselein. Een leger van zwarte bedienden. Zij zat op een veranda! en bad eein nieuw- aangelegden tuin met springende fonteinen, in marnieren bassins voor zich. Dank zij het subtropische klimaat had die tuin niet heb aanzien van nieuwheid, maar was vol en door groote hoornen omzoomd. 'De beroemde hove nier van den Plantentuin te Kaapstad had hem aangelegd. De bloemperken prijkten mot veelkleurige erica'suit het struikgewas hingen blauwe, roode en gele bloemtrossen, die er niet als bloemen uitzagen, maar Otti lie herinnerden aan de toovertuinen1 in sprookjes. Vreemds slingerplanten rankten om d© boomen, en vlinders in eigen aardige a kleurentooi weefden over de bloemen. (Wordt werpolpd.J

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1