54*'" Jaargang. No. 10244. Vrijdag 18 Mei 1900. GOUD EN EER. f Kennisgeving. BUITENLAND. SCHIEOAMSCHE COURANT :A Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalYoor Schiedam en Ylaarding^en fi. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekYoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentïën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó" een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Botersiraat 68. Prijs der Adverten tiën: Van 1G regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleinm advertentiën opgenomen tot den pry's van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan. het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 123. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van het Bestunr der Ver- eeniging sSOHIEDAMSCU VOLKSBADUUIS", ora vergunning lot plaatsing van een stoom ketel roet een verwurmingsoprervlak van 5 M-, dienende tot verwarming, in Cc op te richten Voiksbadhuis aan de Gedempte Froersvest, ka daster sectie I no, 713 (gedeelte', jk) Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdjg den 3isten Mei as., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan ufkondiging gesehiod, waar het behoort, den 17den Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Mei 1900. DB OORLOG. M a f e k i n g. De Londensche telegrammen hebben gis teren den zin van het beticht uit Lorenzo Maiquez aan de sDaily Mail" niet juist weei- gegeven. Vermoedelijk zyn de berichtgevers te Londen teruggeschrikt om het uitvoerige telpgram in de sDaily Mail" en seinden zij alleen de belangrijke kern over, ontdaan van de bijomstandigheden die echter aan die kern wel eenigszins haar waarde ontnemen. Daarom dienen wij het bericht aan de »Dai!y Mail" uitvoeriger weer te geven, nu de val van Mafeking nog niet officieel is bevestigd. De berichtgever van het blad te Lorenpo Marquez constateert alleen dit ééne feit ais vaststaandedat er Zaterdag hij Mafeking hevig is gevochten. Ook gelooft hq wel dat de Kaflerwqk door de Boeren bezet ismaar hjj tracht veel vaD de beteekenis van dit feit weg te nemen door er by t,j voegen dat die wfjk zoo goed ah geheel door de Kaffei s verlaten scheen te zgn en dat de Engelschen door handige manoeuvres de Boeren daar schijnen omsingeld te hebben. Niettemin werd van Boerenzijde het stellige bericht uit Pretoria aangebracht, dat Baden- Roman, uit Transvaal VAK AUGUST NIEMANN. 15) Naast Ottilie lag mevrouw Pudge uitge strekt in een easy chair, en feoiven de hoof den. der beide dames werd d'e punka, een kort gordijn aan een langen, gepolijsten stok van teakhout, met een touw ia voortdurende be weging gehouden door een donkerkleurige» man die in den. tuin op zijn rug lag. Ottilie luisterde naar mevrouw Pudge, ter wijl zij nadenkend naar den ziwanto koek die heb touw met één hand en do teen en van één voet bewoog. Mevrouw Pudge vertelde van haar vroeger leven, hoe zij mijnheer Pudge had loeren 'kennen en hoe rij naar Indië en naar Afrika was gekomen. Zij schoen Ottilie gaarne te mogen lijden, en vertelde haar dik wijls uit haar veelbewogen leven. Mevrouw Pudge was. ziekelijk. Wie haar voor het eerst eni op eenigen afstand zag, be merkte dlaar nieta van, en was gewoonlijk verbaasd' een zoo elegante en bloeiende jonge vrouw als de moeder eener volwassen dochter ■te zien.. Ja, het was wel voorgekomen, dat onervaren hoeren de moeder voor jonger dan de dochter hadden gehouden. Maar Ottilie die een lange zeereis met mevrouw Pudge liad gemaakt, wist wel waar haar jeugd en bloeiend! uiterlijk vandaan kwamen. Zij had mevrouw Pudge meermalen in haar hut ge zien en dan! zag rij, geel, met scherpe trekken, geheel als een oude vrouw. Mevrouw^ Pudge was een Franschezij was opgeleid tot gouvernante, en rij vertelde Ottilie hoe haar bekendheid met Pransche Powell zich heeft overgegeven en met 900 man door Snijman gevangen is gemaakt. Blijkbaar en dit hadden de Londensche berichtgevers gisteren niet mogen verzuimen te melden gelooft de correspondent der sDatly Mail" te Lorengo Marquez die be richten niet. Hij vermoedt dat de regeering te Pretoria, hekend met het oprukken der onlzettirgskolonne, Snijman heeft bevolen een poging te doen om Mafeking te bestormen en dat zij, zoodra de Kafiefwijk in brand stond, de bulletins van de capitulatie der stad heeft verspreid om de Boeren aan te moedigen. De correspondent beroept zich dan op vroeger te Pretoria gepubliceeide telegram- at'van gelijk allooi, die eveneens verzon nen waren, zooals over den capitulatie van Ladysmith en den val van Wepener. Hij eindigt zijn bericht aldus ïDeze officierie mededelingen bevatten steeds tegenstrijdigheden in de data en ieder man van gezag hier beschouwt ze alleen als een wanhopige poging van den kant van de Boeren-ambtenaarskiiek om de burgers bijeen te houden. «Vanmiddag gaf de Nederlandse!) Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, die zeer anti-Engelsch is een bericht uit, dat een groote afdeeling Boeren door de Engelschen gevan gen genomen was. Kortom, iedereen be schouwt hier het zegelied van de Boeren als den gewonen voorlooper van een groote En- gelsche overwinning." Nu, met dien «voorlooper" is het vrijwel andersom gesteld. Juist de Engelsche quasi- overwinningsberichten waren steeds voorloo- pers van Engelsche nederlagen. Men denke slechts aan Buller's jammerlijken veldtocht in Natal, Ook aan de geloofwaardigheid der Ned. Zuid-Atrikaansche Spoorwegmaatschap pij, die juist in den oorlog haar groote soliditeit heeft bewezen, hebben wij geen reden te wantrouwenanti-Engelsch is de maat schappij gelukkig wel. Wat eindelijk die vroegere berichten uit Pretoria betreft over Ladysmith's capitulatie en YVepener's val, o f f i c i e e 1 e berichten waren dat nooit. Da ciitiek van den correspondent op de te Pretoria gepubliceerde berichten lijkt ons dan ook uiterst zwak. Wel heeft nog geen andere correspondent, en ook lord Robeits niet, den val van Mafeking gemeldmaar de mogeltjk- he:d bestaat dat de censuur de berichten tegenhoudt. Terwijl wy dit schryven bereikt ons net bericht, dat de Engelsche bladen een tele gram uit Pretoria bevatten van 15 dezer, volgens hetwelk Mafeking nog belegerd wordt, maar de Engelsche ontzetüngskolonne met groote verliezen is teruggeslagen. Een beter bericht nog dan dat van gisteren Want wanneer de ontzettingskolonne met groote verliezen is teruggeslagen en een bericht uit Pretoria bevestigt dit io zeker opzicht -dan moet Mafeking vallen. Den 3den Mei reeds seinde de bekende correspon dente, lady Sarah Wilson uit Mafeking: Wij hebben een ontbijt gehad van paarden- worst, een tweede ontbijt van muilezelworst en een middagmaal van sprinkhanen". Een vier dagen later berichtte de post meester dat by het goed maakte, maar honger had. gouvernantes en de inrichtingen waar die da mes haar opleiding kregen, den wensch» bij haar had doen geboren .worden om voor haar dochtertje», de kleine, lieve Livingsbonia, het nakomertje, geen F ranse lie maar liever een Duiteche gouvernante te Mezen. Haar zelf kadi het geluk niet toegelachen ent rij was dbor eert vreemden Joop van om standigheden operette-zangeres geworden. Met een operette-gezelschap had zij eerst Frankrijk en daarna Egypte bereisd. Hier had de troep een engagement gekregen voor Botaiibay en Calcutta. Te Bombay echter had een Engelsöh geestelijke, een zendeling, zich voor haar geïnteresseerd, toen rij met typhus in het hospitaal lag. Zij sprak met zekere geestdrift over dien man en liet hij do schil dering van rijn hooge geestelijke gaven wel een eenigszins ongunstig 'licht vallen op de meer wereld scire neigingen van haar togen- woordigen echtgenoot, mijnheer Pudge. De missionaris had haar 't gevaarlijke van haar lichtzinnig beroep onder hel oog gebracht ea was met haar getrouwd. Zij had ook een zoon uit dit eerste huwelijk geliad, die oven- wel reeds in Indië was gestorven. Met den zendeling die niet tevreden was geweest tneb de door hem in Indië verkregen resultaten!, was rij naar Afrika gegaan en rij had mot hom door 't zwarte werelddeel ge reisd. Op een hunner tochten had zij ook den beroemden missionaris Livingston© keren kennen, en hom ter eer© had zij haar jongst© dochtertje uit haar huwelijk met den 'heer Pudge- Livingstonia genoemd. De zendeling was la',ter met haar naar de Transvaalscho go udniijri districten gegaan, en had daar bij Johannesburg, nog voordat die stad' bestond, tussehen de tenten der goudgravers een plan ken'hut gebouiwd, waar hij het Evangelie pre dikte. Er valt dus niet aan te twijfelen of, wan neer inderdaad de ontzettingskolonne is terug geslagen, Mafeking moet vallen, zoo het niet reeds gecapituleerd heeft, vrat ons nu minder waarschijnlijk toeschjjnt. Intusschen gewaagt een telegram van gis teren uit Lorenfo Marquez, in volkomen tegenspraak van het Pretoriaansch telegram, op grond van berichten uit een officieele Portugeesche bron van een gevecht bij Mafe king waarbij de Boeren met groot verlies werden teruggeslagen. Het telegram uit Pretoria van den 15den schijnt de oplossing dier tegenstrijdige berich ten aan de hand to doen. De toestand. Het meest belangwekkend na Mafeking' is wel de toestand in Natal. Uit Buller's be richten tocb blykt dat de Boeren zich naar het Noorden hebben teruggetrokken, maar tevens de passen in het Drakengebergte bezet houden. Dit maakt Buller's positie niet gemakkelijk. Zich een doortocht in noordelijke richting banen, op gevaar dat de Vrijstaters weer uit het gebergte komen en hem op voor de Boeren-tactiek zoo uiterst gunstig terrein in den rug bedreigen, schynt al te gewaagd. Maar Buiier lijkt ons bovendien niet de geschikte man om de uitwekend te verde- dige posities der Boeren op Mujuba en Lang Nek te forceeren. Wat dan Een groote omtrekkende be weging maken over Wakkerstroom en Vrij heid, zooals de militaire medewerker der ïWestm, Gaz." wil, om zoodoende de Boe- renmacht te dwingen van Majuba en Lang Nek weg le trekken 1 Het zou wellicht liet beste zijn dat Bulier kan doenmaar de Boeren schijnen deze mogelijkheid te hebben voorzien. Althans een Reuter-telegram uit Dundee van Dinsdag zegt, dat de ongeveer 4000 man sterke Boerenmacht die 's nachts terugtrok, achttien kanonnen en de transporten naar Vr'yheid heelt gezonden. Uit Builer's telegram nu blijkt dat elf kanonnen per spoor naar het Noorden zijn gebracht zoodat men hieruit zou mogen afleiden, dat de Boeren voornemens rijn Bulier ook in het district Vrijheid den doortocht te beletten. Een derde mogelijkheid is dat Buller de passen in de Drakenbergen forceert om Roberts de hand te reiken. Het nut van die beweging is echter zeer betwistbaar, In het Oosten van den Vrjjsiaat opeieert Rnndle's divisie, en het is de vraag of het wel wijs zou zyn Natal weder over te laten aan de bewegelijke Boerenkommando's. Het zou op die wijze wel eens een krijgertje-spelen van lord Roberts en de Boeren kunnen worden door den Vrijstaat, Transvaal en Natal. Voor het naast houden wij het er dan ook voor dat in Natal niet veel zal gebeuren. De Boerenmacht zal trachten Buller bezig te houden deze zal pogen het de Boeren die in de bergen staan oninogrljjk te maken zich bij de hoofdmacht aan de Vaal te voegen. Vandaar komen geen berichten. Wij weten dus niet hoe het er nu mee staat. Alleen beweert men te Londen dat De la Rey bezig is zich te verschansen op den rechterflank der Boerenmacht om te beletten dat de „O, dat was een boel wat sehoonere tijd dan nu/ zeiae rij zuchtend, „zooveel schooner als geestelijke schatten uitblinken boven aardseho schatten." Maar God had. haar gcliofdbn man geen. lang leven geschonken. Hij was gestorven en toen had Pudge, die destijds juist uit Enge land was gekomen om geld te verdienen mot de goudmijnen, aanzoek om haar hand ge daan. Zij- was reeds drie maanden na den dood van liaar eersten man met lit-m ge trouwd. „Er viel niet voel tijd te verliezen, beste juffrouw," zeide zij, „want ik had' niets om van te leven. Men. kan ook in Afrika niet alle vormen in acht nemon die in goede (kringen in Europa gelden." Ben klein meisje yan ongeveer zos jaar, door een Indische kindermeid begeleid, kwam uit den 'tuin aanloopen. Hot was een lief, klein meisje met de groote, donkere, verlan gende oogen harer moeder en met eon krans van zwarte krullen om het aardige kopje. Stonia, zooals het kind gewoonlijk werd ge noemd, was de lieveling harer móéder, terwijl mevrouw Pudge niet zooveel gaf om haar oudste dochter Victoria, die zeer veel op haar vader geleek. Ottilie deelde dit gevoel van mevrouw Pudge. Zij had Stonia die zich al spoedig innig aan haar had gehecht, hartelijk hef, maar voelde zich door Victoria steeds af- gestooteni. Victoria was ai te geëmancipeerd en licersehzuchtig; zij had ook op reis, t-e Parijs en te Monaco, maar vooral op de hooi van Southampton naar Kaapstad zoo druk mot liecren gecoquettecrd, dat het Ottilie be paald had gehinderd. Stonia kuste haar moeder de hand on scheen haar ook een zoen op den mond te willen, geven. Maar mevrouw Pudge weerde haar vriendelijk af en verzocht Ottilie het Boeren in hun flank bedreigd worden van den kant van Klerksdorp. Het schijnt nu wel dat de Boeren ernstigen weerstand hebben geboden aan den opmarsch der Engelschen. Een Boerenberichl over het gevecht aan de Zandrivier zegt dat op den vleugel de Engelsche cavalerie, die het eerst de rivier over ging, sterk geteisterd werd door de mausers. De Boeren lieten de vijand naderen en schoten toen veertig man neer, terwijl een veertien gevangen werden genomen. Maar het wijken van het centrum otn een onbe kende reden dwong tot den terugtocht die door de Iersche brigade werd gedekt. Ondanks de nijdige vervolging door de Engelschen, konden alle kanonnen de wagens worden gered. De Boeren hadden stechts twaalf kanonnen. President Steijn verklaarde te Kroonstad aan een correspondent der sN.-Y. Herald" dat de operaties van 6000 man op Botha's rechterflank tot den terugtocht der Boeren hadden geleid. Steijn gaf er overigens blijk van niet van toegeven te willen weten. Wat de Boeren willen. In de „Politiken" geeft de Noorischo mili taire attaché kapitein Allum de volgende be schrijving van een krijgsraad der Boeren, die tevens een zeer aannemelijke verklaring geeft var de laatste gebeurtenissen. Kapitein AUum vertelt dan in den op 18 Maart na de bezetting van Bloemfontein ge houden krijgsraad te Kroonstad het plan voor den verderen veldtocht werd vastge steld. De krijgsraad werd geleid door do presi denten Kruger en Steyn en bijgewoond door een veertigtal kommandanten, onder wie Joubert, De Wet, De la Key, Colliers, F. Botha, Be Villebois e. a. President Kruger open de do bijeenkomst met gebed, waarna president Steyn liet woord nam. Dezo gaf een overzicht van -don toenmali- gen stand van zaken cn ging toen ongeveer als volgt voort: „Iloe zullen wij den strijd nu verder voe ren? Zuilen wij ook m 't vervolg, gelijk tot dusverre, ons verdedigen van uit vaste stel lingen? Of zullen wij een andere vechtwijze aannemen? Ik ben geen krijgsman, maar naar mijn. overtuiging moeten wij geen vaste stellingen meer innemen, daar de Èngelbchen nu geleerd hebben, hoe ze zonder voel strijd ons er uit kunnen manoeuvreeren, waartoe zo altijd manschappen genoeg hebben. Daarom moeten we den vijand m het front slechts zooveel mogelijk ophouden, doch daarentegen zijn rug en zijn flanken bedreigen en overal waar de gelegenheid rich aanbiedt, hom aan grijpen' met klem© komma*" do's zonder war gens of andereu trein. Op dix manier kunnen wij meer aanvallenderwijis te werk gaan dan tot nu toe, voornamelijk tegen de verbin dingslijnen van den vijand." Verscheidene sprekers voerden over dit plan het woord; allen waren het er ia hoofd zaak mede eena en het werd ten slotte aan genomen. Zoodoende wordt zoowel heb stoutmoedig opereeren van Dc Wet op Roberts' flank als het terugtrekken van do Boeren voor zij a front verklaard. Hoe meer zij 'terugtrekken hoo langer zijn verbindingslijn wordt en hoe aai rt.vW-vS.-' w- O- sVi kind bij zich te nemen. Ottilie wist wel waarommevrouw Pudge was zoo sterk ge- blanket en geschminkt, èLt een kus een ver nielende uitwerking kon hebben. Stonia lief koosde haar gouvernante en ging op haar schoot zitten, terwijl de kindermeid op den mamieren vloer neerhurkte en lachend haar witte tanden liet zien. Heb was vijf uur en twee in mousseline geklbecb zwarte bedienden droegen een ta feltje aan eu maakten dc thee klaar. Even later verscheen Victoria in een japon van bastrijde, nam een kop thee, stak een. sigaret aan cn sprak over de partij waarop zij' zich reeds bij voorbaat verheugde „Ik zal papa een verrassing 'bereiden," zeide zij. „Ik heb een prachtigen gentleman ont dekt, dien ik in papa's naam heb uitgenoo- digd," „Zonder zijn toestemming?" „Natuurlijk, moeder, anders zou het im mers geen verrassing rijn." „Waar heb je dien gentleman dan ont dekt?" „Bij de Dearsonmijn, waar papa hem als directeur of ingenieur of zoo iets voor anker heeft gelegd. Ik wed dat papa hem opzette lijk daarheen heeft verbannenwant hij is zóó knap en zóó elegant dat hij Frederick Arnstern en al de anderen geheel in de scha duw stelt. Hij heeft mij overigens ook het loven gered." „Wat zeg je, Victoria? Je bent altijd zoo onbezonnen. Wat is dat nu weer?" „De geheel© zaak is ctat mijnheer Joaquin eon prachtige kerel is, die graag op de partij wil komen. Maar wat scheelt u, juffrouw Rio- neok? Mat is u bleek geworden.!" Ottilio voelde zelf dat al haar bloed naar haar hart terugstroomde. Het was haar dik wijls tegen haar wil zoo gegaan, als ea- gespro- r J' meer de gelegenheid cr dus komt voor do nieuwe vechtwijze. Kapitein AlSu.ru gelooft dat deze nieuwe vechtwijze zeer juist is, mits do Boerenaan voerders bekwaam blijken om zulk een moei lijken strijd te voeren. De B o e f e n-d eputatiein Amerika. De beer Fischer heeft eer verklaring afge legd betreffende het doel der zending; zij is in hoofdzaak een herhaling van de vroegere medcdcelingen. In Engeland doen de bladen intussctben hun best om aan de ontvangst der deputatie in do Vereenigde Staten alle beteekenis to ontnemen. Zoo seint de correspondent der „Times" dat heb comité voor de ontvangst der drie gedelegeerden bijna geen enkelen respecta belen naam kan aanwijzen onder de leden zij vertegenwoordigen slechts rassen-vooroor deel, corrupte staatkunde en domme sympa thie. De leden zijn Hollanders, Ieren, bosses van Tammany-hall, of Duitschers. De „Evening Post" zegt dait de gedelegeer den spoedig zullen ondervinden, dab de Ame rikaansehe staatslieden niet zulten vragen, wat zij kunnen doen voor de Riepublieken, maar wel'hoe de Boeren-quaestie hun van dienst kan zijn. De „Daily Mail", de „Morning Post", do „Standard" de „Daily Telegraph," en do „Daily News" krijgen soortgelijke beschou wingen van hun correspondenten. Een hun ner voegt er bij, dab de Hollandsche en Ier- sohe commissieleden al ruzie hadden. Al déze bladen hechten weinig waarde aan de geest drift in de Vereenigde Staten slechts dë cor respondent van de „Morning Leader" erkent dat der deputatie een merkwaardige wel komst-betooging te beurt viel. Gemengde Merfedecllngen. Portugal begint nu waarlijk al te poseeren als EogelaDd's bondgenoot. Op een diner in het Piesidentshuis le Beira ter eere van de «Imperial Yeomanry" wenschte de gouver neur Meyredes de Engelschen geluk met de groote uitbarsting ran nationale geestdrift en de treilende eenheid van het Angelsaksische ras. Portugal verheugde zich met zijn ouden bondgenoot hierover, want men wordt zelf sterker als een vriend sterker wordt. De minister van buitenlandsche zaken le Lissabon ontkent dat de Portugeesche consul te Pretoria zijn paspoort heeft gekregen. De mededeeling van het doorlaten van Engelsche tioepen over Beira heeft geen incident uit gelokt. Wat het aanhouden van verduurzaamde levensmiddelen en kleedingstukken voor Trans vaal te Lorenfo Morquez betreft, worden die goederen alleen bewaard totdat onderzocht is of zij als contrabande te beschouwen zijn. Beweerd was dat de Amerikaansehe con sul tegen het beslag op deze goederen pro testeert. Volgens Engelsche berichten zal de Amerikaansehe regeering (echter een der gelijk protest niet bevestigen. In den Duitschen Rijksdag protesteerde de socialisb Singer ar gisteren tegen dat de kos ten van 's Keizers reia naar liet Oosten ten laste van het Rijk komen. Het Rijk behoefde ken werd over een knap, elegant man. Zij"' nam zich zelf er over onderhanden en tradit ie haar dwaas gevoel zooveel mogelijk te on derdrukken, maar toch ken rij niet nalaten bij die gelegenheid altijd aan Joachim te den ken. Zij noem dei zich zelf een dwaas meisje alsof er ook niet nog andere knappe, elegante mannen waren maar het was haar te machtig: haar eerste gedachte was altijd dat er sprake was van hem. En nu Victoria, die mot voorliefde over hceren praatte, zielfs den naam Joaquin noemde, trof het haar als eeni slag. Hoe geleek die naam op don voornaam van den graaf „Werkelijk, u is bleek geworden," zei Vic toria nog eens, toen Ottilie geen antwoord gaf. „Dat beteekent niets." „Misschien beteekent het toch, dat umeer belang stelt in heeren dan u wel wilt erken nen, juffrouw Rieneck. Nu. ik neem hot u niet kwalijk. Ik ben zelf zoo, dat vrouwen mij vervelen." „Maar Victoriazei mevrouw Pudge ver wijtend. Victoria was graag een weinig hatelijk te gen Ottilie. Zij kon zich niet ontveinzen, dat het jonge Buitsche meisje schoon was en dis tinctie bezat. Als zij haar persoonlijk had loeren kennen, voordat Ottilie in dienst was genomen, zou deze wel nooit bij de familie Pudge zijn gekomen. Nu gunde rij» zich al thans hot genoegen, Ottilie een weinig te er geren waar en wanneer zij maar kon, en voor al was zij nog gewaagder in haar spreken, wanneer Ottilie er hij was Dat was een ver zet van haar natuur tegen wat zij in Ottilie sentimentaliteit noemde. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1