Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BÏMENirm""'" STADSNIEUWS. YLAARDIN OEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. ""SPÖBTi Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. bijv. cadeautjes aan een lurksch minister als een met ©delsteenen versierde gouden tabaks doos niet te betalen. De begrootingscommissie en Posadowsky bestreden deze meening, op grond van liet feit dat de Keizer steeds bet Rijk vertegen woordigt, terwijl er ook op werd gewezen dat de toelage die de Koning van Pruisen als Keizer van Duitschland ontvangt, germg is. Het debat was nog a' gemoedelijk van toon, wellicht omdat heden de lex-Hemze aan do orde komt. De rogeering vond het blijkbaar ongeraden de oppositie nog te tar ten Heden ontbrandt dus d groote strijd. De katholieke leden zijn opgeroepen ooi als één man op hun post te zijn. Volgens de ,,Voss. Ztg." willen zij niet alleen de wet ongewij zigd doen aannemen, maar ook den Bonds raad dwingen tot onmiddellijke invoering op straffe van verwerping der vlootwet. Te Berlijn dreigt een -werkstaking van het trampersoneel, te Stockholm een uitsluiting in de bouwvakken die rechtstreeks 5000, maar indirect 20,000 arbeiders werkeloos zal maken. De gekozen nationalistische leden van den Parijschen gemeenteraad zijn gezamenlijk naar San Sebastian vertrokken om Paul Dérouledè te begroeien. Een koninklijk besluit verdaagt de zittingen der Itaüaansche Kamer. De bladen twijfelen er niet aan of het besluit tot ontbinding zal spoedig volgen. De linkerzijde heeft Zanardelli, Giolitti en Coppero opgedragen eventueel de verkiezingen te leiden. De uiterste linkerzijde besloot, indien er nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden, tot samenwerking van radicalen, republikeinen en socialisten. De Petersburgsche conferentie tot organi seering van het internationaal verkeer ter zee via Archangel, nam de volgende beslui ten. Het hoofddoel van het nieuw ingesteld verkeer tot de Witte Zee bestaat in het open stellen van een uitvoering voor graan uit Siberië via Archangel naar buitenlandsche havens, waarbij ook alle overige vrachten zijn toegelaten. De verbinding zal tusschen de groep der Russische spoorwegen eenerzijds, Rotterdam, Amsterdam, Antwerpen, Hamburg, Bremen, Londen, Hull, Newcastle anderzijds plaats hebben. Uit Tientsin worden weer moorden op Christenen door de Boxers gemeld. De verkoop der ontginningsrechten van staatsmijnen is, blijkens een bericht uit Pretoria, uitgesteld tot 9 Juli. De repubiikeinsche partijdag van Californië heeft Mc. Kinley candidaat gesteld voor het presidentschap. De revolutie in Columbia schijnt, volgens een te New-York ontvangen telegram uit Colon, onderdrukt te zijn. ■—gWHMBWMaLLX' ÜL- -l'JJJ-legg 1 ~LUJS1^-L!Magg-g» Cars Geert de Jonge-Fonds, Ouder de eeisfcen die in den vrijheidsoorlog der Zuid-Afrikaansdie republieken vielen, onze lezers zuilen het zich herinneren, be hoorde Cars Geert de Jonge, eerste secreta ris van het departement van Ouderwijs te Pretoria. In hem verloren zij, die vo.r het gebruik van Nederlandsen als voertuig der gedachte iu Zuidl-Afrika ijverden, een hunner trouwste en ijverigste medestanders. Helaas, den 2tl«n October 1899 sneuvelde hij bij Elandslaagte, een weduwe en vier nog jonge kinderen in kommervolle omstandighe den achterlatend. Thans heeft zich een commissie gevormn, die tracht dit gezin, te hulp te komen. Deze commissie, bestaande uit de heeren R. A. J. Snethlage, consul-generaal der Z.-A. Repu bliek, voorz., A. D. de Marez Oyens, lid der firma Labouchère, Oyens Co., penning meester, H. J. Bmous, hoofd een-er chris te', school, ds. W. H. Gispen en mr. W. baron Roëll, allen te Amsterdam, mr. R. Mees te Rotterdam, dr. H. F Jonkman te Utrecht en mr. J. P- Molteer, te 's-Gravenhage, ugt in eetn ons toegezonden circulaire dat zij lub ben gemeend voor de nagelatenen van De Jonge geen aanspraak te moeten maken op eenige 'bevoorrechting bij de verdeeling u de gelden, welke hier te landie bijeengebracht zijn ten behoeve der nagelaten, betrekkingen van hen, -die voor de onafharikel ijüthieid der verbonden Republieken hun loven hebban geofferd- De bijstand, van die zijde te verwachte i. zal echter slechts zeer ten deele in staat blij ken om aan De Jonge's achtergebleven gezin een toekomst te verzekeren,, die eenigszins in overeenstemming kan worden geacht met den grooben plicht der waardeer mg, die op ons volk rust jegens de nagedachtenis van den man, aan wiens trouwe en onvermoeide toewijding vooral het te danken is, dat al leen in de Zuid-Afrikaansche Republiek thans reeds een uitgelezen schaar van meer dan tweehonderd nagenoeg allen in Neder land gediplomeerde onderwijzers zich de ver breiding onzer moedertaal in dat deel der wereld tet het doel van hun leven konden stellen. Het Is daarom, dat bovengenoemde heeren zich tot een commissie gevormd hebben om voor het boven aangeduide dod een meer vol doende geldsom bijeen te brengen. Ieder, die hen daarbij mocht wenschen te steunen, wordt verzocht zijn bijdrage aan den heer A D. de Marez Oyens bovenge noemd, te doen toekomen. Voor Kaapstad zijn >1000 der interviews van den Ned. Vrouwenbond ter Intern, Ont wapening' besteld en door Stead 10,000, dus in de laatste twee dagen voor Engeland 15000. In het geheel dus 22,000. Een. Fran- sche vertaling is ter perse. Staatsexamen. Bij Kon, besluit zijn benoemdtot lid en voorzitter der commissie aan welke in 1900 wordt opgedragen het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der wet tot rege ling van het H. 0. dr. C. J. Eggink, inspec teur der gymnasiatot ledeu der commissie dr. W. II. van de Sande Bakhujjzen, rector van het gymnasium te Utrechtdr. A. 11. Garrer, conrector van het gymnasium te Haarlemdr. R. van Oppenraay, rector van het R.-K. gymnasium te Amsterdam dr. C. J. Vinkesteijn, rector van het gymnasium te Schiedamdr. Th. P. H, van Aalst, rector van het gymnasium te den Haag R, Corten, direc teur der le afd. van het Bisschoppelijk Semi narium van Roermond, gevestigd te Rolduc, gemeente IverkradeP. A. van Deinse, leer- aar aan het gymnasium te Arnhem dr. R. 11. van Dorsten, leeraar aan het gymnasium te Rotterdam; dr. W. II. Nieuwhuis, leeraar aan de Theo!. School der Geref. Kerken te Kampen. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Deventer zijn gisteren aldaar als eandulaten gesteld d© heeren mr S. van Hou ten en mr. H. P. Marchant. De Roomseh-Katholieke kiesvcrecmgingon de anti-revolutionaire kicsvereeniging beslo ten geen candidaat te stellen de Volkspartij zal mr. Marchant steunen. Bij Kon. besluit is de Commissaris dei- Koningin in Noord-Brabant gemachtigd tet het bijeenroepen van de Staten dier prov. in buitengew. vergadering op Dinsdag 22 Mei, ten einde dan aan de orde te stellen de ver kiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door dat mr, A. M, Sassen zijn benoeming tot president der Rechtbank te Breda heeft aangenomen. In het begin der volgende week wordt de voorzitter der Eerste Kamer, de heer van Nanmen van Eemnes te 's-Gravenhage terug verwacht. Naar men ons mededeelt moet hot vertrek naar Rome van dr. Schaepmaa in verband staan met het hei-denken, van een Roomsche plechtigheid. Den 18en Juli 1900 zal het nl. 30 jaar worden, dat' het Concilie te Roime de onfeilbaarheid van den Paus afkondigde, welk feit men in da Roomeclie wereld feeste lijk wil herdenken. Dr. Schaepmaa zou zijn uitgenoodigd voor Nederland de feestrede uit te spreken in het aartsbisschoppelijk Utrecht en zich daartoe bereid hebben verklaard. (,,Vad.") Te 's-Gravenhage is gisteren plotseling over leden de dir. officier van gezondheid 2e kl. O. I. leger dr. L. P. van der Spil, de overledene nam deel aan de krijgsverrichtingen op Atjeh in 1881, 1882, 1883, 1896 en 1897 en ont ving daarvoor in 1898 het Ridderkruis van den Nederl. Leeuw. Schiedam Yoornlt. Het bestuur van „Schiedam Vooruit" heeft thans de volgende circulaire in grooten ge tale onder de ingezetenen verspreid. Aha die Schiedammers] richten, wij hiermede het dringend verzoek zich aan te sluiten bij do vereeniging SCHIEDAM VOORUIT den 4 dezer op ©en talrijke vergadering van medeburgers opgericht. De statuten, zooals zij thans luiden, zijn hierachter afgedrukt. De bedoeling is in 't korialle hulpbron nen van: Schiedam, zooals geschikte arbeids kracht, gunstige ligging, goedkoop© terreinen en gebouwen iu exploitatie te brengen- Wat nu braak ligt, moet ©en nuttige bestemming verkrijgen. Waar nu doodschheid is, moet le ven en vertier komen met bloei en welvaart als gevolg. De branderij-nijverheid wordt ernstig be dreigd veel arbeidskrachten en fabrieksge bouwen komen vrij. Aaa den anderen kant beleven nijverhe-'c! an handel in. one land en daarbuiten een goeden rij a en hebben, dus be hoefte aan werkkrachten en werkplaatsen. Zou dit aanbod en die vraag elkaar niet kun nen ontmoeten in onze stad? Ieder persoon lijk moet daartoe medewerken, maar kan het niet krachtig en stelselmatig doenallen vereenigd is de taak niet te zwaar. Op de groote vergadering van 4 Mei, eenig in haar soort, was een opwekkende geest van eensgezind streven en traden reeds 71 leden toe; het getal is nu tot ruim 100 gestegen en vermeerdert dagelijks. Maar het kan en moet 1000 worden. Het geldt het beiang van koop man, industrieel en arbeider, van neringdoen de en ambtenaar, van allen. Laat niemand zijn plicht op des buurmams schouder leggen. Help allen, help krachtig, wekt anderen op en leert kennen de waarde van ernstig, ge meenschappelijk streven. Ons aller leus zij voortaan„Schiedam vooruit 1" •M. C. M. DE GROOT, voorz. A. COOL Mz. Herman J. JANSEN. Arnold ZOETMULDER. Louis L. v. EMDJ2N secretaris. Schiedam, 14 Mei 1900. Bijgevoegd is een in teekenbiljet dat men verzocht wordt in te vullen, liefst voor 3 jaar, om de vereeniging reeds dadelijk zekere duur zaamheid te verschaffen. Vanaf 21 dezer zullen twee leden de biljet ten komen terug halen. Voor het akte-pxamen L. O. is te Maas tricht geslaagd onze stadgenoote mej. Anna Schiphorst, leerlinge van de normaalschool der Dominicanessen te Reuver. Naar wij vernemen bedraagt het aantal sollicitanten voor hoofd der kostelooze school 66. Met ingang van Uuni zijn' benoemd aan de Gereformeerde school te Maassluis de heer P. van Keulen. Jr. en aan een gelijke school te Barendrecht de heer P. Droppert Jr., bei den alhier. Door het bestuur der visschersvereeniging „Koningin Wilhelmina" te een circulaire ver zonden aan reeders, kooplieden en verdere belangstellenden om den fmancdeelen steun in te roepen voor deze vereeniging, die zich in hoofdzaak ten. doel stelt het verkrijgen van een pensioenfonds voor vissehara op 65-jari- gen leeftijd- Door contributiën en schenkingen moet het daartoe benoodigde kapitaal gevormd worden. Een 25-tal Sckaveningsche loggers zullen dit jaar nabij Stanoway -do hanngvisscherij uitoefenen. Reeds zijn er eenige met dit doel van hieruit daarheen vertrokken. Het Leger dos Hedls, dat kort geleden onze gemeente verliet, zal hier weder terugkeer©.!. Het heeft een lokaal bij de Landbtraat ge huurd Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een rozenkrans, een schooltaseh en een zweep. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekommg vervoegen aan gemeld politiebu reau. Bij Kon. besluit is bepaald dat de Kon. Muziekschool te 's-Gravenhage voortaao zal worden genoemd Kon. Conservatorium voor Muziek. Volgens een opgaaf in de »Times" heeft de ïRembandt", die voor het Rijks-Museum te Amsterdam is aangekocht, in de veiling te Londen 27.000 gulden opgebracht. Bij de eigenaardige zwevingen in de Ne- derlandsche tooneehvereld gaan volgens het »N. v. d, D." allerlei geruchten over ver anderingen. Zoo gaat het gerucht, dat mejuf frouw Jetje Roos, die omstreeks 10 jaar niet gespeeld heeft, weer aan het tooneel zou komen en wel aan den Tivoli-schouwburg, te Rotterdam, aan welke zich ook zou ver binden mevr. Riek de la Mar. De lieer Tartaud en mevrouw AlidaTaitaud Kleiu zouden neiging toonen voor eene verbintenis met de Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandseh Tooneel", hoe onmogeljjk 't voor haar zelf vooral, klinke, dat zjj Rot terdam zouden verlaten. Eindelijk zou de heer Frits Bouwmeester directeur worden van het nieuwe gezelschap van den Schouwburg in het Paleis voor Volksvlijt, Geruchten.... maar met al te veel waar schijnlijkheid, om looze geruchten te zyn. De sAmst. Ct." bericht de verloving van Mengelberg met een Amsterdamsche dame. André Spoor is met een Haagsche dame verloofd. Volgens de ïN. Arnh. Ct." is er reden te gelooven dat er in het a.s. seizoen weer een Itaüaansche Opera te Amsterdam zal worden gevestigd. De heer mr. Van Hall, de Maecenas van de Ital. Opera wiens afwezigheid ten vorige jare het samenstellen van de troep onmogelijk maakte (de beer v. H. was bankier van het gezelschap en meester over het P. v. V. en den Parkschouwburg) is thans weergekeerd h(j is een warm voorstander van de Itaüaansche zangkunst. Bovendien heeft het beroemde echtpaar LunardiRosini, de meest gevierde leden van de vroegere I. O. zich te Amsterdam gevestigd, vermoedelyk met het oog op hangende opera-plannen." Yerglftlgingszaak-Sörensen. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd heden in hooger beroep behandeld de zaak der wed. Sörensen te Rotterdam, door de rechtbank te Rotterdam tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens vergiftiging van haar man en haar dochter, waarbij de rechtbank als niet bewezen aannam de ver giftiging van den commensaal Cohen. De advocaat-generaal sloot zich geheel aan bij de overwegingen van het vonnis der recht bank en requireerde bevestiging van het vonnis in allen deele. De verdediger, mr. J. Wolterbeek Muller, betoogde dat de waaaheid in deze wel nooit bewezen zal worden, dat verschillende om standigheden van weinig belang tegen bekl. waren aangenomen, die evengoed vóór haar konden pleiten, en meende dat de getuigen te-invloed waren door de publieke opinie dat bekl. het wel zou hebben gedaan. Resermeerende dat pleiter's betoog is ge weest, dat tegenover de waarschijnlijkheden voor bekl.'s schuld staan evenzoovefe on waarschijnlijkheden, zal meende pleiter, neemt het Hof dit aan, eene vrijspraak moeten volgen. Na de repliek en dupliek zeide bekl. zelf niets meer aan hare verdediging toe te voegen te hebben. Zij verliet kalm onder het politie- geleide de zaal. Uitspraak 31 Mei. Het publiek was slechts tot een beperkt getal in de rechtstaal toegelaten. Naar het sRjjwiel" verneemt heeft de officier van justitie te Rotterdam het door hem aangeteekende appèl in de zaak Emons- Netscher weder ingetrokken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Waterveen, ds. Bax, te Hierdente Klaaswaal (toez.) W. R. Boeren dans, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Krommenie, dr. S. Baart de la Faille Jr., te Hoogwoud. Bedankt: voor Rouveen, C. Bouthoorn, te Ede. Geref. Kerken. Beroepen: te IJlst, ds. G. van Ploos van Amstel, te Wons. Bedankt: voor Montfoort en Linschoten door ds. W. Mulder van Giesen, te Oudekerk. Hooger onderwijs. Amsterdam. Cum laude is afgelegd: het candidaats-examen in de Nederlandsche lette ren door den heer N. van der Wijk, en cum laude bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift »0ver Aphasie de heer M. A, van Melle, arts, geboren te Wissekerke. Leiden. Geslaagd voor het voorbe. eidend kerkelijk examen de heeren G. J. Koops en Joh. Rauws. liet Nederl. Landbouw-eomité zal den 8n Juni e. k. des voormiddags te elf uren in de vergaderzaal van de Eerste Kamer een huishoudelijke en algemeene vergadering houden. Volgens nLe Velo" zjjo Cordang en Jaap Eden te Maastricht ijverig in training. Cor dang komt zeker uit in Bordeaux-Parijs. Volgens het :»Rijwiel" wordt er hard ge welkt om de oude Seheveningsche baan te restaureeren. Do kolfvereeoiging „Noord-Holland" hoeft ter gelegenheid van. haar 10-jarig bestaan ©en tweedaagschen wedstrijd gehouden op de kolfbaan in de sociëteit; „de Kroon" te Haar lem, die gisteravond geëindigd is. De uitslag van den wedstrijd, dio zeer ge animeerd was, is als volgt In don pereoneelen wedstrijd -worden prij zen behaald door de volgend© heeren H. F. van Thiel, lsto prijs, 'bestaande uit een groo te bronzen medaille van H. 'M. de Koningin als eereprijb, en een verguld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, en f 20, met 135 punten' in .3 se rie© n. K. Booi, Krommenie, 2de prijs, zijnde oen zilveren medaille van den burgemeester van Haarlem en f 20, .met 125 puntenH. van der Laan, te Haarlem, 3de prijs, zilveren medaille en f 15, met 101 punten; J. N. van der Wedden, Haarlem, 4de prijs, zilveren medaille en f 10, met 120 punten, en T. G. Boon, Haarlem, 5de prijs, f 5, met 119 pun ten. Verder verwierven de beieren G. B. de Vaal te Haarlem en P. N. de Boer te Koog aan de Zaan ieder een zilveren medaille, zijnde de hoogste kolvers in do eerste serie, beiden met 44 punten. In de tweede serie was de heer A. de Boer de hoogste Icolver met 44 punten, aan wien eveneens een zilveren medaille ten deel viel. De korpsprijs, bestaande uit 3 zOrveren me dailles, werd gewonnen dcor de kolf vereeni ging „Krommenie", samengesteld uit de hee ren K. Booi, W. XL van Vliet en J. Bakker \Vzn„ met 333 punten in drie serieën. De kolfclub „Haarlem"* samengesteld' uit de heeren J. N. van der Weiden, Jac. Schwarts era H. v. d. Laan, eloeg 332 punten bijeen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 16 Mei. (Vervolg.) Vóór het amend.-Van Kanrebeek, om den 23-jarigen leeftijd als meerderjarigheidisgrens te behouden, dat met 55 tegen 11 eteanmen werd verworpen, stemden de heeren: Mees ters, v. Deinse, Dobbelmann, v. Gijn, v. De- dem, Conrad, v. d. Berch v. Heemstede, v. Karaebeek, v. Asch v. Wijcik (Ede), v. d. Heuvel! en Jansen. Art. 385 werd goedgekeurd. De discussie over art. 366, die geschorst was om eerst de meerderjarigheidsquaestie af te doan, werd hervat. Dit art. geeft aa.n den vader of de moed'er, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, het vruchtgenot van. de goederen der kinderen. De heer FOKKER verdedigde zijn amen dement om voor het art. te lezen „De vader en de moeder gezamenlijk heb ben Eet vruchtgenot van de goederen, dor kinderen. „De ontheffing van den vader of de moe der, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, terwijl de andere der ouders over leden of uit d'e ouderlijke macht of de voog dij ontzet is, heeft geen gevolgen ten aanzien van het vruchtgenot. „Is een van beiden van de ouderlijke macht of de voogdij ontheven en de andere niet ontzet, dan heeft die andere, zijn zoowel de eene als de andere der ouders van de ouderlijke macht of de voogdij ontheven, dan hebben, beide -ouders het vruchtgenot. Hedenmorgen te 11 uur voortzetting, Zitting van Donderdag 17 Mei. (Pa- Telegraaf.) Wuarn. voorzitter mr. J. D. Veegens. Ingekomen was een wetsontwerp tot ont eigening ten behoeve van de visschershaven te Scheveningen en een ontwerp betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij. Ouderlijke macht en Voogd ij. De beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van bepalingen van het B. W. in verband met de vaderlijke macht en de voogdij werd heden voortgezet en wel over art. 366 en het daarop door den heer Fokker voorgestelde amendement om het vruchtgenot van de goederen der kinderen aan ouders die de ouderlijke macht uitoefenen, gezamen lijk toe te kennen. Door den heer LOEFF werden bezwaren ge opperd tegen het artikel dat hjj niet pas send achtte in dezen titel van het B. W. De heer HARTOGH verdedigde het amend.- Fokker dat door den heer PIJNAPPEL werd bestreden. De MINISTER VAN JUSTITIE ontraadde ernstig de aanneming van dat amendement omdat het strjjdt met de usance en rechts gronden waarop het instituut, hier aan de orde, in de wet is gekomen. Het amendement werd verworpen met 47 tegen 22 stemmen. Art. 374 B. W, dat geen vruchtgebruik toekent aan vader of moeder van natuurlijke of wettelijk erkende kinderen, dat de Reg. had voorgesteld om te doen vervallen ver klaarde de Kamer te wilh-n behouden met 45 tegen 21 stemmen. Daarna kwam aan de orde de tweede afdee- üng A ontheffing en ontzetting van de ouder lijke macht betoogde de heer DE VISSER dat het ontwerp te ver gaat daar het ont- hefungsrecht enkel is gegrond op de roeping van den Staat om alle burgers tegen onrecht te beschermen. Het ontwerp ontneemt ook te veel het verantwoordelijkheidsgevoel aan de ouders. Art. 374a bevat het hoofdbeginsel van ont heffing uit de ouderlijke macht op grond van ongeschiktheid of onmacht tot verzorgingen opvoeding der k'nde-en en van ontzetting op grond van misbruik van de oudeiüjke macht, -leeht levensgedrag en onherroepelijke vei- oordeeling wegens verschillende misdrijven. Boterwet. Nadat de MINISTER de alsnog aange brachte wijzigingen toelichtende, had gecon stateerd, dat fabrieks- en handelsmerken in den margarinehandel geoorloofd zijn en zijn te beschouwen als aSgpmeen gebruikelijke handebmei ken ingevolge art. 4 alinea 1 werd de Boterwet aangenomen met 71 tegen 3 stemmen. Daarna werd het debat voortgezet over het wetsontwerp betreffende de ouderlijke macht en de voogdij. Verschillende bezwaren werden geopperd tegen het voorstei der Regeering om ontzet ting uit de ouderlijke macht mogelijk te ma ken bjj veroordeeüng wegens misdrijf, tot langer dan vier jaar. Door den beer LOHiMAN werden drie amendementen voorgesteld, nl. om als reden voor ontzetting uit de ouderlijke macht te doen vervallen verwaarloozing van do ver plichting tot onderhoud: en opvoeding van de kinderen; veroordeeling wegens misdrijf tot langer dan 4 jarenen om te doen. ver vallen d!e bepaling dat onder misdrijf begre pen is medeplichtigheid of pogmg tot mis drijf. De heer KUYPESR stelde als amendement voor, om alleen ontheffing toe te laten bij geheel© ongeschiktheid' tot verzorging daar bijl geen oordeel over de opvoeding aan den rechïter wilde overlaten. De iMüNüBTE RVAN JUSTITIE erkende dat men door dit ontwerp niet die oorzaken der verwaarloozing kan wegncmem, maar be toogde dait veel ellende er door voorkomen kan worden. Met -de voorgestelde amende menten kon de Minister zich niet vereenigen. Tegen het plaatsen van het woord „geheele" voor geschiktheid of onmachit had' -hij geen overwegend bezwaar. Het derde omen-dement van den heer Loh- man (laten vervallen de bepaling dlat onder misdrijf begrepen is medeplichtigheid' of po ging tot misdrijf) werd door den voorsteller ingetrokken. Namens de Commissie van Voorbereiding stelde de heer LUCAS SE voor om ontzetting te doen plaats hebben bij veroordeeling we gens misdrijf tot 2 jaar of langer (in plaats van 4 jaar). Aangenomen werd het amend, van Karne- beek om in plaats van Bverwaarjoozing" te lezen sgrove verwaarloozing" en het arnend,- Lucasse om in plaats van ^onherroepelijke vooroordeeling tot 4 jaar of laoger" te lezen »2 jaar of langer." De overige amend, op art 374a werden verworpen en art. 374a goedgekeurd. De beweging der Typografen. De firma De Roever, Kröber Bakels ziet langzamerhand haar personeel vermeer deren, sStandaard" en ïNed. Dagblad" ver schenen gisteravond weer afzonderlijk. Het g. ïBuitengewoon Dagblad" is opgehouden. Binnen korten tijd hoopt men alles weder bq het oude te hebben. Heden meldt men ons Bij De Roever, Kröber en Bakels heeft hedenochtend het geheele oude personeel op de oude voorwaarden het werk hervat. De sStandaard'' en het »Ned. Dagblad" verschijnen weder in den volledigen vorm. Aan de couranten-zetterijen is de staking dus geëindigd. Van Ellerman Harms, de Electrische Drukkerij, de Brakke Grond en Elsevier zijn ongeveer honderd man door de staking zon der werk. Uit Den Haag meldt men ons: Met medewerking van de Kamer van Arbeid voor het drukkersbedrijf heeft zich alhier een comité gevormd, bestaande uit vier patroons en vier werklieden om een onderzoek in te stellen naar de vraag omtrent loonsverhooging op drukkerijen en zetterijen hier ter stede om eene regeling dienaangaande te ontwerpen. Nader wordt ons medegedeeld omtrent een comité uit patroons en werklieden in het drukkersbedrijf, dat door de Kamer v. Arbeid voor het drukkersbedrijf is verzocht geworden aan den Ned. drukkersbond, afd. Den Haag, eene commissie in 't leven te roepen bestaande uit 4 patroons-drukkers en 4 typografen, ten einde de belangen van beiden te bespreken en zooveel mogelijk tot een gewenschte op lossing te brengen. O.a. worden zeker behandeld mininuim-loon, maximum-arbeidersuren, klassenslelsel. leer lingstelsel, examenstelsel. Den ontrouw ambtenaar. Omtrent de onregelmatigheden in het be heer van den gemeente-reinigingsdienst te Haarlem in verband met de verdwijning van den hoofdopzichter, den lieer V., valt nog het volgende ite melden Bij het derde onderzoek van de boeken, door de commissie van enquête, was gebleken dlat er on.tv angstpeet en in die boeken voor- Ivwamen die in heb kasboek niet waren te vinden'; in één maand was er een beko-rb van ongeveer honderd gulden. De commissie drukte daarover haar ver wondering uit aan! den hoofdopzichter, die zich verdedigde met te zeggen, dat een ander ambtenaar verkeerdi zoude hebben geboekt. Sedert is hij verdwenen. D'e inhoud van' den achtergelaten brief

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2