54"' laargang. No. 10245. m Zaterdag 19 Mei 1900. GOUD EN EER êkéi BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBotersiraat 68. Prijs der Adverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ïeleitto advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. I&ferc. Telefoon Ufo. 133. Algemeen overzeilt. SCIÏIEDAiM, 18 Mei 1900. BK OORLOG. ■Het is vandaag de dag die lord Roberts in zijn, bekend telegram aan. Badem-Powell heeft aangegeven als de uitersto termijn van ont zet. Hij verzocht het garnizoen van Mafeking tot 18 Mei vol te honden, en men heeft daar uit opgemaakt dat dan de stad ontzet zou zijn of worden. Dit zou ook het geval hebben kunnen zijn, indien do voorhoede der kolonne die tot be vrijding der stad uit het Zuiden aanrukte, niet teruggeslagen was. Wij woten nu dat dit bij Kraaipan is geschied, dezelfde plaats waar het eerste wapenfeit in dezen oorlog, de vermeestering van een gepantserden trein op 12 October, geschiedde. De kolonne was de stad dus dicht gena derd, en alles hangt er voor dfe Boeren van af of de nederlaag die zij den Engelsehen heb ben toegebracht, van dien aard is geweest dat dezen verder konden rukken, 't Gevecht bij Kraaipan heeft den 34d'en plaats gevon den; sinds is niets meer van de ontzettings- kolonno vernomen; lord Roberts bewaart over de gebeurtenissen om Mafeking een hardnekkig zwijgen. Wij weten dus tot nu toe niets meer dan do berichten van gisteren uit Pretoria meld den, nl. dat er hevig gevochten is. Reeds gisteren wezen wij op de tegenstrij digheid in do berichten over dien ©trij'd, en nog erger wordt het nu de „Cape Argus'' een telegram uit Lorenijo Marquez bevat, mel dende dat kommandanb Eloff met een pa trouille iu Mafeking drong, waarop Baden- Powell het vuur* opende, 17 man doodde en Eloff met 90 man gevangen nam. President Kruger's flmke kleinzoon, wel bekend uit den Jameson-inval, zou dus ge vangen zijn. Wij moeten een fout herstellen dio giste ren in een onzer telegrammen is geslopen. Een nulletje to veel heeft eeu geheel ver keerden indruk gewekt. In het telegram uit Pretoria om de forten van Mafeking werd gezegd dat de Boeren 7 dooden en 17 gewon den, de Engelschen 500 dooden en gewonden hadden). Dit laatste moet zijn 50. Bij heb gevecht bij Kraaipan is de corres pondent der „Morning Post" in handen der Boeren gevallen. Terwijl dus var. Mafeking weinig nog met zekerheid' is bekend, vernemen wij overigens alleen dat Methuen uit het Zuidwesten en Hunter aan gene zijde der Yaal uit het Wes ten tegen de hoofdmacht der Boeren oprukt. Wij vernemen tegelijk de bevestiging dat een Boeren macht front maakt tegenover Hun ter's kolonne. De groote strijd aan de Vaal gaat nu be ginnen. Zullen de Boeren stand houden? En zoo ja, wat zal de uitslag zijn? De Zuid-Afrikannsclic Mail. De Bóeren-tactiek. Wij deelden gisteren, op gezag van den Noorscheu kapitein Allum, een -om ander Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 16) Ottilio placht om haar positie niet onmo gelijk te maken, op Victoria's aanvallen niet in te gaan. Ook nu zwoeg zij. Het kwam haar zeer gelegen dab juist een heer op de veranda verscheen; het was een man reeds op leeftijd, met een naar verhouding zeer groot hoofd, een langen vollen baard en lang haar. Het was Victoria's muziekonderwijzer, de heer Friedrich Wilhelm, Berger van Dresden. De heer Berger kwam bij do dames zitten en kreeg een kop thee. Maar Victoria schoen een overmoedige bui te hebben, en do tegenwoordigheid van haar muziekonderwijzer weerhield haar niet voort t® gaan met haar hatelijkheden. „Jonge da,mos geven zich menigmaal een zeer onschuldig air en doen alsof er voor haar geen mannen bestaan,zeide zij. .Maar ik ben openhartig en maak van mijn hart geen moordkuil." „Victoria 1" riep mevrouw Pudgo nog eens. „Nu ja,, heb is toch zoo. En vooral Du.it- scha datnes, de Gretehcn'e, zijn zoo dat mom wel een dUw zou willen geven an zeggen Huichelt toch niet zoo! Wij woten toch wel jo ook van vleesch en bloed bent." .jMSss Pudge," zei Berger, terwijl hij haar streng aanzag, ,,u moogt niet vergeten d'at u ook van een Duitscher afstamt." Otbilie had zich reeds herhaaldelijk ver baasd en verheugd over- den lieer Berger. Schoon deze man een hoog honorarium1 ge noot voor het onderwijs bij de Pudge's en in zekere mat© afhankelijk was van. Victoria, mede uit den grooten krijgsraad dor Boeren generaals die 18 Maart te Rrconj.tad werd gehouden. Allum vertelt nog Jat generaal De la Rev er over klaagde dat de kommando's te groot en te onregelmatig waren (van 100 tot 1500 man)zo moesten afgerond worden tot 500 maa. Voorts leverden de groote wagcnlaagers achter do stellingen een bezwaar op. Zoolra die laagers door een vijandelijke beweging bedreigd werden en er bevel werd gegeven om ze op te breken, liep de heel© stelling leeg, daar iedereen zich haasten wilde om zijn wagen in, veiligheid te brengen. Generaal De Web bevestigde dit. Hij haalde als voorbeeld liet gevecht bij Popu lierendrift aan, waaibiji liet wegvoeren der wagens de hoofdoorzaak was geweest van het wegloopen der manschappen. Ilij was blij over het besluit om met kleine kommando s zonder trein te vechten en hij geloofde ook dat die vechtwijze der Boeren beter zou pas sen. Zoo lang ze iu vaste stellingen lagen, waar ieder zijn post wist, konden ze ook in grooto massa's wel strijden, maar zoodra er bewegingen gemaakt moesten worden om een omtrekkende beweging te voorkomen, raak ten zo bet hoofd kwijt. Nog werd op voorstel van generaal Joubert bepaald, dat de veldkometschappen, die in den regel voor één man 'te groot waren, ver deeld zouden worden '.a afdeelingen van 25 man en dat de veldkornetten die zulks niet spoedig uitvoerden, gestraft zouden worden niet 10 pd. sb. Nadat op voorstel van De AVet was beslo ten dat er eon krijgsraad van zeven leden zou worden ingesteld, om over de handelingen van 'k om m an dan ten te oordeelen, werd een gewichtig punt ter sprake gebracht: het al of niet verwoesten) van de kolenmijnen bij Dundee. Louis Botha, had daartoe reeds last gekregen, maar had het niet willen doen om dat die mijnon privaateigendom waren. Thans echter drong president Steijn er op aan, dat die mijnen verwoest zouden worden, daar kolen als oor log s co n trah an de waren te beschouwen en den vijand van veel nut zou den kunnen zijn. „Ik ben niet vernielziek," zeide hij, „maar dit is iets Aat noodzakelijk is en in overeenstemming mot het volfcen- recht. Meent iemand dat Engeland een voor Transvaal bestemd' kolen i 'hip zal dborlaten 1 Al zou ik den halven Vrijstaat in den lucht moeten laten springen, ik zou het doen, als ik daarmede de onafhankelijkheid van mijn volk kon verzekeren." Zoo werd tot de verwoesting van de Dun- deeutiijinen beslotende lezer weet dat dit besluit reeds is uitgevoerd. De krijgsraad werd gesloten met de vol gende woorden van president Steyu „Ik sluit dezen krijgsraad met do hoop, dat elke kommandant den ernst van den toe stand zal inzien. Het gaat om een levens vraag: Zullen we een eigen, onafhankelijk volk zijn, of zullen we tlavsn worden Ik doe al wat ik kan en mijn cmdere broeder (Kra- ger) eveneens. Ik ben geen krijgsman, maar gijlieden zijt het wel. U is veel, zeer veel toe vertrouwd'; de toekomst van ons land. Uw belooning zal afhangen va.n uw eigen hande lingen. Uw taak is zoor zwaar; God hel pc- u „Wij all-cn zijn sterfelijk. Maar is er een die .hem ieder en dag kon wegzenden, schroom de hij toch nooit zijn moening onbewimpeld to zeggen. Vooral wanneer zijn vaderland ter sprake kwam, trok hij altijd zijn voorhoofd in diepe rimpels en aarzelde hij niet don En gelschen zijn tanden te toonen. ,,Ja, ik etam van een D'uitschcr af," zei Victoria, „maar mijn. vader is toch geheel een En'gelschman geworden, en mijn -moedor is een Parijsche. He hoop dat ik geen Grci- chen ben." Berger zette zijn kopje dat hij juist in de hand had, neer. „Ongeiuklcig genoeg," zei hij luid cm flink, „dat zoo menige D'uitsrher in den vreemde zijn! vaderland verloochent. Ik ben er trotsch op eon Duitscher te zijn, en u moest er ook trotsoh op zijn, juffrouw Pud go, een Duitschen vader te hebbent" „Lalala zei Victoria-. „Laat ons niet dis puteeren, mijnheer Berger; kom liever mee naar binnen, dan kunnen wij do liederen nog eens doornemen die ik vanavond wil zingen."' „Duitscho liederen," zei Berger, den nadruk leggend op het eerste woord. „Ja wol, Duitsehe liederen jtkom nu maar." Mevrou-w Pudgo -zuchtte; Otltihe hield zich bezig smet Stonia. Haar eigenlijke taak was, Stonia onderwijs te geven in vreemde talen, -lezen, schrijven en de beginselen van rekenen. Maar daar in dit land hot loeren van die dingen, zeer luchtig werd opgenomen en steeds achter werd gesteld bij rijden en dansen en ander© lichaamsoefeningen, be stond Oublies werkelijke taak eigenlijk daar in d'at zij luisterde, wanneer mevrouw Pudge over haar vroeger leven vertelde on dat zij, wanneer liet zoo uitkwam, Stonia spelend een en ander leerde. Oo-lc nu scheen mevrouw Pudgo spoedig to vreezen dat Stonia's her sentjes! overladen zonden worden. Want toon Ottilie itien minuten lang het kind bijibe-lsche geschiedenis had verteld, stuurde da moeder schooner dood dau die voor land en volk, als leider in den slag? „God help© ons, de tijden zijn zwaar. Maal ais de nacht het duisterst lijkt, dar is de dag nabij." Gemengde Mededelingen. Koningin Victoria's gezicht moet steeds slechter worden. De advocaat- generaal te Brussel stelt in zijn requisitoir Sipido geheel verantwoordelijk en toerekenbaar voor den aanslag op den prins van Wales, welke misdaad door de vmr beschuldigden is overwogen en voorbereiden koelbloedig is uitgevoerd door den eersten beschuldigde. In den Duitschen Rijksdag werd gisteren de behandeling der lex-Heinze in derde lezing hervat. Het Huis was zeer dicht bezetop de publieke tribune irok Sudermann de aan dacht. Een aantal voorstellen tot wijziging van het wetboek van strafrecht werden schrif telijk ingediend. De beraadslaging werd voortgezet met de hoofdelijke stemming over een voorstel-IIeine, om de bepalingen van het artikel betreffende den nGroben Unfug" niet toepasselijk te doen zyn op de voortbrengselen van de beeldende en reproduceerende kunst en op de pers. Het voorstel werd verworpen. De socialisten voeren een hardnekkige obstructie door amendementen in te dienen en daarover hoofdelijke stemming te vragen. Men denkt echter dat de vrijzinnigen die nu nog met de socialisten meedoen, er spoedig genoeg van zullen hebben. De oudste olficier van het voormalige Hannoveraansche leger, de oudste non-actieve Duitsehe officier, de gepensioneerde majoor Von Linüngen is overleden. Hij werd 1810 te Messina geboren zijn valer was kapitein io het Duitsch-Engelsche legioen. Als knaap woonde hij in het leger van Wellington de slagen van Viltoria, Gaicia, Hernaudez en Waterloo bij. Het onderzoek in zake het door ons ge melde montuur van Gyp (gravin de Martel) duurt nog altijd voort, voorloopig zonder resultaat, Men begint meer en meer aan te nemen dut men met een verzinsel te doen heeft. Koning Humbert heeft gisteravond gecon fereerd met de voorzitters van Kamer en Senaat en den minister-president. Besloten zou zijn de Kamer te ontbinden en dien maatiege! te hiotieveeren in een aan het koninklijk besluit toe te voegen communiqué. De P.ius heeft griteien in goeJe gezond heid een corsistorie gehouden." Volgens de sPolit. Corr." wordt le Sofia den 30sten Mei, den verjaardag van vorst Ferdinand, een vergadering gehouden van alle tegenstanders der regeeting, waarvan deze, steunende op de voortdurende ontevre denheid op het platteland, den val van het ministerie verwachten. De regeering houdt intusschen vast aan de heffing der tienden. het weer met de kindermeid naar den tuin. Toon stond ook zij op en zeide dat zij zich wilde laten kleeden voor de partij. Ottilie bleef nog op de veranda zitten en dacht aan haar vaderland. Het gewoel, hier een vreemdeling te zijn, begon haar plotse ling 'brandend te kwellen. De omgeving scheen haar ou behagel ijk toe. Do veranda- was omstrengeld door kümcpachtige slingerplan ten, wier blauwgroene bl .deren glansden en wier groote oranjegele bloemen tol phantasti- sche vormen prijkten. Zij dacht aan de ver trouwd© kinderen der vaderlandsobe flora met smartelijk lroimwee. Zij dacht aan Joa chim met vernieuwde liefde en' haar hart kromp ineen. Zij voelde ziek 200 ongelukkig, dat zij wel wilde sterven Zoo zat zij daar en lette er niet op dat liet donker was geworden. Eerst Victoria's ver schijning, dit© reeds gekleed was voor hot di ner, deed haar opschrikken. „Wat voert u. bier nog uit?" vroeg Victo ria. Ottilie sprong op en gïug naar binnen om toilet te maken. Zij lial geen zeer- groote 'keuze van japonnen, en met d© Johannes- burgsclie dames kon zij zich, wat rijke toilet ten betrof, in de vorste verte niet meten. Zij trok een robe van lichte witte zijde aan, die aan deu hals gesloten was. Haar bescheiden juweeleu liet zij geheel weg. Onophoudelijk moest zij onder het aamkleeden weer aan dien vreemden naam Joaquin denken, die haar zoo had doen ontroeren, en toen zij naar beneden ging, naar de balzaal, waar de ge- noodagden zouden bijeenkomen, stond Joa chim's beeld levendiger dan ooi-t voor haar ziel. De zaal vertoond© in de schittering van het el-ectrische licht een verkwistend© pracht en menige eigenaardige Afrika an sche versie ring. Aan de wanden van gepolijst marmer Het is lieden 100 jaar geleden dat de groote Russische veldoverste Suwarof, de lieveling zijner soldaten, stierf. In geheel Rusland wordt zijn nagedachtenis gehuldigd. liet reeds herhaaldelijk uitgestelde jaar- lijksche congres van den Afrikaanderbond is thans tegen 15 Juni te Paarl bijeengeroe pen. liet gaat de Amerikanen op de Phiiippijnen nog altijd niet voor den wind. Uit een door het Phiüppijnseh gezantschap te Parijs ontvangen opgave blijkt dat op 6 Maart de Amerikanen in handen der opstan delingen bij Cagayan 210 gevangenen lieten- benevens twee maxims, 60,000 patronen en veel mondvoorraad. 10 Maart werd een afdee- ling cavalerie verrast op zeven kilometer van San Fernando en omsingeld. Het Amerikaan- sche garnizoen van Borotigon in de provincie Leyt heeft die plaats moeten ontruimen en naar Tacfoban de wijk moeten nemen. Te Mayugan in de provincie Cavita is een transport met 29,000 dollar goud in handen der Filipinos gevallen. Op meerdere plaatsen en tot dicht in de buuit van Manilla hebben gevechten plaafs gehad. De liaveris Lingavan en Doet zijri weer in handen der rebellen. Gedurende de eerste drie maanden van liet jaar hebben de Amerikaansehe bezettings troepen 6479 man verloren, waarvan 3368 gesneuveld en 3111 gewond. Deze rappoiteu zijn uit Amerika niet te gengesproken. De Koninginnen te Schuarzburg. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt het een en ander gemeld over het verblijf van onze Koninginnen te Schwarzburg. Do Hollandsche vlag waait nu boven hat hotel „Zum we risen Hiisch" waar de Konin ginnen, met een gevolg van 21 personen haar intrek hebben.' genomen. Zij nemen den gan- schen rechtervleugel van het hotel, drie ver diepingen, in beslag. 's Morgens worden Staatszaken afgedaan (er komen driemaal per dag stukken uit Den Haag aan) daarna, van tien of elf tot twaalf of één uur, maakt de Koningin een wande ling door het dorp of naar Schahscheide, meestal in gezelschap van ha-ar moeder en al leen gevolgd door een kamerdienaar. Ook schildert zij veel. Volgens den correspondent van het genoemde blad schilderde zij tot dus verre twee doeken, het Schwarzndal met het Schwarzburger slot, en eer portret van eeu oude boerin uit hot dorp. Na de wandeling wordt het tweede ontbijt gebruikt en om 7 uur hot middagmaalbeide maaltijden ge bruiken de Koninginnen te zamen. Reeds heeft de Vorst van Schwarzburg- Rudoritadt een bezoek gebracht, evenals prinses Adolf, aan wie de Koninginnen een tegenbezoek hebben gebracht. In weerwil van het koele weer trekt het verblijf der Koninginnen reeds veel toeris ten. Ongevallenwet. In de te Leiden gehouden vergadering, door 23 werklieden- en vakveieenigingen hingen tusschen gouden en zilveren schilden' de slagtanden van olifanten, rijk mot goud beslagen. Op de buffetten aan don voor- en don. achterwand! der zaal stonden halve ma nen, gevormd uit twee aaneengevoegd© hoorns van den rhinoceros. Oo'k deze groote halve manen schitterden van goud. Een schilderij was er maar 111 de zaalhet levens groot© portret van Cecil Rhodes in' roodo jacht rok op een zwart paard. Het hing daar zooals men elders wel het portret van een Keizer of Koning ophangt. Do vensters ston den wijd open om rle fnssche avondlucht bin nen 'te laten. Een deel der genoodigden was reeds aan wezig. Het waren bijna alleen Engelschen slechts enkelen behoorden 'tot andere natio naliteiten geen enkele Boer was geuoodigd. De familie Pudge verkeerde alleen met- Uit land ers, zooals de Boeren de vreemdelingen noemden, en alleen met de rijkste en aan zienlijkst© families onder de Uitlanden?. De herren waren m rok met diep-uitgesneden vest, en droegen alk-n een ruikertje in het knoopsgat. De dames waren in Parijsche toi letten en straalden van juweelen. Het prachtigste toilet was echter dat van mevrouw Pudge. Haar kersvereeh uit Parijs meegebrachte robe was, wat moderne snit be lieft, alle andere lobos zes maanden of een jaar vooruit. Zij droeg op dezen avond rood haar en een diadeem die een koningin, had kunnen dr.igtn. Om haar hals vlamde een collier 111 roode, blauwe en zwavelgele flikke ring. Al baar diamanten, in liet haar, om den hals en aan do armen en vingers, waren van hot zuiverste water, geen Kaapsche dia manten, met wier gelige glans andere dames zich vergenoegden. Haar zwarte oogen vorm den een pikant contrast met keur rood haar toch kon Ottilie zich niet aan don indruk onttrekken dat ondanks alle jeugd ©n sckoon- uitgesehreven, waarin als spreker optrad de heer B. II. Ileldt, met het onderwerp »l)e Ongevallenwet in gevaar", werd met alge- meene stemmen een motie ten gunste der wet aangenomen. Door den christelijken katoenbewerkers- bond BÜnitas", en een zestal andere veree- nigingen te Enschedé, alsmede door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zijn adressen in gelijken zin aan de Eerste Kamer verzouden. Drankbestrijding. De algemeen© vex-gadering der Nederland sche Vex-ecniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken zal dit jaar op 28 ©n 29 September te Leiden woi-den gehouden. In plaats van mr. M. Meadels, die wegens drukke bazigheden moest bedanken, zal mr. M. van Regteron Altena van Amsterdam op dio vergadering het onderwerp „Wat zijn wettelijke maatregelen," behandelen. Br is uit de leden der Vereeniging een commissie 'benoemd die tot taak beeft, wan neer liet ontwerp-drankvvclsherziening bij de Kamer zal zijn. ingediend, dit te toetsen aan ©11 te vergelijken met het onlwerp-drankwet indertijd door de Vereeniging uitgegeven, en dan naar aanleiding van dit onderzoek 0011 propaganda-brochure uit te geven, die op kosten der Vereeniging zoo ruim mo gelijk zal worden verspreid. „Maatschappelijk Belang." Onder leiding van den voorzitter, den heer Nienhuis, van Delft, bad gisteren te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering plaats van dvn Ned. bond „Maatschappelijk Belang", gevestigd te Delft, ter behandeling van het voorstel van het hoofdbestuur om den Bond te ontbinden of 'te reorganiseeren. Zes van de afdeelingen van den bond wa ren vertegenwoordigd. net voorstel tot ontbinding is met alge meene stemmen aangenomen, nadat do voor zitter en de secretaris van 't hoofdbestuur, onder het uitspreken van hun leedwezen over de noodzakelijkheid, deze luidden uiteenge zet, en nadat van de afdeelingen dé toezeg ging was gedaan dat men op haar medewer king tot reorganisatie vaü den bond rekenen kon. Na veel besprekons werd daarop aange nomen het voorstel i o" reorganisatie, zonder echter nog dc wijze daarvan aan te geven. Uit elke afdeding zijn twee afgevaardigden benoemd, die do zaak voorloopig nader zullen uitwerken, terwijl in een op 5 Juni te Delft to houden bijeenkomst bespreikingen zullen gehouden worden om tot een afdoende, rege ling te komen. De plaatselijke afdeelingen blijven als „liandelsvereenigingen" bestaan, en nu zal getracht worden in het nieuwe lichaam een nieuwen band te vormen ter be hartiging van de meer algemeen© belangen d. w. z. voor zoover deze niet plaatselijk zijn. <„U. D,") Zooals wij reeds meldden, is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot ontei gening ten name van de gemeente 's-Graven- hage voor den aanleg van eene visschersha- ven te Scheveningen, nabij de uitmonding van het Ververschingskanaa! aldaar. Het plan van dit werk omvat den aanleg heid en pikanterie en pracht in mevrouw Pudgo do vroeger© operette-zangeres merk baar was. Maar ook d© andere dames zagen er voor een Europeesch oog opvallend en excentriek genoeg uit. Een zoo brutale snit en kleuren- verblinding zou in een Europecsch gezelschap niet wel mogelijk zijn geweest. Victoria was met diamanten bezaaid op een wijzodie voor een jong meisje in Europa beslist onbehoor lijk zou zijn geacht. Maar dit liad Ottilie toch ook roeds bij vele Engelsdie en vooral Ame- rikaansche jonge dames opgemerkt. Victoria- nam Ottilie van het hoofd tot de voeten op, en haar gelaat werd niet vriende lijker. Ottilie zag er 111 haar eenvoudig toilet zoo deftig en schoon uit, dat Victoria zich in haar hemelsblauw zwaar zijden robe ergerde. Ook de heer Frederick Arnstem scheen Ot tilie schoon to vinden. Hij had zich tegen over Victoria zeer vormelijk gehouden, maar nu snelde hij mot een stralend gelaat naai- Ottilie en begon met haar eeu gesprek, waar aan geen eind© scheen te komen. Ottilie was daarmede allerminst vereerd. Zij doorzag dezen jongen manzij had der gelijk© jongelui reeds in Duitechland leeren kennen en om don heer Arnetern op do rech te waarde tc schatten, had zij waarlijk niet behoeven te weten dat zijn vader hem naar Afrika had gezonden opdat hij meer solid© zou worden. Hij vertelde haar allerlei oude aardigheden uit Berlijn en maakte haar complimentjes waaraan een café-chantant- luchtj© was. Amstorn was nog het best te verdragen wanneer hij Engelsen sprak; maar in Beriijnseh dialect kwam zijn verleden te duidelijk uit. Bovendien was de heer Am- stern zich blijkbaar bewust dat hij Ottilie een eer aandeed; zij was immens maar de gouvernante 1 Wordt vervolgd.} A'. fe-te.'

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1