54"' Jaargang. Dinsdag 22 Mei 1900. No. 10247. COUD EN EER. BUITENLAND. BINNENLAND. S:H IW SCI E COUIMNT, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam enVIaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prijs der Ad verten tiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiBn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. Algemeen overctclif. SCHIEDAM, 21 Mei 1900. DB OOni.00. Van het oorlogsterran is bitter weinig nieuws 'te melden. Het belangrijkste- komt ons voor het telegram uit Pretoria, melden de dat president Kruger dc vreemd'e consuls heeft doen weten dat Johannesburg verde digd zal word'en. Daaruit toch sprockt het vaste besluit om den oorlog tot liet uiterste voort te zetten. Dit is van belang tegenover do voortdu rende* berichten dat de Vrijsta,tere afvallen. Al hechten wij voorloopig niet al te vee! ge wicht aan beweringen als De Wet's voorne men om rich over te geven, is het toch wel waarschijnlijk: dab vele Vrijsta ters dbn moed hebben laten zinken. Blijkbaar is dit echter voor dc Transvaal- scho regeering geen reden om zelf den strijd op te* geven. Allerlei berichten die onmogelijk te contro leeren zijn, komen intusschen uit Zuid'-Afri- k\ niet altijd uit de meest betrouwbare bron. Reeds zou de Transvaa'sehe hoofdstad over gebracht worden naar Lijdenburg; te Pre toria zou trouwens een partij zijn die de stad niet wil blootstellen aan -de gevolgen van een beleg. De Vrijstaatsehe hoofdstad zou weder verplaatst zijn, nu naar Vrede, in den Noord- oosthoek van den Vrijstaat. Van de positie en de plannen der strijden- do partijen weten wij zoo goed als niets. Van groot belang is de vermc-ling van don tunnel en een deel der spoorlijn bij Lang Nek. De lijn is voor verscheiden weken verstoord. Het lijdt geen twijfel of de Boeren zullen op dit punt mot geringe troepenmacht de- En gel schen knnnen weren. De beweringen dat de Boerenregeoringen O OO opnieuw vredesvoorstellen zullen doen, gaan wij met stilzwijgen voorbij. Vermelding verdient echter een bericht van Mo nee/penny, den correspondent der Times" te Lorenyo Marqucz, dat de Trans- vaalsche regeeving alle beschikbare proviand laat opkoopen en inderhaast naar Transvaal zenden. Te Londen ie men nog altijd d'ol van blijd schap over het ontzet van Mafeking. Officieel bevestigd *'s de ontzetting der stad nog altijd niet. Toch is twijfel niet wel mogelijk. Na 16 Mei te Pretoria te zijn geweest om met de Transvaabche regeering iaa*l te plegen, is president Steyn naar den Vrijstaat terug gekeerd. Wegens het derailleeren vau twee treinen bij Vetrivier, heeft het repareeren van den spoorweg eenige dagen vertraging onder vonden. De troepenmacht die Mafeking heeft ont zet, moet 1000 a 1500 man steik zijn. Zij stond onder bevel van kolonel Bryan Thcmas Mahon die met eere onder Kitchener iri Soudan heeft gediend. Op St. Helena zijn weer 500 Bóeren- gevangenen aangekomen. Er waren grijsaards en kinderen bij. Voor den vrede. Het bestuur van den Internationalen Vrede bond, te Bern gevestigd, heeft besloten op de vijfentwintig mogendheden die de Haag- sche Conventie hebben geteekend, een laatste beroep te doen. In dit beroep zal worden ge- Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 18) De heer Pudge trok zich hoofdschuddend terug en Victoria zong. Drie liederen hoorde Joachim aan; toen wilde hij de zaal verla ten, maar Frederick Ainsbern sprak hem aan. Hot jonge mensch sprak nu Düitsch, noemd'e hem .graaf'' en was omgeslagen als een blad aan den boom. Hij was nu bepaald onderworpen en toonde daarbij' een ijverig streven naar intimiteit. Hij vertelde dat hij ook bij de cavalerie had gediend en bij1 het tweede regiment garde-dragonders reserve luitenant zou zijn geworden, als zijn vader er niet op gestaan had dat hij naar Afrika zou gaan. Hij zeide dat hij een beetje los had ge leefd dat wae de reden van zijn verbannin" geweest. Tegelijk scheen hij met een listig knipoogeni te willem insinueeren dat de graaf wel een dergelijke redlen had gehad om naar Afrika te gaan. Joachim antwoordde niet meer dan de be leefdheid esischte, en die terughoudendheid maakte den heser Amstern nog vrijer. „Vergun mij een vraag, graaf," zei hij met de vrijmoedigheid van een lakei, dae som mige menschen aannemen tegenover hoogge plaatste®, „interesseert u zich. vo*or miss Vic toria?" „Hoe komt u d'aaraan „Om u dia waarheid te zeggen, dacht ik het, wezen op het protocol voor de vredelievende regeling van internationale geschillen en op het feit dat de conventie niet alleen van toepassing is op geschillen tusschen de on derteekenaars, maar op alle internationale conflicten. Dus valt het aanbod tot bemid deling onder de gevallen waarin de confe rentie heeft voorzien en kan het niet als een weinig vriendschappelijke daad worden beschouwd. Verder wordt daarin gezegd dat de rol van den bemiddelaar, zooals die te 's-Gra- venhage is vastgesteld, zich niet beperkt tol het verzoenen van tegenstrijdige eischen en het stillen van vijandige gezindheid, maar ook omvat het voorstellen van middelen tot verzoening, wat nog niet gedaan is. Steunende op deze overwegingen stelt het bestuur van den bond aan de mogendheden die de flaagsche Conventie hebben getee- kend, de vraag of zij nu niet den tijd geko men achten om in overweging te nemen een aanbod tot bemiddeling van hun zjjde, als de vervulling van een plicht jegens de menschheid, verbonden aan de maatschappij der beschaafde staten zooals in het flaagsche verdrag wordt gezegd. Het bestuur spreekt de hoop uit dat de diplomatie de aanneming der door haar uit naam der beschaafde we reld te formuleeren voorstellen zal weten te bewerken en dat weldra het uur zal slaan, dat een eervolle, allen partijen waar dige vrede zal worden gesloten. Intusschen zien alle vrienden van den vrede verlangend naar Amerika. Zeer opmerkelijk is een artikel van de >Nowoje Wiemja", het oifieieuse orgaan der Russische regeering, waarin gezegd wordt dat op het oogenbhk, waarop Amerika wel licht zal besluiten zijn goede diensten aan te bieden voor de staking van den oorlog, Europa zijn masker van onverschilligheid zal afwer pen, en dat men misschien ten onrechte Europa als een oude egoïste, ongevoelig voor nobele ingevingen beschouwt. Mogelijk verzamelt heteenvoudigzijnkrach- ten, opdat zijn stem niet ho! galme in de ruimte, maar machtiger en impo-anter trille. De lex-llelnze. Zaterdag heeft de Duitsche Ryksdag de behandeling der lex-IIeinze voortgezet. De linkerzijde gaat voort over alles hoofdelijke -temming te verlangen. Zaterdag weid er tienmaal gestemd. Danrop werd een voorstel tot verdaging nangenomen tot hedenmiddag, waarbjj de voorzitter weder dezelfde agenda wilde behandelen. Singer verzocht echter de ïntei pellatie over conti netbreuk van veld- nrbeiders op de volgende agenda te plaatsen. De voorzitter merkte op dat de Rijkskanselier verklaarde deze interpellatie Maandag niet te kunnen beantwoorden, daar eerst met de regeeringen ruggespraak moest worden ge houden, Singer hei haalde evenwel zijn verzoek. Spahn (centrum) stelde voor de interpel latie als tweede punt op de agenda te plaatsen doch de voorzitter verklaarde dat hy het reglement van vveikzaarnheden niet naar de letter, doch naar den geest opvatte, zoodat wanneer de interpellatie als tweede punt op de agenda stond, het zou zijn alsof zij er niet op voorkwam. Dientengevolge werd de interpellatie als eerste punt op de agenda geplaitst, daarna voortzetting van de beraadslaging over de Lex-Heinze. en toen dacht ik ook dat ik u als kameraad misschien, doordat ik haar langer kon „Laat ons daarover niet verder spreken," zei Joachim. „Wat de innerlijke waarde betreft, bevalt die Duitsche jonge dame mij vrij wat beter." „Zoo?" „Zullen we een sigaar rooken vroeg de lieer Ar n stern„Ik kan u wat bijzonders aanbieden. Ginds, in de andere zaal, wordt ge rookt." „Laten we dat doen,zei Joachim, en volg de den heer Arnstern. Deze legde spoedig vertrouwelijk zijn arm in dien van Joachim 01: fluisterde: „Dat miss yietoria zich voor u interesseert, waar- do graaf, is eenvoudig con feit." Joachim bemerkte den loerenden blik van zijn nieuwen vriend. „Denkt u dat?" vroeg hij koud. „Nu, jonge man, wat mij aangaat, kunt u geheel onbe zorgd zijn, ik zal op mijn woord uw eventuee- le plannen met mi6s Victoria geen hinder nissen in den weg* legsen. T\ 1 De lieer Amstern liet den arm van den graaf Jos, hoewel hij' zich nochtans niet slecht genoeg behandeld gevoelde om don graaf daarom los to laten. Beiden traden de neven zaal binnen, maar bleven in de deur staan toen zij zagen dat de heeren de speelkaarten op een hoop geworpen, hadden en in het mid den van het vertrek in een groep druk ston den te praten. „Ik geloof dat wij hier storen," zei de heer Aanstem. „Waarom zouden wij storen „Ja, het ia vanavond geen gewone soiree." Tien professoren in het strafrecht hebben een verklaring aan de bladen gezonden, waarin zij er op wijzen dat de lex-Heinze moeilyk uit te voeren zal zijn wegens de vaagheid der strafbaar gestelde feiten. Het gevolg zal zijn dat het vertrouwen van het volk in de rechtspraak weder wordt geschokt. u/" v w'-'w S JVD Gemengde Klcdcdecllngcn. Op het voorplein van het Lagerhuis is een standbeeld van Gladstone onthuld. Welk een ironie in dezen droevigen tijd Desche.nei, de voorzitter der Fransche Kamer, heeft gisteren een redevoering uit gesproken, waarin hij aanspoorde tot een dracht en eenheid om in staat te zijn, wanneer het oogenblik het eischt, buiten- landsche gebeurtenissen onder de oogen te zien. Hjj verzekerde dat Frankrijk in vrede wil leven en werken. Volgens de sGaulois" komen czaar Nico- laas en de prins van Wales zeker de Ten toonstelling te Parijs bezoeken. De nlntransigeant" zegt dat ook de Duit sche kroonprins eerstdaags wordt verwacht, als voorbode van den Keizer. Officieel is 's keizers reis nog wel niet vastgesteld, maar zij is toch afgesproken tusschen den Keizer en de Fransche regeering. In koloniale kringen te Parijs beweeit men dat Marchand de regeering verzocht heeft hem met een nieuwe expeditie in Afrika te belasten. Hij wil naar het Tschad- meer en zal dan trachten de overgeblevenen der mislukte expedities Béhagle, Bretonnet e. a. te verzamelen. De regeering heeft nog geen besluit ge nomen. Iloumer, gouverneur van Fransch lodo- China, zal wegens ziekte (dysenterie) repa- tiieeren. Er liepen geruchten over een dreigende botsing tusschen Duitschiand en den Congo- staat over betwist grondgebied. De oifieieuse nNot'dd. Allg. Zig," zet nu de quaestie uiteen (te vervelend om er onze lezers mede te vermoeien) eu besluit »Xn deze omstandigheden mag de mogelijk heid worden uitgesloten, dat het tot een ge wapende bot-ing zou kunnen komen tusschen de wederzijdsche troepen. Daarvan is ook den beiden regeeringen niets bekend." Zaterdag hebben le Berlijn de cooducteurs eu koetsiers der trams het werk gestaakt. Het natuurlijke gevolg was een stagnatie van den dienst, die echter niet lang duurde. Gistermorgen toch was op zeven hoofd lijnen van de Groote Beriynsche tramweg- maatschappy het vei keer weer in vollen gang- In de morgenuren kwamen nergens ernstige storingen voor, alleen aan de Rosenthaler poort maakte het werpen van steenen naar eeu voorbij ry denden wagen fiet optreden der bereden politie noodig, liet meerendeel der stakers begaf zich in de vroege ochtenduren op uitstapjes in den omtrek. Het weder was koud maar droog. In den middag ontstonden aan de Rosen thaler poort en op den Weinbergweg groote oploopen van menschen die met steenen wier pen naar de tramwagens. Toen de politie Joachim hoorde de namen Cecil Rhodes en dr. Jameson. „Hoe* bedoelt u een politieke vergade ring?" vroeg hij. „Meer dan dat, een samenzwering," zei de heer Arnsteru. De in de zaal zijnde heeren zwegen eu za gen de binnentredenden aan. Dc heer Pudge kwam uit de groep loopc-n en riep: „Daar zijn mijn waarde vrienden die npogen alles hooren. Een heer, die Joachim reeds vroeger als kolonel Rhodes was voorgesteld, hield juist een rede en ondertussi'hen vulden de bedien den de glazen opnieuw met champagne. Do rede «loot met de woorden„Afrika voor de Engelschen 1 Lei - Koningin Victo ria, Keizerin van Indië1 Hiep, hiep, hiep, hoera F Joachim klonk mee, nep ook „Iloera1" en dronk mee. Waarom 20U mj ook niet drin ken op de gezondheid van de. Koningin van Engeland, de grootmoeder van zijn Keizer? IX. Onder vreemde steuren. Toen Joachim in zijn kamer was op de bo venste verdieping, ging hij op het balkon en haalde diep adem. Daar was hij nu met Ot- tilie onder één dak, het dak van het gouden huis, zooals mr. Pudge's paleis genoemd werd, misschien om zijn glans, misschien om dat het gebouwd was ^an de winsten der goudmijnen. Van beneden klonk het geluid van stemmen naar omhoog, de gasten dron- tusschenbeide kwam, viel de menigte de agenten met stokken aan. Deze trokkeu daarop de sabel. Aan beide zijden werden personen gekwetst. (Jit de huizen langs den Weinbergsweg weid herhaaldelijk geschoten. In den avond bleven de menschen in dezen omtrek samenrotten. Het tramverkeer werd toen weder geheel gestaakt. Het grootste deel der agenten die vrij van dienst vraren, is opgeroepen om de orde te helpen bewaren. Na zes uren van obstructie door de Tsechen moest het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden Zaterdag wegens onvoltalligheid scheiden. De eerstvolgende zitting is op 6 Juni bepaald. Het gerucht gaal te Weenen dat de Keizer weder het ministerie zal machtigen krachtens art. 14 der grondwet zonder Par lement te regeeren. De commissie uit de Hongaarsche dele gatie heeft de begrooting van buitenlandsche zaken goedgekeurd en met algemeene stem men een motie van vertrouwen in minister Goluchowski aangenomen. Op het departement van buitenlandsche zaken te Rome hebben de gezanten der mogendheden onder wier protectoiaat Kreta staat, vergaderd. Vixonli-Venosta constateerde met voldoening de volkomen overeenstem ming in de Kretenzer quaestie. Naar de sLtberal" te Madrid uit Tanger vei neemt, heeft de dood van den gioot-vezier Bo Hamed groot opzien gebaaid. De diplo maten zijn bezorgd men vreest voor ernstige onlusten. De Kabylen in den omtrek van Marrakesh beginnen zich al te roeren. Algemeen Nederlandsclt Verbond. De algemeene vergadering van groep A van het Algemeen Nederlandreh Verbond werd Zaterdag in hotel Ponsen te Dordrecht gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. H. Kern. Deze opende do bijeenkomst mot den wensch dat de beraadslagingen zich zouden onderscheiden door onderlinge welwillend heid en eensgezindheid, door een gemeen schappelijk eendrachtig streven naar een en hetzelfde doel. Daarna bracht de groepssecretarib, mr. 11. J. M. Tyssens, verslag uit. De werkzaamhe den der groep-Ncdudand „Is zoodanig bepa len zich ia hoofdzaak tot inwendig admini stratief gebied De groep als zoodanig heeft geen afzonderlijke geldmiddelen en kan aldus slechts weinig doen. Op het oo-genbhk telt de groep 17,15 gewone leden, 1G0 beschermen deleden en 13 begunstigds. Afdeelingen zijn gevestigd te Amsterdam, Brielle «1 omstre ken, Breda (Kon. Mil. Academie), Dordrecht, Eindhoven, Oostelijk Flakkce, VGiavenh.ige, Haarlem, Hoorn, Leiden, Loosduinen, Rot terdam, Schiedam, Utrecht (studentenafdee- ling) De oprichting der meeste afdeelingen is te danken aan de propaganda-voordrach- ten van den algemeenen secretaris. Van de werkzaamheden der afdeelingen valt betrekkelijk weinig te vermelden. De meeste klagen dat zij door gebrek aan eigen fondsen belemmerd worden 111 haar werk. Tot leden van het hoofdbestuur werden. ken en rookten nog en riepen van tijd tot tijd „Hoera JoacSum keek naar boren; de sterren van zijn. vaderland schitterden hier niet, andere vreemde sterrenbeelden fonkelden hier; het Zuiderkruis stond hier waar hij anders den grooten Beer zag. Ja, andere stenen, eon an der land,maar dezelfde dwaasheden als voor heen. Hoe had hij liter nu weer naar toe kun non gaan en Ottihe ontmoeten Zei haar af werende houding hem niet dhidclijk dat hij verkeerd, onbezonnen, dwaas gehandeld had? Hij sloeg zich tegen het voorhoofd. Hot lawaai m de benedenste verdieping duurde vomt. verscheiden rijtuigen hoorde hij rijden, hij zou probeeren te slapen Nog nau welijks lag hij of hij rtond weer op. liet kwam hem in bed ondragelijk warm voor, of schoon de gioole balkondeur open stond. Hij zette een stoel buiten, ging in den wind zitten, kunde met zijn hoofd tegen de balustrade en zag met vel twijfelde blikken naar den hemel. Hij was 111 de scheefste po sitie ter wereld en wist met hoe er uit te ge raken. Doch niet Joachim alleen bracht de nacht in het gouden huis slapeloos door. Victoria draaide zicli onrustig op haar kussens om. 011 werd ten slotte zoo opgewonden dat zij de stukken van haar nachtjapon afscheurde. Zij brak zich het hoofd over het eigenlijke ka rakter van deze ecnlimonteele Duitschers. Was de geheele geschiedenis een intrige, die samenkomen van Ottilic en den graaf een af gesproken werk, hadden zij elkander lief, of wat stak er eigenlijk achter. Was de graaf zonder voorkennis van Ottilie verschenen herkozen de heeren dr. H. J. Kiewiet de Jonge, dr. F. Buitenrest Ilettema, O. Ka- merhngh Onnes en prof. dr. J. te Winkel. In de plaats van mr. J. A. Feith, die bedank te, werd benoemd mevr. Van Zuvlen-Tromp (Den Haag). Uitvoerige besprekingen werden gevoerd naar aanleiding van het voorstel van deu heer Beukers (Schiedam) om art. 11 in dien. zin te wijzigen dat in het vervolg ook een derde der contribution gestort werd' in de kas der afdeebugen. Het bleek dat or een andere regeling za! worden getroffen. Uit het overzicht dat de penningmeester van de financiën gaf, bhikt dat het niet te voorzien is of er het volgend jaar een bate zal wezen alles hangt af van den loop dei- zaken in Zuid-Afrika. Enkelen bevalen con- Iributieverhoogitig aan. Dr. Kiewiet de Jonge zou voor dit jaar b der inkomsten aan de afdeelingen willen toe staan, doch de penningmeester achtte dit met het oog op de geldmiddelen niet moge lijk. De heer Beukers trok zijn voorstel in. Nadat de. discussies ge-loten waren, werd door den heer Ilijmans, te Rotterdam, ge vraagd wat liet hoofdbestuur denkt te doen tor bevordering van de verspreiding van het Nedeilandsche lied, bijv. door toonkunste naars hier en in den vreemde en door mu- ziekhandelarcn. De voorzitter zei de dat het hoofdbestuur de gegeven wenken zal volgen. De lieer Van Goer (Dordrecht) besprak de wen schel ïjkheid van de uitgifte van een re el am egids, ion doel hebbende op handige wij ze te trachten zooveel mogelijk propaganda le maken voor deze nationale vereemging. Nu besloot men dat Dordrecht dat boekje zal voo! bereiden. Op verzoek van Haarlem zal de agenda met de voorstellen der afdeelingen voortaan tijdig worden bekend gemaakt. De afdeeling IIoom stelde voor het hoofdbestuur van groep A te verzoeken pogingen in het werk te .-tellen om jongeheden, die in het buiten land ven voor hen passenden werkkring trachten te vinden, op het gebied van han del, landbouw, industrie, onderwijs of we tenschap, voor te lichten en moreel te steu nen, door zicii aan te sluiten bij de vereeni- ging „Het Buitenlandof de Znid-Afrikaan- sche Vereenigmg, welker werkknng niet in sluit Europa on onze Oost-Indische bezittin gen door de samenstelling van een informa tiebureau uit de leden van het bestuur van groep A, bestaande uit deskundigen, die be reid zijn jongelui, die zulks verdienen, met laad en dr.ad bij te staan. De heeren Ilijmans en dr, Kiewiet de Jonge meenden dat „Neerlandia" het orgaan zou kunnen worden voor vraag en aanbod in deze. Amsterdam bracht cic vraag ter sprake of het niet wensehehjk zou zijli eenigen aan drang te oefenen op 011- staatsbestuur, opdat zoowel in onze wetgeving als in de verschil lende ambtelijke stukken een grootere zorg aan do taal wordo besteed. Het kwam het be stuur voor, dat men zich ten dien einde zou kunnen wenden bij verzoekschrift tot H. M. de Koningin. Ook zou men zich kunnen wen den tot ons parlement, met verzoek dat bij iedere wet een deskundig raadgever zou wor den gehoord, evenals indertijd bij het nieuwe strafwetboek prof. De Vries. Door het hoofdbestnm zal deze zaak wor den overwogen Het hoofdbestuur zal met Haar gevolgd Dan moest zijn liefde wel zeer groot zijn. Victoria leefde in haar herinne ring alio scènes nog eens door die zij. dien dag beleefd had, herinnerde zich elk gebaar, eiken blik van den graaf en van Ottilie. En toen zij daarmee klaar was en een meening erover gevormd had, begon zij weer van voor af aan. en vormde zich een andere meening. Alleen dit bleef zeker: tusschen die beiden was een innige betrekking. En deze overtuiging roof de Victoria den slaap. Steeds opnieuw stond Ottilie voor haar met haar eenvoudige japon en sprak zij* tot zich zelfDeze persoon is een geslepen intrigante, of wanneer zij dat niet is heeft ze toch cai gevaarlijke macht over de gemoederen. Deze graaf is van Duitschiand naar hier gereisd. Hoeft zij ook mijn moeder niet weten te vangen? Mijn motder is teederder voor haar, dan voor mij, tn de kleine Stoma heeft zich dadelijk vast bij haar aangesloten en houdt meer van haar dan van mij. Victoria sprong op. hulde ach in een donkere shawl en ging op het balkon. Het was nog diep in den nacht, maar helder genoeg om nog iets te kunnen onderscheiden. Zij wist waar de graaf zijn kamers had, en koek naar zijn' verdieping, die vlak boven de hare was Zij herkende zijn gestalte, dio daar op het balkon zat, het hoofd tegen de ba lustrade leunend. Hij. sliep dus ook niet. Waaraan zou hij wel denken? Nu droomde hij zeker in den stillen nacht van Ottilie. Wnriil vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1