YLAAilDINOEN. Rechtzaken. Landbouw en Yeeteeït. Gemengd Nicnws. Laatste Nieuws. Telegrammen. „Hou en Trou" samenwerken tot verbetering van ons consulaatwezen. «Nadat do beer dr. Kieviet de Jonge een en ander had medegedeeld over de thans zelf standige groep Ned.-Indië, uit welks statu ten hij eenige aanhalingen deed (er zijn 50 Javanen lid), word do vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Tn zijn. jaarverslag zegt de algemeene se cretaris van het A. N. dr. H. J. Kieviet de Jonge, het volgende Het middel tot versterking van ons »tam- leven, wekking van stam bewustzijn, is tevens doel. Als een gepast gevoel van nationale eigenwaarde bij alle Nederlanders is gewekt, dan zullen, daarvan de geestelijke en stoffe lijke voordeden voor den Nederlandschen stam duidelijk merkbaar zijn geworden; dan heeft het A Nu V. zijn grootste taak vol bracht. Maar zoover zijn wij nog niet De overgroot» massa, ook van hen, die beter moesten weten, beseft nog niet ecus de macht en de waarde onzer taal, en mist daardoor dus hart en zorg. En toch is zij ons plecht anker. Onze taal is onze kracht en altijd ons be houd. A lukt het Engeland nog eens de re- publikeinsche Afnkaand-ers te knechten, het houdt ze niet onder, nooit, als zij zich vast klemmen aan eigen taal. Daarin alleen, ligt hun vaste waarborg voor eindelijk» onafhan kelijkheid .Het groote gevaar ligt in het En- gelseh, niet in. Engeland. Wij zullen steunen uit ai onze macht, als net zoover komt dat men met lokaas en gevlei het Nederlandsch uit het Afrikaansche liait wil dringen. Dan vangt het werk van het A. N. V. in Zmd- Afrika eerst recht aan. Door den oorlog is de arbeid' van het ver bond aldaar plotseling gestuit. Het had reedit en niet zonder geluk, strijd gevoerd te gen het wantrouwen waaraan onze landge- nooten blootstonden, en de sporen van toena dering tusschen de Repubhkeinsche en Ko loniale Afrikaanders waren d'oor zijn invloed zichtbaar geworden. "Vooral dé tak Johannes burg had zich dapper geweerd. Daar had men belangrijke bijeenkomsten en werd een vrou wen af Reeling in. het leven geroepen, op voor beeld der Gentsche. Maar dat alles ligt ach ter ons als een stuk afgeperkt verledenals de Mauser is weggeborgen, tijdelijk of voor goed, dan is het werk weer op te vatten, van nieuw af, en het zai blijken dat d'e beginselen van ons verbond onuitroeibaar hebben wortel geschoten, ook bij hen die in de sleur der din gen vervreemd waren van de echt-Afrikaan sche belangen. Melding wordt gemaakt van de groep Ne- derl.-Indië. De aandacht is meer dan vroeger gevestigd op den onhoudbaren toestand onzer taal in de West, voornamelijk voor zoover Curasao an onderhoorigheden betreft. Stilge staan wordt bij de groep Amerika van het A N. V., welks stichting voortvloeide uit het bezoek van prof. dr. A. Kuyper aan Ameri ka. Onze taal zelf zal in Amerika verdwijnen, na kort of lang, maar de belangstelling in ons volk en onzen stam zal levendiger wor den. De zes geschriften vanwege het Verbond voor de leden beschikbaar gesteld, zijn bij duizenden verspreid'; in België, waar de jon ge wielrijdende Vlamingen al te geleidelijk verfranschten, is do oprichting van een VLaamsch vakblad mogelijk gemaakt, als te genhanger van het eemg bestaande Eransche. Steun is gegeven aan het schamel levend Ge schied-, Taal-, Land- en Volkenkundig Ge nootschap te Willemstad, Curasao. Herhaal delijk is ter sprake gekomen de vestiging van een in goed Hoilandsch geschreven dagblad in België, evenals moeite is gedaan den ver koop der Nederlandsehe bladen aldaar stel selmatig te bevorderentot nog toe echter zonder gevolg. Bveuzoo is plotseling gestaakt do voorgenomen uitzending van boekprijzen naar de Z. A R. Tob zijn spijt moest het hoofdbestuur door onvoorziene omstandighe den voorloopig afzien van verdere pogingen tot steun aan „Ons Tijdschrift", uitgaaf der firma Dusseau. In hoever de Nederlandsehe hoogescholen ook voor Amerikanen kunnen worden ge opend, is een vraagstuk waarvan de oplos sing van Amerika uit aan het hoofdbestuur is aanbevolen en dat hier ie lande ernstig be te jt moge worden. Tot nu toei was het hoofdbestuur onmach tig den heer F. Coers Fzn., te Utrecht, te steunen in zijn stormend opstuwen van het Nederlandsehe lied, zooals heb gezongen wordt in ons land, in Zuid-Afrika. Het is ook alweer de oorlog die een spaak in het wiel heeft gestoken. Pogingen tot verbetering van het Nederl consulaatwezen worden vanwege het Verbond gesteundonderzoek ie ingesteld naar de mo gelijkheid van verlaagde posftarieven tus schen alle landen, waar de Nederland-ene taal bij de wet is erkend; die mogelijkheid is echter voorshands niet groot gebleken. En buiten de geldmiddelen om van het A. N. V., is heb Perskantoor nog altijd in vol len gang. Ongevallenwet. Het centraal-bestuur van de R. K. Pa- troonsvereeniging sGildenbond" heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin •wordt verzocht het wetsontwerp niet goed te keuren, daar het uitgaat van een stelsel van centralisatie, waardoor wordt Ivriet, ver zekering bij andere instellingen of maat schappijen, welke zich met het verzekerings bedrijf bezighouden en voldoen aan de waarborgen, die door de wet kunnen wor den geëischt. Een 43-tal werkgevers en patroons te Gro ningen hebben een adres van instemming met het bekende adres der Ver .van Nederl. werkgevers in zake de Ongevallenwet, aan de Eerste Kamer gericht. Zij vragen deze wet te verwerpen, Mij. t. N. r. 't A. In de vergadering van het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van't Al gemeen deelde jhr. mr. Rethaan Macaré, lid van het hoofdb. volgens verslag van de O. U. N. Vo. U. Vrijdagavond mede dat ter alg. verg. op G Juni te Amsterdam te honden drie voorstellen van urgentie door bet hoofdb, zouden worden ingediend waar van twee niet zonder algemeen belang kun nen geacht. lo. dat de Mij. voor f1000 zal deelnemen in het waarborgfonds voor eene in 1901 te houden ambachts-tentoonsteliing. 2o. een renteloos voorschot van f 1800 te verleenen voor de «4e en 5e uitgave van het Volksliederenboek. Beide mededeelingen welke de departe menten nog niet bereikt hebben zijn waard als goede nieuwstijdingen in ruimer kring verspreid te worden eerstens omdat wij van eeue arobachtstentoonstelling in 1901 hier of elders te houden rog geen positieve zeker heid hadden verkregen, en vervolgens dat het volksliederenboek meer en meer aan eene beboette schijnt te voldoen. Hot wetsontwerp tot herziening dor kies wet is, naar wij vei nemen, bij de Tweede Kamer ingekomen. Zijn wij goed ingelicht, dan word't bij de voorgestelde regeling ook voor do huur- en loonkiezers met hét stelsel van eigen aangifte gebroken. De Minister van Binnenlandsche Zaken moet er van hebben afgezien, althans voor loopig, een ontwerp betreffende een officiec- lo iandbouwvertegenwootdiging bij do wetge vende macht aanhangig te maken. De commissie uit het Ned. Landbouwco- mité voor het Tiendrecht heeft bij de bewer king van het rapport juridische bezwaren ontmoet, welke ten gevolge hebben gehad, dateen sub-commissie, bestaande uit vier ju risten, is benoemd, welke zullen trachten de moeilijkheden te ondervangen. De heeren Willinge en Van Asch van Wijck (Wijk bij Duurstede) hebben een amen dement voorgesteld op het ontwerp «tot wij ziging in de bepalingen betreffende het straf fen en do strafrechtspleging ten aanzien, van jeugdige personen en van welk amendement de strekking is den rechter, wat de toepas- ring der straf betreft, de bevoegdheid' to laten behouden de gewone regc-len te volgen ten aanzien van minderjarigen op den leeftijd van 1G tot 18 jaren. Minister Pierson vertrekt Woensdag naar Parijs, alwaar hij tot a.a. Maandag zal blij ven. De Minister van Koloniën, die in het laatst dezer week uit het buitenland' tong- keert, hervat 28 dezer zijn ambtswerkzaam heden. De heer Van Kerkwijk zal om gezond heidsredenen in den. eersten tijd met meer dee* nemen aan de werkzaamheden der Twee de Kamer. Hij heeft ook het voorzitterschap neergelegd van den Raad van commissarissen der Nc-derl-Indische spoorwegmaatschappij, waarvan hij echter als commissaris werkzaam blijft. De Chiistelïjk-Historische Kiezersbond Haarlem heeft besloten geen der beide can- didaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer officieel te steunen. Binnen eenige dagen wordt het pantser- dekschip Zeeland, dat de Friesland gaat aflossen in de Delagoa-baai, hier te lan de verwacht, om voor do reis naar Z.-Afrika te worden gereed gemaakt. De Friesland gaat van Delagoa-baai naar Oost-In die. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer H. J. Tendeloo, hulpprediker bij de inlandsche christengemeente in het ressort Ajermadidi (Men ado). Do nieuwbenoemde Italiaansche gezant bij ons Hof, baron Galv&gna, is heden in het hotel Den Ouden Doelen te 's-Gravenhage aangekomen. De verecniging „Volksweerbaarheid" heeft thans op groote schaal verspreid, een hand leiding, vervaardigd door den heer J. A. Gay mans, le luit. der infanterie op non-activi teit te Scheveningen, bevattende inlichtin gen voor schiet- en weerbaarheid'sverecnigia- gen voor het samenstellen barer statuten, teneinde Koninklijke toestemming tot op richting en erkenning als rechtspersoon te kunnen verkrijgen. Naar wij vernemen kan binnen enkele dagen tegemoet gezien wotden: het le nommer van Te Wapen" wekelijks of maandelijks te ver schijnen orgaan tan de vereeniging voor »Volksweerbaatheid". Het proefblad zal ver moedelijk in ettelijke duizendtallen gratis verspreid en naar de ontvangst daarvan door het publiek, de verdere oplaag bepaald worden. Het personeel der beide Nederlandsehe Roode Kruis-ambulances in Zuid-Afrika zal op 1/Juni bestaan uit: 9 artsen, 14 verpleeg sters, 8 verplegers en 2 administrateurs, te urnen 33 personen. Hoofdkwartier van beide ambulances, die zich hoogstwaarschijnlijk tot één geheel vereenigd hebben, is Pretoria. Onder dit getal zijn niet begrepen de gelei der van de 3e of aanvullnigs-ambulance, dr. E. van Rijckevcrsel en het Nederlandsehe personeel van de Nederl .-Russische ambulan ce, sterk 3 artsen, 5 verpleegsters, 2 verple gers, 1 administrateur en 1 kok, te zamen 12 personen. De consul-generaal van den Oranje-Vrij staat, de heer dr. Hendrik Muller, heeft, door tusschenkomst van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, aan laatstvermelde am bulance telegrafisch liet verzoek overgebracht van de Hollandsche sociëteit te Petersburg, om, na het verstrijken, van den aanvankelijk vastgestelden termijn, bij do Boerenlegers voorloopig werkzaam te blijven ter verzor ging van zieken en gewonden. In antwoord op enkele bij hot hoofdcomité ingekomen aanvragen wordt meegedeeld, dat vooreerst geen personeel wordt uitgezonden. •Een belangrijke partij goederen is nog den 12en dezer per stoomschip General door het hoofdcomité verscheept aan het adres van den Ned. consul, den. heer Post te Lo- renyo Marquez. Er zijn nu 22000 exemplaren in omloop van het reeds meermalen vermelde onder houd en ontvangst van den Ned. Vrouwen bond ter Int. Ontwapening bij de gezanten der Z.-A Republiek. Op verzoek van het bui tenland verschijnt een Fransche vertaling, die in Frankrijk, Italië en Rusland zal ver spreid worden. Een vertaling werd in vele Russische bladen opgenomen. Door den heer A. Gouka, alhier, werden op de tentoonstelling vanwege de Kynoiogen- vereeniging «Nederland" te 's Gravenhage de volgende prijzen behaaldin de open klasse Duitsche doggen (gele) de le spec, prijs met Schieland's Senta vom Inn in de verkoopklasse Duitsche doggen de le prijs met Schieland's Wodanin de Jeugdklas^e Ned. Herdershonden de 2e prijs met Schie land's Ada. Bij een vechtpartij in de Schoolstraat kreeg de 16-jarige A. v. d. G. een snede met een mes over de linkerhand tengevolge waarvan pezen in die hand zijn doorgesneden Door den cipier van het Huis van Bewa ring L. v. 't Hol is hij naar den dokter ge bracht die hem de noodige hulp verleende. Omtrent den brand, waarvan wjj reeds Zaterdag melding maakten, kunnen wij thans nog het volgende mededeelen. De hiand ontstond in een ongeveer 20 meter lange schuur, waarin het vlas gehe- ke'd wordt en waar ook pakken vlas in voorraad liggen. Deze loods die niet met de andere deelen van de touwslagerij in onmiddellijk verband staat, stond tegen een -ebeidingsmuur van het eif van den heer H. v. d. Burg, waarop een groote hoeveelheid duigen en tonnetjes waren gestapeld en tegen het erf eener kui perij dat eveneens met hoepel-, duigen en tonnetjes was opgestapeld. Hoe de brand is ontstaan schijnt onbekend te zijn, daar de eenige persoon, die gewoon lijk m die loods wet kt, op het oogenblik van het uitbreken op een afstand daarvan bezig was. In een oogweok verspreidde zicli de brand door de loods en hoog op sloegen de vlammen door de openingen in wanden en dakbe dekkingen die voor bet grootste gedeelte uil gegolfd zink bestonden. De wind die met kracht uit het Noorden woei, joeg wel is waar de vlammen van de gebouwen weg waarin de machinerieën staan, maar bracht ze nu in de stapels hout, die als een gemakkelijke prooi voor liet vuur weldra eene groote vuurzee vertoonden. Het alarm dat spoedig door de stad weer klonk en dreunde van hoog boven den toren af tot in de uiterste hoeken der gemeente, riep allen op die waren aangewezen om het gevaarlijk element te bestrijdenweldra rolden de spuiten langs de Oosterhavenkade en de daarin uitloopende straten en omsin gelden den vijand die al heel spoedig krach tig werd aangevallen door de vier stralen die massa's water over de vuurzee uitwierpen. Een ontzettende rook ontwikkelde zich in dezen strijd, zóo dik, dat het staan langs de Wilhelminahaven voor de toeschouwers haast onmogelijk werd. Na een uur was het vuur gebluseht en toen bleek dat behalve de schuur des heeren v. d. Brugge ook de houtstapels van de aan grenzende kuiperij en die van den beer v. d. Burg geheel waren vernield en dat bovendien een rij woningen, daar langs staan de, aan de achterzijde niet onbelangrijk hadden geleden verscheiden ruiten waren gespron gen, heiningen verbrand en verf geblakerd, zoodat de meeste bewoners reeds maatregelen hadden genomen om zich en hun eigendom voor de schade te bewaren. Schutterij en politie hadden het terrein afgezet, waar de gemeentelijke autoriteiten etc. spoedig aanwezig waren. De schade is door assurantie gedekt. De arrondis8ements-rechtbank te Amster dam, uitspraak doende in de zaak van Friediich Heinrich Króll, Ottilia Paulina Franke wed. De Boitte en Wilhelm Kniep, de diie Duitschers. die teiecht stonden be klaagd van het vervaardigen van valschemunt, veroordeelde de bek!, tot resp. 5, 3 en 5 jaar gevangenisstraf. Men meldt ons hedenmiddag uit 's Gra venhage "Vele b'dfti g-telienden, heeren en dames en natuurlijk ook veie landbouwers kwam"» heden leeds het prachtige vee bezichtigd, dat als collectieve inzending na ir de Parrjsche tentoonstelling gaat. [Zie ook ie pig. van dit nummer. Bed.]. LV kenners zijn zeer voldaan en verzekeren dat dit gezelschap van vieivoelers emi uil- stekend figuur te Parijs zal maken. Geduiende veertien dagen blijven ze uit rusten. Ze zijn eerst op eigen stal g'keuid, nu brj aankomst door de Nederl. veeaits eu in dien t\jd zal ook de Franschc veearts zich komen vergewissen of ze kerngezond zijn, waarna ze met eeu extra trein naar Frankrijk gaan, zoodat de grensvisitatie onnoodig is. Op reis krijgen ze behoorlijk verzorging evenals te Parijs, daar een 7 a 8-tal Neder landers meegaan. Men verwachtte heden nog het bezoek van regeeringspersonen aan wie uitnoodigingen zijn gericht. De beweging der Typografen. De staking is geheel verloopcn en als mis lukt to beschouwen. Op verschillende druk kerijen worden stakers niet meer aangeno men. Zaterdagmiddag werd aan een deputa tie uit de stakende werklieden der firma Hol- dert Co. te Amsterdam meegedeeld', dat aan alle stakers de gelegenheid zou worden gegeven, om ieder voor zich, per brief hun diensten weder aan te bieden op de oude voorwaarden. Van allen, op één na, is oen brief ontvangen. Dte beslissing omtrent deze aanbiedingen.' zou. heden worden meegedeeld. Instorting. Bij een ontgraving in de nieuwe Park laan te Scheveningen, waar een nieuwe rioleering wordt aangelegd, is de houten bekisting in gestort. Twee werklieden werden onder het neerstortende zand bedolven. Een hunner werd nog levend te voorschijn gehaald; de andere was reeds overleden. De geredde wolk man en het lijk werden naar het posthuis van 't „Zeebad Scheveningen" overgebracht. De Scheveningschs bommenhaven. Te Scheveningen wordt eerstdaags de di rectie-keet geplaatst voor de leiding der wer ken voor de door het Rijk aan te leggen bui tenhaven. De bestekken voor de aanbeste ding van dit werk zijn gereed. Nog in den loop van den zomer zou een aanvang worden gemaakt mot het leggen der havenhoofden in zee. liet Staphorsten boertje. Naar het alibi." verneemt gaat het Stap horster boertje een akunstreis" maken door Amerika. Hij is daartoe aangezocht door een Arneiikaansch consortium, dat hem 10,000 dollars heeft geboden voor een drie- of vier- inaandsch verblijf in de Vereenigde Staten. Het boertje heeft het aanbod aangenomen en nu zal voor hem in de Amerikaansche bladen reclame worden gemaakt met portret ten in nationaal kostuum en brieven van shooggrplnatste personen" in Nederland. Foor de blinden. Het voornemen is gevormd, door middel eener nationale verloting ten behoeve van het fonds voor oud», steunbehoevende blin den, te komen tot een ..Blindenstichting", die aan minvermogende, te goeder naam en faam bekend' staande blinden boven de 50 jaar een vaste jaarlijksche uitkeering wil ver strekken. JEcht eindeeuwsck. Te Modena (Italië) heeft onlangs een echte fin de siècle doopplechtigheid plaats gehad waarbij papa, mama en verdei e familieleden en genoodigden allen per rijwiel van en naar de Domkerk reden. Ook het doopkindje rustte op een door vier personen gereden en met bloemen versierd rijwiel geëscorteerd door lede» met de banieren van papa en mama's club. Het geheel zag er bijzonder keurig uit en trok een ontzaglijke menschen- massa. Zonsverduistering. Zvmals bekend is, zal op 28 Mei bier te lande et.i zonsverduistering kunnen waarge nomen woman. De volgende duidelijke ver klaring van «lat verschijnsel geeft de heer Du Oiliée Muller in de »Nym. Cv." Een zonsverduistering heeft plaats, wan neer de maan ",n een rechte lijn tusschen de aarde en de zon staat, zoo dat haar schaduw op de aarde valt F.enals elk bolvormig lichaam, dat door een lichtenden bol van grootere afmeting beschenen wordt, weipt de maan achter zich een kegelvormige kern- schaduw. Voor elk punt in de kernschaduw wordt de zonneschijf geheel, voor rik punt in de halfschaduw slechts gedeeltelijk door de maan bedekt; en dat verduisterde deel is grooter, naarmate de plaats dichter b\j de kernschaduw ligt. Een zonsverduistering is dus eigenlyk slechts een bedekking en van geheel andere natuur dan een mnnneclips, waarbij het ver duisterde lichaam werkelijk ophoudt lichtte gevende aarde (tusschen de zon en de maan geplaatst) belet in dat geval, dat de zonnestralen op de maan vallen, en dus ook, dat de maanoppervlakte dat licht terugkaatst. De lengte van den kernschaduwkegel is niet altijd dezelfde, maar komt ongeveer overeen inet den afstand van de maan tot de aarde. Het gevolg hiervan is, dat bij som mige eclipsen de punt van dien kegel de aarde niet bereikt. De verduistering is in dat geval ringvoimig; want de maan vertoont zich dan iets kleiner dan de zon, zoodat een gedeelte van de zonneschijf als een lichtende ring rondom de maan zichtbaar blijft. Daar de ronde maanschaduw zich voort beweegt, trekt zij een strook of band over de oppervlakte der aarde, dien men vooraf op een kaart kan aangeven. Alleen binnen de evenwijdige grenzen van dien strook is de totale zonsverduistering zichtbaar en daar die band een geringe breedte heeft kan zulk een verduistering alleen in enkele streken worden waargenomen. Vrouwenarbeid in fabrieken. De fabrieksinspecteur voor het vorstendom Schwarzburg-Rudolstadt, die reeds 21 jaren zijn ambt bekleedt, heeft in zijn jongste rap port verklaard dat de fabrieksarbeid van vrouwen in zijn ressort noch in hygiënisch, noch in moreel opzicht schadelijk is te ach ten, voor zoover het gehuwde vrouwen be treft. Er worden tegenwoordig zooveel be schermende maatregelen genomen voor vrou wen die iii fabrieken wei-ken, dat zij het daar veel beter hebben aan bijv. bij den veld arbeid. Een verbod van vrouwenarbeid! zou de inspecteur dan ook zeer beti*°n als een bedenkelijk en noodeloos ingrijpen in de vrij heid van arbeid1. Alleen zou hij in zooverre aan de wencellen van mannelijke arbeiders willen voldoen, dat voor meisjes de eisch wordt gestéld dat zij -mondig moeten zijn al vorens in een fabriek te worden «toegelaten. Overzicht van üe Beurs vao den dag. Londen was heden ir. tegenstelling met Zaterdag eerder flauw gestemd voor Ameri- kaanscho «sporen, zonder dat daarvoor een be paalde oorzaak kon worden opgegeven. Dien tengevolge had ook hier de Amerikaansche spoorwegmark't eon minder geanimeerd ver loop, terwijl de aanknopen in Union-, Sou- tern eni Topeka-shares werden' gestaakt en er zelfs aanbod voor locale rekening op te merken viel. Het slot was zeer «geanimeerd. Nationale staatsfondsen waren «willig in verband met de lagere geldkoers. Buitenland'- sche staatsfondsen voor Oostenrijk em Portu gal meer aangebodenoverige soorten prijs houdend. Binnenlandsche en Russische spo ren stil. ROTTERDAM, 21 Mei. Buitenlandsche granen. Stemming zoer vast. Rogge per 2100 kilo: Bulgaarsche 71/72 ko. heden gewacht f154 eont., Helena stoomend 72/73 ko. f 156/157, Donau stoomend 70/71 ko. f153, Taganrog stoomd 9 pud 50 f152. Haver per kilo: Amerik, f7. Mais per 2000 kilo: Amer. Mixed fill a 112, id. langs lichter f 110 a 111, id. uit zee boot f 408 a 110, id. stoomend naar aankomst tijd f108 a 110, La Plata stoomend f116 50 a 117. AMSTERDAM, 9.7 Mei. Koffie goed ord, Java 36, Santos 24. Suiker kalm; Mei 12ls/ia aangeboden. Tarwe np lev. onveranderd; Nov. f177. Rogge op levering vast; Mei f140; Oct f132, 133. PARIJS, 21 Mei. Spiritus. Mei frs. 36.50Juni frs. 36.75 Juli/Aug fr. 37.25 vier laatste maanden fr. 36.75. BERLIJN, 21 Mei. Spiritus per loco fr. 49.80. BERLIJN, 21 Mei. De onlusten van gisteren bleven uitsluitend beperkt tot het district Rosenthalerthoroverigens waren zij van geen beteekenis. De uitspattingen werden wederom hoofdzakelijk ondernomen door jonge knapen. Tegen middernacht heerschte overal rust. Volgens de ochtendbladen zouden gisteren twee pohtie-agenten zwaar gewond zijn vooits zouden twee weiklieden, zwaar door sabelhouwen gewond, in het ziekenhuis ge storven zijn, en meer dan 50 personen lich ter gewond zijn. Bovendien zijn 103 perso nen in hechtenis genomen. BERLIJN, 21 Mei. De eerrie-burgemeester Kirschner is opgetreden als bemiddelaar in de tramstaking. KROONSTAD, 29 Mei. Een Engelsch konvooi op weg naar Lindley is aangehouden door Boeren. LONDEN, 21 Mei. Naar de Daily Express" zegt, bestaan er redenen voor het bericht, dat in de jongste 24 uur een telegram is ontvangen aan het departement van buiten landsche zaken, persoonlijk aan lord Salisbury gericht door president Kruger, waarin vredes voorwaarden worden voorgesteld. LONDEN, 21 Mei. De sDaily News" be vat een telegram van gisteren uit Lorenpo Marquez, meldende, dat deu 17en de geheele Boerenstrijdmacht om Mafeking met de ka nonnen in handen Jer Engelschen is gevallen. De Engelschen bezetten den 17en Klerks dorp zonder gevecht. LONDEN, 21 Mei. De mTimes" verneemt van gisteren uit Lorenpo Marquez, dat een botsing ontstaan is tusschen eenige matrozen van den Nederlandschen kruiser ïFrieriand" en de Portugeesche politie. De politie maakte gebruik van de bajonet, waardoor drie ma trozen gewond werden, en gevaarlijk. LONDEN, 19 Mei. Buller seint van heden uit Newcastle Generaal Clery trok heden naar Ingogo en lord Dundonald naar Long Nek. Wij hingen bijna ann den staart van des vjjnnds leger, namen enkele meunen gevangen en maakten eenige wagens buit. PRETORIA, 19 Mei. Naar Reuter's bijzon dere correspondent aan de Westergrens seint, trok de ontzettingskolonne Woensdagnacht Mafeking binnen. Hedenmiddag werd hier een telegram ontvangen meldende dat gene raal De ia Rey Woensdag den geheelen dag tegen de Engelsche troepen streed.'s Nachts trok echter een zijner officiereu zonder zijn voorkennis weg en liet aldus den weg open voor de kolonne om Mafeking te bereiken LONDEN," 20 Mei. Lord Roberts seint beden uit Kroonstad dat bij nog geen officieel bericht heeft ontvangen, maar dat Reuter het ontzet van Mafeking als een vaststaand feit. Roberts seint verderRundie bericht dat zijn troepen Bresiers Flat Trommel en Clo- colan hebben bezet, en dat de vijand is terug gegaan naar Senekal en Fieksburg. liq Boshof gaven zich gisteren een veld- kornet en 86 man over. Een groot aantal geweren en krijgsvoorraad werden uitgeleverd. LONDEN, 20 Mei. Een telegram aan de bladen van Zaterdag uit Kroonstad meldt dat De Wet heeft laten weten, dat bij zich met zijn geheele kommando wil overgeven onder voorwaaiden die waarschijnlijk bij onderling overleg zullen worden vastgesteld, PRETORIA, 19 Mei. President Kruger heeft de vreemde consuls doen weten dat Johannesburg zal verdedigd worden. Hij wijst alle aansprakelijkheid af voor de schade die personen en zaken zullen lijden. Kruger stelde lord Roberts voor de gevangenen uit te wisselen. NEW-YORK, 20 Mei. Naar aan de sN.-Y". Herald" dato 19 dezer uit Lorenpo Marquez wordt bericht, heeft de Transvaalsche regee ring dien dag besloten lord Roberts te doen weten dat zij staking der vijandelijkheden verzoekt. De regeering vraagt waarborgen dat de Boeren uit de Kaapkolonie die aan de zijde der Republieken hebben gestreden, zul len gespaard worden. Indien haar voorwaarden niet worden toegestaan, daD zullen de mijnen vernield en Johannesburg verwoest worden. KAAPSTAD, 19 Mei. De Boeren hebben den tunnel van Lang Nek doen springen. WASHINGTON, 19 Mei. Een voortdurende stroom van bezoekers kwam de gedelegeer den heden de hand drukken in hunne apar- temeoten ook was er een intieme receptie. Naar men hoopt, zai Maandag het bezoek bjj Mc Kinley plaats hebben. Fischer zeideWij gelooven dat onze ge loofsbrieven ons ru-mschoots in slaat zullen stellen door de goede diensten van een be vriende regeering een einde te maken aan het bloedvergieten. Wij komen niet met eenig bepaald afgebakend voorstel, maar ge looven dat een eervolle vrede mogelijk is. Amerika is het eenige land dat in staat is om dien tot stand te brengen.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2