it I if; I& &ËÈÊÊ&ÉM k ill Mr it ii- ii* BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. MAASSLUIS. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Mëêé iM 7? den; twijfelachtig 438. De republikeinen wonnen de jongste verkiezingen 1004 raden. Uitgebracht zijn 4,713,407 republikeinsche, 2,174,323 reactionaire ea 172,430 nationalis tische stem mem. Max Régie is weder gekozen tot burgemees ter vaat Algiers. Heden komt de Fransche Kamer weer bijeen. De interpellatie-De Ca«tellane zal, naar men beweert, toch doorgaan. De aanvallen op het Kabinet beginnen dus terstond weer. Minister DeGaShfet vindt terecht spioneeren beneden de waardigheid van een officier. Drie officieren, werkzaam op het ministeiie, die zich met spionage bezighielden, zijn rnnr provincie-garnizoenen gezonden. In Zwitserland is het wetsontwerp op de verplichte verzekering door de wei kgevers van arbeiders tegen ziekte en ongevallen bij referendum verworpen met 340.000 tegen 145.000 stemmen. Het wetsontwerp dat na jarenlange voorbereiding door de Volksver tegenwoordiging met algemeene stemmen was aangenomen, vond geen bijval bij de boeren. Kieswet. Ingediend is oen wetsontwerp houdende nattere wijziging van eenige bepalingen dei- Kieswet. Met betrekking tot do omschrijving der eischen. voor de kiesbevoegdheid wordt vier derlei aanvulling voorgesteld. Van de begin selen waarvan bij de formuleer! ug- van art. 1 is uitgegaan, wordt door deze aanvulling niet afgeweken. Met behoud' van de grondslagen van het artikel is getracht de gedachte waar aan sommige zijner onderdeelen hun oor sprong ontleenen, beter te verwezenlijken. Ben afdoende grond om den aanslag, die deel uitmaakt van het in, art. la neergelegd keu- teeken, te beperken tot aanslag over het volle iaatstverloopen dienstjaar is bezwaar lijk te vinden, daarom wordt voorgesteld het woord volle te doen vervallen. Moest men bij de tegenwoordige wet 13 maanden bij denzelfden patroon in dienstbetrekking zijn geweest om kiezer te zijn, zoo wordt thans voorgesteld dat men tweemaal in dat tijd perk van betrekking mag verwisselc-n zonder zijn kiesrecht 'te verliezen. Als derde kenteeken wordt geëiseht, gedu rende één jaar f 30 als inleg op een spaar bank, dus niet uitsluitend m de Rijkspost spaarbank. Zoolang de spaarbank haar ver plichtingen nakomt, blijft het bezit onaan getast. Mocht zij eventueel haar betalingen staken', zoodat het bezit ophoudt, dan gaat ook de gelegenheid voor den kiezer om zich nog langer op liet bezit te beroepen, te niet en kan hij een volgend jaar niet meer uit dien hoofde op d'e kiezerslijst worden ge plaatst. De bepaling omtrent door de kieswet be- doeldb examens is thans zoo geformuleerd, dat zij ook omvat examens die niet van Rijkswege worden afgenomen. In art. 2 is een wijziging aangebracht, strekkende om do onbillijkheid weg te nemen hierin, gelegen, dat somtijds suppletoir© aan slagen zóó laat tot stand komen, dat tijdige betaling niet wei mogelijk is, of althans mees tentijds achterwege blijft, omdat slechts zeer korte tijd verloopt tusschen dé ontvangst van het biljet en den totalen termijn van 1 Maart. Ook wordt toegelaten de eom, verschuldigd voor gas- en waterleiding, ingeval deze inden huisprijs is begrepen, van den voor het huis verschuldigdeu liumprijs af te trekken. Geneesmiddelen worden niet meer als be- nood'igd heden in den zin der wet aange merkt, met dit gevolg, dat het verband tus schen deze exceptioneels benoodigdheden en bet begrip onderstand verbroken wordt. Duidelijk wordt nu in de wet bepaald, dat iemand van wien men met zekerheid weet dla-t hij in staat van faillissement is verklaard, van de kiezerslijst kan worden, geweerd, ook al komt hij niet voor op de aan den minister van justitie toegezonden opgaaf. Tegemoet wordt gekomen aan de klach ten, meermalen gerezen nopens verlies van kiesrecht ten gevolge van de uitreiking van belastingbiljetten an van verzuim om supple- toire opgaven te doen. Het ligt- in de bedoe ling do belastingontvangers op te dragen m het vervolg alsnog vóór 8 Maart aanvullende opgaven omtrent betaling van achterstallige schuld in te dienen en verder voor te schrij ven toezending van een herinnering, dat van tijdige belastingbetaling plaatsing op de kie zerslijst afhangt. Verder wordt thans voorgesteld de facul tatieve plaatsing op de kiezerslijst, van het initiatief van belanghebbenden ten ©enen male afhankelijk, te vervangen door import tieve plaatsing, waarvoor langs administra- tieven weg de> gegevens werden bijeenge bracht 'De verplichting voor verhuurders en werk gevers om tot richtige naleving der wet mee te werken is «enigszins uitgebreid. Nu de ondervinding heeft geleerd dat vrij dikwijls handteekemngen van niet-kiezers onder de candidatan-opgave worden gesteld, waardoor d'e wettigheid dei verkiezing in ge vaar wordt gebracht, wordt den burgemees ter de bevoegdheid gegeven een opgaaf, niet voorzien, van een voldoend aantal handteeke- ningen! van kiezers af te wijzen. Uitreiking van een nieuwe kaart aan een kiezer, die voldoende van zijn identiteit doet blijken, d'oor het stembureau zelf (thans wordt de kiezer naar de gemeente-secretarie verwezen), mits hiertoe door den burgemeester gemachtigd, wordt in. overweging gegeven. Hoewel geen verandering wordt gebracht in den. tijd der stemming, erlangen, zij die in dienstbetrekking sn dientengevolge in zekere mate afhankelijk zijn, een waarborg voor vrije uitoefening van de kiesbevoegdheid, be houdens onafwijsbare uitzonderingen. Ten aanzien van de techniek der stemming bepaalt het ontwerp zich tot wegneming van den twijfel die ter zake van inderdaad on schuldige bijvoegingen op het stembiljet zou den, kunnen worden geopperd. Eindelijk verdient nog vermelding de wij ziging dat het hoofdstembureau in districten, die slechts één stemdistrict bevatten, niet ten volgenden dage opnieuw behoeft bijeen te komen, maar nog denzelfden dag na afloop der werkzaamheden, den uitslag kan vast stellen. H. M. de Koningin heeft den Japanschen troonvolger bij gelegenheid van zijn huwelijk, op 10 Mei voltrokken, benoemd tot ridder- Grootkruis in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. H. M. de Koningin heeft, met ingang van 1 Juli, jkvr. M. A. Snoeck benoemd tot hof dame van 11. M. Reuter seint uit Berlijn: LTit Thürir.gen wordt aan de »Nat. Ztg." geschreven, dat daar met groote beslistheid opnieuw liet bericht opduikt van de verlo ving van tl. M. Koningin Wilhelmina met prins Btsnard lleinrich, den kleinzoon van den groothertog van Saksen-Weimar-Eise- nach. Reuters' bureau voegt er bij dat het de juistheid van dit bericht jiet heeft kunnen coutroieeren. De gisteren te 's-Giavenbage aangekomen Italiaansche gezant bij ons Hof heel! 's mid dags zijn opwachting gemaakt by den Minister van Buitenlandsche Zaken, die we gens het verblijf var. II. M. de Koningin buitenlands, de geloofsbrieven van den ge zant in ontvangst nam. Heden kwamen Provinciale Staten van Noord-Brabant in buitengewone vergadering bijeen ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ont staan doordat mr. A. M. Sassen zijn benoe ming tot president der rechtbank te Breda heeft aangenomen. Gekozen werd weder met 4G van de 50 stemmen nar. A. M. Sassen. Bij de gisteren te Haarlem gehouden her stemming voor een lid der Tweede Kamer voor het district Haarlem werden uitgebracht 3358 geldige stemmen. Daarvan verkreeg jhr. mr. T. A. J. van A^ch van Wijck (a.-ry) 150(>, en jhr. mr, F. VV. van Styrum (lib.) 1852 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van Styrum. Bij de stemming waren uitgebracht 3309 geldige stemmen. In een gisteren gehouden vergadering der R -K. Kresvereeniging to Deventer is het vol gende besluit genomen ,,D-e algemeene vergadering der R.-K. Ivioavereemging te Deventer, zich vereem- geude niet de inzichten van het bestuur, dat hot belang der Katholieken in dit district bij deze verkiezing niet- zou gediend zijn doorliet stollen van een. caudidaat van eigen rich ting; overwegende dat de heer mr. S. van Houten wegens zijn bekende anti-katholieke beginselen geen steun mag ontvangen van katholieke zijde; overwegende, dat de heer mr. H. P. Merchant zich m zijn optreden als gemeenteraadslid te Deventer heeft doen kennen, ais een man van bezadigde opvatting, werkend in het belang van het algemeen en niet speciaal vasthoudende aan eigen inzich ten ten bate van, een enkele partijoverwe gende dat bij den tegen woord igen stand van zaken diens verkiezing ook mot- het oog op de bijzondere belangen van dat district ge- wenscht- is; besluit in do gegeven omstandig heden den steun te verlee nen aan de candi- datUur van mr. H P. Marchaut." Da Staatscommissie voor het politiewezen hield gisteren wederom een vergadering in het lokaal van het Departement van Justitie. De Eerste Kamer is opgeroepen tegen Maandag 28 Mei te 2 uur. De Minister van Buitenlandsche Zaken zal de derde conferentie voor internationaal pri vaatrecht, te 's-Gravenhage Dinsdag 29 Mei te houden, om 2 uur 's namiddags openen. Bij de autoriteiten hier te lande is geenerlei bericht of bevestiging ontvangen omtrent de vermelde bloedige botsing te Loreripu-Marguez tusschen de Portugee-^che politie en matrozen van het Ned. oorlogsschip F r i e c 1 a n tl. Hieruit wordt afgeleid, dal er vermoedelijk niets anders is voorgevallen dan een op-tootje tus°chen passagierende matrozen en de politie, vechtpai tijen, die met zelden m havensteden, ook hier te lande, plaats hebben. Gisteravond is de V'ooiziiter der Eerste Kamer uit Wiesbaden te 's-Gravenhage te ruggekeerd. Dr. Schaepman die zich te Rome by de Ned. pelgrims had aangesloten, was ook bij de audiëntie, door den Paus verleend, tegen woordig. Volgens sliet Centrum" werd de doctor door den paus geprezen als een zijner getrouwste zonen en aangemoedigd om op den ingeslagen weg voort te gaan en de katholieke zaak te blijven verdedigen als tot dusverre. Naar wij vernemen heeft de Voorzitter van het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, de heer K. J. G. baron van Harden- broek van Bergambacht, naar aanleiding van de jongste rapporten van de leiders der ambu'ances in Zuid-Afrik», reeds vóór eenige dagen langs telegrafisehen weg aan de chefs dier ambulances medegedeeld dat de vast gestelde toelagen voor het doordienend per soneel ook vanaf 1 April verzekerd blijven. Tot dien datum liepen de overeenkomsten voor het meerendeel van het personeel. In de »Standaard" is de wenschelijkheid uitgesproken van het zenden van een predi kant naar de gevangenen op St. Helena. Thans deelt de heer Bijleveid, voorzitter van het Chr. Boerencomité, mede, dat vanwege het Comité reeds is besloten tot uitzending van een predikant, dat het met een predikant in onderhandeling is en dat het hóópt, spoedig te Kunnen berichten, dat hij gaat. Door de Ned. ZuidAfrikaansche Vereeni- ging werd wederom (voor de derde maal) 500 p. st. aan den Ned. consul te Kaapstad gezonden voor de krygsgevangen Boeren. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een vergadering hou den op Dinsdag 29 Mei 1900, te twee ure namiddag. Agenda 1. Vaststellen vam de notulen der vergode ring van 1 Mei jl. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van een voorzitter, leden en plaatsvervangende leden in liet stembureau voor de stemming -en herstemming voor een lid van den Raad in kiesdistrict III. 4. Idem van leden en 1 plaatevervangend© leden in h-et stembureau voor de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken. 5. Idem van een metrambtelijk lid der commissio van aanslag voor d'e bedrijfsbelae- tmg. Aanbevolen -.de heer W. A. J. Wittkampf. C. Opmaken van een voordracht van twee personen ter benoeming tot lid van het col lege van zetters. Aanbevolen: de beeren P. C. v. d. Pant Jr. en J. A. J. Nol et. 7 Rekening over 1S99 van het Algemeen Ha ndelsen trepot 8. Concept-besluit tot beschikking over een bedrag van f 551.08 uit den post voor on voorziene uitgaven op de gemeen te-begroo- tmg voor 1899. 9. Behandeling der bezwaarschriften van B. H. J. A. v. d. Akker en anderen tegen hun aanslag in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1899/1900. 10. Voorstel van B. en W. tot het verbou wen van liet Stads-Ziekenhuis en tot het ver kenen daartoe van een crcdiet van ten hoog ste f 20,000. 11. Idem tot goedkeuring van den staai der oninbare posten op de plaatselij|ke direc te belasting naar het inkomen, dienst 1S98/1S99. 12. Voorstel van B. en W, tot toekenning van een honorarium ad f 75 over 1899 aan den penningmeester der commissie van be heer van het pakhuis ,,de Nederlanden". 13. Idem tot het verleenen van machtiging to-t heb doen rooien en verkoopeu van boo- nic-n in do Schoolstraat. 14. Idem tot het anderhandlsch koopen van een strook grond, gelegen aan den Singel, van N. van der Velden, ter verbetering van de rooilijn. 15. Idem tot verhoogmg van hét weekloon van do beambten bij' de openbare zwem plaats. Door de Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen alhier is heden een adres verzonden aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal houdende verzoek de Onge vallenwet aan te nemen. Van de goedkoope geschriften door de Mij-tot Nut v. h. Alg. uitgegeven is thans een boekje verschenen, getiteldniets over onze groote rivieren, de Rijn", bewerkt door den heer A. A. Beekman, directeur der H, B. S. alhier. De afd. Schiedam van den Ned. Bond van post- en telegraafbeambteri »De Post" zal in een feestelijke byeenkomst op Donderdag a.s., des avonds te 8 uur, in »Musis" haar tweede jaarfeest vieren. Te Maastricht is geslaagd voor de akte L, O., mejuffrouw C. A. M. Zoetmulder T. J. d. Wederom zal onze gemeente binnen enkele dagen kunnen wijzen op een honderdjarige. Hendrica Jacopina Brand, weduwe van Cor- nelis Golhof, thans verblyvende in het St. Jacobs Gasthuis, werd den 25 Mei 1800 te Zutphen geboren en zal dus a.s. Vrydageen eeuw oud zyn. b.; timmerman J. F. Collignon was gis teren een halve eeuw aan den zelfden winkel werkzaam. Achtereenvolgens behoorde die aan de heeren J. A. Engering, Wouterlood Berkelaar en J. Wouterlood. die thans nog zijn patroon is. Deze heeft hem in de gele genheid gesteld zyn makkers te onthalen of een blijvende herinnering aan dezen dag te koopen. Zooals men weet was de koker van de mouterij »de Kersenboom" iri de Vijgensteeg met het ooievaaisnest, dat daarop sedert onheugelijke tijden een plaat-je had gevonden, afgewaaid. De koker is weder hersteld, een gedeeltelijk nest er op gelegd en thans heb ben de ooievaais bet verder voltooid en betrokken hunne oude woning weder. Naar aanleiding van heb besluit van den Raad om de kermis niet af te schaffen, is besloten aan do 6 anti-liberale leden, die te gengestemd hebben, de volgende motie te zen den De Kiesvareemiging „Nederland en Oran je", overwegende, dat bij behandeling van het voorstel vain den heer JDroppert Pzn,, tot finale afschaffing der kermis, is uitgelokt een principieel© stemming over het al of niet voortbestaan der kermis (de stemming liep niet over de keuze tusschen finale of gdeido- lijko afschaffing), betreurt in het algemeen het besluit van den gemeenteraad' en m het bijzonder de houding tegenover dit voorstel aangenomen door den wethouder M. Versteeve, omdat hij daardoor de pogingen onzer ver- eeniging heeft tegengewerkt en* gehandeld lieeft in strijd met de anti-revolutionaire be ginselen door den wethouder Yzermans, omdat hij geen. lans gebroken heeft voor ge leidelijke afschaffing, waarvoor hij zich bij de verkiezing in' 1897 verklaarde door de Raadsleden P. van Gelderen Jr., D. van der Valk, J. Zonneveld en 1>. van Dam, omdat do eerstgenoemde drie daardoor in strijd gehandeld' hebben met het Program van. Actie onzer vereeniging bij de verkiezing in 1899, waarmede zij hun volkomen instem ming betuigd hebben. Dit zelfde geldt voor laatstgenoemde met betrekking tot het Pro gram van Actie onzer veneeniging bij de ver kiezing in 1897. Uit het jaarverslag van den R. K. Volks bond", afd. sVlaardingen" blijkt dat het aantal leden bedraagt 220, verdeeld in zes ofdee- lingen, n.l. zang, tooneel, propaganda, begra fenis en ziekenfonds en houtwerkersgi 1de. Het batig slot der rekening bedroeg f 14.90. De gemeenteraad zal een openbare verga dering houden op Dinsdag, den 29en Mei 1900, des namiddags ten 7^ ure. Aan de orde van behandeling zijn: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering, 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Herstemmen over het voorstel der 6 Raadsleden om de vergaderingen van den ge meenteraad voortaan met gebed te openen. 4. Vaststellen van het bestek voor het uit- baggeren der haven. 5. Benoemen van een lid in de gezondheids commissie. 6. Het adres van jhr. R. W. van der Does, om de concessie voor gasverlichting met 10 jaren te verlengen, met de daarop uitge brachte rapporten. 7. Herziening van het reglement voor de zwem- en badinrichting en van de instructie voor den zwemmeester. 8. Verder voorkomende zaken. De stedelijke bad- en zweminrichting zal op Maaudog 28 Mei a.s. voor liet publiek worden geopend. Abonnementskaarten zyn dagelijks, toe gangsbewijzen voor onvermogenden uitslui tend des Woensdag en Zaterdagmiddags van 2—4 uur, ter gemeente-secretarie verkrijg baar. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden H. van Witsenburg en C. van dei- Spek, margarine-handelaars, wegens poging tot oplichting (flesschentrekkerij) van een handelaar te Elberfeld tot een som van f 1068, ieder tot één jaar gevangenisstraf met last tot aftrek der prev. hechtenis. De eiseh luidde 2 jaar. In de zaak tegen G' van dér Spek, waarbij hij terecht stond wegens bedrog bij de leve ring van) vijf vaatjes margarineboter aan de Americam Petroleum Company, werd hij vrijgesproken, a,ls zijnde het ten laste geleg de niet strafbaar. Do 18-jarige Duitscher G. G. R. Gotheiner, bediende bij de firma R. P, R. van Riems dijk, die terecht stond wegens diefstal van oen aangeteekemden brief, inhoudende een cheque van f 6500, die hij bij de Rotterdam- sche Bank door middel van een valsche hani- t«koning verzilverde, werd tot 15 maanden veroordeeld, met aftrek der prev. hechtenis vanaf 21 Februari. De beweging der Typografen. Zooals wij reeds mededeelden was aan de drukkerij van de firma Holderl den gezellen een ultimatum gesteld tot Zaterdag om zich weer voor werk aan te melden. Allen deden dit op één na. Gistermiddag zijn 20 werk lieden weer aangenomen maar een aantal is aangezegd, dat ze wegens reorganisatie in het werk voorloopig geen plaatsing zullen krijgen. Aan de »Electrische Drukkerij" hebben zich ook de werklieden weer aangemeld. Vier mannen van buiten de stad zijn hedenochtend aan het werk gegaan, maar van de werk lieden, die hadden gestaakt, weigert de direc teur eenigen weer aan den arbeid te laten gaan. Op de drukkerij ïüe Brakke Grond" en by de firma Faddegon Co. is alles nog hetzelfde. Geheelonthouders. Te Hengelo zal op Hemelvaartsdag de achtste j^arlijksche geheel-onthoudersmeeting worden gehouden. Het woord zal worden gevoerd door mej. J. W. de Koster te Rotterdamen de hee ren D. Wouters te Zetten, ds, Veryn Stuart te Delden, ds. Ledeboer te Buurse en G. Vogel te Goor. Tentoonstelling te Parijs. Gisteren is de Nederlandsch-Imhsclie afdee- ling onder groote belangstelling geoppnd. Baron Michiels van Verduynen, de commis saris-generaal der Nedeilandsche afdeeling. ontving de genoodigden. De Nederlandsehe kolonie en ons gezantschap waren voltallig opgekomen. Een achter heesters verborgen orkest voer de gedurende de ontvangst muzieknummers uit. De plechtigheid, die van 4 tot 6 uur duurde, is volkomen geslaagd cn wordt door de Fransche pers over het geheel zeer ge prezen. Gruwelijke moord. Een vreeselyke misdaad heeft in den nacht van Vrydag op Zaterdag te Oud-Gastel bij Rozendaal plaats gehad. Een schilder, die sedert eenige dagen werk zaasn was in de woning van mej. Piëta van Nispen, vond Zaterdagmorgen, toen hy zich aau het werk wilde begeven en zich aan de woning vervoegde, als naar gewoonte de deur gesloten, doch kreeg op zyn herhaald schellen geen gehoor. Hy ging toen naar een der buren, die, naar hem bekend was, een sleu tel van de huisdeur in bewaring had. Met den buurman en een broeder van juffr. Van Nispen, die inmiddels was gewaarschuwd, ging hg naar binnen en toen zag men de 52-jarige vrouw uit neus, mond, ooren en oogen bloedend voor baar bed liggen. De onmiddellijk en te gelyk met den pastoor ontboden geneesheer kon slechts den dood jconstateeren. Het bleek dat de vrouw was geworgd. Juffrouw Van Nispen [leefde in een klein huisje alleen met een twaalfjarig meisje, dat aan toevallen leed. Dit huisje, benevens een legaat, was haar vermaakt door een familie bij wie zij vroeger in dienst was en die haar langdurige en trouwe plichtsbetrachting had willen beloonen. Bovendien was haar toege legd een wekelijksch pensioen. Daar het bekend was, dat de versla^ene in het bezit was van geld, en uit de omstandig heid, dat alle kasten waren opengebroken, valt af te leiden, dat diefstal de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Waarden en contanten, die aanwezig moeten zijn geweest werden in de woning niet meer gevonden! Onmiddellyk stelden de burgemeester en de commandant der marechaussée een onder zoek ter plaatse in, terwijl van het gebeurde werd kennisgegeven aan de justitie te Breda. De officier van justitie benevens de rechter commissaris begaven zich vandaar naar Oud- Gastel. Inmiddels is gebleken, dat de buren in den -bewusten nacht wel geschreeuw in de woning Rebben gehoord, doelt daaraan geen bijzondere beteekenis hebben gehecht, omdat zij meenden, dat het het 12-jarige meisje was dat een toeval had. Dit meisje is door een gelukkigen samen loop van omstandigheden aan een groot ge vaar ontsnapt. Omdat haar bedstede in een op de bovenverdieping gelegen kamertje ge schilderd werd, had zij namelijk den nacht eiders doorgebracht. Dat de moordenaar het vooinemen had ook haar tot zijn slachtoffer te maken, blijkt hieruit, dat op de versche veif aan de wanden van het kamertje af drukken van zijn vingers zijn gevonden. Door een raam aan de achterzyde van de woning moet de dader zijn ontkomen. Op het vensterkozijn althans zijn afdrukken van bebloede banden ontdekt. Voor zoover bekend, is men den dader nog niet op het spoor. Het slachtoffer van den moord is giste ren ter aarde besteld, nadat de justitie uit Breda haar onderzoek had gedaan. In ter- hoor zyn o. a. genomen de broeder van de overledene en een bakkersknecht, die in een aangrenzend huis woonde by een paar zus ters, die dit bedrijf uitoefenden. Tot nu toe hebben geen arrestaties plaats gehad. Een goede vangst. ^Hedenmorgen is door tte recherche tea postkaaitore te Rotterdam aangehouden een 8-jarig koopman uit Berlijn, H. P., in gezel schap van een vrouw, verdacht vau poging tot moord en roof te Berlijn. Door de Eerlij n- sclie justitie was opsporing cn aanhouding verzocht. Gisteravond was hij uit Amsterdam te Rotterdam gekomen en logeerde heden nacht in een hotel aan de. Boompjes. Een aanzienlijke hoeveelheid Hollandsch geld werd' op hem bevonden. Ontsporing. Hedenmiddag omstreeks 1 uur zijn van den uit <ks richting van Utrecht komenden Staatsspoortrein bij het binnenkomen van 't station Gouda de locomotief cn de goederen wagen ontspoord. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd, maar het kostte moeite om do gederailleerde agens weer op het spoor te zotten'. Geen mishandeling. Volgens de »N. Gor. Ct." was het gerucht, als zoude te Gorinchem een achtjarig meisje, tengevolge van ondergane mishandeling, van de onderwijzeres waarbij zij op school in de klas zat, zijn gestorven, geheel ongegrond. By een zeer nauwkeurig officieel onderzoek moet gebleken zyn, dat van het geheele ge rucht van mishandeling niets waar is en het overleden meisje integendeel door de juffrouw zeer geliefd was en volgens verklaring van de ouders het kind ook nimmer geklaagd heeft dat zij geslagen was. Naar aan de jN. R. Ct." uit Gorinchem gemeld wordt, heeft de geheele beschuldiging berust op een paar woorden op straat opge vangen uit den mond van een paar spelende kinderen. Hel gestorven kind was swak en leed veel aan hoofdpijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 22 Mei. In behandeling kwam allereerst het ont werp tot verhooging van de oorlogsbegroo- ting met 11.550.000 voor verderen aanmaak van kaïabynen, geweren enz. De heer VAN GILSE vestigde 's ministers aandacht op een in Indië beproefde karabijn van ander kaliber dan het hier voorgestelde. De heer VAN KOL, protesteerende namens zijne partijgenooten tegen de voorgestelde nieuwe verspilling van millioeoen ten bate van i'et militarisme, verklaarde dat zij hard nekkig zullen stemmen tegen dergelijk geld- vermorsen, Deze doelloos, nutteloos wegge worpen gelden konden nuttiger besteed worden tot bestrijding van den binnenlond- «chen vijandde nooden van de arbeidende klasse. Spreker achtte ook het tijdstip ongunstig en z.i. stond ook geenszins vast dat 't voor gestelde kaliber 'l beste is. De heer VERHEIJ gaf eenige wyzigingen in den aanmaak in overweging. De heer VAN KARNEBEEK achtte het onverantwoordelijk zoo lang te wachten met ons leger ten volle te wapenen. Voor een klein land als 't onze is 't vooral gewenscht bijtijds te zorgen voor wapenen en munitie. Daarom is spreker voor directe aanschaffing van wapenen en zal hy voorstellen het aan gevraagde crediet te verhoogen. Hij wacht echter met zijn voorstel totdat de Minister, die zijn plan kent, verklaard zal hebben hoe veel noodig zal zijn. De MINISTER handhaafde hiertegenover zyn plan van aanmaak tegen de verschillende bedenkiDgen. De Minister betoogde dat rnen wegens kleine verbeteringen niet van stelsel moet veranderen en hy zijne voorsteilen moet inrichten in de verwachting dat zyne voor stellen tot legerorganisatie worden aange nomen. De heer SERET drong er op aan in plaats van 20000 karabynen, 20000 geweren aan te maken en z. i. was de revolver een meer gewenscht wapen dan een karabijn voor de vestingartillerie. l-.-All4.lS.Bt

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2