54- No. 10250. Jaargang. Zaterdag 26 Mei 1900. GOUD EN EER. 1 '/A' Openbare Aanbesteding. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde klein* advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Xnterc. Telefoon Mo. 133. Op Donderdag t J uni a.s., 's namiddags 3 uur, zal door Burgemeester en Weihouders van Schiedam openbaar worden aanbesteed i Het maken van een rijzen dam Inde rivier de Maas ten oosten van de Ooster- haven te Schiedam. Bestek met teekening is tegen betaling van fO.CO verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. De a a n w ij z i n g geschiedt Zaterdag, 2 Juni 's voormiddags 11 uur, uitgaande van de Voorhavenkade te Schiedam. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 25 Mei 1900. DB OORLOG. Lord Roberts staat blijkens zijn- laatste te legram. nog aan den zuidelijken, oever der Rhen osterrivic-r. De Boeren, hebben hun stel ling op den noordoever moeten opgeven, daar Roberts' bereden troepen, French in liet Wes ten met -de cavalerie, en Jan Hamilton in liet Oosten met de bereden infanterie, die stel ling dreigden om te trekken. Zoowel French ab Hamilton zijn de rivier over, de eerste vermoedelijk op niet te grooten afstand, Ha milton daarentegen op niet minder dan 60 K.M. hemelsbreedte oostelijk. Imimers, Heil bron is door hora bezet. Terwijl French weinig of geen tegenstand heeft ontmoet, is Hamilton er niet dan na ernstige gevechten, in geslaagd zoover noor delijk door te dringen. Niet onmogelijk is liet dat do Boeren, die weder op hot laatste oogemblik wegtrokken, nu nog ten Zuiden van de Vaal zullen standhouden in een ster ke stelling ten Noorden, van Heilbron. Onwaar blijkt het m ieder geval dait de Engcfechen reeds te Vereeniging aan de Vaal waren aangekomen, even onwaar als het op geven der passen in de D'rakensbergen, als de moedeloosheid der Boeren. <sn hun geneigd heid tot overgave, als het voornemen om de mijnen te vernielen. Men mag als zeker aonnemen dlat de strijd tot het ui'tersto zal worden gevoeld. Onbe kend is heb of de Boeren stand zullen houden ten Zuiden of ten Noorden der Vaal; wel zal Buller bij Lang Neik en Majuba de doortocht worden betwistwel zal Johannes burg worden verdedigd. Xn den Noordlioek van Na.tal hebben de Bcenen-voorposten een klein voordeel beha al d op do En gelachen blijkbaar is dit een ander gevecht dan dat waarin Bsthune's mannen van zulk een slechte reis thuis kwamen. In het Oosten van den Vrijstaat zijn nog altij'd Boeren in den rug en op da rechter flank der Engelschen. Roberts heeft het dan ook noodig geoordeeld een geheel divisie te Kroonstad te laten. In het Westen van den Vrijstaat cm. in Bechuana-land zijn de Britsche troepen druk bezig het laud van vijanden te zuiveren. Wij liooren nu ook sinds langen tijd weer iets van Kelly-Kenny. Deze schijnt nog te Bloemfon tein te zijn. Roman nit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 2i) „Och, wat, verbiedenBedank juffrouw Rieneck liever, die heeft zich zooveel moeitle gegeven! voor het kind. Ook mij heeft zij ver zorgd, ze heeft biji me gezeten en mij ge troost." „Ja, werkelijk, juffrouw?" zei da heer Pud ge. „Ik ben u zeer dankbaar. Heb doet me veel pl'eizier dat n bij ons is. Maar u ziet er zeer vermoeid uit. Wilt u niet wat gaan sla pen?" Obtilie was dankbaar voor die uitnoodi- gïng. Met mevrouw Pudge alleen had zij zich verlicht gevoeld, maar de tegenwoordioheid van de anderen had haar vermoeid. Zij' stond op en ging weg. In heb boudoir brandden de schitterende kristallen sterren nog. Toen' zij het vertrek weer uitging, bemerkte zij dat het helder licht was; ziji ging in haar kamer en wierp zich gekleed' te bed. Inbusscbem sahonk mevrouw Pudge thee en noodigde haar man en haar dochter uit bij haar te blijven. „Ik heb jullie wat .te vertellen," zeide zij, „een zeer tragische geschiedenis, dis in onze naaste nabijheid onder ons dak speelt. Stel je voor, dat lieve jonge meisje, deze Obtilie heeft graaf Poyritz lief, die om onbekend te blijven als mr. Joaquin 'tot cms is gekomen." Beweeid wordt dat het ontzet van Mafeking te danken is aan een groot contingent Cana- deesche artillerie die tegeiyk met Mahon's ontzettingskolonne Mafeking bereikten. Het waren de eerste troepen die over Portugeesch gebied naar Rhodesië zijn vertrokken. Dat zij het ontzet van Mafeking zouden bewerkt hebben, is zeker overdreven. Uit ©en nieuwe verliezenl ijst door het de partement van oorlog te Londen gepubli ceerd, blijkt dat tusschen 12 en 19 Mei liet totaal der verliezen van 18,799 man gestegen is tot 20,614 man. (iemengiic Nedcdcdingen. Koningin Victoria's verjaardag is in Enge land geestdriftig gevierd. Merkwaardig is, onder de uitgedeelde onderscheidingen, dat generaal Gatacre de gouden Indische Keizermedaille heeft ge kregen. De Iereche leden van het Lagez-huis zullen een sympathie-betuiging zenden met een schrijven van den ïerscheai leider John Red- m'ond aan do Australische gedelegeerden, hen gelukwenschemde met de verwezenlijking van de nationale Australische verlangens door do schepping van den grooten Australischen Statenbond. De Bachelor's club heeft den hertog van Orleans nog eens aangemaand ja ja ontslag tc nemen. Indien de hertog geroyeerd wordt, dan zul len verschillende Parijscne clubs waarschijn lijk weerwraak nemen op Engelsche leden. De eenigen tijd geleden gestorven baron Adolphe de Rothschild laat aan bezittingen in Engeland alleen een waarde van 27 mii- lioen na. Hij heeft groote legaten vermaakt voor liefdadige doeleinden. Naar de Ti mes" uit Kaïro vei neemt, ver trekt de Khedive den 2den Juni naar Europa om, na een kort verblijf op het vasteland, in den loop der maand Juni iu Engeland aan te komen. Politieke beteekenis heeft deze reis, volgens de ïTirnes", niet. Generaal Win gate, do opperbevelhebber van het Egyptische leger, is gisteren te Ply- month aangekomen. Koning Leopold van België is Dinsdag plotseling naar Parijs vei trokken en daar streng incognito aangekomen. Sedeit 1896 was de koning nut te Parijs geweest. In den middag begaf de Koning zich, door slechts twee onlonnance-officieren vergezeld, naar de tentoonstellicg en bezocht bet Belgbclie paleis en de verschillen Ie Belgische afddelingen. Do „Ternps "zegt echter van deze reis niets te weten. Gisteren is de Koning in ieder ge val te Laeken teruggekeerd. Volgens de Daily Telegr." heeft koning Leopold toegestemd zijn dochter, die met giaaf De Lonyay gehuwd is, te ontmoeten en zou hij haar toestaan haar titel van Koninklijke Hoogheid weer te voeren. De ontmoeting zou te Parijs plaats hebben. Men meent, dat de verzoening door den Paus is bewerkstelligd. De nGaulois" heeft tegen heden in den Senaat een interpellatie aangekondigd over de zaak-Dreyfus. De vijanden der regeering rusten niet, en uit alles blijkt dat het sincident" geenszins „Hel meisje heeft thuis een verschrikkelij ken strijld te strijden gehad, omdat al' haar verwanten tegen den graaf hebben geïntri geerd. Zij heeft toen afstand van. hem ge daan en is hierheen gekomen, en 'kijk, do graaf was zoo aan haar verknocht dat hij al lés, zijn carrière en zijn familie, in, dén steek heeft gelaten en zijn 'geliefde hierheen is ge volgd Is dab niet precies ©en roman? Heb ben jullie ja dat kunnen denken? Dat zooveel teederkeid, zooveel innig gevoel hier onmid dellijk naast ons een romantische episode door het prozaïsch© leven weefde?" „Zoo! Dus dat is eigenlijk de reden waar om de graaf mij' is gevolgd," zed Pud,ge. „Wel, nu valt die jonge man nog meer in mijn smaak. Daar Ligt toch iets aardigs in. Dat is ia .iedter geval karakter hart! Ja, or zat altijd iets nobels in die familie. Ik heb im mers zijn ouders nog gekend. Ik vergeelt niet hoe ik was destijds nog maar een jongen de graaf, de vader van dezen jongenman, persoonlijk hielp blusschen, 'toen de bliksem in mijns vaders huis sloeg. En de gravin nam ons eenigen tijd op en huisvestte ons. Dat waren, edele menschen. Daarom heb ik mij ook dadelijk heb lbt van den jongen man aangetrokken en heb ik hem weer op d'e bc-e- ii©opgeholpen. Diat doot me pleizier. En. hij is verliefd op de dochter van mijn ouden vriend Rieneck. Aha, daarom veranderde hij op eens, toen hij' hoorde dat Ot'tilie bij ons wil de komen. Want aanvankelijk wilde hij1 niet met mij meegaan. Kijk, dat doet me pleizier. Die twee passen bij, elkaar. Maar wat scheelt jou, Victoria? Je gaat 'toch ook niet ziek worden?" sges-loien" is, zooals de minister van oorlog De Gallifet blijft bewereD. Verschillende bladen, zoowel anti-dreyfus- ards als dreyfusards, spreken zich in dien geest uit. In zijn pleidooi in het proces van Reinach en Picquart tegen de „Echo de Paris", heeft Labori er in enkele woorden nadrukkelijk op gewezen dat do politiek een groote rol heeft gespeeld in 't proces van Renncs, zoodat de verdediging verlamd was. „Sand's dien dag," eindigde hij, „hebben de staatslieden het werk te voltooien, waarvan zij toen zij be lmoren hot wel te weten allo verantwoor delijkheid hebben aanvaard. Ook in den Franschen Senaat is door den voorzitter Fallières het succes der tentoon stelling geconstateerd en een hulde van dank baarheid gebracht aan de souvereinen en de volken, die aan Frankrijk het bewijs leverden van hun versterkende sympathieën. Hij dankte allen, die meewerkten tot die wonderen, welke aan de oogen der wereld de vruchtbare en machtige activiteit van de Frausche demo cratie toonden. In het proces der weditwe-Klobb tegen de Figaro" zooals men weet had het blad eene inschrijving geopend voor de we duwe die deze niet wenschte te aanvaarden is het blad in het ongelijk gesteld en tot de kosten en publicatie van het vonnis veroordeeld. De Duitsche Rijksdag leeft met 163 tegen 123 stemmen de tégen invoer van vleesclipro ducten. uit Amerika gerichte vleeschkeurings- wet aangenomen. Volgens d'e „Neu© Freie Presse" zal keizer Wilhelm met den Kroonprins in September oen contra-bezoek brengen' aan keizer Frans Jozef. Volgens den correspondent der „Daily Ex press" te Stockholm blijf4» daar hardnekkig het gerucht loop-en dat koning Oscar afstand zal doen van den troon. De verhouding tus schen don. Koning en net Kabinet zou steeds meer gespannen worden. Bij de canonisatie van twee heiligen door don Paus zijn gisteren te Rome een paar kleine ongelukjes voorgekomen ouder d'e tal rijke menigte. De cholera blijft heerschen in de provincie Bombüy en andere provinciën. Stortregens hebheri eenigszins den wateinood verminderd. Op kosten der regeer ing leven op het oogen- blik 5.670.000 menschen; in de piovincie Bombay alleen 1.235.000. Omtrent Knmassi beeft die Engelsche re- geeriug sinds gemimen tijd geen berichten. Dc toestand in Ashariti-kuid schijnt moeilij ker te worden. Op een lijst van 150 mannen van Republi- keinsche gevangenen, die naar St. Helena zijn gezonden, welke »Ons Land" bevat, komen ook eenige mannen van het vreemdenlegioen voor, bij Boshof gevangen gemaakt, o. a. de kommandant van bet Hollanderkorps A. v. Smorenburg en Willem v. Srnorenburg. Dan nog de volgende narnen, waarvan er verschei dene wel van Hollanders zullen zyn Dirk Jansen, luit. C. Boot, M. Adeleer, Gerbe Dal- meijer, Pau Ernst, Franciscus Dingier, J. Inderdaad zag Victoria zeer bleek. Zij zei- de d'at het niets beteekende, maar plotseling brak zij in tranen uit. Victoria die nooit weende, vergoot etroomen van tranen. Zij wist zelf niet hoo dat zoo in tens gekomen was. Zij drukte haar zakdoek tegem haar oogen en snelde de kamer uit. X. Victoria. Joachim had de uibnoodiging ontvangen om 'twaalf uur met de familie te lunchen, maar Voordat hij dit deed, ging hij, naar Pud ge. Hij moest zijn geweten ontlasten, bij moest volkomen klaren wijn schenkenhij wild'e niet in die scheeve positie blijven. Hij vond Pudge in zijn bureau. „He wilde eens ernstig met u spreken, mijnheer," begon hij. „Ga eerst zitten, jonge vriend," antwoord de de heer Pudge. „Hot is de vraag of U mij nog vriend zult noemen, als ik u gezegd' heb waf mij op 't hart ligt." „Zoo? Wordt het zóó erg?" „Mijnheer Pudge, ik heb u misleid. Hoor mij geheel aan. U denkt en u kunit niet andere aannemen - lal ik met u hierheen ben gegaan, om voor u te werken en mijn brood te verdienen. Dat is nliot het geval. Ik ben alleen met u medegegaan, omdat u mij' zeide dat juffrouw Rieneck gouvernante zou worden in uw huis. Ik wilde die dame weer zien, omd'at ik haar lief heb." Joachim verwachtte een uitbarsting van Franken, C. Van der Kwest, A. W. Van Leer, Harm. Oost, I. Ro«sou\v, A. F. van der Steynhoven, K. Van Santen, A. C. Voiker, J. Wijnberger, S. Zagt, Willem Van Zijl, A. C. Van Maaiseveen. Een ordonnans-officier van wijlen generaal de Villebois Mareuil, de heer A. C. van Maarseveen, krijgsgevangene op St. Helena, heeft in een hier te lande ontvangen brief het verzoek gedaan, dat men van hier aan de krijgsgevangenen op St. Helena tabak, sigaren, pijpen, sigaretten en geld zou zen den, welk een en ander met groote erken telijkheid zou worden ontvangen. Men ver zoekt ons dit te melden en zou gaarne zien, dat ook andere bladen dit bericht opnamen. Ongevallenwet. In haar Memorie van antwoord op liet verslag der Eerste Kamer inzake de onge- vallrnwet verdedigt -Je regeering nogmaals haar standpunt en bespreekt o.m.de verwer ping der amendementen Beaufort c. s., die door vele leden der Eerste Kamer blijkbaar wordt betrenrd. Omtreut de meening van sommige leden, dat aan eventueele verwerping van dit wets ontwerp geen politieke beteekenis zou behoe ven te worden gehecht, meent de regeering niet in beschouwing te moeten treden. De meening van het lid, dat wel de aanneming maar niet de invoering der wet verl'ngde, schijnt haar moeilijk te verdedigen toe. De afdeeling Nijmegen der katholiek-de mocratische Volkspartij heeft een adres ten gunste der Ongevallenwet aan de Eerste Kamer gezonden. Internationaal privaatrecht. De vergadering van de dezer Haagsche Conferentie voor liet Internationaal Privaat recht zal wederom gehouden worden in de Trèves-zaal op het Binnenhof. Dinsdagavond geeft de Nederlandsche regee ring eene receptie voor de gedelegeerden der verschillende gouvernementen in Restaurant- Royal. Ter aanvulling van het bericht omtrent de samenstelling der op 29 dezer te 's-Gravenha/- ge aan te vangen derde conferentie voor het Internationaal Privaatrecht, kan nog worden gemeld', dat tot gedelegeerden zijn benoemd Door de regeering der Fransche Republiek de lieeren Renault en Lainé, beiden hooglee raren te Parijs; door de Belgische regeering de lieeren Polydore de Paepe, oud-raadsheer in het Hof van Cassatiej van Cleemputte, advocaat en lid' der Kamer van Afgevaardig den A. van den Bulcke, buitengewoon ge zant en directeur-generaal aan liefc Departe ment van Buitenlandsche Zaken te Brussel door het Groothertogdom Luxemburg de heer Victor Thorn, procureur-generaallid van den Staatsraad. Nader meldt men'ons, dat de regeering van do Fransche republiek benoemd heeft tot haar len gedelegeerde, den heer Baytin de Montel, gezant van Frankrijk te 's-Graven- liage. Da vertegenwoordiging van Italië ter conferentie bestaat uit baron Galvagna, go- zant te 's-Gravenliage, en den heer Pieranto ni, lid van den Italiaanschen Senaat. verontwaardiging ©a toornhij was er op voorbereid te hooren dat liefdesgeschiedenis sen in dat huis niet te pas kwamen en dat daarvoor geen gouvernante werd aangeno men. Tot zijla groote verbazing evenwel glim lachte de heer Pudge welwillend, klopte hem op zijn schouder en zeide: „Dat weet ik, beste neer, dat weet ik." „Nu dan," zei Joachim, „ik moet u uit drukkelijk zeggen dab juffrouw Rieneck niets van mijn plan afwist. Zij is „Ik weet alles, waarde heer, ik weet alles." „U weet alles?" „Ja, u behoeft mij niets te zeggen. Ik weet het en ik vind het goed." „Welnu, dan heb ik nog een andear punt te bespreken. Verschillende» dingen bevallen mij niet. Misschien ligt. het daaraan dat ik geen. verstand van zaken heb; maar ik vrees dat ik niet deug voor de goudmijnen. Daar voor zijn andere mensdien noodig d'an ik." „Zoo, zoo. Hoe komt u d'aaraan?" „'Eerlijk gezegd, bevallen mij die specula ties niet». Ik kan niet» overweg met die recla me en dergelijke dingen, en ilt heb ook geen verstand' van de exploitatie van mijnen en „Ik begrijp u," zei do heer Pudge. „Ik kan u even wol geruststellen, beste heer. U hebt niets te ma,ken met speculaties en reclame, en. bovendien is u juist werkzaam aan een uitstekende mijn, die voor ach zelf wel recla me zal maken door enorme resultaten op te Leveren. Niet alles is hier bedrog, ofschoon ze ker heel veel menschen zwendelen met waar delooss papieren. De Dearsommijnf is een, ern stige zaak. Daar ie niets op te zeggen. Ieder Tolksweerbaarheid. Bij beschikking van 19 Mei 1900 heeft do Minister van Oorlog, op een desbetreffend verzoekschrift van liet bestuur dor Koninklij ke Vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters goedgevonden, nog eenige meerdere uitbreiding te geven aan de bestaande gele genheid tot deelneming aan de schietoefenin gen die, gedurende den zomer van dit jaar, in elke garnizoensplaats, waar mot scherpe patronen kan worden geschoten, door man nelijke ingezetenon van 16- tot 24-jarigen leeftijd worden gehouden. Die uitbreiding be treft het doen vervallen der beperkende voor waarde, dat men moet kunnen aantoonen lid' te zijn van de vereen iging „Volksweerbaar heid", zoodat de gelegenheid tot deelneming aan voormelde schietoefeningen thans alge meen is opengesteld' voor mannelijke ingeze tenen van 16-—24 jarigen leeftijd, »dio overi gens aan de gestelde «sclien voldoen, zonder dat daarvoor het lidmaatschap van. die of welke andere vei-ceniging ook wordt gevor derd, welk lidmaatschap evenmin gevorderd wordt voor degenen die in de wintermaanden aan het voorbereidend militair onderricht wensclien deel tc nemen. De bovenvermelde ministerieele beschik king zal eerstdaags in het Receuil Militair worden opgenomen. Het dagelijk^ii bestuur van sVolksweer- baarheid" heeft een circulaire gericht aan de leden der dagelijksche besturen van alle Nederlandsche gemeenten, waarin worden op gesomd al de middelen die door hen kunnen worden te baat genomen om het streven van s "Volksweerbaarheid" te steunen en in de ha.id te werken. Zjj betreffen hoofdzake lijk het geven van gymnastiek-onderwijs. het verschaffen van gelegenheid tot lichaams- en wapenoefeningen en spelen in de open lucht, het beschikbaar stellen van schietbanen, het bevorderen van voorbereidend militair onder richt door initiatief, persoonlijke belangstelling, uitloven van kleine belooningen enz. Volgens den Haagschen correspondent der vind. Beige" wordt in de residentie het geiucht van een huwelijk tusschen Koningin Wilhelmina en prins Bernard van Saksen- Weimar beslist en formeel tegengesproken. De commissie van voorbereiding voor het aanhangige ontwerp omtrent de ouderlijke macht en voogdij heelt bet noodig geacht gistervoormiddag een bijeenkomst te houden in het gebouw der Kamer. Aan het einde der Kamerzitting van Woens dag zijn ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid uit Haarlem, den heer Van Styrum, die in handen zijn gesteld van de heeren Harte van Tecklenburg, Pijnacker Hordijk en Brummelkamp. Mr. S. van Houten trad Woensdagavond te Deventer in eene openbare vergadering als spreker op voor de kiezers. De schouw burgzaal was zeer goed bezet, Maandagavond komt mr. A. Kerdijk de candidatuur-Marchant aanbevelen. Bij het Departement van Marine is, in antwoord op eene aan den commandant van Hr. Ms. Friesland, liggende in de Dela- goabaai, gerichte vraag omtrent de geruchten over een vechtpartij van eenigen der beman ning, een telegram ontvangen van den vol genden inhoud Geruchten overdreventwee stokers gewond reeds hersteld. fatsoenlijk man kan aan de Dearsonmij'n werkzaam zijn." ,,'tKan zijn, mijnheer Pudge. Ik wil dat niet tegenspraken. Maar ondertusschen zijn de verwachtingen waaronder ik hierheen ben. gekomen, niet in vervulling gegaan. Ik voel mij hier niet op mijn plaats, en. wil weer weg." „Wilt u weg En -Waarheen' „Eerst van hier weg. De rast komt vanzelf wel terecht." „Beste vriend,'.' zei Pudge zieer beslist, „daar komt niets van. U blijft hier. U is voor mij zeer nuttig, en ik zal u wel een taak aanwijzen die voor u geschikt is. Wie west of 11 niet juist voor uw geluk hier is. Dat kan. niemand van te voren zeggen. Maar in. ieder geval is u in mijn macht, en ik laat u niet weggaan." „In uw macht?" „Zeker. Door dat jonge meisje alleen kan ik u vasthouden. Haal dus maar geen dom heden uit en blijf kalm hier. Ik wil uw wel zijn, Ik denk als een vader over u. En nu hoop ik u straks aan de lunch, weer te zien. Tot zoolang moet u mijl excuseerenik heb een massa dringende zaken af te doen." Joachim voelde zijn la-acht tegenover dien vriendelijken toon) verlammen. Hij drukte deu heer Pudge de hand en verliet hét bu reau met het besluit vcorloopig alles bij het oude te laten en kalm )t< blijven wonen in zijn huis van gegalvaniseerd, ijzer biji deDear- sonmijn. Maar dat Pudge het geheim van. zijn liefde kende, was hem onbegrijpelijk. Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1