54*" Jaargang. Zondag 27 en Maandag 28 Mei 1900. No. 10251. Eerste Blad. GOUD EN EER. Kennisgeving. Hoogere Burgerschool EEN VRAAG. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. '1.25. Franco per post 11. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau Botcnlrnnt 88. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleintt adeertentiëiopgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 123. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan A. JORDAANS en zijne rechtveikrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een smederij in het pand aan de Westvest no. 4, kadaster sectie C no. 488. Schiedam, den 25sten Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris G. J. BISSCHOP. met 5-jarlgen cursus, te Schiedam. liet toelatlngs-examcn zal plaats heb- beD XI, 12 en 13 Juli a.s. (Geen 2e toelatingsexamen!. Aangifte vóór 1 Juli a.s. bij den Directeur. De Directeur der S. B. School, A. A. BEEKMAN. De voorstellen van B. en W. ten aanzien van hot Ziekenhuis kermen onze lozers. Wij' deelden gisteren mede hoe een flinke verbou wing noodig wordt geacht om een inrichting te verkrijgen die niet weelderig is, maar vol doen zal aan d'e oischen -die voor een gemeen te als de onze tegenwoordig aan een goed Zie kenhuis moeten worden gesteld. Bekend mag verondersteld worden welk standpunt wij, nu een jaar geleden, toen de reorganisatie van het Ziekenhuis aan do ordo was, hebben ingenomen. Vooropstellende dat een Ziekenhuis in con gemeente ails Schiedam in onzen tijd niet maai" alleen moet zijn een inlichting van weldadigheid, maar ten goede moet kunnen, komen aan. alle gemeentenat rendat bovendien iedere patiënt vrij moet kunnen zijn in de keuze van zijn geneeskun dige, hebben wij destijds de voorgestelde hor vormingen met sympathie begroet. Ook nu verheugen wij ons dat heb Dagc- lijiksch Bestuur zich in deze diligent toont en niet aarzelt mot ingrijpende voorstellen ter tafel te komen, waar het geldt eon zoo be langrijken bak van gemeentezorg die zich nu Roman, uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 22) Met eon verzoend, vreedzaam, zelfs eeniger- rnate hoopvol hart verscheen Joachim aan do lunch, waar Pudge hem zeer hoffelijk ont ving en 'liean zijn leedwezen te kennen gaf, d'a't mevrouw Pudge hem niet kon begroeten. Mevrouw Pudgo liet den graaf persoonlijk haar verontschuldigingen aanbieden, maar zij. voekfo zich te onwel cm aan de ontbijt tafel te verschijnen. Van Ottilie die even eens ontbrak, werd alleen,- terloops gezegd, dat zij bij het kind en de taoeder was geble ven. Zoodoende zaten alleen Victoria en de lieer Frederick Arnstem met ton aan. Victoria zag er in een witte, luchtige, rijk met kant bezette japon zeer goed uit. Er -lag een waae van vrouwelijkheid, iets teers dat anders haar krachtige natuur vreemd was, ovter haar wezen uitgespreid. Haar -goudblond' haar glansde in de morgenzon. De jonge Arnstem droeg een pak van gele zijde met een vuurroode das. Hijl gedroeg zich zeer voorkomend jegens Joachim en noemde hem telkens „graaf en „kameraad". Hij- pro beerde in Victoria's oog-en den cavalerie-offi- cier uit te hangen. Victoria behandelde hem met geringschat ting, maar was te voorkomender jegens Joa chim. Zij beval hemi deze en gene schotel aan of schoof ze hem toe, vroeg hoe hem het entilopenvleesch! smaakte enz. Zij voeldie niet meer alleen uitstrekt tot do mm der be deelden, maar tot alle gemeen tenaren En wij Ixigrijpen dat groote veranderingen noo dig zijn om het Ziekenhuis te doen beant woorden aan nieuwere -eisch-en. Waar wij ons dan nu, naar aanleiding van de voorstellen tot verbouwing enz. van het Ziekenhuis, een kleine pmerking veroorlo ven, willen wij niet verdacht worden van wei felachtigheid men zegge niet dat wij wèl een reorganisatie der inrichting wenschten, maar nu voor do gevolgen terugdeinzen im mers ook met ©on beroep op de ©organisatie van verleden jaar wordt deze verbouwing door B. en W. verdedigd. Het tegendeel is waar. Zijn do voorgesteld© veranderingen reeds nu dringend noodzakelijk, dan zouden wij den Raad willen toeroepen Voteer het aangevraagde crediet liever vandaag don morgen. Toch w-ensclien wij deze vraag te stellen Zullen wij, thans f 20,000 teil koste leggend aan ons Ziekenhuis, niet over één, twéé jaar ons andermaal gesteld zien voor een verbou wing, dan noodzakelijk uit hoofde van het nieuwe stelsel dat thans nog geen jaar werkt en over welks resultaten nog zoo weinig bekend' is. B. en W. althans zwijgen over die resultaten in hun praeadvics ten een an male. In ons nummer van 7/S Mol 1S99 schre ven wij over de kosten die de reorganisatie van 't Ziekenhuis na zieli zou slepen, o. m. deze opmeirkingien neer „Want natuurlijk zal ook het finan cieel e punt bi-er van gewicht zijn. Reeds hoorden wij exorbitante cijfers noemen, alls gevolg der reorganisatie; roeds sprak men van een kwart ton; dat is natuur lijk onmatig overdreven, hetgeen niet wegneemt, dat er altijd kosten, misschien geen onbelangrijke, tc maken zijn. Ten einde het getal 'an hen, die bezwaren hebben, zoo gering mogelijk te doen zijn, raden wij dus aan het klassen stelsel slechts in verband met do gebleken nood zakelijkheid uit te breiden.' Nu blijkt dat die kwart ton niet zoo onma tig overdreven was. Een jaar later leeds, ter wijl do reorganisatie nog maar negen maan den in werking is gesteld', vragen B. en W. weinig minder, zonder die aanvraag vergezeld' to doen gaan van de noodig© gegevens over do werking der reorganisatie die onze be zorgdheid zonden kunnen wegnemen dat niet O O to ecniger tijd nieuwe en wellicht belangrij ker maatregelen nog de houw van een ge heel nieuw Ziekenhuis noodig zullen blij ken. Daarom betreuren wij liet dat in kot ad vies van B. en W. een exposé van den toe stand na d!o reorganisatie gemist wordt, en wij verwachten d'at alsnog van de groene tafel in dez ede noodige inlichtingen zullen worden verstrekt, opdat de Raad een in allen dceto gegronde beslissing zal vorm ogen t-e ne men. blijkbaar de behoefte met liean te praten en hem voortdurend aan te zien. Zij vond hem vandaag nog knapper en ridder 1 ijker dan vroeger. Bet verhaal van zijn liefde had liem in Victoria's oogen met een nunbus omgeven en versterkte haar eigen liefde. Joachim kon niet nalaten haar tegemoet komen aangenaam te vinden. Hij dacht d'at hij aanvankelijk misschien te hard over haar had geoordeeld. Zij was toch niet zóó geëman cipeerd als het wol scheen. Zij zag er ook wer kelijk Stralend van schoonheid uit, en in zijn algemeen rustiger voelen deed ook haar bij zonder vriendelijkheid hen zóó weldadig aan, dait liij een langen, dankbaren blik op haar vestigde. Victoria bloosde. Die blik zeido haar veel meer dan hij bedoeld had te zoggen. Zij werd zeer vroolijk, bijna overmoedig zelfs. Toen de heer Pudge opstond, omdat zijn zaken hem riepen, en toen Joacliimi zich ook wilde ver wijderen, vroeg zij hem waarom hij zoo spoe dig weg rilde, en verzocht hem nog wat te blijven. „Ik moet naar de mijn terug." „O, u heeft nog al den tijd. U rijdt het in even drie uur." „Ja, maar ik heb nog een boodschap te doem." „Kan een der bedienden die niet voor u doen „Do zaak is, dab ik iets moet koopen voor mijnheer Dearson." „V-ooi" mijnheer Dearson f Dan is het- zeker iets om te eten,' riep Victoria Lachend uit. „Inderdaad. Hij rilde- een paar blikken as perges en artisjokken hebben, en heeft mij den winkel' genoemd waar ik die het best kon krijgen." „Nu, wacht dan even, mijnheer, dan- zal ik u ook iets meegeven. Ik ken 's heeren Dcar- Algemeen ovcrdclii. SCHIEDAM, 26 Mei 1900. »ES OORLOC!. De toestand. De Boeren gaan nog steeds terug. Lord Roberts maakt door omtrekkende bewegingen hun posities onhoudbaar, en in stede van zich aan een hopeloozen strijd te wagen, retireeren de Boeren na den vijand zoo lang mogelyk te hebben opgehouden, eu lokken hem zoodoende steeds vei der het land in. In deze tactiek ligt de eenige kans voor de Boeren. Niet alleen dat verplegingdienst steeds moeilijker wordt, ook zijn kracht ver mindei t al vooitgnande. Wij hebben pas ge hoord dat ook te Kroonstad weder een divisie is achtei gelaten. Zoodoende beschikt Robeits nog slechts over vijl infanterie-brigade», samen ongeveer 15.000 man, plus de cavalerie van French en de bereden infanterie onder Jan Hamulton. De strijdmacht waarmede h'y dus de Vaal zal overtrekken, kan niet meer dan 25.000 man sterk zijn. En overal langs zjjn weg zal Roberts nog troepen moeten achterlaten zoodat, wanneer dt lloeren ten slotte ook Johannesburg en Pretoria zouden ontruimen om z'ch in het district Lijdenburg terug te trekken, de Engelsehe overmacht best verdwenen kan zyn. Het lijkt ons niet omnogelijk dat de Boeren eerst stand zullen houden wanneer, naar hunne meening, de kansen eenigszins gelijk staao. Do correspondent der „N.-Y. Herald" te Pretoria zegt dat een Boer, een neef van Krugc-r, mot wien liij bevriend is, over ie plannen -der Bondgenooten het volgende zcide Do zegsman geloofde dat de mijnen ver nield zullen worden. De zaak der Boeren achtte hij verloren; zij zullen niet stond hou den te Pretoria, maar eerst te Lijdenburg. Hij achtte '-t onmogelijk dat de Engelschen dit bergachtig district zouden kunnen ver overen, ook met door honger, daar de gehoede voorraad uit Pretoria, genoeg voor drie jaar, daarheen zal woiden overgebracht. President Krager zou niet naar Lijdenburg gaan, maar evenals in 1880 overal en nergens zijn. Zonder nu af te gaan op deze wol wat ver warde meening van oen Boeren-zegsman, komt het ons niet onwaarschijnlijk voor dat de Boeren ton laatste nog dén goedo kans zullen hebben. Niet onmogelijk is ook wat de „Daily Mail" uit Kaapstad bericht. De Transvalere zouden, om den opmarsch der Engelschen in Transvaal le bemoeilijken, voornemens zijn al het rollend matcrieal der spoorwegen langs de Delagoa-lijn weg te sturen en te bewaren op een 7 K.M. lang gedeelte der Selati-liju, na de aansluiting vernield te hebben. De be richtgever der „Daily Mail" dringt er dan ook op aan dat vooral voor de noodige loco motieven zal worden griorgd. Hetzelfde blad vernoemt uit Lorcnjo Mitr- quez dat de Transvaalsciie- regeeri ng een pro clamatie heeft uitgevaardigd aan do burgers, waarin zij dezen vraagt zich uit to spreken over de vraag of zij -u-ede rillen sluiten of den oorlog voortzetten. son's smaak. Ga even nice naar de provisie kamer. Ik weet daar een paai" heerlijke pot jes voor hem en een sausje dat hein wol zal emaken." Joachim volgde haar, na den heer Arn stem gegroet te hebben, die nu alleen in de eetkamer achterbleef. Toeni Victoria terugkwam stond haar ge laat geheel anders. Zij straalde niet meer van vroolijken overmoed', maar zij zag er ver moeid cm wrevelig uit. Zij sclieem dem lieer Arnstem niet op te merken, ging weer aan tafel zitten en dronk kleine teugjes uit haar glas. Do jonge Amstern was beleedigd. „U heeft zeker wat moois uitgezocht," zei hij. „U is althans een half uur weggebleven." „Zoo lang?" „U heeft wel den tijd gehad de gelieele provisie-kamer leeg te halen.'' „Zooi" „Ja, maar do tijd schijnt u niet lang te- zijn gevallen." „Neon, ik heb het niet gemerkt." „Moot mijnheer Dearson dan zoo verwend worden? U li-eeft voor mij nog nooit een lek kernij uit de provisie-kamer gehaald." „Weee toch niet zoo vervelend ,mijnheer Ar cistern." „Nu ja, ik weet we! dat het niet om mijn heer Dearson was. U zocht een gelegenheid om mot den graaf alleen te zijn." Victoria wierp liaar hcofd in den nek ca zag den jongen Arnistem nu voor hot eerst aan. „En,wat gaat u dat aan?" vroeg zij. „U is verliefd, op den graaf, tot over uw ooren verliefd, miss Victoria," zei Amstern nijdig. „Mij kunt u niet bedriegen." „Maar dat is toch werkelijk al te -erg. U wordt onbeschaamd, mijnheer Arnstem." De „Timef-correspondent ter zelfde plaat se, de beruchte Moneypenny, gaat nog ver der. Hij beweert dat Kruger beslist vóór de beëindiging van den oorlog is, maar do ver antwoordelijkheid daarvoor tracht af te wen telen op Louis Botha, Oen kom m an dam t-go ncraal. De Kaapselie berichtgever der „Daily Mail" gaat nog weer een stapje verder. Hij beweert hetzelfde, maar voegt er bij dal reeds door de vredespartij ie Pretoria deputaties zijn gezonden naar de kommandanten, om dezen naar hun meening te vragen. Men denkt dat de regeering za' toegeven als van invloedrijke zijde een voldoenden druk op hem wordt uitgeoefend. Wij gelooven van dit adea niets, en nomen eerder aan wat van andere zijde wordt ge meld, nl. dat de burgers in oen proclamatie worden aangespoord tot moed en volharding. Middelerwijl zet lord Robeits zijn op- marech voort. Uit berichten van Woensdag uit Pretoria blijkt dat 3000 Engélsch-cn met tien kanonnen oprukken naar Vredefort, en aldus -de laatste rij kopjes ten Zuiden der Vaal direigen om to trekken. Dc Boeren zou den zich daar dan niet meer kunnen handha ven en op den stollen noordelijken oever der grensrivier moeten terugtrekken. Officieel wordt nog uit Pretoria bericht dat de kolonne onder lord Metlruen van Hoopstad naar het Noorden is gerukt en Maandag reeds tegenover Wolmaransstad aan do Vaal was genaderd. Dit is al wat rij voor het oogenblik uit den Vrijstaat vernemen. Wat Buller betreft, wordt uit Volksrust gemeld, dat do Engel-iche f roepon Maandag in het gezicht van Volksru.t waren. Zij stel den hun geschut op Scliuinshoogte op. bij het slagveld van Ingogo. Verspreid' nieuws. Over het ongeval, een afdeelnig van Bc- tliune's cavalerie overkomen, meldde de land drost van Vrijheid dat ongeveer zestig man Brtsclie ca valere Zaterdagavond slaags raak ten met 80 man van liet Swaziland-komman- do onder kommandnn! Biignaut bij Scltee- per's nek. Slechts 20 Engelschen ontkwamen. Een hand-maxim viel den Verbondenen in handen, die dertien man, onder wie een lui tenant en tweo onderofficieren, gevangen na men. De Verbondenen verloren ócn doode on één licht ge wede. Een later bericht uit Pretoria geeft als dé juiste cijfers van do Britscbe verliezen aan 27 gesneuveld, 25 gewond en 11 gevangen. De buit bedroeg 25 paarden, twee maxims en munitie. Over de laatote gelieurtenissen in den Vrij staat zeggen de oorlogsbulletins to Pretoria dat de Boeren Heilbron moesten ontruimen wegens de overmacht der Engelschen. In het gevecht werden echter 60 Engelschen gewond en 20 gevangengenomen, waaronder 3 offi cieren. Do Boereu verloren een gesneuvelde en zeven gekwetsten. De brug over de Rhenostorrivier is totaal vernield, evenals twee lange duikers en ten Zuiden vn.n de brug een deel van den spoor- wog. Ten Noorden der Rhenostorrivier zou de spoorweg over een afstand van twee mijlen totaal vernield zijn. „Dat noemt u onbeschaamd, als ik u uit louter goedigheid wil waarschuwen?' „Waarschuwen Ho© zoo „U weet toch lioo veel belang ik in u et él, miss Victoria. Mijn toed er „Ik beu voor u geen miss Victoria. Ik ben miss Pudgo." „Miss Pudge dan, als u liet zoo wilt. Mijn verhouding tot uw familie legt mij den zede lijken plicht op u voor een groote dwaasheid te waarschuwen." „Uw verhouding?" vroeg Victoria opstaan de en oen dreigende houding aannemend. „Wat moet dat beteekenen?" „Nu, ik bedoel maar ik wil zeggen dat de betrekking waarin ik tot u sta, mij een recli't geeft Mijnheer Arnstern was zoo nijdig, zoo ja- loersch, dat hij niet meer met juistheid de draagkracht van zijn woorden wist -te bereke nen. Zijn gezicht was rood geworden hij liep op en neer met zijn handen in de zakken van rijn geel jasje. „Wat voor recht Wat voor betrekking vroeg Victoria, terwijl zij naar liem toekwam. „Wilt u misschien be we rep dat u eenig recht op mij heeft?" „Ik bedoel immers alleen ik bedoel dat Hij voelde zich in 't nauw gedreven, bleef staan en zag liet jonge meisje dat nu voor hem stond en hem strak aanzag, woedend aan. „Wat bedoelt u?" vroeg Victoria. „Spreek duidelijk." „Be wil u alleen tot uw eigen bestwil ra don, miss Pudge, u nfct te ver te wagon," zei hij met een boo ze trilling om zijn lippen. „Want u weet immers niet of uw liefde be antwoord wordt" „Wat gaat u dab aam Wat weet u daar- Chns Bolba, con broeder van den kom- m.indant-generaal, ie tot assistcnt-koimnan- dant-generaal benoemd bij liet leger tegen over Bullcr's troepen. Te Mafeking is de eerste trein nit hot Noorden aangekomen. Ook met het Zuiden zal de verbinding spoedig hersteld zijn. Uit do officieel© lezing die van Boerenzijdo wordt gegeven over bet ontzet der stad, blijkt dat De la Rey den 12en Ma lion's ko lonne had teruggedreven. Door een vergis sing van een dor kommandanten mislukte evenwel hot oorspronkelijk plan om de En gelsche kolonne in tweeën te scheiden. Gemengde ItcdcdeclSngcu. Gisteren vond het vijfde jaarlijksche feest maal der Engelsche scholen en universiteiten in de Vereenigde Staten plaats. Te dezer gelegenheid seinde Chamberlain dat hij de verdeeldheid der Amerikanen ten aanzien van den oorlog betreurdehij ge loofde echter dat zij niet op de hand der Boeren kunnen zijn. Rosebery durfde zelfs te seinen dat ook de Amerikanen de vruchten zullen plukken van deu oorlog waarvan Engeland alleen de lasten heeft. Bij de behandeling der legervvetten deelde lord Lansdowne o. a. in het Iloogerhuis mede dot zich in dit jaar reeds 20.000 recruten hebben aangemeld. De Eclair" bevatte dezer dagen een ver haal over gestolen stukken betreffende de zaak-Drr-yfus. De sTemps" bevestigde dit, en Humbei t bracht de zaak Dinsdag in de Kamer ter sprake. De Gallifet beweerde toen dat die gestolen stukken niet bestonden, en dat er aan zijn departement niets onbehoorlijks is geschied. In antwoord op een vraag van Chaumie deelde De Galiiffet nu gisteren in den Senaat mede, dat hij zich in de Kanoer heeft vergist. De dag nadien, waarop hij zijn verklaring in de Kamer had afgelegd, veruam hij van den chef van den generalen staf, dat deze stuk ken bestonden en door een officier van het departement van ooi log waren ontvreemd. De minister voegde er bij dat een officier van zijn departement die stukken had geco- pieerd, en ze had geleverd aan een politiek ambtenaar. De officier bekende zijn schuld en liet zich deze ongehoorde waarden ont vallen: »Wat ik gedaan heb is een politieke daad". De schuldige officier is daarop uit zyn ambt ontslagen. De minister gaf in den breede inlichtingen over de herkomst dezer stukken, die min of meer met de zaak-Dreyfus in verband staan. Nadat de minister-president Waldeck- Rousseau de zaak had uitgelegd, werd het incident zonder stemming gesloten. De zaak is daarmede echter niet uit. De Castellane zal nu Maandag in de Kamer de regeering interpelleeren. Wij komen nog nader op deze quaestie terugevenals de nationalisten. Deze zullen niet nalaten misbruik te maken van de Gailifet's openhartigheid. 0 vei leden is prins Wilhelm van Hessen op 55-jarigen leeltijd. van? Waai* bemoeit u je mee, onbeschaam de?" „Wat ik weet? Ik weet iets dat voor u ze ker wel interessant is. En nu u liet zoo hoo- mend vraagt, moet ik Hei, wel zeggen," siste mijnheer Arnstern. „De graaf heeft mij gis teren in vertrouwen gezegd dat hij geen oont om u geeft." 'Victoria keek hem verstomd aan, en haan zwijgen legde Arnstern gunstig voor zijn be doeling uit. „Ja," ging hij voort, „wij zijn mot elkaar bevriend. De graaf en ik zijn. kameraden. Hij heeft mij gisteren in vei trouwen een en an der gezegd, en o. a. heeft hij mij' op zijn woord van eer verzekerd, dat liij u niet lief heeft." „Dus dat heeft u hem gevraagd?" riep Victoria driftig uit. Do heer Arnstern ging een stap achteruit. „Heeft u hem d'at gevraagd? Antwoord!" „Natuurlijk, heb ik het hem gevraagd. Wantik meende „Genoeg!" riep Victoria, die bijna stikte van drift. „Genoog! Ga weg! Ik wil u niet meer zien' Ga weg! Weg!" Arnstern verbleekte. „Ik weet- niet wat uw vader daar wel van zal' zeggen, miss Pudge," zei hij niet een valschen blik „Uw vader en mijn firma staan niet in zoodanige betrek king tot elkaar, dat men mij zoo mag behan delen. Uw vader weet wat ik weet, en u zal liet berouwen, miss Pudge, als u „Ga weg!" riep Victoria, naar de deur wij zende. „Haal het niet weer in je hoofd, mij onder do oogen te komen, ellendelingWeg Weg!" Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1