Mnenmn». O e m c o n t o r a a d. Gemengd N i e uw s. Staten-Generaal Laatste Nieuws. gevangen gemaakt M. Adelaart Laatst Preto ria, Cornells Boat uit Amsterdam, N. W. Buiten dorp, Gert Dalmeyer, Franeiskus Pin gier tiit Haarlem, Johan A. Franken, Pirk Jansen, C. van der Kwast, W. van Lier, A. C. van Maaraeveen, Anne Frans ter Menden, I. J. Minnaar, P. J. Mijnhardt, J. A. van NieKerk, Kina Oost, Frans Raaif, Tzaalc Ris- seeuw, Na col aas van Santen, A. van Sm oren- Berg, A. F. van der Steenhoven, A C. Vol leer, Oornelis van der Wal, J. Wijnbergen, A. A. Zoutendijk. Van de tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis zijn thans uit Z.-Afrika terug gekeerd dr. Schelkly, 3 verpleegsters en voorzoover bij het hoofdcomité bekend de sergeant-verpleger A. Etter. Mej. Slot kwam gisternamiddag te 's-Gia- venhage aan. Hoewel van het hoofdcomité geen ofllcieele ontvangst plaats had, was zijn secretaris, de heer W. J. Vcrvloet ter verwel koming op het Hoilaudsche Spoorstation aan wezig. Mej. Slot, zal eenige dagen hij hare familie te 's-Grnvenhage doorbrengen om daarna hare werkzaamheden als directrice van het Zusterhuis te Meerenherg weder te hervatten. Voor Cronjé en zijne medegevangenen is bij het dames-comité te Middelburg tot dusver aan giften ontvangen f *2004.56, benevens een groot aantal goederen. Ouderlijke macht. De heer De Savornin Lohman heeft inge trokken zyn vroeger voorgesteld amende ment op art. 421 en in plaats daarvan voor gesteld de 4e alinea van dat artikel te doen vervallen. Bedoelde alinea is overbodig omdat de verantwoordelijkheid der vereeniging, stich ting of instelling van weldadigheid, welke met de voogdij belast wordt, voortvloeit uit dezelfde bepalingen welke de verantwoorde lijkheid regelen van de overige voogden. Voorts is zij onbillijk, omdat men niet de bestuurders eener inrichting in de plaats van of op gelijke lijn met den voogd zelve mag stellen. Wil men, alvorens aan een gesticht iemand als pupil toe te vertrouwen, zekere eischen stellen, bijv. publicatie van alle bepalingen die met de opvoeding in vei band staan, dan is daartegen naar het oordeel vau den voor steller geen bezwaar. Maar geen bestuur mng civielrechtelijk aansprakelijk worden gesteld voor de inrichting der zaak die bi] mede bestuurt of voor de goede keuze van een directeur. Onderwijzers-salarissen. Op Zaterdag 19 Mei j.l. ontving de minister vau binnenl. zaken in particuliere audiëntie de heeren J. Veeohoven, burgemeester van Vlieland, G. Meijer, L. J. Steendijk en C. Zeeman, als gedelegeerden der colleges van Burgemeesters en Wethouders en van de Onderwjjzersvereenigingen, die tot H. M. de Koningin adressen hebben gericht, waarin verbetering der salarissen wordt verzocht. De minister Borgesius gaf op het verzoek om spoedige voorziening te kennen, dat .hij voornemens is, zoodra de wet op den leer plicht mocht zijn bekrachtigd, de herziening der L.-Onderwyswet ter hand te nemen. Mocht daarmede te lange tijd gemoeid zijn, dan zal in elk geval de verzekering van weduwenpensioenen en de vei betering van onderwyzerstraktementen zoo spoedig moge lijk aan de orde worden gesteld. De commissie uit de onderwijzers heeft den indruk gekregen, dat svan deze regeering, zoo de omstandigheden het toelaten, een ernstige poging zal uitgaan om althans eenige verbete ring te brengen in den financieeien nood der onderwijzers". De extra-trein waarmede H.H. M.M. de Koninginnen op 5 Juni a.s. uit liet buiten land terugkeeren, zal dien dag ten 0.42 's avonds aan de halte Soestdijk der Ned. Centraal Spoorweg Mij. aankomen. Een extra- trein ten dienste van H. M, staldepartement loopt dienzelfden dag des morgens van Den Haag naar Baarn. In, de „Fabrieksbode»" zet de heer J. C. vau Marken! zijn standpunt uiteen tegenover de Ongevallenwet. Hij won.-:oht niet vóór de wet te arbeiden, betreurende dat de Tweede Ka mer alle amendementen heeft verworpen die aan do bezwaren der werkgevers konden tege moetkomen. Aan een agitatie tegen de wet zullen de direction, der Delftsche fabrieken echter niet medewerken. De Nederlandsche Pensioenparty, beoogende het tot stand komen eener wet, waarbij aan iederen Nederlander van 00 jarigen leeftijd het recht wordt gegeven op een staats-pen- sioen van fl per dag zonder voorafgaande premiebetaling, waarbij zich thans ongeveer 940 personen hebben aangesloten, za! zich constitueeren in eene vergadering, die in September of October te Arnhem zal gehou den worden. De gemeenteraad besloot heden over te gaan tot verbouwing van het Ziekenhuis en stond daarvoor het door B. en W. gevraag de crediet van f 20.000 toe. De kiesvereeniging ^Algemeen Belang" heeft voor den gemeenteraad (vac.-Van Bug- sen) candidaat gesteld den heer D. Ris. Io liet vei kooplokaal trad gisteren ds. Beversluis op om te spreken over sSpiritua- lisme". Spr. begon met mede te deeien dat gebleken was dat vele personen uit dit woord hadden opgemaakt dat het een onderwerp was rakende het alcoholvraagstuk, welke be gripsverwarring natuurlijk wel had bijge dragen om de opkomst niet lairyk te doen zijn. Daarna tot de behandeling van z^jn onder werp overgaande wees spr. op het ontstaan van het spiritisme en spiritualismehoe eenige professoren, daarin bedrog meenende te mogen zien, een ernstig onderzoek hadden ingesteld, waardoor zij echter tot belijders dezer theorie waren bekeerd. Met een aantai voorbeelden en toelichtin gen trachtte spr. duidelijk te maken, den ernst en den wetenschappelijken grondslag van het vraagstuk, terwijl hij de hoop uitsprak nog meermalen in de gelegenheid te zijn over dit onderwerp te spreken. Van de gelegenheid tot debat werd door enkele personen gebi uik gemaakt om enkele vragen te stellen die zooveel mogelijk door den spr. werden beantwoord, waai na de bijeenkomst gesloten werd. Onze oud-stadgeuoot de heer Th, J. Zoet mulder, kapelaan aan de St. Wiilibrordus- kerk te's-Gravenhage, hoopt den 17n Juni e.k. zijn 121/a-jarig priesterfeest te herdenken. Naby het Roodehek werd gisterennamiddng een man door een b"roerte getioffen en was kort daarop ovei leden. Zijn lijk is per bran card door de politie naar zijn woning gebiacht. Kort te voren werd een ander persoon op de kaarsenfabriek eveneens door een beroerte getroffen, die dadeiyk naar huis werd ge bracht; ook deze stierf spoedig daarop. Gisteren heeft een man wonende aan de K. Acfiterweg in zijne woning de boel stuk geslagen. Toen hij echter ook personen ging dreigen, is hy door de politie mede naar het bureau genomen om daar weer tot kalmte te komen. Hedenmorgen werden aan de visclunaikt aangevoerd voorn en leng de prijzen waren voor voorn van f 0.20 tot f0.52H, leng van f 1.07l/s tot f2, alles per koop. Correspondentie. sFontein in de Plantage" De toon van uw ïAntwoord aan de Gemeentekas" belet ons het een plaats te geven in onze kolommen. Overigens achten wy deze zaak onvoldoende toegelicht. Vergadering op Dinsdag 29 Mei 1900, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester do heer H. J. Ver steeg. Tegenwoordig zijn 20 leden, er bestaat eene vacature. Do notulen der vergadering van 1 Mei j.l. worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken Vau de Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive ten geleide van bet door hen goedge keurde kohier no. 4 voor den dienst 18991900 wegens plaatselijke directe belasting naar het in komen. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 1 Mei j.l. tot nf- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1899. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 1 Mei j.l. tot ver- hoogiag van of toevoeging aan de geineentebe- gtooting, dienst 1900. Aangenomen voor kennisgeving. Van B. en W., Missive houdende kennisgeving van do benoeming der heerenM. Kranen, J. van der Hout, C. M. Knoop, G. W. Snel, Th. Kudders Jr., A. J. J. de Groot, D. Ris E.Hz., R C. M. Jansen en P, C. van der Pant Jr. tot leden der commissie, bedoeld bij art. 18 der ver ordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar bet inkomen. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive houdende aanbieding van het verslag omtrent den toestand en de werking der Gemeente-reiniging over 1899. Aangenomen voor kennisgeving zullende worden opgenomen in het gedrukt verslag omtrent den toestand der gemeente over dat jaar. Idem, Extract nit het verhaal van het ver handelde in hunne vergadering dd. 26 April jl. houdende toekenning van een pensioen ad f242.— per jaar ten laste der gemeente aan T. Tromp, eervol ontslagen arbeider aan de Gasfabriek. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Ontwerp-besluit tot bet doen van af- en overschrijving van een bedrag van f2.15 op de begrooting van uitgaven dienst 1899. Wordt op voorstel van den Voorzitter besloten dit straks m behandeling te nemen. Rekeningen en Verslagen. Van de Financieels Commissie, missive houdende rapport op de in hare handen gestelde rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1899. Idem, Missive houdende rapport op de inbare handen gestelde rekening van Administrateuren van het fonds herkomstig van het voormalig Oude Mannenhuis over 1899. Idem, Missive houdende rapport op de in hare banden gestelde rekening van het Stads Zieken huis over 1899. Idem, Missive houdende rapport op de in hars banden gestelde rekeningen over 1899 van de Gasfabriek en Drinkwaterleiding. Allen ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Van regenten der Hofjes van Belois, missive houdende toezending van hunne rekening over 1899 en begrooting voor 1901 ter goedkeuring. Om onderzoek ea rapport in handen gesteld der Finaneieele Commissie. Van M. J. van Os en anderen, bezwaarschriften tegen hnn aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1899/1900. Om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor do bezwaarschriften. Van curatoren van het gymnasium, verslag van den toestand van het gymnasium over het jaar 1899. Van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs, verslag van den toestand van het middelbaar onderwijs te Schiedam over het jaar 1899. Van de afd. Schiedam en omstreken der Neder landsche Maatschappij tot bevordering der genees kunst, Verslag der Vaccinatie in 1899. Deze drie verslagen werden aangenomen voor kennisgeving terwijl zo mede zullen worden opge nomen in Lot verslag omtrent den toestand der gemeente over dat jaar. Adres van Jacs. den Dnlk Wz. te Scheveningen, houdende verzoek de Haven- en Schutgelden te verminderen; idem van A. van dcrToorn Jr. te Schcveningen c.s. houdende gelijk verzoek met memorie van toe lichting; en idem van Ingelse Co, c.s. houdende verzoek maatregelen te nemen ten einde bestaande reede- rijen alhier te behouden. Welke adressen om advies in handen van B. en W. werden gesteld. Adres van de heeren H. Jansen Co. on ande ren, allen veehouders alhier, houdende verzoek dat ook gedurende de maand April des daags mest geladen mag worden. Om onderzoek en rapport in handen gesteld van B. en W. Agenda. Aan de orde is: Benoeming van een voorzitter, leden en plaats vervangende leden in het stembureau voor de stemming en herstemming van een lid van den Raad in kiesdistrict III zoo noodig op 12 en 19 Juni e.k. Benoemd worden de heeren: tot Voorzitter M. W. H. Jansen; tot leden P.Loopuijt en A.Gouka; tot plaatsvervangende leden F. J. Smit, W. A. Beukers en C. Klein. Idem van leden en plaatsvervangende leden in het stembureau voor do verkiezing van een lid in de Kamer van Koophandel en Fabrieken op 15 Juni e.k. van welk stembureau de Burgemeester ambtshalve Voorzitter is. Benoemd worden de heerenH. R. M. A. van Gent en P. M. J. A. Lagerweij tot leden en M. L. Honnerlage Grete en M. Kranen tot plaatsver vangende leden. Idem van een niet ambtelijk lid der commissie van aanslag voor de bedrijfsbelasting, waartoo werd benoemd de heer W. A. J. Wittkampf. Op de voordracht ter benoeming tot lid van het college van zetters werden geplaatst de heeren P. C. van der Pant Jr. en J. A. J. Nolet. Dr. Janssen verlaat de vergadering. Do rekening over 1899 vnn het Algemeen Han dels-Entrepot in ontvangst f 2852.551/9, in uitgaaf f 9358.03 i/s, sluitende dus met een nadeelig saldo van f 506.08 werd overeenkomstig het advies der Finaneieele Commissie goedgekeurd. Het concept-besluit tot beschikking over een bedrag van f 551.08 (waaronder het bovengemelde nadeelig saldo begrepen is) uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1899 werd vastgesteld. Eveneens dat tot bet doen van af- en over schrijving op de goraecnte-bcgrooting dienst 1899 tot een bedrag van f2.15. Overeenkomstig het advies der Commissie werd op bun bezwaar vermindering van belasting naar het inkomen, dienst 1899/1900 verleend aanB. H. J. A. van den Akker, II. Boekholt, M. van Einden, J. Bats, A. C. A Nolet, P. H. Kensclaar, A. P. van naasteren, J. Blocmendaal, H. Groeno- weg, A. L. P. Feelders, F. L. W. Schmidt, C. van der Net, N J. Marks, P. Maarleveld, L M. Luitwieler, J. Verburg, W. Mulder, A. van Os, J. C. van Rooy, A. van den Berg, C. B. M. Sheker en J. J. de Ruiter; terwijl mede overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek de be zwaren van H. van der Kamp, D. Ooms, J. T. van den Heuvel, C. Hoenderkamp, C. Tb. de Roos, J. Amoareus, C. H. den Boer, J. Bijloo, M. M. Overste en J. de Lange werden afgewezen. Ziekenhuis. Voorstel ran B. en W. tot het verbouwen van hel Stads-Ziekenhuis en tot hot verleenen daartoe van een crediet van ten hoogste f20000.(zie ons nr. van Zaterdag 26 dezer). Van de gelegenheid tot het houden van algc- meeno beschouwingen maakt de beer Oouka gebruik. Deze hoopt dat zijn medeleden als bij tot do overtuiging zijn gekomen dat het Ziekenhuis zooals het nu is onvoldoende is. Spr. zou liever gezien hebben Let voorstel om een geheel nieuw Ziekenhuis te bouwen, maar hij weet dat dc finaneieele toestand der gemeente dit niet veroorlooft. Spr. beeft het gebouw nog eens wezen bezich tigen en wijst dientengevolge in het bijzonder op de operatiezaal. Spr. ondersteunt uict klem het voorstel vaB B. en W. Dc heer Van Gent zegt dat het eerst een jaar geleden is dat de wethouder Van Westen dorp heeft verklaard dat do reorganisatie geen noemenswaardige onkosten zou na zieh slepen. Nu reeds, na een jaar, staan wij voor een uitgave van f20,000. Misschien zon spr. met het voorstel meegaan als hij kon denken dat hij na B gevoegd te heb ben bij A klaar zou zijn, maar waarschijnlijk zal C en D eu meerdere letters noodig blijken zooals ook uit do woorden van den heer Gotika hem is gebleken. Spr. zal dan ook tegen dit voorstel stemmen en wachten tot een geheel nieuw ge bouw zal kunnen gesticht worden. De beer L a g e r w c ij onderschrijft de woorden van den heer v. Gent. Dezo uitbreiding zal pas betreffen do chirurgische afdeeling. Daar zal oen vervolg op zijn. Het is daarom dat zich spr. aansluit bij den heer v. Gent en zijn stem niet kan geven aan een voorstel dat nog niet voldoet aan de plannen van B. cn W. Do heer Klein zegt dat de toestand van het Ziekenhuis allertreurigst is cn noodigt B. en W. uit hun voorstel in te trekken en liever een voor stel in te dienen tot het stichten van een nieuw Ziekenhuis. In de Comm. van fabricage is zelfs onder nadere goedkeuring besloteD op een werk van 144,000 er 15,000 te besparen. Kan dc wet houder van financiën zeggen dat de financiën dergelijke uitgaven veroorloven? (De heer dr. Janssen keert terug ter vergadering) Spr. wil wel een eventueel voorstel tot stichting van een nieuw Ziekenhuis si iunen, maar niet dit. De heer Honnorlage Grete gaat wel mede met de beide eerste sprekers, maar het denk beeld van den beer Klein lacht spr. minder toe, omdat dit nog veel duurder zon zijn. Waarom het vorig jaar geen begrooting van kosten gegeven Men beeft er toen niet over ge sproken dat de reorganisatie zulke kosten zoude na zicb slepen. Of is het tegenwoordige voorstel een gevolg van een proefnamc. Spr. meent dat het veiliger is geen B to zeggen, al hebben wij ook A gezegd. Hij kan dan ook zijn stem voorloopig daaraan niet geven. Dr. Janssen zegt dat hij zich verbaast dat dc beide vorige spr. hebben gesproken over een „gcheele reorganisatie" van bet ziekenhuis. Do toestand zooals die daar nu is, is onhoudbaar en spr. acht bet onveranheoordelijk dien te doen voortbestaan. Er is géén operatiezaal, er is geen cel, er is geen behoorlijke badinrichting. Wat ge vraagd wordt is slechts het hoogst noodzakelijke. De heer Van Westendorp, daarop de spre kers beantwoordende, zegt dat veel van wat hij bad willen zeggen reeds is gesproken door Dr. Janssen. In antwoord op den heer v. Gent zegt spr. dat hij handhaaft wat hij vroeger heeft gezegd. De groote som die thans gevraagd wordt is niet het gevolg van reorganisatie, maar voornamelijk lo. hiervan dat het gebouw oud is en 2o. dat de inrichting vroeger verkeerd heeft plaats gehad. De operatie-zaal deugt niet, de cel kan niet verwarmd worden etc. Maar al kwamen wij terug op het besluit van het vorig jaar, dan zouden wij de uitgaven toch moeten doen. Mocht het aantal zieken werkelijk zoo groot worden dat over een paar jaren werkelijk uitbrei ding noodig blijkt dan zouden wij daarvoor een uitgaaf moeten vragen van f10,000. Wij hebben dan een voldoende bruikbaar ziekenhuis vooreen bedrag van f30,000. Wat de toestand van het ziekenhuis betreft zooals de hoer Klein die beschrijft, is overdreven. Indien dit werkelijk zoo was, dan zeer zeker had de directeur van gemeentewerken ons wel gewaar schuwd. De begrooting is gemaakt door den Directeur, voor hem blijft de zuiverheid der cijfers. Maar wij hebben een ontvangst die kan begroot worden op f2000 ruim, voldoende om de rente en aflos sing te betalen tot f 1200. Het bewijst tevens dat het ziekenhuis aan een gevoelde behoefte voldoet Er zyn dus nog f800.—- over. Men neme nu in aanmerking dat op de gemeentebegrooting vroeger een uitgaaf voorkwam voor geneeskundige behoeften tot een bedrag van flOOO.— en die zijn thans betaald uit de rekening van het zie kenhuis. De groote stroom van patiënten als waarvoor men vreesde, is gebleken niet zóö groot te zijn omdat wij laten betalen die betalen kan, al is dat ook maar weinig. Het vorig jaar waren cr op dezen datum 84 en vandaag is eveneens weder do 84e patient binnengekomen. Verwerpt do Raad dit voorstel dan moeten wij ons diarbij neerleggen, maar wij zullen met een ander terugkomen dat misschien de helft bedraagt, maar wij hebben dan niet die voldoende inrichting die wij nu zullen krijgen. De heer Klein zegt dat hij wel reparatie heeft noodig geoordeeld, maar het geld, nu ge vraagd, acht hij weggeworpen. Hij noemt het een nieuwe lap zetten op een oude broek. De heer Van Gent verbetert een gezegde van den beer Van Westendorp dat niet hij dit voorstel een uitvloeisel genoemd heeft van de reorganisatie van het vorig jaar, maar dat dit is gezegd door B. en W. Hij blijft echter bij zijn beweren dat hij lapwerk een te duur middel vindt en is overtuigd dat door verwerping de Raad gevrijwaard zal zijn voor latere pijnlijke ver rassingen. De heer v. Westendorp beantwoordt den beer Klein over do meer gemelde reparatie die thans ook in de uitgave begrepen is. Spr. wijst er op dat wanneer het Ziekenhuis onvoldoende wordt gelaten dit zal gesloten moe ten worden en dit zal nog meer kosten aan de gemeente want de patiënten die in een inrichting moeten worden opgenomen elders, zullen onder steuning komen vragen. De Voorzitter, een opmerking van den heer Klein beantwoordende, zegt dat bet Dag. Bestuur steeds met dc grootste zuinigheid de ge- meente-fmancicn beheert. Er zijn wel degelijk leden in het Dag. Bestuur, wien de schrik om het hart slaat, wanneer er weer een nieuwe uit gaaf gevraagd wordt. Maar spr. verhaast zich toch over de oppositie die deze verbouwing ondervindt. Hoe beter het ziekenhuis wordt ingericht hoe meer er gebruik van zal gemaakt worden cn wij zullen dan kunnen wijzen op iets goeds en noo- digs dat wij hebben gesticht. Het voorstel te doen was voor ons plicht en ik meen voor U noodzakelijkheid de gelden daar voor toe te staan. Het algemeen debat wordt hierna gesloten. Fuut Ido verbouw van het ziekenhuis zal ge schieden. Dc beer de Groot betuigt zijn sympathio met de tegenwoordige wijze van beheer cn inrich ting van bet ziekenhuis. Spr. deelt de opvatting van den voorzitter dat de uitgave plicht is. In stemming gebracht wordt het voorstel aan genomen nui 14 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Dicnske, Brillcnbnrg, Smit, Dr. Janssen, Loopuyt, Gouka, Beukers, Kra nen, P. Jansen, Blaisse, Do Groot, Mr. Jansen, Visser on Van Westendorp. Punt II crediet f 20,000 ivordt goedgekeurd met 16 tegen 4 st.tegen stemden de heeren Klein, v. d. Vlies, Honnerlage Grete en Pinster. Dr. Janssen verlaat do vergadering. Idem tot goedkeuring vau den staat der onin bare posten op de plaatselijke directe belasting naar aet inkomen, dienst 18981899. Deze staat tot een bedrag van f 1497.391/2 goed gekeurd. Idem, tot toekenning van een honorarium ad f75.over 1899 aan den penningmeester der Commissie van beheer van het pakhuis „do Ne derlanden". Goedgekeurd. Idem tot het verleenen van machtiging tot het doen rooien en verkoopen van boomen in de Schoolstraat. De heer De Groot vraagt of het aantal boo men zoo klein mogelijk zij. De Voorzitter antwoordt toeBtemraend. Wordt verleend. Idem tot het onderhands koopen van eene strook grond gelogen aan den Singel van N. van der "elden, ter verbetering van de rooilijn. (Zie ons nr. van Zaterdag 26 dezer.) De heer Gouka zou niet gaarne zien dat het gewoonte werd dat een toevallig overschietend stukje grond buiten do rooilijn zou moeten ge kocht worden. De Voorzitter zegt dat in sommige ge vallen dc billijkheid vereischt dien grond te koopen. De heer de Groot vraagt welke bezwaren er zouden bestaan wanneer het niet gekocht werd De Voorzitter antwoordt dat er geen be zwaren zouden zijn, maar dat de billijkheid het eischt. Wordt goedgekeurd. Idem tot verhooging van het weekloon van de beambten bij do openbare zwemplaats. Wordt goedgekeurd. Do Voorzitter vraagt machtiging om van de erven van den vorigen secretaris te koopen eenige schrifturen en boeken die voor de gemeente van belang zijn, tot een bedrag van f200 ruim. Wordt goedgekeurd. Nog verzoekt de Voorzitter te besluiten dat een der leden van hot D. B. aangewezen wordt om do gemeente bij de polderbesturen te verte genwoordigen, waarna do zitting door den Voor zitter wordt gesloten. De dienstweigeraar. De Nederiaodsche viije socialisten, anat- chisten en de verschillende comi'é's hebben zich tot een Bond gevormd om Zondag 10 Juni a.s. eene groote nationale belooging te Amsteidam te houden, nu gebleken is, dat de Minister van Oorlog er voorloopig niet aan denkt De Bruin uit den krijgsdienst te ontslaan. De bekende Russische schrijver Leo Tolstoi en zijne vrienden zonden een telegram van sympathie aan de Bruin. Het telegram luidt: ïUwe vrienden in Rusland, die ,van Uwe zielskracht hoorden, verheugen zich in zulk een standvastigen broeder en wenschen u toe ook verder voort te gaan in de vervulling van den wil van ODzen Vader. Leo Tolstoï en zijne vrienden". Schevmingm. De stand der werkzaamheden aan terras, winkelgalerij en boulevardplein voor het Kurhaus wettigt de verwachting dat a.s. Vrij dag 1 Juni, den openingsdag van het seizoen alles gereed zal zyn. De borstbeelden van de heeren Pronk en Reiss, oorspronkelijken slechter en herschepper van de badplaats Scheveningen, zullen ter weerszijden van het terras geplaatst worden. Doodslag De justitie te Maastricht heeft zich naar Kerkerade begeven, ten einde te schouwen het lijk vau een persoon, wiens dood wordt toegeschreven aan een ontvangen slag op het hoofd, hem met een strijkijzer toegebracht. Nog altijd Appeltern. Te Batenburg, waarde moeder van SeherlT, den Appel tem schen moordenaar woont, zijn opstootjes voorgekomen. De aanleiding was de komst van den heer Romein, den eenigen protestantschen bewoner van het naburige Dieden. Het volk schold hem een aanhanger der Appelternsche sekte en ging tot mishan deling over. De inmiddels gewaarschuwde burgemeester maande tot kalmte aan, waarop de volks woede zich tegen hem keerde. Een paar ruiten van zijne woning werden ingeworpen. Twee rijksveldwachters zijn nu te Baten burg gestationneerd. Op het oogenblik is het kalm. Jl ij blijft. Naar aanleiding van het beticht, ook in ons blad opgenomen, als zou het Staphorster Boertje een nkunstreis" gaan maken door Amerika, deelt een zijner patiënten aan de »N. Wins. Ct." mede, dat hij bericht heeft ontvangen, dat het Boeitje voor het aanzoek van het Amerikaansch consortium heeft be dankt. Hij blijft dus hier te lande practiseeren. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 29 Mei. Per Telegraaf.) Besloten werd tot toelating van jhr. mr. Van Styrum, lid voor Haarlem, na afleg ging van eeden of beloften. Ouder! ij ke Macht en V o o g d y Bij het voortgezet debat over art. 421 (opdracht van voogdij aan vereemgingen. stichtingen enz. met hoofdelijke aansprake lijkstelling van de bestuurders) lichtte de heer DE SAVORNIN LOHMAN zijn ge wijzigd amendement toe om deze hoofdelij ke aansprakelijkheid te laten vervallen, als zijnde z. i. overbodig en onbillijk. De veiee- ntging enz, zelve is aansprakelijk. Er is vol gens voorsteller geen reden om ten aanzien van de aansprakelijkheid onderscheid te ma ken tusschen de gestichtenvoogdij en andere voogden. Geen bestuur mag z. t. civielrechte lijk aansprakelijk worden gesteld voor de in richting der zaak die hij medebestuurt of voor de goede keuze van een directeur, op voeding enz. De MINISTER, het amendement bestrij dende, en de daarbij voorgestelde regeling waardoor geen enkel persoon aansprakelijk voor voogdijdaden zou zijn,"bedenkelijk ach tende, betoogde o. a. dat de bestuurders van met voogdij belaste instellingen alleen ver antwoordelijk gesteld worden voor daden en verzuimen in de uitoefening van de voogdij, maar niet aansprakelijk worden gesteld o alle daden van directeur, suppoosten ui In het belang van voortdurende toewij ding van philan tropen aan stichtingen, hoopte de heer PIJNAPPEL op overeen stemming tusschen den Minister en den heer Lohman. De heer LOHMAN wijzigde zijn amende ment in dien zin dat de aansprakelijkheid der bestuurders wordt aangenomen voor wat betreft de handelingen, daden of verzuimen in de voogdij, voor zoover die door het be stuur geschiedt. Dit amendement werd aangenomen met 38 tegen 17 stemmen, waarna het artikel al dus gewijzigd werd goedgekeurd. Bij liet verder debat verdedigde de heer FOKKER een amendement om te bepalen dat een vrouw zich niet kan onttrekken aan het voogdijschap, waarmede zij belast is. De heer VAN DEINZE lichtte een amen dement toe, bepalende, dat de vrouw, die in ongebuwden staat een voogdij of toeziende voogdij heeft aanvaard, zich, nadat zij in 't huwelijk is getreden, van de voogdij of toe ziende voogdij kan doen ontslaan. De MINISTER, de amendementen be st rijdende, voerde o. a. aan dal de bevoegd heid voor de vrouw om zich te verschoonen van aanvaarding van voogdij, noodig is om dat nog niet alle vrouwen voci uitoefening van voogdij geschikt zijn De meerderheid der cemmissie was het hiermede eens. Het amendement-Fokker werd verworpen niet 42 tegen 19 stemmen. Hot amendement-Van Deinze werd aan genomen met 35 teger 2G stemmen. De overige artikelen wmden goedgekeurd, nadat de Minister de door de C. v. V. voor gestelde wijzigingen had overgenomen. Een voorstel van de Commissie om de krankzinnigen niet onder de uitsluitingen op te nemen, daar bij tijdelijke krankzinnig heid reeds door benoeming van een tijdelij- ken voogd 'kan worden voorzien en bij blij vende, de benoeming van een curator kan geprovoceerd worden, werd verworpen met 45 tegen 22 stemmen. Een amendement-Van Deinze bij de over gangsbepalingen, strekkende om ouders die onder de oude rechtspleging wegens verzuim do voogdij over hun kinderen verloren, in de gelegenheid te stellen baar onder de noodige waarborgen terug te krijgen, werd verwor pen met 48 tegen 16 stemmen. Het wetsontwerp omtrent de ouderlijke macht en de voogdij is 'hiermede afgehan deld. Later zal de dag der eindstemming worden vastgesteld). De overige wetsontwerpen betreffende strafrechtspleging en maatregelen omtrent jeugdige personen, zijn na Pinksteren aan de orde. Dinsdag na»Pinksteren geen vergadering. Als 'het sectieonderzoek tijdig afloopt, komt Vrijdag a.s. de behandeling van het wetsontwerp op het hooger onderwijs aan de orde, o. a. tot het mogelijk maken van toela ting van Zuid-Afrikaansche jongelieden tot de universiteit. Internationaal privaatrecht. De Minister van Buitenlandsehe Zaken opende hedenmiddag in de Treves-zaal de 3e conferentie voor internation. privaatrecht met een toespraak, welke beantwoord werd door den Portugeesehen gezant, graaf de Sé- ler, op wiens voorstel l ot voorzitter der con ferentie werd gekozen de heer mr. T. M. C,

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2