54"e Jaargang. Vrijdag 1 Juni 1900. No. 10255. GOUD EN EER. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennis geving. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c li i edam en VI a a r d i nge n fl. 4.25. Franco per nost fl. 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat BS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zii innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleinm advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam, Gezien het verzoek van de firma J. M. VAN DER SCHALK Co. om vergunning tot oprichting van een azynmukery in liet pand aan de Lange Haven no. 25, kadaster sectie C no. 1075. Gelet op de bepalingen dor Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 14den Juni as., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal woi den gegeven otn bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór hot tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan woiden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31sten Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris G. J. BISSCHOP. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belanghebbenden op het navol gende bericht aan zeevarenden Volgens mededeoling van den heer Luitenant Kolonel, Commandant van het koips Pantser- fortariiilorie te Haarlem op den 13 en 14 Juni a.s., mogelijk 45 en 16 d.a.v., 20 en 21, moge lijk 22 en 23 d.a.v,, 17 en 18 Juli, mogelijk 19 en 20 d.a.v, schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort aan den Hoek van Holland. Het gebied, dat door het vuur onveilig wordt gemaakt, wordt op de schietdogen in de maand Juni aangeduid door het fort en twee roode vlaggen, waarvan één op den wal bezuiden bet zeegat en éen op het uiteinde van den Zuiddam. Deze vlaggen zijn ongeveer 3100 M. van het fort verwijderd. Bij de schietoefeningen zullen één of twee stoombooten dienst doen om te waarschuwen en zoo noodig sleephulp verieenan aan kleinere (zeil)vaartuigen om buiten den onveiügen drie hoek te komen. Op de schietdagen in Juli, wordt dit gebied aangegeven door het fort, één roode vlag op het eiland Voorno en een schip met een roode vlag in den mast. Deze vlaggen .worden dagelijks na afloop van het vuur jSeefgehaald, S c hTFd'a m31 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG, Roman, uifc Transvaal VAU AUGUST NIEMANN. 26) De mannen gingen naar dc stoeterij, en do beer Dearson kocht twee kleine bruinen. Toen gingen zij de struisvogels zien. In een groote zonnige ruimte liepen bonderden van dezo langbeenige vogels rond en heb was een grappig gezicbb als de Kaffex-jongens op de beesten reden. In een afgeschoten ruimte lagen vogels vastgelegd aan den grond. Deze lagen Maar om geplukt te worden. De Boer nam een paar banden vol witte veeren, maakte er twee bundeltjes van en gaf elk van zijn gasten zulk een kostbare bouquet. Toen gingen Joachim en mr. Dearson de vrouw van den liuize goedendag wenscben, waarbij zij baar naar landsgebruik „tante noemden en werden weer naar Dearson-mijn terug gereden. Joachim dacht onderweg no« over een en ander na wat Pieter Maritz ge zegd had, terwijl hij met hem alleen was. Blijkbaar hield Pieter Maritz hem niet voor een Engelschman en ook niet voor een aanhanger van Cecil Rhodes, want hij sprak onomwonden over intriges die Rho des spon en zei dat de Transvaalsclie regee ring best wist wat de Engel schen van plan waren. Zij waren voornemens een inva1 te doen uit Bedhuana-land. Dr. Jameson hau aan de grens een laager en trok daar troepen sa men. Maar de Engelseken zouden zich zeer vergissen, wanneer zij dachten dat rij de Boeren er onder konden krijgen. Lord Wol- Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-IIolland, de aandacht van belanghebbenden op het navolgende bericht aan zeevarenden: Schietoefeningen fn de stelling van Ben Helder, 3c district. Volgens mededeeüng van den Minister van Oorlog 'zuilen in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September 4900 schietoefe ningen plaats hebben in de stelling van Den Helder, uit verschillende vum monden opge steld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd woidt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang dei oefenin gen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zsi worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst, aan den ingang der haven en op de batterij V i s c li ra a r k t, vermeldende de plaats waarvan en in welke lichting dien dag gevuurd zal wot den, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo magazijn borden zullen worden geplaatst waarop is aangegeven de beteekenis der geklemde vlag gen, als volgt Een roode en witte vlag beteekend Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West. wit en zwarte vlag N. O., rood en zwarte vlag Z. O., zwart en witte vlag Z. W., zwart en ïoode vlag N. W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveiiigen sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen beneden- en boven- strooms der vletten, waarop gevuurd wordt, ge posteerd worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tijdig te doen staken en zuüen behalve de maatregelen hierboven vermeld voor het vuren over dag, op genoemd fort als dan 2 roode lantaarnlichten, vei ticaal ten op zichte van elkander getoond worden, (Zie »Ned. krt." no. 201), Beproeving van verllcliilngsnilddclen Hock van Holland, Ie District. Volgens mededeeüng alsvoren zullen aan den Hoek van Holland proeven worden genomen met verhchtmgsmiddelen, als volgt a. Van 5 tot en met 9 Juni 4900 op het fort, met Well's licht, tusschen 8 u. des avonds en zonsopgang van den volgenden dag. b. Op 6 en 7 Juni 4900 op een s s. in den Nieuwen Rotterdamschon Waterweg met eiec- tiiek licht, tu-SiLen 8 u. des avonds en zons opgang van den volgenden dag. Schiedam, den Sisten Mei 4 900. Da Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 31 Mei 1900. DB OORLOG. Met stijgende bezorgdheid slaan de vrien den der Boeren de gebeurtenissen ten Noor- seley meende dat hij Transvaal met twintig duizend man zou kunnen veroveren. Maar met hun gebeele koloniale leger, de Indische troepen inbegrepen, zouden zij Transvaal niet onderwerpen. Transvaal kon zestigdui zend goede schutters m het veld brengen en beschikte ook over artillerie. Dat was een zeldzame wijze van oorlog voeren De kaarten schenen epen op tafel te lig gen. Werkehjk, een zonderlinge geschiede nis Dezo Cecil Rhodes, van wien ieder sprak, cn die de koning van Zuid-Afnka ge noemd werd, was niet eens de aanzienlijkste Bntscke ambtenaar, maar hij had zijn aan zien daaraan te danken, dat hij directeur was der Chartered Company. En de Charte red Company was niets anders dan een naamlooze vennootschap. Dat is te zeggen, zij was een naaml. vennootschap, zooals de leeuw een kat genoemd kan worden. Want de Chartered Company bezat eigen troepen en begon veel te gelijken op de vroegere Oost-Indische Compagnie. Zooals deze bet Indische rijk, scheen gene een Afrikaanscli rijk te willen vormen. Den volgenden nacht droomde Joacl m. Hij bad een gezond gestel, en droomde el- den, zoodat deze droom, die bij zich 'i, mor gens nog duidelijk kon berinneren, een des te dieperen indruk op hem maakte. Hij had met van Cecil Rhodes gedroomd, maar van Ottilie; maar het vreemdst was, dat Otilhe goudblond haar had, zooals Victoria. Beide gestalten schenen ineen te smelten. XII. De struisveeren. Joachim gevoelde zich eenzaam bij de den der Vaal gade. Zijn de Boeren geheel ontmoedigd? Het succes dat Louis Botha aan den Witwalersrand behaald beeft, be wijst dat zij den strijd met opgeven en kan tevens do wankelmoedigen weer eenig zelf vertrouwen geven. Den omvang van dit ge vecht kennen wij niet, en het is met te zeg gen of het eenigen invloed zal oefenen op de verdere gebeurtenissen. De toestand beeft echter de laatste weken een zóó somber aan zien, dat wij ons reeds in deze overwinning der Boeren hartelijk verheugen. Dat Johannesburg reeds bezet zou zijn, is een voorbarig bericht gebleken Gisteren waren Engelsche officieren in de stad om de overgave te eischen. Het bericht uit Preto- rit dat de lezer hierachter vindt, stamt waaisehijnlijk uit Engelsche bron Noch van de bezetting van Johannesburg, veel minder van die van Pretoria, die de correspondent der „Daily Mail" nog gisteren vei wachtte, is tot nu toe iets vernomen, dan het tele gram dat de lezer hierachter vindt uit Lo renzo Marquez. Evenwel, lord Robeits bezit in Elandsfon tein (de voorstad Gcrmiston) een belangrijk spoorwegkruispunt. Daar komen de lijn over Johannesburg naar Kletksdorp, de oostelij ke lijn naar Boksburg en Springs en die naar Natal samen met dc hoofdlijn Bloem- fontein-Pretox-ia, zoodat de Engelschen nu vrijwel de spoorwegen in het Zuiden van Transvaal beheersclieu. In het Noorden van Natal staat Bulier nog vóór Lang Nek cn Majuba. Generaal Hildyaid beeft echter Utrecht bezet, waar uit misschien mag worden afgeleid, dat Bul- Ier zal beproeven de stellingen der Boeren om te trekken. Generaal Bulier heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij mededeelt dat de Brilsche troepen nu door Transvaal rukken en dat de burgers volkomen bescherming zullen erlangen mits zij zich neutraal (sic) houdendat evenwel de burgers met hun persoon en hun goederen verantwoordelijk zullen worden gesteld voor beschadiging der spoor- of telegraaflijnen of voor geweldadige handelingen tegen Britsche soldaten. Lord Roberts' proclamatie, waarbij de Oranje-Vrijstaat formeel wordt ingelijfd, is Maandagmiddag in het bijzijn van mevrouw Roberts en haar dochters en onder groote geestdrift der Engelschen op het maiktplein van Bloemfontein door den gouverneur der stad, generaal Pretyman, voorgelezen. Bij Komati pooit aan de Portugeescbe giens trekt zich een sterke Boerenmacht samen. Do tEalllfet's aftreden. Ixx rijn schrijven aan den minister-presi dent beeft De Gallifet zijn ontslagaanvrage als volgt gemotiveerd „Ik ben zeer lijdend en mijn door mijn jongste ziekte geschokte gezondheid vergunt mij niet weerstand te bieden aan alle emoties van het oogenblik." Het is moeilijk te zeggen of dit bet ware motief is. Wij zeiden reeds dat wij liet zeer waarschijnlijk achten. Dc „Éclair" beweert wel dab De Gallifet eerst had geschreven „Ik treed af wegens mijn billijke veront waardiging." (over bet door Waldeck-Rous- scau gebruikte woord félonie), maar dat hij op aandringen van den minister-president Dearsonmiju, hij begon innig naar Ottilie te verlangen. Overigens maakte hij het goed. De heer Pudge had Hem een traktement van honderd pond per maand toegezegd. Zooveel had hij bij zijn regiment, wanneer liij alle onkosten er af i rok, in een jaar. Als hij nu maar geweten had, wat üiij eigenlijk voor bet geld moest doen Daar hij tot directeur van de mijn was aangesteld, ging hij dikwijls m de mijngan gen, doch bemerkte spoedig, dat bij volko men overbodig was. 'l)e lieeren Robertson, O'FIaliarty en Bcarson leidden de werk zaamheden, en bij had maar toe te zien, waar liij volkomen mede tevreden was, want hij had volstrekt geen erstand van mijnen, evenmin van stampen cn verdere behande ling van het erts. Do heer Dearson woonde bij de mijn, de beide andere heeren kwamen geregeld uit Johannesburg. Men bouwde stortkokers, waardoor het erts naar beneden werd ge stort en men de muildieren slechts noodig had voor het vervoer naar de stampplaats. De lieer Dearson had zijn plan om naar Krugersdorp te rijden ten uitvoer gebracht, was evenwel vier dagen weggebleven en ver telde, dat hij ook m Ottershoop aan de grens van Beehuana-land en ook nog verder over de grenzen was geweest. Hij zeide even- .el niet, wat bij te weten was gekomen, maar maakte raadselachtige toespelingen. 's Avonds, onder de whiskey, vertelde hij dr. Jameson als een zeer beminnenswaardig persoon te hebben leeren kennen. En alsof hij vreesde, dat bij reeds te veel bad verra den, voegde bij erbij, dat bet in Bechuana- land zeer ommstig was, dat de Kaffers wa ren opgestaan en dat dr. Jameson bij Pitsa- ni Potblugo een laager bad opgeslagen. zijn gezondheidstoestand als reden bad op gegeven Dit lijkt ons niet geloofwaardig; wij gc- looven niet dat De Gallifet's aftreden wer kelijk een „coup de Chanoine" is, zooals de „Aurore" bet beweert. Neemt men in aan merking dat de minister werkelijk pas zeer ziek is geweest, dat een gezond menscli moeilijk zulke scènes kan verdragen; dat de national ïsten zich niet ontzagen hem „laf aard" toe te roepen, clan bestaat er dunkt ons voor de nationalisten geen reden tot jui chen. De afgevaardigde dr. Borne, De Gallifet's geneesheer, verzekert dat de nu afgetreden minister door de heftige toonoolen in de laatste Kamei zittingen zeer was aangegre pen. Dat de bladen der uiterste linkerzijde De Gallifet, den bedwinger der Commune, gaar ne zien heengaan, spreekt wel vanzelf. Intusschen is generaal André van de ma noeuvres teruggekeerd en heeft reeds zijn ambt aanvaard. De nieuwe minister is 62 jaar. iHij is artillerist. Als kapitein nam hij deel aan den ooilog van 1870/71. Laatste lijk was hij bevelhebber der 10de infanterie divisie, die na Dérouiède's poging in de ka zerne Rcuilly van Orleans naar Parijs werd overgeplaatst ter vervanging van Roget's di visie. Zijn benoeming is een doorn in het oog der nationalisten. Andró staat bij de drey- fusards in den gunst. Te Oi'leans verbood hij politieke bladen in de kantine. De „Fi garo" qualificeei'l hem misschien zeer juist door te zeggen dat hij een beslist vijand is van de politiek in het leger. Terwijl de linkselie bladen hem met vol doening welkom lieeten, begroeten „Libre Parole", Echo de Paris" en „Éclair" hem met onverholen vijandschap, de „Gaulois" met wantrouwen. De ,Eclair" kondigt reeds tegen heden een interpellatie aan over De Gallifet's aftreden en vermoedelijk ook wel André's benoeming. W\ r n r\.; A^Vt/uV fiemaengde Hededecltngen. Het geheele bureau van den Parijschen gemeenteraad is, dank zij de verdeeldheid der republikeinsche groepen, nationalistisch geworden. Grébeauval -werd voorzitter. Overleden is de vermaarde advocaat Fa- lateuf, bekend uit het eerste proces-Dérou- lède. Hij was een der sieraden der Parijsche balie. Gisteren is de Kroonprins te Potsdam plechtig geïnstalleerd bij het eerste garde regiment te voet. In den Lustgarbcn hield de Keizer in tegenwoordigheid van den mi nister van buitenlandsche zaken Von Bu- low, de gezanten van OostenrijkHongarije en Rusland en de buitenlandsche militaire attache's een toespraak tot den Kroonprins en den i-egiments-kommandant. De prins trok den sabel en trad bij de tweede com pagnie m. De kolonel bracht een „Hooh" op den Keizer uit. De Keizerin zag de plechtigheid voor het venster aan. Op de parade van het regiment volgde een ontbijt. Keizer Frans Jozef zond te dezer gelegen heid een eigenhandig schrijven aan den Kroonprins. Joachim wist, dat Pitsano Potblugo dicht bij de grens van de Zuid-Afrikaansche Re publiek lag, en dacht ex het zijne vaxx. Mijnheer Pudge had slechts tweemaal oen kort bezoek aan de mijn gebracht. Joachim's poging om iets omtrent de familie te verne men, was niet gelukt. Zoo gingen zes weken voorbij en Joa chim's onrust werd steeds grootei-. Waar moest dab toch heen? Hij woonde hier als een banneling. Van Ottilie hoorde hij niets. Om zich te verzetten, ging liij veel op de jacht. Hij had van Buurman vier honden gekocht, die verschrikkelijk blaften, als zij in de nabijheid van het huis een slang in het gras ontdekten en wanneer bavianen van den berg kwamen, om de kolonie der men- schen van nabij te bezichtigen. Met deze honden ging hij uit, trok door de dalen en schoot nu en dan een zwarten bok, zooals de Engelschen de mannetjes-antiloop noemden. Maar hij werd hoe langer hoe zwaarmoedi ger en overlegde bij zich zelf of hij niet naar Johannesburg rijden, den heer Pudge zijn betrekking opzeggen en zijn brood op een andere wijze zou trachten te verdienen. Daar kwam mijnheer Pudge evenwel voor de derde maal naar de Dearsonmiju en toen hij de brieven aan de ingenieurs en beamb ten uitreikte, was er ook een brief voor Joa chim bij. „De brief schijnt van een lieve hand te zijn," zei de heer Pudge, toen hij hem Joa chim overhandigde. „Ik kan wel gissen van wie." Joachim herkende Ottilie's handschrift. De heer Pudge wendde zich tot de inge nieurs en Joachim stond daar als versteend. Het bloed stroomde hem naar het hoofd. Toen trok hij ziek terug, ging in de schaduw Omtrent de vreemde gebeurtenis Unter den Linden te Berlijn die aan een aanslag op den Keizer deed denken, woi'dt nader ge meld dat bij het verhoor van den gevangene, die Courhert heet, bleek dat zijn gedrag de aandacht der omstanders op hem vestigde. Het was geheel toevallig dat het voorval op dit oogenblik plaats had. De „Neue Froie Presse" verneemt uit Pest dat de Keizer bij de cercle na bet groo te delegatie-diner ten hove tot den Tsechi- scken gedelegeerde zeidc „U hebt een zeer vijandige houding aangenomen bij de behan deling der begrooting van buiienlardsche zaken, en de wijze waarop toen gespreken werd, is te laken." Pazak antwoordde dat dit óók om rede nen. van binnenlandsche politiek was. „Op de gansche wereld," zcide hij, „is er geen volk dat zoo groot onrecht wedervaart als het Tsechisehe." Frans Jozef maakte echter een scherp af werend gebaar, óók toen Pazak hem be zwoer niet toe te laten dat do talenwct krachtens art. 14 der grondwet zou worden ingevoerd, daar hij vreesde dab daartegen in Boheme een ongekend verzet zou ontstaan. Te Antwerpen verlieten gisteren schutters, ontevreden over de verlenging van een exer citie de gelederen, scholden den majoor uit, ontwapenden deze en drie officieren die hen wilden dwingen in de gelederen terug te keeren, en trokken onder het zingen der sMarseiüaise" weg. Nadat het Noorsche ministerie geweigerd heeft, op aandringen der Kamer, het besluit van den Kroonprins-regent te conlrasigneeren, waai in deze weigert de wet op de consu laatsrechten te teekenen, is dit besluit van het contraseign van liet Noorsche gedeelte van den Raad van State voorzien. Naar de »Standard" uit Kief verneemt zij'n onlangs, vermoedelijk onder beschuldiging van samenzwering, te Odessa 76, te Kief 18, te "Warschau 429 personen door de geheime politie gevangen genomen. Ia hooger beroep is de Servische oud minister Tauschanowitsch tot slechts drie jaren veroordeeld, zoodat hij in het geheel, ook wegens majesteitsschennis, moet xizitten" acht jaar en zes maanden. De Sultan heeft de ontslag-aanvrage van den opper-commissaris voor Egypte, Mukhtar- pacha, die nu te Parijs is, aangenomen. De opstand der Boxers in China breidt zich nog uit. Zij vernielen overal op hun weg de spoorlijn en de stations. Ter bescherming der vreemde gezant schappen zijn troepenafdeelingen van 400 man van de verschillende oorlogsschepen naar Peking gezonden. De onderkoning weigert echter hun het gebruik van den spoorweg toe te staan zonder machtiging van het Tsung-Li-Yamen. Te Ta-ku zijn 5 Russische oorlogsschepen aangekomen, benevens een Fransch, een Duitsch, een Engeïsch, een Japansch en een Amerikaansch oorlogsschip. Onder gejuich der Europeesche kolonie ging te Tien-tsin een Amerikaansch detachement van 408 man met van het huis zitten, bekeek den brief van allo kanten, doch bezat evenwel nauwelijks den moed hem te lezen; ten laatste echter maakte hij hem open cn geraakte reeds na de eerste regels gelezen te hebben, in ver rukking. Hoe innig, hoe liefdevol schreef Ottilie 1 Het was een lange brief, acht kantjes waren met fijn schrift beschreven. Ottilie schreef, dat het haar veel smart had veroorzaakt, hem in het gezelschap zoo koel te moeten behandelen, en zij had zoo van harte gaarne willen juichen. Maai' zij was zoo ontsteld ge weest, dat zij zich nauwelijks goed had kun nen houden. Zij had veel tijd noodig gehad, om zich te kunnen voorstellen, wat liij ge daan had, door haar naar een ander wereld deel te volgen. Eu dan was zij bang geweest, bij de familie Pud'ge aanstoot te geven. Zij was in geen gemakkelijke positie en moest zich zeer in acht nemen. Vooral stond zij met Victoria op niet al te goeden voet. Daarom had zij zoo lang gezwegen, maar nu kon zij het niet meer uithouden. Zij moest hem schrijven hoe zij erover dacht en hoe zij zich ei-over verheugde, dat hij zoo dicht bij haar was. Haar verhouding tob hem was geen geheim meer voor de familie, daarom kon zij ook mijnheer Pudge den brief mede geven. Deze openlijke bi lefwisseling hield rij voor de beste. Zij kon hem evenwel niet uit- noodigen naar Johannesburg te komen om haar te bezoeken, maar raadde hem integen deel dringend aan, kalm bij de Dearsonmijn te blijven en te wachten, totdat zich een gun stige gelegenheid om elkander weer te zien, voordeed. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1