I m; SsT ÜK U- r Iw~ Sfo I: Sfejf3s, Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGFN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Statcn-Generaal. Gemengd Nieuws. l>o7 f'^-i W- IM"' ick i i t w a Br* k^w Éi" §sift &v jpU^ tó een machine- en een veldkanon aan land. Tien-tsin loopt echter geen gevaar. De Fransche-Duitsche kolonne die naar Tschang-tin-sien rukte om de Belgen daar te bevrijden, is met 25 personen, onder wie vrouwen en kinderen, teruggekeerd. Admiraal Dewcy cischte als ..buitgeld" voor de vernieling van de Spaansdie vloot in de baai van Manilla 400,000 dollar, daar volgens zijn mccning de Spaansdie vloot sterker was dan de zijne. In hot tegenover gestelde geval zou hem slechts 200,000 dol lar toekomen. De rechtbank heelt editer anders beslist en uitgemaakt, dat de Arac- rikaansche macht sterker was, zoodat het buitgeld, onder de bemanning van de vloot van Dewey te verdeden, tot de helft terug gebracht wordt. fik V* iMorgon zal dr. Leyds, gezant der Zuid- Afrikaansdie Republiek, met den secretaris van het gezantschap, (.enigen tijd intrek ne men in heb Hotel do Twee Steden te "s-Gra venhage. De voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft den leiders der ambulances in Zuid-Afrika telegrafisch ver zocht bij eventueele terugkomst van bet per soneel naar Nederland voor de verpleegsters passage eerste klasse te nemen. In antwoord op het telegram van dr. Bierens de Haan om géén goederen meer te expedi- eeren, heeft de voorzitter medegedeeld, dat de laatste goederenzending vanwege het hoofd- eomité 12 Mei j.l. heeft plaats gehad. Het Comité van Advies omtrent emigratie naar de Zuid-Afrikaansche Republieken ver zoekt ons mede te deelen, dat sedert de jongste opgave door den penningmeester, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, (62 Koninginnegracht, den Haag) de volgende bijdragen werden ontvangen f 60.door tusschenkomst van jhr. v. A, v. VV., f50.—- van J. D., f 20.— van jhr. J. B. v. B., f 1000.door tusschenkomst van dr. L., f60.van G. K. v. S., f2. door tusschen komst van J. K., f200.— van dr. J. W. M. en f260.van den correspondent te Enschedé (derde zending). Op do heden te Amsterdam gehouden ver gadering der commissie voor liet huldeblijk aan de weduwe van generaal Joubert bleek ingekomen te zijn 8COO, waarvan ruim ƒ4000 biji Tihérèso Sckwarzo die belangeloos heeft aangeboden het portret vau den gene raal te schilderen. Besloten weid als eerste zending 500 pd st. voor de gevangen Boeien over te maken aan onzen consul-generaal te Kaapstad, den lieer De Waal, terwijl de commissie aan me vrouw Joubert liet portret van den generaal zal aanbieden. Een bericht van den heer P. Keulemans, oud-o(ficier der aitilierie, thans in Zuid-Afrikn strjjdende voor de goede zaak, is bij zijn oudeis te Schoonhoven aangekomen. Het is uit Wepener, dat hij heeft geschreven. Ei zijn daar bij hem nog 3 onderofficieren van ons leger, die onder zijn bevel strijden. Hij is licht gekwetst geweest door een stuk ijzer, maar doet toch weei' dienst. De beer Kannemeijer, een Transvaler die door de Engelschen krijgsgevangen is ge maakt, doch uit de gevangenschap wist te ontsnappen, en, te Parijs aangekomen, een beëedigde verklaring heeft, afgelegd om trent mishandeling du- krijgsgevangenen door de Engelsche lansiers, kwam heden in 's-Cravenhage aan en bezocht den vice-con sul der Zuid-Afrikaansche Republiek, den •lieer Canneel. Morgen vertrekt hij naar Amsterdam. Hofbericht. Hare Majesteit de Koningin en de Koningin- Moeder zullen den 5den Juni a.s. Sehwarz- burg verlaten, teneinde in den avond van dien dag te Soestdijk aan te komen. Internationaal Privaatrecht. De conferentie voor Internationaal Pri vaatrecht heeft vier commissies benoemd, waarvan drie tot taak hebben te behandelen een der drie onderwerpen van het program voor deze Conferentie en de vicule de voor bereiding van een volgende (vierde) interna tionale conferentie. Deze commission hebben gisternamiddag haar arbeid aangevangen eu tot voorzitters gekozeneerste commissie (huwelijk) den heer Renaulttweede commissie (erfrecht) den heer de Martensderde commissie {voogdij) den heer Schumacher, vierde com missie den beer Pierantoni, onderscheiden lijk gedelegeerden van Frankrijk, Rusland, Oostenrijk en Italië. Eerst in dc volgende week zal weder een algemeene vergadering der conferentie worden gehouden. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor hun a.s. zomervergadering zullen de Staten van Zuid-Holland van het Gedepu teerd College ontvangen een voorstel tot herziening van het reglement voor de Hoog heemraadschappen van Delfland en Schie- land, betrekking hebbende op de inlating van water in Dblflands boezem, waardoor de waterverversching in een deel der provincie, met namo in dc kanalen te 's-Gravcnhage en Delft, verbeterd wordt. Volksweerbaarheid. Het dagelijksch bestuur der vereeniging „Volksweerbaarheid" beeft aan een 12-tal genootschappen of vereenigingen van hoof den van scholen en onderwijzers m Neder land een circulaire gericht, waarin een krachtig beroep op de onderwijzers gedaan wordt om het groote vaderlandsche doel, dat de vereeniging „Volksweerbaarheid beoogt, krachtig te steunen. De lieer van Waning te Hoorn, voorzitter der Koninklijke Vereeniging van Nederlandsohe scherpschutters, heeft zich teruggetrokken uit het hoofdbestuur der vereeniging Volks weerbaarheid. Ned. K.-K. Volksbond, De algemeene vergadering van den Cen- tralen Raad zal gehouden worden op Zon dag 8 Juli e.k., te 12 uur ra het Bondsge- bouw der afd. Leiden. Het Centraal-Bestuur heeft besloten het Katholiek Congres voor sociale aangelegen heden te doen plaats hebben op Zondag 2 en Maandag 3 September a s in het Palcis voor Volksvlijt en in het Gildenhuis te Am sterdam Niet minder dan 85 afdeelragen en onder-afdecJiiigcn van dim Bond gaven zich voor deelname op, terwijl 20 Werkhedenver- ecnigmgen buiten den Rond zich eveneens tot deelname hebben aangemeld. In den loop der volgende maand hoopt het Cen- tiaal-Bestuur het officieel programma aan de deelnemers te kunne» toezenden. In den ouderdom mu 75 jaren is te 's-Gia- lenhngpn ovei leden de heer Jhr. Mr. J. Loudon, oud-gouierneur-generaal van Neder- landsch Indie welk nrr.bt hij bekleedde van 4 Mei 1871 tot 26 Maait 1875. De beer Janseri, lid der Tweede Kamer voor Tilburg is te 'sGiavenhage gisteren in zijn hotel ongesteld geworden. Zijn toestand was lieden bevredigend, maar den zieke zijn eenige dagen van rust voorgeschreven. "OVERSC1I1E, 31 Mei. De gemeenteraad houdt eene vergadering op Zaterdag 2 Juni a.s., te 10 u. voorin. Morgen, 1 Juni, wordt liet zwembad al hier geopend. Tot Secretaris van de afd. Schiedam van den Ned. Protestantenbond is gekozen de heer VV. A. van Doider Dz. Op Woensdag 5 Sept. a.s. zal hier ter stede de 48ste a'gemeene vergadering van de Evangelische Maatschappij worden gehouden. Ter dezer gelegenheid zal op 4 September a.s. een bijeenkomst gehouden worden in de Groote Kerk alhiei, waarin als spreker zal optreden ds. Quast van Utrecht. Den 5en September d. v. zal er des avonds een vergadering gehouden worden van de afgevaardigden der verschillende af- deelingen in »Muris Sacium" ter behande ling vao de agenda der jaarvergadering. Hedenmiddag waren de 14-jarige Mathijs Krabbendam, wonende aan de Oversoliiesche straat, en de 20-jarige Gerrit v. d. Endt, be zig met verven aan het uui- van den heer Schoon aan den Vlaardingschen dijk, waar bij een ladder was geplaatst op een met zink bedekt plat, een paar meters boven den grond Terwijl K. op den ladder stond, hield v. d E deze vast. Plotseling echter gaat de ladder glijden; v. d. E. kan die niet moer houden en tuimelt naar omlaag, terwijl ook K. naar beneden stort. Deze valt juist op liet been van v. d. E met het gevolg dat dit ernstig gekneusd werd, en v. d. Endt op last van een inmiddels verschenen dokter per brancard door do politie naar het Zie kenhuis moest worden gebracht. Krabbendam kon echter loopende naar zijn woning gaan. Lyst van brieven over de 2de helft der maand Mei 1900 geadresseerd aan onbe kenden Rotterd. Nieuwsblad, F. B. Ditmar, Wed. Kerik, allen te Rotterdam. Briefkaarten: Mr. A. Wed. v. Driel, Amst 'rdam. D, de Vringer, Schiet am. Buitenland. K. Gijselman, Londen. Briefkaart: II. Verbruggen, Anvers. Op Maandag 4 Juni a s. en daaraanvol gende dagen zal in deze gemeente een schouw over de schoorstcenen en stookplaat sen gehouden worden In de zaal „Harmonie" liad gisteren de al gemeene vergadering plaats van aandeelhou ders der Vlaardngsche waterleiding-maat schappij Daarin werd o. m. verslag uitgebracht over den toestand der inrichting en een overzicht gegeven over haar geschiedenis ge durende liet afgeloopen jaar. Wij ontlccnen daaraan liet volgende Dc machines verkeeren in goeden staat, en voldoen aan de eischen, evenals het buizen net; herstellingen en uitbreiding hebben voortdurend plaats gehad, wanneer dit noo- dig bleek. Thans zijn aangesloten 3365 wo ningen als geabonneerd, waai onder 213 per meter. Het waterveibiuik is met 10,768 kub M. in het afgeloopen jaar vermeerderd. Het grootste verbruik per 24 uren was 5 Aug 2240 kub. M het kleinste verbruik per 24 uren was 15 Jan. 350 kub. M. Gemiddeld werd ongeveer 66 litera water per boofd verbruikt. Tengevolge van liet minder aantal reizen door de visschersvloot werd daaraan 31,481 ton minder geleverd. De wateropbrengst bedroeg 33,134.22, waaronder per abonnement 24,943 62, aan de schepen 45,040 tonnen tot een bedrag van 2266.31. Na van de winst, ten bedrage van f 19,444.791, ƒ8000 overgebracht te hebben op het afschnjvingsfonds, blijft er met het saldo 1898, ten bedrage van ƒ534.61 een som van 11,979.401 ter verdeeling be schikbaar. De vergadering besloot om van de winst een dividend nit te keeren op de jireferentc aandeden van ƒ45 en cp de oude aandeelen van 40. Tot commissaris werd herkozen de heer J. van Dusseldorp Czn. Tot binnenvader en -melder in liet Diaco- nie-annhuis der Ned. xferv. gemeente te Delfshaven zijn met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd de heer en mej. Vet, oud-vader en moeder van het Diaconie-armhuis alhier. De logger Johanna Cornelia, schipper C. Plugge, voer gisterenmiddag bij het binnenkomen in de haven zoodanig te gen het havenhoofd dat de gording belang rijke schade beliep. Tweeden Pinksterdag zullen de kinderen van het personeel van »Ho!Iandia" alhier, onder leiding van den beer W. Leenen, gymnastiek- onderwijzer dier Maatschappij, een boottocht maken naar Heenvliet, waar zij feestelijk onthaald zullen worden. Ongeveer 6 uur zul len de kleine gasten naar Vlanrdingen terug- keeren. Onder de pelgrims, die zich bij de in deze maand gehouden processie naar Lourdes be geven hebben, behoorde ook een jonge doch ter uit deze gemeente, die sedert enkele ja ren gereden of gedragen moest worden, daar haar boenen met meer in staat waren haar te dragen. Een der beenen stonds zelfs go- heel krom en kon bij geen mogelijkheid uit gestoken worden. Daai en boven weigerde de maag elk vast voedsel aan te nemen slechts molk was het eenige, waaruit het lichaam de kracht tot instandhouding trok. Voortdu rend bevond zij zicli dan ook onder genees kundige behandeling. Op de heenreis naar Lourdes moest ze trouw van het eene rijtuig in liet andere gedragen worden. Aan welke ooizaak het nu echter toe te schrijven is, wil ik voorloopig m het midden laten en met den geneeskundigen correspondent van de „Tijd" het onderzoek afwachten, maar dit kan alvast meegedeeld worden, dat de bewuste hulpbehoevende zoodanig van haar pclgrimsreize is teruggekeerd, dat ze nu loo- pen kan, al is het dan ook aan den arm van een ander en een weinig kreupel. Ook de maag is een stadium van versterking inge treden, daar nu ook ander voedsel dan al leen melk genuttigd kan worden. („N. Sch. Ct.") Mengelberg heeft zich opnieuw voor 5 jaar verbonden aan liet Concertgebouw te Amster dam. Begin Juli treedt hij in het huwelijk met mejuffrouw Wubbe. Vergiftigingszaak- Sorensen Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden het vonnis der Rotterdamsche Recht bank, waarbij C. van Viegen, weduwe P. Sorensen wegens de bekende vergiftiging van haar man en dochter is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, geheel bevestigd. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde heden tot 4 maanden gevangenisstraf den 26-jarigen varensgezel A. K. te Schiedam, die in verzet gekomen was tegen een von nis, waarbij hij bij verstek wegens weder spannigheid was veroordeeld. Door het Openbaar Ministerie bij bet gerechtshof te 's-Gravenhage werd heden bevestiging geëischt van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij een win kelbediende te Schiedam tot 2 jaar gevan genisstraf is veroordeeld wegens diefstal van verschillende sommen gelds (samen ongeveer f 650) uit de winkellade van 2yn patroon. De verdediger mr. P. H. Court, achtte de verklaring van den hoofdgetuige onbetrouw baar en beval overigens den bekl. in 's rechters clementie ook op grond van zijn gunstig ver leden. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 30 Mei. Ongevallenwet. (Vervolg.) Den heer VAN NIEROP heeft de ervaring geleerd dat deze zaak niet privaatrechtelijk is te regelen. Een halve maatregel baat ook niet. Daarom neme men dit ontwerp aan. Spr. stelt hetnuteenei'Rijksverzekeringbank in het licht, die veel objectiever kan oor- deelen. Morgen 14 uur voorlzetting. Zitting van Donderdag 31 Mei. (Per Telegraaf Bjj het vooitgezet debat wees de heer MELVJL VAN LIJNDEN er op dat de Regee- ring door het weigeren van eene novelle om aan d« bezwaren te vooi komen, de reddings plank ten eenenmale ter zijde heeft geschoven. Uoewel instemmende met het grondbeginsel van het ontwerp, heeft spr. tegen de regeling zeer groote bezwaren. Met een beroep op het Engel-clie systeem dat ten genoegen ran de <ln:u bij betrokkenen werkt, betoogt ook spreker dat een regeling op privaatrechtelijke wijze wel dggelijk moge lijk is. Bg eene dergelijke ïegeling wordt liet particulier initiatief niet gedood, blijft de verzekering de zaak van patroon en werkman. [Jij komt er dan ook tegen op dat deze materie die uit haar aard een privaatrechtelijke zaak is, door het ontwerp wordt omgezet in een publiekrechtelijke, waardoor de regeling noodzakelijk duur en bezwarend voor de industrie wordt, niet begrepen wordt, con tracten schept en bij de uitvoering groote ontevredenheid zal wekken. Wegens het dooden van het particulier initiatief, den onnoodig zvvaren druk op de nijverheid en de onbillijkheid dat niet allen van staatswege verzekerd wordeD, zal spreker tegen het ontwerp stemmen. De heer GEERTSEMA was ook tegen het ontwerp nu de Regeering vooralsnog geen novelle had toegezegd. Hij bestrijdt den dwang die de industrie wordt opgelegd door de monopoliseerende Rijksbank, die z. i. uit haar aard en strekking zal voeren tot staatsso cialisme. Een stelsel daarentegen in den zin van het amendt.-De Beaufort, waarbij de werk gevers vrij zijn in hun verzekeringsplicht behoudens zekerheidsstelling. De hoofdbegin selen van het regeeringsontwerp blijven daar door onveranderdhet recht van den werk man op schade blijft gehandhaafd, en de werkman is verzekerd dat hij ontvangt wat hem toekomt; en de werkman blijft vrij tegenover den werkgever. Hij boopt dat de Regeering aan zijn wenscfc zal voldoeD, anders zal hij tegen het ontwerp stemmen, omdat hij deze regeling een ge vaarlijk precedent acht voor de toekomst. De heer 'VAN WUCK verklaarde zich ook tegen het ontwerp, dat geen rekening houdt met het particuliere initiatief en een knak is voor de particuliere fondsen. Spr, is niet tegen dwang van overheidswege, maar de dwang door dit ontwerp opgelegd gaat in verkeerde richting. Het ontwerp wil den urbeider beschermen, maar loopt kans den arbeid te dooden. On billijk is ook de .ongelijkmatige werking van de voorgedragen regeling. Niet een deel maar alle weiklieden, met alleen werklieden in fabrieken, maar ook die op het land moeten verzekerd worden. Allen zijrj burgers. Zoolang niet de on macht of de onwil van het particulier initia tief is gebleken, gaat 't niet aan tot den voor gestelden Stnatsd wang over te gaan en daarom zal lijj tegenstemmen. De heer RA11USEN deelde geheel het standpunt van den tegenstander den heer Van Bonefal Fauie. Ook hij betoogde dat de zaak op pnvaatiechlelijke wijze is te regelen, door uitbreiding van deartt. 1401 en volgende van het Burg. Wetboek. Spreker gaf eenige denk beelden aan de haud,'ten belooge dat de werkman bij de door hem voorgestane rege ling dezelfde, ja meer zekerheid en waar borgen heeft. Spreker weigert zijn stem aan het ont werp, omdat het strijdt tegen de roeping van den Staat, die oide moet houden, maar geen beroep moet uitoefenen. Instelling van de Rijksbank is z. i. een onbillijke en onrecht matige daad, waarvan het noodeloos gevolg zal zjjn de vernietiging van de verzekerings- industrie. Daarom raadt hij de Regeering aan eene privaatrechtelijke regeling te beproeven. De heer VAN ZINNICQ BERGMANN ver klaarde eveueens om principieele bezwaren niet met het ontwerp te kunnen medegaan. Spreker twijfelt niet of de Minister van Waterstaat zal bij verwerping bereid zijn eene beteie regeling voor te stellen. Daarentegen was de heer VAN ASCII VAN WIJCK voor aanneming, maar niet voor onveranderde invoering der wet. Echter ziet hjj in aanneming een middel om tot wijzi gingen te komen om het verderfelijke van de wet weg te nemen, in den geest van het amend.De Savornin Lobman. De regeering kon z. i. beloven dat initiatief niet te zullen tegenwerken. Na de pauze werden eenige wetsontwer pen goedgekeurd, o. a. tot wijziging van de gestichienwet, naturalisatiën van It. I. Baar, E. Breit en anderenbetreffende de instal latie van het rechtsgebouw te 's-Gravenhage vergelding tijdelijke diensten met pensioen; onteigening voor spoorweg JoureLemmer en voor overbrugging Oude M,.a: bij Spijke- nisse drinkwalei leiding te Soerabaja; en geweren wet. Bij de behandeling van laatstgenoemd ont werp, drong de heer VAN ALi'HEN aan op spoedige aanschaffing van het benoodigde aantal wapenen. De heer BERGSMA ver klaarde tegen de wet te zullen stemmen als protest tegen het stelsel dat macht boven recht gaat. Hij zal voortaan eiken gulden wei geren die bestemd kan worden dat vervloekte stelsel te handhaven. De heer MELVIL VAN LIJNDEN zal juist voor het ontwerp stemmen om het recht te verdedigen tegenover de macht. Bij dit laatste sloot de MINISTER zich aan. Afstemming was z. i. geen 'actisch middel om het recht over de macht O doen zegevieren. Het ontwerp werd aangenomen met 41 tegen 3 stemmen. (Fennema, Alberda en Bergsma). Daarna werd hervat het debat over de Ongevallenwet. De heer ROELL verdedigde verzekerings- phekt door middel van een Rijksverzeke ringsbank, als waarborg dat de werkman ontvangt wat hem toekomt. Bij aanneming van de wet laat de regeling z. i. ruimte voor verbetering. Het percentage dat deze wet aan de industrie oplegt, door de Regeering berekend op 2 van liet Joon, is voor spre ker ook geen bezwaar. Van deze berekening neemt spreker acte. Mocht dus eventueel blijken na invoering der wet dat de Regee ring zich heeft vergist en de kosten meer bedragen, dan verwacht hij dat de bepalin gen zoodanig zullen worden gewijzigd, dat dit percentage tot 2 van het loon zal wor den teruggebracht. Dan vreest spreker geenszins van de wet ondergang van de Ne derlandsohe nijverheid. De heer VAN LIER motiveerde ook zijn stem voor het ontwerp. De absolute zeker heid voor den werkman dat hij krijgt wat hem toekomt, krijgt hij wel van de Rijks bank, niet van de particuliere maatschap pijen. Hij betwist ook dat de Rijksbank duurder zou zijn. De heer ALBERDA VAN EKEN- STEIN beschouwde dit ontwerp als een der nuttigste voorstellen dezer Regeering, waar voor Jiij haar hulde bracht. De Rijksbank moet z. i. voor den werkgever eerder aange naam dan nadeelig zijn. De heer VLIELANDER HEIN betuigt tegenstander van dit ontwerp te zijn. Men heeft willens en wetens de rechtsverhouding tusschen patroon en werkman publiekrech telijk gemaakt om ihaar aan de privaatrech telijke justitie te onttrekken. Gemeentelijk bekeer. Door een vijftal raadsleden te Haarlem zal een voorstel worden ingediend by den Raad daartoe strekkende dat voortaan alle takken van gemeente'-jken dienst (wate hiding, reini ging, de as. verlichtiDgsfabriekuo enz.) zullen worden beheerd door eene commissie uit den Raad. Tot dusver was dit beheer in handen van B. en W., meer speciaal van den wethouder van publieke werken. Tegen de prostitutie. De gemeenteraad van Zwolle besloot het houden van openbare huizen van ontucht te verbieden. Scheveningen. De opening der nieuwe établissementen op den standboulevard is bepaald op Zondag a. s. De eleclriscke verliehtingsinstallatie van het Kurhaus, geleverd door de firma B. L. Vogels-Dolhain, electro-techmsch-bureau al hier, bestaat in hoofdzaak nit twee gasmoto ren, ieder van ongeveer 100 paardenkracht. Deze nivtoren drijven door middel van drijf riemen twee dynamo's, die op haar beert in verbinding staan met een prachtig gemon teerd schakelbord, hetwelk gelegenheid geeft den stroom tot verlichting door alle gebouwen te verdeden en de accumulatoren- batterij te laden. Deze bestaat uit 248 cel len. De verlichting wordt voor het oogenblik gegeven ongeveer door 1325 gloeilampen in Hotel en Kurhaus, 375 lampen ra de loka len, 400 lampen in de verschillende winkels aan land- en zeezijde van het Kurhaus. De lift in het hotel en de ventilatoren in de nieuwe winkelgalerij worden insgelijks eletrisch gedreven. De verlichting wordt nog uitgebicd met booglampen op en om bet in aanbouw zijnd wandelhoofd (Pier) en met gloei- en boog licht in het feestgebouw op dit waudelkoofd. De Amsterdamsche typografen. Het aantal van de uitgesloten typografen, steendrukkers, binders enz. is nog met volle dig bekend. Volgens het „Volksdagblad" kan men echter aannemen, dat het over do honderd loopt. Onder de uitgesloten en van de Electri- sclie Drukkerij behooren o. a. de corrector, die tijdens de staking weigerde als zetter op to treden, en Kroll Sr., die sedert de oplich ting van „De Telegraaf" de opmaker van het blad was. Bij elkaar zijn 75 volwassenen, meeren- deels vaders van huisgezinnen, buiten werk. Festival. Te 's-Graverizande zal Maandag 4 Juni een festival worden gehouden, uitgeschreven door het fanfare-gezelschap «Kunstmin", waaraan 20 muziekkorpsen van elders, te zamen ruim 300 leden tellende, zullen deelnemen, 's Avonds zal op het feestterrein een concert worden gegeven door de kapel van het regi ment grenadiers en jagers, te 's-Gravenhage. Het feestterrein wordt eleclrisch verlicht. De moord te Oud-Gastel. De „Pr. N.-Br. Ct." geeft nog eenige bij zonderheden omtrent de vermoedelijke dade- res van den moord te Oud-Gastel. Nad'at zij er in geslaagd was het huis van do vermoorde vrouw binnen te dringen, werd deze, Piëta geheeten, wakker en sprong op. Op de vraag wat zij kwam doen, ant woordde de verdachte, dat zij om geld kwam. Piëta antwoorddeGe komt om te stelen, Kee, maar ge zult geen gold hebben, ik zal de zaak aangeven. 'Daarop antwoordde de vrouw: Dan maak ik ce nog liever kapot. Meteen vloog ze Piëta naar den hals en wrong dien dicht; toen zullen waarschijn lijk de gehoorde kreten zijn geuit en moet, zooals aan het lijk is bemerkt, nogal tegen stand geboden zijn. Tocli schijnt door be nauwdheid en schrik het slachtoffer vrij spoedig kracht en bezinning te hebben ver loren en was heb wijf in staat den zooge- naamden maststrop te leggen. Ook deze omstandigheid lijkt ongelooflijk, maar toen de officier van justitie op den grond ging liggen, gaf zij duidelijk aan, hoe zij het had aangelegd. Eerst slaagde zij bij dit onderzoek er met in, naar men zegt, een maststrop te leggen, maar een tweede po ging gelukte. Toen nu het slachtoffer ge worgd was, schijnt zij naar boven te zijn ge gaan, om te zien of wellicht het nichtje dat toevallig afwezig was daar sliep, en na zich overtuigd te hebben, dat het ledi kant ledig was, brak zij in het voorkamertje de kast open en haalde daar liet goud eu liet. geld er uit. Daarop werd de terugweg aan vaard. In den morgen na den moord ging zij naar Roozendaal en door een koopvrouw in si naasappelen was gezien, dab zij den winkel van den goudsmid binnenging. Deze omstan digheid bracht tot de ontdekking. Zij werd door den goudsmid, diens knecht en vrouw herkend; eerst beweerde zij het goud te hebben gekregen, maar toen bij de huiszoe king nog een doosje met goud gevonden werd, bekende zij alles en beweerde en bleef beweren, dat haar man onschuldig was. Aan de ,.N. R. Ct." schrijft men: Vrouw Van den Broek, de moordenares van Piëta van Nispen, te Oud-Gastel (N.-B.) lieeft in de gevangenis bekend den moord des nachts tusschen 12 en 1 uur gepleegd te hebben. Haar man heeft niets geweten en wist des morgens zelfs niet, dat zijn vrouw des nachts het huis was uit geweest. Zij heeft slechts 52 gestolen en eenige gouden sieraden, die in het bedstroo van vrouw Van den Broek zijn teruggevonden en daarvoor heeft zij een moord gepicegd. Nog steeds Appeltern. De hoofdpersonen van het Appelternsche drama gaan zich allen elders metterwoon vestigen. Nu weder verhuist de vrouw van M. Scherf! naar de provincie Utrecht. Hare hofstede is verhuurd aan Protestantsche lie den. Alleen D. woont nog te Appeltern, maar •ok hij zal moeten verhuizen. (»N. R. Ct.") Alweer het mes. Bij een ernstige vechtpartij te Tegelen kreeg zekere B. eenige gevaarlijke messte ken. De d'ader, een Duitscher, en woonach tig te Venlo, is aldaar in zijn woning gear resteerd en naar de strafgevangenis overge bracht. De mishandelde verkeert in levens gevaar; hij is gehuwd en vader van een tal rijk gezin. Noodlottige val. Op de R.-k. meisjesschool te Arnhem is Woensdag een meisje, dochter van den arbei der K., zoodanig gevallen, dat zij hersen-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2