BINNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzaken. TL AARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Teeteelt Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. ari tot April in Natal en den Vrijstaat to Telde is geweest.. Eerst deed hij dienst in de Boe re ill a agcrs om Ladysmithlater bege leidde hij een transport naar den Vrijstaat, ten gevolge waarvan hij ten slotte terecht kwam bij een Vrijstaatsdh kommando uit Vrede, omtrent 1200 man stonk, dat op zich genomen had. de Van Reenenspas en de an dere passen ia het Drakengebergte te bewa ken. Etter heeft, ronduit gezegd, geen aan gename herinneringen aan zijn verblijf jn Afrtka behouden. Rij heeft de bezwaren on dervonden van liet groote versc-hil in karak ter tuisschen Boeren en Europeaan. Hij zegt, dat do Boeren do mannen van het Roode Kruis, zoolang zij niet van nabij met ele am bulance bekend waren, voor mdnuge-is hiel den, die op liet. geld der republiekc-n kwa men teren gedurende den oorlog en spevu- Ieerden op een goed baantje m de toekomst Als zij, eenmaal in de hospitalen opgenomen zagen, dat al wat hun werd toegediend uit Nederland afkomstig en niet Necte-rland-eh geld betaald was, kwamen rij wol is waar tot billijker gedaditen. Vaar overigens luidden de verplegers van het Roode Kruis te velde geen Hagen over al te lastige dankbaarheid aan de zijde der Boeren. Het Vrede-kom- raando had met veel te doen. De bergpas sen, welke liet bewaakte, schenen den Eti- gelsoben zóó wemig verkieslijk toe, dat zij ze, na de opheffing van het beleg van Lady smith, in den gewone» zin des woords linies lieten liggen. Het Vrede-kommando zag van do toppen zijner bergen den vijand in het dal langs zidh heen treikken, Noordwaarts •Veel vechten en schieten heeft Etter dus daarboven, soms 6000 voet boven den spiegel der zee, niet bijgewoond. Het. Vre do-kom m a nd o was recht eigenzin nig. Toen generaal Prinsloo zijn wensch te kennen gaf, dat het kommando dwars dooi den. Vrijstaat op Kimberley zon aantrekken, kwamen de mannen na ko; t beraad tot liet besluit, dat zij den gen*"-* J rijn verzoek zou den weigaren; zij wilden liun eigen district, en de nabuurschap huner hoofdplaats, Vre de, niet verlaten om zoo var van honk te gaan. Tot in het laatst van April bleef Etter in den Vrijstaatin het i cgm van Mei ging hij te Lorenyo-Marquez weder scheep naar Europa. Het totaal van de bij den voorzitter-pen ningmeester van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangen giften is thans f206,274.395. Het personeel van de Ned. Roode Kruis ambulances op dit oogenbük nog in Zuid- Afrika aanwezig, bestaat uilfe artsen, "15 ver pleegsters, 7 verplegers en 2 administrateurs. De Nederlandsche Vrouwenbond ter Inter nationale ontwapening zal nogmaals, door een petitie welke gepubliceerd zal worden dadelijk na Pinksteren in alle bladen, eene poging doen om de den Boeren dreigende inlijving hunner Staten alsnog af te wenden. Thans is bij de familie te Ierseke officieel bericht ingekomen, dat haar zoon en broeder A, Willemsen, onderwijzer, den 27 Februari in den slag bij Coienso Is gesneuveld. Ongevallenwet. Vóór de Ongevallenwet stemden de heeren Van Nierop, Alberda, Welt, Roell, Rengers, Fransen van de Putte, Van Alphen, Nebbens Sterling, Bergsnrm, Van Asch van Wijck, Van Hal, Van Lier, Nysingh, Sassen, Prinzen, Van Swinderen, Van Nispen, Pijnacker Hordijk, Fennema en Vening Memesz. Tegen de heeren Viruly, Vlielander Hein, Kist, Van Boneval Fanre, Michiels van Kes- senich, Godin de Beaufort, Melvil van Lijn den, 's Jacobs, Van Pallandt, Geertsema, Bult man, Schimmelpenninck, Rutgers v. Rozen burg, Thooft, Van Wijck, Regout, Breebaart, Cremers, Dyckmeester, Laan, Rahusen, Van Heek De Jong, v. d. Does de Willebois, v. Zinnicq Bergmann, Merckelbach, Van den Biesen, Reekers en de voorzitter. Afwezig de heer Maynée. Tegen gestemd hebben dus al de katholie ken met uitzondering van de heeren Sassen, Prinzen en Van Nispen (9)al de anti-revo lutionairen met uitzondering van den heer Asch van Wijck (5) en verder een vijftiental liberalen van verschillende nuance. Eén der afgevaardigden uit Limburg, de heer Maynée, was door ziekte afwezig. De ministerraad is gistermiddag tegen 4 uur in gewone vergadering bijeengekomen. Naar men aan de ,-Tel." meldt was de indruk van verscheidene leden van beide tak ken der wetgevende macht omtrent de ge volgen van de verwerping der Ongevallen wet op het al of niet aanblijven van het mi nisterie of een gedeelte daarvan, dat de re- geeringsverklaringen, gisteren in de Kamer afgelegd, nog geen grond geven, om aan het ontstaan van een minis texieéle crisis to ge- Jooven. Heden seint men ons uit 's Gravenhage Voor zoover tot heden bekend is, heeft het Ministerie nog geen beslissing genomen omtrent de politieke gevolgen van en zijn eigen voornemens na de verwerping der Ongevallenwet door de Eerste Kamer. Vredes-conferentle. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin het verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen geratificeerd. Ook van andere regeeringen is bericht ont vangen dat dit zal gebeuren. De ratificatie door de Souvereinen varj Engeland en Duitschland wordt spoedig tege moet gezien. Liberale Unie. De heer EL A. Smidt, vooratter van het bestuur, opende heden de algemeene vergar dering der liberale Unie met de gewone politieke rede, waarin bij een blik wierp op het verleden jn verband met de wetgeving voor de toekomst. Hij betoogde dat ofschoon de wetgevende macht langzaam voort schrijdt, er toch op totstandkoming van me nige wet mocht gewezen worden. Met leed wezen gewaagde hij van de verwerping dooi de Eerste Kamer van dc Ongevallenwet Gaarne zou, meende spi do Liberale Unie zien dat de wetgever zich weldra onledig kon houden met verbeteringen in den landbouw in den woningen- en den volksgezondheids- toesiand, in het brengen van hei-vormingen der strijdmacht. Van een wet tot hervorming van hot kies recht verwacht de liberale Unie niet veel omdat het enkel een technisch© verbeteun geldt, en niet den grondslag van liet kies recht raakt, en deze zaak nu is het hoofdmo ment der agenda die aan deze vergadering wordt voorgelegd Het bestuur heeft zich met de voorbereiding dezer zaak bezig go- houden en het resultaat daarvan m de be kende circulair© nedergelcgvl. De bespreking daarvan niooht, wensch te spieker, stiekken tot heil des Vaderlands Hierna deelde de \oorzitter mede dat aan den secietaris-, den heer P. J. de Wit, op zijn verzoek wegens vermeerdering zijner werk zaamheden eervol ontslag was verleend Zijn plaats was nog niet weder ingenomen, doch dc lieer Zei voider. Utrecht, had zich na het vertrek van den heer De Wit met liet socre- tauaat belast. Uit de naamlijst bleek dat de Liberale Urne thans mam 3300 leden telt. De veiga denng ging hierop te 11 uur over in connté- neraal en wordt te i bui heropend. Aangenomen werd zonder debat een mo tie, door het bestuur -voorgesteld, waarin de verwerping der Ongevallenwet door de Eer ste Kamer diep betreurd en de wensch uitge sproken. wordt, dat een nieuwe wet op den grondslag als die verworpen werd, spoedig moge tot stand komen. In zake het kiesrecht deelde de voorzitter mede dat het bestuur geen aanleiding had gevonden om wijziging te brengen in zijn voorgesteld besluit, vervat in de Jariuari- cireulaire Ongewijzigd stelde het bestuur deze motie, de wvnscheJijklieid uitsprekende van grondwetsherziening, zoodra de poltieke omstandigheden dit veroorloven, om te go- raken tot invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en mogelijk te maken kies recht voor vrouwen. Na langdurig debat werd aangenomen een door Utrecht voorgesteld© wijziging om do woorden „en toekenning van kiesrecht te schrappen. Uitgesproken wordt dus de wenschelijk- heid dat algemeen kiesrecht voor mannon en vrouwen mogelijk worde. De motie werd, aldus gewijzigd, aangeno- meu met 59 tegen 3 stemmen, en de verga dering hierna gesloten. Mr. F. Aliing Mees. De lieer mr. F. Alting Mees, gisteren te Amsterdam op ruim S0-jangen leeftijd over leden, had zich, na te Groningen in de rech ten gepromoveerd te zijn, in 1844 als advo caat en procureur te Batavia gevestigd en bekleedde daar- achtereenvolgens de betrek king van president van de Javasche Bank en die van president van het Hooggerechts hof in Ned.-Indië. Na zijn terugkeer hier te lande in. 1876 werd hij geroepen tot dé hooge betrekking van minister van Koloniën, was daarna lid van den Raad van State en de laatste 11 ja ren, na den Staatsdienst verlaten te heb ben, was hij president van de Nederlandsche Handelmaatschappij. De overledene was com an deur in de ordo van den Nederlandschen Leeuw en ridder- grootkruis in de orde van de Eikenkroon. Men meldt ons uit Den Haag De Regeering is wel degelijk werkzaam aan het voorbereiden van een voorstel tot wettelijke Landbouwvertegenwoordiging. Dit zeer omvangrijke Jonderwerp eischt een nauw keurig en grondig onderzoek waarmede de Regeering zich geregeld bezig houdt. De heeren Vas Visser, voorzitter, en Bau- duin, hoofdbestuurslid der Hoil. Maatschappij van Landbouw, zjjn benoemd tot juryleden voor de veeinzendingen ter Parjjsche tentoon stelling en vertrekken Woensdag a.s. naar Parjjs. n- - j j r- j OVERSCHIE, 2 Juni. Tot bestuurder van de Christelyke School is benoemd de heer A. Poot Sz., die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. OVERSCHIE, 2 Juni. Bij de te Rotterdam gehouden aanbestedingen, vanwege dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland is hat on derhoud gedurende een jaar van het schut- verlaat alhier gegund aan den minsten in schrijver J. van Kempen alhier voor f305. OVERSCHIE, 2 Juni. De kinderen dei- hoogste klasse openb. school alhier zullen 5 Juni e.k, onder leiding van het hoofd der school, den heer P. Sr. Hack, een uitstapje gaan maken naar Utrecht, Zeist en Driebergen. 'OVERSCHIE, 2 Juni. Gisterenavond om streeks 11 uur werd door een drietal kerels door middel van een tilbury uit een weiland aan den Beukelsiijjk onder deze gemeente een paard ontvreemd. Aan de Schiekade te Rotterdam werden de dieven door eenige bur gers opgemerkt en nagezet, doch de dieven wisten te ontkomen. OVERSCHIE, 2 Juni. Hedenmorgen viel een man hier in zjjn woning vau de trap met het ongelukkig gevolg dat hij den hals brak en onmiddelljk stierf. OVERSCHIE, 2 Juni. Een voerman uit ■dezo gemeente reed zonder licht met paard en wagen in de Van Ier TaJcstraat te Rot terdam. De wagen was met varkensvoeder beladen. Tegen dit zonder licht rijden maak te een poht-is-agent bezwaar. Hij gelastte den bestuurder stil te houden om zijn naam op te nemen. De voerman reed echter door. Met behulp van een anderen agent tracht ten nu de beide politiemannen den wagen tegen te houden, door er van achteren aan te trekken. Zij trokken echter zoo hard, dat zij het achterstel van den wagen in hun han den hielden, terwijl de voerman met het voorstel doorreed. Maar daar nu het var kensvoeder op de straat begon te vallen, was de man uit deze gemeente wel genoodzaakt stil te houden. Toen eerst kreeg men rijn naam en woonplaats te weten. Hedenavond te 8Vs uur vergadert de kies- vereeniging «Schiedam" in een der lokalen van het Volkshuis. Aan de orde is o. m het stellen van een candidaat voor de a. s. gemeen teraadsverkiezing (vac.-v. Buijsen). Hedenavond vergadert mede de R.-K. Kies- vereeniging >/Recht, Plicht en Orde." De afdeelingsvereeniging district III heeft als voorioopig candidaat gesteld den heer Am. Zoetmulder S.Jzn. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Ne- derland en Oranje" heeft candidaat gesteld den heer J. O. Bender, reeds candidaat der Christ.-Ilistorischen. De heer Bender heeft de candidatuur aan genomen. Tot bestuurslid van den Cbrist.-Hist. Ivie- zr-rsbond, afd. «Schiedam" is herkozen de heer J. J. Gabel. gelegd worden, en wat het schooltoezicht en de gemeentebesturen in deze te doen heb ben. Het is ©en eenvoudig en helder geschreven boekje, dat zeker welkom zal zijn aan allen die iets met de leerplicht te maken hébben. Perosie gaat nu te Praechi een cantate schrijven «Moses", tekst naar het Oude Testa ment in verzen van Cameroni en Croci. Het werk zal bestaan uit een proloog en drie deelen en voert tot den tocht naar de Roode Zee. Als het bijval vindt zal Perosi een vervolg componeeren. De O ostonrijk sdie Franciscaner pater Hartmann, Porosi's concurrent, die met rijn eerste oratorium „St. Petrus" te Rome zoo veel succes had, schrijft nu een oratorium „St. Francisous" op ceu tekst van mgr. Gliezri, bisschop van Orte. Het zal einde Sep tember te Rome worden uitgevoerd. De nfdeeiing van de R.-K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde" voor District III hield gisteren-avond eene vergadering, waarin hare president, de heer J. M. Beukei s G. Czn., als bestuurslid werd herkozen. (»N. S. Ct.") De commissie voor de tentoonstelling van iFloialia" hield heden zitting tot uitgifte van de plantjes aan hen die zich daartoe hadden doen inschrijven. Van de 1250 ingeschrevenen hebben zich er 1130 aangemeld; aan hen werden van de 2000 aangevraagde plantjes 1840 stuks uitgereikt, zoodat <r nog 160 zijn overge bleven. De Oranje-collecte voor de Christ, school aan de Broersvest, alhier dezer dagen gehou den, heeft opgebiacht f 183.30 netto, d. i. f15 meer dan het vorig jaar. De algemeene vergadering der Nationah Chi Ltcn-Geheelonthouders Yereenigiog, voor het jaar 1900, zal alhier gehouden worden op 26 en 27 September. Wij vernemen dat daarbij zullen optreden als sprekers de predikanten dr. Westrik te Zutphen en ds. Montijn te Maassluis. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte L. O. mej. A. M. van Emmerik, alhier. Morgen zullen de haringschepen, die voor de zomervisscherij in gereedheid gebracht zijn, met vlaggen getooid in de haven liggen. Uit de «Locomotief": «Schiedam krjjgt voor Indië een concur rent te Semarang. Het kapitaal is grooten- deels volteekend tot oprichting eener fabriek te Semarang om jenever en brandewijn te stoken uit rjjst. De proeven van deze alcoholica gemaakt volgens een procédé van den heer v. d. B. d'O., zijn zeer goed geslaagd." 'De wielerclub «de Maas" alhier is voor nemens den 17n dezer wedstrijden te houden. Morgen is het vlaggetjesdag. Dan zullen naar ouden trant de schepen voor de zomer visscherij, geheel opgeknapt en met vlaggen getooid met de koppen op de kant liggen. Dan zal ook zeker weder een talrijk publiek de havenkade vullen en zal de haven daardoor die eigenaardige levendigheid vertoonen die aan den vlaggetjesdag zoo iets «eigens" geeft. 'Eergisterenavond werd alhier op aanwij zing van een te 's Gravenhage wonend loge menthouder aangehouden A. van der M., die zich niet ontzien had om, na hem eerst voor f 40 te hebben opgelicht, met zijn beste pak aan de reis naar Vlaardingen te ondernemen, waar hg veel verbljjf houdt. Na afgifte van liet pak kleeren, werd hij weder voorioopig op vrije voeten gesteld. Naar wjj vernemen, heeft de firma A. Hoogendijk Jzn. te Vlaardingen in een harer vischkaren van haar filiaal te IJmuiden twee kabeljauwen bewaard van den 2den Maart af. De dieren komen thans uit de hand eten en krijgen 3 4 4 wjjtings per dag. De beestjes zijn desniettemin broodmager. Met de hand strijkt men de dieren over den rug zonder ze te verontrusten. De firma heeft de dieren aan de diergaarde te Amsterdam aangeboden. (»N. R. Ct.".) 'Heden wordt per Eng. s.s. San ga ra van Hamburg versvacht 3200 vaatjes bus kruit, wegende netto 12479 KG. bruto 16365 KG. De partij zal tijdeljjk worden geborgen in den lichter Alida Adrian a, schipper Groeneveld, gelegen aan de kruilhaven tegen over Vlaardingen om binnen enkele dagen met hetzelfde stoomschip te worden vervoerd naar de Westkust van Afrika. De dames G. J. Dirkzwager, A. E. Maas en J. C. L. Reeser zullen Dinsdag of Woens dag a. s. rondgaan om de jaarlijksche bijdra gen te innen voor het Hospitaal-Kerkschip. De «N. R. Ct" verneemt dat mevr. Mina ErfmannSasbach met het volgend seizoen terugkeert tot het Tivoli-Gezelschap, waaraan haar man verbonden blijft. Na «Langs lijnen van geleidelijkheid", waar van de Juni-aflevering van de «Gids" weder een honderd bladzijden bevat, zal in dit tijd schrift van Louis Couperus een nieuwe roman verschijnen «De stille kracht". Bij de uitgevers J. Noorduyn en. Zoon te Gorindhem verschijnt zooeven. een werkje, getiteld: De leerplichtwet, bevattelijk uit eengezet en toegelicht voor ouders, onder- wijzera enz., door O. A. Zelv-elder, arron.dis- sements-schooloprioner. Het- behandelt achtereenvolgens 'b school onderwijs en het huisonderwijs, in het bij zonder de rechten en plichten van ouders, voogden en verzorgers daarbij, geeft aan wel ke plichten door deze wet op de onderwijzers De raadsman van de wed. Sörensen heeft cassatie aangeteekend van liet veroordeelend arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage Naar wij vernemen, heeft de Hooge Raad in de quaestie der Gist- en Spiritusfabriek van den heer Van Marken te Delft beslist, dat de directie niet gedwongen kan worden op het loon te korten fen behoeve van den fiscus. („HbL") Voor de op Woensdag voor do rechtbank to Middelburg aan te vangen behandeling van de zaak tegen Misseghers, beklaagd van den bakenden, afsdhuwelijfcen moord te Koe wacht, is het aantal deskundigen en getui gen, met die van do zijde der verdediging medegerekend, gestegen tot 80. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij die in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taai. Akte voor gymnastiek of vrije en orde- oefmingen der gymnastiek strekt tot aan- beveling. («Stct.") De vereeniging »Het Ned. Rundvee-Stam boek" zal haar algemeene vergadering hou den op Dinsdag 26 Juni te Veendano. Tot de punten van behandeling behoort o. a. Welke belangen heeft het Nederlandsche Rundiee-Stamboek bij een wijziging in de landbouw-vertegenwoordiging Het hoofdbestuur stelt oor een commissie van 3 leden te benoemen. Neji. IIerv. Kerk. Beroepen: te Dorkwerd c a H. Kwint te Nieuw- en St. Jooslland. Te Noorden B. Tichelman, cand. Bedankt: voor Ankeveen, door C. Larg- hout, cand. Geref. Kerken. In den ouderdom van 66 jaren is te Giand- Rapids overleden een oud-Nederlander, dr II. Beuker, predikant en professor aan de theologische school aldaar, die vóór zijn ver trek naaar Amerika tal van jaren predikant bij de toenmalige Christ. Geref. kerk te Leiden was. Bedankt: voor Zwai tsluis, A. v. Dijken, te Aalten B. Ev. Lutii. Kerk, In de ring Amsterdam is als Secundus-lid voor de Synode in de plaats van ds. C. F. Westermann gekozen ds, C. A. Evelein, pred. te LeideD. R. K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Westwoud den heer P. Vrome- slejjn, en tot pastoor te De Rijp den heer J. H. Theijs die kapelaan was te 's-Graven hage (II. Jacobus). Oud Kath. Kerk. Naur wij vernemen zal de oud-katholieke aartsbisschop te Utrecht, de heer G. Gul, zelf het ambt van pastoor bij de O.-K. ge meente van de H.H. Maria en Ursula te Delft (Begijnhof) waarnemen, als opvolger van pas toor C. A. Harderwijk, die 17 April te Delft overleed. («N. R. Ct.") Hooger onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doc toraal examen in de rechten afgelegd door den heer A. Slob. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexa men geneeskunde de heer J. H. Zaajjer; voor het candidaats-examen geneeskunde de heer Ph. M, van der Haervoor het candidaats- examen godgeleerdheid eerste gedeelte de heer J. W. Zaalberg; voor het propaedeu- tisch examen godgeleerdheid de heeren M. van Leeuwen en D. A. Vorster. Bevorderd tot arts de heer M. SteiTelaar. Geslaagd voor het le gedeelte van het arts examen de heeren L. P. van der Sman en A. P. J. Verschoor. Utrecht. Theor. apoth. ex. de heeren Hendr. Cohen en Hartog Cohen. Aanv. ex. Dier- en Delfst. de heeren J. Koert en I. Harting. Bevorderd tot Semi-arts de heer C. Lulofs. Bevorderd tot arts de heer J. W. Hoeffelman. Groningen. Het doctoraal-exnmen in de klassieke letteren is met goed gevolgd afge legd door den heer M. A. Schepers voor het candidaats-exameu in de godgeleerdheid, 2e ged., slaagde de heer J. W. van Petegem. Lager Onderwijs. Blijkens mede&eeling jd de „Stct." no. 121 zullen dit jaar de examens iter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van Jager onderwijs in de Franscho taal wor den gehouden, in de maand Augustus, zoo moodig ook ini het laatst van Julidie voor de Engelsche en Hoogduitscbe talen, zoowel1 voor het lager als voor 't middelbaar ondier- wijs, in dö maand Augustus, zoo noodiig aan vangende in het laatst van Juli die tot het geven van onderwijs in. de gymnastiek, zoo wel voor de akte lager onderwijs (vak S), be doeld in art. 65 dér wet op het lager onder wijs, als voor het middelbaar onderwijs, in de maand! Augustus, zoo noodig odk in Sep tember die tot het geven van lager en. mid delbaar onderwijs in de land- an in de tuin- Jiouwkunda en voor middelbaar onderwijs in de houtteelt in de maanden Augustus en Sep tember; die tot hlet geven van lager onder wijs in hot hamdeekenen an van middelbaar ondorwijïs in. heb hand- en rechtlijnig teeke- nen en do perspectief en die voor boetseeren zullen worden gehouden in dei m aandien Augustus en September en zoo noodig ook in October. Zie vorder de „Stct." Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld tien onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijkgestelden daar te lande. Voor de a.s. algemeene vergadering van het Nederl. Landbouwcomité is nog aan de orde gesteld sBehandelmg van het vraagpunt: Mag invoer van buitenlandsch slachtvee in Neder land worden toegelaten in betrekking tot het belang van den af/et van den Nederland schen vee-stapel naar het buitenland en den gezondheidstoestand van dien veestape! in het binnenland in te leiden door den voor zitter," en, dBespreking van het wetsontwerp staats zorg-paardenfokkerij". De lieer W. A. Coolen heeft een nota in gezonden omtrent verbetering van de rechts zekerheid van den grondeigendom door middel van verbetering van het kadaster. Aan het Dagelyksch Bestuur van het Ne- deriandsche Landbouwcomité te 's-Graven hage heeft de heer U. G. Schilthuis Jr. te Groningen op tot hem gerichte uitnoodiging een praeadvies uitgebracht over Duniformileit van gewicht bij den verkoop van granen aan de Nederlandsche landmarkten". Een wezenlijk praktisch gevolg stelt hij zich voor den landbouwer van uniformiteit van gewicht bij den verkoop van granen aan de Nederlandsche markten niet voor en even min acht hij zulk eene uniformiteit van belang met het oog op daarvan te verwachten geldelijke voordeelen. Bovendien vreest hij dat pogingen tot het bereiken dezer unifor miteit op onoverkomelijke praktische bezwa ren af zouden sluiten. De IXe groote nationale schietwedstrijd der Kon. Vereen, van Ned. Scherpschutters zal dit jaar van 11 tot en met 19 Augus tus te Iloorn worden gehouden. Tentoonstelling van Zeewezen. Op de aanstaande tentoonstelling van het Nederlandsche Zeewezen wordt een vertrek gewijd san Michiel Adriaansz. de Ruijter, Tal van voorwerpen op hem betrekking heb bende zij o toegezegd, zooals zjjn sabel, zijn bjjbel, de gouden ketting hem door de Stalen aangeboden enz. Paardenmarkt. Woensdag a.s. heeft te Delft de groote voorj aars-paarden markt plaats. Wieier ongeluk. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Woens dag 11. op de Waltham-baan te New-York plaats gehad. In een wedstrijd van vior te gen vier met gangmaking, zijn door den val van den .bekenden Franschen rijder Cham pion een aantal deelnemers over elkaar ge vlogen en kwam een gangmiakende petro leum tandem, bereden door Shafford Mi- les, in volle vaart eerst tusschen de toeschou wers, waarvan velen gewond werden, en daarna zoo hevig tegen een paal, daf beide rijders bijna oogenblikkeiijk gedood werden. Toen en nu. Edmond Rostand is onder de tooneelschrg- vers van deze dagen een, die het meeste geld verdient. Zjjn aAiglon" brengt gemiddeld 11,000 francs per dag op, dat is 1300 francs «tantièmes"zijn «Cyrano de Bergerat" brengt thans gemiddeld 20,000 francs per avond op, dat is 1200 francs «tantièmes". Rostand verdient tegenwoordig dus dagelijks 2500 fr, met twee stukken. Wat een con trast met de honoraria van vroegeren tijd. Racine kreeg voor zjjn «Andromaque" in 't geheel 150 daalders en Quinauit voor zijn eerste werken slechts 50 daalders. Vorstelijke inkomens. De Czaar van Rusland heeft een inkomen van 200 pond sterling per uur, de Sultan een van 170, de Kiezer van Oostenrijk een van 100, De Duitsehe Keizer een van 90, de Koning van Italië een van 66, Koningin Victoria een van 66, de President der Fran sche republiek een van 50 en de Koning dei- Belgen een van 17 pond sterling. Stijging van waardeering. Graaf Isaac de Camondo heeft geweigerd de beroemde pendule van Falconnet «les Trois Graces" voor 1.000.000 francs te ver- koopen. Zjjn -vader had haar gekocht voor 101.000 francs. Dit kunstwerk werd eerst betaald door den heer Bannheim met 1500 fr. en later door baron Double met 7000 fr. Brood en spiritus. In een beschouwing over „Afvalindustrie" zegt dr. Leignes Bakhoven in het „Tijdschr. v. Toeg. Scheik. en Hyg." Wanneer men deeg met gist doorkneedt, ontstaan in de massa -koolzuur eu spiritus. De hoeveelheid spiritus is één procent, dus betrekkelijk gering in verhouding tot de an dere gassen, die evenzeer hij het bakken uit de ovens ontwijken. 1 stpiritus en 1 koolzuur, dus 2 van het deeg, gaan op deze wijze voor ons :i' rf"*0 r j&st* if ar*»

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2