BINNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzaken. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landtoouw en Yeeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. ari tot April in Natal en den Vrijstaat te velde is geweest,. Eerst deed hij dienst in de Bberenlaagers om Lady smithlater bege leidde Ixij een. transport naar den Vrijstaat, ten gevolgo vaarvan hij ten slotte terecht kwam bij een Vrijstaatsdii komlnando uit Vrede, omtrent 1200 man sterfk, dat op zich genomen had, de Van Reenenspas on de an dere pasen in het Drake ngtibergte te bewa ken. Etter heeft, ronduit gezegd, geen aan gename herinneringen aan zijn verblijf in Afrika behouden. Hij heeft do bezwaren on dervonden van het groote verschil in karak ter tussch-en Boeren en Europeaan. I'ij zegt. dat do Boeren do mannen van het Roode Kruis, zoolang zij niet van nabij met de .un- 'builance bekend waren, voor indringer-t hiel den, die op het geld dei republieken kwa men teren gedurende oen oorlog en specu leerden op een goed' baantje m de toekomst. Als zij, eenmaal in de hospitalen opgenomen zagen, dat al wat hun verd toegediend uit Nederland afkomstig en met Nederlandse!: geld betaald was, kwamen zij wol is waar tot billijker geda-dh'tcn. Maar overigens hadden de verplegers van het Roode Kruis te velde geen klagen over al te lastige dankbaarheid aan do zijdo der Boeren. Hot Vredo-kom mando had niet veel te doen. Do bergpas sen, welke het bewaakte, schenen den En- gelschen zóó weinig verkieslijk toe, dat zij ze, na de opheffing van het beleg van Lady- smith, in don .gewone» zin des woords links lieten liggen. Hot Vrede-kommando zag van de toppen zijner bergen den vijand in liet da-i Daags vkih hoen frakken, Noordwaarts Voel vechten en eehieten hoeft Etter dus daarboven, soms 6000 voet boven den spiegel der zeo, niet bijgewoond. Het Vrede-komm and o was reolit eigenzin nig. Toen generaal Prinsloo zijn wensch te kennen gaf, dat hot kommando dwars door den Vrijstaat op Kimberley zou. aantrekken kwamen do mannen na kort beraad tot het besluit, dat zij den geu»ra zijn verzoek zou den wei-gerenzij wilden liun eigien district, en de nabuurschap huner hoofdplaats, Vre de, niet verlaten om zoo ver van honk te gaan. Tot in heb laatst van April bleef Etter in den Vrijstaat; in het 1 cgm van Vei ginw hij to Lorenjo-Mnrquez weder scheep naar Europa. Het totaal van de bij den voorzitter-pen ningmeester van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangen giften is thans f206,274.395. Het personeel van de Ned. Roode Kruis ambulances op dit oogenblüc nog in Zuid- Afrika aanwezig, bestaat uilfe artsen, 15 ver pleegsters, 7 verplegers en 2 administrateurs. De Nederlandsche Vrouwenbond ter Inter nationale ontwapening zal nogmaals, door een petitie -welke gepubliceerd zal worden dadeljjk na Pinksteren in alle bladen, eene poging doen om de den Boeren dreigende inlijving hunner Staten alsnog af te wenden. Thans is bij de familie te Ierseke officieel bericht ingekomen, dat haar zoon en broeder A.Willemsen, onderwijzer, den 27 Februari in den slag bij Coienso !s gesneuveld. Ongevallenwet. Vóór de Ongevallenwet stemden de heeren Van Nierop, Alberda, Welt, Röell, Rengers, Fransen van de Putte, Van Alphen, Nebbens Sterling, Bergsma, Van Asch van Wjjck, Van Hal, Van Lier, Nysingh, Sassen, Prinzen, Van Swinderen, Van Nispen, Pijnacker Hordijk, Fenoema en Vening Meinesz. Tegen de heeren Viruly, VlieJander Hein, Kist, Van Boneva! Faure, Michiels van Kes- senich, Godin de Beaufort, Melvil van Lijn den, 's Jacobs, Van Pallandt, Geertsema, Bul t- man, Schimmelpenninck, Rutgers v. Rozen burg, Thooft, Van Wjjck, Regout, Breebaart, Cremers, Dyckmeester, Laan, Rahusen, Van Heek De Jong, v. d. Does de Willebois, v, Zinnicq Bergmann, Merckelbach, Van den Biesen, Reekers en de voorzitter. Afwezig de heer Maynée. Tegen gestemd hebben dus al de katholie ken met uitzondering van de heeren Sassen, Prinzen en Van Nispen (9)al de anti-revo lutionairen met uitzondering van den heer Asch van Wijck (5) en verder een vy (tiental liberalen van verschillende nuance. Eén der afgevaardigden uit Limburg, de heer Maynée, -was door ziekte afwezig. De ministerraad is gistermiddag tegen 4 uur in gewone vergadering bijeengekomen. Naar men aan de „Tel." meldt was de indruk van- verscheidene leden van beide tak ken der wetgevende macht omtrent de ge volgen van de verwerping der Ongevallen wet op het al of niet aanblijven van het mi nisterie of een gedeelte daarvan, dat de ro- geeringsverklaringen, gisteren in d-e Kamer afgelegd, neg geen grond geven, om aan het ontstaan van een nrinisterieole crisis te ge- looven- Heden seint men ons uit 's Gravenhage Voor zoover tot heden bekend is, heeft het Ministerie nog geen beslissing genomen omtrent de politieke gevolgen van en zijn eigen voornemens na de verwerping der Ongevallenwet door de Eerste Kamer. Vredes-conferentle. Naar wjj vernemen heeft H. M. de Koningin het verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen geratificeerd. Ook van andere regeeringen is bericht ont vangen dat dit zal gebeuren. De ratificatie door de Souvereinen van Engeland en Duitschland wordt spoedig tege moet gezien. Liberale Unie. De heer E. A. Smidt, voorzitter „van het bestuur, opende heden de algemeene verga dering dier Liberale Unie met de gewone politieke rede, waarin hij een blik wierp op het verleden in verband'met de wetgeving voor de toekomst. Hij betoogde dat ofschoon de wetgevende macht langzaam voort schrijdt, er toch op totstandkoming van me nige wet mocht gewezen worden. Met leed wezen gewaagde hij van de verwerping door de Eerste Kamer van dc Ongevallenwet. Gaarne zou, meende spr de Liberale Unie zien dat de wetgever zich weldra, onledig kon hoosden met verbeteringen in den landbouw, m den woningen- en den volksgezondheids toestand, in het brengen van hervormingen der strijdmacht. Van een wet tot hervorming van het kies recht verwacht de Libeiale Unie met veel omdat liet enkel een technische verbeterin geldt, en met den grondslag van het kies- xecht raakt, en dezo zaak nu n> het hoofdmo ment der agenda die a an deze vergadenn wordt voorgelegd. Het bestuur heeft zicii niet de voorbeieiding dezer zaak bczi" houden on het re-.ulta.it daarvan in de be kende circulaire nedergelegd. De besprekin daarvan mocht, wensclite spreker, strekken tot heil des Vaderlands. Hierna deelde de voorzitter mede dat aan den secretaris, den hoer P. J. de Wit, op zijn verzoek wegens vermeerdering zijner wei'k zaamlieden eervol ontslag was verleend Zijn plaats was nog niet weder ingenomen, doch de lieer Z-elvelder, Utrecht, had zich na het vertrok van den lieer De Wit met het secre tariaat bela-,t. Uit de naamlijst bletk dat de Liberale Unie thans ruim 3300 leden telt. De verga dering ging hierop te 11 uur over in comité generaal en wordt te 1 uur heropend. Aangenomen werd zonder debat een mo tie, door het bestuur voorgesteld, waarin de verwerping der Ongevallenwet door de Eer sto Kamer diep betreurd en de wenscli uitge sproken wordt dat een nieuwe wet op den grondslag als die verworpen werd, spoedig moge tot stand komen. In zake het kiesrecht deelde de voorzitter mede dat het bestuur geen aanleiding bad gevonden om wijziging te brengen in zijn voorgesteld besluit-, vervat in do Januari- cireulaire. Ongewijzigd stelde het bestuur doze motie, de wenschelijkheid uitsprekende van grondwetsherziening, zoodra de poltiekt omstandigheden dit veroorloven, om te ge raken tot invoering van algemeen kiesrecht voor t annen en mogelijk te maken kies recht voor vrouwen. Na langdurig debat werd aangenomen een door Utrecht voorgestelde wijziging om do woorden „en toekenning van kiesrecht te schrappen. Uitgesproken wordt dus do wensdxelijk- lieid dat algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk worde. De motie werd, aldus gewijzigd, aangeno men met 59 tegen 3 stemmen, en. de verga dering hierna gesloten. Mr. F. Ailing Mees. f De hoor mr, F. Alting Mees, gisteren te Amsterdam op ruim 80-jarigen leeftijd over leden, had zich, na te Groningen in de rech ten gepromoveerd te zijn, in 1844 als advo caat en procureur te Batavia gevestigd' en bekleedde daar achtereenvolgens de betrek king van president van de Javasche Bank en die van president van het Hooggerechts hof in Ned,-Indië. Na zijn terugkeer hier te lande in 1876 werd liij geroepen tot de hooge betrekking van minister van Koloniën, was daarna lid van den Raad van State en de laatste 11 ja ren, na den Staatsdienst verlaten te heb ben, was hij president xan de Nederlandsche Handelm aatedhappij. De overledene waa com an deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder grootkruis in de orde van de Eikenkroon. Men meldt ons uit Den Ilaag De Regeering is wel degelgk werkzaam aan het voorbereiden van een voorstel tot wettelijke Landbouwvertegenwoordiging. Dit zeer omvangrijke jonderwerp eischt een nauw keurig en grondig onderzoek waarmede de Regeering zich geregeld bezig houdt. De heeren Vos Visser, voorzitter, enBau- duin, hoofdbestuurslid der Hol!. Maatschappij vnr> Landbouw, zijn benoemd tot juryleden voor de veeinzendingen ter Parijsche tentoon stelling en vertrekken Woensdag a.s. naar Parjjs. OVERSCHIE, 2 Juni. Tot bestuurder van de Christelijke School is benoemd de heer A. Poot Sz., die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. OVERSCHIE, 2 Juni. Bij de te Rotterdam gehouden aanbestedingen, vanwege dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland is het on derhoud gedurende een jaar van het schut- verlaat alhier gegund aan den minsten in schrijver J. van Kempen alhier voor f305, OVERSCHIE, 2 Juni. De kinderen dei- hoogste klasse openb, school alhier zullen 5 Juni e.k. onder leiding van het hoofd der school, den heer P. Sr. Hack, een uitstapje gaan maken naar Utrecht, Zeist en Driebergen. 'OVERSCHIE, 2 Juni. Gisterenavond om streeks 41 uur werd dooi een drietal kerels door middel van een tilbury uit een weiland aan den Beukelsdjjk onder deze gemeente een paard ontvreemd. Aan de Schiekade te Rotterdam werden de dieven door eenige bur gers opgemerkt en nagezet, doch de dieven wisten te ontkomen. OVERSCHIE, 2 Juni. Hedenmorgen viel een man hier in zyn woning vau de trap met het ongelukkig gevolg dat hij den hals brak en onmiddeltjk stierf. OVJ3RSGH3E, 2 Juni. Een voerman uit dezo gemeente reed zonder licht met paard en wagen in de Van Ier Takstraat te Rot terdam. De wagen was met varkensvoeder beladen. Tegen dit zonder licht rijden maak te een poiitie-agent bezwaar. Hij gelastte den bestuurder stil te houden om zijn naam op te nemen. De voerman reed echter door. Met behulp van -een anderen agent tracht ten nu de beide politiemannen den wagen tegen te houden, door er van achteren aan te trekken. Zij trokken echter zoo hard, dat zij het achterstel van den wagen in hun han den hielden, terwijl de voerman met het voorstel doorreed. Maar daar nu het var kensvoeder op de straat begon te vallen, was de man uit deze gemeente wel genoodzaakt stal to houden. Toen eerst kreeg men zijn naam en woonplaats te weten. Hedenavond te 8Vs uur vergadert de kies- vereeniging «Schiedam" in een der lokalen van het Volkshuis. Aan de orde iso. m. het stellen van een candidaat voor de a. s. gemeen teraadsverkiezing (vac.-v. Buijsen). Hedenavond vergadert mede de R.-K. Kies- vereeniging «Recht, Plicht en Orde." De afdeelingsvereeniging district III heeft als voorloopig candidaat gesteld den heer Aru. Zoetmulder S.Jzn. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Ne- derland en Oranje" heelt candidaat gesteld den heer J. O. Bender, reeds candidaat der Ciirist.-llistorischen. De heer Bender heeft de candidatuur aan genomen. Tot bestuurslid van den Christ.-Ilist. Kie- zersbond, afd. «Schiedam" is herkozen de lieer J. J. Gabel. De afdeeling van de R.-K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" voor Distiict Iff hield gisteren-avond eene vergadering, waarin hare president, de lieer E. J. M. Beukers G. Czn., als bestuurslid werd herkozen. (»N. S. Ct."> De commissie voor de tentoonstelling van «Floiaha" hield heden zitting tot uitgifte van de planijes aan hen die zicli daartoe hadden doen inschrijven. Van de '1250 ingeschrevenen hebben ziefi er 1430 aangemeldaan hen werden van de 2000 aangevraagde plantjes 4840 stuks uitgereikt, zooJat er nog 460 zijn overge bleven. De Oranje-collecte voor de Christ, school aan de Broersvest, aihier dezer dagen gehou den, heeft opgebiacht f483.30 netto, d. i. f45 meer dan het vorig jaar. De algemeene vergadering der Nationale Christen-Geheelonthouders Vereeniging, voor het jaar 4900, zal alhier gehouden worden op 26 en 27 September. Wij vernemen dat daarbij zuilen optreden ais sprekers de predikanten dr. VVestrik te Zutphen en ds. Montijn te Maassluis. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte L. 0. mej. A. M. van Emmerik, alhier. Morgen zullen de haringschepen, die voor de zomervisscherij in gereedheid gebracht zijn, met vlaggen getooid in de haven liggen. Uit de «Locomotief": «Schiedam krjjgt voor Indië een concur rent te Semarang. Het kapitaal is grooten- deeis volteekend tot oprichting eener fabriek te Semarang om jenever en brandewijn te stoken uit rijst. De proeven van deze alcoholica gemaakt volgens een procédé van den heer v. d. B. d'O., z\jn zeer gced geslaagd." gelegd worden, en wat het schooltoezicht en de gemeentebesturen in deze te doen heb ben. Het ie een eenvoudig en helder geschreven boeltje, dat zeker welkom zal zijn aan allen dïe iets met de leerplicht te maken hebben. Perosie gaat nu te Pracchi een cantate schrijven «Moses", tekst naar het Oude Testa ment in verzen van Cameroni en Croci. Het werk zal bestaan uit een proioog en drie deelen en voert tot den tocht naar de Roode Zee, Als het bijval vindt zal Perosi een vervolg componeeren. De Oostenrijksche Franciscaner pater Hartmann, Perosi's concurrent, die met zijn eerste oratorium „St. Petrus" te Rome zoo veel succes had, schrijft nu een oratorium „St. Franciscius" op een tekst van mgr. Gliezzi, bisschop van Orte. Het zal einde Sep tember te Rome word en uitgevoerd. De raadsman van de wed. Sörensen heeft cassatie aangeteekend van het veroordeeiend arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, beeft de Hooge Raad in dc quaes tic der Gist- en Spiritusfabriek van den hoor Van Marken te Delft beslist, dat de directie niet gedwongien kan warden op het loon te korten ten bahoeve van den fiscus. („Hbl.") Voor de op Woensdag voor de rechtbank te Middelburg aan te vangen behandeling van de zaak tegen Misseghers, beklaagd van den bakenden, afedku wel ijlken moord te Koe wacht, is het aantal deskundigen en getui gen, met die van de zijde der verdediging modegerekend, gestegen tot 80. 'De wielerclub «de Maas" alhier is voor nemens den 17n dezer wedstrijden ie houden. Morgen is het vlaggetjesdag. Dan zullen naar ouden trant de schepen voor de zomer visscherij, geheel opgeknapt en met vlaggen getooid met de koppen op de kant liggen. Dan zal ook zeker weder een talrjjk publiek de havenkade vullen en zal de haven daardoor die eigenaardige levendigheid vertoonen die aan den vlaggetjesdag zoo iets «eigens" geeft. 'Eergisterenavond werd alhier op aanwij zing van een te 's Gravenhage wonend loge menthouder aangehouden A. van der M., die zich niet ontzien had om, na hem eeist voor f40 te hebben opgelicht, met zijn beste pak aan de reis naar ViaardiDgen te ondernemen, waar hij veel verblgf houdt. Na afgifte van het pak kleeren, werd hij weder voorloopig op vrije voeten gesteld. Naar wjj vernemen, heeft de firma A. Iloogendijk Jzo. te Vlaardingen in een barer vischkaren van haar filiaal te Umuiden twee kabeljauwen bewaard van den 2den Maart af. De dieren komen thans uit de hand eten en krijgen 3 a 4 wjjtings per dag. De beestjes zijn desniettemin broodmager. Met de hand strijkt men de dieren over den rug zonder ze te verontrusten. De firma heeft de dieren aan de diergaarde te Amsterdam aangeboden. (»N. R. Ct.".) 'Heden wordt per Eng. s.s. S a n g a r a van Hamburg verwacht 3200 vaaijes bus kruit, wegende netto 12479 KG. bruto 16365 KG. De partij zal tijdelgk worden geborgen in den lichter Alida Adrian a, schipper Groenevéld, gelegen aan de kruithaven tegen over Vlaardingen om binnen enkele dagen met hetzelfde stoomschip te worden vervoerd naar de Westkust van Afrika. De dames G. J. Dirkzwager, A. E, Maas en J. C. L. Reeser zullen Dinsdag o( Woens dag a. s. rondgaan om de jaarlijksche bijdra gen te innen voor het Hospitaal-Kerkschip. De «N. R. Ct" verneemt dat mevr. Mina EifmannSasbach met het volgend seizoen terugkeert tot het Tivoli-Gezelschap, waaraan haar man verbonden blqft. Na «Langs lijnen van geleidelijkheid", waar van de Juni-allevering van de «Gids" weder een honderd bladzijden bevat, zal in dit tijd schrift van Louis Couperus een nieuwe roman verschijnen «De stille kracht". Bij de uitgevers J. Noorduyn. en Zoon te Gorinahem verschijnt zooeven een werkje, getiteld: De leerplichtwet, bevattelijk uit- e en gezet en toegelicht voor ouders, onder wijzers enz., door C. A. Zei voider, arrondis- swmen te-school opzien er. Het behandelt achtereenvolgens 't school onderwijs en het huisonderwijs, in het bij zonder de rechten, en plichten van. ouders, voogden en verzorgers daarbij, geeft aan wel ke plichten door deze wet op de ouderwijzers Ned. IIerv. Kerk. Beroepen: te Dorkwerd c a. II. Kwint, te Nieuw- en St. Joo->tland. Te Noorden, B. Tichelman, cand. Bedankt: voor Ankeveen, door C. Lang- hout, cand. Geref. Kerken. In den ouderdom van 66 jaren is te Grand Rapids overleden een oud-Nederlander, dr. II. Beuker, predikant en professor aan de theologische school aldaar, die vóór zijn ver trek naaar Amerika tal van jaren predikant bij de toenmalige Christ. Geref. kerk te Leiden was. Bedankt: voor Zwartsluis, A, v. Dijken, te Aalten B. Ev. Lutii. Kerk. In de ring Amsterdam is als Secundus-lid voor de Synode in de plaats van ds. C. F. Westermann gekozen ds. C, A. Evelein, pred. te Leiden. R. K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Westwoud den heer P. Vrome- steijn, en tot pastoor te De Rijp den heer J. H. Theijs die kapelaan was te 's-Graven hage (H. Jacobus). Oud Kath. Kerk. Naar wij vernemen zal de oud-katholieke aartsbisschop te Utrecht, de heer G. Gul, zelf het ambt van pastoor bij de O.-K. ge meente van de H.H. Maria en Ursula te Delft (Begijnhof) waarnemen, als opvolger van pas toor C. A. Harderwijk, die 17 April te Delft overleed. («N. R. Ct.") Hooger onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doc toraal examen in de rechten afgelegd door den heer A. Slob. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men geneeskunde de heer J. H. Zaaijer; voor het candidaats-examen geneeskunde de heer Ph. M. van der Haervoor het candidaats- examen godgeleerdheid eerste gedeelte de heer J. W. Zaalberg; voor het propaedeu- tisch examen godgeleerdheid de heeren M. van Leeuwen en D. A, Vorster. Bevorderd tot arts de heer M, Steflelaar. Geslaagd voor het le gedeelte van het arts examen de heeren L. P. van der Suian en A. P. J. Verschoor. Utrecht. Theor. apoth. ex, de heeren Hendr. Cohen en Hartog Cohen. Aanv. ex. Dier- en Delfst. de heeren J. Koert en I. Harting. Bevorderd tot Semi-arts de heer C. Lulofs. Bevorderd tot arts de heer J. W. Hoeffelman. Groningen. Het doctoraalexamen in de klassieke letteren is met goed gevolgd afge legd door den heer M. A. Schepers voor het candidaats-examen in de godgeleerdheid, 2e ged., slaagde de heer J. W, van Petegem. Lager Onderwijs. Blijkens mededeeling in de „Stct." no. 121 zullen dit jaar de examens tor verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche taal wor den gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook ini het laatst van Juli; die voor de Engelsche en Hoogduitsclie talen, zoowel' voer het lager als voor 't middelbaar ondlar- xvijjs, in da maand Augustus, zoo noodag aan vangende in het laatst van Juli; die tot het geven van onderwijs in de gymnastiek, zoo wel voor de akte lager onderwijs (vak S), be doeld in ank 65 dér wet op het lager onder wijs, als voor het middelbaar onderwijs, in de maand! Augustus, zoo noodig ook ini Sep tember; die tot het geven van lager en mid delbaar onderwijs in de land1- en in de tuin- Jjouwkunde en voor middelbaar onderwijs in "<ie houtteelt in de maanden Augustus en Sep tember; die tot het geven van lager onder wijs in het hamdeekenen en vaan middelbaar onderwijs in heb hand- en rechtlijnig teeke- nen en de perspectief en die voor boetseeren zullen worden gehouden in de maanden Augustus en September en zoo noodig ook in October. Zie verder de „Stct." Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlsndsch-Indië kunnen worden gesteld tien onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij die in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. Akte voor gymnastiek of vrije en orde oefeningen der gymnastiek strekt tot aan- beveling.(iStct.") De vereeniging »Het Ned. Rundvee-Stam boek zal haar algemeene vergadering hou den op Dinsdag 26 Juni te Veendam. lot de punten van behandeling behoort o. a. Welke belangen heeft het Nederlandsche Rundvee-Stamboek bij een wijziging in de landbouw-vertegen woordiging Het hoofdbestuur stelt voor een commissie van 3 leden te benoemen. Voor de a.s. algemeene vergadering van het Nederl. Landbouwcomité is nog aan de orde gesteld sBehandeling van het vraagpunt: Mag invoer van buitenlandsch slachtvee in Neder land worden toegelaten in betrekking tot het belang van den af/et van den Nederland- schen veestapel naar het buitenland en den gezondheidstoestand van dien veestapel in het binnenland in te leiden door den voor zitter," en, «Bespreking van het wetsontwerp staats zorg-paardenfokkerij". De heer W. A. Coolen heeft een nota in gezonden omtrent verbetering van de rechts zekerheid van den grondeigendom door mi.ldei van verbetering van het kadaster. Aan het Dagelijksch Bestuur van liet Ne- deilandsche Landbouwcomité te 's-Giaveri- hage heeft de heer U. G. Schilthuis Jr. te Groningen op tot hem gerichte uitnoodiging een praeadvies uitgebracht over «uniformiteit van gewicht bij den verkoop van granen aan tie Nederlandsche landmarkten". Een wezenlijk praktisch gevolg stelt hij zich voor den landbouwer van uniformiteit van gewicht bij den verkoop van granen aan de Nederlandsche markten niet voor en even min acht hg zulk eene uniformiteit van belang met het oog op daarvan te verwachten geldelijke voordeelen. Bovendien vreest hij dat pogingen tot het bereiken dezer unifor miteit op onoverkomelijke praktische bezwa ren af zouden stuiten. De IXe groote nationale schietwedstrijd der Kon. Vereen, van Ned. Scherpschutters zal dit jaar van 14 tot en met 19 Augus tus te Hoorn worden gehouden. Tentoonstelling van Zeewezen. Op de aanslaande tentoonstelling van het Nederlandsche Zeewezen wordt een vertrek gewijd aan Michiel Adriaansz. de Ruijter. Tal van voorwerpen op hem betrekking heb bende zijn toegezegd, zooals zijn sabel, zijn bjjbel, de gouden ketting hem door de Staten aangeboden enz. Paardenmarkt. Woensdag a.s. heeft te Delft de groote voorjaars-paardenmarkt plaats. Wieier ongeluk. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Woens dag JI.1. op do Waltham-baan te Ncw-York plaats gehad. In een wedstrijd van vier te gen vier met gangmaking, zijn door den val van den bekenden Franschen rijder Cham pion een aantal deelnemers over elkaar ge vlogen en kwam een ga ngmalkende petro- lemntande-m, beraden door Shafford ei'. Mi les, in volle vaart eerst tussohen de toeschou wers, waarvan velen gewond werden, en daarna coo hevig tegen een paal, dat. beide rijderrj bijna oogenbbkkelijk gedood werden. Toen en nu. Edmond Rostand is onder de tooneelschrjj- vers van deze dagen een, die het meeste geld verdient. Zijn «Aiglon" brengt gemiddeld 11,000 francs per dag op, dat is 1300 francs «tantièmes"zijn «Cyrano de Bergerat" brengt thans gemiddeld 20,000 francs per avond op, dat is 1200 francs «tantièmes". Rostand verdient tegenwoordig dus dagelijks 2500 fr. met twee stukken. Wat een con trast met de honoraria vau vroegeren tijd. Racine kreeg voor zijn «Andromaque" in 't geheel 150 daalders en Quinault voor zijn eerste werken slechts 50 daalders. Vorstelijke inkomens. De Czaar van Rusland heeft een inkomen van 200 pond sterling per uur, de Sultan een van 170, de Kiezer van Oostenrijk een van 100, De Duitsche Keizer een van 90, de Koning van Italië een van 66, Koningin Victoria een van 66, de President der Fran sche republiek een van 50 en de Koning der Belgen een van 17 pond sterling. Stijging van toaardeering. Graaf Isaac de Camondo heeft geweigerd de beroemde pendule van Falconnet «les Trois Graces" voor 1.000.000 francs te ver- koopen. Zgn vader had haar gekocht voor 10i.000 francs. Dit kunstwerk werd eerst betaald door den heer Bannheim met 1500 fr. en later door baron Double met 7000 fr. Brood en spiritus. In een beschouwing over „Afvalindusfcrie" zegt dr. Leignes Bakhoven in het „Tijdselir, v. Toeg. Scheik. en Hyg." Wanneer men deeg met gist doorkneedt, ontstaan in de massa koolzuur en spiritus. De hoeveelheid spiritus is één procent, dus betrekkelijk gering in verhouding tot de an dere gassen, die evenzeer bij het bakken uit de ovens ontwijken. 1 spiritus en 1 koolzuur, dus 2 van het deeg, gaan op deze wijze voor ons

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6