STADSNIEUWS. YL A A R DING EN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Statcn-Generaal. Na de in hooge mate door haar betreurde beslissing van de Eerste Kamer der Staten-Generaal betref fende het wetsontwerp der Onge vallenwet heeft de Regeering met ernst overwogen wat haar in 's lands belang te doen stond. Zij is eenparig tot de overtuiging gekomen, dat het haar plicht is als nog eene poging te doen om onver wijld eene wettelijke voorziening in de geldelijke gevolgen van ongeval len tot stand te brengen. Een ont werp wordt in gereedheid gebracht, gebouwd op dezelfde grondslagen als het door de Tweede Kamer met zeer' groote meerderheid aangenomene, doch zekere bevoegdheden toeken nende aan de werkgevers met be trekking tot de wijze waarop zij aan hunne geldelijke verplichtingen jegens de Rijksverzekeringsbank kun nen voldoen. De Regeering is voornemens ten deze met bijzonderen spoed te han delen. Zij wenscht alles te doen wat in haar vermogen ligt om tot stand- koming eener wet, waarbij de be langen van duizenden onzer medebur gers zoozeer betrokken zijn verzeke ring te bevorderen. Gemengd Nieuws. 5Hoe heeft zij zich nn van deze hare taak gekweten? Ter nchtige vervulling daarvan moest op den voorgrond staan, dat, waar bereids in den kring barer Departementen, in bijzondere vereenigingen of wel op parti culier initiatief, een deel van den socialen arbeid was aangevat, en tot dat doel instel lingen in het leven waren geroepen, onze Maatschappij dezen arbeid in de vooitzetting en uitbreiding, en deze instellingen in baar voortbestaan had te helpen en te steunen; en dat, waar het een of ander nog niet had plaats gehad, 2ij in deze richting moest op wekken en sturen, door harerzijds, langs den weg van eigen, zelfstandig ondetzoek, de noodige gegevens bijeen te óreugen en een deugdelijk materiaal te verzamelen, dat tot gids en leiddraad konde strekken aan hen, die ir dezen geest, ten behoeve der arbeiders klasse, wilden werkzaam zijn. En terwijl de practische verwelking der bijeengebrachte bouw-toffen uitteraard in hoofdzaak behoorde te verblijven aan de departementen zelve, moest het werk der Maatschappij als zoodanig noodwendig een kraehtigen prikkel opleveren voor de Over heid, om, waar het uitvaardigen van de vereischte dwingende voorschriften en regelen op dit gebied alleen van haar vermocht uit te gaan, daarin niet te vertragen en daar door de noodige sanctie te geven aan dat gene, wat wèl voorbereid, lot loepassingeen dringende eisch des tijds mocht genoemd •worden. Met te meer grond mocht deze medewer king van overheidswege worden ingewacht, nu tengevolge van de gewijzigde begrippen ten aanzien der roeping van den staat, in betrekking tot alles, wat buiten de eigenlijke zorg voor rechtszekerheid ligt, de vroeger gepredikte theoriën van onthouding van den kant van het staatsgezag, allengskens meer en meer werden en worden vervangen door de practijk van centralisatie in den zin van staatsinmenging en slaatstussehenkomst, daar, waar voldingend blijkt, dat de bevordering der stoffelijke volksbelangen niet afdoende van particuliere zijde kan worden verklagen en gehandhaafd." sVergunt my, na deze vooropzetting, den aangeduiden arbeid onzer Maatschappij in eenige voorbeelden nader te ontvouwen, waar bij ik mg, met het oog op den beschikbaren tijd, tot hoofdtrekken moet bepalen." Achtereenvolgens ging spr. daarop na wat in het laatste tiental jaren is gedaan op maatschappelijk gebied: de in 1891 vpr- schenen leiddraad voor Volksbanken die tot de stichting van eenige bloeiende volksbanken heeft geleid het rapport van hetzelfde jaar over de Begrafenisfondsen en dat van 1895 over de Ziekenfondsenhet beoordeelend overzicht van 4890 van de arbeiderswoningen in Nederland, de grondslag voor verder onder zoek, en het in 1896 verschenen tapport, »Bet vraagstuk der Volkshuisvesting"; het in 1898 openbaar gemaakte rapport aan gaande bescherming van het verwaarloosde kind en de stichting van den Npderlandschen Bond tot Kinderbescherming in 1899; de bemoeiing in zake leerplicht en het nu on langs verschenen rapport over het leerling wezen eindelijk het rapport over het veel zijdige vraagstuk der Armverzorging. Bij al deze onderwerpen bleef de spreker een oogenblik Wil staan, om daarna zgn rede aldus te besluiten k Naast het vele, dat i s verricht, staat nog oneindig veel, wat gedaan moet worden. Ik wijs slechts op de arbeidswetge ving, welke in Nederland nog van jonge dagteekening is en waaraan, ah een zoo kraehtigen en blijvenden steun voor de volks welvaart, ijverig behoort te worden voortge bouwd. Gaarne zou ik hierbij blijven stil staan, doch de tijd dringt om onze werkzaam heden aan te vangen. En voor het doel van dit mij a openings woord, is het minder tsoodig. Dit toch was geen ander, dan om u in enkele trekken het werk der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, over het laatste tiental jaren der negentiende eeuw, als in vogelvlucht te doen overzien, Daarbij de feiten volgende, zoonb die zich hebben voorgedaan, heb ik u mets kunnen mededeeleo, wat u onbekend behoeft te zijn. Doch gij zult met mij van meemng zijn, dat ook de herinnering van hetgeen is geschied, tot groot nut kan strekken, immers tot leering voor de tijden die komende zijn- In elk geval wang ik het veitiouwen uit te spreken dat gij uit deze beknopte herin neringen de levendige overtuiging zult putten, dat onze maatschappij, na eeo beslaan van weldra honderdzestien jaren, wel o u d is geworden, maar geenszins verouderd, welk tijdperk zij zelfs nooit zal kunnen in treden, zoolang zij, lettende op de tee kenen der tyden, en levende met en in de gewijzigde tijdsomstandigheden, blijft voort- arbeiden aan hare grootsche taakhet algemeen volksgel uk te bevor deren. Dat wij allen, naarmate van onze krachten, daartoe medewerken, ééndiachtig en één van 2in. Het Hoofdbestuur, als het centrum, in de aanbrenging en voorbereiding der te be handelen onderwerpen de departemen ten, als de organen der maatschappij in de uitvoering en ruime ontwikkeling daarvan in hunne omgeving; de individueele leden, ook door persoonlijke krachtsinspanning. Geen twijfel alsdan, of langs dezen weg zal aan onze maatschappij eene eereplaats b 1 ij, ven verzekerd in de rij der vereenigingen- die, zij het niet zoo omvangrijk, met de ooze éénzelfde doel beoogen." De rede van den Voorzitter werd met flauw applaus begroet. Uit het intussehen aan de afgevaardigden gedrukt verstrekte jaarverslag bleek o. a. Op 1 April 1900 bedroeg het ledental 43074 tegen 13196 in 1899. Een nieuw dep. werd opgericht te Hoek-van Holland, terwijl te Musselkanaal en Hoogeveen waar- schgnlijk zich weldra afdeelingen zullen con- stitueeren. Daarentegen werden de dep. Deo Ham, Nieuw-Vennep en Usselmonde opge heven. De rekening over 1898 1899 sloot met een batig saldo van 13,080, door eene buitenge wone ontvangst van 12,314, hierna werd kort vermeld hetgeea de verschillende com missies verrichten. Voorts dat een 4e druk van het Nederl. Volksliederenboek is voor bereid. Het schoolfonds bedroeg op 31 December 1899 f 22.608 zoodat over 1899 een bedrag van f 640 werd ingeteerd door vermindering der bijdragen. Hierna volgt eene opsomming der depar tementen welke voor nuttige doeleinden subddiën ontvangen en de bedragen daarvan. Overeenkomstig den te kennen gegeven wen«ch in de vorige aig. verg. is aan den beschrijvingsbrief toegevoegd een overzicht van behoeften en middelen over 19001901. De behoeften zullen zgn f40.918, de midde len f 28.796, zoodat indien alle voorstellen worden aangenomen en uitgevoerd er f12.122 van het kapitaal geleend moet worden. Naar aanleiding van het verlag vroeg Leiden of het houden der propaganda-voor- drachteu aan de verwachting had beant woord Met andere woorden of het ledental er door toegenomen was De secretai is antwoordde hierop dat inder daad vrucht van de daarvoor besieede gelden was gezien, evenwel niet in die mate als het hoofdbestuur wel verwacht had. Leiden zeide nu dat het voorstel in de vorige vergadering door zijne afd. gedaan om de f1000 daarvoor te schrappen, geble ken was niet zooder grond geweest te zijn. II. Na de samenstelling van het kiescollege vermeld in art. 19 der wet, kwamen in behandeling: A. Voorstellen van het Hoofdbestuur ter verdere uitvoering en herinnering van vroeger genomen besluiten. III. Op de begrootiDg voor 19001901 uit te trekken a. voor het jaarboekje f 1400, l. steun vat.' depart, ter zake onderwijs f 3000, voor volksvoorlezingen en volksvermaken 1400, J. volks- en jongelingsbibliotheken f 2000, e, vei koop boeken voor dep. bibliotheken f1500, f. ondersteuningen van algemeenen aard f200. Na verwerping van verschillende amende menten op a, b, c en d werd een door de Fin. Comm. gesteund, doch door het H.B. bestreden amend.-Rolterdam om e tot f 1000 terug te brengen met 441 tegen 278 st. aan genomen en vervolgens de geheele post goed gekeurd. IV. Voor hoogstens 6 kleine volksgeschrif- ten al of niet oorspronkelijk f 800 beschik baar te stellen. V. Voor het houden van voordrachten f 3200 uittetrekken onder de bekende bepa lingen. VI. Voor het bevorderen van het tot stand komen van plaatselijke volksbanken f300. VIL Ter bestrijding van werkloosheid enz. f300 uit te trekken. Goedgekeurd, nadat het H.B. overgenomen had een amend, om de bemoeiingen ook uit te strekken tot losse werklieden, VIII. De pogingen van meer ontwikkelden om de verstandelijke en zedelyke ontwikkeling te bevorderen van minder bevoorrechten door persoonlyke bemoeiing met 1500 te steunen. IX. Aan het schoolfonds f 600 toe te staan mits Volksonderwijs f300 daarin storte. X. Voor bevordering van tijdelijke kookcur sussen en andere huishoudelijke doeleinden f 1200 uit te trekken. XI. Voor het vervaardigen en uitgeven van een handboek voor den timmerman het saldo f72,85, de som daarvoor toegestaan, te besteden. Alle zonder debat en by acclamatie goed gekeurd. Na de pauze diende Haarlem een motie in, strekkende om alle voorstellen, waarvoor gelden op de begrooting moeten worden uitgetrokken, van de agenda af te voeren om zoovee! mogelijk het financieel evenwicht der begrooting te herstellen. Deze motie werd krachtig bestreden door prof. M. W, F. Treub namens het Hoofd bestuur, die in den breede aantoonde dat de Maatschappij op gezonden financieeien bodem staat. De motie werd ondersteund. (De vergadering duurt voort.) Ongevallenwet. Wij vernemen, dat het Bestuur der Veree- niging van Nedei landsche werkgevers na de verwerping der Ongevallenwet heeft besloten aan hare leden voor te stellen het organi- seeren eener gezamenlijke en eenvormige verzekering voor de bij de leden werkzame 60.000 arbeiders tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, wat de uitkeeriDgen betreft op deu voet van het verworpen wetsontwerp. Door den Bond van R. K, Werkliedenden- vereenigingen in het Aartsbisdom is het na volgende telegram verzonden aan de ministers van Waterstaat en Justitie Lely ea Cort van der Linden zHet hoofdbestuur van den Bond van Roomsch- Katholieke Wei kliedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht, betreurt het vo tum der Eerste Kamer, brengt u hulde voor uwe verdediging, en wenscht u moed en "vol harding." (>Cent.") Djambl. Aan het „HM.' wordt van heden uit Ba tavia geseind „De controleur van Moko-Moko meldt, dab •de Djambineezen een inval hebben gedaan m do residentie Benkoelen. De gewapende poli tie tut Benkoelen is ur acbistentie vertrok ken," Heb blad teekent daarbij aan Moko-Moko is de noordelijks to afdeeling van do res. Benkoelen; zij strekt zich zuid waarts tot de rivier Oerè uit. De in den laat- sten tijd voorgekomen woelingen in Dj am In schenen meer naar de Oostkuefc te zijn ge richt, waar Djambi dan ook ligt. Thans zijn de onrustige elementen blijkbaar uit het ge bergte afgedaald in het Noorden van de re sidentie Benkoelen, die op de Westkust van Sumatra ligt. De gewapende politie uit Ben koelen heeft zich vermoedelijk over zee naar Moko-Moko begeven (de hoofdplaats van de gelijknamige af deeling) dat een. vrij belang rijke handelsplaats is. Socialistisch Congres. De Centrale Raad van den Soc. Bond acht het noodzakelijk, om na hot veroenigingscon- gree nog eens een congres te houden, uitslui tend voor afdeelingen en verspreide leden van den SociaJistenbond, ten. einde te be raadslagen over de op het vereenigingscoa- gres genomen besluiten. Het tweede congres zal onmiddellijk na afloop van het eerste plaats hebben. („H. V.") De Ceremoniemeester maakt bij afwezigheid van den Opper-Ceremoniemeester, bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande 6 Juni, wegens het overlijden van Z. G. H. Z. Prins Willem van Hessen en van den Ryn. Do commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het leerplicht-ontwerp vergader de gisteren. *Te Botterdam is hedennacht halftwee overleden een. der veteranen van de Rotter- damsche politie»; de commissaris in de 2e afdeeling, de heer D. M. Ebbe Ier. In 1836 geboren, kwam hij reeds op 17-jarigon leef tijd bij de politie als klerk in dienst, door liep achtereenvolgens alle inspecteursrangen en werd den 27en Februari 1867 tot com missaris bevorderd. Zijn afsterven is voor de justibieele politie eon groot verlies. OVERSCtlJE, 6 Juni. Ons bericht van voor eenige dagen over klok- en torenuur werk is met geheel juist geweest. Klok en torenuurwerk zuilen niet f 3900 kostenin dertijd is er door den raad uitgetrokken en goedgekeurd f 4500. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring dei R.-K. kiesveieeniging i> Recht, Plicht en Orde" werden de heeren W. A. Beukers en mr. TL H. Jansen, ondanks hun verzoek wegens rukke bezigheden niet meer ais bestuurslid in aanmerking te komen, toch tot leden van het bestuur herkozen. Zy ver klaarden echter hunne benoeming met te kunnen aannemen. De nadere bestuurskeuze werd daarna, ook om het vergevorderd uur, tot een volgende vergadering uitgesteld. De Schiedamsche processie naar Kevelaer zal dit jaar op de terugreis Boxmeer be zoeken, ter gelegenheid van het vglde eeuw feest ter vereering van het H. Bloed de- Heeren aldaar. (»N. Sch. Ct.") Bij het concours-festival te Heenvliet, ge houden op tweeden Pinksterdag, behaalde de zangvereeniging aMaarten Luther" alhier den 3en prgs, diploma in de eerste afdeeling zang. Als juryleden traden op de heeren S. Brons, Jozua Schravenzaude en F. Blu- mentritt. Hedenmiddag te 3 uur ontstond verschil van opinie tusschen den kastelein M. aan de Broersvest en een zjjner bezoekers over eeo linancieele quaestie. De hulp van een politie agent werd ingeroepen en bij het levendig argumenteeren viel een groote ruit kletterend in scherven. Nadat nog een agent was verschenen werd de bezoeker, die in abnormalen toestand ver keerde, naar het politie-bureau gebracht. Vele belangstellenden hadden zich natuur lijk om het café geschaard. De 67-jarige B. werd hedenmiddag te 2!/s uur, terwijl hij in de Boterstraat stond, door den hond van den parapluiefabrikant den heer S. op twee plaatsen in den arm gebeten. De man heelt zich onder geneeskundige behan deling gesteld. Krachtens art. 228 der Gemeentewet, in verband met de bepalingen der Wet van den Ssten November 1815, no. 36, zullen alle vorderingen der Gemeente, over het jaar 1896, voor den laatsten Juoi aanstaande moet worden ingediend, wordende na dien termijn alle pretention, overeenkomstig die bepalingen, gehouden voor verjaard eri ver nietigd. Door Burgemeester en Wolhouders dezer gemeente, zal Dinsdag 12 dezer bg inschrij ving eene herverpachting plaats hebben voor eene stoomcaroussel op de aanstaande kermis alhier. Naar wordt gemeld is op het adres der bewoners van de noordzijde der Gedempte Waal, om het front van de kermistenten, kramen enz. ook eens naar hun kant te rich ten, gunstig beschikt. De twee gaslantaarns op de Weslbaven- plaats voor de Visehbank zuilen worden ver vangen door lantaarns van nieuw model en voorzien worden van gasgloeilicht. Deze week is daarmee de proef genomen. 'Morgen (7 Juni vertrekken van Vlaar- dingen 70 schepen ter haringvisscherij. De verkiezing van een lid van den Gemeen teraad vacature A. Luijendijk, zal gehouden worden op Woensdag 20 Juni a. s. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de akte L. O. mej. M. C. van der Endt, alhier. Bij de door de directie der marine te Willemsooid gehouden aanbestedingen van garen en hennep was de firma J. M. Lely alhier minste inschrijver voor f 681. Lijst vaq brieven geadresseerd aan onbe kenden verzonden door het postkantoor te Maassluis in de 2e helft der maand Mei. Mej. K. Mooldijk De Nederlandsche Journalistenkring ver gaderde j.l. Maandag, onder voorzitterschap van dr. A. Kuyper, in Café jParkzicht" te Amsterdam. Na verwerping der motie-Elant c. s. werd de aanhangige statutenherziening aangenomen met 43 stemmen vóór, 10 tegen en 3 blanco en het Bestuur gemachtigd de Koninklqke goedkeuring er op aan te vragen. De behandeling van het aan de orde ge stelde Huishoudelyke Reglement werd met 33 stemmen vóór en 26 tegen verschoven naar een volgende algemeene vergadering, ten einde den leden, die zulks nog wenschen, gedurende 14 dagen gelegenheid te geven om amendementen er op in te dienen. Op voorstel van liet Bestuur werden twee commissies benoemd, éene tot voorbereiding van hetgeen in zake arbitrage kan woiden verricht en éene tot voorbereiding eener pen sioenverzekering. Des avonds vereenigden zich eenige leden aan een diner in het American Hotel. Kantongerecht te Sclitedam. Vonnissen uitgesproken 6 Juni 1900. Schiedam. Verwekken van nachtrumoer: L. v. P., tot f 3 boete subs, 3 dagen hechten. Overtreding vaa de Boterwet A. v. N., tot 16 b. subs. 3 d. h. Openbare dronkenschap P G,, tot f3 b. subs. 2 d. h. Politic-overtreding J. v. N„ P, v. G., J. B. v. d. H„ J. H. W. J. v. d. T. en J. M., ieder tot f 0.50 b, subs» 1 d. h.; C. J. W. C„ M. P., J. T.,E. S.en J. B. F. tot fl b. subs. 1 d» h. Zonder daartoe gerechtigd te zjjn over eens anders grond loopen A. N., L, M., D. Z., A. P. v. d. W., W. C D„ M. M„ M. V. en M. v. d. B. ieder tot f 0.50 b. s. 1 d. h Visseherij-overtreding J. v, O., tot fl b. subs 1 d. h-, met ver beurdverklaring vao het vischtuig. Vlaardinge n. Vi«schery-o vertreding A. R., tot f 1 b, subs 1 d. h.G. v. K en J. v. d. K., tot f 3 b. subs. 3 d. h. Openbare dronkenschap A. B., tot 3 dagen hechtenis (le herh.) Politie-overtreding A. S., tot f0 50 b., J, V., tot f 1 b., J. v. d. K, tot f 2 b. allen subs, 1 d. h.C. v. T., ontslagen van rechtsvervolging. Maassluis. Overtreding van de Boterwet S. v. d. H. wed. E, V., C. P. W., wed. P. D. tot f8 b. subs. 3 d. h. Openbare dronkenschap J v. S., tot fl boete, subs. 1 d. h. Straatschenderij A. P., "W. J. en G. J., ieder tot f 0.50 b. subs. 1 d. h. Overtreding van het Provinciaal Regle ment: L. P. B., tot fl b. subs. 1 d. h. Yrouwenmoord te Koewacht. Men seint ons uit Middelburg: Voor de arrondissements-rechtbank alhier werd heden onder groote belangstelling een aanvang gemaakt met de zaak van den oud- militair O. I. L. Misseghers, beschuldigd van den vrouwenmoord te Koewacht. De bekl. ontkent den moord te hebben gepleegd, maar bekent in intieme verhouding te hebben gestaan tot de vermoorde vrouw. Het getuigenverhoor levert tot nu toe niets bijzonders op. TWEEDE KAMEEL Zitting van Dinsdag 6 Juni. Per Telegraaf.) De MINISTER VAN FINANCIËN legt namens de Regeering de volgende verklaring af Na de Regeeringsverklaring omtrent de Ongevallenwet, kwam m behandeling bet wetsontwerp tób wijziging en aanvulling van sommige bepalingen der wet tot regeling van het Hooger Onderwijs. Art. 1 geeft aan de gemeenten vrijheid op de gymnasia een hooger minerval dan f 100 te heffen met vrijheid van evenredige sdhool- geldheffing, maar dan met een minimum van f 100. 'De heer PIJNAPPEL lichtte een amen dement toe om de evenredige schoplgeldhef- fïng niet te binden aan dat bedrag van ƒ100. Dit voorstel vond steun bij de heeren FE'EF en VAN KARNEBECE2K, maar werd sterk bestreden door den MINISTER VAN BINlNiENLANDSCUE ZAKEN, omdat z. i. de bestaande toestand er zelfs nog slechter door zou worden en aanneming er van zou lei'den tot benadeehng an. het hooger onder wijs. De MINISTER had geen principieel be zwaar tegen een amendt.-Van Gil se ten aan zien. van het schoolgeld van leerlingen, wo nende buiten de gemeente, nl. om dit te re gelen naar een maatstaf bij K. B. vast te stellen. De bedoeling van het voorste!-Van. Gibe is om te zorgen dat bij evenredige school geldheffing met meer gevorderd wordt van. uitwonende leerlingen. Do heer FHRF stelde een amendement voor om geen onderscheid te maken tusschen het schoolgeld van in- en uitwonenden. De heer PIJNAPPEL bestreed dit voor stel, omdat z. i. een gemeente niet verplicht mag worden ten hare koste zich geldelijke opofferingen te getroosten ten gerieve van leerlingen uit andere gemeenten. Het amendement-Pijnappel is verworpen met 51 tegen 14 stemmen. Het amendemen t-Ferf is verworpen met 48 tegen 18 stemmen. Het amendement-Van Gilse is aangeno men met 41 tegen 25 stemmen. Art. 1, aldus gewijzigdwerd met groote meerderheid aangenomen. Goedgekeurd werd ook de instelling van een leerstoel in het Zuid-Afr. recht aan onze universiteiten. De MINISTER had vooraf op eenige vragen van dr. Kuyper o. a. geant woord dat hij in de tegenwoordige omstan digheden geen reden nad gewonden om dit gedeelte van het w. o. uit te stellen, omdat z. i. - - vat ook de toekomst zal brengen m Ziuid-Afrika wel altijd! Hollandeche stam verwanten zullen blijiven wonen die hier te lande willen, studeeren. Afzonderlijke cursus sen in do verschillende deelen van het recht liggen niet in de bedoeling van de Regeering. Vervolgens kwam in behandeling het amendement-De Savornin Lehman, om in het ontwerp het recht tot het afgeven van een certificaat tot plaatsing op de universi teiten te verleenen aan bmnenlandsehe bij zondere gymnasia, behoudens waarborgen voor goed onderwijs. De heer MEES achtte het denkbeeld bil lijk, mits er zekere waarborgen worden ge steld voor gelijkheid met het Staatsexamen. De heer PIJTTERSEN sloot zich hierbij aan. De MINISTER bestreed het amendement dat aan de bijzondere gymnasia het jus pro movendi wil toekennen, als liggende buiten heb kader van het ontwerp. Dit punt is om verschillende redenen thans niet goed te re gelen bij amendement zijn met voldoende waarborgen te verkrijgen. In beginsel is de minister 't met den heer Lohman eens, en hij is bereid een regeling in dien geest voor te stellen. De Minister raadt den heer Lohman ten slotte aan zijn amendement voorloopig in te trekken. De heer LOHMAN meende integendeel dat de gelegenheid gunstig was om verbetering aan te brengen. Hg was bereid zgn amendement aan te vullen met waarborgen voor gelykstelling van het programma. Het vooraf adviseeren van den Senaat is hier niet noodig. Hg wijzigt zijn amendement in dien zin dat de eischen moeten overeenstemmen met die van het program bedoeld in het 3e lid van art. 11 (het program voor het toela tingsexamen tot de Rijksuniversiteiten.) De heer VAN DER BORCH VAN VER- WOLDE juichte het ameddement toe. Het amendement Lohman wordt aange nomen met 70 tegen 4 stemmen. Bootwerkers, schippers enz. Aan hot schrijven van den voorzitter der bootwerkersfederaitio te Rotterdam aan de eargald oorscommissie, waari/i kennis we-rdl gegeven van do totstandkoming der meer uitgebreide federatie en van de Donderdag ra openbare meeting aangenomen motie, was nog toegevoegd, dat de bootweiterscommis- sie zioh bereid verklaarde op verzoek der cargadoors een bijeenkomst bij te wonen. Gistermiddag nu is era cargadoorsvergade- ring gehouden, waarna do volgende brief aan den voorzitter der boofcwerkersfederatie werd gericht „Wij erkennen do ontvangst van uw schrijven van 2 dezer en namen van den in houd nota. Aangezien dit schrijven geen voorstellen maar een mededeeling bevat van een behandelde motie, kunnen do cargadoors niets anders doen dan zich er toe bepalen deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Uit uw schrijven bemerkten wij te vens dat de bootwerkers opgehouden hebben, zelfstandig voor hun persoonlijke belangen op te komen, maar die ill handen hebben ge steld van leiders van vereenigingen wier werkkring, zij het ook ai niot buiten handel en scheepvaart, toch buiten het eigenlijk bootwenkersbedrijf ligt en die daardoor ook andere bijzondere belangen voorstaan. Met betrekking tot het aan uw schrijven toege voegde postscriptum dient, dat, zooals u be kend is en u ook op de met ons gehouden bij eenkomst te kennen is gegeven, wij steeds bereid zijn tot bespreking en stellen ons op uiw verzoek daarvoor dan ook weder beschik baar op morgen v.m. 11 uur." Intussehen ie er van eenheid van hande len der bootwerkers enz. nog niet veel te be speuren. Zoo lagen gisteravond in, de Boom pjes db Ghristiania-, Hamburg- en Hull- booten stil. De Holland, van. de Nederl. Stoomboot-Mij., was nog aan het werk, doch werd tie zeven uur tot stoppen genoopt. Een. Glasgowboot daarentegen lag zelfs om negen uiur nog rustig kolen .lit haar voorruim te lossen, aeker tot ontevredenheid der weinig talrijke omstanders, maar die toch niet da minste poging deden om tot beëindiging van den arbeid te nopen, waarschijnlijk in be-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2