DEHUISVRIEND STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. MAASSLUIS. Ingezonden Mededeelingen. Rechtzaken. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. vrouwen haren souvereinj eenzelfde smeek schrift doen toekomen, niet langer te toeven met Hare bemiddeling aan Engeland aan te bieden, in overeenstemmmg met de Artt. 1 en 3 van den lsten titel der Haagsche Con ventie op 29 Juli 1899 door de gedelegeer den onzer Begeering onderteekend, opdat een voor beide partijen eervolle vrede ge sloten worde, waarbij de onafhankelijkheid der beide Z.-A. Republieken gewaaiborgd worde. Op 25 Juni wordt de petitie rnet de inge komen hnndteekeningen aan H. M. toegezon den. De voorzitster van den Bond, mevr. "VVasz- klewicz-Yan Scbilfgaarde, verzoekt ons dezen oproep gedurende een week in ons blad de gelegenheid te geven tot teekening van deze petitie. Hoe gaarne ook wij medewerken tot alies wat onze sympathieke stamverwanten ten goede kan komen, kunnen wij toch geen vrij heid vinden aan deze poging onzen steun te verleenen. Wij houden ons overtuigd dat, ware interventie van Nederlandsche zijde mogelijk, die ook zonder aandrang daartoe hetzij uit de natie zelve hetzij van buiten af, wel zou worden aangeboden. Wie roeping gevoelt, aan deze beweging mede te doen, wende zich rechtstreeks tot de voorzitster van den Bond. De brieven, die geregeld door tus«chen- komst van bet hoofdcomitó van het Ned. Boode Kruis, aan de leden der ambulances worden gezonden, zijn thans door voornoemd comité ter verdere doorzending geadresseerd aan den Consul der Nederlanden teLorenf) Marquez, den heer Pott. 'Naar bet ,,Vad." verneemt, is te Amster dam bericht ontvangen, dat dr. Van Leei-- ®um, leider der ïlol 1 andseli-Russ iscli© ambu lance, do terugreis naax Nederland heeft aanvaard. Van het artikel ran dr. Kuyper over de Zuid-Afrikaansein- crisis is thans, behalve de Dhntsche en de Ho>llandscho, ook een Engel- scihe en oen Zweedselve vertaling verschenen, terwijl van het oorspronkelijke artikel een afzonderlijks Fransche editie is uitgekomen hij Per.in Co. te Parijs. Van den heer P. llcurs, onderwijzer te Jachtfontein in de Z-A. Republiek en bij Paardeberg krijgsgevangen gemaakt, ia bij de familie hier te lande een brief aangekomen, gedagteekend van Groeneput in de Kaap kolonie, dd. 4 Mei. Do heer Meurs schrijft dat de behandeling goed is. Misschien is aan deze mededeeling wei te danken, dat zijn. brief doorgelaten is. In een paar vorige blie ven, waarnaar hij m dezen laatsten verwijst, is misschien wel een ander oordeel uitgespro ken. Die brieven zijn hier althans niet ont vangen. („N. R. Ct.'-) EINNENLA]m De Koninginnen. De Koninginnen zijn Dinsdagavond juist op den (bepaalden tijd, 6.42, mot een extra- trein uit Thüringen aan het station Socst- dijk aangekomen, vergezeld van de hofdames freule Van Ittersum «~n freule Stoet en de hoeren van het gevolg. Op het perron bevonden zich de burge meesters van Soest en Baarn en de hofarts dr. Greidamis, uit Baarn. De Koninginnen werden hier verwelkomd door den burge meester van Soest. De Koninginnen zagen er gezond en opge wekt uit en verklaarden een warme, doch betrekkelijk korte, reis te hebben gehad. Spoedig daarop reden zij naar het Paleis Soestdijk, de talrijke menigte, welke ziqli langs den gebeden -weg en vooral vóór het paleis haid geschaard, minzaam groetend. De trein was gereden door den heer J. V, Verloop, ingenieur-werktuigkundige. Internationaal Privaatrecht. Gisteren is in de Trèveszaal to 's-Graven- liage, ondier voorzitterschap van staatsraad mr. Asser, een algemeenc vergadering der conferentie voor Internationaal Privaatrecht gehouden, waarin het ontwerp tot regeling der voogdij van vreemde minderjarigen is behandeld. Het rapport der commissie daar omtrent is door den Oostenrijkschen gedele geerde dr. F. Schumacher verdedigd. Onder scheidene gedelegeerden dienden amende menten op de onderdeeien m. Het gewijzigd ontwerp is zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Heden en "Vrij dag komt de commissie voor het liuwelij'ks- recht bijeen, terwijl de commis-.o voor het erfrecht haar arbeid reeds ten einde heeft gebracht. In een algemcene vergadering der conferentie op Maandag a s. te honden, zal het ontwerp betreffende het erfrecht behan deld worden. Surinaamsche begrooHng. In de begrooting voor 1901 worden de uit gaven geraamd op f 2,506,818 of f 82,982 meer dan voor 1900 was toegestaan, en de middelen op f 2,323,904 of f 28,297 meer dan de raming voor 1900, zoodat een tekort van f 182,913 of f 54,684 hooger dan in 1900 door 's Rijks schatkist zal moeten worden bijgedragen tot aanvulling der koloniale geld middelen. Het Hut. Nadat, zooals wij gisteren reeds meldden, III verworpen enilVXI goedgekeurd waren en na de pauze de motie-Haarlem geen steun had gevonden werden gistermiddag nog behandeld XII. "Voor bevordering van hooger onder wijs buiten de Universiteiten (University Extension) f 1000 uit te trekken. De Fin. Comm. ried aan de proef ook met het oog op vele andere uitgaven te staken. Deventer" en rWinschoten" steunden met warmte het voorstel van 't H. B.wijl de University-extension blijkens hunne erva ring zeer veel nut kan stichten. sEnkhuizen" ried de aanneming van 't voorstel aan omdat het toch niet aangaat, na eei proefneming van slechts 2 jaren, een arbeid ie staken en nadat namens het H. B. de heer Ilugenholtz het voorstel, dat hij zoozeer in 't belang achtte van een groot deel der burgerij en vele werk lieden, die populair wetenschappelijk onder wijs op hoog»n prijs stellen, verdedigd had, en de woordvoerder van de Fin. Comm. er op had gewezen, dat het alleen aan de groote plaatsen ten goede komt, werd h»t voorstel in stemming gebracht. Het voorstel van liet H. B. werd verwor pen met 387 tegen 325 stemmen. XIII. Aan departementen, welke aan het hulppersoneel van bewaarscholen gelegenheid verschaffen zich te bekwamen voor zijn taak f 1000 (zoo noodig) te veileenen. Bij acclamatie goedgekeurd na verwei ping van een amend.-lieerenveen om den post op f2000 te brengen. Aan de orde kwamen nu de Voorstellen van Urgentie" vnn het H. B. Ie Ter bestrijding van de kosten van her ziening en berth ukken der in 1894 ver schenen lijsten van boeken, geschikt voorde volksbibliotheken en de bibliotheken voor jongel' den een beding van f300 uittetrekken. 2c Ten behoeve tan het waaiborgfonds der in 1901 vanwege de Yereenigitig <ot be vordering van Fabrieks- en Hand werksny ver heid in Nederland te houden tentoonstelling, betreffende het ambaehtsonderwijs in ons land, een bedrag van f500 ter beschikking tan het H. B. te stellen. 3o. Uit de Algemeene kas der Maatschappij ten behoeve van het Nedeilandsche Volks liederenboek renteloos een bedrag van f 180u te leeneD, om de kosten te bestlijden der 4e uitgave tan genoemd liederenboek in 4000 ex. onder de toorwaaide, dat van dit bedrag zooveel in de Algem. Kas zal tetug- vloeien als van de exploitatie van deze en 'een vijfde uitgave zal ovei blijven nadat de kosten eener daarop volgende uitgave zullen gedekt zijn en totdat het geheele bedrag tan f 1800 zal zijn gerestitueerd. De Fin. Comm. kon zich met het eerste vereenigen; zij ontried evenwel aanneming van het tweede voorstel van urgentie. De heer Stork verdedigde liet als liggende op den weg der Maatschappij, Alle drie voorstellen van urgentie werden ten slotte bij acclamatie aangenomen. De vergadering werd hierna geschorst tot hedenmorgen te 10 uur. Heden opende de voorzitter de vergadering met de voorlezing van een telegram van den adjudant van H. M de Koningin, waarin dank wordt gebracht voor de gisteren aan den maaltijd toegezonden wenschen en ver zekering van verknochtheid van H. M. en H. D. Huis. Hierop kwam in behandeling een vooistel- Enschede, om wegens verwerping van den post voor aankoop van boeken ten behoeve van bibliotheken der departementen ad f 1500 nu den post voor het steunen van departe menten ter zake van volksbibliotheken en bibliotheken voor jongelieden van 2000 op f3000 te brengen. De Fin. Comm. adviseerde om het voor stel niet in behandeling te nemen omdat het zuo incidenteel in de vergadering werd ge bracht. Het U. B. het de beslissing aan de vergadering over. Bij zitten en opstaan werd uitgemaakt het voorstel niet in behandeling te nemen. Hierna kwam in behandeling het nieuwe voorstel van het Hoofdbestuur: XIV. Eene Commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de organi satie en wei king der Gemeentelijke Banken van L»ening, alsmede van particuliere be leenbanken en huizen van koop met recht van wederinkoop in ons landnaar hetgeen zou kunnen geschieden om misbruiken te beteugelen en verbeteringen aan te brengen aan het Iloofdbest. op te dragen de leden dier Commissie aan te wijzen en voor een uit te brengen rapport f 2000 uit te trekken. De Fin. Comm. ontraadde dit voorstel; naar haar oordeel zijn de groote kosten voor dit onderzoek niet gerechtvaardigd voor het problematiek nut dat het zal kunnen afwerpen. Na langduiige discussie werd liet voorstel bij zitten en opstaan aangenomen. XV. Hoogstens f 300 in eens en voor eens te schenken aan de centrale paedagogische bibliotheek in de Univ.bibüotheek te Amster dam, tot aankoop en algemeen verkrijgbaar stellen van de beste wei ken op paedagog'sch gebied. Moordrecht - Gouderak stelde voor in plaats vou 300 tot 100, daar de uitgave niet zal strekken tot Nut van 't Algemeen, maar van enkele departementen vooral Amsterdam. De Fin. Comm. beval het voorstel aan, ontraadde het amendement dat niet voldoende onder steund werd, waarna het voorstel bij accla matie werd aangenomen. XVI. Toetreden der Maatschappij als lid der vereeniging tot het houden van voor drachten met lichtbeelden om zoodoende in vloed te verkrijgen op de keuze der onder werpen, teksten, platen enz., onder voor waarde dat die zoo noodig kosteloos beschik baar worden gesteld voor departementen en daarvoor f200 uit te trekken. Krimpen a/d Lek wilde f350 op de be grooting er voor brengen. De Fin. Comm. adviseerde tot het toetreden tot het lidmaat schap van f 10, doch geen subsidie van f 190 te verleenen. Mocht de verg. het daarmede niet eens zijn dan raadde de comm. aan het amendement-Krimpen aan te nemen aangezien daardoor beter het doel bereikt kan worden. Het H. B. verdedigde het voorstel alsmede andere departen^nten, waarna het bij acclamatie werd aangenomen. Daarna kwamen in behandeling; C. Voorstellen van departementen: XVII. Van Venhuizen. Het hoofdbestuur schrijve een prijsvraag uit vooreen keukenboek voor den arbeidenden en kleinen burgerstand uit te geven door de Mij. en love voor het beste f 200 uit. Verworpen na bestrijding door Fin. Comm. en H- B. XVIII. Var» Jelsum-Cornjum, om aan art, 58 alinea 1 der wet toe te voegenvindien hun aantal meer dan 25 leden bedraagt en van fl,zoo hun aantal minder dan 25 leder "s." Door verlaging van het quotum, aan de kas af te dragen, voor kleine departementen zullen zjj zich beter kunnen roeren en pro paganda maken. Versclblende amend, werden ingediend. Aangenomen werd dat van Nieuwer-Amstel, aan het II. B. tegen het volgend jaar een nieuw quotumregeling opdragende, rekening houdende met progressie. XIX. Dieren wil aan de Tooneelschool gedurende 3 jaren, telkens f '1000 uit de kas toestaan, opvoerende de school door geschikte personen Redeiykerskamers n.l. van dep. zal dienen van raad van advies. Verworpen. XX. Heerenveen wil op de begrooting brengen f2000 voor de in Nederland bestaande schoolfondsen voor schipperskinderen. Aangenomen met ameud. Rotterdam om slechts f1000 uit te trekken. Nadat vervolgens een motie was aange nomen, waarinde verwerping der Ongevallen wet door de Eerste Kamer wordt betreurd, werd de vergadering onder de gebruikelijke plichtplegingen gesloien. Zaak-Hogerhuis. Het Landelijk Hogeihuiseomité heeft in zijn jongste vergadering besloten een gratie- bèweging op touw te zetten en deze tc lei den Het comité roept op alle bonden en. ver eenigingen, die tot dusver nog niet aan de agitatie hebben medegedaan, zich nu bij 't comité aan te sluiten, opdat de aanvrage om gratie, waarmede (nu alle wettelijke midde- leu uitgeput zijn) zich zeker wel allen kun nen vereemgen, zoo grootscli en waardig mo gelijk zij. De Stct. No. 130 bevat het reisrapport van Harer Majesteits schoener Zeehond, belast met het politietoezicht op de vtescheiij in de Noordzee, van 25 April tot 16 Mei 1900. Heden namiddag ten 2 uur werd door Burgemeester en Wethouders ten Raadhui- ze aanbesteed het maken van een rijzen dam langs de rechternormaal oeverlijn der rivier de Maas, tot verbinding van den in 1898 gemaakten rjjzen dam aan de oostzijde der Oosterhaven met de westelijken krib van de haven der gemeentelijke wateileiding. Hiervoor waren ingekomen de volgende inschrijvings biljetten H. de Waal, te Zalt-Bommei, voor f54,975, G. A. van Hattem. te Sliedrecht, t - 58,400, J. v. d. Velden Jz., te Papendrecht, n - 59,649, W, P. de Vries, te Rossum, - 62,000, W. Volker, te Sliedrecht, j> - 63,000, A. Prins Hz., te Sliedrecht, j> - 63,400, P. A. Bos, te Gorinchem, u - 64,000, K. L, Kalis Wz., te Sliedrecht, j» - 68,500. De gunning is nog aangehouden. De Commissie uit de Schiedamsrhe werk- liedenvereenigingen, aan wie de opdracht is gedaan om een adres aan te bieden aan den Minister van Financiën in zake de bevoor rechting der melasse-spiritus-fabricage, is hedenmorgen met den trein van 9.27 naar Den Haag vertrokken om zich van hare taak te kwijten. Het bestuur der afd. Schiedam van Toonkunst beeft een circulaire verzonden aan een groot aantal niet-leden, waarin zij op wekt om Ld te worden der afd. of haar zangvereeniging „Eluterpe", De contributie der afd. is van f 10 teruggebracht tot f 6, mits zich een voldoend aantal nieuwe leden aanmelden, die van „Euterpe' onder gelijke voorwaarde tot f 4. In een tweede circulaire worden de leden aangespoord nieuwe leden te werven. Mej. P. M. Fritschy alhier slaagde te 's Gravenhage voor de akte L. O. De bekende A. K. schijnt het er op gezet te hebben, liet zijn medeburgers en de politie lastig te maken. In den voornacht zagen voorbijgangers hem plotseling over ae leu ning der Koemarkt-brug spnngen en met eon zwaren plomp in de haven, verdwijnen. Een bootje was fluks losgemaakt en K. tegenover de aschbaal opgepikt en aan. land gebracht. De politie nam hem mee. Opgave der brieven verzonden uit en naar VIaardingen over de 2e helft der maand April 1900, geadresseerd, geweest aan onbe kenden, welk» brieven op schriftelijke aan vrage door de afzenders of de geadresseerden aan het postkantoor te Vlaardingen of Rot terdam kunnen gereclameerd worden. ■Verzonden geweest aan: Wed. Muller ge boren 'Doppen, Almsterdam (twee stuks) "Wed. v. d. Slier, Mandsen, Prinsenhage; J. H. Roebelt, Rotterdam. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een houten tabakspijp en een stél glazen van een octant. De rechthebbenden kunnen zich ter térug- bekaming vervoegen aan gesneld' politiebu reau. Bjj het festival te 's Gravenzande werd de tweede prijs, een dirigeerstok, behaald door het harmonie-gezelschap Concordia" alhier. 80 cent per regel. Wijnanda Namstrofd. Gravure; De dorpssdhoenmaker. Naar een schilderij van C. T. Insrted. Advertentieblad: Het ge spleten knoopje. Een detective-verhaal. (Ver volg) Advertentifen. Inhoudl van „De Huisvriend" no. 31Het diamanten stal door F. J. Dun. (Vervolg.) Een en ander over Rotterdam en zijn ha venwerk endoor Wouter Cool Jr., civiel-m- genieur. Met portretten ^caarten en andere iiiusrtratiën. (Vervolg.) Eemuohb, door Zaak-Haas. De door den Hoogen Raad naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage verwezen zaak van II. Pli. Haas, wmmi* onair in effecten, laatst wonende te Spa r» Adgiè, thans gede tineerd, veroordeeld Cw, le rechtbank te Amsterdam wegens oplichting bob 3 jaar ge vangenisstraf, is hedei* aldaar behandeld. O Moord le Koewacht. De eerste getuige, gisteren gehoord, de echtgenoot van de vermoorde vrouw, zeide, dat hij nooit heeft bemerkt dat de beklaagde m bijzondere verstandhouding tot zijn vrouw stond. Hij erkende, dat de ter terechtzitting aanwezige Meedingstukken van zijn wouiw afkomstig waren, loen zijn vrouw eenige da gen vermist was, dacht hij niet anders dan dat Misstkegers haar zou vermoord hebben. Bovendien had zijn vrcur hem eens gezegd dat Missighers haar meermalen bedreigdJ had en zij trouwens bang voor hem was. De tweede getuige, een dochter van re vermoorde, herkende eveneens de Meediag- sbukken. Zij wist, dab beklaagde haar moeder veel achterna liep en verklaarde eveneens, dat hij haar dikwijls bedreigde. Zij erkende, dat zij haar moeder er meermalen op gewe zen had, dat het verkeerd was, dat er zulk een verhouding tusschen haar en Missighers bestond, doch ontkende beslist dat zij wel eens bedreigd! bad' te zullen vergiftigen. Beklaagde zeide, dat juist het tegenoverge stelde waar was, dab haar moeder, de versla- gene, hem altijd gezocht had en in het geheel niet bang voor hem was. De derde getuige, weer een dochter van de vermoorde vrouw, heeft nooit iets gemerkt van de verhouding die tusschen haar moeder en den beklaagde bestond, doch wei daaren tegen dab haar moeder bang voor hem was. Verder verklaarde zij, dat haar moeder ge zegd had, zich liever n duizend stukken te laten snijden dan met den beklaagd© weg te zullen gaan. Beklaagde ontkende d I evenwel beslist. "Vervolgens werden gehoord De Busscher, Belgisch gendarme, die den zak met den romp der vrouw over! raclit naar Belgisch Koewacht, Van Wensberghe, die er bij was en liet lijk herkende, Clemen co Verhoeve, die de kleeren en De Vo», de duiker, die heb hoofd herkend had. Baetens en Cremers, wachtmeester en bri gadier, legden verklaringen af over het eer ste onderzoek, evenals de Gentsehe onder- zoeiksreckter Herssens en de Gentsehe hoog leeraar Leboucq als deskundige. De Belgische deskundigen stelden vast de gelijke herkomst der steenen en kalk waar mede d'e zak, waarin het lijk was, werd be zwaard en die van beid. s woning. Heden, den tweeden zittingsdag, stelden getuigen vast dat Misseghers en de vermoor de vrouw den dag van' eten moord samen in herbergen waren geweest. Beid. zou 's avonds de vrouw naar Koewacht' geleiden. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 Juni. (JPer Telegraa/.) Besloten wordt lot toelating van mr, Mer chant als Kamerlid voor Deventer. Strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen. Bij het algemeen debat over het wetsont werp tot wjjziging in de bepalingen betref fende het straffen en de strafrechtspleging van jeugdige personen, beschouwde de heer DE SAVORNIN LOHMAN dit ontwerp als een stap in de richting van de moderne rechtspleging. De dader wordt een voorwerp van medelijden en als hij gestraft wordt ge schiedt dit met de noodige plichtplegingen. Hij beschouwt dit ontwerp als het beste bewijs voor het fiasio van de moderne be grippen als het debhcle van de humanitaire stmfieehtepleging. De thans voorgestelde strafopvoeding, waartoe meu ten einde raad zijn toevlucht nam, zal volgens spreker wei nig baten. Het begrip van misdrijf verdwijnt waar de oveitreder wordt beschouwt als een slacht offer van de sociale toestanden. Echter accep. teert spr. dat ontwerp dat wellicht eenige verbetering kan aanbrengen. Deze regeling lag z. i. buiten het straf- lecht. Duurzame verbetering is z. i. alleen te verwachten als de straffende oveiheid zelve terugkeert tot de christelijke beginselen waar op de rechtsorde altoos heeft beiust. De heer TROELSTRA verdedigde het ont wei p, juist als een stap in betere richting die door meerderen zal worden gevolgd, als een middel tot preventie in plaats van repressie met inachtneming van tal van omstandig heden die tot het misdrijf voerden. Echter betreurt hij 't dat het ontwerp niet in alle deelen volmaakt is. De berisping zal weinig baten, tenzij toegekend aan voogdij raden. Het zwakke punt is vooral de groote bevoegdheid die aan den rechter wordt toegekend. Ook is 'b z. i. verkeerd kinderen beneden zekeren "leeftijd, bijlv. 12 jaar, strafrechtelijk verantwoordelijk te stellen. D» beoordeeling of een 'kind! al of niet gestraft moet worden, moest niet aan de rechterlijke macht maar aan goed samengestelde paedagogisch ont wikkelde raden van voogdij worden overgela ten. Spreker zag echter geen kans zijn denk beeld in een amendement te belichamen, want heb zou leiden tot géhedle omwerking van het regeeringsstelsel. Ten slotte ver klaarde hij dat hij niet veel verwachtingen koestert van heb ontwerp, maar als eerste stap kan het zijn nut hebben. De heer VAN ASCH VANi YPTJCK (Wijk) erkende dat de voorgestelde maat regelen gewettigd zijn. Hij betreurde echter de omslachtigheid der procedure. Snelle be rechting, zooals in Engeland, zou veel ge- wenschter zijn, daar -at- straf volgt onder den indruk van heb geploegde feit. De MINISTER VAN JUSTITIE verde digde daarop het ontwerp, dat uitging van het stelsel dat de Staat straft om het staats doel te bereikenhandhaving van de rechts orde en zedelijke orde. Tegenover den heer Troelstra bepleit spr. het wegvallen van een laagste leeftijdsgrens voor strafrechtelijke verantwoordelijkheid van het kind; de dwangopvoeumg is noodig. De Minister be strijdt 'sheeren Troelstra,'s denkbeeld om de berisping niet aan de rechterlijke macht maar aan voogdijraden op te dragen. Dit ont werp beoogt ook het pacdagogiedli element in de geistichten op den voorgrond te doen treden. De dwangopvoeding zal de criminali teit niet wegnemen, maar de jeugdige over treders op humane wijze vormen tot goede burgers. Het algemeen debat werd, na replieken, gesloten. Bij art 1 verdedigde de MINISTER de strafrechtelijk meerderjangheidsgrens op 18 jaren, tegenover den heer Bastert, die deze grens op 16-jarigen leeftijd wenschelijk achtte. Bij art. 9, bepalende dat de rechter een schuldige beneden 18 jaar aan ouders of voogden kan teruggeven, zonder toepassing van eenige straf, lichtte de heer TROEL- STRiA. een amendement van hem en van de heeren Van Kol en Schaper toe, om een kind beneden 12 jaren nïe'' strafrechtelijk te vervolgen, en lichtte de heer LUGASSE een amendement-Lucasse-Loeff toe om m het ar tikel den 18-jarigen leeftijdte vervangen door den 16-jarigen leeftijd. Beide amendementen werden door den MINISTER bestreden. Het amendement-Troelstra werd verwor pen met 61 tegen 5, het- a men dern en t-Lucas- se aangenomen met 36 tegen 30 stemmen. Bootwerkers, schippers erz. De commissie uit de cargadoors lieeft gis termorgen geconfereerd met de afgevaardig den der vereenigingen die te zamen de groo te federatie van het transport te water uit maken. In deze vergadering, welke huishou delijk was, zijn naar wij vernemen, die afge vaardigden. inderdaad met verschuilende ge formuleerd© voorstellen voor den dag geko men, waartoe zij door hun vereenigingen wa ren gemachtigd. Deze zijn langdiir'g bespro- keu in den meest vriendschappelijlken geest en zullen nu ook in een nader te houden ver gadering van cargadoors ter tafel worden ge bracht. Gisteravond toonden de Rotterdamsdhe havens ongeveer hetzelfde beeld als eergiste ren, alleen met dit verschil, dab het, nu de verschillende beurtbooten nagenoeg alle ge varen wanen, ietwat stiller geleek. De over blijvende traders in de Boompjes werkten niet, maar op stroom, in Rijn- en Katen- dreclitsche havens zag men verschillende schepen ongemoeid aan den arbeid. Dezelfde toestand zal wel blijven tot in een of anderen zin een beslissing is uitgelokt en deze zal, na de bevredigende samenkomst van parijen, wel niet lang op zich doen wachten. Spoorwegongelukken. Aan het station Elburg' heeft een vrij ern stig spoorwegongeluk plaats gehad, dat ge lukkig evenwel geen peisoonlijke offers heeft geëischt. De nZwolsche Courant" beschrijft het gebeurde als volgt De wissel, die veilig stond, moet even voor het binnenkomen van trein 9.42 uit Zwolle door een arbeider er werd aan den weg gewerkt op onveilig zijn gesteld, waar door de trein op het doodt spoor liep. De wissel is circa 150 M. van het station ver wijderd en de machinist had tijdig kunnen stoppen als hij den verkeerden loop van den trein had opgemerkt. Toen de tiein op de gewone hoogte remde was het te laat en stiet deze tegen een wagen met kalveren, die door het stootblok, de goederenloods en het achterste gedeelte van den zijmuur van het station werd gedrongen. De machinist sprong op het laatste oogenblik van den trein en kwam met eenige schrammen op het gelaat vrij. De veewagen is geheel in het gebouw verdwenen, doch de locomotief is, toen zij tot aan het gebouw was genaderd, tot stil stand gekomen. De machine leed weinig schadede veewagen werd totaal vernield. De meeste diereD konden' uit hun benarde positie gered worden. Slechts vier kalveren moesten het ongeval met den dood bekoopen. Het station is nog al toegetakeld. De voor kant heeft bqna niets geleden, doch van een achter-zij-hoek is een groot gedeelte weg geslagen. De wachtkamer derde klasse, een gang en een bovenvertrek werden geheel vernield. Een hoek van het dak is ,von de muren waarop het rustte beroofd en een trap, die zich binnen in het gebouw omhoog wentelt, is geheel bloot gelegd. Natuurlijk verwekten de schok en het gekraak onder het personeel een oogenblik van schrik. Een tweetal bejaarde dames, die en pension woonden, moesten langs ladders het gebouw verlaten. De dienst kon geregeld worden voortgezet. Toen wjj gisterenavond het terrein bezoch ten, -was men nog druk bezig met vergeefse!.i pogingen om de locomotief Ned. Centr. 24 te verwijderen. De wielen, die door de zwaarte der machine in den grond drongen, werden uitgegraven en daarvoor een stel bouten uit gespreid. Locomotief 20 zette dan aan, een oogenblik zag men bijna niets dan stoom wolken ze rijdt vooruit doch die beschadigde locomotief blijft staaner is slechts een bout van de aaokoppeling gebro ken. Hetzelfde werd eenige malen herhaald. De heer J. W. Verloop,' ingenieur-werk tuigkundige, chef van den dienst der treinen en van het materiaal, was op het terrein. Den geheelen dag verdrong zich nabjj het zoo rustige, landelijke stationnetje een groote menigte nieuwsgierigen. Nader vernemen we nog, dat het eerst hedenmorgen mocht gelukken de locomotief weder op het spoor te brengen.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2