STADSNIEUWS. j vlAARDINOEN Ingezonden Mededcelingen. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School.4 Ned. Herv. Kerk. Ev. Loth. Kerk. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Ia plaats vaa de bestaande 6 inspecties •warden 5 ingesteld, welke omvatten de 1ste de orovnuen Lamburg en Noord- Brabant de 2de de provincie Zeeland en dat gedeel te der provincie Zuid Ho' and, dat gelegen is bezuiden den rechter oever van. de Lek, de Nieuwe Maas, hot Selicar en don Nieuwen Waterweg-, benevens de gemeente Botter dam; dte 3de dat gedeelte der provincie Zuid- Holland, dat gelegen i- benoorden den rech ter oever van de Lek, de Nieuwe Maas, het Scheur en don Nieuwen Waterweg, met uit zondering van de gemeente Botterdam de 4e dat gedeelte -Gtr provincie Noord- Holland, datgeiegen is bezuiden de noordelij ke oevers van het NooicL "ekanaal en het IJ, met uitzondering van liet bezuiden die oevers gelegen gedeelte c-r gemeente Zaandam, de benoorden de genoemde oevers gelegen ge deelten van de gemeenten Amsterdam en Yelzen; het niet tot eenige provincie beboe rende watergebied des Rijks de 5do dat gedeelte der provincie Noord- Holland, dat gelegen is benoorden de noor delijke oevers van het Noordzeekanaal en het IJ, met uitzondering van de benoorden die oevers gelegen go loelten van de gemeen ten Amsterdam en Yelzenliet bezuiden de genoemde oevers se'egen gedeelte der ge meente Zaandam de 6de de provincie Utrecht; de 7de de provincie Gelderland de 8ste de provinciën Ovenjsel, Drente en Groningen. de 9de de provincie Friesland. Behalve inspecteurs en adjunct-inspecteurs worden nog aangesteld adjunet-inspectrices en opzichters van den arbeid. Lnndhnishoudkiindig Congres. Te Maastricht heeft Zondag de officieele opening van het 52sto Landhuislioudkundig Congres plaats gehad. De vaste commissie van medebestuur eu au dagelijksdh bestuur werdien ontvangen door den Commissaris der ■Koningin, jlir. Ruijs de Boerenbrouck, te vens eere-voorzitter van bet congres, die het congres het welkom In stad en provincie toe riep. "Verschillende feestelijkheden, o. a een uit nemend gestaagd corm en een. roeiwedstrijd vonden dien dag n)o„u. 's Avonds werden de congresleden ten .■dadlnuze ontvangen door het gemeentebestuur der stad. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de afge vaardigden van de Kamer van Koophandel te Londen, 'Ie lieeren W. Rozegaarde Bis schop, H. Gosschalk en J. G. van Os. De oudste wethouder der gemeente, de heer G. Bauduin, ontving bij ontstentenis vu den burgemeester, den heer Pijils, do con gressisten in de burgemeesterszaai met zijn medeleden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente. 's Avonds was er concert en vuurwerk en een. „Strauss-avond" op Momus. Gistermorgen om half tien werden do werkzaamheden begonnen. De bijteenkomsten hebben plaats in Je schoone Koninginne-zaol ten Stadhuize, w?lke zaal ontworpen is naai de plannen van den rijks-architect dr. Ouy- pens. Het congres werd geopend door den eere- voorritter, jhr. Buys de Beerenbrouck, com missaris der Koningin, die met. een wensch voor het welslagen uin zijn arbeid, liet con gres voor geopend v-rklaarde, en de leiding hiervan verder opdroeg aan den voorzitter, den heer C. Bauduin. Deze deelde mede. dat de ministers van binnenlandsche zpVen en van waterstaat, handel en nijverheid, benevens de directeur- generaal der afi. kanthouw door ambtsbe zigheden verhinderd waien het congres hij te wonen; eveneens de inspecteur van het land bouwonderwijs, de heer Lóhnis, door familie omstandigheden. Dank zij het initiatief van den secretaris van vt congres, dr. J. J. L. van Rijn, zijn vele landbouw-corporaties tot het lidmaatschap van het congres toegetre den. Hierna werd overgegaan tot behandeling van heb eerste v; aagpunt „Welke maatrege"'en kunnen genomen wor den om de bijenteelt ,n Nederland te bevor deren Inleider de heer N. Leeeons te Be malen. Het volgende, 2eer gewichtige vraagpunt, tot welks behandeling ook'de Kamer van Koophandel te Londen drie liarer leden had afgevaardigd, luidde „Is het mogelijk eu wenscheiijk door het conserveeren van trut de teelt en den uit voer van Nederlandsclie vruchten uit te brei den?" Do inleider, de heer I'. A. van Blofpoel te Breda, was verhinderd op het congres te ver schijnen, zoodat -u vraagpunt door dr. Bruinsma te Tete.-iugen werd ingeleid. Na langdurige discussie -werden, aangeno men deze conclusion „Het oprichten van jam-fabrieken in Ne derland en ook het steriliseeren van vruch ten zullen in staat ziin de fruitteelt hier te lande ook in. de 1 oekomst met voordeel te doen beoefenen, en „Heft 52ste Landb'-uW-congres dringe er bij de Regeering op aar den suikeraccijns voor uitvoer te crediteeien." Daarna wred ingeleid door dr. W. Vranc- ken te Weert „Hoe kan men dc inkomsten van den landbouwer in Nederland vermeerderen door eierproductie en coöperatieven oxporthan- del?" De Koninginnen woonden Zondagochtend te Soest de godsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. Brans aldaar. Zondagnamiddag was 't te Soest ongekend druk van rijtuigen, wielrijders en wande laars. Toen de vorstinnen te half vier uit reden, waarbij H.M. zelf de teugels hield, juichte de menigte haar hartelijk toe. Het »U. D." verneemt uit goede bron dat omtrent het bezoek der Koninginnen aan Utrecht bij de bevoegde autoriteit nog niets met zekerheid bekend is. De minister van binnenlandsche zaken met den referendaris voor onderwijs en de Mi nister van Oorlog met het hoofd der afd. Genie van het Departement begaven zich heden naar 's-Hertogenbosch om een mili tair terrein te bezichtigen, dat voor een ander doel bestemd wordt. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg bij de Nederl. Bankf 6,440,835.76V3 bij de betaalmeesters. - 2 253,000.47 Te zameu.f 8,693,836 23V2 OVERSCHIE, 12 Juni. De collecte voor het fonds vau 80 armen of behoeftige visschers te Scheveningen, heeft buiten de kom dezer gemeente opgebracht f24.40 De totale op brengst der geheele collecte is dus nu f 50.65, Wij lezen in de „N. S. Ot." „Het lossen der kolenbooten houdt geen verband' met de beweging tot werkstaking te Botterdam, zooals do „S. Ct.deed voorko men, maar is hieraan te danken, dat bij de goede lossing hier ook op vermindering der liavenkosten is gewezen kunnen worden. „Deze booten zullen m den loop van het jaar nog wel meerdere malen de haven van Schiedam aandoen." Wij moeten onze mededeebng, als berus tend op geheel betrouwbare mliclituigen, handhaven en kunnen er bijvoegen, dat reeds gistermorgen een deputatie van Ret- terdamsehe bootwerkers aan het Hoofd al hier is geweest om te trachten de Schied'am- sclie vakgenooteu te bewegen aan hun bewe ging deel te nemen. De Sehiedamsëhe werk lieden hebben echtr geantwoord dat zij voor nemens zijn to werken telkens en ten allen tijde wanneer er zich werk zal voordoen. Een ernstig ongeluk heeft weder door de tram plaats gehad. De 7-jarige Gijsbert Groeneweg wilde, toen hij te 12 uur uit school kwam, voor de locomotief heen loopen, maar werd door de machine gegrepen en tegen den grond ge worpen. Het knaapje kwam dientengevolge bekneld tusschen den watei houder en de straat. Met zeer veel moeiie werd het uit zyne positie verlost, en toen bleek het dat het arme kei eitje deerlijk gekwetst was boven op het hoofd. Na ten huize van dr. Janssen door dezen voorloopig te zijn verbonden, is hij per brancard naar het ziekenhuis gebracht. De 8-jarige Doius Peilsma, wonende aan het Oude Kerkhof, viel, omstreeks 4 uur, hedenmiddag in de Nieuwe Haven. Hij werd gered door een man die zich te water begaf. Een knecht in de branderij van den heer M. de Koning aan de Noordvest had gisteren het ongeluk dat bij het afslaan van den helm de uitstroomende stoom hem tegen de beide boenen kwam, tengevolge waarvan hij zoo- dam'ge brandwonden bekwam dat hij naar huis moest worden gebracht. Door de politie is gisteren aangehouden de 47-jarige J. v. d. Z., wonende te Utrecht, die gesignaleerd stond tot het ondergaan van 22 dagen hechtenis. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Met ingang van 15 Juni a.s. is de klerk der posterijen en telegrafie 2de kl. G. J. E. Meijer van het telegraafkantoor verplaatst naar het postkantoor alhier, en de id. P. G. Borstlap van het postkantoor naar het tele graafkantoor. Gistermorgen werd de loggerbom Mi nister Lely te Scheveningen te water gelaten. Eerst te vier uur vertrok zij, met alle zeilen op statig naar den Hoek van Holland, met bestemming naar hier. Behalve de reeder maakten een veertigtal genoodig- den de reis mede. De wielerclub »Üe Maas" alhier organi seert op den Maassluischen Dijk. op Zondag 17 Juni, des voormiddag? ten 11 ure, de volgende welstiijden 1. Wedstrijd over 10 K.M. Open voor ieder wielrenner. Gangmakieg niet geoorloofd. Ie prijs verguld zilveren medaille, 2e piijs groote zilveren medaille, 3e prijs zilveren medaille. Inleggeld fl. 2. Wedstrijd over 3 K.M. Zonder gangma- king. Ie prijs veig, zilv. med., 2e prijs gioote zilv. med., 3e prijs zilv. nied, Inleggeld fl. 3. Spui trace over 300 M, le pi ij-, verg. zilv. med., 2e piijs groote zilv. med., 3-prij- zilv. med. Inleggeld f I. Afrit café sde Romein". Inschrijvingen worden ingewacht tot en met 17 Juni a.s. bij den heer J. L. van der Knoop, Dayer alhier. De vermiste zak ter waarde van f 70 van den heer die hier kwam aanmonsteren <s terecht. Te Sneek had men verzuimd de zak op te zendende eigenaar is echter reeds naar zee. 30 cent per regel. Inhoud van „De Huisvriend" no. 32. Het ■diamanten stel, door F. J. Dun. (Vervólg.) Een en ander over Rotterdam en rijn ha venwerken, door Wouter Cool Jr., dviel-ia- genieur. Met portretten, kaarten en andere illustratiën. (Vervolg.) Eerzucht, door Wijnanda Namstrofd. (Slot.) Domend co Trentaooste. Met Illustratie. Gravure: Een assenwagen. Naar de schilderij van R. ML G. Coventry. AdvertentiebladHet gespleten knoopje Een detective-verhaal. (Slot.) Ad verten tién. Op verzoek wijzen wij nog eens op de uit voering van ïLe Chant de la Cloche" van Vincent d' Indy te Leiden op Zaterdag 16 dezer, ter gelegenheid van de jaarverga dering van sToonkunst". Zooals wij reeds meldden werken het orkest van het Concert gebouw te Amsterdam en uitstekende solisten mede. Leden van Toonkunst" hebben toegang tot dit concert. Naar het ïVad." verneemt, zal rar. P. Brooshoofd, hoofdredacteur van iDe Loc.", repatrieeren. Hij zal echter van hier de hoofd redactie van dat blad blijven voeren met den heer G. Stoll te Semarang als plaatsvervanger. Naar men ons uit Haarlem meldt, hebben de ministers de bjjwoning toegezegd van de onthulling van het Frans Halsbeeld. (iN. li. C.") Bjj gelegenheid der Frans Hals-feesten te Haarlem, heeft dr. Schaepman een monoloog gedicht, die bestemd is, om alsdan door Louis Bouwmeester te woiden gereciteerd, (»Res.-Bode".) Naar het ïDagbl." vei neemt is door den Keizer van Duitschland een krans gezonden voor het te onthullen standbeeld van Frans Hals. Nog een Hollandseh etser, nl. nrir. Storm van 's-Gravesande, heeft te Parijs een eerste medaille gekregen. Mascagni heeft vrede gesloten met de stad Pesaro en zal in den herfst de leiding van het conservatorium weer op zich te nemen. Vleeschkeuring. De rechtbank te Rotterdam vernietigde heden twee vonnissen van hel kantongerecht Schiedam waarbij een tweetal slagers J. W. J. van A. en W. van Z. wegens het voor taanden hebben van ongekeurd vleesch wat en veroordeeld tot een geldboete. De rechtbank besliste namelijk dat aan appellanten de gelegenheid ontbroken had het vleesch te laten keuren. Het keurlokaal toch was slechts van 's mor gens 8 tot 9 uur en van 's middags 3 tot 4 uur geopend, terwijl men op andere t(jden zijn vleesch niet kon gekeurd krijgen, dan lenzjj men zich aanmeldde bij den politie post om den sleutel van het lokaal. De rechtbank achtte het ten laste gelegde dan ook wèl bewezen, maar niet de schuld der gedaagden daaraan, en sprak ze daarom van dit feit vrij. Door het O. M. bij de rechtbank te Rotter dam werd geëischt: 8 dagen gevangenisstraf voor L.S., 17 jaar, zeevisscher te Vlaardingen, die den 11 Maart aldaar door luid schreeuwen en tieren een openbare godsdienstige bijeenkomst van het Leger des Heils zou hebben gestoord. Eenige weken geleden is, zooals men weet, door eenige vrouwen eene adresbeweging georganiseerd om aan de Synode der Ned. Uerv. Kerk te verzoeken ook aan de viouwe lijke lidmaten het stemrecht in de kerk toe te kennen. Daartoe werd een woord van op wekking gericht tot de vrouwelijke lidmaten, om haar aan te moedigen zelf de zaak ter harte te nemen en zich eenige inspanning te getroosten tot verkrijging van hare gelijk stelling met de mannelijke lidmaten der kerk. De medewerking der vrouwen en ook die van verschillende predikanten is totnogtoe vrjj bevredigend. "Vele lijsten met handteekeningen komen voortdurend in. De dames KlerckVan Hogendorp en Ver- sluysPoelman achten het wenscheljjk, dat nog meer nog veel meer vrouwen adres lijsten aanvragen en er in haar' kring mee werken, en daartoe wekken zij de vrouwen op. De lijsten kunnen uiterlijk tot 1 Juli cir- culeeren. De Syrode komt na 15 Juli bjjeen en vóór dien tij», moeten de lijsten gerang schikt, de namen geteld worden om met een gezegeld adres te worden opgezonden. Beroepen: Te Zoutelande, M. Woud stra. cand. te Engwierum. Te Otterleek, F J. Folpmeis, cand. te Groninzen. Te Well, Ammerzoden en Wordragsn, B. Tichelman, cand. te Utrecht. Te Steenwijk, Bleeker, te Mastenbroek. Te Siijansiand, H. J. Israël, cand. te Zaltbommel. Aangenomen: Naar IJz"ndijke, door E. K. Groeneveld, VJz cand. te Groningen. Naar Biuinisse, door S. Waardenburg Sz., te St. Annaiand. Bedankt: Voor Oudeschild, door P. R A. van Meurs Az., te Bavsingerhcrn eu Haringhuizen. Geref. Kerken. Beroepen Te Lioessens, J. Sybrandy, te Mildam. Te Nunspeet, A. Voogel, te Gouda. Gisteren werd de drie-en-tachtigste ver gadering der Evangelisch Luthersche Synode in de Oude Kerk te Amsterdam geopend. Als afgevaardigden waren tegenwoordig: voor den ring Amsterdam de heeren ds. I. A. Heiwig, ds. P. van Wijk Jr., J. F. Gebhard Jr., J. A. Watering, mr. H. C. Westermann Jr. en H, G. Heybroek Wzn.; Rotterdam ds. H. C. Lohr en J. H. C. Heyse's-Gra- venhageds. J. C. Manssen eu mr. A. J, Hazenberg Utrechtds. P. Groote j Haar lem ds. W. R. Poolman en G, C. W. BohnensiegGroningen ds. C. F. Steliwag eu prof. mr. J. Domela Nieuwenhuis's-Her togenbosch ds. J. A. Helper Sesbrugger en W. A. van Vliet Harsveldt; voor de gemeente Rotterdam: W. H. van 't Hoogerhuysvoor de gemeente 's-Gravenhage J. S. Valenkamp de praeadviseursprof. dr. E. J. Völter en prof. dr. A. J. H. W. Brandt. Het secreta riaat ds. K. A. Gonlag en ds. W. J. Mans sen het lid der financieels commissie J. C. M. J. Knegt, Tot voorzitter werd gekozendr. H. C. Lohr, tot vice-voorzitter ds. J. C. Manssen tot lid der synodale commissie: H. C. Hey broek Wzn. R. K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jacobus) den heer J, Th. Boonekamp en tot kapelaan te Amsterdam (H.H, Petrus en Paulus) den heer W. J. J. Van Siraelen, laatstelijk assis tent te Enkhuizen. Dc Paus heeft liet kruis ipro Ecclesia et Pontifice" geschonken aan de volgende hee ren, leden van het Nederlandsch Comité tot regeling van Bedevaarten Pater A. Claessen, Prior te Utrecht, Charles Kieckeus te Tilburg, dr. J. van den Brink, kapelaan te Ai«pen bij Roosendaal, kapelaan F. Suidgeest te Amster dam en J. Derksen, oud-zouaaf te Tilburg. Hooger onderwijs. Amsterdam. Met gunsiig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de Nederlandsdhe letteren door den heer K. O. Meinsma; het propaedeutisch examen in de godgeleerdheid door de heeren A, J. Eijkman Jr., D. J. F. Westenburg, G. Teensma, G, P. C. Marang en Ary Vrijland, Leiden. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de rechten de heeren J. J. K. de Wit en L. J. L. KasleUjnvoor het propaedeu tisch godgeleerdheid de heer D. Boer. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer P. van der Eist, geb, te Avereest, op stellingen. Utrecht. Theor. Geneesk. 4 de heeren L. 11. F. Breedvelt en G. M Stolte; Aanv. ex. B„ art, 86, W. H. O. de heer A. J. Hoek. Theor. Tandheelk. de heer H. v. d. Molen Hz. Bordeaux-Parijs. Onder een vei bazend enthousiasme van duizenden is Jos. Fisher van München eerst aangekomen op de Pare des Princes-baan te Parijs waar de eindcontióle plaats vond. 21 u. 56 min. 59 sec. heeft hij over den afstand gereden waardoor dus het record met dezelfde soort gangmaking op naam van Cotterau (26 uur 4 mm. 52 sec.), met ongeveer 5 uur geslagen werd. Fischer was de oudste en zwaarste der deelnemers. Zjjn leeftjjd is 35 jaar, en zijn gewicht 82 kilo's. Zijn rijwiel woog 11 kilogr. en zijn ver snelling bedioeg 6 meter 80. De tweede aankomende die hem dicht op het wiel zat, M. Garin, Roubaix, verschilde slechts 25 meters; zijn leeftijd is 29 jaar. gewicht 64 kilogi., rijdende eene machine van 12 kilogr. met versnellingen resp, van 6 meter 60 en 5 meter 50. Derde was A. Garin, Parijs. Voor de internationale Hondentenfoonstel- ling van de Kon. Ned. Jachtver. Nimrod, die te Arnhem in Musis Sacrum zal gehouden worden van Vrijdag 16 tot en met Zoudag 17 Juni a.s., zijn 700 honden ingeschreven. Uitgeloofd zijn behalve de gewone geld prijzen en medailles, 12 eere- en 86 speciale prijzen. Keurmeesters zijn de heeren: Major Bloesch, Biel; Carl. Brand», OsterodeA. H. Graaf van Bylandt, Sehaerbeek; R. de Fa- vauge, HeemstedeII. J. Fopma Bonnema, Tzummarum; J. L. Havelaar, Rotteidam E ligner, Biebesheimdr. A. J. J. Kloppert, HilversumF. Kuhlman SchneiderF. C. Lowe, Sittingbourne; dr. A. Rogmans, Bus- sum G. Raper, SheffieldF. W. baron van Tuyll van Serooskerken, Velsen. TWEEDE KAMER. Zitting van Bint dag 12 Juni. {Per Telegraaf.) Besloten werd het ingekomen overlijdens bericht van. liet Kamerlid mgr. Everts met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Ingekomen waren 4 wetsontwerpen, be treffende beheer en verantwoording der rijks- geldmiddeleai; samenstelling Rekenkamer; regeling der dienstjaren en uitgifte van schatkistbiljetten. Berechting van jeugdige personen. Bij het voortgezet debat over da wijzigin gen van Let VVetb. v. Strafv. ward met 41 tegen 14 stemmen besloten dat wanneer de minderjarigen voor hun 16-jarigen leeftijd 't dehet plegen, de betpekemng van de dag vaarding plaats heeft aan de oudiers of voog den en wanneer 't delict gepleegd wordt tus schen 't 16e en 18e jaar, de dagvaarding óók aan beklaagde beteekend wordt. Dit laatste was door den Minister tegen over de. O. v. Y. bestreden. Voorts stelde de C. v. V. voor de toevoe ging aan jeugdige beklaagden van een met bijzondere bevoegdheden bekleeden raads man afhankelijk te stellen van den leeftijd van don beklaagde tijdens zijn eerste oproe ping voor den rechter, met opheffing van. 't onderscheid tusschen een vertegenwoordiger en een raadsman. De heer TROELSTRA wilde een beslis sing uitlokken omtrent de vraag of de bij zondere waarborgen voor het strafproces moeten geiden tot den leeftijd voor den ge wone burgerrechtelijke meerderjarigheid, 21 jaren. Hij stelde daarom een amendement voor in de desbetreffende artikelen alleen te spreken van minderjarige verdachte, en. dus te lateji vervallen de woorden„die vóór het begaan van het feit den leeftij'd van 18 jaar nog me' heeft bereikt". De MINISTER bestreed Het voorstel der commissie, en. was 't in Hoofdzaak eens met 's heeren Troelstra's amendement, maar acht te dit punt thans niet rijp vopr beslissing, omdat t z. i. buiten het kader van het ont werp ligt. ■De hoer PIJNAPPEL was tegen het amendement-TroeJstra', omdat z. i. onder scheid moet warden gemaakt tusschen burger rechtelijke en strafrechtelijke meerderjarig heid. Het amemdt.-Troelstra wetdi verworpen met 42 tegen 17 stemmen. Het amendt. van de C. v. Y. werd aange nomen met 34 tegen 26 stemmen. De VOORZITTER dreigde met een avondrifting wegens den. gang der werk zaamheden. Morgen na de pauze regeling van werk zaamheden. De MINISTER VAN JUSTITIE nam verschillende amendementen van de C. v. V. over, o. a. die op de artikelen, rakende de verhouding tusschen beklaagde en raadsman. 'Door verwerping van een amendement- LucasseLoeff met 36 tegen 26 stemmen, bleef gehandhaafd de bevoegdheid minderja rigen die tusschen bet 16e en 18e jaar heb delict pleegden, buiten vervolging te stel len. Voorts kwam in behandeling de bepalm» dat de terechtzittingen waar minderjarigen terecht staan, ook al rijn er tevens volwasse ne beklaagden, niet openbaiar zijn. De heer RINK stelde voor slechts in be paalde gevallen openbaarheid nit te sluiten. De Commissie stelde voor slechts dan open baarheid uit te sluiten wanneer enkel minder jarigen terechtstaan. De heer TROELSTRA stelde voor uitslui ting van openbare terechtstelling van min derjarigen tenzjj ouders of voogd openbaar heid wencchen. De heer WILLINGE stelde als sub-amen dement op het amendt van de Commissie voor aan de rechtbank over te laten de terechtzittingen van uitsluitend minderjarigen al of niet in 't openbaar te doen plaats heb ben. Het amend, der comm., gesubamendeerd door den heer Willinge, werd aangenomen met 51 tegen 11 stemmen. De overige amendementen werden ver worpen. Morgen te 11 uur voortzetting. Bootwerkers, schippers enz. Gistermiddag hebben de bootwerkers aan de Holland-Amerika-lijn opnieuw het weik gestaakt. De Amsterdamsche diamantbewerkers. Het comité tot het vormen van een natio nale colllecte ten behoevr der werkiooze diamantbewerkeis zit niet stil. Thans worden nog pogingen aangewend om collecten te organtseeien te Aarlanderveen, Appingedam, Assen, Barneveld, Beilen, Bergambacht, Bo- degrave, Broek-in-Waterland, Culenborg, Die penveen, Dokkum, Ede, Finsterwohie, Frane- ker 's Gravendeel, 's Graveland, Hardegarijp, Heteren, Huizen, Leiden, Made en Drimme- ien, Maurik, Monster, Noordwijk, Opsierland, Oud-Beierland, Oudshoorn, Sexbierum, Stap horst, Vlaai dingen, Zuidland. Door den heer J. L. Terveen, burgemees ter van Berkel en Rodenrjjs, en den heer L. Kruyff, burgemeester van Ridderkerk, zullen in die gemeenten inzamelingen worden gehouden. Het secretariaat van bet Nationale Comité ontving nog door bemiddeling van den heer F. C. de Bas, penningmeester van het Haag- sche comité, van N. N. f 300. De heer J. Douwes Jr., voorzitter van. het uitvoerend comité tot ondersteuning van werMooze diamantbewerkers, ontving een schrijven van den pal tk ulieren secretaris van H. M. de Koningin, meldende, dat H. M. (als tweede gift) vijfhonderd gulden beeft toegezegd voor de werklooze diamantbewer kers. O (ik bereden politie. Amsterdam beeft een detachement wiel- rijdende politie onder een inspecteur ge kregen. Ook dat nog. Men schrijft aan het »Uir. Dagblad" uit Amsterdam, dat alleen de Opera-Van der Linden f 10 000 veriiest door het verdwijnen van het lid van den Raad van Beheer. Doodslag. De marinier tweede klasse Oerlemane, van het binnengekomen oorlogsschip K o n i n- gin Emma, liep gisteravond te Helder in beschonken toestand -p straat en dreigde iedereen met een me». Toen de politie-agent Cupido hem van achteren aangreep, om hem te arresteeren, stak Ofriemans achteruit en trof den agent in de lies. De politiebeambte bleef op de plaats dood. De dader werd ge arresteerd. De verslagen e wac gehuwd en laat zijn ge zin onverzorgd achtte". Te Maastricht is gevangen genomen Pierre Lassau, oud 25 jaren, verdacht van doodslag op G. Dams, met wien hij op de kermis te Heer twist over een meisje heeft gehad. De mishandeling moet zeer erg zijn geweest, daar uit de lijkschouwing is gebleken, dat de hersenpan was stuk getrapt. Ruw volk. In het bierhuis van N,, aan het Markt plein te Winschoten, zaten eenige personen kaart te spelen. Te ongeveer halftwaalf gin gen de knechts van een luchtschommelhou- der naar den woonwagen, die onmiddellijk bij dit café stond. De 54-jarige B., gedomici- leerd 'te Gent (België), bleef even in den gang tusschen het huis van N. en diens buurman staan. Pas was rijn kameraad bij den wagen, óf een akelig geroep van moord weerklonk. De nachtwacht, daar juist sur- wïl loerende, eu de metgezel, gingen op het geluidl af en vonden daar B. bewusteloos en badende in rijn bloed op den grond liggen. Men droeg hem naar den woonwagen, waar op in allerijl een dokter werd) ontboden en de marechaussees werden gewaarschuwd. Bij onderzoek bledk, dat een vreeselijke wonde, lang 40 cM., van dërx schouder tot de nuik met een scheermes was toegebracht. Met veel moeite werd! de wonde verbonden. De patiënt is ter verpleging overgebracht naar het academisch Ziekenhuis te Groningen. Nog denzelfden avond begaven rich de ma rechaussees Beekman en De Yries naar Bo venburen en arresteerden aldaar den ver moedelijke®. dader. Te ongeveer half twee werd deze, Geert Kr., 26 jaar, van beroep landbouwier, bij rijn ouders uit zij®, 'bed. ge licht en meegenomen naar den woonwagen, ter confrontatie met den verwonde, die hem dadelijk ale dader herkendia De verdachte

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2