Vrijdag 15 Juni 1900 Jaargang. No. 10266 GOUD EN EER Transvaal en Oranje-Vrijstaat, BUITENLAND BINNENLAND Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen 11. 1.25. Franco post 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags^vóór een uur het bureau bezorgd zijn. Prgs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zgn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meinm advertentie» opgenomen tot den prgs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon Mo. 123. De DÜaiIy Express" verneemt uitMachado- dorp dat. volgens een daar loopend gerucht, de Engelsche regeering tegen een jaargeld van f120,000 Botha zou hebben trachten te bewegen te capituleeren. Ook aan De la Rey, president Kruger en Reitz zouden aanbiedingen vaa geld zijn gedaan. 't Is te hopen dat Engeland zich zelf niet zóó diep door het slijk heeft gesleurd. De laatste door het Londensche departe ment van oorlog uitgegeven opgave van de Britsehe verliezen brengt het totaal aan ge sneuvelden, gekwetsten, vermisten en aan ziekte overledenen op 24,460. Met 12,145 officieren en manschappen, die wegens ziekte en invaliditeit naar huis zijn teruggekeerd, wordt het eindcijfer 36,605. De officieele sLondon Gazette" bracht gisteren de bevordering van Hildyard tot luitenant-generaal, van Baden-Powell tot gene- raal-majoor en van Jan Hamilton tot divisi - Commandant met den rang van luitenant- generaal. China. Uit China niet veel nieuws na het ern stige bericht van de vermoording van den kanselier der Japansche legatie, nog wel door soldaten van de iyfwacht der Keizerin. Die moord is een ernstige schending van het volkenrechtgezanten waren steeds on schendbaar. De gevolgen zullen zeker niet uitblijven. Er gaan nog meer Japansche oorlogsschepen uaar Ta-ku, en indien er geen verbetering in den toestand komt, zullen ook sterke troe- penafdeelingen naar China gaan. Te Port-Arthur heeten 2000 Russen te zijn scheep gegaan naar Ta-ku. Eenige duizenden zullen nog volgen. De Engelsche admiraal Seymour heeft te Tien-tsin kwartier gemaakt voor vier En gelsche compagnieën die gisteren uit Hong kong verwacht werden. De telegraafdraden zijn overal doorgesneden. Havas verneemt uit Peking dat de Kei zerin verscheiden leden van het Tsung-lï- Yamen heeft opgedragen de gezanten te ver klaren dat de Chineesche troepen er zich niet tegen zullen vei zetten dat de vreemde contingenten Peking binnenrukken. Frans Kos«uth is gisteien iri de Hongaar- sche Kamer opgekomen legen het gebi uiken van Ooslenrijksch-Hongaarsche tioepen in China. Hij vreesde dat Ilongarij» aldus be trokken wordt in een actie die het land offers kost zonder voordeel af te wei pen. orden het geven van onderwijs te verbieden. Verwijzende naar Jules Ferry's ontwerp van 1879 dat door de Kamer aangenomen en door den Senaat met slechts 19 st. verworpen werd, vroeg hij de urgentie voor zijn ontwerp. WaldeckRousseau verzette zich daar tegen niet, omdat het ontwerp hetzelfde wil als dat der regeering. De urgentie werd daarop met 327 tegen 133 st. aangenomen. De linkerzijde, o a. Charles Bernard, ver langde nu dadelijke behandeling, Rabier daarentegen verzending naar de commissie voor het regeeringsontwerp. De Mahy vroeg de Kamer niet af te wyken van de agenda, en abbé Gayraud diende een voorstel in om aan alien die een openbare ouderwijs-betrekking bekleeden, te verbieden vrijmetselaar te zijo. Het ontwerp van Rabier c.s. werd met 487 tegen 161 st. naar de commissie gezonden. Den 2den Juni beweerde de nationalistische generaal Lambert in den Franschen Senaat, tijdens het proces te Rennes te Ems, waar hij voor zijn gezondheid was, het volgende telegram aangeplakt te hebben gezien, in vette letters de volgende voor de Duitschers blijde mededeeling bevattend rGenrls Roget, De Pellieux, Gonse, Mercier, De Boisdeffre en de geheele generale staf in flarden. Labori heeft er geen stukje van heel gelaten". Dat telegram was onJerteekend ïJosepli", en bjj navraag was Lambert gebleken dat dit be- teekende sJoseph Reinach". De üKöln. Ztg." heeft naar aanleiding dezer mededeelingen te Ems inlichtingen ingewon nen, waaruit blijkt dat Lambert een geheel valsche voorstelling heeft gegeven van het telegram dat overigens in 't geheel niet van Reinach afkomstig was. De Duitsche staatssecretaris van marine, admiraal Von Tirpitz, is in den erfelijken adelstand verheven. Natuurlijk om de vlootuitbreiding. De overleden groothertog Peter van Olden burg was in 1827 geboren en besteeg in 1853 den troon. Hij was een der voorstan ders van de Duitsche eenheid. De troonsopvolger, nu groothertog Friedrich August, is 47 jaar oud. Hg is op reis ver moedelijk zal de tijding van het overlijden zijns vaders hem te Christiania bereiken. Naar aanleiding van den beweerden sritueelen moord" te Konitz heeft de labbijn dr. Fessier de professoren in de oud-testa- mentische vakken der evangelisch-theologische faculteit te Haile gevraagd of in het jodendom op giond van de schriften of overleveiing het gebruik van christenbloed tot godsdienstige doeleinden wordt verlangd. Hierop hebben de professoren Kautsch en Rothstein geantwoord dat de praatjes van geheime Joodsche boeken op lichtvaardige verdachtmaking berusten, dat het veeleer een feit is, die voor der zake kundigen geen be wijs behoeft, dat er in het geheele Jodendom ge'en schriftelijke of mondelinge traditie be staat die voor der zake kundige christenen gesloten is. Prof. Kautsch is een man van erkend wetenschappelijk gezag. Op zijn voorstel ver klaarde het internationaal orientalistisch congres te Rome verleden jaar de beschul diging, dat er voorschriften voor de joden bestaan die het gebruik van christenbloed voor godsdienstige doeleinden eischen, »voor een absoluut onzinnige en de ten einde gaande negentiende eeuw onwaardige." In Spanje zou een mimsterieele crisis zijn uitgebroken. De minister van binnenlandsche zaken evenwel spreekt het bericht tegen. In de Rio-Tinto-ertsmijnen in Spanje is het werk gestaaktde arbeid staat geheel stil. De bureau's der »New York Herald" en der aangrenzende »Tribune" zijn voor een goed deel door brand vernield. maakt. Hij heeft echter het voorrecht op zijn eerewoord vrij gelaten te zijn en woont nu in den omtrek van Kaapstad by een familie lid. Eens per week moet hg zich bij den En- gelschen bevelhebber melden. i&lgcnit^sa overzicht. SCHIEDAM, 14 Juni 1900. DE OORLOK. De toestand. Lord Roberts heeft belangrijke berichten gezonden, en wel over Kroonstad. De tele graaflijn is dus hersteld, en het werk der Boeren bij Roodeval te vergeefsch geweest. Want Roberts beweert ook dat de schade aan den spoorweg spoedig te hersteilen is. Men kan hieruit afleiden dat de Boeren de brug over de Rhenosterrivier niet vernield hebben. Dit alles is zeer te betreuren, Zyn de Boeren weer te zuinig geweest? Vermoede lijk wel. Den tijd zullen zij wel hebben ge had om de brug op te blazen. En de vernie ling dezer brug zou voor langen tijd de ge meenschap van Roberts met liet Zuiden verbroken hebben. Ook nu weer hebben de Boeren moeten wijken voor een overmacht. Op het hooren van het gebeurde bij Roodeval heeft Roberts Kitchener en vermoedelijk ook Hunter uit het Westen gezonden om Metbuen te helpen. Het nemen van De Wet's laager en de verstrooiing in alle richtingen" van de Boeren schijnt ons niet zeer belangrijk toe. De Boeren zullen eenvoudig, als altyd, een onhoudbare stelling hebben opgegeven. Wij zullen spoedig wei weer van de wakkere Vrij staters hooren. Ebd Boerenafdeeling moet nu weer bg Smaldeel, tusschen Kroonstad en Bloemfon tein, een trein genomen en den spoorweg opgebroken hebben. Hunter zou hen met verliezen hebben verdreven. Intusschen hoopt Roberts spoedig eens wat steun te ondervinden van Duller die nu den toegang tot Transvaal heeft geforceerd. Dat dit niet gemakkelijk is gegaan blijkt uit de nadere berichten van Reuter. De ach terhoede der wegtrekkende Boeren heeft het de aanrukkende Engelschen nog geducht las tig gemaakt. Met dat al is Bulier er nu door en kan Roberts komen helpen. De opperbevelhebber kan die hulp best gebi uiken. Want ten Oosten van Pretoria is by Eerste Fabrieken, op den weg naar Middelburg, de strijd hervat. Den ganschen 'liden Juni is er hardnek kig gestieden en, al moge het gerucht onwaar zijn dat uit Lorenzo Marquez aan des Daily Mail" wordt bericht, als zoude Botha de Engelschen hebben teruggeworpen, lord Roberts zelf moet toch berichten dat hij de stelling der Boeren niet heeft kunneu nemen. De Engelschen moeten nu opereeren op een voor de Boer en steeds gunstiger terrein. Verspreid! nieuws. Volgens de »Daily Express" is te Maclmdo- dorp bij bulletin der Transvaalsche regeering bekend gemaakt dat bg Roodeval 200 Engel schen gedood en gewond en 700 gevangen genomen werden. Een maxim en krijgsvoor raad viel den Boeren in handen. De Wet schat den door hem bij Roode val gemaakten buit op eeo waarde van ruim een millioen. Er waren o.a. 3000 winter- overjassen bij. Daar hg zijn buit niet kon meevoeren, heeft De Wet dien verbrand. Scmengilc ftededeelingcn. In een bespreking der aanneming van de Duitsche vlootwet spoort de jTimes" den minister van marine Gosheri aan tot waak zaamheid en aibeid. opdat niet het Euro- pee-ehe evenwicht ter zee ten nadeele van Engeland verschoven worde. Mevrouw Gladstone schynt stervende te zijn. Men verwacht dat ieder oogenblik de dood kan intreden. In de Fransche Kamer diende Rabier gisteren namens 200 leden der linkerzijde een ontwerp in om aan niet-erkendegeestelgke De heer Arnstem geraakte 'buiten zidi zelf van woede over Victoria's spottende houding en haar openlijk getoonde verachting. Het gelukte hem niet haav vrees aan te jagen. Inderdaad! toonde Victoria zich tegenover hem een ware Puidge, de dochter van een er varen koopman, die den koopman doorzag. Zij had één geestelijke eigenschap met hem gemeen: ook zij wilde den man, dien zij liefhad, eigenlijk koopen. Zij wilde met hem trouwen en rekende daarbij meer op den rijkdom en invloed van haan vader dan op de wederliefde van den graaf. Buitendien wer den haar hoofd en hart zoozeer door graaf Poyritz in beslag genomen, en was zij' zoo op gewonden van ijverzucht op Ottilie, dat zij zich volstrekt niet door den heer Arnstern uit het veld liet daan. „U meent, dat ik een grootspreker ben," zeide hij. „IJ zal wel anders spreken, Wan neer ik u weerzie. Want nu ga ik heen. uNiet omdat o het wensch't, innig ge liefde Victoria, maar omdat ik in Pretoria iets héb te berichten. Ik ben verplicht als Duitsch patriot aan de regeering mede te doelen, dat de heer Pudge in een samenzwe ring tegen de Republiek betrokken is. Denkt u ook niet, dat het gouden huis bij deze ge legenheid in de ,'ucht zal springen?" „Maak niu, dlait u vegxamt." „Nog eens waarschuw ik u, bedenk, wat u zegt. Ik dreig niet tevergeefs. U is ver wend, u is een erfdochter. U kunt met één slag aam worden. Denk eir omdo tijden zijn ernstig, de politieke toestand is tot het uiter ste gespannen. IJ alleen kan uw vader en u/w huis redden." „En héb zulk een toespraak ook eens op het tooneeü gehoord1,' zeide Viot-oria. „Doe wat ui wilt! Het blijlb mij volmaakt hetaelf- De ware vrijheid is de onafhankelijkheid. Onze grootste tyrannen zijn onze eigen slech te gewoonten.' „Dat is volkomen waar." „Ware vrijheid geniet de menseh alleen, wanneer hij geen vleesch eet, geen spiritual- lien drinkt en ook niet meer rookt." Joachim glimlachte, zuchtte en at een stuk aaiana,s Toeni reikte hij' den, heer Berger do hand, dankte hem voor zijn vriendelijke gastvrijheid en zeidei, dat hij naar de Dear- son-inijn moest, doch in den namidd'ag terug dacht te komen. Hij ging naar de herberg, liet zijn paard zadelen en reedi zoo snel, dat hij om half negen reeds wedier thuis wae. Zijn 'besluit stond vast en de blijde hoop scheen hem vleugelen, te geven. Hij wilde zi j n zaken hier zoo spoedig moge lijk in orde maken, pakte zijn kaffers en liet door zijn knecht het tweedte ontbijt voor d'e deur gereed zetten, toen hij een groep rui ters bemerkte, die met groote snelheid kwam aanrijden. Er waren ongeveer twintig lie den, allen droegen het geweier op den rug on een breeden gordelriem, die met patronen gevuld was over schouder en, iborst, terwijl ter zijde een hartsvanger hing. Het waren allen jonge lieden, slechts de man, die hen aanvoerde was ouder. Joachim herkende den heer Pieteir Marihz, dien hij bij Buurman! had gezien. Pietier Maritz, bereed heden een ander paard als vroeger, een vos en dit paard was even mooi en kostbaar als de door Joa chim bewonderde bruin. Pie ter- Maritz was een volmaakt ruiter. Roman uit Transvaal VAN ATT GUST NIEMANN. „Reeds éénmaal," zei Victoria, „heb ik u voor uw onbeschaamdheid de deur gewezen. Herhaal mij nu die scène niet „O, ik ben op alles voorbereid, wanneer ■mijn geduld ten einde is. Ik ben er dei man niet naar, om altijd met mij te latem spelen. Ik kan scherts even goed verdragen als ieder andter, maar men moet scherts van ernst kunnen, onderschei den. Be heb met uw vader gesproken en hij is niet tegen onze verloving. Ik spreek nu met u en verzoek u om een dui delijk antwoord." Victoria was sprakeloos van verbazing en had hem daarom laten uitspreken. Nu stond zij op, wees met de hand naar de deur en zeide: „Wanneer u nu niet dadelijk goed schiks gaat, laat ik u door de toedienden de deur uitzetten." Arnstern lachte hoonend. „Dat zal u niet wagen, mooie Victoria," zeide hij. „Uw vader is reeds tam geworden, u zal het ook worden. Luister eens: IJ is verstandiger dan andere vrouwen, u verstaat iets van zaken. Ik zeg u dat ik alle zaken van uw vader ken, ook de politieke en wan neer u niet heel lief mij uw jawoord geeft, springt het gouden huis met alle inwoners in de lucht." „Dat li lafhartig genoeg is, mijn vader achter zijn rug te benadeelen, geloof ik wel, zeide Victoria, „maar dat u een grootspre ker is, weet ik ook." Wordt vervolgd.')

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1