STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. SPORT. Staten-Generaal. Berechting van jeugdige personen. Het congres, gehoord de verdediging van de centrifugale ontrooming, door inleider nu en by andere gelegenheden gehouden, over tuigd dat deze hoog wenschelyk is in het belang der zuivelindustrie, gaat over tot de orde van den dag." Ten slotte werd behandeld de vraag: »Is het wenschelijk dat de weikkringder consulaire ambtenaren zoodanig wordt inge richt dat het verkrijgen en openbaar «naken van inlichtingen o. a. met het oog op den afzet van land- en tuinbouwproducten spoe diger mogelijk worde gemaakt, dan thans het geval is Zonder noemenswaardig debat sloot bet congres zich aan by de door den heer Van Raalte in de Tweede Kamer voorgestelde motie. De vraag: nWat heeft de ondervinding geleerd omtrent de wjjze van ontginning van onbebouwde gronden en welke zijn de goede resultaten ook in verband met het nut voor de arme bevolking ingeleid door den heer Van Zinderen Bakker van Kortezwaag gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie. Con clusies werden niet genomen. Daarentegen stelde de inleider van het volgend vraagpunt, betredende het belang voor de praktyk en de wetenschap der vee- fokkery, gelegen in nauwkeurig bijgehouden melkstaten, de heer A. Bos van 's-Graven- hage, de volgende conclusion lo. Nauwkeurig bijgehouden melkstaten vormen, in handen van oordeelkundige fok kers, een krachtig hulpmiddel tot snelle en duurzame verhooging der productie zoowel van de afzonderlijke melkveestapels als van het verslag in het algemeen. 2o. Meiklijsten bevorderen tevens de keu nis van den veehouder omtrent zyn bebryf in menig ander opzicht en moeten daarom meer algemeen aangelegd worden, echter altyd zóódanig, dat de landbouwer zelf in de samenstelling der lijsten een werkzaam aandeel heeft. Na eenige discussie werden deze conclu sion aangenomen. Daarna kwam aan de oide een praeadvies van dr. A. M. Prins, betreffende de richting in de paardenfokkerij in .verschillende pro vincies. Men achtte het wenschelijk, geen conclussiën te nemen, omdat de paarden fokkerij hier te lande daartoe nog niet op voldoende hoogte is. Als plaats voor het volgend Landhuithoud- kundig congres werd Steenwjjk aangewezen. Het vraagpunt: Is het wenschelijk, dat door het provinciaal bestuur waterschappen in 't leven worden geroepen ter bevordering van de ontginning van woeste gronden door bevloeiing en drooglegging werd ingeleid door den heer H. J, Lovink te Utrecht, direc teur der Heide Maatschappij, die concludeerde dat de werkzaamheden der waterschapsbe sturen en der Provinciale Staten zich moesten wjjzigen, om twee soorten waterschappen te verkrijgen, die op de oude leest geschoeid, en die welke zich bevloeiing en grondverbetering ten doel stellen. Besloten werd het praeadvies en de debat ten over dit onderwerp aan de Provinciale Staten mede tc doelen, opdat de Staten en ook de regeering de pogingen in deze rich ting niet alleen moreel, maar ook materieel zullen steunen. Het laatste punt der agenda sis het wen- chelijk, dat de Rijkspostspaarbank worde be schikbaar gesteld ais controlekas voor de plaat selijke coöperatieve credietvereenigingen werd ingeleid door deo heer T testerdijk van Uithuizermeeden. De conclusie van den heer Westerdijk, inhoudende, dat aan de Rijkspostspaarbank bevoegdheid worde verleend om gelden aan centrale banken te verstrekken, werd na discussie, goedgekeurd. Na de gewone plichtplegingen werd hier op het congres gesloten. Veredeling van het Ambacht. De Yereeniging tot veredeling van het Ambacht zal Maandag 25 Juni in het Gebouw der Maatschappij van den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 87, te Amsterdam eene byeenkomst houden van het Hoofdcomitó 's namiddags half twee en eene algerneene ledenvergadering 's namiddags half drie. Na het uitbrengen van het jaarverslag (incl. dat van de commissie voor de proef- afneming te Utrecht) zal aan de orde zijn, bespreking van een voortzetting dier proeven en idem van de zaak der leerboeken. Kamer van Koophandel. Wij herinneren belanghebbenden er bij deze aan, dat wanneer men niet op de laatstvastgestelde kiezerslijst vooi komt, maar aanspraak kan maken om daarop te worden geplaatst, daarvan \óor 1 Juli a.s. aangifte moet doen ter gemeente-secretarie (afd, A). Om kiezer van leden eener Kamer van Koophandel te zijn, moet men: lo. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd 2o. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achter eenvolgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel en nijverheid. Diaconale Conferentie. Ons verslag der provinciale diaconale con ferentie, welke gisteren in het kerkgebouw aan de Plantage heeft plaats gehad, bevatte de punten die behandeld waren tot 4ys uur. Met het oog op het vergevorderd uur (de sluiting was op de agenda vastgesteld te 4Vs uur) werd besloten nog punt 11 te behande len als zijnde van zeer actueel belang, hoe wel er stemmen opgingen om ook dit punt te laten rusten tot de volgende conferentie. Punt 11 bevatte de volgende vraag: Ligt het op den weg der Diaconieën, en is de tijd er voor lijp, dat van haar uitga eene actie, om bij de regeering aan te dringen op spoedige indiening, bij de Staten Generaal van Wetsvoorstellen, tot het in het leven roepen van een Invaiiditeits-, Ouderdoms- en Wedu wen-pensioenfonds voor werklieden (gesteld uoor Rotterdam A.) Erkend werd de onbillijkheid tegenover den ouden en invaliden werkman, die, ge werkt hebbende zoolang hg vermocht, aan zijn lot werd overgelaten zoodra hg niet meer voor arbeid geschikt is. Omtrent de vraag of het op den weg ligt der Diaconie om zich tot de regeering te wenden tot het in het leven roepen van wettelijke regelingen bestonden echter twee stroommgen. Eenerzijds werd beweerd dat de taak der Diaconie zich moest bepalen tot het wijzen op hunne verplichtingen aan de gemeente leden en hun daardoor te breDgen tot het doen van dat gene wat noodig en plicht was. Anderzijds werd de meening uitgesproken dat alle middelen door de Diaconie moesten wotden aangegrepen on armoede te voor komen, omdat daardoor de taak van de diaconie beperkter zou worden. Immers het meerendee! der oude en invalide werklieden vervalt ten slotte tot de armenkas. De meerderheid bleek de laatste meening te deelen zoodat de vraag in toestemmenden zin werd beantwoord. De vergadering werd daarna te 5'/s uur op de gebruikelijke wijze gesloten en de (tiet-behandelde punten werden aangehouden tot de volgende conferentie. Het stedelijk museum ontving van den heer W. Drektraan 6 koperen kandelaars, 1 do. branderijlamp, 1 do tondeldoos, 1 bil- hatner, 1 billamp, 1 steenen kogel en 4 pas- telteekeningen. Het bestuur der afd. Schiedam van sPatii- monium" heeft het initiatief genomen tot een bespreking van afgevaardigden van ver schillende werkliedenvereenigingen hier ter stede tot het houden eener bespreking over de diamantbewerkers. De vergadering zal gehouden worden op Dinsdag 19 Juni, des avonds te 8'/s uur in het lokaal »Patrimonium". Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de akte L. O. onze stadgenoote rnej. A. H. de Kok. Omstreeks 9 uur gisterenavond kwamen de leeilingen der huishoudschool van haar uitstapje terug. Dat allen veel genoten heb ben was duidelgk merkbaar aan de vroolijke gezichtjes en de bigde stemming waarin zij huiswaarts togen. Het weder was gedurende de reis gun stiger geworden, zoodat ook daarover niet te klagen viel. Een volkomen geslaagd tochtje dus, zoowel voor haar, die het op touw zetten, als voor de leerlingen. Hoewel de toestand van den 7-jarigen Gijshert Groeneweg heden vrij goed genoemd mag worden, blijft die toch echter nog zorgvol. ylaa11j)IS0ES. In de gisteren gehouden openbare verga dering van den Raad van State, afd. voor dp geschillen van bestuur, is ingekomen het Koninklijk besluit, waarbij vernietigd wordt een besluit van B. en W. van Vlaardingen, waai by de voortzetting der weikzaamheden is verboden in eene koek- en banketbakkerij, tot welker oprichting in '1895 vergunning werd verleend aan H. D. Goldberg te Rot terdam. B. en VV. hadden hun besluit genomen op grond dat de inrichting door een brand verwoest zou zijn en tot herstel der inrichting mitsdien eene nieuwe vergunning noodig was, welke niet is veikregen; doch in het Kon. besluit is beslist, dat zonder voorafgaande herstelling het bedrijf ook na den brand had kunnen worden voortgezet, zoodat geen nieuwe vergunning noodig was. De collecte gehouden voor de diaconie- armen der Ned. Herv. Gem. alhier heeft f 274 opgebracht. Ds. C. Denzei, die bij de Vrije Geref. ge meente alhier was beroepen, heeft daarvoor bedankt. Frans Halsfeesten. Gisteravond werd' de feestviering te Haar lem aangevangen met dc opvoering van een gelegenheidsstuk van den lieer H. M. P. van Emmerik in den schouwburg. Omstreeks half tien kwamen de hoofdper sonen van het feest, die bij den commissaris der Koningin een diner hadden bijgewoond, in don schouwburg. Onder hen werden opge merkt do dames gravin de PourtaJès en Thé- rèse Schwartzo, en de heeren dr. Laurillard, Bart van Hove, den beeldhouwer iScoltz, dien schilder Mesdag en vele andere bekende ar- tistcn. Do schouwburg was gelieel gevuld1 met een groote schare belangstellende gasten, want het was een xuvitatae-voorstellmg, zoodat nie mand tegen entree! toegang verkrijgen kon. Aan den maaltijd bij den commisaris der Koningin werd1 door den gastheer, den heer mr. B. van Tienhoven, een dronk gewijd aam do feestcommissie, terwijl hij inzonderheid gediacht den schepper van 't beeld van Frans Hals, den beeldhouwer Henri A. SchoTts Jac.zn. Dronken werden nog uitgebracht d'oor de heeren dr. Laurillard, prof. Quadk en den (kunstschilder bij H. W. Mesdag. Men méldt ons uit Den Haag: De Minister van Marine vertrok gister avond, de Minister van Bomen!amdsche za ken hedenochtend naar Haarlemvoorts be gaven zich daarheen de gedelegeerden ter in ternationale conferentie voor privaatrecht, en vele leden van het schilderkundig genoot schap „Puldbn Studio" en van dien Haag- schem Kunstkring. Heden1 seint men ons uit Haarlem Kwartier over eenen kwamen H. H. M. M. dé Koninginnen aan het station aan met een groot gevolg, bestaande uit Mevrouw baronesse van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en. Bergambacht, geb. gra vin van Limburg Stirum, grootmeesteres van 3EL M. de Koningin; 'baronesse van Tt- tersum, dame du Palais honoraire van H. M. do Koningin, eerste hofdame van H M. de Koningin-Moederjonkvrouwe van de Poll, dame du Palais homraraire van H. M. de Koningin, hofdame van H. M. dé Konin gin-Moeder baronesse Rangers, hofdame van H. M. de Koningin, baronesse de Constant Rébecque, hofdame van H. M. de Koningin; baron Sirtema van Grovestms, grootmeester van het 'Huis van de H. M. de Koningin jhr, do Ranitz, intendant vam het Huis van H. M. d!o Koningin-Moeder; baron Bentindk, eerste stalmeester van H. M. de Konirurin jonkheer van den Bosch, kamerheer van H, M. de Koningin; jhr. van der Staal, kapitein luitenant ter zee, adjudant en particulier se cretaris van H. M. de Koningin; graaf Du Monoeau, le luit. ordonnans-officier van H. ML de Koningin. Van hot station begaf de stoet zich naar hot Florapark, waar de onthulling plaats zou vmden. Daar hield de voorzitter van het co mité, do heer J. Krol Kzm, een rede, waarop H. M. de Koningin vriendelijk antwoordde. De hoer Kroll schotste de geschiedenis van het monument en dankte de Koningin en de ■schilders voor hun bijdrage. Hij gaf vervol gens de levensschets van Frans Hals en bood daarna dén burgemeester heb monument aan met dé wensch dab heb mot alleen tot sie raad voor de stad mocht strekken, maar ook opwekken, tot een herhaald bezoek aan Haar lem's musea. De schilder Mesdag sprak namens Necrland's ■schilders een woord, waarop dé burgemees ter van Haarlem namens de gemeente hot standbeeld aanvaardde. De koninklijke lie- dertafel' voerde een toepasselijk zangstuk uit, Na aanvaarding door den burgemeester legde de Koningin persoonlijk een krans op het voetstuk, evenals de gezant van den Duitschem keizer en de besturen der schil- dersvereenigingen!, waarna 30 meisjes om het boeld bloemen strooiden. Onmiddellijk daarna maakten Hare Ma jesteiten een ldeman rijtoer, bezichtigden op het stadhuis het voorbijtrekkende défilé, waarin o. a. de kegelclub „De Kroon" uit- Icwwaan met een getrouwe voorstelling van d'e schilderij! van Jan steen, genaamd „De Kegel sjpéler s'en brachten daarna een be zoek aan de tentoonstelling van Hal's wenken op het Museum. Na nog een kleinen rijtoer kwamen H. H. M. M. in do Groote kerk om daar hot slot van het groote feestconoert bij te wonen. Omstreeks 5 uur vertrekken de Koningin nen weer uit Haarlem. De avondfeesten be staan uit verschillende concerten, vuurwerk en bal in het Brongebouw. Vrijdagavond1 re>- edpioert do sociëteit „Vereeniging". Het monument s groot tób boven den kop van Frans Hals 6.80 M. en de onderkant is breed 4.30 M. bij 4.30 ML Het voetstuk is geheel en al uitsluitend geelachtig Beiersch graniet. De drie onderste trediem te zarnon een hoogte hebbende van 0.70 M. zij(n fijn gebouchardeerd1, terwijl het bovendeel gepo lijst is, met d!e inscriptie in geel koperen let ters „Franis Hals 15841666", bereidwillig door den heer Clir. Enschedé te Haarlem ge maakt. Door het thans verkregen effect blijkt dab de keuze van deze steensoort bijzonder gelukkig is geweest, vooral ook met het oog op de omgeving, waarin het zacht getint grijsgeel van het graniet zeer goedl voldoet. Op de zijden van het piedtestal is een sterk uitkomend profil geplaatst met een zitvlak op 1.70 M. uit den grond, waarop aan beide zijden een vrouwenfiguur in groen brons. Heb figuur links is voorover gebogen en heeft den rechterarm -op de knie em de hand: onder de kin met een teekenstift in de hand! „pein zende" de andere uitgestrekte arm heeft tee- keningemi m de hand. Het figuur rechts is ook voorover gebogen en heeft de beidé armen op den schoot met een taik bloemen in de handlen welke ze be ziet. Op de voorzijde op dezelfde hoogte is aangebracht' 't wapen van Haarlem mot een palmtak, welke tob aan die inscriptie gaat, op de achterzijde zijn geplaatst twee doorvloch ten lauwertakken. Boven op dien piëdestal op de 'breed o corniehe is het figuur van Frans Hals, hoogte 2.70 M. Frans Hals staat met het linkerbeen ach teruit en het rechterbeen vooruit), in de lin kerhand1 palet met penseelen, terwijl hij de rechterhand naar beneden houdt met een penseel in die hand, rustende op een vonwezel gevuld met platen, waarover zijn mantel is gehangen. De dine figuren, dé palmtak en lauriertakken zijn' gemaakt in groen brons. Het hekje om het ovale park om het mo nument is 0.50 M. hoog waarom nog een trot toir is gel-egd, heb hekje is geleverd d'oor dén heer F, W. Braat, te Delft. Het geheel is ontworpen door den heer A. Scholbz Jr., terwijl d'o uitvoering ander toe zicht stond van den heer J. van der Ban, ar chitect, en met medewerking en generale toe zicht was belast d'e heer Georges Leyb, ge meente-architect te Haarlem. Maaisck. der N~ed. Letterkunde. Gistermorgen werd met eon welkomst woord van den vooizitter, prof. dir. J. Ver dam in heb Nutsgébouw te Ledden de alge rneene jaarvergadering geopend! van! dé Maatschappij der Nederlandiscbe Letter kunde. Aangenomen) werd een voorstel van de maandehjksche vergadering om een subsidie te verleenen tob een1 maximum van ƒ250, voor de uitgave eener Nederlandsche verta ling uit het Zweedsch van een werk van dr. E. Wrangel, over de verwantschap der Zweedisehe letterkunde met de Nederland sche. •Een voorstel van den heer Taco de Beer om dé „Levensbeschrijvingen dér afgestorven leden der maatschappij" niet verder uit te geven, maar die in 't vervolg te vervangen door een naamlijst der afgestorvenen met vermelding van datum en geboorte en over lijden, titels, on derschei dingen a q. lijst van dé™- hen uitgegeve i werken, werd! na veelzijdige bestrijding, door den/ voorsteller teruggenomen. Tot bestuursleden der Maatschappij in da plaats van de aftredende léden', ci» heeren G. J. W. Koolemans Beynen en dr. A. Beets, werdén 'benoemd de heeren mx, J. 'B. Breu- kelman en F. G. Kramp. Herbenoemd werd dr. S. G. de Vries als secretaris. In de namiddagvergadering hield prof. dr P. D. Cbantepie de la Saussaye een belang rijke voordracht over „het Mystieke in onze nieuwste letteren". Dinsdagavond' was in dé commissie voor geschied1- en oudheidkunde gesproken door dr. H. Brugmane over „De Kroniek van het klooster Aduard" en door dr. H. T. Colen brander over „De geschiedenis van de Kaap kolonie onder De Mist en Janssenis", terwijl in dia commissie voor taal- en letterkunde voordrachten waren gehouden door prof. dr. J. Verdaan en dr. J. J. Salverda de Grave, onderscheidenlijk over „De boteekenissen van het werkwoord ontkennen in het Mid- del-Nedérlandsch" en over dien „Renout van Montalbaeni". Een aantal gewone en buitenlandisohe le den werden benoemd. Mevrouw M. W. Coelingh—-Vorderman is verbonden aan het gezelschap, dat te Rotter dam onder leiding van den heer Van Eysden wordt gevormd. Do jaarvergadering der vereeuiging voor hooger onderwijs op gereformeerden grond slag is bepaald op Woensdag 27 Juni en Don derdag 28 Juni as. in liet Brougebouw te Haarlem. De 35ste algerneene vergadering der Ve-- eemging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs zal gehouden worden te Nijmegen op Maandag 27 en Dinsdag 28 Augustus. In de huishoudelgke vergadering van Maan dag zal o.a. behandeld worden een voorstel van den heerM. Horn te Schiedam, dat de ver gadering zich in beginsel voor samen wei king met het Genootschap van leeraren aan Ned. gymnasia verklare, ten einde gezamenlijk een contract te sluiten met een levensverzekering maatschappij, waarbij aan de nabestaanden der deelnemende leden van beide vereenigin- gen een som van 11000 wordt gewaarborgd. Te 's-Gravenhage is de 10de jaarvergade ring gehouden van de Yereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, onder leiding van dr. J. Th. de Visser, die de vergadering open de met het houden eener rede ter bepleiting van de onmisbaarheid der dm school. De aftredende bestuursleden dr. L. Hel dring, ds. W. d'e Lange en G. HL L. baron van Boe twiner werden herkozen, terwijl als nieuw lid1 van heb hoofdbestuur gekozen werd ds. A. de Haan van Ziwolle. Dte. F. J. P. Moquette van Rotterdam be handelde de vraag: „Walt eischt de toepas sing van de leerplichtwet van Christelijk Volksonderwijs?" Nog sprak de heer R. Brants over „school vergaderingen" en ar. De Visser over „het •gewijzigd TTnierapport", waartegen hij eenige bezwaren ontwikkelde. Tot directeur-huismeester en huismeesteres van het Herstellingsoord voor Nederl. Onder wijzers te Lunteren zgn benoemd de lieer J. Marra en echigenoote. De heer Marra is thans leeraar aan de Zeevaartschool te Schier monnikoog. Do Koningin en de Koningin-Moeder heb ben, als prijzen voor den aanstaanden schiet wedstrijd van den „Nederl. Schulttenjkader- Bond", weder een groote zilveren medaille ben geschenke aangeboden. De Zaterdag in Tivoli te Utrecht aan te vangen internationale kegel wedstrijden, ge organiseerd déor de kegelclub Columbus, on dervinden bijzonder veel medewerking. Niet minder dian 205 clubs hebben hun deelne ming toegezegd', waarvan Zondag alleen 150 cluibs kamen opdagen. Door do kegelclub „Entte Nous" te Am sterdam zal, ter gelegenheid van. haar vijfja rig bestaan, in October a.s. een groot en uit gebreid kegelconcours worden uitgeschreven. Voor dit concours worden vele en kostbare medailles en kunstvoorwerpen uitgesloofd. Blijkens het thans verschenen handboekje van den Algeaneenen Nederlandachen Wiel- rij dersbon cl voor 1900 bedraagt het getaJ le den ruim 20,000. Een protest is ingediend door den tweeden aankomende in den BordeauxParijs-wed strijd, Maurice Garin legen den winner Fischer. TWEEDE KAMER. Zitting van PVoensdag 13 Juni. (Vervolg.) DE MINISTER antwoordende, bekent dat er uit de Rijksopvoedingsgestichten nog veel te verbeteren valt, maar daarvoor zijn die gestichten nog niet te veroordeelen. Afgeschei den van het aanhangige onderwerp zuilen by de a.s. begrooting gelden voor uitbreiding van het opvoederspersoneel worden aange vraagd. Na aanneming van dit ontwerp zal dat personeel nog verder vermeerderd moeten worden. Dat het opvoedingsstelsel zoo slecht is, kan de Minister niet inziea en hg vraagt den heer Van Kcl of deze zich wel voldoende heeft verzekerd van de betrouwbaarheid van zijne zegslieden. Steeds wordt aan het personeel voorge houden dat slaan streng is verboden. De minister concludeert dat mishandeling ab regel niet voorkomt. Voorts wijst de Minister op het gunstige getuigenis van den inspecteur omtrent het ambaehtsonderwijs. De MINISTER houdt zich overtuigd dat liefde en toewijding in de gestichten geens zins ODtbreken, en 't is hem een behoefte een woord vao waardeering te spreken jegens directeuren en ambtenaren. Over het nuttige van het paviljoeDStelsel kan de Minister thans niet oordeelen. De invoering daarvan moet overgelaten worden aan toekomstige adviezen. De inrichting der tucht-cholen waarom trent nog met veel te zeggen valt, moet z. i. aan de regeering worden overgelaten. De heer VAN KOL, handhavende zijne grieven tegen het stelsel der Rijksopvoedings gestichten, antwoordt den heer Van Bijlnndt, dat het geenszins zijn bedoeling was een smet te werpen op Neerbosch, want dit is z.i. volkomen overtollig omdat deze inrich ting haar zelve reeds voldoende heeft gebla meerd. By de replieken kondigde de heer Kete laar een amend, aan om de inrichting der tuchtscholen wettelijk te regelen. Het algemeen debat is gesloten. Morgen voortzetting. Regeling van werkzaamheden. Dinsdag en Woensdag a.s. afdeelhigs- onderzoek der velschillende wetsontwerpen, o.a. de huish. raming, wijziging Indische comptabiliteitswet, wijziging der drankwet, internationale overeenkomsten, onteigenings wetten, suppl. begrootingen voor Marine en Waterstaat en wijzigingen in de kieswet. Een voorstel van den heer Van Karnebeek om de Drankwetwjjziging van dit lijstje af le voeren omdat z. i. zoo noodig de termy'n voor het vervallen der vergunningen op 1 Mei 1900 voor een of twee jaren kan verlengd worden, werd verworpen met 38 tegen 27 stemmen. Voor openbare behandeling op Donderdag 21 a. s. is aan de orde gesteld de inteipel- latie-Van Kol Cover de afwijzing van het gratie verzoek van Tioels'ra) het wetsontwerp be trekkelijk de schutsluis en wijziging der gemeentewet. Zoo na afdoening aanhangig ontwerp deze week voldoende tijd rest zullen alsnog be handeld worden o. a. eenige conclusiën en interpellatie-Van Kempen (over Zondagsrust) en interpellatie-Van Dedem (tollen). Zitting van Donderdag '14 Juni. Tuchtscholen. Het debat werd heden voortgezet over de maatregelen ten opzichte van jeugdige per sonen en wel over art. 3 bepalende waarde tuchtscholen en Rijksopvoedingsgestichten zullen gevestigd zijn. Hierop was voorgesteld een amendt, door den heer VAN KOL c. s. strekkende om het aantal en de plaatsen waar bovengenoemde inrichtingen gevestigd zullen zgn, te bepalen naar gelang van de behoefte, bij maatregel van algemeen bestuur. Dit amendt. werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, nadat de MINISTER VAN JUSTITIE verklnard had zich er mede te kunnen vereenigen. Op art. 6 tegels stellende omtrent de split sing van kinderen naar aard, leeftijd, herkomst enz. was een amendt voorgesteld door den heer VAN KOL c.s. strekkende om te be palen dat een afscheiding hier bedoeld, zooveel mogelijk moet geschieden en om de nachte lijke afzondering (het z.g. kooïen-stelsel zooveel mogelyk op te heffen doot inrichting van practische slaapzalen met toezicht. Het eerste gedeelte van dat amendement werd zonder hoofdelyke stemming aange nomen en het tweede gedeelte (facultatieve nachtelijke afzondering) aangenomen met 61 stemmen, tegen één. Op ait. 10 (disciplinaire sitnffen) werd door den heer VAN DER ZWAAG als amende ment voorgesteld om alleen als stiaf te be houden het verbod van schry venhet verbod om bezoek te ontvangen en andere voorrech ten, terwijl door den heer SCHAPER als amendement werd voorgesteld om sluiting in de boeien en het opleggen van meerdere straffen te gelijkertijd te doen vervallen. De heeren KETELAAR en NOLTING stel den als amendement voor de eachotstraf toe- telaten voor ten hoogste 4 dagen voor ver pleegden van 14 tot 18 jaar, en voor ten hoogste 8 dagen voor verpleegden boven 18 jare... Door den heer SCHAPER, c.s. werd hun amendement in tweeën gesplitst: lo. geen sluiting in de boeien en 2o. geen combinatie van straffen. De MINISTER bestreed de amendementen voor afschaffing van alle straffen zou hg de verantwoordelijkheid niet op zich willen nemen. De heer VAN DER ZWAAG trok, niet om deze bedreiging, maar kennende den geest der Kamer, zijn amendement io. Het amendement-Schaper c. s. om de sluiting in de boeien te laten vervallen werd verworpen met 48 tegen 21 stemmen. Het amendement—Schaper c. s. om geen gelijktijdige oplegging vaD verschillende straf fen toe te slaan, werd verworpen met 50 tegen 15 stemmen. Het amendement-KETELAAR-NOLTING (geen eachotstraf beneden 14 jaaren voorts naar den leeftijd) werd verworpen met 47 tegen 22 stemmen. Daarna werd het artikel ongewijzigd aan genomen met 65 tegen 4 stemmen. Bij het verder debat werd aangenomen met 45 tegen 24 stemmen een amendement- Lohman, tengevolge waarvan in het desbe treffend artikel wèl het beginsel van Rijks subsidie voor verpleging in particuliere gestichten is opgenomen, maar uit dat arti kel is vervallen het door de regeering voor gestelde maximum van dien staatssteun ad 40 cents per hoofd en per dag. Be heeren. De Visser, Van Bijlaadt -en Kuyper 'hadden het denkbeeld van den heer .Lob/mam tegenover den Minister verdedigd. Voorts werd! verworpen met 63 tegen 3 Stemmen, het amendement van dé heeren Kotetear en Nolfcing om het beheer en. de inrichting der ■tuchtscholen en opvoedings gestichten ibiji cl» weit te regelen. Do Minister had dergelijke regeling bestreden. De overige artikelen werden goedgekeurd. De eindstemming zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Morgen na de pauze eindstemming over het w. o. tot -wijziging van dé Hooger Onder wijswet.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2