D. RIS Jzn. GEMEENTERAAD. 54*» laargang Dinsdag 19 Juni 1900. No. 10269 GOUD EN EER. HERSTEMMING Yoor de herstemming ter verkie zing van een lid van den Gemeente raad in district III (vacature-Van Buysen) op Dinsdag a.s., bevelen wij met aandrang aan den candidaat der kiesvereenigingen «Algemeen Belang" en «Schiedam", den heer BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SÜHIEDAR SCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BnrcanBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels ft. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde lclei*»e adrertrntig» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon So. 123. VOOR DEN Algemeen orerxfclit. SCHIEDAM, 18 Juni 1900. DB OORLOG. Er zijn berichten die zeggen dat van de Boerenmacht tegenover generaal Rundie in het Oosten van den Vrijstaat velen zich hebben onderworpen na de bekend making, dat zij als rebellen zouden worden behandeld, wanneer zij niet voor den 14den de wapens hadden nedergelegd. Het verzet in den Vrijstaat wordt als gebroken be schouwd, daar de Boeren feitelijk zijn inge sloten en spoedig gebrek aan voorraden moeten krijgen. Maar geheel anders klinkt een bericht aan de «Daily Telegraph", volgens hetwelk generaal Rundie met zij n staf en een deel van zijn divisie" den 12en Juni bij Scheepers Nek aankwam om de brigade van generaal Campbell te versterken. De Boeren heeten in dit bericht met een aanzienlijke macht een paar mijlen noordwaarts te staan. De positie der Britsche troepen is volko men veilig, maar het is bijna onmogelijk aan vallend op te treden wegens de moeiljjke natuurlijke gesteldheid van het terrein, dat door de Boeren bezet is en de noodzakelijk heid om den vqand te beletten naar het Zui den door te breken. Generaal Rundie is vol komen by machte de Boeren tegen te houden, maar een aanval op hun stelling moet van het Nooiden komen, waar het terrein open is. "Wy kunnen hieruit niet andeis lezen dan dat de Boeren de divisie-Rundie schaakmat houden, en niet omgekeerd. De correspondent der «Daily News" seint over De Wet's overwinning bij Roodeval een bericht aan de «Cape Times" over, dat wel bijzonderheden, maar toch geen duidelijker blik op dit gevecht verschalt. Volgens deze lezing had de eerste divisie onder lord Methuen ten Noorden van Kroon stad geopereerd en vernomen dat generaal De Wet zich wenschte over te geven, maar dit was een voorwendsel van den Boeren- bevelhebber om zijn bewegingen te verbergen. Hij lokte aldus lord Methuen van den spoorweg af en bezette door een krijgslist de lijn, 45 mijlen ten Noorden van Kroon stad, vernielde een brug en brak de rails over een afstand van enkele mijlen op. De Wet's kommando was 2500 man sterk met zes kanonnen. De Boeren namen twee com- Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 40) Hij kreeg het telegram te voorschijn Hot kwam, Joachim vreemd voor, d'at de heer Pudge heb telegram in zijsni schrijftafel had. „Ik gta heen," zefde hij, „eui zal zien. waar miss Rienock is. Be wensch u beterschap met uw dochtertje." „Ajdbi ja, breng ons Obtilie weer spoedig terug," verzocht mevrouw Pudge. Zij leunde o-p den schouder van haar man en zuchtte smartelijk. De heet Pud'ge wierp een verwijtenden blik op Joachim. Deze haastte zich nu heen te gaan en. was zeer opgewonden. Hij hoopte, d!at Ofcfcïlie haar voornemen, om zelfstandig te worden, tem uitvoer zooi brengen, en hij] zou van d'en heer Berger wel nader hoorem. Dit weggaan zonder afscheidnemend was hem evenwel niet recht duidelijk. Met schrik dacht hij) er aam, dat Obtilie zou kunnen afreizen; hij keerde nog even terug en zeide, dat hij het telegram mede wilde nemeni, om het miss Rieneck te overhandigen. D'e heer Pudge gaf het hem. Toan Joachim het telegram gelezen had, dat volstrekt geen reden aaingaf, maar alleen! Obtiliefs 'terugreis verlangde, veranderde zijn bezorg&taid in wanhopige®, angst en vrees. Hij, hep in demi stormpas door de stra- -ten'uaar het huis vami den heer Berger, Maar pagnieën City Imperia! Volunteers en Yeo- «rfanry gevangen, die belast waren met de bewaking der spoorlijn. Slechts twee man ontkwamen en keerden naar Kroonstad terug. Generaal Methuen rukte toen van Kroon stad op om de Boeren aan te vallen, maar De Wet misleidde hem opnieuw pleizierig voor Methuen 1 en nam den spoorweg in bezit. Donderdag wachtte hij zes compagnieën van de Derbyshires op, die door lord Methuen per trein waren afgezonden. Dezen werden door de Boeren krijgsgevangen gemaakt, ter wijl zij uitstapten. De Boeren beschoten de compagnieën eenigeo tijd met zwaar geschut. De laatden hadden geen zware kanonnen en waren niet opgewassen tegen de Boeren, zoodat zij zich moesten overgeven. Toen het bericht aan de «Cape Times" werd verzonden de a Daily News"-corres pondent vermeldt geen datum was zoowel de telegrafische als de spoorweggetneenschap ten Noorden van Ventersburg en Winburg verbroken. Het eenige wat, dunkt ons, duidelijk uit deze lezing van het gebeurde bij Roodeval blijkt, is de verregaande lichtvaardigheid van lord Methuen. Wij hooren nu ook weer iets over de Boerenmacht die Natal heeft ontruimd. Een kleine afdeeling Boeren staat ten Noordoosten van Volksrust, waarvan echter geen tegen stand bij het voorwaartsrukken wordt ver wacht. De meeste Boeren die Lang Nek hadden bezet, zijn te Ermelo. Generaal Buller heet groote voorraden am munitie van den vqand gevonden en vernield te hebben. Men verwacht dat de Lang Nek-tunnel heden weer voor den dienst opengesteld kan worden. De terugtrekkende Boeren hebben nog voortdurend schermutselingen met de Brit sche voorposten, maar heeten zeer gedemo raliseerd, hoewel zij zich niet overgeven, zooals verwacht was. Buller's laatste opera ties hebben hen totaal verlamd. Een en ander is ontleend aan een Exchange-telegram. De tegenstrijdigheid van de laatste passage springt in het oog. Aan de «Manchester Guardian" wordt uit Kaapstad gemeld dat de Basuto's stroop tochten houden in den Vrijstaat en de ont wapende Boeren bestelen. Volgens den cor- lespondenl zal lord Roberts onmiddellijk krachtige maatregelen nemen. Men ziet het reedsde naturellen steken al het hoofd op tegen de blanken. De ministercrisis in de Kaapkolonie moet opgelost zijn. Rose-Innes schijnt zich bereid te hebben verklaard een portefeuille aan te nemen. Blijkens een Exchange-telegram wordt heden de bekendmaking van de samenstel ling van het nieuwe ministerie verwacht dat dan, dank zij Rose Innes' medewerking, verzekerd is van den steun der Rhodespartij en der gematigde progressisten. Het congres van den Afrikaanderbond te Paarl heeft ernstig geprotesteerd tegen de lasterpraat dat de Bond geld zou hebben ontvangen van Transvaal. Een commissie van zeven leden zal een motie opstellen over den oorlog en de regeling in Zuid-Afrika. Baden-Povvell, onlangs eerst naar aanleiding van het ontzet van Mafekinggeneraal-majoor geworden, is door koningin Victoria bevor- het ging niet gemakkelijk, snel vooruit te ko men, want hoewel het nacht was geworden, waren! die straten vol menschon. Johannes burg zag er zonderling uit, aille inwoners schenen hun huizen verlaten te bobben. Niet alleen, vulde het bonte gewoel vtan kleurlin gen. straten! en pleinen, maar «r wa.roru ook veel blanken, die zich anders weinig lieten zien, op de been. Eenige groepen mannen «tonden te praten!, andore liepen ronil e® velen waren met geweren gewapend. Toen Joachim de hoek dor Joubertsbra.it omsloeg, kwam hij in zulk een gedrang, dat hij 'tot stilstand' genoodzaakt werd. Toornige stemmen weerklonken, een groep breedge schouderde lieden drong heen en, weer, men hoorde vele Emgelsehe scheldnamen en Joa chim zou gedacht hebben dat het „ver- wenschto Duitscher" op hem betrekking had, wanneer hij niet midden in het gedrang een man had) bemerkt, die het eigenlijke mikpunt van den aanval was. Het woord' „Duitscher" drong hem die kracht van schouders en elle bogen. aan te wenden, en ziich door die menigte heen te dringen, daar het toch een landge noot moest zijln, die beleedigd weid'. Toeni hij' te middbn van het gewoel was gekomen, herkende hij den, heer Frederick Arnstern!, die zeer verschrikt om zich heen zag, het hoofd nu eena rechts dfcn weer links wendde, al naar mate van welken leant ge- sitooten! werd en daarbij Wanhopige pogingen aanwendde uit de zak van zijn lichte overjas een voorwerp ter verdediging te voorschijn te halen. De overjas was hem reeds half van het lijf gerukt, zoodat men den grooten dia mant ini de borst van zijn overhemd! bij het licht vaiE"dieni lantaarn zag fomikden. Zijn derd tot luitenant-generaal bij den staf van het leger in Zuid-Afrika. China. Noch de vernieling der gezantschappen noch de moord op den Duitschen gezant te Peking is bevestigd. Maar eigenlgk weet men er niet veel vanwant de berichten komen uit Tien-tsin of uit Shanghai die geen van beide meer met Peking zijn verbonden. Volgens een heden van den Duitschen consul te Tschi-fu ontvangen telegram [Zie hierachter. Red.] zijn de ambassaden blijk baar toch genomen. Dat de Chineesehe regeering de Boksers steunt is zeker. Het Tsung-h-Yamen behan delt de gezanten met minachtinghet wei gert niet de poorten van Peking te openen, maar, erger nog, verwaardig zich niet eens op de ultimata der gezanten te antwoorden. Om de bedreiging dat bij weigering om de poorten te openen, dit met geweld zal ge schieden, lacht de Chineesehe regeering. Zoodoende zijn de gezanten feitelijk gevan gen in de gebarricadeerde ambassaden en voor hun veiligheid aangewezen op hun eigen kleine wachten. De moord op den Japanschen is een duidelijk bewijs, hoe weinig er te rekenen valt op de keizerlijke troepen. Yreemd is ook dat 40,000 ontslagen sol daten zich bij de Boksers heeten aangeslo ten te hebben. Waartoe die soldaten ont slagen, als 't niet is om zoodoende de Bok sers te helpen? De Europeesche troepenmacht evenwel is ook nog machteloos. De gemengde expeditie die van Tien-tsin op weg is gegaan naar Peking, vordert slechts langzaam en is vol gens een Dalziel-bencht zelf door de Boksers ingesloten. Rusland en Jap„u zijn nog de eenigen die iets kunnen presteeren. In het geheel moet Rusland 7000 man aan land hebben gezet, waarvan 4500 man met zes kanonnen voor Peking zijn aangekomen. In de onderhandelingen tusschen de mo gendheden schijnt Frankrjjk vooral aan te dringen op handhaving van den status quo in het Verre Oosten. Volgens berichten uit St. Petersburg be reiden Rusland en Duitschland een gemeen schappelijk optreden in Ch,na voor; Rusland zou niet geneigd zijn de bestaande verhou ding tot China te verstoren ten profijte van eene andere mogendheid. Gemengde Jlcilcdccllngcn. Chamberlaiö heeft in West-ïndié vrijwil ligers gevraagd voor de expeditie tegen de Ashantijnen. Wel een bew'(js dat Engeland aan 't eind van zijn militaire kracht is. Keizer Wilhelm heeft Zaterdag het Elbe- Trave-kan&al, dat Lubeck in verbinding brengt met het Elbe-gebied, geopend. Daarbij heeft de Keizer in antwoord op een toe spraak van den Lubeckschen burgemeester ook een korte rede uitgesproken waarin h(j zeide stellig te hopen dat dit kanaal de ont wikkeling van Lubeck zou bevorderen, Toea vervolgde de Keizer dat het hem met blijdschap vervulde dat Duitschland nu uitzicht heeft eenmaal een Duitsche vloot te hoed had' do heer Aanstem in heb gedrang reeds verloren. Eindelijk gelukte liet h«m, heb gezochte voorwerp te voorschijn te 'krijgen: hot was •oen, revolver. De heer Arnstern richtte hem op zijn aanvallers en nep tegelijkertijd om hulp, Joachim nep hem toe en gaf zicli moei te hem te naderen, maar in zijn angst be merkte Amstom bet niet en wildé schieten, doch die revolver weigerde. Nu kwam eon knuppel met zooveel kracht op hem neer, dat hij in elkander stortte. Twee mannen hieven d'en .knuppel op om nog eons tei slaan, m d© hand van een derde blonk een blanke sabel, maar tot groot geluk van den heer Arnstern kwam Joachim tusschembeido. Met geweldige kracht clrong hij do aanval lers terug, raapte den revolver van dien grond op en hielp den heer Arnstern op staan Zijn geoefende vingers voelden, spoe dig, dat do revolver niet was overgegaan, omdat do haan; vast stond. 'Hij schoof hem terug en deed eon schot in <fe lucht. Dit be wijs van verdediging maakte 'indtuk. Mas- seinen vreesden do aanvallers ook, een getui ge van' hun aanslag te hebben. Ziji trokken zich onder het uiten, van scheldwoorden te rug en Joachim kon, den heer Arnstern. weg leiden. „D'at hoeft Pudgo gedaan," jammerde de hoer Arastern mot zwakke, bevende stem. „Waar woont u?" vroeg Joachim, „Ik wil naar den Duitschen consul," zeide hij, „die woont hier dicht 'bij: De 'ben doodo lij'k gewond." „Dat geloof ik niet. U bloedt een weinig aan het hoofd, heb schijnt mijl 'toe, dat uw oor slechts getroffen is." krijgen. (Levendige toejuichingen). Duitsch land moet zijn handelsdag tot in de veiste verte der wereld kunnen beschermen door zijn kanonnen. Opnieuw gejuich waarna de Keizer eindigde «Moge het ons vergund zijn door de uit breiding der vloot den vrede naar buiten mede te kunnen bewaren en mogen wij, dooi den aanleg onzer kanalen er in slagen naar binnen de vergemakkelijking van het verkeer te verkrijgen, die wij noodig hebben. De zegen op onze waterwegen zal nooit uitblijven." Deze laatste woorden werden met geest drift begroet. YYat zal het ministene-Waldeck-Rousseau doen, indien de Kamer de amnestie toch uitstrekt tot de verooi deelden in het lioog- verraadsproces In welonderrichte kringen verzekert men dat het dan plaats zal maken voor een ministerie-Bourgeois dat, krachtens de grond wet, de Kamer een maand zal verdagen, vervolgens ontbinden en drie maanden later, na sluiting der Tentoonstelling, nieuwe ver kiezingen houden. De radico-socialistische groep zal blijkens een mededeeling aan de bladen zich tegen bedoelde uitbreiding der amnestie verzetten. Koning Oscar heeft Parijs weder verlaten. De Matin" zegt op gezag van den chef van 's Konings kabinet, dat de vorst groote achting heeft voor president Loubet. Overleden is op 82-jarigen leeftijd de laat ste nog levende zoon van Louis Philippe, de prins van Joinville. Het «Journal" wilde generaal De Galiiflt doen interviewen. Deze antwoordde«Ik heb mij opzettelijk buiten geïsoleerd. Uit het openbare leven getreden, om er nooit in terug te keeren, wil ik niets meer weten en vooral nergens over spreken." Karl, die indertijd Quesnay de Beaurepaire zoo bij den neus heeft gehad, beweert nu in de «Matin" met eenige kornuiten Gyp te hebben geschaakt. Op de prefectuur van politie zegt men echter van zijn verhaal niets te weten. De Spaansche ministerraad moest Zaterdag verdaagd worden wegens een lichte onge steldheid der Regentes. In tegenwoordigheid der Koninklijke familie heeft Koning Umberto Zaterdag de nieuwe Italiaansche Kamer geopend met een troon rede, waarin hij vertrouwen uitspreekt in de wijsheid en de vadeilandsliefde vati het parle ment. Geconstateerd wordt dat de betiekkin- gen met alle mogendheden uitstekend zijn. Italië is in de laatste halve eeuw sterk voor uitgegaan, doch moet nog een langen weg afleggen om de hooge plaats te bereiken die het onder de beschaafde volkeren toekomt. De Koning noodïgde de nieuwe Kamer uit zich vooral te wijden aan de verbetering van den toestand der arbeiders, de bescher ming van de voorbrengselen van landbouw en nijverheid en de vermindering van den druk der belastingen. De Kamer koos Gallo tot voorzitter met 242 stemmen tegen 2i4 op Biancheri, den vroegeren voorzitter. De Koning beeft 47 nieuwe senatoren be noemd, onder wie de burgemeester van Rome, prins Gotonna. ..Pudge heeft de moordenaars omgekocht." „Maar hoe komt u daaraan?" vroeg Joa chim. „Waarom zou Pudge zoo acts d-oen? Hetzelfde is mij vandaag bij do Dearsouroijn overkomen. Men heeft mij met steenen ge worpen en ook .naar mij geschoten. Het mjh nu zeer woelig© tijden." „U is tech officier, misschien heeft u eeni ge kennis van wonden, mijnheer. Denkt u, dat ik sterven moet?" „Volstrekt niet! U loopt immers'" „Maar er zou toch oen verbloeding kunnen plaats hebben, en dan zijn wonden 111 dit kli maat gevaarlijk wegens bloedvergiftiging." „Och wait' Wees maar niet zoo angstig' Waai' heeft u pijn?" „Hoofdzakelijk in de borst. Het steekt verschrikkelijk. Nu moeten wij links gaan, het vijfde huis is dat van don consul." „Hoe is die aanval in zijn werk gegaan V' „De moordenaars vervolgden mij. Pudge heeft 20 gezonden, omdat hij mij vreest. Hij deed mij voorstellen die ik als Duitscher niet kon aannemen Het zon landverraad zijn. Daarom heeft hiji mij uit den weg widen ruimen." „Voor een zwaar gewonde kan u toch nog zeer goed' spreken," zeide Joachim. „Hier :s het huis Hij hielp den heer Arnstern binnengaan, legde hem met die hulp van den consul op een soph» -en zond om eon dokter. De heer Ara stern zag doodsbleek, hot bloed stroomde van zijjn, linkeroor op zijn wit overhemd, en toen een meisje het bloed had. afgewassdien, zag men, dat do helft van het oor ontbrak. Joachim begon ongeduldig te worden'. De rijd snelde hoon. „Ik moet nu gaan!," zeide Koning Humbert gaat bezuinigen. Van zijn vele paleizen wil hij alleen die te Rome, Turijn, Venetië, Florence en Napels behouden en de buitenvei blijven te Mon/.a, Valsava- sanche en Castel Porziano. Al het overige, dat enorme sommen aan onderhoud en be diening vordert, wordt verkocht en uit de opbrengst is de Koning voornemens het paleis te Rome op het Quirinaal geheel te laten verbouwen. De besparing, uit de vermindering van onderhoudskosten verkregen, wenscht hij te bezigen om afstand te doen van een ge deelte der civiele lijst, die thans ongeveer 46 millioen lire bedraagt en voor de Itali aansche financiën te bezwarend wordt geacht. In enkele Bulgaarsche districten zijn weer Boeren-opstanden voorgekomen wegens de heffing vau tienden. De staat van beleg is afgekondigd in Vaina en Chumla. Bij den voorzitter van hel Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is het volgende schrij ven ontvangen van dr. Lingbeek, leider der le ambulance Pretoria, 42 Mei ('sav. 41 uur.) Hooggeachte Voorzitter, Zoo juist hoor ik op de Club, dat er morgen nog een maii vertrekt per Uruguay der Char- geurs Réunis, die via KaapstadHavre ge legenheid biedt, met u te correspondeeren en aangezien ik u enkele belangrijke zaken heb te melden, wil ik hoewel laat in den avond, nog even met u praten. Zooals u ziet, zit ik te P., waar ik op 't oogenblik ons centraal-hospitaal met 75 pa- tienten heb te beheeren. Na het vertrek van Oidtmann per II er zog, den 9den van L. M. vet trokken, had ik Bierens de Haan terug verwacht om er de leiding van dit hospitaal en die der le Ned. amb. van mjj over te nemen. Het schijnt evenwel zeker (het infor matiebureau van prof. Molengraaf! kan mij geen informatie verschaffen) dat B. de U. ge vangen is, en zéér onzeker is het, of hij terugkomt voor onze boot (de Gi ronde) den 28en van L. M. vertrekt. Hoogstwaarschijnlijk is het dus, dat ik niet met de G i r o n d e zal kunnen vertrekken. Mijn plicht schijnt toch, mij hier te houden. Komt B. de II. dus niet, dan blijf ik. Kaar ten op die boot heb ik dan ook alleen voor dr. Romeijn en zuster Wigersma besproken. Zooals ik u zeide in mijn vorigen brief, zou ik, indien B. niet terugkwam pi. m. 5 Juni telegrapheeren (het is de vraag of 't dan nog kan). Maar dan weet u er in allen gevalle alles van. Ontvangt u dus pl. m. 5 Juni geen tele gram, dan zijn we óf ingesloten, óf ik ben op den terugweg. Bierens gevangen, Metelerkamp bij de Ned.- Ind. ambulance gevangen, Bowier in Kroon stad. waar hij niet op tijd op den ambulance- trein stapte, zoodat hij ook waarschijnlijk in handen der Engelschen is gevallen (of zich begaf naar de Ned.-Russ. ambulance, die daar gevangen is)Koster, Metz en v. d. Goot waarschijnlijk ook gevangen in "Winburg het begint er niet rooskleurig uit te zien. Léonard, die bij B. de H. was, zocht hem reeds eene week lang, maar is nu zelf ook «vermist". hij. „U wordt nu beschermd en verpleegd, mijnheer Arnstern. Ik héb dringend© zaken mei. den heer Berger te bespraken." „Met den. heer Berger?" vroeg de consul. „Dien, zal u hoogst waarschijnlijk met thuis treffen. Of heeft u reeds met hem afgespro ken?" „Neen, ik vil do naar zijn woning gaan." „Gaat u liever naar de Duitsdie zamgver- eenigmg, ik zal ook komen, zoodi'a. de dokter er geweest is De heer Berger is daar zeker." „Maar, mijnheer," zeide de heer Arnstern! op klagende n toon, „u wil mij toch niet ver laten?" „Er wordt toch voor u gezorgd!" „Maar er moet toch proces-verbaal over dm moordaanslag opgemaakt worden." „Dot is waar," zeide dé consul. „Dait zul len wij dadelijk opmaken." Joachim legde zijn hoed weer neder. „Maar dan spoedig, als 't u belieft," zeide hiji met onderdrukte woede. De consul nam papier en inkt en de heer Arnstern. begon te veitélleu. „Dein conen man he-b ik herkend," ze-idb hij in don loop van zijn verhaal. „Het wa.s de Engelscbnian Sinclair, dien ik bijl den heer Pudge heb ontmoet, een agent voor lan derijen. Hij! voerde do andere lieden' aan; oerst liepen zij' achter mij), omringdle® mij toen en violen mij aan. Sinclair is het ook geweest, die mot den knuppel hoeft geslagen. Daarom blijf ik beweren, d'at Pudge hen go- zonden heeft. Sinclaiir is van Pudgo afhan kelijk." (Wordt vervolgd.")

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1