54*" Jaargang. Woensdag 20 Juni 1900 No. 10270. Eerste Blad. GOUD EN EER. Kennisgeving. HERHALINGSSCHOOL BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prjjs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleim* advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ho. 123. Burgemeester en wei houders van Schiedam, Gelet op art. 10 punt i van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76); Doen te weten, dat de herstemming ter ver kiezing voor een lid ran de Kamer van koophandel en fabrieken aldaar, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslag van den heer II. R M. A VAN GENT, zal plaats hebben op Woensdag, den listen Juni aanstaande, ten raadhuize aldaardat die herstemming zal gehouden worden over de hee- ren B. A J. WITTKAMPF en J. HOEK Az., en dat de inlevering der stembiljetten zal aanvangen des voormiddag1; ten «If ure en voortduren tot des namiddags ten twee ure, na welk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. AANGIFTE VAN .LEERLINGEN voor de openbare lagere scholen met uit gebreid leerplan. Ouders of voogden, die leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan te geven, wordt verzocht zich voor IS «Juli a.s. aan te melden voor meisjes bij mej. A. KIMMIJSER en voor jongens bjj den heer A. H. E. TJJL. De leerlingen moeten geboren zijn vóór 1 Januari 1895. verbonden aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor jongens. Voor den aanstaanden cursus dezer school, beginnende 3 September c.k., bestaat tot 1 Augustus a.s. dagelijks van 's morgens 9 tot 's nam. 1 uur gelegenheid zich aan te melden bij het hoofd der school, den heer A. H. E. TIJL. Algemeen overalclit. SCHIEDAM, 19 Juni 1900. DE OORLOG. China verdringt Zuid-Afrika. Alle aandacht is aan het Verre Oosten gewyd. Het is of er in Transvaal en den Vrijstaat niets meer gebeurt. Nu, veel zal het ook wel niet zijn. Roberts meldde Zaterdag uit Pretoria dat 800 Boeren den 14n den post aan de Zand- rivier aanvielen, maar door generaal Knox die van Kroonstad aanrukte, werden verjaagd. Van de Engelschen werden 1 officier en 2 man gedood, 1 officier en 8 man gewond. Naar de »Petit Temps" uit Londen ver neemt zou de gesneuvelde officier een zoon van admiraal Seymour zijn, die nu in China het bevel voert. Roman, uit Transvaal VAK AUGUST NIEMANN. 41) LDa consul' schreef en vroeg' dien heer Am- stem maar de gronden, van zijin verdenking. Do heer Amstern. zeide weder dat Pudge heao, tot daden, vaam landverraad had willen overhalen on. hem nu, daar hij van dit plan wist uit wraak uit den weg wilde ruimani. Joaohim was uiterst ongeduldig en hij) had er berouw van zich in. die zaak gemonvd te hebben, ofschoon hij tegelijkertijd verheugd was, oen menscb heit leven gered te hebben, wamt heb liet geen twijfel over, of de heer Amstern zou zonder zijn tussdbemfcomst ver moord zijn geworden. Hij werd! door zeer te- gensitrijldiige gevoelens beheerschfc. Doze ver denking van den beer Pudge 'beviel ham dn 't geheel niet, hij hield ze voor onwaar een laag. „Volgens mijn inzicht gaat u te ver, mijn heer Annsfcem," zeide hij. „Dat Sinclair bij den heer Podge in betrehkiiig is, is nog goem bewijs. Ik houd! den heer Pudge met in staat, tot een dergelijk© daad. Men mag zon der zekfer -bewijs iemand niet van een moord beschuldigen," „Maar, mijiiheier, ui heeft mij toch zelf ver telt dat men ooik op n bij do Dearsonmijni heeft geschoten!" Met Boberts' troepen schijnt het niet te best gesteld, Oe Daily Express" verneemt uit Loienf 3 Marquez dat er gebrek aan levens middelen is; bij den intocht te Johannesburg en te Pietoria vielen verscheiden soldaten, uitgeput van vermoeienis eo ontbering, neer. Dat belooft wat als de Boeren eens een poosje de verbindingslijnen kunnen verstoren. President Kruger is nu te Alkmaar, in het Zuiden van Lijdenburg. Moge weder, als in onze geschiedenis, van Alkmaar de victorie komen I President Steijn beeft een proclamatie uit gevaardigd, waar hij de annexatie van den Vrijstaat nietig en strijdig met het volken recht verklaart, daar de Boerenlegers nog te velde zijn. Zeer juist, want Roberts' conse quentie van die inlijving is geweest dat hij de Vrijstaters als lebellen behandelt. In de Morning Leader" beschuldigt Wil liams den minister van oorlog, lord Lans- downe, van vervakehing van de Spionkop telegrammen. De minister zou alles wat Buller hem meedeelde, in verband met generaal Warren's ongeschiktheid, doorgehaald heb ben, het aldus latende voorkomen, alsof lord Roberts' klachten tegen generaal Buller ge richt waren. Het Kaapsche ministerie is gevormd en bestaat uit: sir Gordon Sprigg, eerste-minister en minister van financien; Graham, Koloniaal- secretaris Rose-Innesstaatsprocureur Smarit, openbare werken Faure, landbouw Frost, minister zonder portefeuille. China. De »Koln. Ztg," leidt uit het telegram van den Duitschen consul te Tschi-fu dat de lezer hierachter vindt, af dat het bericht van Engelsche zijde omtrent de vermeestering der Ta-ku-forten door de Europeescbe vloot voorbarig isanders toch zou de consul wel van die vermeestering gewag hebben ge maakt. Blijkbaar bezat de redactie van de »Kol- nische" toen nog niet de reeks eensluidende telegiammen, die twijfel vrijwel buitensluiten. Inderdaad schenen na een betrekkelyk kort bombardement de forten zich overgegeven te hebben. Het is dus beter gegaan dan toen in 1860 de Engelschen en Franschen de forten stormenderhand namentoen verde digden de Chineezen zich ondanks een dei- forten in de lucht sprong tot het uiterstp en bleven 2000 Chinee/.en op de plaats van den strijd, terwijl Engelschen en Franschen eenige dooden en gewonden hadden. Van de verliezen die rm aan beide zijden werden geleden, is alleen bekend dat van een Engelsch oorlogsschip 2 officieren en 4 man werden gewond, terwijl de Duitsche litis 3 dooden en 7 gewonden had, Intusschen kan thans geconstateerd worden dat het Chineesche leger gestreden heeft tegen de Europeanen. Wij hebben dus niet maar met een opstand alleen te doen maar met een verzet tegen de vreemdelingen waar aan ook de Chineesche regeering debet is. Het gevolg zal ongetwijfeld zijn dat de mogendheden krachtiger dan te voren zullen optreden, nu zij geen rekening meer behoeven te houden met het Tsung-li-Yamen en zijn legermacht. Zij zijn nu op zich zelf aange wezen, maar weten wie hun v'jjanden zijn. Met dat al is de toestand zeer ernstig. De doortocht naar Peking wordt belemmerd door de Boksers en vermoedelijk ook het „Dat bewijst nog niets1 Moet de heer Pud ge d'aann ook betrakken zijns?" „Het was een moordaanslag." „Nu ja, maar een privé-zaafc, waar' ik vol strekt geen waarde aan hecht." „Met nw verlof, mijnheer," zeide de con sul. „Moordaianslaigen zijn nooit pnvé-zaken, ik moet -die zaak eveneens in bet proces-ver baal opnemen." Joachim, was wanhopig. Dei tijd. snelde heen. Dock hot hielp mets. Hij moest dë toedracht der zaak medodealen en wachten tot het proces-verbaal opgemaaikb was. Maar nu eindelijk sprong hij op en snelde heen', zonder acht te slaan op dö dankbetuigingen van den hoer Amstern. Toen bijl d© zaal binnentrad, waar dë Duitsche1 zangvereaniging haar vergaderin gen Held, was het er zeer vol en zag hij den hear (Berger op hot tooneel. Zijp. groote wit te handen schitterden, zijn hoofd met het lange haar droeg hij! her omhoog, zijin stem Honk ais dia van een prediker, loerend, ze ker, ja zelfs met een soort fanatisme. Hij hidld ©en red©, waarin hij' pleitte voor het samenwerken met den Afrikaanderbond in de Kaapkolonie. Joachim was onttooverd. Hij kon den rede naar niet in de rede vallen, en brandde van verlangen, hem te spreken. Hij verwenschte de rede van den heer Borger, den Afrikaan- derbond en do gelieele politiek. Hij drong door tot dicht bij' den redenaar, en zloodlra de slotzin haid weerklonken, greep bijl den heer Berger bij den' arm en vroeg hem waar Ot tilia wals. Chineesche leger vóór de poorten van Peking. Nu evenwel de Ta-ku-forten genomen zijn, kunnen de oorlogsschepen de Pei-ho op- stoomen naar Tien-tsin om daar samen te werken met de gemengde troepenmacht onder admiraal Seymour die gelukkig Tien tsin weder heeft kunnen bereiken. Te Tien-tsin zelf schijnt echter de toestand ook niet rooskleurig te zijn; de Chineezen hebben de vreemde nederzettingen bescho ten. Over den toestand te Peking is men nog in het onzekere. Zijn de gezantschappen ver woest? Is de Duitsche gezant nog inleven? Het departement van buitenlandsche zaken heeft volgens de officieuze ïNordd. Allg. Ztg." de vertegenwoordigers te Londen, Pe tersburg, Tokio en Shanghai, alsmede de consul te Tschi-fu en den kommandant van het Oost-Aziatisch eskader telegrafisch gelast inlichtingen in te winnen. Tot nu toe is echter alleen het hierboven besproken tele gram van den consul te Tahi-fu ontvangen. Woensdagavond 1.1, was, volgens den cor respondent der j>Daily News" de toestand aldusDe Boksers te Peking hadden de bui tenlandsche gebouwen, waaronder de oude Roomsdhe kathedraal, de huizen van de Londensche en Amerikaansche missies en het douanekantoor vernield. Zj hadden honder den inlandsehe Christenen en de Chineesche bedienden van Europeanen vermooid. Men vreesde voor meer moorden en brandstich tingen. Het gerucht van moorden op Euro peanen was nog niet uit geloofwaardige bron bevestigd. Doordat de telegraphische gemeenschap gestoord was, gingen de berichten naar Tschi- fu en per boot naar Ta-ku. Volgens geschre ven rapporten van de Katholieke missie te Peking waren 500 bekeerlingen van deze missie vermoord. De correspondent der Times" te Peking heeft na den volksopstand van Woensdag nog een bericht kunnen verzenden, waar hij o. m. zegt voor verdere onlusten te vreezen, indien de Europeesche troepen dien dag, d, w. z. Donderdag IJL, niet te Peking waren, wat, zooals de lezer weet, niet is kunnen geschieden. Deze correspondent geloofde niet dat Woensdag een Europeaan was gewond, laat staan gedood. Daar de door Berlynsche be; richten gemelde aanval op de atnbassaden óók Woensdag zou hebben plaats gehad, zou men dus mogen aannemen dat toen althans de Duitsche gezant nog in leven was. De Chineezen te Shanghai echter blijven beweren dat te Peking een gezant en vele vreemdelingen zijn vermoord. Ontnogeiyk is het niet, want na Donderdag is omtrent den toestand te Peking met zekerheid niets bekend. De nDaily Express" ziet den toestand donker in. Het blad zegt dat de onder koningen der zuidelijke provinciën uit Peking bevel zouden hebben ontvangen om met generaal Ting samen te werken ter ver dediging van Peking tegen den dreigenden mval van de vreemdelingen, en onverwijld ai hun beschikbare troepen naar Peking te zenden, daar de tijd gekomen zou zijn om het rijk voor altijd te bevrijden van de kwade elementen die het zoolang bedreigd hebben. Aan dit bevel zou ook gevolg zyn gegeven zoodat troepen uit het Zuiden dagelijks de Chineesche macht om Peking komen ver sterken. Reeds zouden, volgens wel onder- De heer Berger, die door zijn eigen woor den in vervoering was geraakt), zag hem met een soort medelijden aan, alsof hij wilde zeg gen wat wilt gij nu met uw onbeduidend© aangelegenheden? Maar hij' knikte Joachim toe en zeide*, terwijl hij heb tooneel verliet: .„Wees maar gerust, alles is in orde!" Jioachim ha'cL gaarne meer willen weten, maar db heer Berger werd als gewichtig per soon geheel door zijn toehoorders in beslag genomen. Men vroeg hem, wanneer do gewe ren, verdeeld zonden worden, waar de verzar melpla&ts zou zijn en nog veel ander© zaken, zoodat Joachim zich moest terugtrekken. Het stekte hem oofc gurust, da,t de heer Berger wist, waar Ottihe was, en dat het haar goed Hij hield' zach terzijde, maar zag evenwel naai' de gelegenheid uit, dat hij den heer Berger weer Joon bereiken. Daar zag hij den Duitschen consul binnen treden, en vroeg hem maar den gewonde. De consul verteld©, dat de dokter haidi geconsta teerd, d'at het linker sleutelbeen gebroken was en voegde er lachend bij „De lieer Ara- stern gedraagt zich. als een held Niettegen staande zijin pijn beeft hij mij verzocht, be richt naar Berlijn te zenden an alles in heb werk te stellen, dat hem eon eereteeken wordt uitgereikt." „Bon eereteeken Waarom 1" „Wonden en eereteefceneu schijnen bij hein onafscheidelijk te zijta." Joachim vernam nog, d'at" allo leden der vereeniging dan volgenden morgen, om acht richte Chineezen te Shanghai, 120.000 lang staarten vóoi Peking staan. Daarentegen beweert de sTimes" dat de onderkoning van Nanking ia een krachtige telegrafische memorie aan de Keizerin ten sterkste de onderdrukking van de anti-Euro- peesche beweging aanbeveelt en er op wijst dat het lot van het Chineesche Rijk afhangt van het optreden van de regeering in de eerstvolgende dagen. De onderkoning van Wu-tschau zou een dergelijke memorie heb ben gezonden. Van den anderen kant blijkt ook in het Zuiden een oproerige geest veld te winnen getuige het gebeurde met de Franschen in Yun-nan. En volgens Dalziel helpen de Chi neesche troepen overal de opstandelingen. Er dient dus krachtig te worden gehandeld. Rusland en Japan kunnen op het oogenblik het meest doen. En ook Japan schijnt met de mogendheden samen te werken. Hoe moeilijk die samenwerking is, en welk gevaar het verre Oosten oplevert voor den wereldvrede, blijkt ten slotte uit een mededeelmg uit Washington: Naar te Washington in officieele"kringen verluidt, hebben de onderhandelingen tus- schen de mogendheden over de in China te volgen staatkunde geleid tot een bespreking om het optreden der belanghebbende mo gendheden zóó te regelen dat bet eveawicht vo'komen blijft bewaard en de wereldvrede verzekerd blijft. Frankrijk heeft er in het bijzonder op ge wezen dat een van de eerste overwegingen voor elke actie moest zjjn het streven om het machtsevenwicht tusschen de meest belang hebbende mogendheden in het Oosten te handhaven. Men heeft te Washington reden om te gelooven dat deze besprekingen van grooten invloed zijn geweest om te voorkomen dat eenige natie een overheerschende militaire macht in China heeft aan land gezet, waar door een andere mogendheid zich genoopt zou hebben gevoeld tot een tegenzet, die op het eind zou moeten 'eideu tot een internationale uitbarsting. Frankrijks eerste wenseh is den vrede en de eendracht onder de mogendheden te handhaven. Gemengde RededccliagcD. Een interpellatie over de verwarring in den generalen staf weid door de Fransche Kamer op verlangen der regeering voor een maand verdaagd. De Fransche regeeriog heeft den voor zitter van den Parijschen gemeenteraad doen weten dat zij Marchand geen verlof kan geven om deel te nemen aan de voorgenomen officieele receptie, daar zij actieve officieren niet kan vergunnen deel te nemen aan demon straties met een politiek karakter. Keizer Wilhelm komt heden van Helgoland over om de begrafenis van den groother tog van Oldenburg bij te wonen. De beide Kamers van den Pruisischen Landdag hebben de wet op de belasting van bazars aangenomen. De Landdag is gesloten. Het wetsontwerp, betrekking hebbende op de quoten, is teruggetrokken naar aanleiding van de sluiting van den Ooslenrijkschen Rijks- urn- op hot plein voor het stadhuis zouden aantreden, bij' verklaarde zich bereidt daar eveneons te verschijnen, en Qxaidl juist den hear Berger weder bereikt, toen ©en landlge- noot ademioos binnen kwam stormen' en ver telde, dht in den omtrek van iKrugersdorp ©en schermut&elmg tusschen Engelschen en Boeren plaats had. Dit bericht veroorzaakte opnieuw groote opgewondenheid. „Te Wapen'" riep men. 'Doch met Met oog op de duisternis werd be sloten eerst den volgenden morgen onder de wapenen te komen. Niet om acht. maar om zes uur 's morgens zouden de Du.i bschers zich voor het stadhuis verzamelen, om d'a regee- rmg hun diensten aan te bieden. Ein nu ein delijk kon Joadhim zich van den heer Berger .meester maken en verzocht hem mede naar Ottiiie te gaan. „Waar is zij' dan vroeg de heer Berger. Joachim stond als versteend. Hij pakte don heer Berger bijl beide schou ders kso. nep uit. „Nu, dat moet u toch ve ten, on'gelukskindi „Maar ik verzoek u, mijnheer," zeade deze, terwijl hij zich met een tratsch gebaar los maakte. „Heeft u mij dan niet gezegd, dat ik rustig moest zijn, dat alias in orde was?" „Dait zal het ook wel zijn! Ik weet niet, wat van u te moeten denken, mijnheer 1 Ver hef dbedd mag ons nooit zoo ver leiden, dat wij er onze phekten ais staatsburgers door vergëten „Miaaï miss Bieneck os verdwenen!" raad. De Hongaarsche Kamer is uiteengegaan tot 8 October. De Koningin-Regentes van Spanje is her steld. De verkiezingen in Italië hebben de positie van het ministerie niet versterkt, maar ver zwakt, getuige de geringe meerderheid waar mede de regeeringscandidaat Gallo tot voor zitter der Kamer is gekozen. Onbegrijpelijk is het dus niet dat gisteren de minister-president Pelloux in de Kamer mededeelde, dat het ministerie aan den Koning zijn ontslag heeft gevraagd. De Koning be hield zich zqn beslissing nog voor. De oude vijand der Franschen aan de Ivoorkust, het hoofd Samory is gestorven. De republikeinen te Philadelphia hebben éénstemmig Mc Kinley candidaat gesteld voor het presidentschap en Roosevelt voor het vice-presidentschap der Unie. De Koninginnen. IiH. MM. de Koninginnen woonden met gevolg Zondagvoormiddag, de godsdienst oefening bij in de kerk te Baarn, onder ge hoor van ds. H. H. Meulenbelt. Over het bezoek der Koninginnen aan Utrecht meldt het ïU. D." nog: Het diner, dat de Staten van ons gewest verzocht hebben aan H.H, M.M. de Koningin nen te mogen aanbieden bij gelegenheid van het eerste verblijf in de provincie na de inhul diging van Koningin Wilhelmina, zal plaats hebben Dinsdag tien 3en Juli, den dag der opening van de zomervergadering der Staten. Voor het diner woidt de groote concertzaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in gereedheid gebrachtals ont vangkamer zal de vergaderzaal der Staten dienen. H.H. M.M. zullen des namiddags in de stad aankomen. Van wege de Staten zullen het provinciaal gouvernementsgebouw, het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en de Maliebaan, waaarlangs H.H. M.M. de gemeente weder zullen verlaten, des avonds geïllumineerd wor den. Omdat het bezoek niet het karakter draagt van een bezoek aan de gemeente, heeft H. H. de Koningin den wensch te kennen gegeven, dat door de ingezetenen niet zal worden geïllumineerd." Internationaal privaatrecht. Gisternamiddag ten 5 ure heeft de Confe rentie in de Trèveszaal in Den Haag hare slotvergadering gehouden. Door de gedelegeerden van alle vertegen woordigde ^Staten is het Eindprotocol onder teekend, waarin vier ontwerp-verdragen zijn opgenomen, die ter goedkeuring aan de Regee ringen zullen worden aangeboden en waarin verder de wensch is uitgesproken, dat een vierde conferentie worde bijeengeroepen ter vaststelling van verdragen omtrent de onder werpen, waaromtrent na eene voorloopige gedachtenwisseling de ontwerpen in deze Conferentie zijn voorbereid, namelijk het huwelijksgoederenrecht, de curateele en het faillissement. Nadat het Eind-protocol onderteekend was, „Hoe 'kaai zijl nu verdwenen zijin?" „Zij is met meer gij de familie Pudge 1" „Nw, dam zal zij' zich wiel elders bromden'. Wij (hebben hier nog wel gewichtiger zaken! te doen „Maar ga nu toch met mij medet, eau help mij de jonge dame zoeken!" zeide Joadhim woedend. Hij hield dm heer Berger krampachtig vast, itrok lienx uit de zaal, verzocht hem zijn heftigheid te veronibschuldigefni eau kreeg het ten laatste zoo ver, dab hajj goedschiks mcdfegimg. Dö hoer Berger deed (het voorstel eerst thuis to vragen, of or wefflicht bericht vani Ottil ie was ge&oman. Joaichrm 'begreep, dat het het verstandigste zou zijn en m den stormpas snelden beiden door de nog steeds zeer levendige straten. JZij bereikten heb buis, liet lich't brandde in da kamer van. don heer BergerJoachim, was in twea sprongen de trap op, hij Hopte, een. stem, die hem. als kemelschei muziek in de ©oren. klonk, vroeg wie er was, hij riep „Ik ben heb, Joachim Do deur werd geopendOtitilie stond voor h«m. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1