spobtT-— Uit de Staatscourant» STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. heeft de voorzitter, mr. T. M. C. Asser, in eene toespraak zijn denkbeelden omtrent de voortzetting van het werk uiteengezet en o. a. de wenschelijkheid betoogd, dat alle verte genwoordigde Staten het door Nederland, België, Frankrijk en Rusland gegeven voor beeld mogen volgen en dus bijzondere Staats- commissiën benoemen ter voorbereiding van den arbeid der con'erentiën. Deze commission zouden dan met eikander rechtstreeks in verbinding kunneu treden. De voorzitter betuigde ten slotte den dank der Conferentie aan het Secretariaat, dat zich met bijzonderen jjver van zijn moeilijke taak heeft gekweten. Hierna is door den gezant van Portugal, graaf de Sélir, gedelegeerde van die mogend heid ter conferentie, aan de Nederlandsche Regeering en aan allen, die tot de ontvangst der vertegenwoordigers van de vreemde Staten hadden medegewerkt, dank betuigd voor de genoten gastvrijheid en vervolgens op warme wijze hulde gebracht aan den voorzitter der Conferentie, voor de uitmuntende Seidiog der werkzaamheden. De minister van Justitie, de heer Cort van der Linden, nam hierna het woord en deed op welsprekende wjjze hei groote ge wicht der verkregen resultaten uitkomen, daarbij den wensch voegende, dat ook in de toekomst die resultaten mogen bijdragen tot handhaving van het recht tussehen de natiën. Hierna werd de derde Conferentie voor internationaal privaatrecht gesloten. Algemeen bestaat de indruk, dat binnen niet al te langen tijd haar arbeid in den vorm van verdragen tussehen bgna alle Staten van het vasteland van Europa aao de thans nog bestaande onzekerheid ten aanzien van vele onderdeelen van het internationaal familierecht een einde zal maken. Sociale Arbeid. Ia het eerste jaar van het bestaan der Opleidingsinrichting voor socialen arbeid te Amsterdam lieten IA dame* zich als leerling inschrijven en hadden 53 dames en heeren voor de avondvoordrachten doorloopende abonnementskaarten genomen,.terwijl boven dien 113 een of meer reeksen van voor drachten hebben bijgewoond. Nadat by het einde van bet eerste leerjaar de leerlingen een keuze zullen hebben gedaan voor den tak van arbeid (armenzorg, oprich- teresschap van arbeiderswoningen, enz.), waaraan zij zich wenschen te wijden, zal in het tweede jaar de practische vorming voor en de opleiding in dien arbeid op den voor grond staan, terwijl de verschillende onder deelen van de daarop betrekking hebbende vraagstukken voor elke groep van leerlingen afzonderlgk in wekelijksche lessen uitvoerig zullen besproken worden. In het tweede jaar, dat 15 September aan vangt, zal er ook gelegenheid bestaan tot aangifte van nieuwe leerlingen, die een nieuwen tweejarigen cursus willen volgen. Vakopleiding voor Handwerklieden. De Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor Handwerklieden in Neder land hield Zaterdag te Amsterdam haar negende algemeene vergadering, onder voor zitterschap van den heer G. A, Scholten. Bij den aanvang der vergadering werd door den voorzitter het diploma van het eere lidmaatschap der vereeniging uitgereikt aan den heer De Groot, inspecteur van het middel baar onderwijs, wiens vei diensten voor het vakonderwijs door den voorzitter werden in het licht gesteld. De heer De Groot dankte voor de onder scheiding. Daarna deed de heer Ellens mededeelingen omtrent een ontworpen pensioenregeling ten behoeve van weduwen en weezen van hen die werkzaam zijn, bij het vakonderwijs. Bij alle pensioenfondsen ontbreekt tot nu toe de pensionneering van weduwen en weezen. Spr. betoogde de wenschelgkheid van het benoe men van een commissie, wier taak het zal zijn deze zaak nader voor te bereiden. Ten behoeve van dat onderzoek stelde spr. voor een subsidie van f 100 toe te staan, welk voorstel na discussie werd aangenomen. Tot bestuurslid (vacature-Van der Linden) werd gekozen mr. A. Kerdyk, lid der Tweede Kamer, met 70 van de 73 steramen, De heer J. Woudstra van Leeuwarden leidde daarna in het onderwei p: sis het in het belang van de leerlingen bij het haak werken, dat aan de ambachtsschool het vuur werk aan die leerlingen weinig of niet on derwezen wordt." Deze vraag werd door den inleider ont kennend beantwooid. De ambachtsman moet in zijn vak zoo veelzijdig mogelijk ontwik keld z(jn, Deze meening wordt echter door den heer H. J. de Groot onderschreven. Nadat verschillende onderwerpen van huis houdelijke aard waren afgedaan werd de ver gadering gesloten. Na afloop der vergadering werd door de leden een bezoek gebracht aan het Museum van voorwerpen ter voorkoming van ongeluk ken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen. Artt. 240c en 243 Gemeentewet. De beeren Fokker, Van Raalte en Wil- linge, stellen als amendt. op het ontwerp tot wijzigingen van art. 240e en art. 243 der gemeentewet voor: Art. 2 te lezen Art. 243 der gemeentewet wordt gelezen als volgt I. De directe belastingen, bedoeld in arti kel 240c, worden met of zonder aangifte der belastingschuldigen geheven, hetzg naar het geschatte inkomen, hetzij naar een inkomen afgeleid uit den uiterlyken staat, volgens in de belastingverordening vermeide grondslagen. II. Bij de verordening tot heffing wordt in acht genomen A. dat geen inkomsten buiten berekening worden gelaten of lager dan haar werkelijk zuiver bedrag worden bepaald, voor zoover dit niet voortvloeit uit indeeling en klassen en behoudens lo. dat inkomsten uit betrekking, beroep, bedrijf, pensioen of lijfrente lager in reke ning mogen worden gebracht ten hoogste een vierde dan inkomsten uit kapitaal of vermogen 2o. dat het geschatte of het afgeleide inko men mag worden verminderd met eene som voor noodzakelijk levensonderhoud, welke som ongelijk kan zijn voor verschillende klassen en mag geregeld worden in verband met de samenstelling van het gezin; 3o. dat ook overigens bij de bepaling van het inkomen of van den aanslag met de samenstelling van het gezin rekening kan worden gehouden 4o. dat «oor wisselvallige inkomsten bere kening naar het gemiddelde over twee of meer jaren kan worden voorgeschreven. B. dat, indien het percentage van heffing niet voor alle inkomens gelijk wordt gesteld, hetzij eene degressie worde toegepast, welke, bij geen hooger inkomende aanvangende dan het twintigvoud van het laagstgescbatte of afgeleide inkomeD, geleidelijk afdaalt, hetzg eene schaal van progressie worde gevolgd, bij welke het percentage van heffing geleidelijk klimt, doch tot geen hooger bedrag dan van het tienvoud van eenig percentage tan hef fing, berekend over het laagst geschatte of afgeleide inkomen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteuis over de wetsont werpen betreffende wijziging der Indische comptabiliteitswet, de heeren Van Kol, Van Limburg Stirum, Pijnacker Hordijk (voor zitter), Willïnge en Geertsema herziening der wet van 28 Juni *1831, hou dende wekelijksche bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank, enz de heeren Rink, De Visser, Truijen, Kerdjjk (voorzitter) en Tijdeman. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nedei'l. Bank. f 6,369,577.19Vs bij de betaalmeesters. - 2 686.602 39 Tezamen., f 9,056,179.58Vs De volgende week zullen de heeren Havelaar, directeur-generaal, "en Van Veen, iosppeteur der postergen, zich naar Bern begeven om daar namens onze Regeering aan het post- congres deel te nemen. De heer Mr. E. A. van Emden, oud-gou vernementssecretaris van Suriname, is sedert eenigen tijd aan het Departement van Water staat, Handel en Nijverheid werkzaam om den chef der afd. Arbeid en Fabriekswezen bij de voorbereiding der verzekering tegen ouderdom en invaliditeit behulpzaam te zijn. B(j den voorzitter van het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is telegrafisch bericht ontvangen van den Nederlandschen consul te Lorenfo Marquez, dat Dr. Ling- beek verwacht dat het geheele personeel in Juli naar Nederland zal kunnen terugkeeren. Aflossing of aanvulling wordt onnoodig ge acht, omtrent den datum van vertrek wordt geen nauwkeurige aanwijzing gedaan. Bij den Heer H. J. Emous te Amsterdam is bericht ingekomen van den heer De Waal, den Nederlandschen consul-generaal te Kaap stad, waarin deze mededeelt, dat aan ds. De Winter, die door de Regeering der Zuid- Afrikaansche Republiek naar St. Helena is gezonden, een deel van het geld werd mee gegeven, voor de gevangenen door het Christelijk Nationaal Boeren-Comité aan den heer De Waal gezonden. Het schijnt, dat in de stoffelijke behoeften der gevangenen op het oogenblik vrijwel kan worden voorzien de consul-generaal schrijft ook, voor hen boeken genoeg te hebben. Doch hij dringt er op aan, toch vooral veel geld te verzamelen voor de Boeren zeiven, -want als de oorlog straks geëindigd is, zullen velen zijn germntsrd, van wie alles werd weggenomen of verwoest. Zondagavond nam ds. G. J. D. Aalders, gereformeerd predikant te Elburg, die gereed staat zich met zijn gezin te begeven naar St. Heien?, om aldaar onder de krijgsgevan genen Boeren weikzaam te zijn, afscheid van zijn gemeente. Hij trad op voor een zeer groot aantal hoorders, zoowel uit deze als uit andere gemeenten. De predikant sprak van den kansel den wensch uit, dat hij een maal de Boeren vrij en onafhankelijk onder de Transvaalsi he vlag de poorten van Pre toria zou binnenleiden. Aan het einde der godsdienstoefening werd de scheidende leer- aar toegesproken door een der leden van den Kerkeraad. Ds. Aalders zal 7 Juli vertrekken. In de alg. vergadering van het Waarborg fonds van het Nederl. Werkliedenfonds bleek uit het jaarverslag, dat de ontvangsten van f 853.50 in 4898 terugliepen tot f 802.50, Ook het waarborgkapitaal ging door daling der effecten achteruit en bedraagt thans f92476.37. Tot commissaris voor Zuid-Holland werd in plaats van den heer Jb. Mees te Rotter dam, die bedankt had, gekozen de heer H. P. Marooier, aldaar. De algemeene vergadering van de Neder landsche Vereeniging voor gemeentebelangen zal gehouden worden op Zaterdag 25 Augus tus te Rotterdam. OVERSCHIE, 19 Juni. Onder de werk lieden aan de Nederd. Hervormde kerk alhier is hedenmorgen eene werkstaking uitgebro ken. Zij eischten een hooger loon hetwelk door den aannemer niet ingewilligd werd. OVERSCHIE, 18 Juni. In de Ned. Herv. Kerk is voor de Zending gecollecteerd f 66,44. •KETHEL EN SPALAND. 19 Juni. Niet alleen van den torenspits, maar ook van de gemeente-gebouwen wapperde gisteren de Nederlandsche driekleur ter herinnering aan den Slag bjj Waterloo. 'KETHEL EN SPALAND, 19 Juni. De toestand van den straatweg in de Damlaan is weder zeer treurig, ja onhoudbaar. Bjj de voerlieden hier ter plaatse rijzen dan ook zeer gegronde klachten. Bjj Kon. besluit is benoemdtot griffier bjj het Kantongerecht te Berlikum mr. L. F. Britzei, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te Harlingen met in gang van 1 Juli tot griffier hij het Kanton gerecht te Schagen mr. H. K. Roessingh, adv. en proc. te Assen, tevens beëedigd klerk ter griffie van de Rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit is aan E. S. Cornets de Groot op zijn daartoe gedaan verzoek met 15 Juni eervol ontslag verleend als notaris te Bergum. Bij Kon. besluit is met 4 Juli benoemd tot opzichter over 's Rijks verlichting aan den Hoek van Holland de ïiebtwachter bij 's Rijks verlichting te Noord-Schouwen A. Boot. Bij Kon. besluit is met 1 Juli bevorderd tot commies der post. Ie kl. T. De Groot, thans idem 2e kl. Gemeenteraad. Bergadering op Dinsdag den 26en Juni 1900, des namiddags ten twee ure. 1. Vaststelling der notulen van de verga dering, gehouden, den 29en Mei jl. 2. Mededteelmg der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een plaatsvervangend niet-ambtelijk hdm, de commissie van aan slag in de bedrijfsbelasting. Aanbevolende heer M. Kranen. 4. Benoeming van een onderwijzer-plaats vervangend hoofd aan de Je Openbare Tus- schenschool. Voorgedragende horen 1. D. Ooms; 2. A. Sclieurkogel3. J. Valkenburg, 5. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van den aankoop van perceel sectie A no 249, gelegen aan de Prinsensteeg. 6. Idem tot wijziging der verordening van 20 November 1894 en regeling der jaarwedde v an den waagmeester-magazijnmeester. 7. Idem tot vaststelling der verordeningen tot heffing en invordering der schoolgelden op de openbare scholena. voor gewoon la ger onderwijsb. met uitgebreid leerplan. 8. Id'em tob goedkeuring der rekeningen over 1899 van.: a. de Gasfabriek; b. de drinkwaterleidingc. het Stads-Ziekenhuis d. de Hofjes van, Belois; e. de Kamer van Koophandel en Fabriekenf. het fonds van heb voormalig Oude Mannenhuis. 9. Idem tot goedkeuring der begrooting voor 1901 van de Hofjes van Belois. Brandcrsbonil. Ons verslag van de vergadering van den Brandersbond, gisteravond te 7% uur in nMusis" gehouden, en de zeer belangrijke voordracht van den heer H. J. Jansen in die vergadering over sSuikerbescherming in ver band met de Graanstokerijen", vind de lezer in extenso in ons Tweede Blad van heden. Op de voordracht voor de betrekking van leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cur sus voor jongens eu de daaraan verbonden handelsklassen te Utrecht komt voor de heer J. Bitter, leeraar aan de normaallessen en onderwijzer alhier. Heden was het feestdag voor F. Meerhof, wonende in de Westmclenstraat. Vandaag is het 25 jaren dat hij b(j de firma M. Kranen als gistbaas in dienst is geweest, en, dat hij die betrekking heeft waargenomen tot genoe gen van zijn patroon, mocht h(j op ondubbel zinnige wijze ondervinden. Van morgen moest hij met z(jn gezin bij den patroon op het kantoor komen en sprak deze hem in hartelijke woorden toe, daarbij den jubilaris een stoffelijk bewijs van waar deering aanbiedende. Ook de joDgere firmanten met den boek houder boden den gistbaas een geschenk aan, terwg'I ten slotte de knechts der gistpakkerij den baas ook een fraai geschenk als hulde op zijn zilveren feest aanboden. Natuurlijk dat de verdere dag ook door familie en vrienden tot een feestdag werd ge maakt zoodat de 19e Juni 1900 nog lang in Meerhof's geheugen een goede plaats zal innemen. CONCERT DOOR HCT Korps Stafmuzikanten der D.D. Schutterij te Rotterdam, Kapelmeester ARTHUR SEIDEL, op Donderdag 24 Juni 1900, des av. te 8 uur, in de Offieieren-Vereeniging te Schiedam. PROGRAMMA. Eerste afdeeling. *1. Le drapeau de la Liberté, Marsch (nieuw) F. Nowowieski. 2. Ouverture »Mig- non" A, Thomas. 3. Geschichten aus dem Wiener Wfild, Wals, J. Strauss. 4, Fan- tazie uit ïCarmen" (arr. v. A. Seidel), G. Bizet. Ouverture sGuillaume^Tell", G. Rossini. Tweede afdeeling. 6. Ave Maria, F. Schubert. *7. »Ernst en Scherts voor Jor.g en Oud" (nieuw). Pot pourri uit Volks-, Kinder-, Studenten-, Sol- daten- en Gezelschaps-Liederen, verzameld en voor Harmonie-Orkest bewerkt door A. Seidel. 8. Prolog uit Paljas", R. Leonca vallo. 9. Czardas, J. Grossmann. Eerste uitvoering. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Donderdag, den 21 Juni 1900, des namiddags te 3 uur. Onderwerpen Oatwerp-besluit tot af- en overschrijving van f 100.op de begrooting van uitgaven der gemeente, dienst 1900, Idem tot af- en overschrijving van f 420 op de begrooting van uitgaven, diest 1899. Idem tot het voldoen eener som van f 66.60 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gecneentebegrooting, dienst 1899. Rapport der commissie voor finalën om trent het onderzoek der rekening van de gas fabriek over 1899. Voorstel van B. en W. tot oninbaarver klaring van posten van den hoofdeljjken omslag dienst 1899. Rapport van B. en W. op de bezwaar schriften tegen aanslagen op het le aan vullingskohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1899, Voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan straten. De collecte voor het sFonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden" heeft gisteren alhier opgebracht f 94,75*. De tooneelvereeniging »HoI!andia" alhier zal Donderdag 21 Juni een extra uitvoering geven in de zaal ^Harmonie", Het Ned. driemast-schoenerschip Vrede van den heer J. Hoogendgk Az. is verkocht naar Frankrgk. De Jop gisteren gehouden Collecte voor het Fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den Gewapenden dienst in de Ne derlanden heeft in deze gemeente opgebracht f 39.85V2 In de jaarvergadering der werkmansver- «anging „Bemdracht maakt macht" werd in de plaats vaas. den heer Ph. C. Voogd, die zich met herkiesbaar had gesteld, tot be stuurslid gekozen de heer W. Groenewegen, terwijl in de plaats dér aftredende commis sieleden werden gekozen de heeren L Hum mel man en. A Cap el l e. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden vermeerderd was met 34 en thans 586 is. De toestand der financiën is minder gun stig, daar het kapitaal op de Spaarbank ver minderde met ƒ12241 en de rekening dibit met een nadeeli.g saldo van 154.69K De meerder© uitgaaf is in hoofdzaak ver oorzaakt d'oor de gebeerscht hébbende in- fluënza-epidemie, in 9 weken tijds werd een bedrag van, 1389.70 of gemiddeld 154.40 per week uitbetaald. Aan onderstand werd ui tgegevenaan zie ken 3173.30aan weduwen 267.50 en aan ouden van dagen f 597, zijnde totaal uitge geven 770 30 meer dan in. 1898/'92, of het vorige boekjaar. Do rekening en verantwoording werd goed gekeurd. Do heer Jol), van den Bosch werd' als be stuurslid herkozen en de heeren J. van Riel en J. Penning ala commissieleden gekozen Hierna werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Rotterdamsch Tooneelgezelschap De Directeur van het Rotterdamsch Too- neelgezelscbap, de heer P. D. van Eysden, heelt naar de ®N. E. Ct." meldt, gisteren een circulaire verzonden ®aan de Rotterdam- sehe Tooneeivrienden", waarin hij o. m. het volgende zegt. sGesteund door eenige invloedrijke personen en dank zij het Bestuur van het Tooneei- verbond, afdeeling Rotterdam, heb ik de Directie op m(j durven nemen van een Rot terdamsch Tooneelgezelschap. sBehalve enkelen zijn alle artiesten van de vorige firma aan mijn zaak verbonden en heb zelfs gemeend, het gezelschap te moeten uit breiden en sloot dan ook nog contracten af met eenige artiesten, w. o. zeker voor Rot terdam goede bekenden zijn. Maar hoeveel sympathie ik tot nu mocht ondervinden, waarvoor ik hier openljjk mgnen oprechten dank betuig, toch is zjj niet vol doende om de toekomst onbezorgd te gemoet te gaan, en bom ik tot U met het verzoek mijn zaak te steunen, in den vorm van subsidie of door het nemen van abonnemen ten en Coupons; alleen met een flinke subsidie en een ruime inteekening voor abonnemen ten en Coupons, zal ik in staat zijn dat uit te voeren, wat in mgn voornemen ligt en waarbij de kunst en het publiek gebaat zullen zijn. 'sik doe geen vaste beloften, zoo menig maal is een schouwburg-directie het slacht offer van het oogenblik, de beste plannen worden, buiten haar schuld, omvergeworpen alleen zal ik alles doen wat mogelijk is om het publiek tevreden te stellen, door te zor gen voor een afwisselend en zooveel moge lijk nieuw repertoire. rik behoef er niet op te wjjzen, dat juist dit laatste de groote moeilijkheid is voor een Holiandsehe tooneel-directiehet machtig worden van nieuwe stukken vereischt groote geldelijke offers en om hieraan te kunnen voldoen, reken ik op den steun van het Rotterdamsch publiek, met dien steun ga ik vol vertrouwen de toekomst tegemoet." Het aan de circulate toegevoegde »Tableau de la Troupe" luidt aldus DirecteurP. D. van Eysden. HoofdregisseurL. B. J. Moor. Heeren L. B. J. Moor, "Willem van Zuylen, F. Tartaud, D. H. Brondgeesi, Alex. Faa«sen, Henri Poolman, P. D. van Eysden, C. van Kerckhoven, N. de Jong, Vict. Faassen, W. van Zuylen Jr., M. Constant, C. C. M. van Hees, R. Rasch, A. C. Grijnders, A. de Maaré, kapelmeester, J. Cahen, 2de regisseur, Ch. Bamberg, kapper, Zagewijn, souffleur. Dames: Marie van EysdenTink, Ph. vanKerck- hovenJonkers, Alida Tartaud—Klein, S. Broodgeest—de Vries, Mevrouw Kley, G, PoolmanHuyzers, M.CoelioghVorderman, Joh. Wertwqn, J. de la Mar, Albt. Hegblom, M. Haspels, B. van den Arend. De heer Van Eysden is nog met eenige personen in onderhandeling. De arroudissemeats-rechtbank te Rotter dam wees heden de volgende vonnissen L. S17 jaar, zeevisscher te Vlaardiugen wegens verstoring der godsdienstoefening van het Leger des Heils tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. R. L., 21 jaar, tuinier te Monster, wegens wederspannigheid te 's-Gravenzande tot 14 dagen gevangenisstraf. W. de Jong, 38 jaar, zonder vaste woon plaats, wegens oplichting (flesschentrekkerg) ten nadeele van den winkelier A. Th. Beausar, te Schiedam, tot 3 jaar gevangenisstraf. Voor de Rotterdam sche rechtbank stonden, lieden terecht C. P. H. v. G., 23 jaar, verver, D. v. d. V., 22 jaar, steenhouwer, en A. M., 22 jaar, kuiper, allen zonder vaste woon plaats. No. 1 zou resp. op 14 en 15 Febr. heb ben weggenomen <e Vlaardingen eenig schil dersgereedschap en 2 naaimachines van P. J. Boes, terwijl de beid© andéren daarvan voordeel getrokken zouden hebben door eeni ge spoorkaartjes voor reizen naar Maassluis, Rotterdam en Vlissingen als geschenk aan te nemen. Eisrih voor de beide eersten 1 jaar en voor den derden beikl. 9 maanden. De verdediger, mr. J. J. de Heer, pleitte verzachtend1® omstandigheden. De strijd in de acht afdeelingen der Grand Prix de Paris leverde het merkwaardige schouwspel op, dat geen eakeleFranschman als winner over de streep ging. Overwinnaars waren Tommasselli, Bixio, Meyers, Cornelü, Jenkins, Seidt, Mome en Gascogne. Donderdag de repêchage. Het lustrum te Leiden. Gisteren begonnen de Leidsche lustrum feesten bij heerlijk weer met de inhaling der reünisten. Het was een levendige, vroo- lijke drukte in de sleutelstad, vooral langs den weg dien de stoet nam van het Aca demie-gebouw tot aan het station en van hier weer tot aan het Feestgebouw op de Ruine. Aan het station stonden massa's stu denten klaar de reünisten, die uit alle deelen van het land verwacht werden, in te halen. De stoet werd als volgt samengesteld1. muziek van de infanterie, 2, pedel van het corps, 3. eerewacht te paard (leden van de Leidsche studenten caroussel-vereeniging), 4. assessor I collegii, 5. collegium, 6. eereleden van het collegium, 7. feestcommissie, 8. vaan dels en banieren, 9. muziekkorps der jagers, 10. leden van het L. S. C, Zoo trok men langs de rjjk met bloemen gesierde sociëteit, waar de blauwe corpsvlag uithing, met de Nederlandsche en Leidsche, naar het feestgebouw, waar het collegium zjjn welkomstgroet uitbracht bij monde van den corpspraeses, den heer H. W, F. van Panlniijs, die herhaaldelijk luide werd toe gejuicht. Nadat de rede namens de reünisten be antwoord was door mr. Boot, off. van justitie te Rotterdam, en aan het corps door eenige Leidsche dames een geschenk was aangeboden, werd de optocht hervat naar de sociëteit sMinerva", waar de stoet werd ontbonden. De reünisten en de senaten der bevriende studentenkorpsen, de honorair-commissarissen der sociëteit en de eereleden van het collegium werden vervolgens in verschillende lokalen van sMinerva" feestelijk gerecipieerd. Te 6Vs uur werd namens het jiLeidsche Studentenkoips" door het collegium aan de senaten der bevriende studentenkorpsen in hotel ïLevedag" aan de Breedstraat een feest maaltijd aangeboden. 's Avonds vond op »Zomerzorg" een reünie plaats van oud-leden van het »Leidsche Studentenkorps" Heden trok de maskerade door Leiden's straten, voorstellende»Hertog Aelbrecht van Begeren en zijne ridders en krijgs knechten binnen Enkhuizen, om zich van daar in te schepen tegen de Friezen Ao. 1396". De optocht bestond uit 4 afdeelingen. lo. Opening en Engelsche hulptroepen, 2o. Graaf Willem van Oosterwant (E. B. F. F. Wittert v. Hoogland) en de Henegouwsche en Fransche ridders en krijgsknechten, 3a. Hertog Ael brecht van Beieren (J. S. L v. Vierssen Frantzmann) en de Holiandsehe en Zeeuwsche ridders en krijgsknechten, 4o, Hertog Albert II (C-. C, J. Varenkamp) met de Duitsehe edelen en krijgsknechten. Behalve deze hoofdpersonen trokken nog door schitterende kleedij en hamachementen de aandacht Philips van "Wasspnaer (W. J. J. C. Bijleveld), Aernt van Egmont (H. G. A. Obreen), Johan XII van Arckel (H, C. M. v. Nispen tot Pannerden en Jan van Brederode (J. Eltzbacher), Van heinde en verre waren de toeschou wers naar Leiden gebracht door de gewone en de vele extratreinen die de H. IJ. S. M. liet loopen. Morgen de ridderslag op de Burcht. De Qroningsche sigarenmakers. Naar men ons heden uit Groningen meldt, is de staking der sigarenmakers aldaar, die vele maanden duurde, eindelijk geëindigd. De stakers zullen op de oude voorwaarden, deels heden, deels Maandag den arbeid nervatten. Verdronken. Gisternamiddag is uit zee even voorbij de uitmonding van het waterververschingskanaal aangespoeld het ljjk van een heer, die korten tijdte voren door een wandelaar was opge merkt, toen hij in zee liep, naar het scheen om een bad te nemen. Het lijk is herkend als dat van een inge zetene van Den Haag. De Shah. Naar het ®Hbl". verneemt kan Amsterdam dezen zomer een bezoek te gemoet zien van den Shah van Perzië, die zooals vroeger reeds is gemeld een reis door Europa zal maken. Die zal 't warm hebben. Te Bocholt, op de Duitsehe grens, is op het oogenblik een jonge dame van 17 jaar te bezichtigen die het gewicht van 560 pond bezit.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2