life Jaargang Zaterdag 23 Juni 19.00 No. 10273. 54"" GOUD EN EER. Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.G5. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen vei oorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma J. M. VAN DER SCHALK Co. en hare lechtvertnjgenden vergunning verleend is tot oprichting van een azynmukenj in het pand aan de Lange Haven no. 25, kadaster sectie C no. 1075. Schiedam, don 21 sten Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 22 Juni 1900. Ii£ OOltLOB. In de berichten van Engelsche zijde over het gevecht bij Eerste Fabrieken, ten Oosten van Pietoria, was iets zeer onbegrijpelijks. Lord Roberts had het nl. nu eens over den llden, dan weer over den 12den Juni. Men kon daaruit afleiden dat de Boeren niet éen, maar twee dagen hadden siaod gehouden, en dit blijkt uu ook zoo te zijn. De correspondent der ^Standard" bij het Engelsche leger geeft een beschrijving van het gevecht bij Diamantsheuvel op den 12df>n. Den vot'igen dag was door de Engelschen niet het gewenschte succes behaalddaai om werd de strjjd den 12den hervat. Ook dit gevecht had geen resultaatden volgenden dag, den 13den, bemeikte men dat de Boeren hun stelling hadden ontruimd. De correspondent, die overigens eikent dat de Boeien zich kianig verdedigden, en dat hun vuur krachtig en goed gericht was, zegt BÜnze poging om de Boeren te omsingelen, had het gewone verloop. Wij ontwaakten hedenmorgen eu bevonden dat liet geheele Boerenleger in den nacht was verdwenen. Na twee dagen verwoed vechten slipte generaal Botha weg tussclien de cavalerie en de bereden infanterie, die zich niet bijtijds konden vereenigeu. De ontsnapping van ge neraal Botha is een diepe teleuistelling. Men had gehoopt door een beshssenden slag een einde aan den oorlog te kunnen maken". De verliezen der Engelschen bljjken heel wat zwaarder te zijn geweest dan lord Roberts eerst aangaf. Een nieuwe verhezen- lijst vermeldt voor 11 Juni 4 officieren en 2 man gedood, 62 officieren en manschap pen gewond; den volgenden dag werden nog 4 officieren en 4 man gedood, 72 officieren en manschappen gewond. De correspondent der »Times" is uitvoeriger. Volgens hem is er den 9den, den llden en den 12den gestreden. Den eersten dag hadden de Engelschen voordeelen behaald op de linkei- flank dor Boeren. Maar 's Zondags (don lüdm) werd ei met Botha onderhandeld, en deze maakte van den rustdag gebruik om zjjn stelling te verbeteren. 's Maandags zette Hamilton de omtrekkende Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. 44) De ruiter steeg af en wierp zich. op den grond. Zijn gelaat wae vuurrood van den woesten rit. „Loop naar dien drommel!"riep hij uit, „on geef mij een teug brandewijn Men reikte hem een veldflesch aan, hij dronk gretig en zeide„D'at is db eerste droppel sedert zes en dertig uren. Sedert drie dagen trekken wiji als dwazen rond, hebben niets te eiten of te drinken on voortdurend fluiten de kogels van die vearwenlsiakte Boeren ons om de ooren." „Waar komt u vandaan, kapitein Bul- look Waar is dr. Jim?" vroeg do kolonel. „Dr. Jim is in do macht van, SatanHij hoeft mij gezonden, om u dat te zeggen en u te verwensdhen. U hebt hem geschreven, dat hiji moest komen. U zou hem met twee duizend ruiters te hulp komen. Maar wie ie hem tegemoet gemarcheerd? Kommandaut Cronjé met twee duizend Boeren, Wij zitten in de vaL Dr. .Tim en zijn paar honderd man schappen zijn, geheel' door dia Boeren ingeslo ten. Hoort n de kanonnen?" „BCoe is ui ontsnapt, kapitein V' ,,'ZooaJs men ontkomen kan. He moest u toch opzoeken. Alleen verwondert het mij, beweging der linkerflank voort, waai bij de Boeren iets ongewoons deden. Een bereden kommando voerde n 1. een charge uit op een Engelsche batteiij rijdende aitillerie en opende een mooiddadig vuur. De lansiers kwamen de batterij te hulp en stonden toen zelf aan een geweldig vuur bloot, maar redden toch de battei ij. De Boeren verstrooiden zich, tien dooden en een aantal gewonden achtei latend. Dien dag bezette de bereden infanterie eenige stellingen op de linkei flank der Boeren. Op de rechtei flank bereikten de Engel schen niets. Den volgenden dag blijkt Hamilton's in fanterie en de garde-brigade niet alleen niets te hebben kunnen presteeren, maar bovendien hard bestookt door de Boeren, die twee stellingen innamen een steile heuvelrug met een hoogvlakte eu daarachter een kunst matig verstei kte stelling. Het plateau werd 's middags onder moor dend vuur door de Engelsche infanterie genomen, die toen van twee zijden beschoten werd en niet verder kon. De Engelschen slaagden er niet in artillerie op het plateau te brengen. Dit duurde tweeuuren volgens den sTimes"- correspondent, dreigde het een tweede Spion kop te worden. Eindelijk echter werd een batterij naar boven en onder hevig vuur in stelling gebracht. Toen deze eenmaal de Boereustelling goed onder vuur had genomen, trokken de Boeren teiug en werd hun stel- l'ng met de bajonet genomen. De infanterie zou 100 man hebben verloren. Om middernacht trokken de Boeren af. Lord Roberts heeft nu, volgens den cori es- pondent der sDaily Telegraph", een wapen stilstand van vijf dagen gesloten met Botha. Aan het eind dezer wegjj» zou Roberts echter de vijandelijkheden hervatten. In den Vrijstaat blijkt De Wet ook veel stoutmoediger nog te zijn opgetreden dan uit de Engelsche berichten wel was op te maken Zoo is Kitchener in eigen persoon den 14en Juni ter nauwernood ontkomen aan ge vangenneming door de Boeren. Hij sliep ia een spooi wagen bij Kofjeshalte, ioen om drie uur in den morgen de Boeren onder De Wet plotseling geschut- en geweervuur openden op den trein. Onmiddellijk liet Kitchener zijn paard zadelen en galoppeerde naar de Rhenoster- rivier, twee mijlen verder, waar kolonel Spens met 1300 man en zes kanonnen gekampeerd lag. De Boeren waren 900 man steik en hadden drie kanonnen. Zij waien uiterst bewegelyk, lieten een trein ontsporen en staken een brugje, dat pas hersteld was, in brand. »Ons Land" wijdt een hoofdartikel aan De Wet's rusteloo/e aanvallen op Robert'- verbindingslijn en uit de hoop dat Roberts Pretoria zal moeten ontruimen om de Vi ij- staters in deu rug te vallen. De Portugeesche spoorwegautoriteiten ont vingen bericht dat de vernielde brug over de Hectoisprim in twee dagen zal hersteld zijn. Baden Powell is van Pretoria naar Rus tenburg teiuggekeerd. Het vroegere orgaan der Johannesbutgsche goudkoningen de ïStar", thans de nGazette", bevat in zijn nummer van 12 Juni een pro clamatie van lord Roberts, die niet-stiijders persoonlijke vrijheid en rust verzekert. Aan de burgers die de wapens neerleggen en zweren dat zij verder aan den oorlog niet zullen deelnemen, worden vrijgeleiden naar hun hoeven beloofd. dab ik niet door een dozijn kogels getroffen ben. Wanneer u nog een gedeelte van dr. Jim en zijn vrienden wil redden, zoo haast u dan. Maak d'at u voorwaarts komt, heb ia hoog tijd! Gin da, bij Krugersdorp, werden wij door do Boeren omsingeld.'' En nadat do officieer dit had gezegd', wond de hiji zich. af en sloot de oogen. Ook zijn paard ging op dbn grond liggen. Dat do Engelschen', vooral kolonel Rhodes, zich de ontzettende bateedigingen door hun landgenoot lieten welgevallen, was voor Joa chim liet zekerste bewijs, dab zijl schuld had den en er zich over schaamden. Zijl erkenden daarmede, d!at zijl dr. Jameson l'ast hadden gegeven, te bomen, hem htm hulp hadden be loofd en hem uu in den steek hadden gela ten. „Zeg eens, kapitein Bulloak, is het nog bijtijids oil's wij er nui heenrijden?" vroeg de kolonel. De kapitein antwoordde nieit. „Hiji is ingeslapen," zeide een heer, die diclit bij1 hem stond „Hij moet ons zeggen, of het nog tijdig genoeg is 1" riep een ander. Men schudde den officier biji de schouders. Hij opende de oogen een weinig, mompelde „loop naar dan drommel 1" sloot do oogen we der en sliep nu zoo vast, dat heb schudden hem niet meer wakker maakte. De Eugefechen. konden het niet cans wor den. 'Enkelen meenden, dlat heb nog tijdig genoeg zou zijn, voorwaarts te rukken, kapi- Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voor-waarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleitts atlvertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. Roberts zegt bescherming van den eigen dom toe aan allen die zich niet schuldig rnaken aan onnoodige vernieling van eigen dommen. Wie dal wel doet, zal streng in zyn persoon en zijn eigendommen worden gestraft. Een bijzondere rechtbank te Johannesburg vonnist vergiijpen tegen de krijgswet. Ook de uStandard and Diggers' News" is weer verschenen en verdedigt in een hoofd artikel de overgave van Johannesburg als een menschüevende daad, terwijl bet ver klaart dat de regeering der Republiek nog bestaat en voor de zooveeisle maal den oorlog afkeurt als een kapitalistischen toeleg. De naam van den Afrikaanderbond is volgens besluit van bet congres te Paarl veranderd in Afrikaner Unie. Woensdag is de door het congres van Graaf Reïnet benoemde commissie die in Engeland de opinie der Afrikaanders over den toestand zal hebben uiteen te zetten, te Kaapstad scheep gegaan. China. Is Seymour nu te Peking? Da Japaaische consul te Shanghai beweert het, eu met hem verschillende Engelsche correspondenten. Een van hen weet zelfs te vertellen dab Sey mour vijfmaal slaags is geweest met de Bok sers. Al is 'Seymour nu te Peking, dan schijnt 'toch de gemeenschap met beim totaal verlo ren te zijn, getuige hot laatste officieele be richt van schout-bij-nacht Bruce vóór Ta-ku, die gisteren meldde sinds zeven, dagen niets van. zijn chef te hebben geboord. Hoe komen de correspondenten, hoe de Ja- pa nsebe consul aan. hun bericht? Het is dui delijk dait hun nieuws niet veel geloof ver dient. Ook de aankomst van oen Russische onfc- zettingskolonne is niet bevestigd. De Europeanen te Peking blijven, dus een voorwerp van zorg. Men gelooft wel dat zij genoeg levensmiddelen zullen hebbenmaar kunnen zij weerstand bieden aan mogelijke aanvallen >en hebben zij voldoende krijgs voorraad Ook te Tien-lsin ziet het er leelijk uit. D'e Europeesche nederzetting is daar verbrand. Wat is er van de Westerlingen geworden? Schout-bij-nachlb Bruce was gisteren sinds vijf dagen zonder berichten van Tien-tsin. Blijkbaar is do Europeesdhe strijdmacht nog steeds te zwak. Alleen Rusland ont scheept dagelijks troepen te Ta-ku; maar toch niet genoeg om den toestand te belieer- schen. Men zegt nu dat Japan, met of zonder toe stemming der mogendheden, een groote le- germacht zal zenden. Brodrick heeft echter m heb Lagerhuis verzekerd dait ook Japan in overeenstemming met de andere staten han delt. Hoezeer de toestand in China een gevaar is ook voor den Europeeschen vred'e, blijkt andermaal uit de waarschuwing van een Russisch diplomaat in de „Polit. Corr." tegen de meening dat nu een afrekening met do wapens in de vuist met de Cliineesche regee ring en een omverwerping der 'hoogste regee- ringsmachten te bereiken zou zijn. Men moet alleen, streven naar een beteren rtatus quo. D'elcassé noemde gisteren in de Fransclie Kamer onder luid» toejuichingen als hot doel der gemeonsaliappelijke actie: te Pe king een regeering in te stellen die de Wes tern Bullock had toch gezegd, dat men nog een gedeelte van dr. Jim en zijn vrienden kon redden; anderen zeidien weder, dat het onzin zou zij!n voorwaarts te rukken, dlat de Boeren hen vanuit de stad zouden volgen en zij tussdhen twee vuren konden 'komen. Langzamerhand verzamelden al de ruiters zich rondoan de plaats, waar kapitein Bul lock op den grond lag en volkomen uitgeput in een diepen slaap was verzonken. De stem men werden al luider cox luider, men twistte en schold, maar men voerde niets urt. „Boereuklonk het plotseling. „Boeren 1" Joachim drong door de menigte keen om beter ibe kunnen zien, en zag een sterke rui terbende aankomen van denzelfden kant, vanwaar kapitein Bullock was gekomen. De zon was doorgebroken en het landschap lag nu hel'der en duidelijk voor hem. De ruiters waren nog ver, d'och het was duidelijk te on derscheiden, dat zdj een goed! geordeuden troep vormden, anders als men van d'e Boe ren gewoon was. Het zouden ongeveer hon derd man zijn, en Joachim herkende hun aanvoerder als zijn bekende, Pieter Maritz. De Engelschen waren stiller geworden, zij zagen die Boeren met spanning 'tegemoet; van voorwaarts rukken was nu geen sprake meer. Pieter Maritz liet zijln ruiters halt houden en draafde alleen verder. Hij zat sierlijk en krachtig te paard, glim lachte en groette, terwijl hij even den hoed! afnam. Joachim zag dat zijn borst met een terlingen dezelfde waarborgen biedt als de Cliineezen in Europa vinden. Hij herinnerde er ook nog eens aan d'at de mogendheden in volkomen overeenstemming handelen. De „Polit, Corr." meldt uit het Vaticaan dab de Paus Frankrijk heeft verzocht oen greotere troepenmacht na.ir China te zen den, ter bescherming der Christenen. Frank rijk heeft geantwoord met oon verwijzing naar de solidariteit der mogendheden. Do Cliineesche gezant te Washington deel de den staatssecretaris Hay mode dat de on derkoning der drie groote provinciën aan de Yang-tsedciang bericht lieoft voor deu vrede O en de veiligheid der missies te kunnen zor gen. In overleg met den onderkoning van Hu-nan noemt hij de verantwoordelijkheid op zich voor de orde in alle groote zuidelijke provincies. De Duitsche kruiser G e f i o n die gisteren Ito Tschi-fu aankwam, vertrok terstond! weer naar Ta-ku. Do Engelsche kruisers Isis en Dido gaan naar China. Duitscliland z-cndt moer dan 2500 man uit. Te Wu-sung zijn troepen aan land gezet ter bescherming van de telegraaf. Volgens oen bericht uit Tokio aan de „Po lit. Corr." worden de gewonden' van Ta-ku overgebracht naar het Japansohe marino depót Saio, waar zij door het Japansehe Roo- de «Kruis zullen verpleegd worden. Murawief. f De dood van graaf Murawief is even on verwacht gekomen als die van zijn voorgan ger Lobanof die, niet den Czaar en d'e Czari na van Weenen naar Kief teragkeerend, plotseling in den trein overleed. Murawief behoorde tot oen oud-Russisch geslacht, dat vele verdienstelijke mannen aan 'hot vaderland leverde. Zijn grootvader is de man geweesb die met harde hand! als gouverneur van Wilna den Polenopstand onderdrukte. Zijn vader was gouverneur van Litliaueai. Murawief is in 1845 geboren. Hij studeer de te Heidelberg en kwam dn 1864 aan hot departement van buitenlandsohe zaken en begon zijn diplomatieke loopbaan als secre taris van legatie to '«-Gravenhage. Van 1893 tot 1897 was hij gezant ie Kopenhagenin d'at jaar werd hij' minister van buïtenïand!- sclie zaken. Murawief werd door de Franscben met ge juich begroet. Hij gold bij' lien voor een vriend van Frankrijk en een man van daden. Hij hoeft Frankrijk teleurgesteld. De „re vanche" is niet gekomen, wel Fashoda! Vol gens velen is Murawief zelfs, meer dan de Czaar, de man geweest der Vredesconferen tie. Voor den Czaar is Murawief's dood onder de moeilijke tijdsomstandigheden zeker een groot verlies. Woensdag was de minister nog zeer wel gistermorgen vroeg is de dood plotseling in getreden. <Scmcog»lo IWededeclIngen. DKhedive van Egypte is gisteren te Queensborough aangekomen, maar had zoo zeer te lijden geihad van zeeziekte, dat hij niet naar Londen kon doorreizen. Er werd een geneesheer uit Londen ontboden, waarop dr. Felix Simon, de beroemde keel-specdali- eeretoeken was versierd't Engelsche Victo- riakruis, hetwelk wordt verleend voor onder scheiding tegenover den vijand. Pieter Maritz wendde zich tot de Engel schen en riep luide: „Mijne heeren, ik wenscli u goeden morgen! Kommandant Cronjé laat u groeten en zeggen, dat ui dr. Jameson een zijn dappere metgezellen spoe dig zuilt zien. De heer en behoeven zich geen moeite te geven, dr. Jameson zal bij hen ko men." De Engelschen mompelden en zagen elkan der aan. Onderdrukte vloeken weerklonken. „Wat moot dat beteekenen?" vroeg kolo nel Rhodes. „Wat wil u daarmede zoggen Wat wil kommandiant Cronjé „Slechts een kleine attentie van d!an kom- mandant," antwoordde Pieter Miaritz. „Hij denkt, dat nw paarden moede zullen worden, wanneer u hier zoo lang halt houdt, en daar dr. Jameson en zijn metgezellen gevangen zijn genomen en „Gevangen? Gevangen?" riepen vale En gelschen ongcdoovig <uit. „Ja zeker. Dr. Jamesan heeft zich met de zijnen op gonadb of ongenade overgegeven en u zal in de gelegenheid gesteld worden uw vrienden binnen korten tijd hier te zien." E'n nadat Pieter Maritz dit gezegd had, trok hiji den Spaansclien sabel uit de schede, zwaaide hem omhoog en riep op krachtigen toon uit„Leve de Zuid-Afnkaaxische repu bliek!" Joachim had grooten zin met d!ien uitroep teit, per .extra-trein vertrok, want de Khedi ve, die nu aan boord van het jacht Royal Osborne te Port Victoria blijft, had reeds twee dagen vóór zijn vertrek keelpijn. Op reis zijn de verschijnselen erger geworden, on men verzekert dat zij op diphtheritis wijzen. De Fran«che Senaat heeft een voorstel aangenomen waardoor persdelicten tegen het hoofd van den Staat, ieden der Kamers en eenige liooge ambtenaren voortaan ook voor den gewonen rechter kunnen vervolgd wor den en niet alleen, als tot nu toe, voor de jury- Als protest tegen 't verbod aan March and om een officieoio receptie van den gemeente raad te Parijs bij fe wonen, zullen db natio nalisten in den Raad voorstellen do Rue de Courcelles, een der elegantste straten, to hor- doop en m Rue de la Mission MarchandL Naar Ritzau's bureau uit Helsingfors meldt gewagen de bladen aldaar er geruchtsgewijze van dat hel lang voorziene besluit om de Russische taal in Finland in te voeren reeds genomen is, en wel in nog uitgebreider zin dan men verwachtte. Geleidelijk zal de Russische taal als de officieele worden ingevoerd voor de belang rijkste regei'iingsburenu's, niet echter voor justitie en de rechtbanken. Ook schijnt het vereenigingsrecht beperkt te zullen worden. Een mannenkoor uit Ween en beeft te Parijs gezongen op het graf van Heine. De gemeenteraad van Weenen heeft daarover zijn leedwezen uitgesproken. Heine was im mers een Jood, wien bovendien tot nu toe in elke Duitsche stad een standbeeld is ge weigerd. Hoe jammer dat Heine zelf niet meer dergelijke nare bekrompenheid kan geeselen zooals hij dat zoo goed kon. De audiëntie die da Spaansche koopman schap heeft gehad bij de Regentes, heeft geen verbetering gebracht in den toestand. De regeering wil de belastingen en de in vordering daarvan handhaven de kooplieden volharden in hun verzet. Gisteren nu bevatte de »Staatscourant" het besluit, waarbij de grondwettelijke rechten worden geschorst in de provincie Madrid. Er zijn strenge maatregelen tegen de pers genomen. De motiveering is in zeer krachtige ter men vervat. Blijkbaar zal de regeering dus krachtig optreden. Reeds is de handelsclub te Madrid ge sloten. De ropublikcinsche conventie te Philadel phia heeft met algemeene stemmen Mc Kin- ley candidaat gesteld voor het president schap en Roosevelt voor hot vice-presidenb- schap. Nederlandsche Ingenieurs. Aan het bestuur der ïVer. van Burgerl. Ingenieurs" is eeo voorstel ingediend door het lid P. J. van Voorst Vader, waarin hjj de wenschelijkheid bepleit, nu de Polytech nische School hoe langer hoe meer aan haar roeping begint te beantwoorden om een aan zienlijk aantal Nederlanders te wapenen met voldoende kennis op technisch gebied, de vraag te overwegen of de bovengenoemde in te stemmen, maar daar bij niet mede ge streden. had, wilde hij ook in, de zegepraal geen deel nemen. Hij eteldb zicli dus verder ook met de rol van toeschouwer tevreden. De Engelschen. begonnen ach gedeeltelijk terug te trekken en naar de stad te rijden. Pieter Maritz evenwel nam met de zijnen een stelling in, waarvan Joachim, dadelijk de bedoeling begreep, teen liij' in d© verte een langen trein zag aankomen: Pieter Maritz wildb met zijn. ruiters verhinderen, dat da Engelschen misschien een poging zouden be proeven den stoet! der gevangen landgenoo- ten tegen, to houden en hen te bevrijden. Ziee-r langzaam kwam de trein nader, hij scheen oneindig lang, ofschoon er slechte zes honderd vijftig gevangenen werden medege voerd. Want da gevangenen reden twe© aan twee. Hun wapens waren hun afgenomen, dbch de paarden had men hen laten behou den. Naast iederen Etagelschmam reed oen ge wapende Boer, zoodait de smalle kolonno dor gevangenen geheel door twee rijen Boeren! werd ingesloten, De aanblik van dien stoet moest wel eon verpletterend© uitwerking op de Engelschen hebben, die hier wachtten en verzuimd' hadden hun vrienden dó beloofde hulp to vorleeaien. Ale een. reusachtige slang kronkelde de trein zich door het hooge, brui ne, door de zon verbrande gras. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1