if- I? I- 111 I A m W I: IT I?- ft» jgi, m nê Is" Sri fr< j® Ia lift sr STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Gemeenteraad. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. jfik Pi I# fiteH wc 9&* W4 s&t. X> f, vereeniging er aan zou kunnen medewerken het optreden van onza ingenieurs en techno logen in het buitenland zooveel mogelijk te bevorderen. Velen vonden in het buiten land reeds een arbeidsveld. Een commissie van beoordeeiing, bestaande uit de heeren Van der Sleyden. Leemans en Telders, heeft over dit deukberid een gunstig praeadvies uitgebracht, uitloopende op het volgende voorstel lo. dat een bureau zai worden opgericht, waarvan de taak zal zijn de plaatsing van ingenieurs en technologen en zoo mogelijk ook van andere technici zoowel in het bui tenland als in het binnenland te bevorderen 2o. dat dit bureau zal samengesteld worden en werkzaam zyn op de wijze als in algenieene trekken in dit rapport is aangeduid 3o. dat aan het bureau een jaailyksch kre diet zal worden verleend uit de kas der Ver eeniging ten bedrage van hoogtens 15(>0, ten deele te bestrijden uit de baten, die als een vergoeding wegens bewezen diensten genoten zullen wordeD. De Nederlanders in Transvaal. De NederlandscheZuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij ontving officieel mpdedeeiing betreffende het uitwijzen van 1400 Z. A. S. M. ambtenaren mei hunne gezinnen. Het eerste telegram van den Nederlandschen consul te Johannesburg aan den Consul-Gene raal te Kaapstad, vermeldt dat op last van de militaire autoriteiten 1400 ambtenaren der Nederl. Zuid-Afr. Spoorweg-Maatschappij met hunne gezinnen naar East Londen zullen ■worden overgebracht, van waar zij passage zullen krijgen naar Europa. Het tweede telegram van den Nederland schen consul te Lorengo Marquez luidt ver taald: jVolgens vertrouwbare inlichtingen is bij proclamatie bekend gemaakt, dat de Z. A. S. M. ambtenaren die weigeren te werken voor Britsche militaire transporten, naar Europa zullen worden gezonden via East Londen". Wanneer by de genoemde Maatschappij omtrent deze zaak iets nader bekend zal zyn, zal zij daarmede het publiek of de direct belanghebbenden ten spoedigste in kennis stellen. Vragen om inlichtingen bij de Maatschappij is daarom oveibodig. Een ernstig berichtlord Roberts ontzegt de 1400 ambtenaren der NeJ. Zuid-Ahi- kannsche Spoorwegmaatschappij het verblijf op Transvaalsch grondgebied. Een grove schending, dunkt ons, van het volkenrecht. Roberts handelt of Transvaal reeds Engelsch gebied is, wat zeer zeker niet het geval is. En dan nog zou het de vraag zijn of deze maatregel klopt met de verdragen. Maar met het internationale recht der beschaafde natiën nemen de Engelschen, die zich de apostelen der be-chavmg noemen bet niet zoo nauw 1 Godsdienstoefeningen. Het sDagblad" verneemt, dat aan te vangen met den cursus 1900-1901, op alle rijksin richtingen van middelbaar onderwijs de Dins dag-, Donderdag en Zaterdagmiddagen be schikbaar zullen worden gesteld voor de be langen van het godsdienstonderwijs voor alle gezindten. Naar men ons uit Deu Haag meldt, is daar voor de H. B. S. voor jongens en meisjes reeds deze regeling getroffen. Bij curatoren van het gymnasium moet de invoering van deze regeling bezwaar hebben ontmoet. De eerste Kamer heeft voorloopig de ver slagen uitgebracht over de boterwet, de water staatswet en de wet op de spoorwegen met beperkte snelheid. Die voorloopige verslagen luiden in het algemeen gunstig. Tot vertegenwoordigers der regeering op het 10e internationale congres van hygiene en demographie te Parys zijn benoemd: Dr. Stékoulis, Nederlandsch gedelegeerde bij den gezondheidsraad te Constantinopel, Mr. A. Kerdijk, voorzitter en Mr. H. Methorst, sec- cretaris der centrale commissie voor de sta tistiek. Naar de »Limb. Koerier" verneemt, zal mr. C. C. M. H. baron de Bieberstein, af gevaardigde voor Sittard, zich in 1901 voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer niet meer herkiesbaar stellen. Keizer "Wilhelm heeft gistermoigen te Kiel een bezoek gebracht aan den Nedei landschen kruiser Noor d-B r a b a n t. Wij vernemen, dat het Hollnnd-che comité voor Zuid-Afrika te St. Peterburg, door tusschenkomst van dr. Hendrik Muller, een bedrag van 300 p. st. ten behoeve van de gevangenen te Simonstad en op St. Helena naar Zuid-Afrika heeft verzonden. (»N. R. CL") De opbrengst van Transvaalavond, bazaar en verloting te Rotterdam, ten voordeele der Z. Afr. Republieken, is f 6301.35, welke som ter hand is gesteld aan den penningmeester der Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging, om voornamelijk te worden aangewend voor de weduwen en weezen der gesneuvelden Boeren. De generaal-majoor Van Panthaleon baron Van Eek, inspecteur der genie, is benoemd tot commandant van het Legioen van Eer van Frankrijk. 3F> W Waagmeester-ma gazij n meester Gedurende de laatste jaren was de W3ag- meester tevens belast met het toezicht op en de afgifte uit het magazijn van gemeente werken gevestigd in de stadswaag. De titu laris genoot daarvoor f 300 4- f200 jaar wedde, hetgeen het volgeos B. en W. mo gelijk maakte een geschikt persoon voor deze betrekking te kiygen. Nu de post vacant is, wenschen B. en W. de vereeniging dezer beide betrekkingen in éen persoon te bestendigen. Daarvoor is echter eene uitdrukkelijke regeling door den Raad noodig. Immers, lot nu toe werd de waagmeester door B, en W., de magazijn meester daarentegen door de commissie van gemeentewerken benoemd. Derhalve stellen B. en W. voor art. 1 der desbetreffende verordening in dien zin te verandeien dat aan B. en W. wordt opge dragen de benoemiog van den swaagmeester- magazijnmeester". Tevens stellen zy voor de jaarwedde van dezen ambtenaar te bepalen op f 500. Hedenmiddag omstreeks half twee kwam eeri commissie uit Gedeputeerde Staten dezer provincie, bestaande uit de heeren mr. I'. L. F. Blussë eu P. C. Evers, vergezeld van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, den heer v. d. Vegt, in deze gemeente om naet B. en W. en hel bestuur van den polder Oud Malhen?sse eene bespreking te houden over het dempen en rioleeren van de Lange Sirigelstraatsloot. Moge deze conferentie toch eindelijk leiden tot eene bevredigende oplossing dezer reeds zoo lang aanhangige zaak, waarnaar al zooveel jaren door de omwoners is veilangd. De Sehiedarmelie Spoel mg-vereeniging houdt eene algenieene vergadering op Woens dag as., des avonds te l'A uur m de zaal der sociëteit nHarmonie." Dinsdag 20 dezer, avonds te 8ua uur, zal iFloralia" eene vergadering houden in het Volkshuis ter vaststelling van hetiegle- ment en ter benoeming van een definitief bestuur. By de heden aan bet Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid (afd. pos teryen en telegraphie) gehouden aanbeste ding van het bijspannea van '10 draden aan de palen van de lijn langs den Ooster-spoor- weg tusschen Amsterdam en Hilversum en het uitvoeren van onderhands wei ken aan die lijn, waren minste inschrijvers de heeren J. Romijn en L. Bijl alhier, voor f5189. Onze stadgenoot, de heer H. J. Hodes, is door B. en W. van Eindhoven benoemd tot flitter aan de gemeente-gasfabriek aldaar. ON. S. Ct.") Het paard gespannen voor den bodewagen van de firma Engeriug sloeg naby het post kantoor hedenvoormiddag te 11 Vu uur op hol. Het rende de Koemarktbrug over en de Broersvest op, waar de voerman, die op zijn plaats was gebleven, het dier tot staan wist te brengen. Gelukkig vonden geen ongeluk ken plaats. *Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoeld 225 paarden, waarvan de prijzen varieerden van f 450 tot f 40bene vens 23 hitten en 2 veulens, welker prijzen waren van f150 tot f 60. Handel levendig. Aan het bureau van; politie alhier is ale gevonden gedeponeerd: Een hond. De rechthebbende kan zich ter terug- békoaning vervoegen aan gemeld politiobu- Vergadering op Donderdag 21 Juni, n m. 3 De openbare vergadering wordt voorafgegaan door een zitting met gesloten deuren, waarbij afwezig zijn do heeren Van Buuren van Heyst, Kikkert, Hmninelinck, Figee en Duaseldorp. Alvorens de openbare vergadering aanving ver trok nog do heer A. W. Schippors, zoodat deze vergadering werd bijgewoond door 9 leden. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn van Qcd. Staten goedkeuring van raadsbesluiten tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht idem tot vaststelling der verordening regelende de markteu in deze gemeente idem tot wijziging der gcmcente-begrooting dienst 1899 idem tot het verleencn van garantie ten be hoeve cener leaning tan de vereeniging voor ziekenverpleging idem tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1900 idem mededceling van hun beslissing in zake 8 reclamation tegen den hoofdelijken omslag. Hieruit blijkt dat gunstig door dit college is be slist op de reclames van de heeren C. v. d. Lin den en G. Vricns, terwijl op de zes anderen af wijzend werd beschikt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, terugzending der verordering regelende het heffen van leges, met bijvoeging om de aan wijzing „woonplaats" aan te vallen tot „woon- eo verblijfplaats", aldus gewijzigd wordt de ver ordening opnienw vastgesteld. Van de Schietvcreeniging „Diana" dankbetui ging voor het in gebruik geven van het gymnas tieklokaal. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Van het Burgerlijk Armbestuur verzoek tot wij ziging der begrooting. Wordt gesteld in handen der commissie voor de financiën om rapport. Aan de orde is bet voorstel in zake een zestal reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Eveneens wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten tot oninbaar verklaring van eenige posten van den hoofdelijken omslag dienst 1899. tot het geven van namen aan een drietal straten, tot uitgifte van grond in erfpacht aan Jac. Vogel. Hierna is aan de orde de rekening met bijbe- hoorende stukken der gasfabriek over het afgo- loopen dienstjaar. De heer Hoogendijk vraagt inlichtingen omtrent de ontvangpost „Gas voor straatverlich ting f4923.70i/s in verband met de uitgaaf posten straatverlichting f 2203.67 ij»" en „straatverlich ting f913.85". De eer3te uitgaafpost betreft arbeidsloon, de tweede materialen. De Voorzitter antwoordt dat de gasfabriek het gas aan de gemeente levert beneden den kostenden prijs. De heer Hoogendijk herinnert er aan dat hij reeds voor twee jaar op deze cijfergroepeering aanmerking heeft gemaakt doch tot nu toe blijkt die te zijn gebleven. Hij wil daarom thans een voorstel doen waardoor die cijrergroepeerïng wordt vermeden en een meer waar cijfer in de rekenin gen komt Immers komt nu in de gemeentcrekenwg wet een laag cijfer voor kosten van straatverlichting maar feitelijk kost het de gemeente meer, want ze moet op andere wijze aanvullen wat de straat verlichting meer kost dan thans voor dezen post wordt geboekt. Wel heeft dit geen financieele gevolgen maar de rekening wordt meer overeen komstig de werkelijkheid en een overzicht en vergelijking wordt er toch duidelijker door. De Voorzitter, die tegen de gevraagde wijziging geen bezwaar heeft, geeft den heer Hoogendijk in overweging B. en W. op te dragen te overwegen welke wijzigingen dan in de be treffende verordeningen moeten worden aange bracht. De heer IJzcrraans acht wijziging over bodig. Immers, ook al zou de fabriek het eigen dom zijo van concessionarissen, dan nog zou bet gas aan de gemeente voor gasverlichting bere kend worden beneden den kostenden prijs. Het is dus volkomen correct dat, nu de gemeente zelf de fabriek in exploitatie heeft, ook nu die lagere prijs wordt geboekt. Wordt dit niet ge daan dan zou in de rekening der gemeente Vlaar- dingen een post voor straatverlichting voorkomen, veel hooger dan van eenige andere gemeente. Do heer Hoogendijk acht dit niet van in vloed op zijn verzoek om meer ware cijfers in de rekening te brengen. B. en W. nemen ten slotte do opdracht over om de wijzigingen te overwegen en voorstellen io te dienen die de gevraagde verandering zal ten gevolge hebben. De rekening wordt daarna goodgekenrd. Vervolgens wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten tot af- en overschrijving cener som van f 100 op de begrooting dienst 1900. tot idem dienst 1S9') tot het doen van betaling uit den post onvoor ziene uitgaven op de begrooting dienst 18'J9. De agenda is hiermede ten einde. De Voorzitter deelt nog medo dat bericht is ingekomen van de Vereeniging voor Zieken verpleging dat zij den grond door haar in erf pacht gevraagd op dc gestelde conditiën accep teert. De heer II oogend ij k wijst cr op dat nog steeds het voorloopig brugje bestaat aan de Hof- laan naar den Schiedamsehcn dijk. Hij vraagt óf en wanneer B. en W. met een voorstel zullen komen om een bruikbare brug daar te doen leggen of dat B. en W, misschien van opinie zijn ver anderd en daarom geeu nitvoering hebben gegeven aan hun belofte van vóór 2 jaar. Dc Voorzitter antwoordt dat verschillende andere werkzaamheden do vervulling der gedane belofte nog hebben uitgesteld. Binnenkort zal iD de commissie voor de gemeentewerken dit onder werp echter ter Bprake gobracht worden. Daarbij zal ook een plan besproken worden afwijkende van de vroegere plannen. De heer van Gelderen informeert of van de Bloot nabij het erf van de firma v. d. Berg, waarvan thans een gedeelte is gedempt, ook het laatste gedeelte zat gedempt worden. Spr. acht dit zeer noodzakelijk. De Voorzitter antwoordt toestemmend maar voegt cr bij dat het gemeentebestuur in correspondentie is met het polderbestuur over de demping van de daarin uitloopende sloot. Niets meer aan do orde zijnde wordt de ver gadering hierna gesloteD. De gemeenteraad zal eene openbare ver gadering houden op Dinsdag 26 Juni a.s, des namiddags ten halfaeht ure. Aan de orde van behandeling zijn 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Wijzigen van de gemeente-begrooting dienst 1899 door af- en overschrijving van diverse posten. 4. Voorstel tot het bouwen van een zie kenbarak aan de Singel- of Spuikade. 5. Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning van f 10000. 6. Benoemen van eene Commissie van 3 leden, voor het nazien der verschillende reke ningen dienst 1899. 7. Verder voorkomende zaken. Bij de alhier plaats gehad hebbende ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad (vacature Luijendyk) zijn tot candidaten ge steld de heeren J. de Bruyn en J. van der Lee. De stemming is bepaald op 4 Juli a.s. De collecte alhier gehouden ten behoeve van de werklooze diamantwerkers heeft op gebracht f 9,92'4. Bij de vanwege de Marine gehouden aan besteding was de fi-ma Van der Lely alhier voor f2607 minste inschrijver voor perc. 10 staaldraadtouw. lieden werd alhier ter kaasmarkt aange voeld 32 stapels kaas, wegende 13095 K.G. prijs 26Jtf 31 cent per KG. Handel gewoon. By de veilmg-Heeswijk was de opbrengst der schilderijen f72.790. De kunstvoorwerpen, oud porsele'm enz. doen zeer liooge prijzen. De Heilige Synode van Rusland heeft eindelijk Tolstoi aangeduifd. Zij heeft een geheime ukase uitgevaardigd, volgens welke graaf Tolstoï in den ban wordt gedaan naar aanleiding van zijn laatste wei k De Opstan ding". De graaf, zoo zegt de ukase, heeft openlijk getoond een vyand te zijn van de Orthodox Christelijke kerk. Er is sprake van een reis van Tolstoi naar West-Europa. Hij zou Duitschland, Engeland, en Frankrijk bezoeken. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Juni. (Vervolg.) Zondagsrust. Na de pauze was aan de orde de motie van den heer Van Kempen, luidende„De Kamer, van oordeel dat met hdfc oog op hot groot belang van Zondagsrust voor Rijks ambtenaren slechts één postbestelling op den Zondag wenschelijk is, gaat over tot de cade van don dag." Tor verdediging zegt de voorsteller dat de wenschélijkheid algemeen erkend! is, en het buitenland aantoont de mogelijkheid, van het verlangde. De heer ROBSSINGH meent dat het doel der motie bereikt kan wordan door vermeer dering van hulppersoneel. Do MINISTER VAN WATERSTAAT zaJ blijven streven naar beperking van Zoïk dagsdienst van Rijksambtenaren, meer door uitbreiding van personeel en beperking van het aantal te bestellen stukken, dan door aanneming van slechts één bestelling. Een onderzoek wordt ingesteld naar een dienstbe- perkmg door het met verzenden van een ze kere categorie stukken op Zondag. Het afhalen van brieven op Zondag van het postkantoor zou dien arbeid weinig ver lichten, met hot oog op de blijvende nood zakelijkheid dor brievensorteering. Zooveel mogelijk zal gestreefd worden naar één Zon- dagsbestelling, maar er moet rekening gebon den worden met plaatselijke belangen. Do heer SCHAPER drong op aanneming dei- motie aan. Na oemig debat, waarbij adlxaesie werd be tuigd aan 's Ministers plannen, trok do heor Van Kempen, naar aanleiding van 's Mun ters toezegging, zijn motie in. Tollen. Bij zijn interpellatie betreffende de af schaffing van tollen, stelde de heer VAN DEDEM, nadat de Minister van Financiën verklaard had niet voornemens tc zijln de af schaffing van alle tollen voor te stellen, een door drie medeleden on der toekende en later te behandelen motie voor, strekkende tot vvonsehelijk verklaring in 'het algemeen be lang van de afschaffing van alle tollen met do uitnoodiging aan de Regeering een onder zoek in te stollen naar den minst kostbaren weg daartoe en. bevordering der indiening van desbetreffende voorstellen. Zonder discussie of stemming wordt aange nomen hot wetsontwerp tot het verleenen van een bijdrage (van ten hoogste f 151,000) mt 's Rijks schatkist voor den bouw van een nieuwe schutsluis to Zaandam. Aan de orde is het. wetsontwerp tot wijtzi- ging van artt. 240c ea 243 der Gemeentewet. De lieer WTLLINGE zegt dat 'het in 1897 combineeren van de urbkeeringen aan de ge meenten en de wijziging dér gemeentewet op 't stuk der belastingheffing, oorzaak is ge weest van een niet goed gebleken regeling op dit laatste punt. Do Reg. heeft een onder zoek toegevoegd en ingesteld en de regeling is onhoudbaar gebleken. Spr. brengt de Reg' daarom hulde voor het opnieuw aan de orde brengen der zaak. De Kamer is vrij. Wat moat dan geschieden. ?Alie buitensporigheden in de progressie moeten worden gekeerd; daartoe zijn vaste regelen noodig; maar ove rigens blijve de gemeente vrij m d'e heffin gen naar plaatselijke omstandigheden. En nu wil de Reg. ook wel excessen voorkomen, doch geen vrijheid' geven tob aan de grens waar buitensporigheud begint. De Reg. stolt naast 't Benthameche stelsel wél progressie, maar .binnen een te enge begrenzing. Van daar dat spr. met t^ge zijner medeleden een ander voorstel beeft ingediend. De heer MEESTERS is van oordeel dat de noodzakelijkbeidi van de voorgedragen wij ziging door de Reg. niet is aangetoond. Het door de Reg. ingestelde onderzoek is omvang rijk maar niet volledig geweest en heeft z. i. do noodzakelijkheid der wijziging van art. 243 noot bewezen, want dfe aan de Kamer medegedeelde gegevens zijn onvolledig. Hij merkt verder op dat niet is voldaan aan den in 1897 gestelden eisch dat de gemeenten die hoogere uitkeeringen kregen, de te druk kende hoofdelijke omslagen zouden verlagen. Nu het ontwerp echter is voorgesteld, acht spr. het een verbetering, en hiji gelooft er wel zijn steun aan te kunnen geven. De MINISTER VAN iBINNEML. ZA KEN meent dat de Reg. de noodzakelijkheid van de wijziging heeft aangetoond. Het on derzoek is zoo volledig geweest als voor dc Kamer noodig scheen. De Min. erkent dat de hoofdelijke omslagen niet zij'n verlaagd zooals werd geëischt, maar dat kan geen re den. zijn om 't ontwerp af te keurenwant men heeft met de bestaande toestanden re kening te houden. De bezwaren van den heer Wil lingo die meer vrijheid voor de gemeenten verlangt, zal dé Min. bij 't amendement beantwoorden. Maar waar ook die spr. alle excessen bij de progressie wil keeren, moet hij aantoonen dat deze in zijn stelsel niet mogelijk zijn. En de Min. meent dat dit niet is bewezen. Waarom de grens door de Reg. gestold, te eng is, heeft de spr. evenmin aangetoond1. Na replieken van de heeren MMESTERS en WTLLINGE wordt de discussie verdaagd bot morgen te 11 uur. Zitting van Vrijdag 22 Juni. {Per Telegraaj.) Bij de voortzetting van hei algemeen debat over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 240 c en 243 der Gemeen tewet om meer vryheid aan de gemeenten te geven bij de regeling van plaatselijke belastingen door eenige progressie toe te laten, achtte de heer FOKKER de thans voorgestelde vryheid onvoldoende. Zij wenschte vrijheid zoowel tot differenli- eering als om al dan niet aftrek toe te laten voor noodzakelijk levensonderhoud, en voorts rekening te houden met de samenstelling van het gezin. Door dit ontwerp zullen de ge meenten slechts vrijheid hebben het tarief eu het percentage vast te stellen. Spreker wil de gemeentebesturen veel grooter vryheid in zake belasting toestaan, en achtte het voldoende wanneer alleen een waarborg tegen te groote progressie in de wet wordt opgenomen. De heer TROELSTRA betoogde dat de groote beperking der gemeentelijke autono mie in zake de regeling van gemeentebelas tingen niet overeenkomt met de taak en de positie van de gemeenten in den tegenwoor- digen tyd en voorts dat de wijze waarop dit ontwerp beperkingen maakt is niet in over eenstemming met de democratische belasting- politiek en niet overeenkomt met sociale rechtvaardigheid. Spreker constateerde dat hoe langer hoe meer op de schouders van de gemeenten wordt gelegd, en voorts trad hij in eene 'eigelyking tusschen het bestaande ontwerp en het wijzigingsvoorstel der Regeering om aan te toonen dat dit laatste van den radicalen Minister teu slotte veel minder democratisch en slechter is dan dat'van den reactionairen Minister Van Houten, want deze verbond er aan een heffing van opcenten voor uit wonende eigenaars. Spreker critiseert het beginsel door de Regeering gevolgd als anti-democratisch dat door geen voor-tander van sociale rechtvaar digheid. Hel ontwerp treedt z. i. vei dekt op met democrnti-che alluses. Het volgt een kapitalistisch beginsel met een democratisch tintje. Spreker noemt het ontwerp dan ook on- opiecht, liet doel van het ontwerp, een Regeering van sociale hervorming onwaatdig en z. i. lyorecht indruischend tegen alle beginselen van rechtvaardigheid, omdat liet de rijken eerst belast nadat de min dere man onevenredig zwaar is getroffen. Veel zal dan ook door amendementen in het ontwerp moeten veibeletd worden, vooraleer spreker en de zijnen hun steun aan dit voorstel kunnen geven. Hij betreurt dat inkomen uit at beid niet naar lageren maatstaf wordt belast. Het ont werp is geheel onbevredigend, maar mee- nende dat toch iets noodig is, stelt spr. ten slotte een motie voor ten doel hebbende om de Regeering te vei zoeken een ander wets ontwerp in te dienen en inmiddels den termijn gedurende welken de bestaande gemeente belasting veioideningen van kracht blijven, te verlengen. Deze motie wordt bij het algemeen debat in behandeling gebiacht. De lieer VAN DED'EH had ook ge wenst-ht dat de Regeering den termijn had verlengd om zoodoende de gemeentebesturen in de ge legenheid te stellen om hun verordeaxingen in overeenstemming te brengen met, de bestaan de wet, terwijl dan ook meer uitbreiding aan de vrijheid van de gemeenten had kunnen worden gegeven. De heer ZLLLMA vereenigt zich mat de hoofdbeginselen van het voorstel. De heer VAN DER ZWAAG- bestreed de bewering van dein heer Van Dedem dat de plattelandsgemeenten de rijken verjaagd heb ben door bun belastingregeling. Hij schetst den toestand! van de arme gem oen ton. West- stellingwerf en Ops tori and, die door vroegere leenjngen voor allerlei wegen ten behoeve van daar toen wonende rijike grondbezitters, diep in do schulden zijn gekomen, terwijl die bezitters later de gemeenten hebben verlaten en den kleinen man lieten zitten voor de af betaling der leeningen. De MINISTER VAN FINANCIEN zet te heb doel en de strekking van het ontwerp uiteen. De Regeering heeft niet gemeend de gebeele financieele regeling te moeten te berde brengen. Heb doel is eenvoudig geweest de bevoegdheden voor de gemeenten te verrui men en weg te nemen de te bindende voor waarden. van de regeling van 1897. Bij' die regeling toch is er geen overgang tusschen niet- en volle betaling en een tweede fout is het verbod van progressie. Heb* strenge Ben- thaansche stelsel, waarvan de web van 1897 uitgaat, leidt tot hardheden, vandaar dat de Regeering thans progressie wil mogelijk mar ken. De Minister onbraadide d'e Kamer bepaal delijk aanneming van de motie-Troelstra, waardoor de Regeering voor onoplosbare moeilijkheden zou geplaatst worden. Ook de heer BASTERT .bestreed de motie. De heer SCHAPER betwistte tegenover den heer Zij lm a dat progressie leidt tot con fiscatie en met cijfers trachtte hij, ter bestrij ding van het ontwerp, aan te toonen dat toe passing der voorgestelde progressie de 'klei nere inkomens zal drukken, terwiji de hoo gere inkomens verlicht worden. Hij verdedig de daarom dé m otie-Troelstra. Bij de replieken achtte de heerTROELSTRA de bezwaren door deu Minister tegen de motie aangevoerd niet overwegend, vooral omdat de gebrekkige thans voorgestelde legeling eerst in 1902 zou gaan wei ken. De moeilijkheden die tot 1902 zullen be- -taan kunnen dus desnoods nog well, 2 of 3 jaren langer duren. De heer VAN RAALTE motiveerde zijn stem voor de motie. De MINISTER VAN FINANCIËN nader de motie bestrijdende, vei klaarde dat de Reg. geen uieuw ontwerp toezegt. De Kamer staat voor de keuze of de wet van '97 volledig uit te voeren of haat te verbeteren in den zin van dit ontwerp. Na eenig debat werd de motie-Troelstra ver worpen met 39 tegen 28 stemmen. Ait. 1 (wyziging van art, 240 c. de Ge meentewet) goedgekeurd. Bij art. 2 lichtte de heer Van RAALTE de door hem en de heeren Fokker en Wil- linge vroeger voorgestelde amendementen toe. Regeling van werkzaamheden. Na afloop van het aanhangige ontwerp zijn aan de orde gestéld verschillende wets ontwerpen, betrekkelijk dé vicariegoederen, voorschotten voor stoomtrammen, overeen komst met dé maatschappij „de Schelde en eenige conclusion. Donderdag na de pauze tweede lezing van de wetsontwerpen betrekkelijk de ouderlijke macht en de huishoudelijke raming. Alweer een vereeniging Te 's-Gravenhage is gisteren opgericht de Vereeniging van beambten der departemen ten van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van Staat." Als doel wordt vermeld het door alle ge oorloofde haar ten dienste staande middelen bevorderen van de algemeene belangen harer leden, welk doel men o.a. tracht te bereiken door trouwe plichtsbetrachting en toewyding aan het Huis van Oranje-Nassau, en het zich zoo noodig in verbinding stellen met sndere ve.„ ^nigingen van Rijksambtenaren en beamb- ten welker doel met het hare overeenstemt. Velen traden ter vergadering als lid toe. A.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2