Dinsdag 26 Juni 1900 No. 10275 GOUD EN EER Transvaal en Oranje-Vrijstaat BUITENLAND Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal- Voor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco post fl. 1.65. Prijs per week: Voor'S c h i e d a m en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur '>et bureau bezorgd zijn. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelïge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Iadvertentiën opgenomen tot den prjjs van 4A cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 'IVo. 123. Bureau s Botcr&traat 68. sche troepen te Potchefstroom door hun land- genooten geestdiiftig weiden ontvangen. De Boeren waren echter terneergeslagen. Baden-Powell moet te Pretoria zeer harte lijk zijn ontvangen, o *k door Boeren van Snyman's kommando die in hem een kra- nigen vijand eeiden. China. Nog altijd is men zonder betrouwbaar nieuws van Peking, maar wat omtrent Tien tsin, dichter bij de kust gelegen, vernomen wordt, doet het ergste vreezen voor de Euro peanen in de keizerstad. Want het is nu vry zeker dat het niet 5e Boksers zijn, maar de geregelde Chineesche troepen die Tien-tsin aangevallen en gebom bardeerd hebben. En het moeten ook Chinee sche soldaten zijn geweest, die brand hebben gesticht in de Europeesche nederzettingen, die den Amerikaanschen consul en veertig zendelingen hebben vermoord. Die moord op 40 zendelingen wordt be vestigd in een telegram aan de missie te New-Yoik, meldende dat slechts 3 zendelingen ontkwamen, van wie er een te Tschi-fu is aangekomen eD vandaar aan het »New-York Journal" heeft geseind, dat Tien-tsin dagen lang is gebombardeerd door de Chmeesche troepen en de geheele vreemdeliogenwijk is vernield. Luitenant Wright van de Ameri- kaansche marine, die met vijftig man ter hulp was gezonden, is met ai zijn mannen gesneuveld, De munitie is op en het garni zoen heeft het zwaar te verantwooiden. Nu zijn er volgens de «Daily Express" te Tien-tsin met versterkingen uit Ta-ku meer dan 4000 man Euiopeesehe troepen. Het aantal der Chineezen die de stad aanvallen is niet bekend. Nu is het de vraag of onder die 4000 man niet begiepen zyn de eerste ontzeltingsko- lonne die reeds door de Chioeezen is terug geslagen, en de tweede hulp-expeditie die samengesteld is uit 1500 Russen, 240 Duit- schers en 380 EngeSschen. Volgens een Dalziel-telegram ziet het er te Tien-tsin hoogst treurig uit. Hg zegt dat wel i» waar alleen de Fransche en Engel- sclie nederzettingen zijn vernield, doch daarbij veel mensche» omgekomen moeten zijn. In de stad zijn op zijn minst 15000 Cliinaezen, die de vreemdelingenwyk overstioomen en de huizen in bi and steken. De consulaten zijn allen veroield en de vreemdelingen hebben een schuilplaats gezocht in het raad huis. Onderwijl schieten de Chineesche kanonnen onophoudelijk van de muren der inland-ehe stad. De Chineesche tro»pen zijn zeer goed gewapend; de opstandelingen hebben ge nomen watjzij konden krijgen en verti ouwen meer op hun aantal. Hoe moeilijk de taak der Europeesche troepen is, blijkt voldoende uit de beschrijving die de »Daily Chionicle" geeft van den weg van Ta-ku tiaar Tien-tsin. De afstand is niet meer dan 76 Eng. mijlen (ruim 122 K.M.maar het land is thans bijna overal met maïs beplant, Jat tot meer dan een manshoogte opschiet en dus het uitzicht geheel belet. Wordt de mais rijp, dan vormen de gevallen stengels een bijna onoverkomelijk bezwaar tegen een marsch van infanterie. De weinige wegen zijn in een ellendigen toestand. Bovendien zijn er tal van riviertjes gevaar dat zijn land dreigt, af te wenden, niet meer bitten. Li heeft zich n.I. bedacht en zal toch naar Peking vertrekken. Mij heeft zijn plannen medegedeeld. Hij wil instaan voor het herstel van crde en rust in China, mits de mogend heden geen versterkingen meer naar het Verre Oosten zenden, omdat daardoor zijn toch reeds moeilijke taak nog zwaarder zou worden. Hij zou in dat geval niet kunnen instaan voor een hernieuwing van de aan vallen op de vreemdelingen door het reeds zoo zeer geprikkelde gepeupel. Bovendien noemt het duidelijk dat de versterkingen niet zullen aankomen, voordat de tegenwoor dige opstand onderdrukt is. In Amerika ziet men, volgens de «Daily Telegraph", den toestand al zeer donker in, en er wordt zelfs te Washington over ge dacht hel Congres in buitengewone zitting bjjeen te roepen om Chioa den oorlog te verklaren. Ook Japan denkt daar blijkbaar aan, ge tuige de mobilisatie van zijn leger en zijn vloot. Engeland en Duitsehland willen mis schien met zoo ver gaan, maar willen toch krachtig optreden en voor goed de zaken in China regelen. De eenstemmigheid der mogendheden gaat echter niet verder dan het oogenblik, want Rusland schijnt wel de rust te willen her stellen maar wenscht overigens niet te tornen aan den bestaanden toestand. Een uitgebreid communiqué der Russische regeering, dat gisteren in regeeringskringen te St. Petersburg bekend werd, bespreekt de maatregelen door de regeering genomen, toen de nalatigheid der Chineesche provin ciale dignitarissen de misdadige bedrijvigheid der bewerkers van de onlusten scheen te begunstigen die overigens zich in de sym pathie der regeering schenen te verheugen. Ondanks deze laatste zinsnede zegt het communiqué verder dat, naar uit de feiten blijkt, de Russische troepen geen doel nastreefden dat China vijandig is. Integen deel de aanwezigheid van die troepen in een sbevrienden" staat kan in de bestaande ernstige omstandigheden alleen zeer groote diensten bewijzen aan de Chineesche regea- ring in haar strijd met de opstandelingen en het herstel van den wettigen toestand, in het belang van China zelf, bespoedigen. Rusland sciiijnt dus niet voornemens Chi na den ooi log te verklaren Een zwak Cbi- neesch bewind onder Ru«sischen invloed is Rusland voorloopig genoeg. Zoo was het vóór den opstand; zoo moet het blijkbaar blijven. Maar Engeland en Duitsehland kunnen zich daarmede kwalijk tevreden stellen. verloftijd gebruik gemaakt om bij de Boeren den oorlog in Zuid-Afrika mee te maken. Na zyn terugkeer in Duitsehland is hij, we gens overtreding der wet, tot 6 weken ves tingstraf veroordeeld. Hij staat zeer in de gunst by den Keizer, zoodat hij wellicht spoedig gratie zal kf* gen. Hintze Ribeiro heeft een nieuw Portu- geesch ministerie gevormd. Een te Barcelona bmoeDgeloopen boot rapporteert geheimzinnige manoeuvres van een vermoedelijk Engelsch eskader, 5 pantser- schepen en 4 pantser-torpedo's sterk, ter hoogte der Balearen. Saracco heeft aan koning Umberlo de volgende ministerlijst ter bekrachtiging voor gelegd Saracco, minister-president met bin- oenlandsche zaken Visconti Venosta, buiten- landsche zaken; Gianturco, justitie; Rubini, schatkist; Bianca, openbare wei ken; Gallo, onderwijs Di San Martino, oorlog Morin, mai ineCai cano, landbouwPascolato, pos- tei'yen en telegraphie. Met Chimirri voor financiën is de samen stelling door den Koning goedgekeurd. De Kamer zal tegen 27 Juni worden bij eengeroepen. Villa is candidaat der regeering voor het presidentschap. De ziekte van den Khedive blijkt nogal gecompliceerd te zijnde keel en het ver hemelte zyn aangedaan. De patiënt gaat goed vooruit; er zyn geen symptomen van diph- theritis. en beekjes die met behulp van booten of pontonbruggen overgetrokken moeten woideu. Het zal uiterst moeilijk zijn om mondkost te krijgen in de dorpen, en het water is voor Europeanen zoo goed als ondrinkbaar. Als bovendien het regenseizoen reeds is iuge treden, wat omstieeks dezen tijd mogelijk is, dan zouden de Europeesche tioepen niet kunnen oprukken. De tegens houden veertien dagen aan. De Pei-ho overstroomt dan haar oevers en het geheele land is een moeras gelyk. Wat de ontzettingskolonne betreft die onder admiraal Seymour naar Peking is ge gaan, meent de zegsman der «Daily Chro nicle" dat de Boksers in het geheel niet tegen admiraal Seymour behoeven te vech ten. Door de bestaande rivierbooten te ver nielen kunnen zij den toestand voor de ontzettingskolonne onhoudbaar hebben ge maakt. Hij acht het dan ook uiterst onwaar schijnlijk dat de admiraal Peking zou hebben bereikt. Al deze berichten loopen tot den 20sten. Toen begon dus reeds de krijgsvooiraad op te raken en nu schrijven wij reeds den 25sten. Er is dus alle reden om bezorgd te zijn voor de vreemdelingen. Terwijl het Chineesche gezantschap te St.-Petersburg bericht heeft ontvangen dat de gezanten te Peking veilig zijn, beweert de «Sunday Review" dat, volgens te Washington ontvangen berichten, alle ambassaden vernield zijn, behalve het Belgische, Engelsche en Oostenrijksche. De kommandant der litis, heeft voor zijn gediag bij Ta-ku de orde «Pour la Mérite" gekregen. Hoezeer de toestand verlammend werkt op handel en bedrijf, blijkt wel uit het feit dat te Shang-hai 20,000 koelies zonder werk zijn. Die 20,000 nooddruftigen leveren een nieuw gevaar op. Kostelooze toelating van leerlingen op het Gymnasium, do Hoogere Burgerschool en de Herhalingsschool, verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aanvragen om kosteloos te wor den toegelaten tot den a.s. cursus lo. van het Gymnasium, 2o. van de Hoogere Burgerschool, 3o. van de Herhalingsschool verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan, uiterlijk den lsten Juli a.s. bij hun College moeten zijn ingediend en dat de regelen voor de toelating vastge steld, op de secretarie der gemeente ter lezing liggen. Schiedam, den 23sten Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 25 Juni 1900. DE 00BL06. 't Komt ons voor dat men in Engeland naar den vrede verlangt. Misschien wel om China 1 De bladen en hun coriespondenten vermeien zich met allerlei dwaze praatjes. Als Kruger maar zijn zin kreeg en als De Wet er maar wilde uitscheiden, dan zou Botha wel willen heet het dezen keer en een ander maal: als Botha maar wilde, zou Kruger niet ongeneigd zijn. Ja, als Als Kruger en Steijn en Botha en De Wet, als alle Boeren zich wilden overgeven, dan zou 't uit zijn. Maar gelukkig denken zij er nog niet aan, en de oorlog duuit dus voort. De cori espondent der «Petit Bleu" beweert dat lord Roberts tracht Kiuger of Botha of beide tot den vrede te bewegen. Hij wil kleine concessies doen. Maar ééne concessie7 de onafhankelijkheid der Republieken, kan en zal hij niet doen, en zonder die zijn de onderhandelingen ijdel. Nieuws van het ooi logsterrein is er bijna niet. De Engehche berichten slaan voi van overgaven en uitleveringen vari wapens Con- tióle op die berichten is onmogelijk. Op het oogenblik is alleen Engeland aan het woord. Van Boerenzijde komt geen enkel bericht. De tnaiine-brigade waarvan Bulier veel pleizier heeft beleefd, is naar Durban terug gekeerd. Buller heeft haar verdiensten bij zonder erkend in een legerorder. Buller heeft versterking gekregen door lord Strathcona's Canadeesche ruiters, 500 man sterk. Te Volksrust is door den brand dien de aftrekkende Boeren in het veld hadden ge stoken, een Engelsch hospitaalkamp van 18 tenten vernield. Reuter's correspondent zegt dat de Engel- In de «Midd. Ct." is opgenomen de vol gende brief dd. St. Helena 30 Mei, door generaal Cronjé gericht aan het damescomité te Middelburg, dat zich ten doel stelt het lot der krijgsgevangen Boeren te verzachten. Hooggeachte Mevrouw 1 Uw schrijven van den 23 Maart II. heb ik eerst heden ontvangen en haast mij u te antwoorden. Ik had reeds een schry ven van Zijne excel lentie den consul-generaal te Kaapstad ont vangen, waarbij hij mij gelden voor mij, mijne officieren en manschappen toezond, en ik heb ZEx. verzocht om mijnen dank daarvoor aan de vriendinnen in Nederland over te brengen. Aangenaam was het mij om bij de vele blijken van deelname, welke ik uit de Nederlanden heb ontvangen, ook dit te krygen. Ontvang daarvoor mijnen hartelijken dank, alsook van mijne officieren en manschappen. Aangenaam zou het mij zijn indien u uw comité en leden zoudt willen danken voor hetgeen zij voor ons gedaan hebben, Onze Heere Jezus Christus zegene u en vergelde u naar uwe werken. Na hartelijke groete heb ik de eer te zijn UEd. dw. en dankb, dienaar, P. A. CRONJÉ, Generaal W. G. Het comité heeft Zaterdag door tusschen- komst van de heeren De Vries Co., car gadoors te Amsterdam, goederen ter waarde van f 500 voor de krijgsgevangenen naar Kaapstad en St.Heienagezonden, en Yrydag heeft het een wissel van f 600 voor de krijgs gevangenen naar den Nederlandschen consul- generaal te Kaapstad gezonden. lntusschen blijkt uit alles dat de Chineesche troepen gemeene zaak maken met de op standelingen, en steeds wast de overtuiging dat men wel degelijk te doen heeft meteen algemeene beweging tegen de vreemdelingen, waarin de Chineesche regeering de hand heeft. Zelts verneemt Reuter's correspondent te Shanghai uit officieele bron dat de Keizerin- Weduwe stellige bevelen heeft gegeven om de vieemdelingen te verdelgen. Onmogelijk is het zeker niet en volkomen sluit daaibij aaa het tweede bericht uit Shang-hai, dat een der keizeilijke prinsen, de meeigeuoemde prins Tuan, zelf zich aaD het hoofd heeft geplaatst van het Chineesche leger om »het handjevol vreemdelingen" uit Tien-tsin te jagen. Feitelijk bestaat dus de oorlogstoestand; maar blijkbaar durven de mogendheden .de zaak niet zoo in te zien, omdat een oorlog en, als gevolg daarvan, de omverwerping der Chineesche regeering zou dwingen tot een algeheele regeling der Chineesche quaes- tie. En dat is een hoogstgevaailyk zaakje, dat wel eens een Europeesch conflict ten gevolge zou kunnen hebben. Zyn evenwel de laatste berichten uit Shang hai juist, dan zal men de oogen niet kunnen sluiten voor het feit dat er oorlog is tusschen China en het Westen, Dan zal ook de poging die Li-Hung-Tschang nog wil doen om het Gemengde HBededeclIngen. Generaal André, de nieuwe Fransche mi nister van oorlog, heeft gisteren bij de ont hulling van een gedenkteeken voor de in 1870 gevallen «Kinderen van het Maas-depar tement" te Bar-le-Duc het woord gevoerd. Hij zeide dat vadeilandsliefde niet het deel is van enkelen, maar van allen. Charles Dupuy, de oud-<ninister-president, is in Boven-Loire in den Senaat gekozen. Hy kreeg 569 st. tegen Déroulède 55. De Duitsche majoor van den generalen staf baron Von Reitzenstein had van zijn hooreu zeggen: „Ach, had w hem maar ge troffen Op straat hadden de UitIanders zich in groepen verzameld. Zij waren met wrevel vervuld, dreigende uitroepen, dreigende geba ren overail, doch ook ontzag voor de gewa pende Boeren, die overal patrouilleerden. Joadnm kreeg den. indruk, alsof de verbor gen gramschap van den heer Dearson de stemming van allo Bngelschen vertolkte. Toen hij 't marktplein had bereikt, hoor de hij luid hoera-geroep m do Duitsche taal. Te midden der opgewonden menigte stond de lieer Berger bovenop een omnibus. Hij las ibis voor. Joachim baande zich een weg door de menigte. De heer Berger las een telegram voor. Het! was een telegram van den Duit- schen keizer. Wilhelm II, do jonge enthou- siastiscke monarch, die zooveel gevoelde voor schoonheid en leehtvaardigheid, zond presi dent Kruger zijn groet en ivenscbte hem ge luk met de afwering van den vij am del ijken inval. Nog eens en nog eens moest de heer Ber ger het voorlezen en steeds luider klonken de hoerai's ider DtutscJiers. Joachim bemerkte evenwél, .toen hij zijn weg vervolgde, dat het talegram van den Duitsehon keizer een bijzonder diepen indruk op de Uïtianders maakte. Overal werd het keizerlijk woord herhaald en liet had een verpletterende uitwerking op de vijanden der republiek. De Engelschen zagen nu, dat er een groote macht op de hand1 der Boeren was. Ook op Joachim miste het keizerlijk woord zijn uitwerking niet, hij zag nu levendig in, welk een madifc een woord kan uitoefenen, hij zag, hoe een woord een daad werd. heeft uitgeoefend. Toen Stonia was gestorven dacht ik, dat zij het verstand zou verliezen. Maar die nieuwe zorg leidde 'haar gedachten zoozeer af, dat zijl met volkomen aan haar smart kon toegeven. Zij gaat dagelijks naar de gevangenis en zorgt op treffende wij zo voor haar man." „Arme vrouwWij zullen maar hopen, dat het den lieer Pudge en den anderen hee ren, Barnato, Heit, kolonel Rhodes en! al den andere® staatsgevangenen het leven niet kost." „Het leven kosten!'' vroeg Ottilie ver schrikt. „Zeker, heb is hoogverraad, het is met on mogelijk, dat zij' gefusilleerd worden." „Dat zou verschrikkelijk zijn!" „Laten wij hopen, dat de diplomatieke voorzichtigheid 2al zegevieren. De Boeren, zullen 'Engeland niet te veel willen, verbit- toren. Men denkt, dat de gevangenen' zich voor een hoogeai prijs wel kunnen lodkoopen. Het zijn allen millionairs." „Heb je den consul weer gesproken?" vroeg Obtilie. „Gisteren voor de laatste maal. Hij zeide mij, dat ik do betrekking als klerk aan het consulaat zonder goedkeuring van liooger hand kon aanvaarden; voor verdere bevor dering ie natuurlijk de beslissing van de bui- tenlandsche regeering noodzakelijk. Hij'heeft naar Berlijn geschreven, maar in het gun stigste geval kan het drie maanden duren, voor het antwoord komt." Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. Mirten en Cypressesn. Joaclum bevond zich in de kamer, die Ot- tihe biji juffrouw Wiarda bewoonde, en keek met een gelukkige uitdrukking op heb gelaat naar zijn. bruid, dio ijverig aan haar bruids- toilet naaide. Hot was een lichte stof. Joachim had ze haar ten geschenke gegeven, en mooie zware zijde willen uitzoeken, maar Ottilie had er op aangedrongen, dat hot goedkooperc stof moest zijn. „Wij1 moeten zuinig zijn," had zij gezegd. Joachim zag toe, nu en dan drukte hij een kus op de vlijtige vingers, ofschoon Ot'tihe hot niet gaarne had', daar het haai-, zooals zij zeide, in dén arbeid stoorde-. „Mijn lieveling," zeide hij, „dat is toch heb schoonste wat ik zien kan, wanneer jo daar zoo rustig zit te naaien En bovendien aan jo bruidskleed Niemand kan je mij nu meer ontnemen, nu behoor je mij. Ik kan je niet zeggen, hoe gelukkig ik ben." „Ik ben ook heel gélukkig, Aohimhef." „Wat is alles tocli veranderd!" ging Joa chim voort. „Het trotscho, gouden huis! Da nullionair in de gevangenis en. zijn vrouw het is verschrikkelijk." „Mevrouw Pudge heeft mij vanuit Preto ria geschreven." „Ik geloof bijna, dat de gevangenneming van haar man een. goeden invloed, op haar Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1