54"* Jaargang. Donderdag 28 Juni 1900. No. 10277. GOUD EN EER Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Bericht. BUITENLAMP. 48) SÜHIIEDAMSCiE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fh 1.25. Franco per post il. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó«- een uur aan het bureau bezorgd zjjn. BureauBoterstraat 68. Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij Prijs der meer 15 cents innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hlein» advertentiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mfo. 123. Zfj, die met 1 Juli op de „3chlc- damsche Courant" Intcekenen, ont vangen de tot dien datum ver- schijnende nummers grati Kostelooze toelating van leerlingen op het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool en de Herhalingsschool, verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aanvragen om kosteloos te wor den toegelaten tot den a.s. cursus lo. van het Gymnasium, 2o. van de Hoogere Burgerschool, 3o. van de Herhalingsschool verbonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan, uiterlijk den lsten Juli a.s. bij hun College moeten zijn ingedienden dat de regelen voor de toelating vaslge- steld, op de secretarie der gemeente ter lezing liggen. Schiedam, den 27sten Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd ■VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 27 Juni 1900. DE OORLOG. Van het oorlogsterrein blijven de berichten spaarzaam toevloeien. Dat dit de schuld is van lord Roberts, die de berichten opzettelijk achterhoudt vooral wanneer ze niet zeer gun stig luiden voor de Engelschen, is duidelijk. Waarom worden anders eerst nu bijzonder heden bekend over gevechten in den Vrijstaat die 4 en 7 Juni hebben plaatsgevonden? Het is zooals lord Roberts melddeDe Wet blijft actief, onaangenaam actief voor de Engelschen en nog meer spreekt dit uit een verhaal van den correspondent der vTimes" die den tocht van lord Kitchener naar den Vrystaat mede maakte. Het loopt van 3 tot 19 Juni en heeft byna iederen dag verliezen van de Engel schen te vermelden die steeds de Boeren tusschen hun vingers door zien glippen. Zoo zijn ook nog Zaterdag, toen de Boeren bij Honingsspruit drie spoorwegovergangen vernielden, 33 Engelschen gedood of gewond. Ook in Natal schijnen de Boeren weer roerig te worden. Beweerd wordt dat Buller's gemeenschapsüjn is verstoord. Als 't nu nog niet zoo is dan zal het toch wel spoedig komen. Lnffan's bureau seint een niet zeer dui delijk bericht over een gevecht ten Oosten van Pretoria met Botha's troepen, waarbij French het zeer te kwaad zou hebben gehad. Voor de militaire attaché's bij lord Ro berts' staf sch'ynt het belangwekkende van den oorlog af te z'yn. Zij keeren naar Kaap- Roman uit Transvaal VAN AUGUST NIEMANN. „Ik woon bij den heer Wedekind," zeide hij tot den politiebeambte. „Daar moet ik eerst mijn zaken in orde brengen." „Daar heb ik mets tegen," antwoordde deze. „Bij den heer Wedekind heb ik u reeds gezocht." Ottilie pakte een handkoffertje in' met de allernoodzakelijkste kleedmgstukken, Zij was vastberaden, rustig, zelfs bijna opgewekt, zoodajt Joachim haar liefdevolle opoffering bewonderde. Toeni gingen beiden met den be ambte en hun vriend naar het hotel en pakte ook Joachim zijn benoodigdheden in. Hij betaalde.zijn rekening en zeide, d'at het onzeker was, of bijl zou terugkomen. Zijn paarden had' hij vroeger reeds verkocht en zijn bediende ontslagen. De trein naar Pretoria vertrok om elf uur in den voormiddag. Zij begaven zich naar het station, de beambte liet ben in een daartoe bestemde coupé plaats nemen, heb was den heer Berger evenwel niet veroorloofd, daar gebruik van te maken, zoodat hij een andere coupé moest zoeken. De trein zette zich. in be weging. En nu, toen dé wagen ratelend voor waarts rolde, kon Ottilie zich niet langer goed houdenzij barstte in een stroom van tranen los. stal terug, om zich vandaar naar hun res pectieve landen en garnizoenen in ie schepen. Men beweert in Engeland dat Roberts, desgevraagd, geweig-rd heeft troepen af te staan voor China. In Engeland heeft dit een onbehagehjken indruk gemaakt. De Boerendeputatie is te New-York terug gekeerd en gaat Donderdag op de A q u ï- t a i n e scheep. Da jDaily Mail" beweert dat de heer Fischer verklaard heeft dat de ontvangst by president Mc Kingley ontmoedigend was geweest. De Boeren zouden, indien zij overwonnen werden, niet het land verlaten. Zjj zouden in hun laod blijven en een andere gelegenheid af wachten om de vrijheid te herkrijgen. In Frankrijk blijft men ten gunste der Boeren gestemd. Het »Comité voor de onaf hankelijkheid der Boeren", bestaande uit 20 senatoren, d4 afgevaardigden, 2 letterkun digen en 2 schilders, allen óf nationalisten óf aanhangers van Méline, is wel wat eenzijdig samengesteld. Toch wordt hun kras gesteld manifest ten gunste van de onafhankelijkheid der Hollandsche Republieken, druk geteekend. Het paviljoen der Z.-A. R. op de Tentoon stelling getuigt eveneens van vele ondubbel zinnige blijken van sympathie. Zoo liet de Russische prins Léo Galitzin, die tot den hoogen Russischen hofadel be hoort en thans als vice-president der jury voor den wijnbouw te Parijs vertoeft, gisteren een kostbaren zilveren lauwerkrans bij het borstbeeld van president Kruger leggen. De krans, die een waar kunstwerk is van aan zienlijke waarde, rust op een fluweelen kussen gedekt met de Transvaalsche vierkleur en heeft tot opschrift gegraveerd op den midden band »Aan den vertegenwoordiger van een kbin volk en van een groote gedachte. Hulde blijk der bewondering van prins Léo Galitzin". De krans blijft gedurende de tentoonstelling in het paviljoen om naar Pretoria gezonden te worden als de President weder in zijn hoofdstad zal zijn teruggekeerd. China. Er komen nu toch wat gunstiger berichten uit liet Verre Oosten. De Duitsche consul te Tschi-fu en de Amerikaamche admiraal Kempff bevestigt dit meldt dat de tweede onlzettingskolonne Zaterdagmiddag Tien-tsin is binnengerukt. Er is geen reden aan hun mededeelmgen te twijfelen. Kempff heeft de heugelijke tijding vermoedelijk gekregen door een Ja pansche torpedo-boot die de Pei-ho is opge varen en rapporteerde hoe zij den toestand te Tien-lsin heeft gevonden. Er is echter meer. De kolonne is, na Tien tsin ontzet te hebben, verder gerukt en be vindt 2ich nu op weg naar Peking om Seymour te helpen. Hier houdt de overeenstemming in de berichten op, en hoe het met admiraal Seymour en de zijnen, hoe met de gezanten en de overige Europeanen te Peking is ge steld, blijft nog ecu open vraag. De Duitsche consul meldt dat, naar men zegt, admiraal Seymour zich op 20 K.M, van Tien-tsiu bevindt. Hjj zou de gezanten bjj zich hebben en door de Boksers en de Chineesche troepen zeer in 'tnauw zijn ge bracht. Daarentegen seint admiraal Kempff dat, volgens geruchten uit Japansche bron, Sey mour is gevangen genomen, en dat de ge- Joachim zag troosteloos om zich.* heen. Het onbegrijpelijke der gevangenneming' be dwelmde hem. Hij wist niet meer, hoe hij Ottilie moest troosten. De beambte, die te genover hem zat, sprak geen woord. Het bruine landschap daarbuiten trok met onver biddelijke snelheid' aan Joaehun's blikken voorbij en hij snelde met zijp verloofde het ongeluk tegemoet. XX.II. Te Pretoria! Joachim ontving verlof, in Pretoria zioh naar een logement te begeven. Toch bleef hij steeds onder politié-toezicht.' Eir werd hem de tijd medegedeeld, wanneer hij in het gerechtsgebouw moest verschijnen. Hij liet voor zijn verloofde, den hear Berger en zich het middagmaal gereed maken, waarvan al leen de heer Berger iets gebruikte, en begaf rich op den bepaalden tijd door rijn trouwen vriend, die voor hem wilde getuigen verge zeld, op weg. Onderweg kwamen zij voorbij do geopende deur dier bar, waar verscheidene jongelieden bezig waren met biljarten. Een zeer elegant gekleed heer, die op een sopha .gezeten, den loop van heb spel volgde, kwam naar hen toe, en riep verbaasd uit: „U 'hier, mijn heer? Wat komt u in Pretoria doen?" Heb was do heer Frederick Arnstera, die Joachim aldus begroette Nog voor deaskon antwoorden, hernam do hoer Aanstem: „Hier gebéuren tegenwoordig zonderlinge zanten Peking ouder bescherming van een escorte Chineesche soldaten hebben verlaten, dat men echter niet weet vaar zg zich op houden. Misschien is Seymour inderdaad te Peking aangekomen in de Ghineezenstad; maar heeft bij den toegang tot de Tartarenstad niet kunnen forceeren. Misschien heeft de Chi neesche regeering het beter gevonden de gezanten vrjj te laten, om aldus den schyn aan te nemen alsof zij niet tegen de mogend heden party koos. En misschien hoopte zy daarby dat de Boksers of de Chineesche troepen wel met het troepje Europeanen zouden afrekenen, voordat dit Tien-tsin had bereikt. Want met de gunstiger berichten over Tien-tsin komt uit Tschi-fu een zeer ernstig bericht, gedagteekend van Maandag, waaruit schijnt te blijken dat het Chineesche leger, 60,000 man sterk, tusschen Tien-tsin en Peking samenwerkt met de Boksers. Dit uitvoerig bericht zegt, behalve hetgeen de lezer hierachter onder sTelegrammen" kan vinden, nog dat de tijding van het aan vankelijk succes der Chineezen de bevolking opgewonden maakt. Kooplieden die te Tschi- fu aankomen melden dat in Hintu-twang Boksers in de straten exerceeren. Gebleken zou zyn dat soldaten van het Chineesche leger kanonnen en equipernent- stukken aan de Boksers hebben verkocht. De Engelsche consul teFu-tschau heeftom oorlogsschepen gevraagd. Te Tschi-fu zijn twee Japansche kruisers en de Engelsche Terrible aangekomen, waardoor de toe stand verbeterd is. De vreemdehngenwyk te Tschi-fu wordt beheerscht door twee Chinee sche forten die van Krupp kanonnen zyn voorzien. Ten slotte zegt dit Reuterberieht dat de Chineezen aanrukken uit Hsu-tschwang. Nu moge dit Reutei bericht lijden aan overdrijving, waaraan de correspondent en van het nieuwsagentschap zich herhaaldelijk schuldig maken, er blijkt toch uit dat de toe stand nog voortdureud ernstiger wordt. Overdrijft Reuter's correspondent wellicht, de sDaily Express" maakt het nog erger. Dit op sensatie-nieuwljes beluste blad schat dat het aantal gewapende Chineezen om Peking 360,000 bedraagt. Zy zouden met zich voeren 220 Creusot-kanonnen, 18 Krupp- kanoonen en 150 Maxims. De voorraad am munitie zou, om zoo te zeggen, onuitputtelijk zijn. Het Japansche ministerie heeft over den toestand in China beraadslaagd. Welk besluit werd genomen, weet men niet. De Japansche pers evenwel verlangt de uitzending van een troepenmacht, voldoende om de verbinding tusschen Ta-ku en Peking te herstellen. De Amerikaansche regeering zendt nog 5000 man, ondanks het verzoek van Li-Hung- Tschang om de vijandelijkheden ia Noord- China te staken, ten einde het hem mogelijk te maken met vrucht onderhandelingen in te leiden. Die troepen gaan goeddeels van de Plnlippijnen en worden daar vervangen door een deel der koloniale macht die nu op Cuba is. De sMorning Post" die dit laatste meldt, zegt gehoord te hebben dat het Kabinet het er vrijwel over eens is liet Congres in buitengewone zitting te doen bijeenroepen, zoodat de secretaris van marine Long reeds geheime bevelen heeft gezonden aan de dingenVerbeeld u eens dab ik voor den rechter heb moeten verschijnen.! Ik! U weet toch, mijnheer, hoe men op mij, als aanhan ger en beslist vriend der regeering, een moordaanslag pleegde en mij' zelfs verwond de!" De heer Arnstem was zeer opgewonden, maar scheen weer volkomen hersteld te zijn. „Ja, wat denkt u, mijnheer? Het is niet te geiooven1 Nui word ik beschuldigd, ook in het kom plot van den heer Pudge betrekken te zijln 'geweest. Eien onderscheiding zou ik van rageeringsrijde hebben kunnen verwach ten, maar geen onderzoek." Terwijl de lieer Aanstem zoo sprak, ging Joachim een licht op. Klaarblijkelijk werden alle gasten van het gouden huis voor den rechter geroepen. Dat was ©enigermate een troost voor hem, want het was torihi niet als misdaad aan te rekenen, wanneer men bij den heer Pudge gedineerd had of bij hem in betrekking was geweest. „Wat kan die verwensch'te Pud'ge iemand er toch schandelijk laten inloop©»,zeide de heer Arnstera. „Maar ik zal hem ook niet sparen. Alles wat hij mij heeft aangedaan, zal aan den dag komen. En dat zal tegelij kertijd' het baste bewijs rijn voor mijn on- solinld en don ijker, dien ik in het belang der regeer,ing heb getoond. Denkt u ook niet, mijnheer Is dat ook' uw meening niet, mijn heer Berger?" „Het wondit tijd voor mij naar den1 rechter te gaan," zeide Joachim. „Tot ziens l" „Ik loop een eindje met u mede," ant- woorddfe de heer Arnstera. „Be ben van morgen voor het gerecht geweest. XU heb een scheepswerven te Portsmouth in Virginia en op het eiland Mare in de baai van San Francisco. Het idournal" beweert dat Amerika zelfs 10.000 man onder gen'eraal Miles naar China zal zenden. Beweerd was dat grootvorst Alexis zich te Toulon voor China zou hebben ingescheept, teneinde zelf het bevel over Rusland's vloot in de Chineesche wateren op zich te nemen. De nFigaro" verneemt echter dat dit onjuist is, en dat de prins te St. Petersburg is teruggekeerd. Gemengde Slcdedecllngen. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing de wet tegen het nemen van woekerrente voor geleende gelden aangenomen. Deze wet is gelykluidend met de bepalingen omtrent hetzelfde onderwerp, het vorige jaar inge diend. vThe Freemans Journal" van 21 Juni te Dublin bevat de volgende merkwaardige in sinuatie naar aanleiding van den opstand aan de Goudkust: Ik verneem uit zeer betrouwbare bron, dat de Ashanti-opstand het directe gevolg is van de bemoeiingen van dr. Muller, den welbekenden politieken agent van den Oranje- Vrijstaat te 's-Gravenhage. Dr. Muller woonde vele jaren op de Goudkust en heeft daar vele vrienden, zoowel Europeanen als inboorlingen. Door bemiddeling dezer vrienden en onge twijfeld door een handig gebruik van een gedeelte van het goud uit de aan Engeland toebehoorende mijnen in Transvaal was dr. Muller in staat gesteld, de grondslagen te leggen door het met succes ten uitvoer bren gen van de intrige, waardoor sir Arthur Hodgson in Komassi in een valstrik werd gelokt en toen omsingeld. De medeplichtigheid van dr. Muller blykt zoowel uit het feit, dat de inboorlingen be ter gewapend zijn dan vroeger en door het toepassen van wijzen van oorlogvoeren, die, hetgeen reeds werd opgemerkt een verdachte overeenkomst veitoonen met die der Boeren. De Khedive is weer volkomen hersteld. Op 65-jarigen leeftijd is ovei leden de Bel gische liberale staatsman, leider der oppositie in den Senaat, Jules Bara. Bara, een uitnemend jurist, is de even onver moeide als bekwame bestrijder der clericaien geweest in de Kamer, als minister onder Fière-Orban en in den Senaat. Hy was overtuigd Manchester-man en voorstander der neutrale school. De Fransche Kamer heeft het wetsont werp om het crediet van 170 millioen francs toe te staan voor de werken in de oorlogs havens aangenomen. De Kamer zal nu tot de behandeling over gaan van de viootuitbreidingscredieten en wat daarbij behoort. De commissie van rapporteurs uit de Fraosche Kamer, belast met liet onlangs ingediend wetsontwerp tot invoering eener globale inkomstenbelasting, heeft met 11 tegen 10 stemmen een tegen-voorstel ver- woipen, dat de inkomens wilde treffen naar de bronnen (het Engelsche stelsel). Met 12 tegen 9 stemmen heeft zij zich voor art. 1 van het ontwerp verklaard, dat het beginsel beroep gedaan op den Duitschen consul. Hij heeft het proces-verbaal. Ja, de heer Pudge zal ntog wel eens aan mij denken. Mïjjn firma beeft natuurlijk alle relation met hem ver broken, wij willen natuurlijk mets meer mét hem te doen' hebben. Wat de mooie Victoria gedaan heeft, zult u1 wel weten?" „Ik weet niet, wat u bedoelt." „Dat zij zich met den heer Dearson. ver loofd heeft, ik ben bijna van mijn. stoel ge vallen van het lachen, toen ,ik het hoorde." „Met den heer Dearson „Ja Wat zegt u ervan? Is dat nu niet om te lachen? Onder ons gezegd evenwel', mijn heer, rijn wij er niet geheel en al onschuldig aan. Eerst was het coquette meisje op mij verliefd, maar ilc mocht haar niet lijden, en toen rij dat bemerkte begon zij haar spel met u, en toen haar ook dit met gelukte, heeft zij' eindelijk zich over den heer Dear son ontfermd. Vooral verdient dé heer Dear son naar de meening van Victoria' de voor keur, omdat hij op u geschoten 'heeft. Zij moet een ontzebtenden wrok tegen ons bei dén 'koesteren. Victoria De heer Arastern was van plan nog ver der te gaan, maar de heer Berger viel hem in de rede. „Be moet u openhartig bekennen," zeide hij met luide stem doch kalm, „dat de wijze, waarop u over de familie spreekt, mij vol strekt niet bevalt. U hebt in 't geheel niet het recht zulk een hoogen toon aan te staan. Toen de landgenooten zich! verzamelden, waart u nergens te zien. Uw vaderlandsliefde schijnt zeer laat ontwaakt te rijk." De heer Arnstem werd bleek van woede. bevat. Vandaag zal de commissie de vraag behandelen of de belasting zal worden ge heven naar eigen aangifte, óf naar ambtelijken aanslag, óf naar uiterlijke kenteekenen. Maandag is in het Congresgebouw op de Tentoonstelling te Parys het driejaarlijksche internationale congres voor sociale arbeiders verzekering geopend in tegenwoordigheid van 300 belangstellenden. De voorzitter van het permanente congres-comité, de hoofdinspec teur der mynen Leiter, hield een redevoering. Zondag a.s. zal te Reichstadt in alle stilte het huwelijk worden voltrokken tusschen aartshertog Frans Ferdinand, den Oosten- rij kschen troonsopvolger, en gravin Chotek. Frans Ferdinand zal Donderdag in tegen woordigheid des Keizers, alle grootvorsten en de Oostenryksche en Hongaarsche groot- waardigheidsbekleeders den eed afleggen, waarbij by afstand doet van de troonsop volging voor de kinderen uit zyn morgana tisch huwelijk. Zyn vrouw zal niet den titel Keizerin voeren, zoo min ais zyn zonen dien van aartshertog. Men denkt dat gravin Chotek den titel ^prinses van Reichstiitt" zal krygen. Anderzijds zegt men dat de gravin den titel van ïprinses van Hohenberg" zal krijgen, onder welken naam* de aartshertog steeds incognito reist. De Oostenryksche pers spreekt met sym pathie over dit huwelijk. Gisteren werd aartshertog Frans Ferdinand door den Keizer in bijzondere audiëntie ont vangen. Morgen zal Frans Jozef een familieraad van alle meerderjarige aartshertogen voor zitten. Na het afleggen van den eert door Frans Ferdinand zal de Keizer Donderdag proclameeren dat de opvolging na Frans Ferdinand's dood zal overgaan op diens broe der Otto en diens kinderen. De Wiener Ztg." zal Vrijdag dat besluit publiceeren. Naar de „Polit. Corr." uit Athene ver neemt, is heb onzeker of wel een Duitsoh of ficier het Grieksche leger zal organieeeren, daar men te Berlijn niet geneigd schijnt dien offiaier, zooals met de Turkeche instructeurs is geschied, verlof te geven, maar wil dat hij ontslag zal nemen tut Duitschen dienst. Naar de iTimes" uit Konstantinopel ver neemt noemen de Jong-Turken in een ma nifest aan de mogendheden den tijd gekomen om den Sultan af te zetten. Bij de Ned. Zuid. Afrikaansche Spoorweg- Maatschappij is een nader telegram ontvan gen van den Nederl andschen consul-generaal te Kaapstad1, nveldbnde dat de hoofdofficier belast met de transporten, bevel ontving maatregelen te nomen voor het vervoer van East London van 1300 mannelijke passagiers en 1700 familieleden en daarvoor aanwees de stoomers Manhattan, Oermam, Aruindl© Castle enKawardem Oastfe. Dat db consul te East Bondon seint dat de militaire autoriteiten aldaar inlog geen be richt ontvingen op welken dag bedoelde per sonen aldaar zullen aankomen-, dab een stoomboot gereed ligt, dat door db autorited- „Wab vermeet u zich?" zeide hij. „U als mu ziekleraar wil miji „Och wat," zeide de heer Berger, „u is een bluffer." De heer Arnstera bleef staan en keek vra gend naar Joachim. Daar deze evenwel geen poging deed hem te helpen, maar verder ging en de heer Berger den indruk op hem maakte, alsof hij hem nog meer beleefdheden wilde toevoegen, gaf de heer Arnstem er do voorkeur aan, zich met een onverstaanbaar gemompel terug to trekken. Joachim bereikte met zijn' metgezel het gerechtsgebouw en weid, toen hij rijn dag vaarding toonde, de hoofddeur 'binnengela ten. De heer Berger werd niet toegelaten, maar beloofde, dat hij zou wachten en raad de Joachim aan, hem als getuige te noemen. Joachkn zaïg op het plein een bekend© ge stalte: Kolonel Rhodes rookt© daar een. si gaar en liep in gepeins verzonken. Db heeremi groetten, doch spraken elkander niet aan. Toen hij verder ging, zag Joabhim' door een geopend© deur een vertrek, waarin dr. Ja- meson en sir John Willoughby zich eveneen® met het rooken van sigaren' onledig hielden. Bij do deur zat een heer, die heb vertrek en de gevangenen in schets 'bracht, waarschijn lijk een teekenaar van een Engelsch blad. Joachim werd door den man, die hem uit Johannesburg hierheen hadi gebracht, naar een zaai' geleid, waar een. rechter en een schrijver zaten. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1