BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAAJRDINGEN. MAASSLUIS. Rechtzaken. SPORT. Gemengd Nieuws. Laatste Nienws. Telegrammen. uit Sham-tung naar Peking gezonden zijn, is er geen. een teruggekeerd. Te Kanton hebben op bevel van Ld-Hxmg- Tschang iederen dag een aantal terechtstel lingen plaats, ■waaruit zijn ernstig voornemen blijjkt, den opstand in zijn gebied tegen te houden. Het gepeupel heeft Li bedreigd met moord, indien hij uit de stad vortrok. (De houding der Chineesche regeering blijft zeer onbegrijpelijk. 'Do bladen te Shang-hai publiceeren den tekst van twee keizerlijke beduiten van 13 en 15 Juni, -die over Pao-ting-fu zijn ontvan gen. In het eerste wordt de moord betreurd op den kanselier der Japan sche legatie, en in het tweede ontvangen Yung-lu, pnns Tuan en prins Ching het bevel den opstand in Pe-tschi-K te dempen. Do „Daily Express" verneemt bovendien van Donderdagavond uit .Shang-hai, dat, vol gens een daar ontvangen keizerlijke mededee- ling het keizerlijke paleis te Peking den 16n dezer afbrandde. De aanvat op het paleis werd gedaan door Chineesche troepen, die in opstand waren. Da Chineezen te Yokohama hebben een verzoekschrift tob do Japan sche regeering ge richt, om haa invloed aan te wenden, dat de vreemde mogendheden den Keizer op den ■troon hersteilen en de hoofdstad' naar het Zuiden verplaatsen. Zij zien daarin de ceni- ge middeton om de orde te herstellen en her vormingen in. China mogelijk te maken. Gemeogde Mededeel Ir» gen. Redmond,de lerache leider1, vroeg gisteren dn het Lagerhuis of de bezetting van Egypte dhurzaain. zou zijn of wanneer die and-ara zou eindigen. Brodrick antwoordde dat de regeering niets too te voegen, had aan haar vroegere verklaringen. Toen vroeg Redmond onder gelach of de Khedive in Eingeland was gekomen om te eischen, dab de En gelachen zijn land verlie ten. Brodrick gaf nu in 't geheel geen ant woord meer. Van. de Goudkust, reide Chamberlain dat de regeering geen verdere berichten had. Generaal PéKLieux, een der hoofdmannen uit het prooss-Zola, en het proces van Rennes, is gevaarlijk ziek. Da „Haïleeche Zeitung" verneemt met ze kerheid) uit Berlijn dab eerlang zal worden overgegaan tob de oprichting van een afzon derlijk Duitsch koloniaal leger. De „Wiener Ztg." bevat het Keizerlijk be sluit, waarbij de voorloopige begrooting voor het Rijjk wordt vastgesteld tot 31 Dcc. 1900, De minister van financiën wordt gemachtigd zich 50 mill, kronen te verschaffen voor de onvermijdelijke uitgaven. Het aandeel van Oostenrijk in de gemeen- tsckappelijke uitgaven wordt vastgesteld op 66 46/49 en dat van Hongarije op 33 3/49 percent. Be Koninginnen te Utrecht. Naar verluidt, zullen H.H. M.M. de Koning innen Dinsdag tusschen halt vier en vier uur te Utrecht aankomen. In verband met het aan de Koninginnen te geven diner door de Provinciale Staten van Utrecht zullen ook vanwege de Prov. Staten verschillende illuminatiën worden ontstoken en muziekuitvoeringen worden gegeven. Zoo zal o.a. het Gouvernementsgebouw worden geïllumineerd, en zal de Maiibaan in een vuurzee worden herschapen door in de zijlanen illuminatiën en in de Middenlaan een plafondverlichting aan te brengen. Het lloogelandsch Park zal worden ver licht op de wijze als dit in het Haagsche Bosch gebruikelijk is, terwijl de Emmalaan op een fraaie verlichting zal kunnen bogen. Mr. A, M. de Cock. Hedenmorgen is te Rotterdam plotseling overleden de heer Mr. A. M. de Cock, school opziener in het district Rotterdam, omvattende de gemeenten Rotterdam, Gouda, Schiedam en Vlaardingen. Ter gelegenheid van het afscheid dat de beer Rademaker, hoofd eenpr openbare school te Rotterdam, van zijn school nam, wijf hem met ingang van 1 Juli eervol ontslag was verleend, was ook de hesr De Koek daar en sprak den heengaande in hartelyke waaidee- rende woorden toe. Doch nauwelijks had hjj de woorden>lk hoop dat gjj nog lange jaren uw welverdiende rust zult mogen genieten" uitgesproken of hij voelde zich onwel, stortte ineen en bleek terstond overleden te zijn. Men kan zich-denken welk een enormen indruk deze plotselinge dood maakte op allen die daar vereenigd waren, en die allen hun schoolopziener de meeste hoogachting toe droegen. De heer De Cock, wiens dood zeker door velen zal betreurd worden, werd 8 Sept. 4880 benoemd in zijn legenwoordigen werkkring. Men meent te weten dat bjj het onder zoek van de nieuwe Ongevallenwet in meer dan één afdeeliog van de Tweede Kamer in het algemeen is besproken dv politieke ge dragslijn, die de Tweede Kamer thans te volgen heeft, na de verwerping van het eerste voorstel door de Eerste Kamer, en dat met groote waardeering is gesproken over den spoed, waarmede de regeering zich beijverd heeft een nieuw ontwerp samen te stellen en in te dienen. De Minister van Binnenlandsche Zaken be gaf zich heden naar Lanteren ter bijwoning van de opening van het herstellingsoord voor zieke onderwijzers aldaar. De Minister van Koloniën maakt bekend dat in 1900 uitzending van ambtenaren voor de rechterlijke macht in Neder! anctsch-Indië niet zal plaats hebben. Het bjj het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontvangen bedrag aan giften is thans tot f 206,359.93Vs geklommen. Enkele leden der ambulances zullen nog tot October in Z.-Afrika blijven. Het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontving heden bericht, dat dr. Romejjn en de verpleegster Wigersma deel uitma kende van de eerste ambulance, in Neder land zyu teruggekeerd. Gemeenteraad van Overschle. Vergadering van den raad der gemeente Overschie op Zaterdag 30 Juni 1900. Voorzitter de heer J. Bos, burgemeester. Alle leden zjjn tegen wooi dig. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt besloten aan J. Theunissen wegens vertrek afschrijving te verleenen van zjjn aan slag in den H. O. Alwjjzend wordt beschikt op het verzoek van de Wed. P. Dijkshoorn om verlaging van haren aanslag in den H. O. Grensregeling. Deze zaak wordt in gesloten zitting behandeld. Vervolgens vvoidt de richting der nieuwe aan te leggen strateo overeenkomstig hel bouwplan Bouwmaatschappij Nieuwerschie goedgekeurd. De Voorzitter beantwoordt den lieer Kar- reman naar aanleiding van zijne opmerking omtrent het maken van muziek door het Weeibaarheidscorps op Zondag. Hij zegt zoovee! mogelyk te zullen waken door aan den commandant van het corps bij een even- tueelen marsch door de gemeente teveizoe- ken in de nabyheid der kerken niet meer te spelen. Niets meer aan de orde zjjnde wordt de vergadering na rondvraag gesloten. twaegiMg—gmi-uMa.' wamsetjwaefjinj u i 11 Bij Kon, besluit is bepaald, dat gedurende de afwezigheid met verlof van mr. A. D. W. de Vries, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van. adjunct-directeur bij het bureau voor den. industrieel en eigendom te 's-Gravenhage, zijn function, als zoodanig ge durende de maand Augustus 1900 buiten gel delijk bezwaar van den lande zullen worden ■waargenomen door mr. M, P. G. Kappey- ne van -de Coppeillo, advocaat bij -dien Hoo- gen Baad der Nederlanden. Bij Kon. besluit is met 1 Juli benoemd by "s Rijks archief in Limburg, -tot adjunct-com mies J. M, H. Everaen, thans amanuensis bij 's Rijks archief aldaar. Bij Kon. besluit zijn bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken benoemd tot essaaeur te -Amsterdam R, van Calcar, essadeur te Schoonhoventot contro leur te Maastricht S. P. J. Geerkens, es- saieur aldaar; tot eseaieur te Alkmaar C. C. O. Warmolts Jr., oozam iea-etempelaar te Amsterdam; tot commies-stempelaar met den persoonlijken, titel van adjunct-contro leur te 's-Gravenhage G. F. C. baron van Till, commies-stempelaar te Leeuwardentot commies-stempelaar te Amsterdam R. van der Werff, commieoe tempel aar te Rotter dam. Bij Kon. besluit is benoemd1 tot reserve- 2e luit. bij het wapen der infanterie en wel bij het 8e reg. de vaandrig J. ten Napel', van genoemd korpe. Bij Kon. besluit is: lo. ingetrokken het Kon. besluit van 21 Mei 1900, houdende be noeming van den. commies der telegrafie 3e kl. H. "Willemsen tot directeur van het post en telegraafkantoor te Neder-Hardinksveld 2o. met ingang van 1 Aug. benoemd] tot di recteur van genoemd kantoor A. Knaap, thans commies der telegrafie 3e kl. Schoolgeldhefflng. De heer M. C. M. de Groot, lid van den gemeenteraad, heeft de volgende amende menten ingediend op de door B. en W. inge diende en in de laatste raadsvergadering ver daagde verordening tot heffing van school geld: Artikel 1 te lezen als volgt Er zal ten. behoeve der gemeente worden geheven het hieronder genoemd schoolgeld voor het gebruik maken van de openbare scholen voor gewoon lager -onderwijs a. voor één kind 20 cents per week; b. voor twee kind-eren uit (hetzelfde gezin 32J c. p. w.c. voor drie kindieren uit hetzelfde gezin 40 c. p.w.; d. voor elk kind meer uit hetzelfde gezin, 5 cent per week. Art. 2 te lessen Voor kinderen van minvermogenden wordt hfet tarief art. 1 verminderd' tot achter eenvolgens 10, 16, 20 en 3 cents. Voor kinderen van bedeelden of van h!en, die ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn, is geen schoolgeld! verschuldigd. Wie min- of onvermogend is beslissen B. en W. Bij deze amendementen is gevoegd de vol gende toelichting: Volkomen instemmend met de invoering van een half schoolgeld, schijnt het mijl be ter dit niet alleen op de kostelooze scholen te doem, zooals B. en W. voorstellen, maar ook op de tusschensdholen, waardoor alle 5 scholen een gelijk karakter zullen verkrijgen. Zeer zeker zi jn er op de kosbdooze scholen voor wie wél ©enig schoolgeld betaald kan worden, doch niet het volle tariefde invoe ring van een verlaagd tarief ligt dus voor de hand en B. en W. wenschen. daartoe over te gaan. Maar even zeker is het, dat op de tnsschen- eoholen kinderm zijn, voor wie zooder groote hardheid, het volle, onlangs verhoogde, tarief niet gevorderd.' kan worden. De invoering van een verlaagd tarief op des® scholen ligt dus evenzeer voor die hand, maar B. en W. stellen dit niet voor. Waarom niet? De M. v. T. ifwijgt over deze belangrijke kwestie. Bij onveranderde aanneming van het voor stel van B. en W. zulen er „standenscholen" blijven bestaan. Wie den maatsohappelijken vrecte liefheeft, tracht juist de afscheiding der standen te verminderen, hun onderling ver keer te bevorderen. De overheid schijnt mij daartoe in de -eerste plaats geroepen. En thans is er een geschikte gelegenheid in die richting een stap te doen. Allerlei praktische bezwaren worden voor komen door aan d'e 5 scholen een geheel ge lijk karakter te geven. Bij het stelsel van. B. en W. blijven die bestaanze zijn in hoofd zaak de volgende: Een kind woont dicht bij een schoolhet schoolgeld daarvan past echter den ouders niet en het kind moet dus naar een verder verwijderde. Wijziging in de financieele kracht van een gezin door verandering in de verdiensten of in het aantal kinderen, kan verandering van schoolgeld noodig maken en overplaatsing der kinderen: stoornis èn voor de ontwikke ling dier kinderen èn voor den garag van za ken op de beide scholen. Do waarschijnlijkheid bestaat, dat het aan tal kinderen voor de scholen le klasse (on- en minvermogenden) te groot zal blijken voor de beschikbare ruimte op die scholen. Zal dan een nieuwe school le klasse gebouwd moeten worden, terwijl er voldoende ruimte op de scholen 2e klasse zal zijn In het tarief voor minvermogenden heb ik een Hein© wijziging voorgesteld. Bij B. en W. kost het le kind 10, het 2e 6, het 3e 2 en elk volgend1 4 cents. Geen geleidelijkheid dus. Waarom zal het 3e kind zoo boven alle andere bevoordeeld zijn? In bovenstaand voorstel zijn de cijfers 10, 6, 4 en 3, dus tel kens een afklimmende vermindering (4, 2 en 1) en tevens do helft van het volle tarief, behoudens afronding tot geheele centen. Waar dus èn het beginsel èn de eischen der praktijk vóór mijn amendement spreken, on derwerp ik het met vertrouwen aan Uw oor deel. De besturen en afgevaardigden van ver schillende weiklieden-vereenigingen zullen op initiatief van de afd. van het Ned. werklie denverbond een vergadering houden op Maan dag 2 Juli 1900, des avond te 81/» uur, in de achterzaal van het Volkshuis, Lange ha ven 55, teneinde te bespreken de in den Gemeenteraad aanhangige voorstellen tot het bestendigen van het verleden jaar verhoogde schoolgeld op de openbare tusschenscholen en de voorstellen tot heffiing van schoolgel den op de tot heden openbare kostelooze scholen van hen die daarin zouden kunnen bijdragen. Het gemeentelyk museum is deze week weder verrjjkt met de volgende giften Een jjzeren schoorsteen plaat, gegraveerd, aangeboden door den heer G. Krabbendam een gezangboekje van de 17e eeuw, aan geboden door den heer D. Krabbendam; een antieke lantaarn, een sabel van de rijdende artillerie en een vergaderingbeker, aangeboden door den heer J. W. v. d. Knaap; een buks, aangeboden door den heer P. Loopuyt. Hedenmorgen is in een logement alhier aangehouden de kermisreiziger P. H„ die ge signaleerd' stond voor f 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis, wegens overtreding der drankwet. Hij is naar het huis van bewaring over gebracht. Hedenavond zal het nieuwe magazijn aan de Hoogstraat-hoek Appelmarkt, van de firma Gebr. Beausar, geopend worden, en daar mede zal men mogen zeggen dat de Hoog straat verfraaid is. Reeds het uiterlijk van het gebouw spreekt van eene inrichting op groote schaal, en bjj het -binnentreden wordt die indruk nog ver- sterkf door het groot aantal meubelen dat men daar betrekkelijk ruim heeft kunnen etaleeren. Men ziet er salon-ameublementen in ver schillenden stjjl en houtsoorten, meubilee ringen van tuinkamer, slaapkamer etc., alles opgeluisterd door rijke draperiëen, terwijl keurige siermeubeltjes een aangename af wisseling voor het oog aanbieden. Zouals ons werd medegedeeld, zal deze fraaie expositie van meubelen en aanver wante artikelen gedurende een paar weken voor de bezoekers geëtaleerd blijven. Het bovengedeelte van het kolossale pand is ingericht voor werkplaatsen, waarbij de praktijk bjj de inrichting natuurlyk meer aan het woord is geweest. Ljjst van brieven over de 2ae helft der maand Juni 1900 geadresseerd aan onbe kenden Mej. T. v. d. Pol, Middendoip Co.,beiden te 's-Hage, Briefkaart: Wed. F. v. Djjk, Rotterdam. Buitenland. Briefkaart. J. H. Pusch, Ruhrort. Ons nummer van heden wijst eene niet onbelangrijke verandering aan. De Effecten beurs die een goed deel onzer derde pagina in beslag nam, is teruggebracht tot een beknopte opgave van ter Amsterdamschen beurze verhandelde waarden. Ter verklaring het volgende. Waar wjj er steeds op uit zjjn onze courant aangenamer en nuttiger te maken voor de lezers, hebben wij eenigen tijd geleden ook niet geaarzeld het formaat van ons blad te vergrooten ten einde onze lezers meer te kunnen bieden. Toch bleven onze nieuws rubrieken nog hongerig naar meerdere ruimte. Anderzijds is aan een meer complete Effectenbeurs, waarmede wij bij de vergroo ting van ons blad onze lezers meenden ter wille te zjjn, niet die behoefte gebleken, dat de groote plaats die zjj in ons blad innam, er door wordt gerechtvaardigd. Wjj hebben daarom de lijst met hulp van bevoegde hand met zorg nagezien en alleen de voor Schiedam belangrijkste fondsen be houden het spreekt echter van zelf dat wij gaarne bereid zijn, wanneer ons daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, andere fondsen op te nemen. De vrijkomende ruimte kunnen wij nu mede dienstbaar maken aan het nieuwsgedeelte van ons blad. ïemaud die een paar loten had genomen in de verlotii g van de Harddraverij-Vereen. iDe Eendracht" alhier, verkocht Woensdag even \ó_>r de trekkii g een zjjner loten met 10 ct. winst. Kort daarna viel tot zij g groote teleurstelling ten der hoofdpi ijzen, een paard, op het verkochte lot. Naar ons heden wordt gemeld, adviseei en Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland lot afwijzing van het verzoek van het bestuur onzer gemeente om voor 1901 een tegemoet koming van f 1500 toe te staan in de onder houdskosten der haven alhier. De rekening over lfe99 van het Fonds van Weldadigheid sde Vereenigmg" alhier wijst aan een totaal van ontvangsten ad f 4595.14, »an uitgaven ad f4996.35; er is dus een nadeelig saldo. Uttgekeeid werd aan gewone bedeelingen f4677, aan gratificatiën f269. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stonden 'terecht een gewezen boterhandelaar en een gewezen koopman, beiden te Rotter dam, door de rechtbank aldaar veroordeeld ieder tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens po ging tot oplichting, hierin bestaande, dat zij getracht hebben een koopman te Eiberfeid' te betwegen tot afgifte van f 1068 onder aan bod om daarvoor 1000 ürilo natuurboter aan ibet adres van genoemden koopman af te zen den een en ander door middel van een brief met opschrift. Ned'. Zuivelinrichfcing De Nij verheid te Overschie. De allerfijnste natuur boter", het zenden van een monster -boter enz.en dn t terwijl zij een (hoeveelheid boter als bovenbedoeld niet in hun bezit voorradig hadden en niet voornemens waren die boter af te zendenzijnde de poging niet voltooid doordien de Elberfeldscbe (koopman de zaak onderzocht, waardoor de onware voorstellin gen der beklaagden aan het licht kwamen. ■Het O. M. eischte bevestiging van het von nis. Mr. J. J. de Medjier, te 's-Gravenhage, voor den eersten bekl. als verdediger optre dende, pleitte voor dezen ontslag van rechts vervolging, terwijl mr. B. Limburg uit Rot terdam voor den. tweeden beid. vrijtepraak vroeg. Het Hof, terstond uitspraak doende, be vestigde het vonnis. Zeilwedstrijd op de Maas. De intern ataonale zeil wedstrijd van de Roei- en ZeOvereeniging „De Maas" te Rot terdam, die morgen wordt gehouden, belooft zeer interessant te zijn. Bijna nimmer werd nog zn.dk een aanzienlijke deelname uit het buitenland toegezegd van zeiljachten en cen treboards enz. ale ditmaal. Totaal' zijn ingekomen 29 inschrijvingen, waaronder niet minder dan 7 uit Antwerpen. De jury bestaat uit de boeren H. L. (Ra- venswaay, te Rotterdam, jhr. W. Six, uit Amsterdam, en de hoeren H. Neissens en L. Lepaige uit Antwerpen, De wedstrijd heeft plaats tusschen Rotter dam en Hoek van Holland en terug. De start zal plaats hébben ten 9.30 van het terrein van „De Maas" te Eatendredht. De prijzen bestaan in koetbare kunstvoor werpen en medailles. De wieler-kampioenschappeai, op 7 en .8 Juli as. te Baam, beloven, als het weer wat wil meewerken, veel succes. Van de meest bekende Neder!, professio nal-renners zullen, behalve Meyers, ook mede rijden G. Schilling, Dickontman, Mulder, Van der Knoop, Van der Tuyn. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft, blijkens „De Kamp.", mededeeling ontvan gen van de (Hollandsche Spoorwegmaatschap pij, dat het haar voornemen is om aan per sonen, die hun rijwiel als bagage hebben la ten inschrijven, te laten afgeven plaatsbewij zen enkele reis tegen betaling van den' hal ven retourprijs, mite opvertoon van het ba- gagereju. Reeds da de goedkeuring van den Minister op dezen maatregel gevraagd en de directie vertrouwt dien op 1 Juli te kunnen invoeren. Goedkoop» uitstapjes. Door de Hoil. IJzeren Spoorweg-Maat- schappij wordt weder, blijkens achterstaande advertentie, de gelegenheid geopend om tegen lageren prjjs een uilstapje te maken langs de lijnen dier Mij., de door haar geëxploiteerde tramwegen en 't stoombootveer Enkhuizen Stavoren, mits de reis bedraagt minstens 270 KM. De biljetten worden eiken dag in Juli, Aug. en Sept. afgegeven. De biljetten zjjn één maand geldig. Tarief en voorwaarden, gelijk aan die van verleden jaar, zjjn aan de stations, informatiebureau! en bestelkantoren tegen drie cent verkrijgbaar. Het hotpitaahchip. Naar aanleiding van (het 'bericht omtrent de gespannen verhouding tussdhea Holland - sche en Engelsen© visechers, heeft baron Van Geen. aan dén. schipper van Do Hoop ge seind, Lerwick onmiddellijk: te verlaten en aldaar niet terug te keeren, doch zoo noodig Aberdeen als naaste haven aan te doen. „The Shetland News" van Zaterdag 23 Jun? schreef «venwel Niettegenstaande wij in oorlog rijn met hun stamverwanten, rijn wij toch verheugd onze oude vrienden, de Hollanders, weer in onze haven, te zien. Wij tijin zoo gewoon hen in dit gedeelte van het jaar te ontmoeten, dat hun afwezig heid voor ons een. gemis zou zijn. De bevolking alhier, zooals vanzelf spreekt, anti-Boers gezind, toont zich dan ook vriend schappelijk jegens de Hollandsche visschers. Het schijtnt, dat de Hollanders kort geleden er aan twijfelden, of die ontvangst te Ler wick wél zoo vriendschappelijk zou zijn. maar bij ondervinding is gebleken, dat er in dit opricht niets te vreezen. is, Zonder twij fel zullen de Hollanders hier niet openlijk hun sympathie voor de Boeren uitenzoo lang rij aldus handelen is er geen reden, waarom wij hen niet met hartelijkheid zullen bejegenen. Dertig loggers hebben te Stamoway hun geluk beproefd, evenals onze vloot. Zij vin gen «venwel weinig. De eerste haring werd gevangen 50 mijlen van Baltasound. Laatstleden Zaterdag lagen 115 schepen in die haven en 30 hommen waren aan de kade te North Ness vastgemeerd, hetgeen een schilderachtig gericht opleverde. Door ds. v. d. Valk, van, Scheveningen, is het „Albert Café" te Garthspool gebuurd. Hier kunnen de zeelieden kamen om brieven ven te schrijven aan hun familie; de vis schers rijn den predikant daar zeer dankbaar voor. Zondag werden in de kerspelkerk door ds. v. d. Valk twee godsdienstoefeningen gehou den, des voormiddags en des avonds, telkens te 8 uur. De dienst was diruk bezocht; dé aeelied'en schenen den predikant voor zijn op treden ook zeer erkentelijk te rijn. Een paar schepen kwamen deze week in de haven met schade, die hier hersteld' wordt. Een zeeman, lijdende aan rheumatiek, werd aan wal gebracht en hier geneeskundig be handeld. Het stoomtramongeluk te 's-Gravenhage. Omtrent het politie-verhoor in zake de Zondagavond j.l. aan het Kanaal voorge vallen trambotsing wordt nader vernomen, dat alle getuigen eenparig zijn in hun ver klaring, dat het zeer donker 'was en het voor den machinist van de aanrjjdende tram onmogeljjk was om het licht op het met publiek overladen achterbalkon van de aan gereden tram te zien. Behalve door passagiers van beide tramrij tuigen wordt dit zelfde beweerd door andei e oogetuigen van het ongeval. De machinist van de aanrijdende tram zou volgens die getuigen geen schuld hebben Deze machinist blijft bij zjjn reeds dadelijk gedane verklaring, dat hjj het licht van de aange reden tram niet gezien heeft en hjj eerst op circa vjjf meter afstand toen aan 't voorkomen van een botsing niet meer te denken viel door het schjjnsel van de lentivrn aan de voorzjjde van zjjn eigen ma chine de aangereden tram bemerkte. Ned. Znld-Afr. Spoorweg-Hij. In de heden gehouden jaarvergadering der aandeel houders van de Ned Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij werden goedgekeurd de halans en de winst- en verliesrekening aan- toonende een netto-winst groot f927.483, waar van volgens de concessie 10 pet de aan de aandeelhouders toekomende netto-winst is. De vergadering besloot echter de vaststelling van het dividend te verdagen tot een nader door commissarissen te bepalen dag en iritusschen tegen intrekking van het dividendbewijs 24 liet daarop vermelde saldo dividend uit te keeren en aan de houders uit te reiken eea suppletoir dividendbewijs voor het eventueel vast te stellen superdividend over 1899, De voorzitter deelde mede dat hem omtrent de uitgewekenen niets naders bekend is. iloe de verhouding der verdrevenen tot de Mij. zou zijn, is moeilijk te bepalen voordat de juiste toedraebt der zaken bekend is, doch de voorzitter vleide zich personen die steeds ijverig en met toewijding hun plicht hadden gedaan, geen aan leiding zouden hebben gegeven tot het verbreken van den band met de Maatschappij. PRAHSU (Aéhanti-laad), 29 Juni. Die ri vier dfe Prah is buiten haar oever» getreden; de landstreek esn de wegen naar het noorden zijn geheel overstroomd. De regen duurt voort. LONDEN, 29 JiunL Officieel wordt be kend gemaakt, dat de regeering de op 1 Juli vervallende coupon van de leening' van den O ranje-Vrijst <iat zal betalen, maar geen •ver plichtingen op rich neemt voor de toekom stige (betaling van interest of kapitaal. LONDEN, 29 Juni. Lord Roberts seint heden vut (Pretoria Generaal' Paget rapporteert nit Lmdley dat hij op 26 dézer met den. vijandi slaags wae. Het (konvooi en de tredni werden even eens aangevallen, denzelfden d!ag. Na een (he vig achterhoedegevecht bereikte (het konvooi' veilig Lindley. De Engedsehe verliezers waren 10 dboden en 50 gewonden. In twee andere gevechten verloren de Engébchen. 5 dooden en 27 gewonden. 'LOMDEN, 29 Juni. Bij de behandeling der suppletoir® begroeting voor den militai ren geneeskundigen dienst dn Ibet (Cagesbuis werden .ter sprake gebracht de onthullingen, van het Parlementslid Burdlett-Coutt», die als correspondent voor de „Times" naar Zuid-Afriika is gegaan, over het jijden der rieken, en gewonden te Bloemfontein en el ders, 'ten gevolge van gebrek aan ibéhooxiijke hospitaaldnriöhting'. De onderstaatssecretaris van; oorlog Wynd- Oiam antwoordde, dat dl© tekortkomingen niet rijn voortgesproten uit gebrek aan me dische hulpmiddelen, maar uit onoverkomo- Hjfse moeilijkheden bij heb transport, ten ge volge van lord' Roberts' «nellen opmsirsah. Na een levendig débat werd bet kredieb toegestaan.

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2