DEHÜISVRIEND CASINO, CilÉpl, Entleria Ingezonden Mededeeiingen. Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. Handel en Bedrijf. am nu nog op 1 Med 1901 te worden inge voerd. De „Pr. Gr. Ct." wil dan ooik bij. de bijzon derheden van het ontwerp niet stilstaan. Voor heb oog-enbhk is er, naar haar oordeel, niets anders te doen dan heb besef te wek ken dat een definitieve beslissing vóór 1 Mei 1901 niet meer vallen kan. Br is trouwens een precedent, alweder met betrekking tot de houders van gecombineerde bedrijven, dat voor verlenging van het status quo pleit. In 1884 heeft men daarvoor een jaar respijt genomen en toen in 1885 de zaak tot oplos sing gebracht. Hetzelfde kan en behoort h. nu te geschieden. De termijn van 1901 in art. 26 kan met twee a dne jaren verlengd worden en de wetgever kan dan „a tête re- pasée" overwegenin de eerste plaats of de bate, die voor het algemeen belang te pluk ken valt uit de vermindering op groote schaal van het aantal tapperijen, zóó evident ,is en groot d!at daardoor de geweldige in breuk op de hedrijfsvrijheid wordt gerecht vaardigd, waarmede rij moet worden gekocht en vervolgens wanneer, zoo de maatregel moet worden doorgevoerd, hij zijn beslag moet krijgen en op welken voet. Br Is, erkent de „Pr. Gr. Ct.", één om ütandigheid, die misschien zich verzet togen het volgen van deze gedragslijn. Deze, dat dan de verkiezingen van het volgend jaar ge vaar loopen meer dan wensch-elijk ia te wor den béheerseht door de vraag der herziening van de drankwet. Maar in de eerste plaats komt h. i. dit kwaad niet in vergelijking met dat hetwelk gebrouwd wordt als men nu plotseling gaat doorzetten wat verwacht «word niet en althans niet zóó doorgezet te Bullen worden. Bn bovendien, h. i. zal dit ontwerp de algemeen© verkiezingen ook be- heersdien. als nu over de ter tafel liggende wetsvoordracht de beslissing valt en dan misschien in meerdere mate. .Zoodat ook het advies strekt tot aanne ming van een wetje, waarin eenvoudig in ar tikel 26 der drankwet het cijfer 1901 wordt veranderd in laat ons zeggen 1904. Als de 'belanghebbenden, die in het mdieele land meetings organieeeren en in de weer rijn, in dezen geest de gemoederen bewerken en peti ties opzenden, is, meent zij, hun succes ver zekerd. En voor de R-ogeering acht zij in een texn pari severing van dezen aard, aan die van 1884 gelijk, niets onaangenaams gelegen hoe genaamd- De „Middelb. Ct." is het ten deele maar geenszins geheel eens met de „Prov. Gron. Ct.", die het Regeerings-ontwerp onuitvoer baar noemt en eenvoudig verlenging van den termijn van uitstel tot 1904 wil. De „Mid delb. Ct." vindt het ontwerp ook onrecht vaardig en onbillijk, maar opport een ander denkbeeld, „Za1 men," schrijft de „Middelb. Ct.", „in 1904 weêr niet voor dezelfde moeilijkheid staan als nu Zeker wei En zou hot daarom niet beter zijn nu reeds te bepalen, dat de inrichtingen, waarin de kleinhandel in ster ken drank wordt uitgeoefend, onverschillig of zij al of niet op 1 Mei 18S1 reeds beston den, mogen blijven bestaan, terwijl de hui dige eigenaars, op wier naam het vergun ningsredit staat, het recht hebben te bepa len dat bij) hun overlijden dit overgaat op hun vrouw of op een der aangewezen zoons Zoo die er rijn. Op derden mag geen over dracht geschieden. Wij bedoelen, diteen man zou het recht hebben die vergunning bij overlijden alleen te doen overgaan op rijn vrouw of, is die overleden, op een zijner zo nen. Is hij ongehuwd, dan vervalt dé vergun ning. Een weduwe heeft hetzelfde recht te genover een barer zonen. Mocht rij' die niet hebben, dan vervalt ook heb vergunnings recht vanzelf. Telken jare moet hij of rij op geven, op wie die overgang moet plaats heb- beni Een Mnd, dat op die wijze de vergunning verkreeg, heeft echter niet het recht van overdracht op rijn vrouw of op zijn, zoon. Met rijn dood houdt allo recht op de ver gunning op. Op die wijze krijgt men langs geleidelij ken weg den gewenfichten toestand, zonder benadeëling van bijzondere belangen. Nieuwe vergunningen komen ear niet meer bijen de oude gaan langzamerhand weg tot het be paalde maximum is bereikt. Daarna kunnen Weldra ontwikkelen zich nu de vijfarrnig© stempels en worden deze voor de opname van stuifmeel geschikt, hetwelk hieruit blijkt dat ze aan den top met een kleverige vloei stof bedekt rijn. Zoodra dit het geval is, neemt men met een penseeltje of met een pincetje wat stuifmeel uit de opengebarsten helmknopjes der bloemen, die daartoe uitge kozen waren en brengt dit op de stempels. Zeer nuttig is het, onmiddellijk na da be vruchting de bloemblaadjes af te plukken, voornamelijk om de insecten van de bloemen af -te houden geuren en kleuren der bloe men toch lokken de insecten en wijzen de zen diertjes als heb ware den weg. De verder© nog te nemen maatregelen ko men hierop neer, dat mem de planten goed met vloeibaren mest begiet en de toppen van de takken innijpt; daardoor zullen de weini ge zaden, die men wint, rich te krachtiger ontwikkelen. Ongeveer zes weken na do be vruchting rijn de zaden rijpmen wordt dit gewaar aan het volkomen bruin worden van heb zuiltje, waarin de vruchtjes uitlocpen. Nu heeft men natuurlijk te zorgen, dat de vruchtjes niet openspringen en de zaden weg geworpen worden. Men bewaart de zaden droog in een papieren zak. Het aankweeken. door stekken ia zoo een voudig en zoo algemeen bekaaid, dat het bij na niet noodig ie, daarbij stil te staan. Mém kan de pelargoniums gedurende den geheelen zomer stekken, maar toch ia do nazomer, de eerste helft van Augustus voor de grootbloe- mige, de Odiers en: de Eramcy's, de beste •tijd. Hiertoe kiest men takken, die goed rijp voor de overblij venden de gewone bepalingen blijven gelden. Wij geven ons idee voor be ter." De sStandaard" wijdde aan liet ontwerp de volgende driestar: nMinister Borgesius is principieel bestrijder van de veigifiiging van ons volk door klare. Juist daarom valt liet te meer te betreuren dat het ontweip tot v-ij/iging der drankwet dat hy gereed maakte, de goede zaak die ook hy voorstaat, meer kwaad aan goed zal blijken te doen. Dat out werp komt bf niet in behandeling, óf het zinkt als baksteen. Op aanneming, ook geainendeeid, is niet de flauwste kans Maar dit maakt hel nog niet tot een doodgeboren kindeken. Integendeel, liet heelt een agitatie in den lande opgewekt, die fataal mag heeten. Al wat leelt van diank of by dtankvei- koop belang beeft, heel de phalanx onzer kroeghouders is in beroering gekomen, en het regeut adi essen van de alcohol-njinnenden tegen het ontwerp van dezen aicohol-hatenden minister. En wat het ergst is, ditmaal kiest bijna heel de Peis vooi de aicohol-minnaais tegen den minister pastij. Zelfs h«*t defiig-sobere nVadeiland". Of, neen, er is nog erger, gelijk toch de heer Van Karnebeek onlangs iu de Kamer opmerkte: Kroeg en stembus liggen dikwijls niet ver van elkander, en de verklaarde vyand«chap der kroeghouders is voor meer dan één politieke party niet zonder beden- ding. Dit alles nu had kunnen voorkomen worden indien soortgelijk ontwerp twee jaar vroeger waren ingediend. Maar och arme, toen nam leerplicht, hoofd, hart, tyd eu kracht in beslag. We hebben dan nu onzen leerplicht, maar van de opruiming der 8000 kroegen die te veel zyn, komt niets," 80 cent per regel. Gaat zien de nieuwe levende opname v/d. Parijsche Tentoonstelling alsmede Aladin of de Tooverlamp, tooverpantomime in 45 ta bleaux 45, het mooiste en inteiessantste wat coil op een Bioscope vei toom! weid. Inhoud van „Do Huisvriend" no. 35 Ver geven. (Vervolg.) Het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord. Een kijkje in 't Adelborstenleven, door J. M. Bnte van Gils, kapitein der Mariniers. Met ïllustratiën. (Vervolg.) Kennismaking, door M. de Vries. (Slot.) Gevederde acro baten. Meit illustratie. Correspondentie. GravureEén in den vorm van een sohip kunstag gevormde boom in China. Adver tentieblad Jnnita. Advertentiën. Mevr. GuuBta Poolman is tegen 1 Septem ber voor één jaar verbonden aan den Frasca- ti-schouwburg, dir. Gustavo Pret, te Amster dam. De heer Jan C. cte Vos blijft dit jaar zon der engagement. In de tweede helft van Juli hoopt hij te Rotterdam in Tivcdi, mot mevr. Poolman een afscheidsvoorsteliing te geven, met de medewerking van mevr. MulderRoelofsen en van den heer W. C. Royaards, die hiertoe van het Ned. Tooneel verlof heeft gekregen. „Het Goudvischje" zal dan worden gespeeld. (,,N. R. Ct.") De Veihng-Heeswijk is voor dit jaar geëin digd. Het meeiei.deel der van waarde zyode portretten, zoomede de aanzienlijkste stukken van DelLeh aardeweik, zijn door de firma Frederik Muller Sc Cie. voor rekening van Ameriknan-che Ik-Ihebbeis aangekocht. De tuiale opbrengst bedraagt iuim f 220,000. Een heilzame maatregel. De finna Win. H. Muller en Co. deelt aan zijn, dat wil zeggen, hard en «enigszins hout achtig en dus niet te saiprijk, en snijdt daar van de toppen tot op ongeveer 10 oM. lengte voor stekken, af, die men onder het verzame len zooveel mogelijk friech houdt. Vervol gens snijdt men die stekken ter lengte van 7 cM. met een scherp mes vlak dóór een der leden, en verwijdert de onderste bladeren, waarna, men ze zoo spoedig mogelijk in lich ten, zandigen grond in potten, steekt, en ze, hetzij buiten op een beschaduwde plaats, mits niet onder den drop van boomen, in graaft. Liefst één stek in een pot. Hierin laat men zo overwinteren, om zo ra de eerste helft van Maart te verpotten. Men. plaatst ze dan eenige dagen in een warmen bak, om ze, zoodlra ze aan den groei gaan, langzamer hand te harden, dat wil zeggen, eerst over brengen in een kouden. bak en later in de vrije natuur. De zomai-pelargoniums steekt men het best in het midden van den zomer. Hiertoe kiest men de sterkste zijtakken -en snijdt die tot stekken van 6 tot 8 cM., tevens al de blade ren, behalve de twee topblaadjes, verwijde rende. Ook moet men de groote steunblaad- jes, die aan den voet der bladstelen ritten, wegsnijden, omdat andere daartusschen zich licht water verzamelt, dat tot het verrotten der stekken aanleiding geeft Daar het hout van deze pelargoniums zeer week en waterig is, zou men, als men de etókken onmiddel lijk na ze gesneden te hebben in den grond' stak, licht kans hebben, dat z© van onderen instierven; men is daarom gewoon ze een poos op een droge plaats buiten de zon te de ïN. R. Ct." mee dat zij besloten heeft van at 2 Juli de schepelingen voor de onder haar beheer staande stoomvaartmaatschappijen en reederyen niet meer aan te nemen door be middeling van derden. De schepelingen kun nen zich na dien datum aaimelden aan de daarvoor ingerichte afdeding. Dit is zegt het blad een zeer heil zame maatregel. De zeelieden worden hier door onttrokken aan de macht van de huur bazen, en zij krijgen nu direct te doen met sliet kantoor", waarvoor zij varen. Zij zullen dan niets meer behoeven te betalen om een plaats op een schip te krijgen, en aan dezelfde afdeeling waar zij zonder willekeur worden aangeworven zal de advance-noot onverkort worden uitbetaald. Intusschen verneemt het blad nader dat ingevolge de bemoeiingen van de Kamer van koophandel bij de verschillende reede- rijen te Rotterdam, door het grootste deel dezer besloten is tot vorming van een bureau tot aanwerving van zeelieden, ten behoeve hunner stoomschepen, en dat wel op proef voor den tjjd van twee jaren. Dit bureau zal staan onder directie van een directeur en een assistent, met een commissie van toezicht, bestaande uit de heeren: Ph. van Ommeren Jr., J. C. Veder en A. E. P. M. Driebeek, en zal in wei king treden op 1 September a.s. Ook aan dit bureau zullen de zeelieden slechts op uitdrukkelijk door hen kenbaar gemaakt verlangen, radvanee notes" kunnen bekomen, welke zonder eenige kor ting worden uitbetaald. De heeren Wm. H. Muller Co. werden, evenals alle andere te Rotterdam gevestigde reederijen, bij deze besprekingen uitgenoodigd, doch besloten op het laatste oogenblik, zich niet met de anderen te vereenigen, en het door de commissie voorgestelde in eigen be heer te nemen. In tegenstelling hiermede hebben een paar aldaar gevestigde maat schappijen, welke reeds eene dergelijke in- ichting sedert lang in eigen beheer hebben, aau de commissie te kennen gegeven, te wil len zien in hoeverre zy het bureau kunnen steunen. Weer twee. Twee kantoorknechts der posterijen te Rotterdam zijn in hun betrekking geschorst als verdacht van oneerlijke hahdelingen te hebben gepleegd. Melassc-spiritus fabrieken. Aan den gemeenteraad van Bergen-op- Zoom is een adres van 150 ingezetenen ge zonden om maatregelen te nemen, den onaan genamen geur dien de inelasse-spiritusfabiiek dagelijks verspreidt, te laten wegnemen Adiessanten beschrijven den toestand als onhoudbaar. Morganatische huwelijken. Het aanstaand huwelijk van den Oosten- rijkschen troonopvolger, aartshertog Frans Ferdinand van Este met de Boheemsche gravin Sophie Chotek brengt weder eens de morganatische huwolijki-n in herinnering, daar de bruigom gistei en plechtig heeft ver klaard zulk een huwelijk aan te gaan. Men verstaat daaronder een huwel'yk waarbij man en vrouw niet van denzelfden island" zflo en bepaald wordt dat de bijzondere rechten, die een der pai tijen krachtens dien stand bezit, niet op den ander noch op de kinderen overgaan. In vroegere eeuwen toen de burgerlijke wetgeving nog veischil maakte tusschen ï«tanden", tusschen adellijken en niet-adel- lijken, werden dergelijke huwelijken vaak gesloten. Zij heetten huwelijken met de lin kerhand" omdat de toekomstige echtgenooten bij de voltrekking elkaar die hand en niet de rechter leikteo, of ptnorganatische", een woord waarvan de afkomst onzeker is. Gewoonlijk vei klaart men liet uit de »mor- reogave", de bruidschat welken de man oudtijds den ochtend na den huwelijksdog aan zijn vrouw gaf en waartoe zich in dit geval de rechten der vrouw en der kinderen op het vermogen van den man bepaalde. Volgens een andere uitlegging staat het woord in betrekking met moeder en doelt bet op die kinderen die met de »tr,oede> (rnoêi) gaan I In oude leehtsbrorinen beet liet: sbuwelijk in 't bloed, maar niet in stand en goed." In de meeste landen z\jn dergelijke bepa lingen thans niet meer geldig en kent de wet geen verschillende huwelijken meer be- laten liggenspoedig droogt de snijfwond dan op en vormt rich daarover een huidje; eerst dan steekt men z», terwijl1 men de wel wat slap geworden blaadjes door een lichte 'besproeiing wat opfrisebt. Des© stekken moe ten vooral luchtig en licht gehouden woe den; voor de zon behoeft men niet te vree- zen. Ze wortelen spoedig en leveren voor den winter nog goede jonge planten. Wat de hontbladerige zonal en. betreft, deze zal men beter doen in Maart of Apnl warm -te stee- ben. Deze planten toch rijn veel zwakker dan de groenbladerige. De vermenigvuldiging door griffelen wordt b.j de pelargoniums slechts bij uitzondering toegepast. Door liefhebbers geschiedt het al leen wel eens met het bijzondere doel om op oude planten takken te zetten van verschil lende hybriden in verschillende kleuren, wat ■werkelijk een fraai en verrassend gericht op levert. 'De pelargoniums zijn in het algemeen be trekkelijk gemakkelijke planten; ieder kan ze hebben, ieder kan ze kweeken. Iedereen is eahter niet met dezelfde uitkomsten tevre den, want ds de één volkomen voldaan met zes of zeven weken bloeiend'© planten, de an der vraagt wat kunnen ze geven bijl een al leszins goede behandeling. 'Voorop staat, dat, hoe fraai de bloemen, zich ook buiten vertoo- nen, deze planten eerst dan het schoonst zijn, 'als ze gedurende den bloei binnen wor den gehouden. De gevuld© ontwikkelen zich buiten hoogst aeïd'en goed!een deel der bloe men is steeds verrot, een andeir deel is nog niet open en eer deze> goed ontloken rijn, rijn. houdens natuurlijk het recht om by huwe lijks voorwaarden binnen zekere grenzen een regeling te maken. In Pruisen regelde tot dit jaar het Landrecht zulke huwelijken en eischt voor den hoogen adel de toestemming van den landvorst. Bij de invoering van het burgerlijk wetboek voor Duitschland is die regeling uitdrukkelijk gehandhaafd. Ook in Oostenrijk bestaat nog de instelling evenals in de Duitsche Staten bepaaldelijk voor leden der Vorstelyke huizen. Zoo is dan ook in Lippe-Detmoid de vraag gerezen of de tegenwoordige regent en naaste opvol ger wel zyn rechten kan overdragen op zyn kinderen omdat by met een vrouw van slageren adel" (von Wartensleben) gehuwd is. Uit vroegere eeuwen is het huwelyk bekend van deu Oostenrykschen aaitshertog Leopold met Philippine Welser; in onze eeuw waren twee oudooms en twee ooms van den tegenwoordigen groothertog van Hessen-Darmstadt allen met niet adellyke viouwen morganatisch gehuwd. De aartsher tog Johau van Oostenryk, die spoorloos is verdwenen, had ook een burgermeisje tot viouw genomen. De sVoss. Ztg." herinnert dat een Oos- tenrijksche prinses (Maria Louise) de viouw is geweest van een parvenu Napoleon Bo- napaite; dat het Zweedsche vorstenhuis van den burgerman Bernadotte afstamt, dat de groothertog van Baden afstamt van Stepha nie de Beauharnais, de stiefdochter van Na poleon I en het Russische keizerlijk huis van een marketentster (Kalharina I), zonder dat daarby aan morganatische huwel'yken gedacht werd. Dergelijke huwelijken zijn thans dan ook overblijfselen uit den ouden tyd, en zul len allengs geheel verdwijnen. Dat morganatische huwelijken echter altyd tot eigenaaidige familieverhoudingen aanlei ding geven, blijkt juist nu weer. Immers, de bekende Oostenryksche sou brette like Palmay is dezer dagen getrouwd met graaf Kinsky. Deze is een oom van gravin Chotek, die met aartshertog Feidioand van Oostenrijk trouwt. Bijgevolg zai like Palmay, de tooneelspeelster, wellicht eens de tante zijn van den Keizer van Oostenrijk, Qutenberg. Op verschillend© plaatsen, van Diuütsch- land ds do 500-jarige geboortedag gevierd van Johannes Gensfleisch Znm Gutenberg, in wiem onze Duitsche naburen Hen uitvin der der boekdrukkunst ©eren. Het G-utenberg-feest te Mainz ds schitte rend geweest, vooral de optocht, die door den groothertog van Hessen, den kroonprins van Griekenland (prinses Sophie van Prui sen) eu andere vorstelijke personen en ©en ontelbaar publiek werd bijgewoond. Hijt be stond uit 3000 personenallereerst vertegen woordigers der boekdrukkunst, door wie o. a. Gutenberg zelf eu rijn medewerkers Johan nes Fust eu Peter Schöffer werdén voorge steld. Bij de verschillende groepen behoorden. 800 paarden en 42 praalwagens. Bijzondere aandacht trokken de groep van -keurvorst AdoP van Nassau en rijn geharnaste rui ters, dan d!e voorstelling van den wijnoogst aan dén. Rijn, de meestarringera, Afbreekt Dürer en Hoïbedn, Ulricht von Hutten en Frans voni Sidkingen, Reuchlia en Erasmus, Kopernicus en K-eppler, omstuwd door aller lei bonte figuren uit de middeleeuwen. "Vér der prachtig uitgedoschte patriciërs uit Augsburg en d'e Hansasteden, een groep dich ters uit dé volgende eeuwen: Ariosto, Tas- so, Shakespeare en de voornaamste figuren uit rijn drama's, Cervantes, Milton en Mo lière, en geleerden als Hugo de Groot, Spi noza, Thorn asius en Kant. Dat alles afgewis seld door de krijgsmachten uit de verschil lends eeuwen en gevolgd door dé groote fi guren van de laatste eeuwten slotte als het beeld der toekomst ©en groep studenten van Darmstadt Je paard en in kleurig oostuum. i/ïb feest werd door prachtig weder begun stigd. Als een bijzonderheid kan worden gesmeid, dat nakomelingen van Gutenberg nog altijd te 's-Hertogenbosch wonen. Een. dochter van Gutenberg huwde indertijd met Peter Schaeffer, wiens kleinzoon Jan Scbaeffer zich te 's-Hértogenbosch in de Kerkstraat vestigt de, alwaar hij in 1541 drukker was in „Het vergulde Missaal". Diens nakomelingen, later den naam van .Scheffer aangenomen hebben de, rijn te 's-Hertogenboscfa nog vertegen woordigd. de eerste weer bruin. De planten moeten van begin October tot half Mei binnen staan; vooral niet te dicht opeen, en zóó, dat men er gemakkelijk bij' kan komen om er de dorre bladeren af te plukken. Geduren de dén winter moet men spaarzaam met wa ter omgaande pelargoniums rijn dan zeer gevoelig voor te veel vocht, en moeten dius veeleer droog, dan te vochtig gehouden wor den. E'en droge, frissche lucht is een ver dachte. Beginnen de planten in het voorjaar teekenen van nieuw leven te geven, dan gie- te men wat meer en is het goed bij helder weer ook licht te besproeien. Als een uitste kend middel om een kraebtigen groei te be vorderen is het zeer aan te bevelen, ze in het voorjaar ©enige koeren te begieten met ver dund ossebloed (1 L. op Iw L. water). In Mei worden de planten op een lichte, warme plaats gezet, waar ze blijiven tot de bloem knoppen zich goed gaan ontwikkelen. Dan brengt men ze weer binnen, plaatst ze luch tig uiteen, en zorgt men voor veel luchten. Bij doelmatig aanbinden verkrijgt men op deze wijze Moeke, forsche planten en een rijl- ken bloei. Zoodra dé bloeitijd! voorbij is, brengt men de planten weer buiten op een ©enigszins be schutte plaate, omdat ze binneni teer zijn ge worden, maar zet ze toch licht genoeg dat het jonge hout behoorlijk kan. rijpen. lm Augustus ia dit voor stekken geschikt en dan is heb tevens tijd om de planten goed im te snijden. Wil men ze goed houden, dam snijd© men ze diep in, tot op het oude hout. Tegelijk warden zo in lichten, humusrijken LOOSDUINEN, 30 Juni. Op de groenten veiling voor expoit zijn gis teren de volgende prijzen besteed peen le soort f 1.60 a 1.80-, 2e f 1.30 ai.40, Engelschekom kommers le soort f4.60 a 5.25, 2e soort f2.25 a 3.Hollandsche dilo f 3.a 4 25, gele dito ie soort f5.25 a 6.dito 2e soort f2 75 a 4bloemkool le soort f6.75 a 9.50, dito 2e soort (3.75 a 5.salade le soort f 0.30 a 0.40, dito 2e soort f a snijboonen f 0.60 a 0 70, prinsessenboonen a c,, selderij f0.65 a 0.75, peteiselie fi.05 a 1.25, andijvie fi.20 a 1.40, rabarber f0.80 a 1.alles per 100; postelein f 0 09 a 0.12, kleine komkom mers f0.35 a 0.45, kapkool fl.60 a 2.per ben peulen 37 a 42 c., groote boonen 22 a 26 c., kapucijners a c. en kruisbessen 35 a 37 c. per mandje. LEEUWARDEN, 29 Juni. Boter, le soort (42.50. Aanvoer 165 i/4, 56 iin en 32 vaten. Fabrieksboter f43 50 fAanvoer 50 '/j en 74 vaten. T. v. d. Weerdt en anderen, le kaur-inbren gers, f 42.50 lot f .- Landt. le keur f42.tot f 43.- 1/4 genomen. 2e -41.-42.,-V* 3e - 40.- 1/4 4e j>- V4 v ï/s vat: le keur f41.tot f41 50, 2ekeur f40.tot f3e keur 139.-tot f 4a keur 1 38. Aanvoer 20 1/ti 39 J/s en 23 i/i« vaten. Fabrieksboter f41.a f43.50. Aanvoer 37 en 'le vaten. HAMBURG, 29 Juni Petroleum loco 6.55. brief, dito geld. Spiritus per Juni 17 VsJuli/Aug. 17%. Stemming kalm. NEW-YOKK, 29 Juni. Juni. lult. Aug. Sept. Dec. l'arwe.88 87S/s 88% Juni Juli. Aug. Sept. Dec. \lais.48 Faillissementen. Vit ie Staats-Caurant. Uitgesproken: A. E. Nijkerk, vroeger koopman in afbraak, thans paiticulier te Amsterdam. Rechter-coum. mr, B. Simons. Curator mr. H. Verkouteren. P. E. M. Rietbeigen, agent en com mission nair in rijwielonderdeelen te Rotterdam, Rechter- coium. mr. B J. A. Sterclc. Cuiator mr. M. Kavelaars. B. A. Kleintjes, sociéteithouder te Sliedrecbt. Rechter comm. mr. U. W. de Bas. Curator tur. L. van Andel. II. J. Zeegers, bakker te 0»s. Rechter-comm. mr. Wesseling. Cuator mr. M. v. d. Ileyden. P. J. M. Ticheloven, mr. broodbakker te Rot terdam. Rechter comm. mr. J, W. Mulder, Curator mr. E. S. Hollander. Abr. de Bruyn, grossier te Amsterdam. Rechter- comm. jhr. mr. J. van Doorn. Curator mr, J. Wterda. Hoogwater te Schiedam. Juli 1v.m. 6.46 nam. 7.08 27.22 7.45 3; 7.59 8 22 Hoogte van het water op de Rivieren. Berichten van 29 Juni. L0BITH, 2 uur 's midd. 11 25 Gow. 0.11 M. MAINZ, 12 uur 'smidd. 1.68 Gev. 0.03 M. KOBLENZ, 9 uur's morg, 2.61 Gov. 0.02 M. TRIER, 12 uur 's raidd. 0.31 Gev. 0 04 M. KEULEN, 11 uur 's morg. 2.69 Gew. 0 01 M. RUIIRORT, 8 uur 's morg. 2 21 Gew, 0.07 M. Zon en Haan. Zonsopg, Juli 1 3.44 v.m. onderg. 8.24 n.m. 1 2: 344 1 8.24 t 33.44 9 s 8.24 Eaiste kwartier 5 Juli. Volle Maan 12 Juli. Familieberichten. (Uit eenige couranten.) Gehuwd: P. H. van Baak en S. Bezoet de Bie, Den Haag; A, Oosthoek Jz. en M. Zoeteman, ZuidlandH. A. G. Schippers en T. Akketboom, Harmelen; Th. W. Sanders en G, F. A. Derks, TeteringenD. Klem ming en P. H. Schumacher, Abcoude. Bevallen: A. RohdeDe Waal, d., Rotterdam G. C. Prager—Bezoet de Bie, z., Den Haag. Overieden: H. IJssel de Schepper, v. 75 jHaarlemwed. F. Bechers—Rippens, 74 j., Rotterdam B. J. Gerretson, m. 89 j., id.A. Wiltson, m. 65 j., ScharendykeP. Meurs, m., Groenepunt bij KaapstadP. J. de Wilde, m. 60 j., Leiden. grond (bla-daarde met zand bijv.) verpot, zeer spaarzaam 'begoten, en verder tot het begin van October binnengehouden. "Wol men goede, zoogenaamd© expositie- planten fcweeifcen, dan beginne men daarmee reeds van de stekplant af. Mien nijpt die tet 2 of 3 oogen in en stelt alles in het werk: oan een sterken groei© te bevorderen, maar belet de jonge plant aanvarikebjjk te bloeien. Zoo dra nu de rijiapruiten genoegzaam ontwik keld rijn, topt men die ook tot op 2 of 3 oogen in en bindt zo tegelijkertijd in genoeg zaam horizontale richting aan dunne stokjes naar beneden en op dezelfde wijze gaat men met de volgende rijspruiten voort. De pelargoniums moeten niet in te ruime potten, staan, verlangen niet veel water, maar versmaden zoo nu en dan geen zeer verdun den baarneet. Stekken in Mei gestoken, -kan men gemak kelijk zoo opikweeken, dat ze ook gedurende den winter bloeien. Men riet dius dat de pelargoniums bereid zijn veel te geven, maar ook dat ze een spaarzame zorg vereiseben. Een Vriend der Natuur. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6