Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. YLAABDINGEN. B e c li t z a k e n. Kerk en School. Ned. Her-v, Kerk. spoedig benoemd tot vice-consul te St. Pe tersburg. Daar beeft bij zich met grooten ijver toegelegd op de studie va.n de Russische (taal, die hij er vloeiend Leerde spreken en schrijven. Tevens legde hij er zich toe op do kennis van Oostersche toestanden. Hieraan vooral moet het worden toegeschreven, dat toen liet consulaat-generaal in Teheran moest worden vervuld, het oog als van zelf op Kno bel werd gevestigd. Hij werd er heen gezon den met den persoonlijken titel van zaakgo- lastigdb. Slechte betrekkelijk korten tijd heeft Kno bel in Perzië doorgebracht, maar veel heeft de Nedorlandsche handel aan zijn. doortas tendheid te danken. De Perzische handelsvereeniging is veel O O aan Knobel verplicht en hij heeft ongetwij feld voor den Nedlerlandschetn ban dei een weg gebaand, die goede vruchten draagt en nog lang dragen zal. Van Teheran volgde zijn verplaatsing naar Peking, thans mot toekenning van den per soonlijken titel van minister-resident. Toen Iti-Hung-Tachang bij. zijn Buropèescheu reis op Kniobefs aansporing ook een bezoek aan ons bracht, werd hij door den. gezant, dhe met verlof hier to lande was, begeleid'. Kno bel beeft in China niet op rozen gewandeld. Dikwijls heeft bij er de gebalde vuist in den sak moeten verbergen. Hij heeft er van de Hederlandscbe regering weinig medewerking ondervonden, en dat heeft hem dikwijls mis moedig gesmaakt. Maar hij was er do man niet naar om bij do pakken neer to zitten. Zijsn verslagen in de Consulaire berichten leveren er het bewijs van boe volijverig bij was, welkeen juistèn blik bij bezat. Het wa ren. modellen. Daar beeft hij uit den rijken schat zijner ervaringen medegedeeld wat on sen handel dienstig kon zijp. Ook de kolommen van ons blad hebben hem. beibaaldelijk gediend om wat hij wist tot gemeen goed te maken. (De gaarne gele zen „Schetsen uit! Peking" waren van zijn band', terwijl' bij juist d© laatste band had gelegd aan een reeks artikelen in ons blad over de Spoorwegen in China en waarvan hot laatste artikel nog op plaatsing wacht. Thans is hij gevallen als slachtoffer van een. door blinden vreemdelingenhaat bezielde horde. Knobel was officier der orde van Oranje- Nassau en grootkruis der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië, zoomede ridder 2e 3d. met de Ster der Russische Stanislaus- orde. Den gezantsehapspost te Peking 'bekleedde bij .sedert 15 November 1895. Moge ham de aarde daarginds licht zijn. Het consulaire korps zal den verdienstelijken collega zeker in dankbare herinnering hou den en zijn vrienden zullen het beeld van den hartelijken, eerlijken en flinken Knobel, den selfmade man, in hun hart bewaren. De Drankwet. De vergunninghouders in Drente zullen een adres verzenden met verzoek den be- staanden toestand onbepaald te verlengen. Er zijn in Drente 774 vergunningen, waar van er volgens de nieuwe wet 228 zouden vervallen. Zaak-Hogerhnis. Naar sHet Volk" meldt, is door Eeltje Rïngia, die een brief eerst ongezegeld, maar den 20sten Juni op zegel aan den minister heeft gezonden, het volgende antwoord van 28 Juni ontvangen »De minister van justitie, Gezien het adres dd. 20 Juni 1900 van E. Eingia te Beetgum, waarbij deze verzoekt, dat hem raad zal worden gegeven, hoe te handelen, nu de gebroeders Hogerhuis die, hoewel naar zjjn oordeel onschuldig, gevan gen worden gehouden, geeft adressant te kennen, dat het dienen van raad aan parti culieren niet op den weg der regeering ligt en derhalve aan zijn verzoek geen gevolg kan worden gegeven." Hoogstwaarschijnlijk zal, nu een aanklacht tegen hem is ingediend, Eeltje Ringia eischen, dat aan deze aanklacht gevolg wordt gegeven. Mocht dat het geval zijn, dan is zijn voor nemen mr. Troelstra als raadsman en ver dediger te vragen. Bevordering Tan .Nijverheid. Aan den vooravond van de 123e algemeene vergadering van de Neder!. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Worrnerveer werd de oude instelling door haar jongste departementen een feestelijke ontvangst be reid. Nadat dan de afgevaardigden officieus waren ontvangen, evenals de directeuren en verschillende commissarissen, die reeds in den loop van den dag hadden vergaderd, door de feestcommissie in het gebouw van de nieuwe sociëteit, had in de tooneelzaal dier sociëteit de officieele ontvangst door het gemeentebe stuur van Worrnerveer plaats. Daarbij waren tal van dames tegenwoordig. De burgemeester jhr. mr. T. A. M. Humalda van Eysinga heette de afgevaardigden in hartelijke woorden welkom. Daarna sprak de heer J. A. Laan, voorzitter van het departement Zaanstreek en schetste de nijverheidsgeschiedenis dezer bloeiende en welvarende streek. De heer Conrad, voorzitter der Maatschappij, dankte beide sprekers. Daarna ving een schitterend waterfeest op de Zaan aan. Hedenmorgen 9 uur begon de algemeene vergadering. De Eerste Kamer heeft, zooals wij in een groot deel onzer oplaag van gisteren nog konden vermeiden, de Leerpiicntwet aan genomen. De -Commissie van Rapporteurs over de bij de Tweede Kamer aanhangige notariswei heeft bet voorloopig verslag vastgesteld. Heden houden do rapporteurs voor de nieuwe Ongevallenwet bun. eerste bijeen komst na bet afdoeüngsonderzoek. Do Com mistic van Voorbereiding der ge zondheids- en woningwetten zal Donderdag 12 Juli en volgende dagen vergadbren. De Vorst van Bentheim is Woensdagavond G uur aan het station Soestdijk aangekomen en heeft zich van daar naar het Koninklijk paleis begeven. De Vorstin van Bentheim, met de kinderen kwam om 8 uur aan het station Baain, alwaar zij werd ontvangen door de Koningin nen. De burgemeester van Baarn wasoplirt perron aanwezig. In vier rijtuigen begaf de Koninklijke familie met gevolg zich naar het lustslot, Koningin Wiihelmina met de twee Prinsesjes van Bentheim in één rijtuig, gevolgd door de Koningin-Moeder en de Vomin van Bentheim. Naar het ïDagblad" verneemt wordt er namens onze regeeriag onderhandeld over den aankoop van een schip eener stoomboot maatschappij te Nantes, dat ter versLerkïng van onze marine in Suriname zou moeten dienen. Dinsdag 17 dezer bieden de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Parijn en zijne gade den leden der Provinciale Staten van dit gewest een diner aan in het gebouw van het provinciaal bestuur. Van zeer goed ingelichte zijde uit de Kaap stad wordt gemeld dat de nBank of Africa', wier hoofdkantoor te Londen gevestigd is, de uitbetaling van gelden door Neder'andeis aan den consul-generaal te Kaapstad gezonden, afhankelijk maakt van de toestemming van den hoogen commissaris, waardoor belang rijke vertraging ontstaat in de ontvangst dier gelden. Belanghebbenden die gelden op deze wijze naar Zuid-Afiika overmaken zullen dus wel doen hieiop indachtig te zijn. Onder leiding van den beer J. Drost, wet houder te Rotterdam, werd gisteren te Am sterdam de consti tueerendc- vergadering ge houden, eener Ned. Mij. tot instandhouding der stamverwante belangen, in Zuid-Afrika (Ned. Emigratie-Mij.). Het ontwerp-statuten met prospectus werd' zonder debat goedge keurd, daarbij' werd aan liet te benoemen be stuur opgedragen de Kon. goedkeuring op de statuten' te verkrijgen en verder deze Mij. in Zuid-Afrika tot stand te brengen en te ont wikkelen, en werd het gemachtigd ,in do sta tui irc bepalingen noodig en nuttig gebleken wijzigingen te brengen. Benoemd worden tot commissarissen de heeren S. J. Vermaas, Leeuwarden; jhr. mr. F. Beelaerts van. Blokland, Den, Haag; mr. J. G. S. Bevers, Den HaagJ. Drost, Rotter dam Ch. Groll, Don Haag; mr. W. C. Th. van der Schalk, Amsterdam; mr. W. de Ridder, Den Haag; J. E. Schol ten, Den Haag, en mr. Th. van We! doren baron Ren- gers, te Oenkerktot directeur de lieer Ka- merlingh Onnes. Het Christelijk-Nationnal Boeren-Comité ziet zich tot zijn leedwezen verplicht mede te deelen, dat de uitzending van een predi kant uit Nederland naar Sint Helena, om onder de krijgsgevangen aldaar het Woord en de Sacramenten te bedienen en hun ver der tot huipe te zijn, geen voortgang kan hebben. Gelijk reeds vroeger werd medegedeeld had Ds. G. J. D. AaWers, van Elburg, zich tot onze groote blijdschap van heeler harte be reid verklaard naar Sint-Helena te gaan; de kerkeraad der Gereformeerde kerk van Elburg had Z.Eerw. reeds daartoe welwillend afge staan en Ds. Aalders had zijn afscheid reeds gepredikt. Alles was dus gereed, toen de lijding ons bereikte dat op uitnoodiging van de regeering der Zuid-Afrikaan«che Republiek een tweede predikant, Ds. Winter, naast Ds. Albertijn op Sint Helena zou optreden. Kort daarna ontving .ns comité een schrij ven van generaal Cronjé, die, ofschoon dit vernieuwd bewijs der broederlijke gene genheid van Hofland voor Zuid-Afiika op hoogen prijs stellend, ons toch ontried met vele kosten en moeite een derden predikant te zenden, aangezien uu genoegzaam in den dienst des Woords eri der Sacramenten kon worden voorzien. Na de ontvangst van dit nadiukkelijk advies kon het Comité niet anders doen dan, zeer tot zijn leedwezen, van de uitzending van ds. Aaiders afzien. Het Comité blijft zich bij voorduring met aandrang aanbevelen voor het ontvangen van gelden. De nood wordt steeds grooter. Straks zal er onnoemelijk veel noodig zijn. (nStand.") EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 5 Juli. {Vervolg.) Bjj de voortzetting der discussie over de Leerplichtwet komt de lieer RAHUSEN op tegen het argument ter bestrijding aange voerd, dat moreel deze wet verworpen is. Als deze Kamer zich dergelijk recht aan matigde van critiek op het votum der andere Kamer, dan zou zij een recht van revisie uitoefenen, onbekend in de wet, vaak onmo gelijk uit te oefenen. De heer SCHIMMELPEN MIN CK "VAN DER OYE is niet overtuigd geworden van de noodzakelijkheid van den op te leggen dwang. Hij is bevreesd voor inquisitoriaal onderzoek ten aanzien van het huisonderwijs, dat het gezag der ouders zal ljjden door de bepalin gen dezer wet. Ook tiet bij in 't verschaffen van voeding en kleeding maatregelen van socialistische strekking. De heer FRANSEN VAN DE PUTTE ontkent dat de regeering de wet moest in trekken. De Eerste Kamer heeft de wet te beoordeelen zooals zij daar ligt. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN begint met dank uit te spreken voor de welwillende woorden tot hem gericht, ook door politieke tegenstanders. De prealabele quaestie is door den heer Godin de Beaufort behandeld. Z. i. moet de Kamer niet enkel een wet beoordeelen naar haar inhoud, maar ook letten op de motieven die de stemmen be paald hebben. Hij dankt de heeren Rahusen en Van de Putte voor hun protest. Indien er bleek van omkooperg of ongehoorde pressie, dan zou de legeering kunnen handelen, maar gelukkig heeft zulk geval zich nooit voorgedaan en zal het zich ook hopen we niet voordoen. Maar te onderzoeken of afwezigen zouden geriemd hebben en hoe anderen zouden hebben ge riemd, dat gaat niet op. De minister komt op tegen de minder parlementaire uitdrukking van den heer Godin als zou de regeeriag maar gemeend hebben »hebben is hebben, en krijgen is de kunst". Geen andere drijfveer dan 's lands belang leidt deze regeeiing. Een ander bezwaar is gemaakt dat de wet in strijd zou zijn met de Grondwet. De minister ontkent dit ten stelligste. Ook riu zal de vrijheid van onder wijs bestaan blijven. Ten aanzien van de opvoedingsparagraaf, constateerde de minister dat de socialisten zouden lachen over het beweren dat daarin aan hun eischen is toegegeven. De Minister stond stil bij liet herhalings- onderwijs. De Minister verheugt zich dat het absolute schoolverzuim is verminderd, maar liet bestaat tocli nog. Er is alle kans dat 15,000 kinderen die thuis blijven, naar school zullen gaan. De heer Heldt sprak van 25,000 kinderen, maar al waie het slechts 5000, dan nog zou invoering van leerplicht gewettigd zijn. Het relatieve schoolveizuim, waarmede het aller treurigst is gesteld, maakt de wet evenzeer noodig, want de geheele onderwijswereld is 't met den minister er over eens dat dit rela tieve schoolverzuim vooral de kanker is voor het onderwijs. De Kamer nam daarop de wet op den leerplicht aan met 33 tegen 16 stemmen, die van de heeren Melvill van Lijnden, De Beaufort, v. d. Biesen, Cremer, Meikelbach, Sassen, Regout, Van Pallandt, Michïels van Ivessenich, v. d. Does de Willebois, Zinnicq Dergmann, Reekers, Schimmelpenninck van der Oye, Prinsen, 't Hooft en Van Areh van Wijck. Zitting van Vrijdag 6 Juli. 0Per Telegraaf.) B o t e r w e t. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot voorkoming vau bedrog in den. boteilian- del drong de heer DE JONG ex op aan dat de Regeering heb niet bij de thans genomen maatregelen zou laten, want hij vreesde dat door di't ontwerp de vervalschbitg, zijl dan 't ook niet met margarine, niet zou verdwijnen. Do heer VAN WELKEREN RENDERS waarschuwde de Regwring hiervoor ook en hij wenschte een ambtenaar die op de Lon- denisdie markt voortdurend toezicht uitoefen de. Ook de 'heer BERGSMA achtte de maat regelen, vooral met het oog op den export- handel, niet voldoende. Hij drong o. a. aan op 'inrichting van een zuivelproefstation. het geen de heer BULTMAN minder toejuichte. Do Regeeri ngscom m iss&r is, do heer SIC- KESZ, betoogde dat dit ontwerp slechts be oogt, het tegengaan van bedrog in den boter- handel, geen bo terver val sching, wat thuis be hoort in een. wet tegen vorvalsching van le vensmiddelen. Aanstelling van een ambte naar ter Liondensche markt zal ernstig over wogen worden. Inrichting van een zuivel- proefsta'tion ligt in de plannen d'er Regee riag, en overwogen zal worden of daaraan be- drijfccontrole kan verbonden worden. Zonder stemming werd de Botervtet goed- gekeuid. Met 43 tegen 3 stemmen word aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van do Hoo- ger Onderwijswet (oprichting van oen leer stoel in hot Zuid-Afyikaansch recht, regeling minorval, gelijkstelling van de diploma's van bijzondere gymnasia met openbare). Uitbreiding van dc bevoegdheid van die ge- commi teerden "bij de eindexamens zal over wogen worden. Goedgekeurd werden d'e overeenkomsten dm* Vredeecoferenti© omtrent den oorlog te land en. 'ter zee. Bij do behandeling van de suppl. Marine- begrootóng voor uitzending van 2 oorlogssche pen naar Z.-Afrika en 1 naar Cliina, doelde do MINISTER VAN MARINE mode dat de bestemming van de Holland is naar Noord-Ghina, tob het verleenen van bescher ming en bijstand aan de Noderlandsche on derdanen aldaar. De eerste bestemming van het schip was Shang-hai, waar do consul ern stig op heb zenden van het schip had aange drongen, Verder moot getracht worden de Nederlanctache kolonie te Pekiing te bescher men'I)e Holland heeft geen cxbrarian- dingsdivisie aan boord, niet anders dan' do gewone bemanning van 150 man. De bewape ning bestaat uit 2 kanonnen van 7.5 c.M. en 2 mortieren. Het schip, dat op dit oogenblik in Indiië gemist kan worden, is te Hongkong binnengeloopen tot herstelling van de stoom pijp en tob inrichting van de vuurhaarden voor Japansche kolen. De 'MINISTER VAN BUITENLAND- SCHE ZAKEN was het er geheel mede eens dat onze verhouding jegens China geheel an ders is dan die van de groote Al ogend heden. Met de meeste voorziehtighedd zal gehandeld worden en werkelijke medewerking zal niet verleend worden. De heer FRANSEN VAN' DiE PUTTE maande o. a. tot groote voorzichtigheid' aan, en 'betreurde 't dat indertijd geen groot schip naar da kust vau Nieuw-Guinea was gezon den, na het gebeurde mat de schepelingen van de Generaal Peil, waarop de MI NISTER VAN MARINE antwoordde dab de gonv.-genoraal van Ned.-Indië daartoe de noodzakeli jkheid niet inzag. Na eenig debat werd goedgekeurd het wetsontwerp tot nadere regeling van het ge bruik van spoorwegen, waarop uitsluitend m»t beperkte snelheid wordt vervoerd. Zonder stemming stond de Kamer toe het renteloos voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg van Hoogeveen naar Nieuw- Am sterdam. Het ontwerp tot toekenning van eon ren teloos voorschot voor aanleg van een stoom tramweg ZutfenHengelo, lokte debat uit, waarbijl de MINISTER VAN WATER STAAT, en do heeren! VAN WIJCK en VAN DER DOES het voorschot verdedigden tegenover den heer M ELVIL VAN LIJN DEN, waarna het wetsontwerp werd aange nomen met 24 tegen 21 stemmen. Zonder stemming werden daarop toege staan reutelooze voorschotten voor aanleg van tramwegen Zutfen-Prwischegrens, Wiju- jeterp-Ajssen, G oud a-Se hoon h ovenvoor den Westlandschen stoomtramweg, stoomtram Nijtaegen-Wamel. Nog werden eenige andere wetsontwerpen van geringen omvang, o. a. het ontoigenings- voorstel voor aanleg van een viseehershaven te Soheveningem, goedgekeurd. Do kermis. Juffrouw Trilbie en iiaar lotgevallen ba- liooren thuis in een Engelsch miiieu. Alles in deze klucht is zóó typisch Engel-eb dat veel van liet aardige verloten moet gaan bij overplanting op Nederiandschen bodem. Wjj kennen niet zulke majoors en kapiteins, zulke adiocaten, wij begrijpen niet den ernst van spupillen van het Hooggerechtshof" en voor ons is de ontknooping, steunde op de diepen eerbied voor eeu sgraaf", een beetje bar: een rechtszaak die opeens gestopt wordt omdat de schuldige een hoogen titel en rijk dom erft. En toch, er is gisteren in den Tuin door het weder niet talryke publiek genoten en er was warm applaus na elk bedrijf on ook by open doek. Wel een bewijs van de goede eigenschappen van »De lotgevallen van juf- fiouw Trilbie" als klucht en van het goede, losse spel, al vei trouwde deze en gene wel wat veel op den souffleur. In de eerste plaats dienen genoemd Henri Morriën met zijn rijzige postuut en zijn lange beenen als... juffrouw Trilbie, een zedig, beschaafd kostschoolmeisje dat er niettemin in slaagt op den inspecteur Tanner, van wien de heer Holkers een wat erg vulgair type had gemaakt, den begrijpelijken indruk te maken van een vrouwelijken Hercules. Morriën als kapitein Courtenay, alias juf frouw Trilbie, en mej. Wei twijn als zjjn geschaakte, maar naar de kostschool terug gehaalde vrouw Angela verdienen geprezen. Mej. Wei twijn was een allerliefst, koppig kostschoolmeisje. En dan mevr. MulderRoelofsen als »Phemietje" zooals Mleniiette Trilbie" haar noemde; een heerlijk sentimenteel bakvisehje met warm bloed. Uitnemend die jaloersche scène tusschen Angela en Euphemia 1 Mevr. de Jaeger vertolkte heel goed de twee kleine rollen van de vrouyv van dee majoor en het kostschoolmeisje Mathilde. Frits Bouwmeester was de majoorde heer Mulder de advocaat Ilibbertson, voogd van Angela, beiden los en opgewekt. Nog dient genoemd de heer De Jong die van den muziekonderwijzer Von Moser een korielijkeu ssmachtenden jongeling" had gemaakt. De entreactes, wat lang, werdenrtveder op- gevroolijkt door een istrijkie", ditmaal ver borgen voor 'toog. Geen imitatie van Bay- reuth, maar eenvoudig omdat de piano op 't tooneel noodig was. Onder de bezienswaardige tenten op de kermis mag zeker ook wel een afzonderlijke vermelding hut mwilde beestenspel" van »Le dompteur Camille." Heeft dit spel reeds in alle bladen van zich doen spreken door den aanval eener leeuwin op de dame, die mrt deze koningin der wouden werkt, de wijze waarop deze dieren onder den menschelijken wil zijn ge bracht is werkelijk zeer frappant en getuigt voor de energie en wilskracht van hen die ze dresseerden. Wij zagen de iepuwen en panters over hekken en door vlammende hoepels springen en mensch en dier in gezellige eensgezind heid op den grond liggen. Ware het niet dat nu en dan een kwaadaardig gebrul weer klonk, men zou denken met de zachtaardigste dieren te doen te hebben. Het slotnummer is »de toovermantel", een voorstelling te midden der leeuwen, die in het duister plaats heeft en waarbij een loo- verlantaarn grillig gekleurde lichten in de kooi en op den mantel der dame vveipt. De luide toejuichingen van liet publiek bewijzen dat de verschillende nummers, niet tegenstaande! de griezeligheid, de goedkeuring wegdraagt. Hedenmorgen 8 uur zijn weder eenige •stakende bootwerkers met een stoombootje naar hier gekomen om te tiachten de Schie- damsche wei klieden tot staken over te halen. Hun moeite is echter te vergeefs geweest want de menschen zijn hier big ven door- lossen. De stakers zyn daarop naar Rotter dam teruggekeerd. De toestand' van den 79 jarigen H. J. Bakker blijft nog steeds dezelfdenog immer verkeert hij in bewusteloozen staat. Gisterenmorgen botste een spoeiingsehouw met zulk een kracht tegen het in de Schie liggende schip Dankbaarheid dat de ijzeren plaat van den voorsteven werd inge drukt. *Tot agent van politie 3e klasse (nacht agent) is alhier benoemd J. Spruijt, gepen sioneerd O. I. militair. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juni ingelegd in de Rijkspostspaar bank f6538.16; terugbetaald f 5644.29. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2570, Opgave der brieven verzonden uit en. naar Vlaardingen over de 2e helft der maand Juni 1900, geadresseerd geweest aan onbe kenden, welke brieven op schriftelijke aan vrage door de afzenders of de geadresseerden aan het postkantoor te Vlaardingen of Rot terdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan: Vessels, Rotter dam Wouter Overduin, Schoren:ngon Hoograad, Scheveningen. O O Briefkaarten'A. J. Nijhuis, Rotterdam L. B. v. d. Horst, Rotterdam. Uit het buitenland terug: Stemberger- Kouwenberg, Sigmaringen. Den len October a.s. hebben bij het loods wezen in het 4e en 5e district de volgende mutaties plaats: dfe loodsschipper le ld. L. Vermaas, te Hellevoetsluis, gaat over van den kust dienst naar den dienst op het En- gelsche Kanaal en daartoe alhier gestatio neerd; de loodsschipper 2e ld. D. Verhagen wordt bevorderd tot id. Ie 3d. en overge plaatst van Hoek van Holland naar Helle- voeteluis; de zeeloods le 3d. H. Meuldijik te Hellevoetsluis, wordt loodsschipper 2e H. te Hoek van Holland. Op het stoomloodsvaar- tuig wordt als schipper geplaatst do loods schipper 2e 3d. J. Berkhout. *Gisteren probeerden werkbazen uit Rot terdam. alhier werklieden te werven"voor de booten te Rotterdam, hetgeen him evenwel niet gelukte. Slechts één persoon l'iet zich overhalen. Te Hoek van Holland en 's-Gra- venzando hadden zij meer succes, althans naar men verneemt zijn daar 80 man aange nomen, aan wie de belofte werd gedaan, dat zij na de staking als v.aste werklieden zouden worden aangesteld. Zij worden met do sleep boot Scheveningen he Hoek van Hol land gehaald en gebracht. Een 20-tal stakers waren, gisteren in deze gemeente om de werklieden ite verzoeken geen booten, voor Rotterdam 'bestemd, .alhier to lossen. Do sjouwerlui zullen aan dit ver zoek niet vokksen, omdat de stakers in 1896 hun belofte niet zijn nagekomen. Toen werd n.L beloofd, dat de werklieden alhier na de staiking in de Werkploegen te Rotterdam zou den worden opgenomen, hetgeen niet ds ge schied. Aan den schietwedstrijd, uitgeschreven door rKrugers Vrienden" te Rotterdam, ten bate der nagelaten betrekkingen van gesneu velde Boeren, nam ook deel de schietvereeni- ging Prins Hendrik" alnier. De volgende punten werden door de Maassluissche schut ters gemaakt O. Persoaeele wedstrijd buks. Hoogste aantal 100, laagste aantal 96 p. 2e J. P. de Klerk 99 p., 8e J. Luipen, 98 p., 13e P. Oversloot, 98 p., 14e J. F. Lamier L.Pz., 97 p. D. Personeele wedstrijd cylinder. Hoogste aantal 60, laagste aantal 58 p. 8e J. P. de Klerk, 59 p., 9e P. Oversloot, 59 p., 19e J. Doeleman, 58 p. E. Vrije baan buks. Hoogde aantal 99, laagste 96 p., 2e J. Lui pen, 98 p., He J. P. de Kieilc, 97 p. Jr. Vrije baan cylinder. Hoogste aantal 60 plaagste 58 p. 5e J. P. de Klerk, 59 p., 10e v, Trigt, 59 p., 14e J. Luipen, 58 p. G. Eere-wedstrijd buks. Hoogste aantal 90, laagste aantal 94 p., 1e J, P. de Klerk 96 p. II, Eere-wedstrijd cylinder. Hoogste aantal 57, laagste aantal 57 p,, 2e J. Doeleman 57 p. '*Hedeu werd alhier ter kaasmarkt, aange voerd 27 stapels kaas, wegende 11,431 K.G., prijs 27 tot 31£ cent. Handel gewoon. Door <le Robterdamsche rechtbank werden heden de volgende vonnissen gewezen G. Knoppers, 37 jaar, rijksveldwachter en opziener der jacht en visscherij' te Maassluis, wegens oplichting, tot 9 maanden gevange nisstraf. C. v. V., 26 jaar, schipper te Made en Drimmelen, wegens diefstal van zand te V] aa rd inger-Am baclit, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. J. H. W,, 53 jaar, smith,knecht te Schie dam, wegens diefstal! van eon ijzeren bint van, de firma Ingelse Co., "tot 1 maand gevange nisstraf. P. A. H., 29 jaar, veehouder te Schiedam, wegens mishandeling tot f 10 boete, subs. 5 dagen beohtenis. A. B., 52 jaar, zonder beroep, te Vlaardin gen, 'beklaagd van beloediging! vaal vrouw H. van Os, werd vrijgesproken. Door de gebrs. Laubuhr, leden der firma Bi üning en Mühren, is appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij zy zijn veroordeeld, elk tot gevangenisstraf van zes maanden, wegens valschlteid in facturen. Beroepen: te Marum, H. T. de Graaf, cand. te Groningente Rotterdam, J. Lam- merts van Bueren, te Bunnik en Vechten; te Melissant, W. Biesbaar, cand. te Utrecht; te Amerongen, J. C. Eykman, te Steenwijk te Koekange, W. Wagter, cand. Bedankt: voor Stadskanaal, door J. K. Sikkema, te Kornjum voor Zoutelande, door M. Woudstra, cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen: te Yeendam, F. G. Peter sen, te Oude-Pekela. Bedankt: voor 's-Gravemoer en Blok- zyl, door J. Bosch Jz., cand. te Zwolle. Hooger onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het eerste natuurkundig examen door de

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2