STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. 8"P ÖRTT Gemengd Nieuws. EB De toestand op het Havenhoofd is ook hedenmorgen weder ais de vorige dagen. Aan de steigers der Mnaskade lagen de stoom schepen Glassalt en Vala kolen te lossen in lichters, terwijl het s.s. Johanna dat hier een lading hout heeft gelost nu werd geladen met rijst, papier en aardappe len voor Engeland bestemd. De Johanna lag in den mond der haven, omgeven door een aantal "Wetilandscbe schuitjes. Heden middag zijn de G 1 a s s a 11 en de Johan na vertrokken. De hoofdenaars verdienen dezer dagen een goed stuk geld. Was 't altijd maar zoo. Voor het examen in boekhouden, gehouden vanwege de vèreemging van handelsbedien den ïMercurius" te Rotterdam is geslaagd de heer Christ. Hodes, alhier. Voor het apothekersbediende-examen is geslaagd onze stadgenoote mej. Jakoba Ris. De 74-jarige bootwerker C. Voogd, wonende aan de Hoofdstraat, had hedenmorgen het ongeluk om op het dek van het stoomschip Vala uit te glijden, waardoor hij een been brak. Hy is naar zyn wooing gedragen waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hat 9-jarig dochtertje van C. Ballijns, •wonende in de Zijlstraat, werd gisterenavond door een fietsrijder op den Vloardingschen djjk aangereden, tengevolge waarvan zij aan gelaat, schouder en hand ontveld en over het geheel pijnlijk was. Zy is naar huis ge gaan waar geneeskundige hulp werd inge roepen. De fietsrijder houdt zich op de hoogte van den toestand van het kind. Hedenmorgen werd aan de vischmarkt aangevoerd schol en tongde prijzen waren voor schol van f 0.20 tot f 1.40, tong van f0.40 tot f5.20, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 13 Juli, Notarismr. H. M. C. Poortman, Een ijzersmederij met bovenwoning met afzonderlijken opgang en erve, Lange Keik- straat nr. 13, ter grootte van 58 vierkante ellen, f3150. Een huis en erve, in een open gang, uit komende in het Broersveld nr. 176' achter bovenstaand perceel, ter grootte van 31 vier kante ellen, benevens een aandeel in voor melde gang, ter grootte van 31 vierk. ellen, f540. Een huis en erve en open jfiaats, in een gemeene gang aan de Oostzijde van liet Broersveld no. 158^, ter grootte van 33 vier kante ellen, f330. Een huis en erve met een gang daarnevens en een keuken en erve daarachter, aan de Westzijde van het Broersveld nr. 149, ter grootte van 79 vierkante ellen, f2100. Notaris: II. B. E Blaisse. Een huis, verdeeld in beneden- en boven woning met tuintje en daarachter gelegen huis met open grond, Lange Achterweg no. 38, groote 1 are 71 centiare, f1300. Een welingericht hu» met tuin, Oostsingel no. 416, groot 1 are Go centiare, f1400. Een welingericht huis met tuin, Emma- straat no. 7, groot 68 centiare, f1820. Notaris W. A. van Doi.der. Een winkel- en woonhuis, verdeeld in be neden- en bovenwoning, bergplaats, erve, open grond en gang, aan de Hoofdstraat no. 151, groot 156 centiare, f4650. Acht woningen en erven met open grond, nevens elkander, achter voorgaand perceel en door voormelde gaug uitkomende aan de Hoofdstraat nrs. 449-, 8, l0, u, 14, te zamen groot 300 centiaren, 1 f215, 2 f220, 3 f220, 4 f225, 5 f210, 6 f210, 7 f225, 8 f280. B. en W. leggen aan den Raad ter vast stelling over de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1899. De ontvangsten be droegen f 324,933.60s, de uitg. f 246 756 99s, zoodat er een batig saldo is van f 78,176.61. Mede bieden B. en W. den Raad ter vast stelling aan een ontwerp-besluit tot ver- hooging der begrooting van 4900 met een som van f50.000 voor tijdelijke opneming van kasgeld. Tot nu toe bepaalt het reglement voonfle openbare bewaarschool alhier o. m. dat er zullen zijn 1 helpster 1ste kl., 4 helpsters 2de kl. en 4 helpsters 3de hl. op jaarwedden resp. groot f 500 (verhoogd tot f550), f400 (met jaarlij ksche verhooging van 120 tot f200) en f30 (met jaarlyksche verhooging van f40 tot f100). Daar deze regeling in de praktijk niet op te volgen is, stellen B. en W. op uitnoodiging der schoolcommissie, een wijziging in het reglement voor in dien zin dat B. en W. voortaan, in overleg met die commissie, het aantal helpsters bepalen, dat de verdeeling der helpsters vervalle en de minimum-jaar wedde worde vethoogd van f50 tot f200. Het wordt dan aldus: Art. 8Benoeming, schorsing of ontslag van het hulppersoneel geschiedt door B. en W. op voordracht van de plaatselijke school commissie Art. 9Het hulppersoneel bestaat uit een onderwijzeres, aangewezen tot vervanging 200 noodig van de hoofdonderwijzeres en een aantal helpsters, door B. en W. in overleg met de plaatselijke schoolcommissie te bepa len in geljjke verhouding tot het aantal klassen. Art. 40. De jaarwedde van de onderwijze res is f 550, die van de helpsters f50 tot f200. Het bedrag van de jaarwedde van een helpster wordt bepaald door Burg. ea Weth. in overieg met de plaatselijke schoolcommissie. Benoemd op een jaarwedde beneden het maximum, zal de jaarwedde, binnen de grens van het maximum, jaarlijks m»t f 25 wor den verhoogd, tenzij B. en W. in overleg met de schoolcommissie oordeelen, dat om persoonlijke redenen, de verhooging niet behoort toegekend. Art. 41 vervalt. Art. 12. De instructie voor de hoofdon derwijzeres wordt vastgesteld door den raad, die voor het hulppersoneel door B. en W. in overleg met de schoolcommissie. 'Door de sleepbooten Havik en Harri werd gisterenmiddag 3 uur het gezonken loggerschip Susanna de haven alhier bin nengebracht en bij den scheepmaker Figee op stelling ge-zet. 'Voor het examen Duitsch (Handelscor respondentie) van ïMercurius" is geslaagd de lieer N. J. van Heijst, alhier. Men seint ons De meerderheid der commissie uit de Siaten adviseert tot afwijzing der subsidie aanvrage ten behoeve van het onderhoud der haven alhier. Eén lid wenscht de subsidie wel te verkenen. 'Heden wordt verwacht het s.s. C e 1 a e n o met ijzererts van Bilbao naar Rotterdam. Wegens zijn diepgang kan dit stoomschip niet buiten liet vaarwater op de reede alhier ankeren, doch zal doorstoomen naar Vlaar- dingen om aan de boeien aldaar gemeerd en door Maassluissche werklieden te worden gelost. De schoener Ariadne is heden naar zee vertrokken. De weikzaamheden op het s.s. Joseph ino worden voortgezet. 'Heden werd alhier ter kaasmarkt aan gevoerd 20 stapels kaas, wegende 8708 KG., prjjs 2832 cent. Handel vlug. De «Nederlamlsche Jour: alisten-kring", zal op het Internationaal Perscongres te Parijs worden vertegenwoordigd door de hh. dr. A. Kuypers (lid van het comité de Direction du Bureau central)M. E. Belinfante (Den Haag)Charles Boissevai'n (Amsterdam) Jacq Deen (Amsterdam)H. Louis Israels (Parjjs)Th. A. Koolman (Amsterdam)M. Van Rnalte (Den Haag); S. Vas Dias (Den Haag)H. P. M. Verlinden (Bergen-en-Zoom) D. Van Waalwijk (Amsterdam) en J. E. Van der Wielen (Den Haag). Bij de firma I. Wedding zal tegen Sep tember een nieuwe roman van Jan Holland verschijnen, getiteld «De geschiedenis van Adam Altnens". Deze roman zal bevatten de herinneringen van den bekenden schrijver uit het midden dezer eeuw. Een schuttersguaeatie. De schuttersraad te Amsterdam heeft gisteravond uitspraak gedaan in het geding van den schutter Jan Kalf tegen zijn kapitein Maarschalk dien hij voor diens handelingen op het exercitie-veld in staat van beschuldiging gesteld had zijne bevoegdheid te overtreden. Het requisitoir en de conclusie van den auditeur-militair mr, H. "Verkouteren, leidende tot vrijspraak meldden wij heden voor 8 dagen. Bij deze conclusie heeft de Raad zich vol komen aangesloten. En ofschoon de zitting niet in het openbaar is gehoudeD, heeft de Raad zijn uitvoerig vonnis aan de dagbladen toegezonden met het requisitoir, opdat het publiek volkomen bevoegd kan zijn een oor deel uit te spreken. Dat vonnis wijst er opdat de gedaagde hit hetn ten laste gelegde ontkent, en er dus onderzocht moet worden in hoeverre de oefeningen langer dan 2 uur hebben geduurd, waarin echter het aantreden en appèl houden nief is begrppen dat de regiments comman dant volkomen bevoegd is, de schutters op de loopplaatsen te doen aantreden, en na de oefeningen van 2 volle uren weder naar die loopplaatsen te laten terugmareheeren om daar nog eens appèl te laten houden, om dan eerst de schutters af te danken Dat liet vroeger en later altjjd zoo is toegegaan. Dat het door de verklaringen van getuigen voldoende vaststaat, dat het eigenlijk appèl staan om 5 min. voor half 6 is begonnen; dat de schutters toen eerst zooals ge woonlijk zeer langzaam het oefenings-terrein kwamen oploopeu; dat er met aantreden en appèl houden nog ongeveer 10 min. zijn verloopen; Dat getuige Kalf zelf verklaard heeft niet te weten hoe laat het appèl houden begonnen is in zijne klasse enz. enz. Dat ook als het appèl houden tot de eigen lijke oefeningen wordt gerekend, de oefening niet langer geduurd heeft dan 2 uren, daar er steeds eene speelruimte van enkele minu ten zijn moet, vooral voor de klassen, welke afgezonderd van het gros der compagnie oefe nen en dus eerst afgedankt kunnen worden als net gros afgedankt is, dat het dan vol strekt niet bewezen is, wat aan gedaagde ten laste is gelegd, maar juist het tegenoverge stelde is gebleken. Recht doendespreekt den gedaagde vrij van hetgeen hem ten laste is gelegd, met bepaling dat de kosten in dezen door de Ge meente zullen worden gedragen. R. K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (Allerli. Hart van Jezus) pater J. G. van der Veer. Hooger onderwijs. De staatscommissie te Amsterdam heeft gisteren aan het einde van hare tweede zitting, aan de candidaten der tweede groep het diploma van apotheker kunnen uitreiken. Hunne namen zijn P. A, Adama van Schel- tema jr., geb. te AmsterdamTh. J. D. Ha- ringx, geb. te VenlooA. N. J. M. de Jongh, geb. te Amsterdammejufir. J. B. Massee, geb. te GoesC. N. Veniet, geb. te Zaandam L. Warmoltz, geb. te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Rechtsweten schap op proefschrift «De ontwerpen betref lende het straffen en de strafrechtspleging van jeugdige personen", de heer B C. de Jonge, geb. te Den Haag, en tot idem op proefschrift «Slavery as an industrial sy stem. Ethnologial researches", de heer H. J. Nieboer, geb. te Heogeloo (O.). De Nederlandscho competities. Voor de 4ste klasse krijgt «Rood en Wit", te Haarlem, «Volharding" uit Amsterdam op bezoek en trekt «Ajax" van Leiden Zondag naar Utrecht, om daar «Hercules" aan te vallen. Voor de 2de klasse zou de 's-Graven- haagsche «C. C. 11" in Amsterdam tegen »A. C. C. II" spelenhet terrein achter het rijks-museum is evenwel voor athletische sport in beslag genomen, vandaar dat deze match nu te "s-Gravenhage gespeeld zal worden. Voor de Rotierdamsche competitie moet liet Rotterdamseh gecombineerd elftal tegen «Hennes" iu Schiedam «pelen. (»N. R. Ct.) liet bestuur van den Ned. Cricket Bond doet stappen tot liet bijeenbrengen van een elftal, om deel te nemen aan da internatio nale Farijsche tentoonstellingswedstrijden op 14 en 12 Aug. a. s. De kegelvereeniging de Krans te Nijmegen beeft een nationalen kegelwedstrijd uitgeschre ven, ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan, te houden op zes nieuw aan te leg gen banen in de groote zaal van de sociëteit De Veieeniging en wel op 11, '12, 13 en 14 Augustu-'. De staking te Botterdam. Do „N. It. Ct." heeft verschild ende r ceders en cargadoors verzocht hun standpunt uit een to zdtltem. Aan het getrouw relaas dat het blad van deze interviews geeft, is 'het vol gende ontleend ,;De roeders en. cargadoors, die zich veree- nigd hebben onder leiding van den voorzit ter, den hoer Jan Visser Ja ca., zijn eendrach tig tot Met besluit gekomen, dait er van ver- dor toegaven in geen enkel opzicht sprake zal en kan zijn. Zij zijn, na ernstig beraad en veelvuldag conferearen, tot de conclusie geko men. dat met wat is t oegestaan, de grens der concessies is bereikt. Zij vatten nu den strijd aldus op: het gaat er om wie in de Rotterdaimsdhe havens rogeeren zullen, de readers en cargadbors of de bootwerkers, en zij zijn van meening, dat zij Ihet heft in handen moeten houden. Wordt thans wederom toegegeven, dan komen da Rottendamedhe havens absoluut in de macht van die sjouwerlieden, want dan moeten zij tot de overtuiging komen dat de werkgevers wak staan, en dat de werklieden. hen elk oogenblik zullen kunnen dwingen, do zaken 'te ragden alleen naar de wemsdhen der orbed- ders, door eenvoudig telkens te staken. Daar om willen do hoeren thans hun overmacht onverbiddelijk toonenzij willen er liever de zaken bij neerleggen, dan zidh stellen onder de heerschappij der arbeiders, en dus zullen zij wachten, „De ed«ehen worden als zeer wilMoeurig be>- sdiouwd, en het eenig beginsel meent men clat daarbij voorstaat, is het nog hiopger opdrijven vani de konen, En die Iconen zijn 3uer reeds hiooger dan elders. Een bootwerker verdient te Rotterdam gemiddeld veefl. meer dan een werkman die een vak verstaalt, veel meer zelfs dan onderwijzers en menig kan toorbediende. En voor dït loon geven zij hun werk, dat, zij het ook zwaar, geen andere hoedanigheid eisdht dan lichaamskracht. „De meeste werkgevers zijn er dan ook ver zekerd van, dWt het meerendeel van de boot werkers niet ontevreden is over hun. toe stand, dat zij in opwinding door de .woorden van d!e leiders en uit vrees voor elkander tot Staking zijn gekomen, en daarin nu volhar den, al zou bij geheime stemming ook blij ken, dalt zeker 80 hunner thans gaarne on middellijk weer aan den gang zou gaan. Dit blijkt o- a. uiit tal van brieven, die sommige Werkgevers dagelijks ontvangen van hun sta kende vasto werklieden. „Voorts leggen de heeren zeer den nadruk op hetgeen zij reeds hebben toegestaan, waar tegenover do Federatie geen duimbreed is ge weken van haar eischen." De verschillende eisdlien worden dan be sproken en door de werkgevers weerlegd. Dan voilgt „Eindelijk de eiisch, dat alle uitgesloten Werklieden weer door hun werkgevers zullen worden aangenomenBenige ftmma's zijn on genegen hierin toe te stemmen, maar andere wijteen er op, dat deze easoh eigenlijk niets boteekenb. Er is werk genoeg in Rotterdam, en de bootwerkers die bij de eene firma wor den uitgesloten, worden dus van zelf bij de andere weer aangenomen, als zij bekwaam zijn. „Maar wel is een van de vele gevolgen de zer staking, dait de talrijke werklieden van buiten!, bij deze gelegenheid aangenomen, voorzeker zullen worden gehandhaafd, waar door alle werkstakers schade zuilen lijden. Want waar meer werklieden voor een zekere hoeveelheid werk Worden aangewezen, verdie nen zij,, die dab vroeger te zamen deden, elk iets minder. De Hadht, diait de Westlanders, die het bestuur der Federatie in de gelegen heid had willen stollen bun vrachten te la den, thans deze concessie beantwoorden door in grootten getale hierheen te komen en ook ander btoöbwerik' aan te nemen, Wordt weer legd door de verklaring, dat de Westlanders wel degelijk hun fruit laden, en dait de 's-Graveuzanders, die op andere dan fruit- booten werken, zicih.' reeds vroeger hadden aangemeld. „Vreemd volk aannemen achten sommigen noodzakelijk, nieit alleen oandat daardoor de stakers zullen worden geprikkeld om weer te gaan werken, maar ook om eenige opruiming te bren'gen in de ophooping van goederen. Zoo ligt hier thans voor de firma Müller al leen voor meer dan een half millioen aan erts te wadh'ten. Evenwel worden vele booten naar elders gedirigeerd- „Een enkele reeder vindt, werkstaken een rechtmatig verweermiddel van de arbeiders, dodh alleen in uiterste gevallen. En die be treft het thans niet. Geeft men bij stalking steeds boe, dan vragen de bootwerkers weldra de sleutels der brandkasten. En in de wet op de Kjaaners van Arbeid wordt todh ook gezegd, dat partijen hun best moeten doen om heb wenk voortgang te laten hebben. „Ten slotte zij geconstateerd, dat bij de reeders en cargadoors van eenig verder toe geven geen sprake meer is. Zij zullen hun vrijheid in het beheer hunner zaken tob het uiterste verdedigen en zich niet 6tellen onder hot bestuur van de Federatie." Eindelijk wordt nog het woord gegeven aan do HollandAmerika-lijn, die door de uitsluiting barer onwillige arbeiders de sta king deed uitbreken. Ook zij bestrijdt de grieven der arbeiders en stelt daartegenover de hare1, met name deze dat de solidariteit der arbeiders óók dient om den werkgever te dwingen arbeiders te houden die zich misdra gen of niet voor hun werk deugen. De maat schappij klaagt over intimidatie der arbei ders die wildon werken. Toch zijn er nu 125 aan den arbeid, waarvan 46 van buiten de Stad. De mannon', die de Maatschappij in deze moeilijke dagen hebben geholpen, laat ziji niet weer loe. Zijl komen boven op de ranglijst. Dodh de Maatschappij kan veel bootwerkers gébruiken, en zoo zal zij waarschijnlijk nog niet ongenegen zijn de oude werklieden, die zich opnieuw mochten aanmelden, weer op de lijst te zetten, dodh dan in elk geval onder de thans werkende ploegen, en bovendien met onverbiddelijke uitsluiting van wie daar toe door wangedrag vóór de staking, aanlei ding gegeven hebben. Met het in staMngsbijd gebeurde denkt de directie dus verder geen rekening te houden. «Bid en "Werk", afd. van Patrimonium, heeft, gehoord een uitgebreid rapport van een commissie van onderzoek, een motie aangenomen, waarin de afd. verklaart «dat bij gemis aan eenig arbeid-contracl en tengevolge het heerschen der revolutionaire vrijheid, waardoor elk werkgever het recht heeft zijne arbeiders om hem geldende rede nen op staanden voet te ontslaan, den arbei der werkstaking is geoorloofd, zoodra elk ander middel ter vefbetering aangewend, gefaald heeft; erkent, dat de oorzaken, die tot de huidige werkstaking aanleiding gege ven hebben, zeer gegrond zijn, ais men weet dat de eischen der bootwerkers, eenige zekere waarborg voor de hun eenmaal verkregen rechten, beperking van den zwaren arbeids dag tot 12 uur, geleidelijke afschaffing van nacht- en zondagsarbeid, voor hen langs ge wonen weg niet verkrijgbaar, en geeft mits dien bij dezen hare leden de volle vrijheid van handelen voor zooverre hun beginsel, getoetst aan den woorde Gods, dit gedoogt." Ook in den Gemeenteraad hoorde men een echo van de werkstakingen, bij het verzoek om bekrachtiging van het verbod tot samen scholingen. Oppositie werd niet gevoerd, maar de heer Ebeling maakte de opmerking dat het wen- sehelijk is dat, indien men een dergelijk ver bod uitvaardigt, men het ook dient te hand haven en dit geschiedt nu allerminst. De burgemeester wenschte thans niet in te breede discussie te treden, doch antwoord de, dat zooveel mogelijk moet gezorgd wor den dat de verbittering niet vermeerdert, en dat zou gebeuren als men in de binnenstad begon om een aantal personen, die niets kwaads in den zin hebben uit elkander te jagen. Iets anders is het, indien de kenne lijke bedoeling bestaat om de openbare orde te verstoren, doch dan zal zeer zeker met kracht worden opgetreden. Den heer De Klei k, die aan dit onderwerp de vraag wenschte vast te knoopen, of de cargadoors in de toekomst dergelijke botsingen niet konden vermijden, weid het woord ont nomen, omdat een dergelijke vraag, die eritiek bedoelt op een der strijdende pai tijen, niet in den Raad thuisbehoort. Mede door de werkstaking geïnfluenceerd werd de behandeling van het bekende voor stel tol uitbreiding der politie, die zonder noemenswaardige discussie werdgoedgekeutd. De avond is zeer ka'm voorbijgegaan. De stakers bleven thuis of wandelden door de stad. Io de Boompjes of op Feijenoord wa ren zij niet te zien. In de vergadering van sleepers werd me degedeeld dat verscheidene groote patroons de nieuwe eischen ingewilligd hebben, zoodat heden het werk hervat zal worden. Een ge deelte der stakende sleepers wenschte aan gesloten te blijven bij de Federatie. Gisteravond arriveerden aan het Centraal station 25 werklieden uit Groningen. Zij werden met rijtuigen naar de Wilhelmina- kade gebracht. Ongeveer een 60-tal vaste ertswerkers van de firma ïïm. H. Müller Co. hebben gis teravond gehoor gegeven aan den oproep om te komen in de loods van die firma aan de Katendrechtsche haven. Na eenige onderlinge besprekingen gaven zij te kennen het werk niet te kunnen hervatten, behalve een, die verklaarde aan het werk te zullen gaan met de 5 vaste eriswerkers der firma, die dit reeds voor een paar dagen deden. Aan hen, die zeiden het werk niet te kunnen hervatten, en daaronder behoort ook de voorzitter van de bootwerkersvereeniging Kardinaal Manning, afdeeling van den R. K. Volksbond, werd toen gezegd dat z(j allen uit den dienst der firma Wm. H. Müller Co. zijn ontslagen. De firma Hudig en Pieters heeft haar vaste werklieden, die gestaakt hebben, bij aangeteekende brieven bekend gemaakt, dat zij ben voor f 100 heeft beboet, af te houden van spaarpenningen, die de firma beheert. Na de vorige staking waren deze werk lieden weder aangenomen, onder voorwaarde dat zjj een contract teekenden, waarin onder meer de bepaling voorkomt, dat zij bij ont- -dagnpi.ien, zonder den bepaalden tijd vooruit te hebben opgezegd, f 400 verbeuren. De firma heeft al haar stakende wei klieden ontslagen. Eenige wegers zijn gistermiddag aan het weik gegaan op de Baitimoreboot in de Spoorhaven. De «National Sailors', Firemen's and Fis- hermen's Union of Great Britain and Ireland" verspreidt een strooibiljet, waarin zij zich richt tot «sailoirs and firemen, employed on Bi itish ships" en hen aanspoort te weigeren iels te doen, wat zou kunnen meewerken tot de nederlaag der stakende Rotterdamsche bootwerkers. De maritieme macht te Rotterdam bestaat voor het oogenblik uit de pantserschepen Everts en, komm. kap. t. z. J. C. Jeekel, tevens dirisie-kommandant, en Kor tenaer, komrn. kap. t. z. Snethlage; voorts uit de kanonneerbooten Havik en Du fa en de stoomsloepen 54, 55, 61, 67 en 70. Eenige torpedobooten worden verwacht voor de sur veillance op de rivier van hier tot Hoek van Holland. Het leger is vertegenwoordigd door 436 man infanterie met 16 officieren onder bevel van den majoor Vetter en 145 man cavalerie met 6 officieren onder bevel van den rit meester Mathon. Ongeveer 300 mariniers versterken bovendien het garnizoen. Men schrijft ons uit Rotterdam: 'Velen hebben zich reeds afgevraagd hoe door de Rotterdamsche schutterij de door den burgemeester genomen maatregel, om met voorbijgang van de schutterij direct de hulp der militaire macht in te toepen werd opge vat. Daaromtrent kunnen wij mededeelen dat werkelijk eenige officieren der d.d. schutterij zich zeer gegriefd achten dat deze niet is opgeroepen om hare diensten te verleenen en in ItUre plaats de hulp der militaire macht is ingeroepen. Bovendien achten zich enkele officieren voor hun persoon beleedigd, nu zij gewoonweg genegeerd worden. Zoo ook kapitein Alex N. O. S. van Buren, die de compagnies-comman danten der 4 bataljons tot eene vergadering in het Poolseh Koffiehuis bijeenriep waar het meerendeel tegenwoordig was en eenige offi cieren het eene wijze daad van het stads bestuur achtten de Rotierdamsche schutterij niet op te roepen ten einde politiedienst te doen tegenover medeburgers. Besloten werd intusschen in overeenstem ming met de hoofdofficieren van het regiment schutterij een adres te richten tot den Bur gemeester waarin de motieven gevraagd worden waarom de schutterij gepasseerd werd in deze. Van het antwoord van den burgemeester zuilen de officieren het doen afhangen welke gedragslijn zij hebben te volgen. Intusschen verdient vermelding dat de bur gerij bet over het algemeen volkomen eens is met het gemeentebestuur dat de schutterij niet werd opgeroepen, daar z(j niet in staat wordt geacht de zware diensten te presteeren die thans vau de militairen gevorderd wor den. Naar verluidt hadden zoowel de garni- zoenskommandant als de hoofdcommissaris van politie geadviseerd de schutterij niet op te roepen. De garnizoens-eommandaut heeft intusschen de patronen op de schietbaan der schutterij met het oog op alle mogelijke gebeurtenissen, doen overbrengen naar de Mariniers-kazerne. 1 *Te Uien uur hedenmorgen wfend een mee ting gehouden, door 2000 bootwerkers bijge woond. Ooi'kaas deelde mede dat ook de erts- werkers in Amsterdam gestaakt hebben en hoopte dat geen ander© categorie het voor beeld der sleepers zou volgen. "Wil men het eind© dter stalking bespoedigen, dan zullen do patroons moeten onderhandelen. Reinsdanp wees op het verhand tussdhen deze stalking en de gjrodte arbeidersbeweging over de geheele wereld. "Weatrai wees erop dat van werkgevers geen toegeven te verwachten is. Zij. vragen zich alleen afhoe blijven wij baas- Ook entiseer- de hij, de speech van den heer Ebeling in den Raad. De voorzitter deelde mede dat als het lang duurt, ook in Engeland booten niet meer ge lost worden. Verbeek spoorde tot volhouden aam. Schipper Tans noemde het een dwaasheid cCait mem de leiders raddraaiers noemde, waar rij juist het rad laiten stilstaan. t Muiter wiaJarsdhuwd© dat als de patroons met enkelen wilden onderhandelen, men ze naar het Centraal' Bureaiu moest verwijzen. Uittenbroek van «Patrimonium" gaf een toelichting op de conclusie door «Patrimo nium" genomen. Hij verheugde zich dat de federatie gevormd was daar zich nu alle organisaties van welke richting ook kunnen aansluiten. Hij spoorde aan geen geweld te gebruiken en ook zij die werken willen, niet te belemmeren. Ooikaas zeide dat dit laatste niet gedaan wordt. Hud wordt alleen de stand der zaken onder de oogen gebracht en dan keeren zjj uit zichzelf terug. De sleepersknechts hebben woord! gehou den, het overgroot® deel hunnen hebben het werk hervat en was heden heb druikikfe wagen- verkeer een groote afwisseling bij' de vorige dagen. Zooals te verwachten was, was er volop vracht voor alks sleepers, voornamelijk goe deren die opgestapeld lagen op d'e kaaimu ren, dm pakhuizen en goederenloodsen, te Feijenoord en aan de spoorwegstations. Voor de veiligheid der sleepers werden uit gebreide maatregelen getroffen, em waren, langs alle druikike verkeerswegen sdhiiHwach- ten geplaatst. De hervatting der sleaperswerkzaimheden

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2