Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kapelmeesler Se Heer BART VERBALLEN, VLAARDINGEN. G e m e e n t e r a a d. MAASSLUIS. Ingezonden Mededeclingen. Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. I sD rechten .en. accijnzen bij !het Depart, van Fi nanciën, aangewezen tot gedelegeerde van de Nederlandsdhe Regeering bij het in Juli en Augustus 1900 te Parijs te houden Congres international pour la Régl ©mentation doua- nière. Dij Kon. besluit is aan mr. K. Banga op rijn daartoe gedaan verzoek met 15 Septem ber eervol ontslag verleend als kantonrech ter te HDSverauim, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem. in rechter lijke betrekkingen den lande bewezen. Bij Kon. besluit is met 15 Juli aan mr. W. J. Sncxuak Hurgronje, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in hot axrond. 's-C rave nil ago. Bij Kon. besluit is do mot verlof Kier to lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indiö H. M. baron Col lot dTSseury ter zak© van lichaamsgebreken met 1 Aug. eervol uit den militairen dienst ont slagen mat toekenning van pensioen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering von de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam op 13 Juli 1900, ten Raadhuïze, des n.m. ten 2 ure. Voorzitter Mr. W. II. Jansen. Tegenwoordig zijn de heeren J. H. Hout man, D. F. W. Prins, P. C. v. d. Pant, M. L. Honnerlage Grete, Herm. Jansen en P. M. J. A, Lagerwey, die het secretariaat waar neemt. Afwezig de heer G. C. Beukerser bestaat eene vacature. Ingekomen zijn de volgende stukken Van B. en W. van Schiedam bericht dat de heer B. A. J. Wittkampf tol lid der Kamer is gekozen. Geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer B. A. J. Wittkampf. De voorzitter benoemt een commissie be staande uit de heeren J. H. Houtman en M. L. Honnerlage Grete tot het nazien der geloofsbrieven. Op advies dezer commissie besluit de Kamer met algemeene stemmen tot toelating van den heer B. A. J. Wittkampf tot lid, waarvan kennis zal worden gegeven zoowel aan het gemeentebestuur als aan den benoemde. Van den heer P. van Groningen bericht dat de benoeming tot secretaris der Kamer door hem wordt aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders van Schiedam de rekening der Kamer over 1899 voorzien van het bewijs van goedkeuring door den Raad der gemeente. Van da Kamers van Koophandel en Fa brieken te Nijmegen, Dockura, Enschedé, Hoorn, Venlo, Waalwijk, Zwolle en Opster- land de jaarverslagen over 1889. Van de Minister van Buitenlundsche Zaken consulaire verslagen en berichten nos. 26 en 27. Van het Twentsch kolensyndicaat adres aan Z.EX., den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met verzoek eene beslissing te nemen ten aanzien althans der oudste aanvragen door Nederlanders gedaan tot exploitatie der steenkolenbedding in Lim burg, vooral wegens de schaarschte van steenkolen en de tegenwoordige hooge prijzen. De Kamer zal dit adres ondersteunen over eenkomstig het verzoek van adressante. Van B. en "W. van Schiedam verzoek om advies in zake het adres van den Branders- bond alhier betreffende het van gemeentewege invoeren eener controle op de echtheid van Schiedamsche moutwijn of jenever. Het advies wordt door de Kamer vastge steld en zal aan het gemeentebestuur wor den toegezonden. Ingevolge opdracht doet de waarn. secre taris voorlezing van een concept-adres aan de Tweede Kamer in zake het ontwerp ter herziening der wet houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling vaa openbare dronkenschap welk concept werd goedgekeurd met alge meene stemmen en zal hetzelve worden ge zonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal en aan de afgevaardigden een afdruk. De Voorzitter verzoekt de commissie be last met het vast stellen van een request aan den Minister van Financiën in zake melasse-spiritus hetzelve voor te dragen aan het oordeel onzer Kamer te onderwerpen. Na breedvoerige discussie wordt hetzelve onveranderd goedgekeurd en zal op voorstel van den voorzitter in bijzonder audiëntie worden aangevraagd om het request met de memorie van toelichting aan den Minister ter hand te stellen, hetwelk zal geschieden door den Voorzitter met twee leden. Niets verder aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Hoogere Burgerschool. De uitslag der toelatings-examens is: Toegelaten zijn tot de le klasseW. Adriani, F. Backer, D. Beyerinck, G. Bijloo, R. A. Verploegh Chassé, A. Gabel, G. Goslinga, J. J. Hoogendrjk, J. de Jong, E. Jurgens, C. Kleyn, G. Kornaat, J. M. Koog, N. L. Lou- rens, A. van Marie, C. H, C. de Meester, A. Noordijk, F. Odé, E. C. Poortman, J. C. van Rhyn, J. Ris, A. de Ronde, J. P. Sanders, D. Steenhuis, J. H. Tuijl, A. W. Vaandrager, E. van der Vlies, F. Voogd, L, E. de Vos, C. Yreede, J. Witkamp en voorwaardelijk J. P. FJohil, B, C. Hacquebord, C. Ledeboer afgewezen 4. Tot de 2e klasseJ. G. Jurgens, G. L. Horn, J. Riedijk, L. G. Stokvisvoorwaardelijk G. H. van Drielafgewezen 3. Tot de 3e klasse G. van Loon voorwaar delijk G. Jelgersma, afgewezen 3, Tot de 4e klasse J. E. Jurgens, D. E. Lou rens voorwaardelijk Sternerafgewezen 3. Tot de 5e klasse: geen; afgewezen i. Heden is de laatste der booten die hier gelost hebben, vertrokken, zoodat voor een oogenblik weder de geheele kaderuimte be schikbaar 13. Lang zal dit echter niet zijn, want naar wg vernemen hebben reeds weder H sche pen ligplaats aangevraagd om hier te lossen, waaronder 4 ertsbooten. Uit ons verstrekte inlichting blijkt dat op een kolenboot zooals die nu in de laatste dagen hier gelost hebben, 35 h 40 menschen werken die op eene boot f 9.50 ongeveer verdienen, terwijl het werk is verricht in een paar dagen. Ertsbooten leveren echter meer op. Men ziet dus dat elke boot een niet onbelangrijke winst voor hier afwerpt. De eerste der verwachte ertsbooten, de Freia is heden hier aangekomen en ligt aan de boeien gemeerd. De anderen worden van avond en morgen gedeeltelijk, de rest de eerste dagen der volgende week verwacht. Hedenavond zal weder getracht worden de gist per wagen naar de Harwich boot te Rotterdam te brengen. De heer Pieters, cargadoor, zal voor een gewapend geleide zorgen. Gistermorgen is pater Van Hasselt, kapelaan der II. Rozenkranskelk, aan den Singel, naar Nijmegen, zijn nieuwe standplaats, ver trokken. Hedenmiddag zou het kiridermei«j« van den heer v. d. Z wonende aan de Oostsingel, met de kinderwagen en twee kinderen uit rijden gaan, en verliet daarvoor de wouing door het tuintje daarachter. Ongelukkiger wijze reed zy daarbij de daar liggende moddersloot in en geraakte daar zelf mede in. De moeder, die het ongeval zag, sprong onmiddellijk te water en redde haar beide kinderen en het dienstmeisje, terwyl later ook de wagen weer op het droge is gebracht. Gelukkig schynen geen der vier personen van dit onvrijwillig moddeibad eenig nadee- lig gevolg te hebben gehad. De bootwerker C. van der Waal, wonende aan do Hoofdstraat, kreeg hedenmorgen, bij het lossen van de V a. 1 a een stuk steenkool op den rechterarm, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel zoo pijWijk was, dat hij het werk moest neerleggen. Hedenmorgen viel M. Rijfcse van een slee- persrwagen, en zooals hij meende, werd hij ook door dien wagen aangereden. Nadat hij naar huis gebracht was, werd geneeskundi ge hulp ingeroepen, maar de ddkiter kon nog geen gevolgen van ove-rrijjdea of aanrijden constateeren- Correnpondeofle. Een werkman. Indien U ons Uw naam opgeeft, zullen wij Uw stukje plaatsen. Muziekkorps der d.d. Schutterij te Schiedam. 4e lIXVOBRime op Zondag den ldden «Vuil 1900, des namiddags ten 1 ure, in de Plantage alhier, bij gunstig weder. PBOGEAMM 1. Marche Lorraine, L. Ganne. - 2. Ou verture F Dur, Kallewoda. 3. Esp&na Walzer, E. Waldteufel.4.FantaisieLakmé, Leo Delibes. 5. Une Soiree chez les Han- netons, M. Krein. 6. Musikalische Tau- schungen, C. Schreiner. Aan P. E. H. Naius, wed. O. H. van Offen, directeur van het postkantoor alhier, is een pensioen toegekend van ƒ350. ^Gisteravond had in 'het lokaal van den Volksbond alhier, de algemeene vergadering plaats van dien Bond, waarin behandeld werd de besohrijivingsbrief voor de algemee ne vergadering, te houden te Utrecht op Maandag 16 en Dinsdag 17 Juli. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren C. v. 't Hoff en L. M, Miuns, en werd voorts de vergadering onder dankzegging aan de leden, voor hun opkomst, gesloten. Tusschen de twee a driehonderd tonnen voomitgezonden haring van. diverse reedters van hier en Sdheveningen kwamen Donder dagavond per Harwich-boot aan de Hoek van Holland aan. Vele tonnen waren echter beschadigd en dbopggéloop-en, zoodat de in houd weinig waarde meer had. Bij de vanwege nMercurius" te Rotterdam gehouden examens slaagden onze stadgenooten de heeren J. Scbriengel en J van Toor Gz. (boekhouder) en J, Dijkshoorn Jr. (Engelsche handelscorrespondentie). Vergadering op Vrijdag 13 Juli 's av. 7 uur. Tegenwoordig zijn 10 leden. Afwezig met kennisgeving de heer v. Gel deren, benevens de heeren van Buuren van Heysfc, v. d. Brugge, Dusseldorp en Humme- linck. De notulen worden ongewjjzigd vastgesteld. Ingekomen zijn Van Ged. Staten goedkeuring der raadsbe sluiten tot wyziging der gemeente-begrooting; idem tot aankoop van drie huizen achter het gemeentehuis; idem tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Van B. en W. procesverbaal der kasophe- cning by den gemeente-ontvanger. Daaruit blijkt dat alles in orde was en dat in kas was een bedrag van f 40.396.14i/a. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Van B. en W. aanbieding der gemeente rekening over 1899 bedragende in ontvang sten f324.933.60l/s, in uitgaven f246.756.99Vi, zoodat zij sluit met een batig saldo van f78176.61. Wordt gesteld in handen van de finan- cieele commissie om advies. Van den schuttersraad de rekening over 1899. Wordt gesteld in handen van dezelfde commissie om advies. Van de werklieden der glasfabriek verzoek om een verbindingsweg, zy het ook slechts een voetpad, tusschen den Overbrugschen polder en de Wilhelminahaven. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van A. Bachgus Wz. verzoek om gemeente grond in erfpacht. Wordt gesteld in handen van B. en W om advies. Van den schuttersraad begrooting voor 1900. Wordt gesteld in handen van de financieele commissie om advies. Aan de orde wordt gesteld rapport der financieele commissie over de in hare handen gestelde rekening over 1899 van het Burger lek Armbestuur. Overeenkomstig het advies wordt tot goed keuring besloten. Voorts wordt overeenkomstig het voorstel van B, en W. besloten tot wijziging van het reglement der ge meentebewaarschool tot veriiooging der gemeente-begrooting dienst 1900 met f50,000. Hierna wordt met het oog op het verlof van den gemeente-secretaris voor waarnemend gemeente-secretarie beëedigd de ambtenaar ter secretaris de heer J. C. van den Berg. Als laatste punt der agenda werd vervol gens nan de oide gesteld de behandeling van het oorspronkelijk kohier van den hoofdelijken omslag. Hiertoe werd de openbare zitting geschorst. Na heropening wordt het kohier vastgesteld. Niets meer aan de orde zynde wordt de vergadering daarna gesloten. Ged. Staten meenen dat door de telephoon- verbinding tusschen beide oevers van het veer Maassluis— Rozenburg, waarvoor de rei zigers le Rozenburg des nachts de veerschip pers te Maassluis kunnen ontbieden datgene bereikt is, wat redelijkerwijze bereikt kan worden. Noch over het veerhuis te Rozenburg, noch over het markthuis te Maassluis, zyn klachten bij Ged, Staten ingekomen. Het nieuw gekozen lid van den gemeente raad, de beer J. van der Lee, heeft zijn be noeming aangenomen. *De collecte, op Woensdag jl. door de afd. Patrimonium gehouden ten behoeve van de weriklooze diamantbewerkers te Amsterdam, heeft in deze gemeente opgebracht 83.75 J-. De heer D. v. d. Gaag is by de te Rot terdam gehouden examens vanwege ïMer- curius" geslaagd voor Engelsche Handels correspondentie. 80 cent per regel. liet Ijjden van een 72-jarigen grijsaard. Op dien leeftijd gekomen zijnde heeft men met allerlei ongemakken 'te kampen. Door allerlei ziekten aangetast en alle mogelijke geneesmiddelen beproefd te hebben, alles was te vergeefs. De heer Lommers te Kwad'yk provincie Noord-Holland, was aldus niet meer in staat eenig werk te verrichten. De zwakte was zoo erg dat een krachtige hersteller noo- dig was. Zijne dochter had het gelukkige denkbeeld het beste middel aan te wenden en hetwelk als de beste heruieuwer vao het bloed bekend is. De Pink Pillen van Dr. Wil liams hebben bij hem de buitengewoonste uitwerkingen te weeg gebracht. Inderdaad zijn zij zeer werkdadig, de attesten zyn niet meer te tellen. Ziehier wat ons geschreven wordt door zijne dochter. De Pillen hebben goed gewerkt, het hoes ten dat vader vroeger deed is om zoo te zeggen voorbij, het was een verouderde kwaal en zijne toestand werd als hopeloos beschouwd. Thans is zijne vreugde onbeschrijfelijk, daar hij weder zijn werk kan doen, zonderde minste moeite en zulks wil wat zeggen op dien leeftijd. Mankt het de lijdende menschheid bekend, onze dankbaatheid kent geene grenzen. 't Is waarlijk treffend al deze dankbetui gingen die dagelijks tot ons komen na te lezen, van heinde en ver komen ze tot ons, niet alleen uit Nederland, maar uit geheel Europa en andere wereiddeeien. Het bloed zijne kracht hernemend geeft nieuwe sterkte aan het organisme, door de spieren te versterken gaat men deze storingen tegen die de oorzaak zyn van zooveel lijden. Vele ziekten zyn verschuldigd aan de ver zwakking der spieren en van het bloed en worden genezen door een spierversterker zoo werkdadig als de Pink PillenBleekzucht, bloedarmoede, ataxie locomotrice, rheuma- tiek, verlamming, algemeene zwakte by de vrouwen of mannen door lichamelijke eu gees telijke overspanning. Prijs ƒ1.75 de doos; ƒ9.per ödoozen. Verkrygbaar by J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig hoofddepothouder voor Nederland en alle apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Tot administrateur van het Nieuwe Dagblad dat te 's-Gravenhage onder hoofdredactie van mr. L. J. Piemp van Duiveland zal ver schijnen is volgens het »Nbl. v. d.Boekh." benoemd de heer L. van Dam Pzn., vroeger directeur van de >Tel." Te Wiesbaden is op 63-jarigen leeftijd overleden de bekende, zeer verdienstelijke landschapschilderes mevr. Bilders-Van Bosse. Zy was een leerlinge van Van de Sande Bakhuyzen, Bosboom en Bilders met wien zy in 1880 huwde. Wy vernemen tot ons leedwezen, zegt het »Hbi." dat de leerling der Tooneelsclioo! Gerard Vrolik, die na het dit jaar gehouden examen van de tweede klasse overging naar de hoogste, deze klasse niet meer zal door- loopen, maar verbonden is aan het gezelschap van den Rotterdamschen Tivoli-schouwburg, Nog een jaar onder leiding van de leeraren in spel aan de Tooneelschool zou dezen jongen man vermoedelijk nog wel wat verder ge bracht hebben. Volgens het »N. v. d. D." zouden Mevr. De la Mar, met een van haar dochters, en de heer Wagemans verbonden zijn aan het Tivoli-gezelschap. De staking te Botterdam. Hedennacht wordt liet volgende biljet, met groote letters gedrukt te Rotterdam aangeplakt Alg. Nederlandscb Werkliedenverbond, afdeeling Rotterdam. Stadgenooten. Met diep leedwezen zien wij thans den toestand, die in onze stad heersdht, bij wier welvaart wij allen, zonder uitzondering, groot belang hebben. De anders zoo nijvere bevolking blijjkt tot nietsdoen gedoemdde een, omdat hij dat wil en meent daardoor verbetering in zijn stoffelijke positie te kunnen brengen; de ander, omdat hij door het staken van zijn medearbeiders zijn bedrijf of arbeid niet kan voortzetten. Ook onze haven kan door deze staking een gewoeligen knak krijgen, en dat loopt stellig uit op groote sdhadc voor de bui-gerij in haar geheel. In toonaangevende Duitsohe Jiandelskrin- gen (zoo schreef men dezer dagen) is men over deze nieuwe stremming van het ver keer zeer ontstemd. Nu reeds gaan er in Duitschland' stemmen op, die de haven van Rotterdam de vriend schap willen opzieggên. Zij noemen onze haven onbetrouwbaar en wijten op de vier groote stakingen in vier jaar tij'ds. Zij meenen zich van Rotterdam onafhan kelijk te moeten maken, door nog meer Rot terdam voorbijvarende Rijtn-zeéboo'ten en lichters in de vaart te brengen. Daarbij! zaL dan het Dorbmund-Ems-ka- naal tot een hoofdweg voor in- en uitvoer worden gemaakt. Reeds nu dringt men er bij de Duitsche regeering op aan, goedkoope spoorwegtarief ven toe te staan voor het buitenlandsdh ver keer over die Rijnhavens, welke hoofdzake lijk door Rij*n-zeebooten worden aangedaan, die naar en van Binden, Leer, Nordenliarn, Bremen en Geestemünde varen. iBn wat mét goedkoope spoonwegvrachien te doen is, bewijst Amerika. Juist met hét oog op die plannen van Duitsche handelshuizen moeten alle krach ten worden ingespannen, om hier het werk niet te belemmeren. Wij doen dan ook een dringend beroep, zoowel op werklieden als op werkgevers, om deze staking spoedig te doen eindigen en meenen, dab in dit opzicht een verzoenings- raad ten zeerste bevorderlijk zoude kunnen zijn. Het Afdeelingsbestuur. *Men meldt ons uit Rotterdam: Wanneer men moet afgaan op het weinige nieuws dat de toestand te Rotterdam oplevert zou men kunnen aannemen dat de zaak be gint te verloopen, dat men langzamerhand den moed gaat verliezen en meer en meer gaat verlangen dat de staking een einde mag nemen. Ook in de laatste meeting zou men zoo zeggen dal de geestdrift er wat begint uit te gaan. De beste oplossing ware nog een geheime volksstemming. Wanneer men deze kon bewerken, dan gelooven wij zeker dat de vraag of men by de staking wilde vol harden dan wel weer aan het werk gaan, met overgroote meerderheid in laalstbedoelden zin zou beantv-^fd worden. Zeker is het dat het in hoofdzaak de vrees is welke de lieden thans nog bij de staking doet volharden, niet zoozeer de vrees dat zij een pak slaag of een blauw oog zullen krygen, maar ook voor latere onaangename bejege ningen, zooals een oud-booCwerker verzekerde. De federatie heeft thans de cargadoors uit- genoodigd tol een vergadering op Maandag a. s. Men zal natuurlijk afwachten of de car gadoors, die steeds hebben verzekerd hun laatste woord in deze zaak gesproken te hebben hieraan gevolg zullen willen geven. Het Alg. Ned. werklieden Verbond dringt er op aan dat een verzoeningsraad zal ge vormd worden doch bij al deze goede raad gevingen blijft steeds de hoofdvraagïWie zal de kat de bel aanbinden" en tot heden heeft zich nog niemand geroepen gevoeld de rol van bemiddelaar op zich te nemen. Hedenavond zullea weder verschillende vergaderingen zooais een meeting' van de bootwerkers, een vergadering van de metaal bewerkers, een van de stokers en machi nisten, enz. gehouden worden. Tot heden heeft echter het legio verga deringen dat reeds gehouden is nog niet het minste resultaat in goeden zin opgeleverd. *!Nacler méldt men ons: De cargadoors en. reeders besloten heden middag het bovengenoemde schrijven der federatie onbeantwoord te laten en de boot- wenkers door middel der nieuwsbladen mede te deelen dat van enigerlei concessie van do zijde der werkgevers geen sprake meer kan zijn en zij, ais de staking nog langer duurt, door meerdere aanwerving van bui ten een einde zullen maken aan een toestand die door misdadige lichtzinnigheid van het bestuur der federatie tot schade van duizen den in en buiten Rotterdam is. Of de vóór het uitbreken der staking toe gestane concessies vervallen zullen worden beschouwd. door de staking, zal eerst over wogen worden als deze nog langer duurt. *Van de stoom- en zeilschepen, ten getale van ongeveer 200 in de havens aanwezig, on- gerekend de honderden Rijn- en binnensche pen, werd heden op pl. m. 30 stoom- en zeil schepen gewerkt-, doch slechts een enkele met volle ploegen en het meerendeel met. eigen equipage, aangevuld met vreemde werklieden en enkele bootwerkers die het werk hervat hebben. Op de Queen Wil helm i n a werd door de Engelsche boot werkers flink gewerkt. Het wagenverkeer was heden nog drukker dan gisteren en vooral te Feijenoord was dit merkbaar, zoodat meermalen opstoppingen plaats hadden. Het Engelsche parlementslid sir Havelock Wilson is alhier gearriveerd en heeft zich in verbinding gesteld met de federatie. Hij tracht zooveel mogelijk met Engelsche boot werkers te spreken en hen tot staken te bewegen. Zonder toestemming van den gezagvoer der wordt hem de toegang aan boord belet. Hij zal eenige redevoeringen houden. De Intern. Rajnslëepersvereeniging heeft besloten aan de machinisten en de stokers voorloopig een crediet van vijfduizend gul den te verleen en oani hun edschen betreffende Zondags- en nachtrust door te voeren. Men seint ons uit Amsterdam Geen 100 bootwerkers, doch slechts en kele niet tot het gilde behoorende personen zijn gisteren van hier naar Rotterdam ge gaan om te werken. Hier liggen echter 4 ertsbooten voor de firma Wan, H. Muller Co. te Rotterdam, welke niet gelost worden. Uit Antwerpen wordt aan de zKöln. Ztg." gemeld van gisterenTengevolge van de werkstaking te Rotterdam willen vele sche pen, die daarheen bestemd zijn, hun lading in Antwerpen lossen. Er is hier reeds een --chip met 7000 ton ei ts aangekomen in den loop der week verwacht men hier nog 52 stoom- en 20 zrilschepen uit Rotterdam. Men vreest, dat de Bond van Antwerpsche boot werkers zich met de Rotterdamsche stakers solidair zal verklaren en het wei ken op sche pen, die uit Rottei dam komen, zal verbieden. Reuter meldt dato 13 dezer uit Antwer pen: De bootwerkers, die hedenmorgen bezig waren met het lossen van het stoomschip sScundia", geladen met erts, weigerden met de lossing voort te gaan, toen zij vernamen, dat het schip te Rotterdam had moeten los sen. Heden seint Reuter uit Antwerpen 60 man hervatten heden den arbeid op de Scandia. De equipage zal in den loop van den dag worden aangevuld. Men meldt uit Delft aan de »N. R. Ct.": Tengevolge van de werkstakingen te Rotter dam, worden de groene komkommers die hier en in den omtrek in groote massa's worden gekweekt, aan het station alhier dagelijks ingeladen en direct naar Duitsch land verzonden. Vroeger geschiedde deze verzending per schuit naar Rotterdam en verder per steeper naar het station aldaar. De scheepsbrand te New-York. Het stoomschip S a a 1 e is volgens telegram uit New-York vlotgebracht. Men heeft er 24 lyken uitgehaald. Dit brengt het getal doo- den van de Saaie op 60. Pensioenen. De bepaling is thans bij de posterijen en telegrafie ingevoerd dat zij, die vóór hun aanstelling in 's lands dienst werkzaam wa ren, dien tyd ook voor hun pensioen kunnen doen gelden. .et SP i 1 l si< Aan de Bedactie van de Schiedamsche Courant. Hét lange stuk van X is grootendeels een herhaling van zijn eerste. Reeds dit eerste argumenteerde nagenoeg niets, maar heb kon doorgaan voor een kreet van het hart. Het tweede echter, dat het mijne weerleggen, moest, behoorde nu toch heel sterk geargu menteerd te zijn, terwijl ieder opmerkzaam lezer moeite zal hebben in het lange stuk 1 of 2 argumenten te vinden. He ban dus 'kort zijn en mijt bepalen tot het terugwijzen van een paar mij toegedichte opvattingen en tot ©en hoofdpunt van verschil. Boe weet X dat ik den Bijbel vooral we ren wil van de school? Het tegendeel is waar. Maar natuurlijk zou i Sc hem in vrij zinnigen, X hem daarentegen in Jeerstelli- gen geest aan Je kinderen verklaard willen zien. Dit gaat nu eenvoudig niet samen en de eenige uitweg is, er de kinderen buiten de openbare school kennis mee te laten ma ken op de wijize, die elk ouderenpaar de bes te acht. Ik zou een verpletterend vonnis geveld hebben over heb openhaar onderwijs d'oor te zeggen, dat ontwikkeling het weinige en eenige is, dat veel kinderen in den levens strijd meekrijgen. Maar ontwikkeling heb ik natuurlijk niet bedoeld in den engen zin van. kennis; dat voor eon kind niet anders noo- dig is dan hersenontwikkeling, is voor mijn geestverwanten een overwonnen standpunt, gelijk X ook w»l weten zalhet gemoed, de zindheidi tot goed zijn beboeren minstens evenzeer ontwikkeld te worden. Het zal wel waar wezen, dat X en iM op velerlei gebied lijnrecht tegenover elkander staan. Het is de oude, eeuwenoude strijd tusschen vo-m en wezen, formalisme en geest. Dé een hecht uitsluitend waarde aan het Heed, de ander aan hetgeen er onder verborgen is; met allerlei eehakeeringen, zoowel bdji mensdien als genootschappen, tus schen die twee uitersten. Het is de strijd tussdhen de lebter, die doodt, en den geest, •die levend, maakt. Het ia de strijd, va® Christus en de schriftgeleerden. Eu altijd hetzelfde verloopde langzame groei van den nieuwen geest met rijn schoonheid van tpewijlding, blijheid en vervoering, onder

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2