54s" Jaargang. Woensdag 18 Juli 1900. No. 10294. te SgM Uit één wieg. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND. BINNENLAND. SSHBEDMCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten^des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven bier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde klein* advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon Ho. 133. Op Maandag 33 «fall e.k. 's avonds van 6 tot 8 uur zal er gelegenheid gegeven worden, zich als leerling van gemelde inrich ting te doen inschrijven. Vereischten zijnlo. het bereikt hebben van den twaalfjarigen leeftijd, 2o. het over leggen van eene verklaring van het hoofd eener openbare of bijzondere school voor gewoon lager onderwijs dat de leerling deze geheel heeft doorloopen, 3o. het overleggen van eene verklaring van verrichte koepok inenting. De Directeur der School, J. A. HINGMAN. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Juli 1900. De oorlog In China. Twijfel aan een der verschrikkelijkste ge beurtenissen in de geschiedenis der mensch- heid, een dier bloeddaden die op één lijn verdienen te worden gesteld met den Bartho- lomeusnacht en de Septembermoorden in de Fransche revolutie, is niet meer mogelijk.- l Er is een huivering gegaan door het mensehdom, en alom leeft het besef, dat zich in China openbaart een strijd die meer om vat dan de heerschappij in het Hemelsche Rjjk van het Midden. De groote krachtmeting tusschen de wereldbeschouwing en de bescha ving van het Westen en die van het Verre Oosten is begonnen. De Europeesche cultuur zal overwinnen of geweldig als een tweede heerschap pij der Hunnen zal de Mopgoolsche over- heer.-ehing haar van bloed druipende armen uitstrekken om het Westen in haar vreese- lijke omarming te beknellen. Wij meenen niet te veel te zeggen, wan neer wij zeggen dat in het Verre Oosten een wereldstrijd ontketend is die, wanneer de Europeesche wapenen niet binnen be trekkelijk kort bestek zegevieren, vreeseljjk kan zijn in zijn gevolgen. Gedachtig aan een uitspraak van keizer Wilhelm roept de »Köln. Ztg." dan ook uit: »Voiken van Europa, vereenigt u en verde digt uw heiligste goederen I" Maar tegelijk verdedigt het blad de uit drukking swraak" die de keizer in zyn toe spraak te Kiel bezigde. Ja, er moet wraak genomen worden. Peking moet van den aardbodem verdelgd, en op de plaats moet verrijzen een nieuwe, beschaafde, voor-de-wereld-open stad. Oete- rum cerseo Peking esse delendam. x>Ove- tigens meen ik dat Peking moet verdelgd worden", behoort een moderne Cato aan 't slot van iedere samenspreking der mogend heden uit te roepen. Wy willen hier niet ingaan op het tegen strijdige io dezen roep om wraak en het Ben roman VAN IB A B O Y-EB. 13) Toen Lydia het met zich zelf eens gewor den was, het aanzoek van Reurieth aan te nemen, had ziij zidh voorgesteld, dat bet kaar wel zou gelukken, haar vader te bewe gen, haar geheele erfdeel, overeenkomstig den toenmaligen toestand van zijn vermo gen, aan haar uit te keeren. Zij) berekende dit op een half millioeu. En haar vader was ,een man in de beste jaren zijns levens, nau- uwelijks vijf en vijftig jaren oud. Hij kon nog wel twintig jaren leven en verder ikapitali- seeren. Ban zou er eenmaal uit zijn nalaten schap een verder aanzienlijk erfdeel voor 'haar ontspruiten. Zijn onverwachte dood, de even onver wachte openbaring, dat hij, liet vermogen der familie met niets hoegenaamd had ver meerderd, had in alles een verandering ge bracht. Lyd'ia wist nu. dat zij moest ophouden op een grooten voet te leven, dat zij' liet gewo ne leven der officiersvrouw zou moeten lei den. Er waren wel honderden die veel min der inkomen hadden. Hoe jammerlijk sohoen baar dit toe 'Met wreed'e duidelijkheid schilderde zij ach af, hoei rijfzou leeren rekenen. Was zij er iemand naar om die eindelooze kleine bezuinigingen te verdragen, om zich! verheerlijken onzer Westersche christelijke beschaving. Materieel van belang is de wensch naar eenheid onder de mogendheden die volgens den Chineeschea gezant te Washington ont breekt daaraan wijt hij de beweerde onmo gelijkheid om vóór het najaar naar Peking op te rukken hij maakt zich sterk dien tocht met 20.000 man te volvoeren. Misschien heeft het bezoek vandenJapau- schen Kroonprins aan den Czaar wel geleid tot toenadering tusschen deze beide mogend heden die in China de grootste belangen hebben en er 't meeste kunnen presteeren. Tegelijk hooren wij van onderhandelingen tusschen Berlijn en Petersburg om twee Duitsche divisies over den Siberischen spoor weg te vervoeren. Men zou daar te Peters burg wel ooren naar hebbenmaar het plan zou wellicht afstuiten op onvermogen der spoorlijn om zooveel troepen te vervoeren. Te Washington heeft men reden om te gelooven dat ijlings 8 k 10.000 man naar China zullen worden gezonden. Blijkt de uitzending van meerdere troepen noodig. dan zal het Congres worden bijeengeroepen. Oostenrijk zal vermoedelijk nog een paar schepen zenden, Italië nog troepenin laatst genoemd land bestaat echter verzet van de zijde der liberalen, die een gezonde binnen- landsehe politiek van meer belang achten dan deelneming aan de actie der mogend heden in China, Het Vaticaan heeft zich, 'volgens een be licht aan de »Polit. Corr.", tot nu toe niet gemengd in de diplomatieke actie. Toch staan er groote katholieke belangen in China op 't speler zijn 800 katholieke zendelingen, waarvan 400 Chineezener zijn 800,000 inlandsche christenen en 3000 kei ken en kapellen. Over den toestand in China kunnen wij volstaan met naar de telegrammen le ver wijzen. Er zijn nu weer meer berichtende telegraaflijn door Shan-tung is dan ook her steld. Intusschen begint het ook in Midden-China weer wat onrustig te worden. Li-Hung-Tschang is nog niet naar Peking vertrokken. De EuropeanenmoordtePeking. Reeds bevatten Engelsche bladen als de aDialy Mail" en de Daily Express" op grond van belichten uit Stijing-liai uitvoerige be schrijvingen van de massale moordpartij, 't Spreekt van zelf dat die beschrijvingen niet volstrekt betrouwbaar zijn; maar toch mogen wij ze onzen lezers niet onthouden. Dit blijkt al dadelijk hieruit dat men het niet eens is over den datum, die door den een op den nacht van 6 op 7 Juli, door den ander op den 2den wordt gesteld. Misschien kan dit meeningsversehil zijn oorzaak vinden in de afwijking van den Chineeschen met den Europeeschen kalender. Wij vinden allereerst het Britsche gezant schap beschreven als bestaande uit een hoofd gebouw, waarachter op een ruim stuk grond een aantal bijgebouwen zijn gelegen. De ambassade zelf is omsloten door een stevigen muur. Dan vernemen wij dab na 25 Juni de Boksers en de Chineesche troepen steeds in aantal toenamen. Zij trokken zich samen te buigen voor aa.nnïatigende kommandants- vrouwen Het was haar, als zou rij in liet bezit van rijkdom rich minder voor de supe rieuren van haar echtgenoot behoeven te buigen. Ala die wisten, dab liet er bij een officier niet op aankomt, of hij carrière maakt of niet Heen, liever nu een spoedig besloten om keering dan zulle een moeilijken levensweg. Hij had rich indertijd doodgeschoten, om dat hij zelf de kracht niet in rich vond, een leven, waarin hij zich zou moeteu bekrim pen, te verdragen, of of omdat hij niet dacht, dat Lydia daartoe de kracht zou bezitten. Zij zelf deinsde er voor terug, aan rich zelf de vraag te stellenwat zou je gedaan hebben, als hij, zidh zelf niet had doodgescho ten Zij, die zich zelf kende zooals weinig men sahen zich zielf kennen, rij die alles om zich. heen met een doordringend scherpen blik doorzag, zij waagde het niet, in deze donkere diepten van haar karakter af te dalen Tien malen gedurende dien dag was zij tob het. besluit gekomen, Reurietk af to schrdjlven. Telkens nieuwe bewijsgronden bracht dan haar trots te berde daarvoor, dat zij aan dozen man moest vasthouden. Als een noodlot zich herhaalt, dan verliest dit heb tragische. Haar eersten verloofde had zij verloren. Haar tweeden op te geven, ook alweer omdat de toekomst den gouden glans had verloren, dat dat kon belachelijk uitgelegd worden. Een vreeselijSr iets: rich hei ach el ijk te maken! om de Britsche legatie en kampeerden op de straten en op door de Boksers verwoeste terreinen. Dagelijks of liever meestal des nachts deed het kleine troepje verdedigers uitvallen, waarbij het den Chineezen gevoe lige verliezen toebracht. Ja, het kleine troepje verdedigde zich met zooveel moed en geestkracht, dat de Chinee zen langzamerhand werden genoodzaakt te rug te trekken uit de onmiddellijke nabijheid van het gezantschap. De kleine nederlagen werkten ontmoedigend op de aanvallers en velen onder hen deserteerden naar de troe pen van prins Tsching, die trachtte de be legerden ter hulp te komen. Prins Tuan besloot daarop tot een geregelden nachtelijken aanval. Hij voorzag zich van een voldoende hoeveelheid munitie voor zijn zwaar geschut, riep de Chineesche aanvoerders bijeen en stelde met hen een plan van aan val vast. In drie machtige kolonnes met sterke reserven rukten de Chineezen den 6en Juli op, en om zes uur des morgens opende hun geschut het vuur op de legatie. Gedurende twee uren werden de muren gebombardeerd, waarop de Chineezen, ge regeld vurende, in dichte drommen, op de bressen aanrukten. liet vuur der verdedigers was echter zoo juist en krachtig, dat de aanvallers in wilde vlucht de wijk namen, met achterlating van een groote massa dooden en gekwetsten. Eerst buiten het bereik van het geweervuur uit het gezantschap konden de aanvoerders hen opnieuw vereenigen. Toen sprak prins Tuan hen toe en slaagde erin hen te bewegen nogmaals aan te vallen. Het geschutvuur werd hervat en tegen midder nacht werd een tweede aanval beproefd. De belegerden kregen nu nog een aardige kans. Want prins Tsching en generaal Wang- Weng-Schao kwamen aanrukken om hen te ontzetten. De twee Chineesche legers raakten slaags. Van prins Tsching's troepen hepen er even wel velen naar de oproerlingen over. Prins Tsching zelf viel, en eerst meende men dat hij dood was, doch toen zijn ijjk niet gevon den kon worden, won de meening veld dat hij slechts gewond was en door zijn aanhan gers was weggevoerd. Generaal Waog-Weng- Schao, een zeventigjarig grijsaard, voerde met bewonderenswaardigen moed zijn troepen aan. Hjj kon echter tegen de overmacht niet op en sneuvelde zelf terwijl zijn mannen op de vlucht werden gejaagd. De Chineezen zetten den geheelen nacht hun aanvallen voort. Wel begonnen tegen vijf uur des morgens de aanvallers te wei felen, en zij begonnen reeds te wijken, toen generaal Tung-Tu-Siang van Tien-tsin met versche troepen hen kwam versterken. De muren van de legatie waren lot puin geschoten; van de gebouwen was niet veel meer over en velen van de dappere verde digers waren reeds gevallen. De rest trok zich binnen de puinhoopen terug, waar zij inderhaast borstweringen trachtten op te werpen. Doch hun lot was reeds beslister was geen schietvoorraad meer. Zuld-Afrlka. Het valt o. i. niet te ontkennen dat de zaak der Boeren er weer wat beter bij begint te staan. Dit mag, dunkt ons, gezegd wor- En dan: moest zij weder onverzadigd van dc tafel des levens opstaan Ditmaal voor altijd'?! Want hierna bleef rij) eenvou dig een oude vrijster Neen, duizendmaal neen Er bestonden immers ook wapenen, waar van men zich. kon bedienen om. Let leven in de toekomst draaglijker te makenBijvoor beeld lret vortoonen van een razen den hoog moed, waarmede men een ijzeren muur rondom zidh optrok, die aan iedereen, onver schillig of het een, vreemde of een lid der familie was, belette, een blik in hun huwe lijksleven te slaan. Zoo zat Lydia te peinzen. iDe tijd verstreek. Reeds lang had Reu rietk hier moeten zijn. Lydia bemerkte niet, dat hijl niet stipt op zijn tijld ikwam. Eindelijk kwam Biehl en deeld'e met een zeker plechtstatig, verheugd gezicht mede, dat mijnheer Voa Reurietk er was. „Zelfs de bedienden weten immers al, dat wij geëngageerd zijn," dacht Lydia, die zich aam, de uitdrukking van Biehl's gezicht er gerde. En toen vertoonde Reurietln zirih op den drempel. Hiji was een buitengewoon lang, schier mager man. Het voorhoofd kaal, dc lange snor rosachtig en tot recht opstaande punten gedraaid, de neus lang en lichtbruine oogen onder donkere wenkbrauwen, zeer hel der en zeker in hun blik zoo zag Lydia's aanstaande er uit. De zwart fluweelen kraag van den veldartillerist stond hem goed in het gezicht; do geheele, ernstige uniform was voor dezen man als gemaakt- Bij zijn binnentreden week alle agitatie van Lydia. Het bijrijn van den onverschil- den, nu blijkt dat de welgeslaagde operaties bij Nitrals Nek en Derdepoort niet maar op zich zelf staande, door oogenblikkelij'ke omstandigheden, uitgelokte gevechten zijn ge weest, maar dat zij deelen vormden van een bepaald plan van bewegingen om Pretoria. Blijkbaar is lord Roberts te Pretoria dan ook niet zeer gerust. Het moge onwaar zijn dat president Kruger, naar uit Lorei:90 Mar- quez wordt gemeld, voorspeld zou hebben dat Pretoria binnen een week hernomen zou zijn, blijkbaar hebben de Boeren toch iets van cenig belang in den zin, waartegen lord Roberts rijn maatregelen neemt. Wij vernemen althans dat de Boeren hun laagers dichter bij Pretoria hebben gebracht in een lijn evenwijdig aan het Magaliesge- bergte. Door een verkenning hebben de En- gelschen hun positie ontdekt. Het garnizoen van Pretoria is daarop versterkt met een paar flinke bataljons, die dan zeker uit den Vrijstaat zijn ontboden. De Engelschen geven nu weer hoog -op van een nieuw kanon van 9.7 inches, dat grana ten werpt van 280 pond. Een dier projectie len joeg een vijandiflijken troep op 7000 me ters afstand uiteen. Uit den Vrijstaat hooren wij van verschil lende kleine gevechten. Generaal Rundie heeft Witkop bezet met dc omringende heuvels. Wat de Boeren on der De Wet betreft, dezen trekken zich nu samen in een bekkenvormig terrein ten Oos ten van deze stelling. Ziji heeteu 6 a 7000 man sterk te zijn met geschut on hebben een grooten veestapel bijeengebracht bij Fouriesburg. De Engelsche correspondenten beweren dat deze Boerenmaoht nog maar vijf uitgan gen heeft, waarvan er een door de koloniale troepen bezet is. Als de andere ook bezet- zijn, zullen zij in een moeilijk parket ko men. Maar blijkens een Eixchange-telegram houden de Boeren alle toegangen tot hun stelling sterk bezet. Vrijdag en Zaterdag 1.1. is generaal Oleiy onafgebroken met de Boeren slaags geweest bij Platkop en Greylingsstad. Dc Boeren trekken, volgens den corres pondent der „Times", geregeld voor Bulier terug, zonder dat deze hun een flinken slag kan toebrengen, terwijl omgekeerd de Boe ren telkens rijn flanken bestoken. En nu is ook een kommand» van Barber- ton naar Vol lesrast getrokken en bedreigt zoodoende Bulier ook in den rug. Gemengde SlededccIIngen. Zondag hebben de nationalisten generaal Jamont's ontslagaanvrage in Frankrijk laten aanplakken. Er zijn reeds overal kennis gevingen overheen geplakt. Zonde van het geld Overleden is generaal De Pellieux, bekend uit de zaak-Dreyfus en wel sinds het proses tegen Esterhazy. Volgens een door de nlleraldo" te Madrid gepubliceerd schrijven is een Amerikaansch hoofdofficier met 50 soldaten op de Philip- pijnen in een hinderlaag gevallen en gevan gen genomen. ligsten menseli, ook maar van een dienst bode, was altijd voldoende om haar die def tige, voorname zekerheid en koelbloedigheid te geven, welke iedereen bij haar bewonderde cf haatte. Zij behoefde nooit pogingen aan te wenden om zich zelf te beheerechen- Voor haar ziel was het een aangeboren eigensdhap, in een oogenblik trotscli en eenzaam te ver schuilen, als een opmerker haar naderde. „Mijh dierbare Lydia!" zeide Reurieth en drukte zijn aanstaande een kus op de hand. Zijln houding wa3 meer vormelijk dan tee- der. Glimlachend keek Lydia naar hem op. Het was voor haar zulk een merkwaardig ge voel, dat deze man vóór haar stond. Maar dit beviel haar wel. „Mama heeft mij1 veroorloofd, een gesprek onder vier oogen met u te hebben, eer zij zelf komt om u eindelijk als zoon in haar huis welkom te heeten," begon Lydia. „U 11?!" vroeg Reurieth mot- oen zacht verwijt in den toon zijner stem en sloeg zijn arm om haar middel. „Vergeef het mij," zeidc zij, terwijl zij hem hartelijk aankeek, „ons engagement be gint onder zulke treurige omstandigheden, wij hebben elkaar bijna nog in 't geheel niet kunnen spreken. Daardoor is mij het „je" en „jij" en „Jbbst" nog zoo ongewoon." Hij trok haar naar zich toe en kuste haar op het voorhoofd. Jn hun verhouding lag iets gedwongens. Zij gevoelden heteen ander minnend paar zou elkander onstuimig om den hals gevallen zijn bij het eerste alleenrijn. Eu beiden be grepen, dat er terstond een vrije, vertrouwe lijke betrekking tusschen hen moest ont staan, indien deze ooit zou komen- Door tusschenkomst van het Ministerie van Buitealandsche Zaken is by den voorzit ter van het Ned. Roode Kruis van onzen con sul te Pretoria, telegraphisch mededeeiing ontvangen, dat de verpleegsters van de twee de ambulance naar Nederland zullen terug- keeren. Bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen f1,206,466.72. Men schrijft aan de ,JN. R. Ct.": De Arundel Castle, die 500 verdre ven ambtenaren van de NederlandscheZuid- Afnkaansche Spoorwegmaatschappij, en 262 vrouwen en kinderen aan boord heeft, dus te zaman 762 personen, zal in Vlissingen aankomen en wiel vermoedelijk tegen den 23en dezer. Zou het nu geen overweging ver dienen om die heeren iets meer dan gewoon to ontvangen? Mij dunkt van wel, daar zij toch de Boeren krachtig hebben ter rijde ge staan in den strijd voor de vrijheid. Naar do „N. R. Ct." verneemt, zal ook het ^stoomschip German, dat den Hen dezer van Kaapstad is vertrokken met ambtena ren van de Z. A. S. M-, te "Vlissingen ont schepen. De Koninginnen. Hare Majesteit do Koningin is gisteravond te 8 uur met H. M. de Koningin-Moeder van 's-Gravenliage naar Soes td ijk teruggekeerd, tot aan den koninklijken salomvagen van den trein uitgeleid door den burgemeester en den gouverneur der residentie. H. H. M. M. namen do prachtige bou- quetten die der Vorstinnen op de tentoon stelling en bij het bezoek der Westlandsche tuinen waren aangeboden, in het koninklijk compartiment mede. Trouw aan de gewoonte, was weer een tal rijk publiek op het buitenplein van het sta tion saamgekomen om de geliefde Vorstin en Haar Moeder toe te juichen of een af scheidsgroet toe to wuiven. 'De juichkreten klonken nog ver buiten 'fc station bij het voorbijrijden van den trein, op het buitenbalcon waarvan H. M. bleef staan om de hoera's met vriendelijke buigin gen te beantwoorden. Was het traditioneele oranjezonnetje op dit avonduur reeds ter kimme gegaan, daar voor kwam, juist toen de trein uit heb sta tion in de open lucht was overgegaan, in de plaats een zilveren stralenkrans van bliksem flitsen, die op dat oogenblik een prachtig [uehtgericlit boden. Het zeggen, dat H. M- gisteren de dé pendance van de zeetentoonstelling, heb schip in den Hofvijver, zou bezichtigen, is niet bevestigd. Evenmin rijn H. TL M. AL na aankomst in de stad over den Vijverberg naar heb Paleis gereden. H- M. de Koningin-Moeder verliet 't rij1- tuig in het Lange Voorhout en trad het Pa leis in het Lange Voorhout binnen, terwijl Hiji kuste haar ten tweeden male op haar voorhoofd en toen, na het ademloos» aarze len van een seconde, waarin Lydia meende, dat haar hart ophield te kloppen toen op haar mond. En niets verried aan den man, dat het ge wensch te kussen, afgedwongen gevoels uitingen waren, dat een vurig, dorstig hart cr op wachtte, of deze kussen wel of wee deden „Laat ons verstandig rijn," zeide Lydia eindelijk. „Komaan, ik heb je veel te ver tellen." Zij liet zich door hem naar de sofa gelei den, waarop Walckcr dien morgen gezeten en het testament voorgelezen had. Dit schoot haar met wxeede duidelijkheid te binnen. Jobst echter was als bedwelmd. Hij keek het meisje schier verwonderd aan, geheel in bewondering weggezonken. Haai* hartstocht sleepte hem mede, baar schoonheid bracht hom in verrukking- Wie zou niet leeren, haar lief to hebben' Was hij niet benijdenswaardig boven duizen den? Voor wien kwamen alle droomen der jeugd in vervulling En aan wien gaf dan heb noodlot zulk een vergoeding? Hij nam op een stoel plaats, dien hij dicht bij den hoek van de sofa schoof, waar Lydia plaats had genomen. „Re moet j© vlak in je gezicht kunnen zien," zeide hij in een opwelling van verliefd heid, „je bent zoo mooi." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1