No. 10296. Uit één wieg. 54s" Jaargang. Vrijdag 20 Juli 1900. Ie Sell BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. BureauBeterstraat 68. Prrjs der Adverten tien: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 133. Op Baandag 33 «full e.k. 's avonds van 6 tot 8 uur zal er gelegenheid gegeven worden, zich als leerling van gemelde inrich ting te doen inschrijven. Vereischten zijn: 'lo. het bereikt hebben van den twaalfjarigen leeftijd, 2o. bet over leggen van eene verklaring van liet hoofd eener openbare of bijzondere school voor gewoon lager onderwijs dat de leerling deze geheel heeft doorloopen, 3o. het overleggen van eene verklaring van verrichte koepok inenting. De Directeur der School J. A. HINGMAN. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 19 Juli 1900. De oorlog In China. Nu zal er toch wel van oorlog gesproken moeten worden. Of is de controle die de Duitsche regeering gaat oefenen op de cor respondentie van den Chineeschen gezant niet een maatregel die alleen wordt gerechtvaar digd door liet" bestaan van een toestand die ininst genomen* met ooi log behoort te worden gelijk gesteld Het is het eenige niet. Delcassé itcsft, naar de »Ternps" uit Londen verneemt, het voornemen de mogendheden uit te noodigen onmiddellijk maatregelen te nemen om den uitvoer van wapens naar China te verbieden. Voorloopig onderhandelen de Europeesche regeeringen nog over de legeüng van de ge meenschappelijke actie tegen China. De groote moeilijkheid is het kiezen van een opperbevelhebber. Rusland wil geen Ja panner en Japan geen Rus; ook Engeland wil Rusland niet de eerste viool laten spelen en begeert voor zich althans het opperbevel ter zee. Tegen een Engelschen legeraanvoerder heet Duitschland bezwaren te hebben, omdat de oorlog in Zuid-Afrika niet bepaald een brevet van bekwaamheid heeft opgeleverd voor de Engelsche genei aals. Zelf op deri voorgrond treden schijnt Duitschland echter niet te willen, 't Meest waarschijnlijk is nu dat een Fransch generaal-het oppei bevel zal krijgen. Dan komt de vraag op hoeveel troepen elk land zal zendenwaar die troepen aan wal zullen worden gebracht, en welk plan de campagne moet worden gevolgd. Een groot leger of liever meerdere legers zullen in ieder geval noodig zijn, ook al blijkt het bericht uit Tschi-fu overdreven, dat prins Tuan beschikt over 950.000 man, ver deeld in verschillende legeikorpsen. Het noordelijkste leger zou bevel hebben de vreemdelingen (Russen) aan deAmoerte verdrijven. Het Pekinger leger zou in vier korpsen zijn verdeeld, waarvan een naar Mukden optrekt, terwijl een deel er van de Eeen roman. VAN IDA BOY-ED. 15) De zweetdroppels parelden hem op het voorhoofd. Toch waagde hij liet niet, zijn zakdoek uit to halen. Lydia stond op. Een raadselachtige uit drukking vertoonde zich op haar gelaat. Von Henriet!) vroeg zich nu af, of zij van zijn agitatie iets gemerkt had. Bijna was hij geneigd de hoop te koesteren dat deze haar ontgaan was. "Maar hem kwam haar gezicht zoo ontzet tend bleek voor. „Ik geloof, dab wij onzen tijd verpraat hebben/' zeide zij' op een tuchtigen toon. ,iHiet zal etenstijd zijn, en mama wacht op ons." Zij greep met haar beide handen naar heur haar, als wilde zij daaraan iets in orde brengen. Het was als een. pauze. 'Jobst gevoelde, dat hij aan dit alleenzijn met zijn meisje geen einde inocht maken, zonder haar nog eenmaal te kussen. En plotseling welde er iets in hem op, dab op een hartstochtelijke smart geleek. Hij1 strekte zijn armen uit. /Lydia!" riep hij. „Lydia!" Sidderend wierp zij zich aan zijn borst, als wanhopigen hielden zij elkander omklemd. Zijn kussen brandden op haar gelaat. Toen richtte zij zich op, deed een schrede wegen tusschen Peking en Shan-hei-kwan bezet; een tweede korps zou te Tien-tsin, het derde bij Peking, het vierde bij Nan-king worden samengetrokken, terwyl een deel van het derde korps, 40,000 man sterk, naar Wei-hai-Wei en Sing-tau wordt gedirigeerd. Een bericht uit Shang-hai zegt nog dat de Chineesche vloot in de Chineesche zee wordt vereenigd, waar ook vijandigheden te wach ten zijn. Belachelijk noemt de nKöln. Ztg." de mis sive der"elf gouverneurs waarvan Li-IIung- Tschang heeft gesproken. Niet ten ourechte ridiculiseert het blad de meening dat men China zou njoeten sparen omdat nog een deel der vreemde lingen gered wordt, nog meer dat de mogend heden voor den moord op de gezanten zouden tevreden worden gesteld met een brief van verontschuldiging. Inderdaad, zóó zoetsappig zullen en kunnen de mogendheden de zaak niet opnemen. Li-Hung-Tschang's rol is, naar het ons wil voorkomen, zeer verdacht. De voorstellen der elf gouverneurs zullen niets bereiken, en Li moet dat weten. Que dialle gaat hij dan te Peking uitvoeren. Zonder er voordeel in te zien zal bij het rustige Kanton wel niet verlaten. De Paus heeft een schrijven gericht aan den kardinaal-vicaris, waarin hij zegt dat de treurige gebeurtenissen in China, die zijn ziel wegens het vergieten van zooveel christen- bloed met smart vervullen, heuj vrees en zorg inboezemen voor den toestand der apos tolische vicariaten en de gevaren waarmede de missionarissen en de leden der Christelijke gemeenten bedreigd worden, die aan zeer smartelijke beproeviogen en zelfs aan opoffe ring van hun leven zijn blootgesteld. De paus roept dan ook alle werkelijke gemeenschappen op innige gebeden tot God te richten opdat Hy een einde make aan de bloedbaden en de harten vervulle met vrede en eendracht. Dat de vreemdelingen te Peking of een deel van hen nog in leven zouden zijn ge- looven wij niet ondanks de nofïicieele" Chi neesche berichten. Waarom wordt hun dan zelf niet de gelegenheid gegeven iets van zich te laten hooren, als er nog gemeenschap onderhouden wordt met Peking Trouwens een door den Japansehen admi raal ontvangen telegram dat de Japansche gezant den 29sten Juni afzond meldt dat de vreemdelingen van alle kanten bpschoten werden en nog slechts levensmiddelen hadden voor twee dagen. Intussehen zijn er berichten over de ge vechten van '13 en 14 dezer te Tien-tsin, waaruit blijkt dat de veibonden troependen !4den een groote overwinning behaalden en 62 Chineesche kanonnen buit maakten. Veel nieuws melden deze berichten, ven den Duitschen vice-admiraa! Bendemann te Ta-ku, niet, ten minste wat de gebeurte nissen betreft. Wel bijzonderheden. Wij vernemen nu dat terwijl twee Duit sche compagnieën met twee Russische veld- baiteryen en óén Fransche bergbattery de noordoostelijke stelling der Chineezen ten Noorden van liet Jm-sai-kanaal nomen, 700 Engelschen, 2000 Japanners, 200 Franschen achterwaarts en zei de plechtig: „Ons geluk hebben, wiji niet in onze macht, misschien niet eens ons hart. Slechts voor onze eer kun nen wij borg blijven. De jourve zal mij het heiligste op de wereld zijin. Laat ook voor jou mijn eer een heiligdom zijn." Haar woorden deden hem een huivering over de leden gaan. Wist zij Vermoedde zij Zag zij in de geheimen zijns harten! Het was hem, als stond hij voor een geheim zinnig dreigende, ondoorgrondelijke macht, ■die van nu af heerschappij over zijn leven verkreeg. iMaar was het niet genoeg inhoud voor een leven, deze vrouw geheel ie leeren be grijpen, haar te doorzien, misschien eenmdal over haar te lieerscben? „Dat zweer ik i" zeide liij overluid, en over zijn gelaat verspreidde zich een doode- lijke bleekheid. „Kom mee 1" Mevrouw Werlhof wachtte inderdaad reeds bijna twintig minuten in de eetkamer met Malve en Wolfgang. Zij spraken er geduldig en glimlachend over, dat zulk een onnauwkeurigheid bij papa's leven in 't ge heel niet denkbaar zou geweest zijn. De eetkamer bevond zich vóór de groote feestzaal, in den diepen en breeden vleugel van htet huis. Haar ramen, die op den tuin uitzagen, waren door dichte gordijnen be dekt, oude eikenhouten paneelen vertoonden zich om de muren, die 'boven het hout met een gele stof bespannen waren. Boven de ge dekte tafel, die er altijd, ook als de familie alleen was, met haar bloemen en haar zilver feestelijk uitzag, hing van 't rijk versierde cn 50 Oostenrijkers van het Westen het arsenaal en de Chineezenstad aanvielen zon der een blijvend succes te behalen. Zij verloren in het geheel 775 man. Daarop werd den 14den de geheele stel ling der Chineezen met inbegrip der om muurde stad en van de citadel genomen en werden 62 kanonnen buitgemaakt. Uit een telegram van admiraal Seymour blijkt dat de Japanners in den morgen van den 14den de poorten der Chineezenstad in de lucht lieten springen en toen de stad binnendrongen. De Japanners hadden de zwaarste verliezen. De Engelschen hadden 20 dooden en 93 ge wonden. Intussehen breidt de strydt zich allerwege uit, in het Noorden tot zelfs aan de grens van Korea. Ook in het Zuiden is de toestand beden kelijk. Bij Shang-hai b.v. versterken de Chi neezen, ondanks het verzet der Europeesche bevelhebbers de forten van Wu-sung. Zuld-Afrlka. Ten Oosten van Pretoria is weer hevig ge vochten, en blijkbaar waren de Boeren daar niet de minsten. Niettemin beweert de correspondent der „Times" dat do Engelschen nu gereed zijn om op te rukken naar Machado-dorp. Jan Hamilton zal den opmarsch beginnen aan het hoofd van een nieuwe gemengde divisie. Bij Rooikrans, ten Noordwesten van Ficksburg, is generaal Bundle slaags geweest met 150 Boeren die zich allengs terugtrok ken, waarop Brabant Rooikrans bezette. De Britsche artillerie nam den gansciien dag de heuvels onder vuur, terwijl Brabant's troe pen en de Yeomanry op geweerschotsafstand hevig vurend oprukten. Tegen zonsondergang werden groote ver sterkingen der Boeren gezien die op onge veer 8 K.M. afstand over de bergen aankwa men. Blijkbaar beoogt de vijand, zegt dit Reu- terbericht van den 15en ten slotte, uit de bergen te breken; de strijd zal morgen ver moedelijk hervat worden. Vermoedelijk is dit dezelfde Boerenmacht die, volgens Robert's telegram hierachter, door het Engelsche cordon is gedrongen naar Lindley. De „Daily Express" verneemt uit Loren- 90 Marquez weer van een overwinning der Boeien biji Senekai. Ten koste van 10 der lmnnen zouden de Boeren de Engelschen verslagen, 200 man, waaronder 7 officieren, gevangen en 4 kanonnen alsmede een groote voorraad levensmiddelen en paarden buit ge maakt hebben. Gisteren berichtte Reuter's correspondent te Zeerust dat generaal Snijman, de Boeren generaal, die het beleg van Mafe! ing heeft geleid, uit zijta. ambt ontzet is. Deze degra datie staat waarschijnlijk in verband met do tegen Snijman ingebrachte klacht, dat hij den aanval van kommandanb Eloff op Ma- feking op 15 Mei niet voldoende ondersteund had. De lezer zal zich herinneren hoe Eloff er in slaagde dien dag tot in de belegerde stad door te dringen. Toen hij en zijn mannen plafond een lichtkroon naar beneden. Het electrisdhe licht uit drie witte ballons ver vulde het geheele vertrek met een helderheid als die van, den dag. Wolfgang woonde niet in lmis, maar toch gebruikte hij zijn middagmaal altijd in den kring der familie en kwam ook '5 avonds a, tijd, als hij althans nergens inders behoefde ce zijn. Hoe zou hij ook heden hetbbe*: kun nen wogblijlvcn, nu zijn geliefde zuster vou de eerste maal haar verloofde bij zich zag? Majoor Von Hamnier, zijn aanstaande schoonvader, die hem voor dezen avond ten zijnent genoodigd had, begreep dit, en Eleo- nore maakte er volgens haar stillen, terug- houdenden aard geen aanmerkingen op. Wolfgang, die met zijn moeder aan den arm, wachend de kamer op en neer liep, ter wijl Malve naast het buffet zat, vertelde, hoe zijn aanstaande de mededeeling had. op genomen. „Ik vroeg haar om vergiffenis, dat ik eigenmadhtigjiet stilzwijgen verbroken had, en ik zeide tegen haar, dat u er op wachtte, uw aanstaande dochter in de armen te slui ten. U had haar tranen eens moeten zien, mama! Zij is er ever aangedaan, dat zij weel een moeder zal krijgen. Bedenk eens, de hare stierf, toen Eleonore nog maar zes jaar oud was. Zij kust u bij voorbaat vol liefde en eerbiedig de hand. En morgen in den voor middag brengt de majoor u zijn kind. Hij zette groote oogen op, toen hij van onze hei melijke verbintenis hoorde. Hij doet name lijk zoo wat aan kunstgeschiedenis en had gedacht, dat ik hem alleen om onze gemeen schappelijke belangen zoo dikwijls een be zoek bracht. In het eerst werd hij! erg boos." zoover waren, opende kolonel Baden Powell het vuur, en daar Eloff geen voldoenden steun ontving, moest hij na een kort, maar hevig gevecht hot onderspit delven, en werd hij met zijn manschappen gevangen geno men. „Ons Land" verklaarde later dat Mafe- king zeker zou genomen zijn, indien gene raal Snijman een aanval had gedaan, op het oogenblik dat Eloff het voornaamste fort be zet had, en vandaar uit op de belegerden het vuur richtte. Dit gunstig oogenblik liet ge neraal Snijman echter voorbijgaan cn van daar de klacht tegen liem ingebracht, dat hij door zijn gebrek aan beleid niet alleen oorzaak was geworden dat Eloff met 120 man in handen der Engelschen viel, doch ook dat Mafeking niet door de Boeren geno men werd. x-T- s j *r\s - Gemengde Bededecllngcn. De Belgische Kamer heeft gekozen tot voorzitter Sadelaer, tot nu toe eerste-onder- voorzitter, en tot ondervoorzitters Schollaert en Heijnen, tot eerste-griffler Frar.cotte, allen clericalen. Loubet is gisteren naar Cherbourg gereisd. De President werd geestdriftig ontvangen. Loubet komt er de gr',- e vlootrevue bij wonen. Op verzoek van Joseph Reinach heeft Mille- rand een onderzoek Uten instellen naar de depêche uit Rennes, onderteekend Joseph, die de nationalistische generaal Lambert vol gens zijn beweren in den Senaat, te Ems had aangeplakt gezien. Gebleken is dat niet eens een telegram, onderteekend Joseph, verzonden is. Nu hebben de Franschen toch hun ver- valschte Emser depêche, zegt de sKijln. Ztg." boosaardig. Revue der VIssclier rloot. Het is thans zeker dat H. M. de Koningin (by gelegenheid der revue) op 3 Aug. e. k. op 5 botters zal overgaan, omdat H. M. nader met de visschers en hun bedrijf wil kennis maken. De eer van het bezoek zal te beurt vallen aan later te vermelden schippers, en wel op vaartuigen die uitoefenen: de bot-visscherij de haring-visscheryde ansjovis-visscheiij de aal- en garnalen-visscheiij, en de mosselen en alikruikenvisschery. Tentoonstelling van het Ned. Zeewezen. Gisteren zijn ingekomen uit Petersburg voor de geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandsche Zeewezen een portret van den admiraal Cruys, die later in Rusrischen dienst overging, en twee zeer merkwaardige boeken met gekleurde teekeningen van sche pen, omstreeks 750, vervaardigd door een Hollandschen teekenaar (Donnés?) Onze innm. Uit goede bron vernemen wij, schrijft nllet Centrum", dat naar de modellen van Pier Pander door den heer Tasset te Parijs (by wien de-minister van financiën zeer kort „Boos!" riep mevrouw Werlhof uit. „Is de keus, die zijn dochter heeft gedaan, hem dan niet aangenaam „Mama voelt zirih gekrenkt," zeide Malve schertsend. „Majoor Von Hammer liad. da delijk een dankoffer moeten brengen, omdat een Werlhof zijn schoonzoon wordt." „Boos, omdat hij zulk een geheimhouding tegenover u en hem niet kon goedkeuren Toen ik echter tegen hem zeide, dat u deze vergeven had, kwam hij wat tot kalmte. Maar hij wilde do redenen voor die geheim houding weten. Eleonore en ik konden hem toch niet in zijn gezicht zeggen, dat wij met zijn eenzaamheid, die van ons huwelijk het gevolg zal wezen, te doen hebben, dat zijn dochter zich over den toestand zijner gezond heid ongerust maakt. Ik zweeg. Eleonore zeide zachtjes, dat het haar wensdi zoo ge weest was. Al mocht zij ook in geeu mensch op de wereld meer vertrouwen stellen dan in mij, ofschoon zijl mij zoo dankbaar, o zoo uit liet diepst harer ziel dankbaar was voor mijn groote liefde, todh had zij het nog niet over zich kunnen verkrijgen, over onze ver bintenis te spreken. LT had eens moeten zien, hoe vrouwelijk, hoe kuisch, hoe teeder zij er uitzag, toen zij dit uitbracht," besloot Wolfgang opgewonden. „Zelfs haar vader scheen getroffen. Hij keek haar een gerui- men tijd zwijgend aan. En zij bloosde onder zijn blik. „■Vertrouwen," dacht Malve, „dankbaar heid? Is dat hem genoeg? Of heeft hij niet gemerkt, dat het woord „liefde" niet in haar antwoord voorkwam?" Zij keek haar broeder zeer opmerkzaam aan. Maar diens gezicht straalde van geluk. geleden een bezoek gebracht heeft), de stem pels voor de groote muntstukken vervaardigd zijn. Op die stempels zijn proeven aan 's Rijks Munt genomen, waar de Nederland sche persen van verschillend systeem met de Fransche vergeleken zijn. Die proeven hebben, wat den muntslag aangaat, tot tech nische veranderingen geleid. De visschershnven te IJmnMen. Gisteren bracht de minister van Water staat, Handel en Nijverheid, vergezeld van den administrateur der afdeeiing Waterstaat, den heer Koster, den inspecteur van den Wa terstaat, den heer Leemans en den hoofdin genieur, den heer Kemper, een bezoek aan IJmuiden. Aan het station door den directeur der visschershaven, den heer Bottemanne, ont vangen, bezochten de heeren eerst de vis schershaven in de Rijksvischhal, waar de afslag in gang was, werd de verkoop van de door eenige vaartuigen aangebrachte visch bijgewoond. Daarna werd met het waterstaatsbootje een tochtje naar de buitenhaven gemaakt, en na terugkeer in het hotel sNomroer Eén" geluncht. Behalve de directeur der visschers haven, namen daaraan deel de heeren Van Oordt en Baucke, ingenieurs van den Water staat. Na nog de nieuwe sluis en de electrische bewegingsinrichtingen bezichtigd te hebben, verlieten de minister en de hem begeleidende autoriteiten te half drie 's middags weder IJmuiden. Naar men verneemt, houdt dit bezoek verband met een plan tot uitbreiding van de visschershaven, die door de zich hier ter piaatse snel uitgebreide vloot van stoom trawlers en kotters en het steeds drukker wordende bezoek van sloepen en loggers, die in de winters en •.oorjaars-maanden hier hun visch aanbrengen, dringend behoefte aan uitbreiding heeft. Herhaaldelijk deed zich ernstig gebrek voor aan ligplaats voor de schepen, welke gelost hebben en ruimte voor het weder uitrusten van de stoomtrawlers voor elke reis. Er wordt dan ook verlangend tiaar uitbrei ding van de haven uitgezien. Yolksboud. In de voortgezette vergadering van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, te Utrecht, werd aan de orde gesteldRap port der commissie tot onderzoek van de hier te lande gebruikte biersoorten. De com missie te dier zake was met haar arbeid nog niet gereed gekomen en werd diligent ver klaard. Het rapport over de vraag: Wat kan er voor den Bond gedaan worden om te voor komen, dat zij', die wegens herhaalde dron kenschap in de Rijkswerkinrichtingen ver pleegd worden, bij hun wederintrede m de maatschappij opnic-uw aan de drankzucht ten offer vallen? is nog in handen van het hoofdbestuur. De behandeling ex van werd daarom verdaagd. Utrecht en Alkmaar hadden voorstellen ingediend om te komen tot zoodanige wijzi ging in de loting voor do nationale militie, die strekken zou om het ergerlijke misbruik „Bén ding kan ik niet begrijpen," zeide hij, terwijl hij bleef staan, „dat ik mij heb laten vervoeren, een meisje lief te hébben, dat zoo 111 't geheel geen overeenkomst met mijn zustere heeft. Weet je nog wel, Malve, vroeger zeide ik altijd, dat, als ik eenmaal trouwde, mijn vrouw zooals jullie moest zijn." „Goddank, dat 2ij anders is," beweerde Malve vroolijk. „Wij hebben toch allemaal een beetje tc veel temperament en energie. Nu komt ons een zacht, teeder element in de familie zeker zeer te stade." Op dit oogenblik traden Lydia en Jobst vou Rgurietli binnen. Hij kuste zijn aanstaande schoonmoeder en schoonzuster zeer deftig de hand en ont ving van mevrouw Werlhof een kus op het voorhoofd. Toen nam hij Wolfgangs hand, die deze hem hartelijk en broederlijk toe stak. Hij1 nam deze aarzelend aan. Met een gespannen, nieuwsgierigen blik keek hij den. man aan- Lydia sloeg hem scherp gade. Mevrouw Werlhof dacht aan haar overle den echtgenoot en het hoofd der familie. Hij zou nu zeker een deftige en schitterende toe spraak gehouden hebben. Zij dacht, dat het nu aan haar stond, iets bijzonders te zeggen. Haar gevoel van verantwoordelijkheid, dat haar echtgenoot altijd beangstigend sterkin haar wakker had weten te houden, kwam bij haar op. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1