54"'" Jaargang. No. 10299. TJit één wieg. Dinsdag 24 Juli 1900. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIIEIM MSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zii innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde Tsleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Afo. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 23 Juli 1900. De oorlog In China. Het telegram van Conger, den Anwikaao- schen gezant te Peking, heeft blijkbaar een gunsligen indruk gemaakt, zóó zelfs dat de r lijkdienst die te Londen in St. Paul zou plaats vinden voor de gedoode Europeanen, is afgelast. De legeeringschijnt aan te nem«m dat de Europeanen ot een deel van hen nog in leven zijn. Het telegram van Conger heeft bevestiging gevonden in een depêche van de» gouverneur van Shan-tung van Zaterdag te 5.25 's avonds, dat te Brussel door het ministerie van buiten- landsche zaken is ontvangen. liet luidt sDe gezanten te Peking waren den 20sten veilig en wel en stooden onder bescherming van de Chineesche overheid." Wij blijven tegenover die berichten, alle komende van den niet al te betrouwbaren gouverneur, ongeloovig. Met de sWestm Gaz." komt het ons voor dat de Chineezen te Peking een telegram van ouderen datum hebben doorgezonden of wel van Conger's cijfercode hebben gebruik gemaakt. Wij blijven vragenWaarom geen taal of teeken van een der andere gezanten waarom meldde Conger niets meer waai om liet hij de geheele beschaafde wereld in onnoodige spanning? Een ander merkwaardig telegram is dat, hetwelk Zateidag in de onder voorzitterschap van president Loubet gehouden ministeiraad door Delcassé werd voorgelezen. Het tele gram is afkomstig van keizer Kuang-su, en niet van den zoon van prins Tuan, en be helst een verzoek om bemiddeling. De Frnnsche regeering eischt om het ver zoek om bemiddeling naar behooren te kunnen overwegen, in de eerste plaats vrijheid om zich reclitstieeksch in gemeenschap te stellen met de gezanten te Peking; verder de be straffing van prins Tuan en van de ambte naren die voor de huidige gebeurtenissen verantwoordelijk zijn, de staking der vijande lijkheden tegen de vreemdelingen in het geheele rijk en de onderdiukking van de» opstand der Boksers. Zoolang deze onvermijdelijke waarborgen niet zijn gegeven, zal de militaire actie dei mogendheden worden voortgezet. Uit dit verzoek om bemiddeling schijnt niettemin te volgen dat keizer Kuang-su nog leeft. Wat het verzoek om bemiddeling van Keizer Kuang-Su betreft, daarin ziet een ambtenaar van buitenlandsche zaken te Parijs, blijkens een interview in de vSoir", slechts een middel om de overeenstemming der mo gendheden te verstoren. Daarom heeft Del cassé zich gehaast het verzoek van den Keizer te publiceergn. In het begin dezer maand heeft de keizer zich ook tot den Mikado gewend, maar in geheel anderen zin, n.l. om een verbond tegen de Westerlingen. De Mikado is er echter niet op ingegaan. Aan dit bericht, afkomstig van de sDaily Express", hecht de sPolit Corr." evenwel misschien niet ten onrechte geen geloof. Minister Delcassé deelde in denzelfden ministerraad mede dat hij een gunstig ant- Een. roman. VAN IDA BOY-ED. 1S).. Bij hst 'binnentreden van Wolfgang ver- ioerde zij zich niet. „Ik kom om je reken schap to vragen. Je hebt tegenover mijn meisje een ijskoude houding aan den dag ge legd." „Heeft zij er zich over beklaagd?" vroeg Lydia op den onverschilligsten toon. „Neen," zeide hij' met toenemende heftig heid. „Daarvoor is zij te trotsch. Maar ik, versta je, ik eisch voor Eleonore een liefde rijke behandeling van je." „Mijtn lieve Wolfgang," zedde Lydia en keek hem uit de hoogte aan, „ik ben geen vriendin van scènes en twist. In dit opzicht heb ik papa's aard. Je eischt iets voor Eleo nore? Een liefderijke behandeling? Je bent slech ts gerechtigd om een beleefde te eischen, en daaraan heb ik het niet laten ontbreken. Liefde Iaat zich niet dwingen," „Eb je belofte van gistermorgen? Deze was te midden van tranen van vurige zuster liefde afgelegd," vervolgde hiji met steeds toenemenden toom. „Gisteren, gisteren! Ach, wat is dat al lang geledenzeide zij bij zich zelf. „Om des vredes "wille, om des vredes wille ik bezweer je, wees goed voor mijn meisje woord ontvangen had op zijn voorstel aan de mogendheden om den imoer van wapens in China te beletten. Intusschen schynt men ook in China Li- Hung-Tbchang niet al te best te vertrouwen tl. w, z. de Èuropeeselie autoriteiten aldaar. Vrijdag werd uit Shang-hai gemeld, dat de Britsche kruiser Bona venture van Wu-tschung vertrokken is, naar men zeide om de Amping te geleiden, waarop Li scheep zou gaan. De eereboog, die te Shang-hai voor Li was opgericht, is op bevel der gemeentelijke overheid weggenomen. Nu is het wel niet bevestigd dat de B o- naventura m°t de Amping mee zou gaan, maar merkwaardig is toch dat Li te Shang-haï, waar hij Zaterdag aankwam, door de consuls i* genegeerd. Het verwachte gevolg van Li's vertrek uit Kanton is niet uitgebleven. Er zijn reeds onlusten uitgebroken. Een troep zeeschuimers maakt de rivier onveilig. Een stoomsloep die den stroom opvoer, werd aangevallen. De passagiers, voor het meerendeel Chineesche meisjes, werden aan boord van een der prauwen gebracht, de roovers plunderden de sloep er. trokken daarna af in de richting van Kanton. Een andere bende rooveis over viel een tweede sloep en ontnam den reizigeis een bedrag van dertienduizend dollars. De overwinning der Europeanen bij Tien tsin schgnt den toestand wel wat gezuiverd te hebben. De toestand in Tschi-!i heet nu bevredigend. Er wordt nu ook ernstig aan gedacht naar Peking op te rukken den 15den Augustus wil men op weg gaan. In Mandschurije schijnen de Russen opge wassen te zijn tegen de Chineezen. Zij heb ben verschillende belangrijke plaatsen weer bezet. Den 16den zijn 8000 Japanners van Ta-ku te Tien-tsin aangekomen2000 Japanners z"jn te Tschi-fu, 1800 te Tschang-hai-huan. Zuid-Afrika. Toem ons Zaterdagavond laat het bericht bereikte dat lord Roberts den aanval was be gonnen op Middelburg, hoopten wij zeker onzen, lezers heden belangrijk nieuws te kun nen melden. Nu wiji dit schrijven, zijn wij echter nog niets wijzer geworden. Wel is ons uit de En- gelsdhe bladen weer iets zonderlings geble ken. Roberts zou nl. Vrijdag een belangrijke overwinning hebben behaald, die hij zeker verzuimd heeft te melden. De correspondent der „Daily Mail" te Lo- renjo Marquez seinde nl. „Het gerucht gaat dat de Boeren bij, Bal moral een groote nederlaag hebben geleden. Zij trekken in allerijl op Middelburg terug, dab de Britsche troepen heden (Zaterdag) aanvallen. „Balmoral was het hoofdkwartier van ge neraal Botha." Dit Balmoral ligt ongeveer halverwege Pretoria en Middelburg, iets dichter bij de laatste dan de eerste plaats. Daarop is het bericht gekomen van den aanval op Middelburg, dat afkomstig blijkt te zijn vau don Ka-apschea correspondent van „Central News". Heel betrouwbaar is dus geen der beide berichten, en de mogelijkheid bestaat dat bei- iHij ging naar haar toe en greep haar bij de hand. „Ik zal het nimmer aan beleefdheid laten ontbreken," beloofde Lydia. Die hoffelijke toon verbitterde hem nog meer. „Ik wil geen beleefdheid," riep hij uit, „ik wil, dat je haar liefhebt!" „Dat kan ik niet. Sympathieën laten zich niet bevelen." Dat trof Wolfgang als een donderslag. „Gevoel je geen sympathie voor haar? Voor mijn Eleonore? En dat zqg je mijl zoo in mijn gezicht? "bracht hij stotterend uit. Zij haalde de schouders op. „Ja hebt mij gedwongen, het to'zeggen. Dat komt van die eischen en die verklarin gen. Zwijgen is zooveel verstandiger, zooveel fierder, zoo gemakkelijk. Leer het toch Zijl zag zijn verwrongen gelaat. En daar welde er iets in haar op. De diepe, vurige ge negenheid voor haar broeder kwam bij haar boven. „Wolfgang," zeide zij zachtjes. „Misschien brengt de tijd wel verandering aan." Zijn. oogen waren vochtig. „Ik dank je," mompelde hij. „We willen liet hopen." En hij ging heen. Maar er was toch iets als honigdauw op zijn geluk gevallen. Wat Lydia weigerde, vond hij bijl Henri en Liesibeth te veel. Hij bracht zijn aanstaande den volgenden dag in, heb huis van zijn broeder. Henri en Liesibeth bewoonden tot dusverre een kleine villa buiten de Noorderpoort, die de oude Merkers aan zijn dochter bij gelegenheid do gegrond zijn op onjuiste of overdreven ge ruchten. Den llen Juli hebben de Boeren blijkens een bericht uit Machadodorp, ten Westen van Krugersdorp den geheelen dag verwoed tegen de Engelsohen gestreden. De laatsten verloren niet minder dan acht honderd ge sneuvelden en gekwetsten. Dit is een der gevechten waarvan Roberts reeds vroeger melding maakte. Maar in zijn relaas was het bij Krugersdorp geen overwin ning der Boeren. In het Noorden van den Vrijstaat zijn nu de Boeren weer actief opgetreden. Zij zijn weer teruggeslagenvoor de Engelschen wa re het beter indien, zij eens werkelijk ver sla-gen werden, maar zoover laten de Boeren O het niet komen. Omtrent de kolonne-Clery geven eenige telegrammen de volgende bijzonderheden. Den 18n werd uit Blesbokspruit gemeld „Heden rukte de kolonne van generaal Clery naar het Oosten op. Zij hoeft een kort gevecht met de Boeren gehad, die met een groote macht op onzen linkervleugel stonden, en een paar granaten op ons afschoten. Zij werden teruggedreven door het scheepsge schut, dat veel bewegelijker is, sinds het door paarden wordt getrokken." Een tweede telegram, van den volgenden dag uit Irenedal, leert dat de kolonne-Clery haar tocht naar het Oosten heeft voortgezet, cn „op het oogenblik," gekampeerd is bij Leeuwspruit, tien mijlen iten Noorden, van Standerton. Als gewoonlijk zwermden de Boeren op de flanken der kolonne, em enkele schermutselingen hadden plaats gehad. De ligging der genoemde plaatsen geeft een zonderlinge tegenspraak aan. Immers, na, oostelijk te zijn gemarcheerd en de Boe ren te hebben teruggedreven, schijnt Clery niettemin teruggegaan te rijn. Zaterdag is het Kaapsche Parlement door sir Alfred Miln-er geopend. De oud-minister president Schreiner nam plaats op de ban ken der oppositie. Gemengde Medcdecllngen. Gisteren is te Brussel een standbeeld ont huld voor Frère-Orban, den grooten libe ralen staatsman, De Koning had zich doen vertegenwoordigen. De Smet de Naeyer, De Tioon en De Favereau waren er voor de regeering. De eerste hield een redevoering na den staatsraad De Graux, Ook de Mot sprak als burgemeester van Brussel. De Duilsche minister van birmenlhndsche zaken, graaf Von Posadowsky, is Vrijdag middag te Parijs door president Loubet ont vangen. De minister heeft ook deelgenomen aan de vlootrevue te Cherbourg. Prins Henri van Orleans heeft verzocht met deFransche troepen naar China te mogen gaan. Het Servische ministerie is afgetreden. De reden wordt niet gemeld. Drankwet. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer is verschenen omtrent het wetsontwerp tot herziening der drankwet. van haar huwelijk ten geschenke gegeven had. Het was een nette woning, in den glans van heldere verf en spiegelblank gezeemde ramen stralend. In den voortuin stondreedg een krane van gele, nog niet geheel ontloken crocussen rondom een bedje, dat overigens nog met besehermende dennetakken bedekt was. Aan de heesters scheen alles te ontkie men: groene knopjes vertoonden zich reeds aan de bruine takjes. Van het tuinhek tot aan de huisdeur liep een pad, dat met klin kers bestraat was. De voetstappen weerklon ken daarop luid. Eleonore en Wolfgang gingen zwijgend naar de deur toe. Zij waren beiden in een zekere spanning. De noodzakelijkheid, opeens zoovele men- sohen vertrouwelijk te naderen, was voor Eleonore veel lastiger, dan zij rich had voor gesteld. Liesbeth moest zeker vóór het raam geze ten hebben, achter een der overgordijnen, want rij deed zelf de huisdeur open. Terstond, nog in de vestibule omhelsde en kuste rij het jonge meisje verscheiden malen en trok haar naar de aangrenzende kamer mee. Hier moest Eleonore op de sofa plaats ne men, en met groote welbespraaktheid bracht Liesibeth nu haar gelukwenschen uit. Eleonore gevoelde zich door zooveel warm te -Jerrasb en dankbaar. Iedereen had van de jonge mevrouw Werlhof altijd gezegd, dat rij van geld- en familietrots niet wist wat rij doen zou. Indertijd hoorde Eleonore Eenerzijds meende men, dat de wet weinig resultaat hoeft opgeleverd en aarzelde men met de proef om door wettelijke bepalingen te komen tot beperking van het drankge- brui^gjnis!ukt te noemen. Moge ook al het aantal drankmrichtingen met vergunning se dert hot jaar 1881 zijn gedaald, zoo kan daartegenover niet worden ontkend dat het totaal van alle drankinrichtingen na de in voering der drankwet weinig of geen veran dering heeft ondergaan, wellicht nog iets is gestegen. Uitvoerig wordt uiteen gezet dat voor niet meer dan een betrekkelijk klein gedeelte in het gunstigste geval de vermindering van het drankgebruik aan de werking der drank wet kan. worden toegeschreven, terwijl men meende te mogen betwijfelen dat tegen de nadoelen, die aan het bestaan dier wet nood zakelijkerwijze zijn verbonden, dat geringe resultaat zou kunnen opwegen. Terwijl naar het ooi deel van sommige der leden, die deze beschouwingen hielden, do er varing thans voldoende heeft geleerd, dat het niet op den. weg van den Slaat ligt, door deze wettelijke bepalingen het misbruik maken van sterken drank tegen te gaan, en zij het oogeniblik gekomen achten om de Drankwet uit heb „Staatsblad" te doen verdwijnen, konden andere met het beginsel van drank bestrijding® van Staatswege zich ten volle vereenigen en schreven rij de weinige resul taten van de wet tot beteugeling van het drankmisbruik toe aan de middelen waar mede zij dit doel heeft trachten te bereiken. Slechts van. het maken van den drankhan del en wellicht ook van de drankproduc tie tot een Staatsmonopolie, verwachten eenige leden heil. Da zuivere opbrengst zou dan kunnen worden aangewend deels ten ba te der drankbestrijding en voor een ander deel ter verbetering van sociale toestanden. Gaarne zouden zij vernemen of er, zoo ja, welke berivaren de Regeering tegen invoe ring van zoodanig stelsel heeft. 1*1 De voorstanders der wet betoogden m den breede, dat zij, niettegenstaande vele ongun stige omstandigheden en niettegenstaande zij bovendien half verlamd was dcor de wer king der overgangsbepaling en ondermijnd door den weinig tierenden en niet genoeg zaam bestreden clandestienen verkoop nog gunstige werking heeft gehad en haar resul taten niet onbevredigend mogen worden ge noemd. Er werd op gewezen, dat vast slaat, dat het aantal inrichtingen met vergunning met 8000 is verminderd. Terwijl vele leden de in het ingediende wetsontwerp door de Regeering gevolgde ge dragslijn voortgezette verscherping der gelegenheden tot drankverkoop, verkrijging van de bepalingen der wet, en het stellen van waarborgen voor betere naleving liarer bepalingen goedkeurden en den Minister prezen, wegens de door hem voorgestelde maatregelen, ging verscheidenen hunner het ontwerp niet ver genoeg, omdat het geen wijziging brengt in de beginselen der drank wet en slechts voortbouwt op de eens gelegde grondslagen. Onomwonden verklaarden rij een tweeden flinken stap na dien vóór twintig jaren door de Regeering op het ge bied der drankbestrijding gedaan ver wacht te hebben, waar aan het hoofd van dit als iets onverschilligs aan; lieu- op den weg hierheen, was het haar weer te binnen geschoten. „Vmd je alles nog al aardig bij mij inge richt vroeg Liesbeth al spoedig en keek tevreden om rich heen. De kamer was met zeer dure voorwerpen als overladen. Evenzoo de aangrenzende, waarin men door een met draperieën ver sierde deur kon zien. „Allee is heel mooi," zeide Eleonore aarze lend. „Liesibeth ziet nooit haar meubelen aan, zonder er aan te denken, dat de overgordij nen 25 a 30 Mark per meter gekost bob ben," placht Lydia te beweren. Dat schoot Wolfgang nu te binnen. „Je moest je meubelen van dezelfde leve ranciers nemen," ried Liesbeth vol vuur, om daarna afbrekend te zeggen: „Maar ja „Maar ja, dat kan jullie niet betalen," be doelde zij met groote duidelijkheid. Onze behoeften zullen meer artistiek dan juist hixerieus zijn," merkte Wolfgang aan, in wien het terstond begon te koken. „Men kan het rich dan ook met weinig gezellig maken," zeide Liesbeth, van een let terlijk moederlijke welwillendheid stralend, „en hoe goedkooper je je inricht, des te ge makkelijker valt het je later om rond te ko men. Want men moet niet alleen aan het aanschaffen denken, maar ook aan het on derhouden en het aanvullen. Meer dan één dienstbode zal jullie wel niet kunnen hou den. Denk daaraan wel, als je bepalingen om trent de wasch maakt. Je leunt niet geloo- het departement van bmneulandsche zaken een man is geplaatst, die altijd in den strijd togen het drankmisbruik vooraan heeft ge staan. Al wilden zij gaarne toegeven dat het tijdstip om het tegenwoordige vergunnings systeem voor een ander stelsel te verlaten, nog niet is gekomen en het daarom goed is zooals in het ontwerp wordt voorgesteld, het te verscherpen op sommige punten en de leemten aan te vullen, die jn do praktijlc zijn gebleken te bestaan, zoo aneenden zij niette min dat het wèl tijd is om tevens den weg te banen, die naar een ander stelsel voert. In verband daarmede werd gewezen op de „local option", de bevoegdheid, hetzij aan de ingezetenen, hetzij aan het bestuur eener ge meente toegekend, om in bepaalde omstan digheden en voor een bepaalden tijd. aldaar den kleinhandel in sterken drank te verbie den en in de tweede plaats op hot zooge naamde Gothenburger stelselhet doen ex- ploiteeren van de drankgelegenheden door maatschappijen, die daarmede niet meer winst kunnen behalen dan een matige rente over het maatschappelijk kapitaal en die de meerdere opbrengst moeten storten in de Rijks-schatkist, of in de kas der gemeente, of wel haar ten publieke nutte moeten aan wenden. Ycle leden waren van oordeel, dat de mid delen, waarmede het ontwerp wil trachten het verhinderen van clandestienen verkoop te bereiken, bij lange na niet voldoende blij ken te zijn. Een aantal loden meende dat er maar één middel is dat in staat zal blijken, het groote euvel te keeren en wel het uit vaardigen van een voorschrift, dat voor het houden van een inrichting, waar andere dan sterke dranken worden verkocht tot verbruik ter plaatse, noodig is een kostelooze license, waarop in het algemeen de bepalingen der drankwet niet van toepassing zijn, maar die wordt ingetrokken of zelfs van rechtswege vervalt, wanneer d© houder wegens verkoop van sterken drank zonder vergunning wordt veroordeeld. Anderen achtten het middel echter te streng en daarom verwerpelijk. Door ande ren werd aanbevolen heffing van een tame lijk hoog recht, doch beneden het vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, van alle inrichtingen, waar dranken worden verkocht voor verbruik ter plaatse melkinrichtingen uitgezon derd waardoor vele hier- en koffiehuizen, waar toch voornamelijk de clandestienen drankverkoop welig tiert, zouden verdwijnen. Werd het vcraschte van een zgn. „license" in de wet opgenomen, dan zoude men ook kunnen overgaan tot verhooging van het ver gunningsrecht, zoo van het wettelijk maxi mum als van het minimum en zoude wellicht progressie in de heffing kunnen worden in gevoerd. In do tweede plaats zouden ver scheidene leden gaarne hebben gezien dat voortaan het vergunningsrecht werd geheven ten bate van het Rijk. De schattingen zou den van Rijkswege kunnen geschieden en 't bedrag van het vergunningsrecht zou door Ged. Staten kunnen worden vastgesteld. Do wet kent èn aan het college van B. on W. èn aan den gemeenteraad zooveel invloed op de uitvoering der Drankwet toe, dat liet zeer wcnschelijk mag worden genoemd, elk finan- ven, hoeveel tijd en moeite de strikjes en flikjes van de dienstboden kosten." Ieder woord was een alledaagsche, maar ook onbetwistbare huisvrouwenwijskeid. Het moest immers alles zoo gaan, als Liesbeth! zeidezij konden ridi slechts eenvoudig in richten, rij konden slechts één dienstbode houden. Wolfgang was tot dusver in zijn ge dachten vrij luchtig over deze uiterlijke om standigheden heengestapt. Ook was rijn aan staande volstrekt niet verwend. Maar zoo uit den mond van Liesbeth klonk het zeer vernederend. Daarbij kon hij aan Liesbeth niet eens een boosaardige bedoeling met haar woorden toeschrijven. Hij geloofde bepaald, dat het de naïeve tactlooze manier van spreken was die haar nu eenmaal altijd eigen was. Zij had do menschen nooit anders dan naar hun geld getaxeerd. En juist omdat hij dit wist^er gerde het hem meer, dan dat Iiij* er zich over verheugde, dat Liesbeth nu weder Eleonore's hand nam en deze tceder streelde. „Ik wil het je wel erkennen, ik heb altijd al zoo'n beetje met je gedweept. Alleen om je haar Wolfgang, ben je niet trotsch op het mooio haar van je meisje? Ik erger mij dikwijls aan het mijne." „En papa," zeide Eleonore glimlachend, „maakt er dikwijls aanmerking op; hij vindt, dat het mij zoo wanordelijk om het hoofd hangt." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1