I Pi I life fk fe STADSNIEUWS. YLAAJRDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Kerk en Schooi. P Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. f h C-" ■7" t/ I-..' ,f I -v. cieel "belang der gemeente bij den bloei der tapperijen ibniten te sluiten. Berst dan mag worden verwacht dat de gemeentebesturen, ijverige medestrijders van het drankmisbruik zullen worden en de drankwet zullen uitvoe ren en toepassen, vrij van elke overweging van fiscalen aard. Eet had sommigen bevreemd dat in hot ontwerp niet een verbod is opgenomen tot het uitoefenen, der dranknering op Zondag Anderen zagen in zulk een verbod eon onge rechtvaardigde hardheid tegenover de rustige burgers, die op zondag wel sterken drankge bruiken, maar niet misbruiken. Betoogd werd, dat de Staat mot het uit vaardigen van wettelijke bepalingen, niet kan volstaan en nog door andere middelen den strijd tegen, drankmisbruik moet aanbin den, o. a, door meerderen finaneieelen steun van de propaganda der drankbestrijders; door het ontwerp der drankbestrijding steeds in onderzoek te doen blijven, en door een einde te maken aan den misstand, dat nog altijd sterke drank wordt verstrekt in canti- nes en kampementen en aan boord van oor logsschepen door verhooging van accijns op •het gedistilleerd als afschaffing van dien op Ibier. Algemeen was men van oordeel, dat de voorziening in den toestand die met 1 Mei 1901 zal aanbreken, het belangrijkste gedeel te vormt van deze wetsvoordrackt en met het oog daarop sprak men er zijn leedwezen en verwondering over uit, dat zij zoo laat is in gediend- Het wets ontwerp is zoo op het alleruiter ste oogeniblik ingediend} dat het slechts wei nige maanden vóór 1901 in het „Staatsblad" zal kunnen zijn geplaatst. Van een in wer king treden op 1 Januari 1901 zal dan ook moeilijk sprake kunnen zijn. Omtrent de vraag of het wenscbelijk kan zijn in de gegeven omstandigheden het wets ontwerp in behandeling te nemen, achtte men ©enerzijds die behandeling g&wenscht, niet alleen om het belang, maar anderzijds omdat men vreesde dat anders de verkiezin gen van het volgende jaar weder door dit ontwerp zouden worden beheerschtan derzijds achtte men het niet wel mogelijk in den korten tijd die vóór de a.s. verkiezingen bij de andere noodzakelijke werkzaamheden aan de Kamer nog rest, tot een goede oplos sing te komen. Van deze laatste zijde werd aangedrongen op intrekking van het ont werp, door enkele leden ook op indiening van een wetsontwerp tot eenvoudige verlenging van den termijn in art. 26b der drankwet ge noemd. Het voornemen, in de wet de bepaling op te nemen, dat de sedert 1881 overeenkom stig art. 26b verleende vergunningen niet langer dan tot 1 Mei 1901 sullen kunnen worden verlengd, vond bij vele leden krach tige bestrijding. Men vroeg of het aangaat in het vertrouwen op de voortreffelijkheid van eigen oordeel, den knoop maar door te hakken en een beslissing te nemen, die naar de meening van hen, die de tegenovergestel de opvatting voorstaan en op goede gronden verdedigen, daar zij terugwerkende kracht zal hebben zal neerkomen op schending en ontneming van verkregen rechten,. Andere leden betoogden dat van schending van ver kregen rechten niet wel sprake kan zijn, maar zij zouden het hoog3t onbillijk en onraad zaam achten de bedoeling van den wetge'ver van 1881 thans tot werkelijkheid te maken, daar het mot te ontkennen valt dat er in de jaren 1892 en 1893 bij de houders der "be doelde vergunningen twijfel is gewekt of aan hun bedrijf met 1 Mei .1901 een einde zou worden gemaakt- In elk geval, zoo meenden verschillende leden, zoude de maatregel om met 1 Mei 1901 aan alle overeenkomstig art. 26b ver leende vergunningen een einde te maken, slechts mogen worden ingevoerd met uitzon deringsbepalingen voor die gemeenten, waar het aantal dier vergunningen zoo groot is, dab de uitvoering ernstige moeilijkheden ten gevolge zou hebben. Het ware misschien bo ter over te gaan tot verlenging van den ter mijn van art. 26b met ©enige jaren. Het denkbeeld werd in overweging gege ven om in 19Ö1 de loopende vergunningen bedoeld in art. 26b te laten doorloópen, tot dat zij door den dood der houders of door een der bij de wet genoemde oorzaken ko men te vervallen. Door anderen kan niet worden toegegeven, dat het hoogst onbillijk en onraadzaam zou wezen, thans de bedoeling van don wetgever van 1861 tot werkelijkheid te maken. Voor hen leed het geen twijfel dat de 'belangheb benden wel degelijk geweten bobben wat hen te wachten stond, of dat zij althans een voor stel als thans door de Regeering is gedaan, te voorzien hadden. Niet het bijzondere be lang der vergunninghouders, maar het alge meen belang der bestrijding van het drank misbruik moet den doorslag geven. Ver lengt men den termijn van art- 26b met eenige jaren, dan staat men na afloop voor nog grootere moeilijkheden, omdat men dan meer voet zal hebben gegeven aan de mee ning, dat het met de uitvoering der over gangsbepalingen geen ernst is en volgt men het stelsel om de loopende vergunningen te doen uitsterven of op een der bij de wet ge noemde wijzen te doen eindigen, dan blijft men nog zeer langen tijd in den overgangs toestand verkeeren en zal men nog geduren de vele jaren. art. 2 een doode letter doen blijven. Algemeen was men het met de Regeering eens, dat, vervallen de overeenkomstig art. 26b verieende vergunningen, het de plicht is van den wetgever vaste regelen te stellen ten 'aanzien der moeilijkheid, aan wie dan be schikbare vergunningen moeten n orden ver leend. Maar bijna over het algemeen was men van gevoelen, dat de regelen in dit wetsontwerp gesteld, niet bruikbaar zijn. Men vond de regeling vreemd en zonderling en meende dat zij den toets zelfs der meest welwillende beoordeeling niet kan doorstaan. Als een der gevolgen wees men er op dat die tappers de vergunningen zullen houden, die kans zien een grooten omzet te krijgen, bijv. omdat zijl minder kieskeurig zijn hoe hun geld te verdienen en op allerlei wijze drinkers lokken en hen tot meerder verbruik brengen. Dezen zullen meer durven bieden dan de gegadigden die op fatsoenlijke wijze hun bedrijf wensciieri uit te oefenen. Ook vond men het stelsel van opbieden onbillijk. Verder vestigde men er de aandacht op, dat moet worden opgemerkt, dat alle ver gunningen boven het maximum verleend, zullen blijven voortbestaan, zonder dat de houders aan het opbieden behoeven mede te doen. Deze regeling achtte men hoogst on rechtvaardig. Voorts werd betoogd dat het ontwerp feitelijk niets anders doet dan aar de belanghebbenden zeiven de beslissing over laten. Zijl zullen afspraken maken, onderling de zaken afdoen en bepalen wie de beschik bare vergunningen zullen krijgen, tot welke bedragen dezen zullen inschrijvenhet op bieden zal oen schijnvertooning zijn. In dien geest werden nog verschillende op merkingen gemaakt. Overigens verklaarden sommigen zich met het gehcele beginsel van schadeloosstelling niet te kunnen vereenigen. Bij het stellen van vaste regelen dienen naar de mecning van vele leden deze beide gedachten de leidende te zijn: de vergun ningen moeten komen aan hen, die daarvoor zijn aangewezen hetzij door het algemeen be lang, hetzij door meerdere persoonlijke aan spraken. De eerste gedachte zou er toe lei- den, de voorkeur te geven aan personen of vereenigingen, die volgens het Gothenburg- sche stelsel hun dtankgelegenheden willen exploiteeren of die zich willen verbinden hun nering, hetzij des Zondags, hetzij des mor gens vroeg en des avonds laat niet uit te oefenen. D© tweede zou kunnen voeren tot een rangregeling zooals voorkomt in het ont werp drankwet der Nederlandsche vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank. Benige leden vinden de regelen nog niet zoo kwaad en waardeeren in deze Regeering dat zij een oplossing aan de hand doet. Woningwet. Het Nederlandsche congres voor openbare gezondli-eidsregeiing heeft zich, ingevolge het besluit liarer laatste openbare vergadering, gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Go neraal, met aanbieding van het overzicht ha- rer beraadslagingen over het door de regee ring ingediende ontwerp "Woningwet, welk ontwerp door liaar grootendeels met instem ming wordt begroet. Aan vele en zeer belang rijke eischen die het congres reeds 'bij vroe gere samenkomsten en ook in de vergadering van 20 en 21 April met betrekking tot het woningvraagstuk heeft gemeend te moeten stellen, ten eind© de treurige woningtoestan den in Nederland op eenigszins afdoende wij- zo te keer te gaan, is door het ingediend wetsontwerp in menig opzicht voldaan, zegt het adres, terwijl voor zooverre het wetsont werp aan die eischen niet of slechts ten d-eele tegemoet komt, het congres, in vele geval len zich, voor het oogenblik, bij de daarvoor in do memorie van toelichting uiteengezette redenen kan nederleggen. In bijzonderheden wordt voorts duidelijk in hot adres aangege ven in welke punten het congres wijziging en aanvulling van het ontwerp wenscht en op welke gronden die wijzigingen weuschelijk worden geacht. („Ij. R. Ct.") Kevue der risschersTloot. Gioote toebereidselen worden reeds ge maakt voor de visschersvlootrevue bjj Pampus op 3 Augustus. De marine zal door een 50 A 60 bakens het terrein afzetten, beginnende nabij het fort op Pampus, en verder in de richting van het eiland Marken. De vaartuigen zullen in i yen worden geplaatst, liggende aan twee ankers, met eene ruimte van pl.m. 30 meter tusschen eiken botter, en van pl.m. 150 meter tusschen iedere rij. De revue zal een overzicht geven van de uitoefening der Zui- drrzee-visscheiij met verschillend want, zoo dat de groepen zullen voorstellen Ie. De haringvisscherij 2e. de nnsjovis- vhscherij3e. de paling- en garnalenvis "cherij4e. de botvisscherij5e. de mosselen en alikruikenvisscherij. Het meest waarschijnlijk is dat de Koning innen van het lustslot te Soesldijk per trein zullen reizen tot Weesp, verder met rijtuig tot Muiden, en van daar perBuyskes naar het terrein. Allereerst vermoedelijk zullen IIH. MM. op een vijftal visschersvaartuigen overgaan, om met de schippers en hun bedrijf kennis te maken. De visschers mogen volstrekt geen kosten maken tot opsieren hunner vaartuigen, vol gens den uitdrukkeljjken wensch van H.M. Alleen de vlag zal in top, en het vischwant in den mast geheschen worden. Als HH. MM. weer aan boord van de Buyskes zjjo gekomen, gaat dit marine schip de vaartuigen langs. Elke botter salu eert met de driekleur. Als HH. MM. den laatsten botter zijn ge passeerd, zal van een onzer marineschepen, een kanonschot dreunen en op dat sein wor den op de honderden schepen de zeilen ge heschen, de ankers gelicht, en gaat de ge- heele vloot huiswaarts. Ten einde verwarring te voorkomen, wor den op het terrein drijfbakens geankerd, met borden er aan bevestigd, waarop de namen der verschillende plaatsen geschilderd zijn zóó weet elke visscher, waar hij wezen moet. Marinebooten zullen de orde handhaven. De algemeens vergadering der 'Broeder schap der Notarissen in Nederland wordt ge houden te Arnhem op Woensdag on Donder dag 1 en 2 Augustus 1900. In behandeling zullen dan o. a. komen de pnaeadviezen, uitgebracht door de heeren mr. P. H. Haanebrink, notaris te Maastricht en A. Knottenbelt, notaris te 'Vlaardingen, over db vraag „Is het wenscbelijk om bij herziening van ons familie-vermogensrecht de algeheels ge meenschap van goederen als regel te hou den r Mr. S. van Houten heeft no. 14 zijner sNieuwe Staatkundige Brieven" in het licht gegeven. Hij betoogt daarin dat de ministers Borgerius en Pierson onder dictee der Tweede Kamer staan en tracht dit aan te toonen uit het gebeurde met het toestaan met het jus promovendi aan de bijzondere gymnasia en met de wijziging van artt. 240 en 243 der gemeentewet. De Stct. No. 169 bevat het reisrapport van ür. Ms. schoener D o I f ij n, belast met het politietoezicht op de visscherjj in de Noordzee gedurende de maand Juni. Wij ontvingen van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen een afschrift van een adres, door de Kamer tot den Minister van Financiën gericht, betreffende het croditee- ren van den suikeraccijns voor het bereiden van ten uitvoer bestemde vruchten-geleien- Volgens mededeeling van de Telegraaf administratie der Kaapkolonie is de tele- graphische gemeencchap via Delagoa-Bay ge stoord met die gedeelten van de Zuid-Afri- kaansche Republiek, welke door de Britsche troepen bezet rijn. Bijzondere telegrammen kunnen evenwel via Kaapkolonie woiden verzonden naar Pre toria, Johannesburg G©rmiston, Vereeniging en Heidelberg, indien zij ia het Engelsch en in vei staan bare taal zijn gesteld. (vSt, Ct.") De „Indópendance Beige" van 16 Juli be vat oen flink gesteld© bijdrage van mevrouw Waszklewicr, van Schilfgaarde, getiteld „Le Peril Anglo-Saxon", welk gevaar dreigender voor do beschaving wordt voorgesteld dan de opstand der Chintczen tegen de Buropeesche owerheerseliing. De schrijfster wijst met na druk op het vertreden van de bij elk volk ge heiligde grondstellingen der menschelijkheid, waaraan de Engelschen zich met stijgende onbeschoftheid tegen weerbaren en weerloo- zen in Zuid-iAfnka schuldig maken. 'Dank verdient mevr. W. voor de volhar ding, waarmede zij haar buitenlandsche ver bindingen voor de groote zaak blijft aanwen den, thans om een kreet van verontwaardi ging te doen oprijzen tegen de uit verbitte ring over den on verzetteiijken tegenstand der Boeren met woord en daad tot laagheid ge zonken Britten. OVERSCHIE, 23 Juli. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Woensdag 25 dezer te 10 uur voorm. De agenda ver meldt: Ingekomen stukken; aanbieding der gemeenterekening over 1899; grensregeling. OVERSCHIE, 23 Juh. Ds. J. Gispen, predi kant by de Geref. gemeente alhier, is be roepen te Barneveld. SeJert onze opgave van Zaterdag zijn van hier vertrokken 2 ertsbooten en aangekomen 2 kolenbooten en 1 ertsboot. Op deze laatste die ook voor passagiersvervoer schijnt te zyn ingericht, bevonden zich 4 passagiers, die weer met dezelfde boot de terugreis zullen aannemen. Op den Overschieschen weg is than9 een tweed o tolhek geplaatst, nl. nabij' hot kan toor voor Havengeld'. De wagens die uit den Polder naar Schiedam reden, behoefden daarvoor tct heden niete te betalen, terwijl zij, naar Overschie gaande, wel moesten of feren. Hieraan is nu met d© tweede afslui ting een einde gemaakt, tenzij de wagens het betalen kunnen misrijden door bet zgn. zwarte wegje langs te gaan. Voor voertuigen die van Overschio naar Schiedam gaan, behoeft natuurlijk slechts eenmaal te worden betaald. Hedenmorgen te 8 uur is de wisselwachter van de stoomtram, de 36-jarige Arie Schippers, bij het afkoppelen van een wagen bekneld geraakt tusschen de machine en een wagen, waarbij zija linkerbovenarm door den scha mel en de haak werd gekwetst en opzwol. Hij heeft zich onder geneeskundige behande ling gesteld en is door een ander moeten vervangen woiden. Hedenmorgen zou een slagersjongen met een mand met vleesch in een roeiboot naar een schip varen, maar raakte daarbij bekneld tusschen een lichter en het stoombootje de Argus, tengevolge waarvan de riemen bra ken en het roeibootje water schepte. Het heeft daarbij nog eenige geringe schade be- loopen maar de jongen is met den schrik vrijgekomen. (."erende en verkochte onroerende goederen. Verkocht 21 Juli. Notarismr. H. M. C. Poortman. Acht woningen en erven, aan den Singel nrs. 121, 123, 42s, 14, 16, 18*, 18* en 18s, nabij den Rotterdamschen djjk, ter gezamen lijke grootte van 292 vierkante ellen, in veiling 1 f1035, 2 f 585, 3 f 485, 4 f570,5 f1075, 6 f 640, 7 f590, 8 f570, gecombineerd ver kocht voor f6300. De jaarlijksche vergadering van onderwij zers en onderwijzeressen in het arrondisse ment» Vlaardingen, Zaterdag in de Diergaar de te Rotterdam gehouden, werd bijgewoond door 43 onderwijzers en 15 onderwijzeressen. Het voorzitterschap werd waargenomen door den arrondissements-scihool opziener, den heer A. R- van Beekum Maurisse, eero-president de voorzitter, de heer D. L. Hardeman, van Hellevoetsluis, was door treurige omstandig heden verhinderd. Hem werd een telegram gezonden, waarin dë vergadering haar spijt over zijn afwezigheid betuigt en hem haar beste wenuchen aanbiedt. Voor den middag werden de gewon© admi nistratieve zaken afgedaan. De heer «j. van der Zanden, van Brïelle, werd herkozen, de heer Vosbergen alhier gekozen als bestuurs lid. 'Na de openingsrede door den waarnemen den voorzitter, den heer Biemond van Maas sluis, 'herdacht de heer Maurisse in treffende bewoordingen het overlijden van den dis trictsschoolopziener, den heer mr- A. M. de Cock, waarmede de aanwezigen instemd door op te staan van hun zitplaatsen. Na de pauze hield de heer- dr. Z. Th. Diehl een zeer belangwekkende geologische verhan deling over den ijstijd, die met .belangstelling werd aangehoord en met veel bijval werd be loond. Een dertigtal dames en heeren vereenigden rich aan een gemeensehappelijken maaltijd. De als vermist opgegeven J. v. R. is reeds weder in de echtelijke woning teruggekeerd. Hij was, zonder iets van zijn voornemen te zeggen, te Rotterdnm gaan werken. '*Door het eindigen van de werkstaking te Rotterdam rijn Zaterdag een drietal booten, bestemd om op ie reede alhier te worden ge lost, doorgestoomd naar Rotterdam. Een ploeg werkvolk uit Brielle, door het kantoor Dirkzwager alhier aangenomen voor het lossen van het stoomschip Theodora, kon niet aan het werk worden gesteld, om dat ook dit schip opstoomde naar Rotterdam. Tot de Evangeliebediening bi| de Christel. Geref. Kerk is toegelaten de heer A. Jansens, candidaat alhier. Zaterdag werd alhier ter kaasmarkt aan gevoerd: 25 stapels kaas, wegende 10,634 K.G. Prijs 2832 cent- Handel zeer vlug. Richard Hol viert heden zijn 75n ver jaardag. Op zijn feestdag omving de Nederlandsche kunstenaar van verst billende zijden geluk- wenschon en bloemgeschenken. Nog steeds is de begaafde componist het middelpunt van vele muzikale kringen. De zangwedstryden, ter gelegenheid van haar 70-jarig bestaan door de Koninklijke Liedertafel ïZang ©n Vriendschap" te Haar lem gisteren en eergisteren gehouden, zijn uitnemend geslaagd. De ee re-prijs werd behaald door A polio" van Amsterdam, dir. Fred. J. Roeske in de afdeeling ^Uitnemendheid" werd by acclama tie de 1e prijs (gouden medaille plus f500) toegekend aan den eenige deelnemende ver eeniging uRotte's Mannenkoor" te Rotterdam, dir. A. B. H. Verheij. Zaterdag werden de afgevaardigden der vereenigingen, die mededongen, door het be stuur der feestvierende vereeniging en de feestcommissie op de bovenzaal der sociëteit ïVereenigiog" ontvangen en verwelkomd door den heer mr. J. B, Loman, voorzitter der feestgevende liedertafel. Onder veel geestdrift bood de heer J. de Smit Jr. van sHilversum's Mannenkoor", na mens al de deelnemende vereenigingen aan de feestgevende liedertafel een prachiigen zilveren lauwertak met geëncadreerde oor konde aan en den directeur W. Robert een lauwerkrans. Mr. Loman betuigde hiervoor hartelyk dank. De dDaily Express" berichtte uit Chris- tiania: Hendrik Ibsen ligt te Sandefjord ernstig ziek en lydt aen roos in 't gezicht. Zijn vrouw en kinderen zijn by hem geroepen. De gevaarlijke symptonen zijn totnutoe echter uitgebleven. Is dit een oud bericht of is de groote schrijver die aan de betere hand was, in gestort 1 Ned. Herv. Kerk. Synode. In de Zaterdag gehouden zitting der Alge- meene Synode werd de behandeling der aan gelegenheden van het Fonds voor noodlijdende kerken en personen ten einde gebracht. Aan 12 gemeenten werd een groote toelage voor bouw of herstelling van kerk of pastorie voorloopig toegekend tot een gezamenlijk be drag van f15225,45. Goedgekeurd werden de voordrachten der Synodale Commissie tot afwijzing van sommige aanvragen, voorts de gegeven toestemming tot wijziging van be stekken, tot machtiging van den quaestor- generaal, om toegekende subsidiën uit te betalen. De voordrachten van kleine toelagen voor den eeiedienst aan gemeente- en aan predikantsbetrekkingen waren bij de Synode overgebracht en daaromtrent zal door de com missie ad hoe gerapporteerd worden, Mededeeling werd gedaan van den staat van het Fonds en ook deze goedgekeurd. Aan de orde van behandeling waren de aangelegenheden van het Fonds ter voor ziening in de geestelijke behoeften. Van de verkorte rekening met staten en memorie van toelichtiog werd kennis genomen. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaat tot een bedrag van f6600, waaronder de jaar- lyksche gift van H. M. de Koningin ad f 750. Een en ander werd goedgekeurd evenals de Iyst van alle voordrachten tot toewijzing cener toelage uit het fonds, Mededeeling werd nog gedaan van den staat van het fonds. In behandeling kwamen de aangelegenheden van het fonds tot verbetering der schraalste predikants-traktementen. Deze zaak liep in deze zitting af. Daarna sloot de president de zitting met dankgebed. Ev. Luth. Kerk. Dr. J. A. Böhringer, Evangelisch-Luthersch predikant te 's Gravenhage, mocht gisteren den dag herdenken waarop bij 40 jaren ge leden te Maastricht het predikambt aan- vaardda. In de voormiddag-godsdienstoefening in het kerkgebouw aan den Lutherschen Burgwal sprak de leeraar bij deze gelegen heid naar aanleiding van de woorden uit Psalm 73 vers 24Gij leidt mij naar Uwen raad. Zijne rede was voorts een dankbare terug blik op zgn ambtelijke loopbaan, achtereen volgens te Maastricht, 's Gravenhage, Am sterdam en wederom Maastricht en 's Gra venhage. Hij herdacht met name de dagen van stryd op kerkelijk gebied en het tijdperk van onderlinge waardeering van den laatsten tijd. Na het uitspreken van den zegen werd den gevierden predikant door de gemeente staande een lied toegezongen. Na afloop der godsdienstoefening we.d in besloten kring den jubilaris, onder eene toe spraak van zjjn oudsten ambtgenoot te 's-Gra- venhage, ds. J. C. Manssen J.Czn., een prachtig album aangeboden door den Grooten kerke- raad, leden der gemeente, vrienden en be langstellenden uit's-Gravenhage, Amsterdam, Maastricht enz., als een bewijs van oprechte hoogachting en vereering. R. K. Kerk. Zaterdag werd bet stoflelyk overschot van wijlen mgr. G. M. Jansen, m leven vicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht, van uit zijne woning naar Rijsenburg overgebracht, alwaar de plechtige uitvaart en de ter aarde bestelling zulleD plaats hebben. De lijkwagen werd gevolgd door een 2-tal r'ytuigen. De pontificale uitvaartdienst, welke te half 10 uar anuving, werd opgedragen door mgr. H. v. d. Wetering, aartsbisschop ven Utrecht. De lijkrede werd gehouden door dr. H.J. A. M. Schaepman, de-beaarding op het kerkhof door den heer J. G. H. C. Essink, plebaan en deken der stad Utrecht. pi Lager Onderwijs. Als voorzitter van bet hoofdbestuur van de Vereen, van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland is opgetreden de heer A. C. W. Scheller te Harlingen, thans le secretaris, en als le secretaris de heer D. Wijnbeek te Zwolle, thans 2e secret. Ook door de regeering is afwijzend be schikt op het toestaan van een subsidie voor een Piovincialen Hoefsmidcursus te 's Gra venhage, zoodat er thans weinig kans bestaat dat deze nuttige en voor den landbouw van belang zijnde instelling in Zuid-Holland tot stand komt. Nog dezer dagen kwamen 13 leerlingen uit een achttal gemeenten zich aangeven. Na de staking. Nu de bootwerkerswerkstaking geëindigd is, zyn de binnenschippers als ook de Rijn schippers, teruggekomen op hun besluit om aan de beurs geen vracht meer aan te ne men of te varen. Een groot aantal losse werklieden is heden van 's-Gravenhage naar Rotterdam vertrok ken om aldaar bootwerkersarbeid te verrichten. Uit Rotterdam meldt men ons 'De escadrons van het 3e reg. huzaren onder commando van den ritmeester Mathon, zyn hedenochtend 6 uur uit Rotterdam naar 's-Gravenhage teruggereden. Met den trein van 7.53 D. P. vertrokken twee compagmên van het 7e reg. infanterie naar Amsterdam, terwijl Dinsdagochtend de overige militaiien van 't 7e reg., onder majoor Vetter, om 8.35 per extra-trein terugkeeren, alsook de grenadiers. De mariniers vertrekken Donderdag, ter wij! wat de marine betreft nog geen beslis sing is genomen. De huzaren uit Den Haag die naar Rot terdam waren uitgerukt in verband met de werkstakingen, zijn heden in de residentie teruggekeerd, afgehaald door de stafmuziek van het regiment. Uit Amsterdam vernemen wij Hedenmorgen te 11.5 kwam hier het de tachement infanterie uit Rotterdam terug. Het werd aan het perron door de staf muziek ontvangen en kolonel Buijs sprak de mannen toe. 'Hedenmorgen te 6 Va ure, toen de brug bij het Poortgebouw over de Binnenhaven te Fijenoord geopend was, stonden daar een aantal bootwerkers te wachten, waaronder H. K. die gedurende de staking bij de Holt. Amerikaüyn gewerkt had. Dit werd hem door andere bootwerkers verweten, die hem te lijf gingen en mis handelden. K. in het bezit van een revolver loste eenige schoten om zich de geweldple gers van het lijf te houden. Toen het opstootje gaande was kwam juist aanwandelen de 24-jarige los werkman'Pe trus Antonette, die door een kogel in de maag streek getroffen werd. Levensgevaarlijk ge wond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Eenige der personen die H. K. hebben aangevallen, zijn gearresteerd. De bootwerker A. B„ die sedert Woens dagavond op het politiebureau in de Witte de Withstraat opgesloten was, is Zaterdag, krachtens bevelschrift van den commissaris van politie in de 4e afdeeling, overgebracht naar de strafgevangenis op den Noordsingel om te worden terechtgesteld wegens het open lijk en met anderen plegen van geweld tegen personen, met lichamelijk letsel ten gevolge; misdaad, waarop bg art. 441 wetboek van strafrecht een maximum gevangenisstraf van 6 jaren slaat. De drie aangehouden medeplichtingen zijn voorloopig vrij gelaten, doch zullen evenals de nog niet geboorde medeplichtigen eveneens vervolgd worden. Het betreft hier een mis handeling van twee bootwerkers, die tijdens de staking gewerkt hebben, op den Wester singel te Rotterdam. Naar de „Maasb." nader verneemt, beroe pen de officieren rich in hun adres aan den burgemeester op de scbntterijwet. Volgens de considerans dier wet zijin „de schutterijen s rs na ke bt ee ty dr de ws sp ke we To ha, dei ke i wa we en de ho< kei 181 de bei 89' lijk Vo' der mo kor de vel vei zoo om Ro H. ric vai be: om dei fin eei vei na va J. be ja»

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2