Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. R e c li t ss a k e 11. Gemengd Nieuws. Ontploffing. de diplomaat: sNeen" Alleen kan ik dit zeg gen De dek Ier van Murawief heeft het lyk niet beschouwd. Om half negen dronk de graaf koffie met den secretaris van het Chineesche gezantschap. Een half uur later was Murawief dood. Gij kent het Oosteo vroeg de diplo maat. >Ja", antwoordde de verslaggever. De <Jragoinam van. het Franschc vico-con- sulaat te Kirk-Kilise in het vil ajet Adriano- pel is door roevers opgelicht, die 4000 Turk- sche ponden losgeld eischen. De Franacke ge zant heeft reeds stappen gedaan bij de Porte. Chamberlain heeft naar King«town gedeind dat de gevraagde vrijwilligers uit Jamaica en andere West-Indische bezittingen niet meer noodig zijn voor den veldtocht tegen de Ashantis. Een door het departement van koloniën ontvangen rechtstreekse!) telegram van kolo nel Willcocks uit Kumassi bevestigt dat hij de stad heeft ontzet. In Ashanti-land is Engeland dus weer de baas. De Engelsche consul te Beira is vermoord. De dader heette eerst Amerikaan te zyn, maar is een Duitscher, Ook is de secretaris van het consulaat zwaar verwond. De Portugeesche gedelegeerde te Beira is wegens in deze zaak gepleegd verzuim van zyn ambt ontheven. Men meldt aan de »N. R. Ct." uit Vlis- singen Het stoomschip A r u tr d e 1 G a s 11 e, dat den 9en dezer met 762 passagiers van Kaap stad vertrok, wordt den 29en dezer hier verwachthet ss. German, dat den Hen dezer met 294 passagiers van Simonsbaai vertrok, kan den len Augustus hier zijn. Een Engelsch bericht uit Kaapstad meldt, dat er een aantal Transvaalsche ambtenaren, Hollanders voor het meest (personeel van de Z.A.S.M. waarschijnlijk), daar op parool vrij rondloopen. De loyalisten zyn daar boos over, vooral nu die ambtenaren zich schynen uit te laten over de wreedheid van zekere maat regelen van lord Roberts. Het dames-comité te Middelburg ontving het volgend schryven Krijgsgevangenenkamp Groen- punt, 3 Juli 1900. Dames Comité, Middelburg, Neder land (Zeeland). Zeer Geachte Dames. De ondergeteekende neemt de vrijheid namens zijn bejaarde medebroeders in krijgs gevangenschap, UEd. hartelijk te bedanken voor de vele biijken van sympathie door UEd. Geachte Dames, aan ons arme krijgsgevan genen, geschonken. Als nazaten van het oude Zeeuwsche hel dengeslacht, hebt Gy hierdoor getoond, dat Gy van harte medegevoelt met hen, die voor de vrijheid van hun vaderland gestreden hebben, en thans in krijgsgevangenschap moeten zuchten. Hoe kunnen wij dat UEd. vergelden, wij kunnen dit slechts op eene manier doen, en wel UEd, herdenken in ons dagelijkse!) gebed, en den Almachtigen God smeeken UEd. te willen zegenen. Nogmaals ontvang mijn hartelijken dank. Namens allen heb ik de eer ro'y na min zame groeten te noemen, Zeer Geachte Dames UEd's Dw. Dienaar, A. J. Griesel. Het comité gaat voort gelden en goederen voor de krijgsgevangenen in ontvangst te nemen. Als een sterk sprekend staaltje van de kleingeestigheid der Engelsche politiek, zegt de »Zw. Ct.", mag worden aangemerkt 't geen wij hebben ondervonden bij het telegra- phisch overmaken van het geld dat bp ons was ingekomen voor de gevangenen op St. Helena. Aan de kassiers, die voor de telegraphische overmaking aan den consul-generaal voor Nederland te Kaapstad, den heer B. H. de Waal, zouden zorgen, werd door den direc teur van het telegraafkantoor te Amsterdam, naar aanleiding van het door hen verzonden telegram, het volgende gemeld »Tot royn leedwezen moet ik UEd. be richten, dat, ondanks krachtigen telegraphi- scheo aandrang van hier, het telegraafkantoor te Kaapstad is blijven weigeren uw telegram van den 13en dezer aan consul De Waal aan den geadresseerde af te geven. Gisteravond werd mij dat door genoemd kantoor per telegraaf medegedeeld. 3>Of teruggaaf van de door u betaalde sein- kosten die tot nu toe geweigerd is ge worden door de telegraaladministratie te Kaapstad nog mogelyk zal zijn wordt ter beslissing gegeven van den heer direc teur-generaal der posteryen en telegraphic in 's-Gravanbage. Daaromtrent zal ik u eerst later kunnen inlichten". Wy hebben thans het geld per chèque aan den consul-generaal doen remitteeren. Be Koninginnen. In de gisteren gehouden Raadsvergadering te Deventer deelde de burgemeester mede, dat namens H. M, de Koningin bericht is ontvangen, dat H. M. gaarne gevolg za! geven aan de uitnoodiging om tydens de landbouw tentoonstelling een bezoek te brengen aan Deventer, daarbij tevens den wensch tekeD- nen gevende, dat die komst geen aanleiding geve tot het maken van groots kosten. Ook namens H. M de Koningin-Moeder was bericht ontvangen, dat deze de uitnoo- diging aanneemt om H. M. de Koningin te vergezellen. Het bezoek zal waarschgnlyk plaats beb op Woensdag 22 Augustus. Revue der vlsscbersvloot. De revue op 3 Aug. zal aanvangen, des namiddags te half een uur, precies, op welk uur Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Kouingin-Moeder nabij de haven te Muiden zich begeven op Hr. Ms. Buys- k e s, die op stroom ligt, eri dan verder naar Pampus. H. M. worden met de Koninklijke sloep naar de Bujjskes geroeid. Naar het »Hbl." uit goede bron vernam, is er sprake van, den visschers, die deelne men aan de revue later een herinnerings- medaille aan te bieden. Die medaille zou aan één kant voorstellen het borstbeeld van H.M. onze geëeibiedigde Koninginaan de andere zyde een botter waarmede geviseht wordt. Op het randschrift zou gegrift worden »Ter herinnering aan de Vlootschouw bij Pampus op 3 Augustus 1900. Aan de vlootrevue zuüen uit Spakenburg (Bunschoten) luim 60 botteis deelnemen. Arbelds- en rusttijden. De Vereeniging van Nederlandsche werk gevers heeft eeu onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke werking van het ontwerp »\Vet op arbeids- en rusttijden". Daartoe werden door haar vragenlijsten uitgezonden aan de leden der vereeniging, maar ook door bemiddeling van kameis van koophandel enz De antwoorden op de gestelde vragen zyn stelselmatig bewerkt door den secretaris, jhr. mr. H, Smissaert. Hel boekje is gedrukt bij de firma Mouton en Co. den Haag. Jfederlandsclie Handel-Jfantscliappij. Naar wij vernemen, zal in de vacature van secretaris der Nederlaodsche Handel-Maat- schappij, ontstaan door de benoeming van den heer P. Fraissinet tot directeur, eerst in het a.s. najaar worden voorzien, (»HbL") Cerum. In druk verschenen is het verslag van het Ceram-Comité tot leniging van -den ramp, ontstaan door de vloedgolf van 29 op 30 September 1899 op Cerarn en -do Oeliassars. Daaruit blijkt dat de hier gevestigde contra- Ie commissi» voor hetzelfde doel f 21,000 overmaakte, waaronder giften van f 1000 van de beide Koninginnen. In het geheel werd f76,498 ontvangen, waardoor het mo gelijk was op onbekrompen wijze veel leed te verzachten en schade te vergoeden- Uit de rekening der oommissie blijkt, dat nog f 8020 is overgebleven. Daar zonder twijfel nog enkele personen, wier schade nog niet kan getaxeerd worden, zullen moeten worden geholpen, werden de thesaurier en -secretaris van het comité ge machtigd om over de nog resteerende geld'en naar hun beste weten te beschikken, terwijl het eventueel daarna nog overblijvend' be drag ten name van den resident van Am'boi- na 'bij de Ambonsclie Spaarbank zal gedepo neerd worden', bij wijze van reservefonds voor eventueel later voorkomend'© rampen van hooger hand in Ned.-Indië. Moge dit schoone gewest daarvoor in het vervolg gespaard blij ven. Dit is onze innige wensch, zegt het co mité, een wensch, die zeker a! gemeen e in stemming vindt. 'Het centrale comité brengt aan allen, die zijn streven steunden, hartelijken dank. Doofstommen-onderwijs. Gistermiddag had in het Ev. Lutb. kerkge bouw te Rotterdam, onder een talrijk gehoor, het examen plaats der leerlingen voor de inrichting voor doofstommen-onderwijs aldaar. Als naar gewoonte prijkten weder langs de wanden en op de tafels de proeven van be kwaamheid der leerlingen in teekenen, hand werken eu kunstindustrie. Uit het openingswoord van den voorzitter, den heer P. G. van Volienhoven, bleek, dat in den afgeloopen cursus aan 153 leerlingen onderwijs was gegeven, waarvan slechts voor 30 het volle schoolgeld betaald wordt, voor de overigpn gedeeltelijk of geheel kosteloos. Te betreuren is, dat het ledental achteruitgaat het bedraagt thans 1317 meteen contributie van f 7048.95, tegen 1358 met f 7212,75 in het vorig jaar. Het nadeelig saldo bedraagt f8965.04. Wel werden belangrijke legaten ontvangen, doch steun blijft dringend nood zakelijk. De directeur, de heer J. C. Bikkers, gaf voorts in een welsprekende rede vele belangrijke wen ken in het belang van 't doofstomme kind, yooral wyzende op dat groote belang van het onderwijs, waardoor zijn intrede in de sa menleving wordt mogelijk gemaakt en het niet langer de verschoppeling van de maatschappij zal zyn. Met het examen een aanvang nemende, stelde de heer Bikkers eerst een klein 7-ja- rig knaapje voor, aantoonende, hoe met het onderwijs begonnen wordt. Voorts werd ex amen ateglegd door leerlingen van een 3-ja- rigen cursus en daarna door de leerlingen der hoogste klas. Als altyd was het examen ook thans weder even treffend als verrassend. Een 20-tal leer lingen verliet de school. Drie hunner spraken een afscheidswoord. Maatschappij tot nut der Israëlieten, Onder voorzitterschap van mr. B, Cohen, uit Groningen, is gisteren in Den Haag de algemeene vergadering gehouden van de Maat schappij tot nut der Israëlieten in Nederland. Er waren vier afdeelingen vertegenwoordigd. Door den algemeenen secretaris, den heer M. L. van Ameringen, werd het verslag van de lotgevallen der maatschappij uitgebracht, dat later gedrukt wordt rondgedeeld. Ver volgens werden, op voorstel van de commissie ad hoe, goedgekeurd de rekening van het be heer der maatschappij en van de schoolfondsen over de twee laatst afgeloopen dienstjaren. De aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren prof. mr. L. de Hartog, dr. N. A. Mendes de Leon, beiden van Amsterdam, en M. Simons Lzn. van Den Haag, werden herkozen. De volgende jaarvergadering zal te Utrecht worden gehouden. Klerken bfj Registratie en Domeinen. Zondag11L is te Amsterdam de 5e jaarlijk- sche algemeen© vergadéring gehouden van den. „Bond van klerken, werkzaam bij die Re gistratie en Domeinen in Nederland". Do vergadering, die wegens het 5-jarig be staan van den Bond een ©enigszins feestelijk karakter droeg, was zeer talrijk bezocht, en bijzonder geanimeerd. Na een gloedvolle openingsrede van den voorzitter, werden de verdagen van secreta ris en penningmeester voorgelezen. Uit die verslagen bleek, dat de Bond in lodental en financieel© kracht steeds vooruit gaat en dat het Oudersteningafómds ir hooge mate aan het doel beantwoordt en zee' gun stig werkt. Behalve de gewone ondersteuningen zal nog een feestgave van ƒ25 aan de weduwe van een lid worden uitgereikt. Na verkiezing, bij acclamatie, van het be stuur, werd 's-Gravenhage aangewezen als plaats voor de eerstvolgende JaarlijkBche Al gemeene Vergadering. Bij 'behandeling van punt d der agenda maakte de voorlezing der brieven van vele leden, klagende over sober loon en niet de minste vooruitzichten, een merkbaar treuri gen indruk, doch de mededeeling van het be stuur, dat er kenteekeneu zijn waar te ne men dat het hoofdbestuur der registratie en vele superieuren meer en meer het .treurige van den toestand inzien, gaf menigeen aan leiding tot een aanmoedigend woord aan de meest misdeelde leden. Op voorstel van het bestuur werden vier leden, buiten Amsterdam woonachtig, aange wezen om het ter zijde te staan in het bera men van plannen, teneindé een itractements- regeling te verkrijgen voor alle klerken bij de registratie, onverschillig bij welken tak van dienst zij werkzaam zijn Na afloop der vergadering vereonigden zich ruim 40 leden aan een diner. Het verslag van het sectie-onderzoek dei Tweede Kamer omtrent de nieuwe onge vallenwet zal wel niet vóór 15 Augustus verschijnen. Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht, zyn Hr. Ms. pantserdek- schip Koningin Wilhelmina der Nederlanden en pantserdekschipPiet Hein, onder bevel respectievelijk van de kapiteins ter zee L. A. H. Lamie en J. H M. Jansen, 22 dezer te Hongkong binnen geloopen. (ïStct.") Naar de »N. R. Ct." verneemt wordt er tussehen de betrokken Ministers overleg ge pleegd, om te komen tot eene rijksinrichting voor den ijk van glazen meetwerktuigen voor chemisch en pharmaceutisch gebruik, o.a, in verband met een vonnis, gewezen door den kantonrechter te Arnhem, waarbij een apo theker veroordeeld werd tot 2 geldboeten, wegens het in zijne apotheek voorhanden heb ben van twee niet geijkte glazen maten. Minis ter Thorbecke antwoordde in 1872 op eene desbetreffende aanvrage, dat de meetmiddelen, vooi chemisch en pharmaceutisch gebruik bestemd, niet zyn maten in den zin der wet. De minister van waterstaat enz. heeft be paald dat tydens de afwezigheid van den inspecteur van den arbeid in de 3de inspectie te 's-Gravenhage, tot 22 Augustus as., de inspeeteur van den arbeid in de 4de inspectie te Amsterdam, mede bevoegd zal zjjn in de 3de inspectie. (»St.-Ct.") De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's ryks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Neder). Bank. f 2,562,396 22 bij de betaalmeesters. - 2.773.051.48'4 Te zamen,, f 5,335,447.7034 OVERSCHIE 22 Juli. Gisteren kwam de stoomboot der reedery ïde Schie" kapitein Timmers in de Rotterdamsche Schie onder deze gemeente in aanvaring met een volge laden pakschuit (petroleummotor)van J. v. d. Velden, te Schiedam, waardoor de stoomboot groote schade bekwam. Het aantal schepen dat hier in lossing lag, is weder met 4 verminderd: drie kolen- booten en een houtboot zyn heden ver trokken. Nu in Rotterdam hel werk weer is her vat houdt de toevloed van booten hier weer op. Enkele booten zullen waarschijnlijk hier nog eenigen tyd kunnen blijven om hun kolenladingen te lossen. Hedenmiddag te 2 uur had F. Kreuger, wonende in de Kinderbuurt, het ongeluk om bij het afspringen van een sleeperswagen in de Gerrit-Verboonstraat, het achterwiel over den voet te krijgen. Het liep goed afde knaap bleek bij me disch onderzoek geen ernstige kwetsuur te hebben opgeloopen Het personeel der firma B. A. J. Willkampf, een vyftigtal, dat in de branderyen werkt, heeft Zaterdag een gulden extra ontvangen met het oog op de enorme warmte van de laatste dagen. Den lsten Augustus laat de H. IJ S. M. weer een goedkoopen trein loopen naar Haar lem en Amsterdam. Men zie achterstaande advertentie. Tot archivaris is door B. en W. benoemd de heer J. C. van den Berg, commies ter secretarie. De aanvoer van. verschillende bezen din gen. via Xieith, doch bovenal de aankomst van 2 jagers en 15 schepen met eigen, vangst, bracht in de stilte een zeer welkome verande ring teweeg. De geheel© aanvoer sedert de vorige week bedroeg 3219 ton, waardoor het totaal der vangst tot Zaterdag 21 Juli geste gen is tot 4851 ton, tegen 3575 ton. in 1399- De qualiteit dér laatst aangevoerde haring is van. zeer goede hoedanigheid. Op de scheepswerf van de Gebr. v. d. Windt zijn op het oogenblik 2 stoomloggers en een zeillogger in aanbouw. *Het 6-jarig zoontje van den beer A. van Doelen, aan de Hoogstraat alhier, was heden middag niet makkertjes aan het hoepelen op «tet Sieigeishofje. Een der hoepels viel te wafer, de knaap wilde dien grypen, maar verloor het evenwicht en geraakte zelf te water. Een half uur later heeft men den armen jongen levenloos opgehaald. Jacob Vermeer, de oudste kuiper van Vlaar dingen, heelt zijn 90sten verjaardag gevierd. Op zyn 10e jaar ging by by het vak, dus iiar'.t Uy gedurende tachtig jaren tonnetjes gekuipt. 'De kanonneerboot n a d d a, die tijdens de werkstaking te Rotterdam op de reede alhier geankerd lag, is hedenmorgen wederom vertrokken. 'Van de werklieden dezer gemeente, die zich tydens de werkstaking te Rotterdam lieten werven, zijo er gisteren een groot gedeelte teruggekeerd. Volgens hunne mede- deetingen wordt hun het leven door de overige bootwerkers zoo lastig gemaakt dat zij het niet konden uithouden. Voor velen is dit een misrekening daar zi vóór hun vertrek naar Rotterdam, hoewel tegen een betrekkelyk klein weekgeld, toch winter en zomer vast werk hadden, en nu zonder weik moeten rondloopen. Men seint ons Het stoffelijk overschot van den heer Muller Massis is door vele familieleden, vrienden en collega's in het familiegraf te Utrecht bijgezet. Talrijke fraaie kransen en bloemstukken dektende lijkkist. Aan de geopende groeve werd de nage daclrtenis van den overledene gehuldigd door vertegenwoordigers van redactie en admini stratie van het »Ned. Dagblad" en het Handelsblad," van collega's-journalisten van het bestuur van den A. N. W. B. enz. Een oom vertolkte in dichtmaat de gevoe lens van vader en broeder. Een broeder, officier der grenadiers, dankte voor de eer aan den overledene bewezen. Naar aanleiding van de door hem uitge vonden hechtnaalden, is de heer C. de Mooy, kolonel by den geneeskundigen dienst der landmacht, benoemd tot correspondeerend lid van de Maatschappij voor Chirurgie te Parijs. Zijne naalden worden zoowei in ons land als in 't buitenland gebruikt. In April vierde heb mannenkoor „Caecilia" te Dordrecht zijn 10-jarig bestaan door een groote uitvoering. Op 20 em 2tl Oct. a.s. wenscht d'e vereeniging di't gedenkwaardige feit nogmaals te herdenken dbör het uitsehrij- van een „nationalen zangwiedstrijd voor man nenkoren". Xteze zangwedstrijd. zal plaats vin den in dé zaal van Musis (Sacrum. In drie af deelingen kan -worden meegekampt. De eerste bedoelt die vereenigingen, welke reedis een maal een len. prijs behaalden, de tweede om vat hén, die nooit een len prijs wonnen en de derde eindelijk begrijpt de verenigingen welke nimmer een prijs wonnen. Voor deze laatste zijn 4 prijzen beschikbaar, nl. een groote Z- M. met premie van f 50, een Z. M. mét premie van f 25 en voorts .twee Z, M. In dé tweede groep zijn mede 4 prijzen te winnen, t. w. een groote Y. Z. M. met een premie van f 100, een Y. Z. M. met een pre mie van f50, ©en Z. M- met een premie van 25 en een Z, M, Ten slotte in de eer- sta afd. zijn drie prijzen, nl. een G-. M. met premie van f 200, een V. Z. M, met premie van f 100 en een V. Z. M- met premie van f 50. (Dé eerste en tweede prijgwinners zullen nog moeten strijden om de «ereprijzen, nl. een zilveren lauwerkrans en een Z. M. Iedere prijswinnende vereeniging, zoomede haar di recteur, ontvangt een diploma. Vareemigin- gen, welke wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 23 Aug. a.s. aanmelden bij1 den pen ningmeester van. „Caeeilia", den heer J. Lengton, Kolfstraat 26, onder overlegging der veréischte gelden. De Rotterdamsche rechtbank behandelde reeds heden het eerste geval ran ine han deling tydens de werkstaking n I. legen den 32-jarigen lossen werkman J. B. die op 2 Juli voor het terrein der Holland-Ameiika- hjn zekeren J. I. v. d. W. die aan 't werk wilde gaan, zou hebben geschopt en geslagen. Geëischt werd 3 maanden gevangenisstraf. De persoon, die in den nacht van 4 op 5 Juni een Scheveninger een klap gaf tegen het hoofd, waardoor deze achteiover viel en aan een hersenschudding ovetleed, is door de Haagsche rechtbank tot 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Na de staking. Morgen zal de politie te Rotterdam weer haar gewonen dienst aanvangen. De manschappen van het regt. Grenadiers en Jagers, die tijdens de werkstaking der bootwerkers te Rotterdam wareu gedeta cheerd, zyn hedenochtend te 's-Gravenhage teruggekeerd. De »N. R. Ct." verneemt dat de koloniale reserve geen dienst meer doet op de Rijn schepen en de -Rjjnsleepbooten die wenschen te varen. Gisteren vei lieten de kolonialen de gemeente Dordrecht, Men meldde aan de >Dord r. Ct." het volgende Om zoo spoedig mogelyk het kostelijke graan, dat in de talryke zeeschepen te Rot terdam geladen ligt, te lossen, maar voor namelijk, omdat aldaar vele handen te kort schieten, zijn van morgen, cira 6 'uur, bijna alle korenmeters van onze stad (Dordrecht) met hun materiaal voor onbepaalden tyd naar de drukke handelsstad vertrokken. Machinisten en stokers. Gisteren is te Rotterdam in het Algemeen Verkoopiokaal een conferentie gehouden van de afdeelingen Rotterdam en Dordrecht van den Bond van machinisten en stokers, met de readers van Rynsleepbooteo te Rotterdam. De voorzitter van den Bond, de heer A. van Beek, de bijeenkomst openende, deelde mede, dat in de vergaderingen van machi nisten en stokers te Dordrecht en Rotterdam is besloten nVoor de Zondagsrust zal door de booten onvoorwaardelijk geteekend worden, met dien verstande, dat als de combinatie der booten tot stand komt en het wenschelyk za! blijken de Zondagsrust onder de vaart op te heffen, de machinisten en stokers daarop ingaan." Tot toelichting werd medegedeeld datondar de combinatie verstaan wordt een combinatie van de wilde en internationale booten. Besloten werd dat de heeren Kloos, Bur gerhout en Kleymans Hoogerwerf (Wil- helmiuaveem) zich tot een commissie zulien vormen om te trachten de heeren van Driel, Hulsman, v. d. Slik, Fransen en andere groote reeders tot teekenen te bewegen. De eischen door de afdeelingen Dordrecht en Rotterdam van den bond van machinis ten en stokers opgemaakt en reeds ia dit blad gepubliceerd, werden, behoudens eenige kleine wijzigingen aangenomen. In den ver volge zal niet anders gevaren worden als met bondsleden. Een commissie is benoemd uit de reeders om morgen met een commissie uit den bond van machinisten en stokers een contract vast te stellen en daarop zoo mogelyk allen te doen teekenen, waarna de staking zal wor den opgeheven. In de afgeloopen week is te Ruhrort opge richt een bond van stokers en machinisten, tellende 158 leden, met afdeelingen te Mühl- heim, Mainz en Mannheim, Het doel van den bond is Zondags- en nachtrust zoowel op de plaats als onderweg. Deze bond heeft zich in contact gesteld met den bond van machinisten en stokers te Rotterdam, waarvau ook te Dordrecht een afdeeling bestaat. Koninginnedag in de residentie. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal van gemeentewege le 's-Gravenhage eene illuminatie in het Bosch en voornamelijk op de beide vy vers worden ontstoken. Als hoofd stuk zal ditmaal op den tweeden vijver in omtrek te zien woiden gegeven een oud-Hol- landsch oorlogsvaartuig, zoo ongeveer naar 'ttype van het thans in den Hofvijver lig gende admiraalschip de zeven Pro vinciën. Tentoonstelling van het Zeewezen. 'De geschiedkundige tentoonstelling van 't Nederlandsclie Zeewezen werd Zondag vrij di-uk bezocht. In de afgeloopen. week bedroeg het aantal bezoekers 800. Nog steeds wordt de fraaie collectie, die gisteren o. a- d'oor den oud-minister vu Ma rine, dén heer Jansen, werd bezichtigd, uitge breid door inzending van verschillende voor werpen. Ontvangen werden o. m. antieke bor den en een houten buste van De Ruijter, Het plan bestaat de tentoonstelling voor mindere militairen en schoolkinderen tot ver- laagd'en prijs toegankelijk te stellen. Het hospitaalschip. Het Hospitaalschip De Hoop is te A ber deen binnengevallen. Aan boord was alles wel. Ovatie. Zondagavond na tien uur werden door zangers van de Zangvereeniging iStem des Volks" uit Amsterdam, die aan den zang wedstrijd te Haarlem hadden deelgenomen eenige liederen gezongen voor het Huis van Bewaring aldaar, ter eere van mr. Troelstra. Verdronken. Gistemamiddag is te Scheveningen dé vijf- en-twinti-g-jarigö kuipersknecht K., wonend© in de Jacob Vermeyatraat aldaar, in zee om gekomen. Hij .was met twee vrienden ongeveer 200 meter tea 'Zuiden van den. vuurtoren; in ace gegaan ea terwijl hij' aan het zwemmen, was, verdween hij plotseling in de diepte. Vermoe delijk is hij in een zoogenaamd© mui terecht gekomen. Zijn kameraads hebben nog ge tracht hem te redden, doch zonder gunstig reaultaat. -Een kwartier later spoelde het li chaam aan en hoewel terstond' geneeskundige hulp werd verleend door den arts A. de Niet Mizn., de levensgeesten waren reeds uit gedoofd. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. Te betreuren is het zeker, dat hoewel on der behoorlijk toezicht en kans op onmiddel lijke hulp kan gebaad worden voor dein ge ringen prijs van vijf cents, men t-ocb. altijd gaat baden en ziwemmen op plaatsen, alwaar d» kane om te verdrinken, vrij groot is. To 's-Gravenzamde zijn twee jongens, v. d. E. em V., oud 9 en 13 jaar, bij het 'baden in zee verdronken. Heb lijk van een der jon gens wordt nog vermist. Zaterdagmiddag te ongeveer 4 uur werden de werklieden dér Ned. Gist- en Spiritusfa briek te Delft, opgeschrikt door het alarmsig naal op de stoomfluit dér fabriek. Bij onderzoek bleek dat er een ontploffing den schoorsteen" van de spoeling-drogerij had plaats gehad', waardoor déze 14 Meter hoog» schoorsteen in elkaar was gestort. Drie werklieden, werdén gekwetst, waarvan J. Beijlevelt van dien aard', dat deae nai eerst d'oor den ondermeester P. J. J. Stellen ver bonden te zijn géwordén, per brancard naar huis werd! gébracht; de beide anderen kon den zalf zich naar huis begeven. Ook ontstond' brand' in de zaadloods, daar

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2