54"" Jaargang. Donderdag 2Juli 1900. No. 10301. XTit één wieg. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND. BINNENLAND. lecMc-* Curai lijswiik. Curator 'nhage. the tot '•o' weinig hoofd- an-Rijn weinig en. De en wel ter na lenkort vracht eeren itmnai SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S ch i edam en V1 aar d i nge n 3.1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zjjn. Korean i Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden Meinm udrxertentiën opgenomen tot den prijjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. zoogenaamde Interc. Telefoon Ufo. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 25 Juli 1900. Be oorlog In China. Het regent letterlijk geruststellende be richten over het lot der gezanten te Peking. De heeren staan onder de hooge bescherming der Chineesche regeering, en zij zijn nu met een escorte op weg naar Tien-tsin. Wat wil men meer? Ons antwoord kan luiden het bewijs. En dat kan alleen ge leverd worden door de behouden aankomst der gezanten te Tien-tsin waarheen zij op weg heeten te zijn. Maar zoolang de Euro- peesche bevelhebbers aldaar die aankomst niet hebben gemeld, blijven wij alle waarde ontzeggen aan de beweringen uit Chineesche bron. Wij willen ook nog opmerken dat die Chineesche berichten alleen gewagen van de gezanten. De overige Europeanen, verschei den honderden, komen er blijkbaar niet op aan. Een bewijs hoe verward de toestand is, blykt wel uit de uiteenloopende houding der verschillende regeeringen. In Engeland moet men zekere neiging gevoelen waarde te hechten aan de gunstige berichten. Daarentegen wacht men in België, getuige de verklaring van den minister van buiten- Iandsche zaken m de Kamer, op tyding van den Belgischen gezant zeiven. Ook in Duitschland blijft men sceptisch en wantrouwt alles wat uit Chineesche bron komt. Treffend is vooral het verschil in de ant woorden die door Von Billow en Mc. Kinley gegeven zijn op het verzoek o:n bemiddeling tot hen gericht door den Keizer van China. Krachtig en waardig van toon is het ant woord van Von Biilow. Van bemiddeling kan geen sprake zijn. Integendeel, China moet èn voldoening geven voor het gebeurde, èn waarborgen van de toekomst èn (vóór alles) opheldering omtrent den waren toestand. Gansch anders is het antwoord uit Was hington. Mc Kinley toont zich diplomaat en houdt een slag om den arm. Hij wil wel bemiddelend optredenmaar eerst dient de Chineesche regeering te zorgen dat de be zorgdheid omtrent de gezanten worde weg genomen en dezen in verbinding kunnen tre den met hun regeeiing. Een vriendelijke weigering dus, die de mogelijkheid niet buiten sluit om later zich er op te beroepen dat Amerika welwillender is geweest dan anderen. Even dubbelzinnig is ook wat de Ameri- kaansche regeering zegt en doet ten aanzien van het bekende telegram van haar gezant Conger. Zjj heeft een nieuw telegram aan Conger gezonden en om antwoord verzocht aan de Chineesche regeering. Den inhoud van dit telegram wilde de staatssecretaris Hay niet rnededeelen om het cijferschrift niet be kend te maken, maar wel verzekerde hij dat het tweede telegram volstrekt niet was voort gesproten uit twijfel aan de echtheid van Conger's eerste antwoord. Toch toont de regeering te Washington, dunkt ons, wel dat zij niet volkomen zeker is van haar zaak. Een «man. VAN IDA BOY-ED. 20) Allerlei 'kennissen kwamen hen tegen. Zij moesten gelukiwensdien in ontvangst nemen •en telkens weder vertellen, dat men de enga gementen van Lydia en Wolfgang toch niet geheim had kunnen houden, maar dat men wegens den zwaren rouw van iedere annonce en van alle 'bezoeken afzag. Wolfgang stopte zijjn aanstaande midden itt de stad in een. rijtuig en 'beval den. 'koet sier, haar naar huis te rijden. Hij' bracht eenige verontschuldigingen te berde, waarom hij haar zelf niet naar huis bracht. Zij keek hem treurig aan. Zij vreesde, dat haar ver warring, toen er van IReurieth sprake was, een pijnlijken indruk op hem, gemaakt had en dat hij een vermoeden op eenig geheim had. „Zou ik moeten spreken of zwijgen dacht zij angstig. „Ach, wie mij dat 'kon zeggen I" Maar hiji dacht niet meer aan. haar ver warring. Alles, wat hem in het leven overkwam of tot dusverre overkomen was, had voor hem slechts een ondergeschikt belang in vergelij king met datgene, wat er in den kring van broeders en zusters voorviel. Aan Wolfgang en zijn broeder en zusters was het van hun vroegste jeugd af ingeprent elkander voortdurend de meeste attenties te De Chineesche gezant te Washington, Wu- Tung-Tang daarentegen doet of hij vol ver trouwen is dat zijn regeering de gezanten beschermt. Ilij is zelfs al met den staats secretaris van buitenlandsche zaken Hay overeengekomen, dat de Amerikaansche ge zant Conger door de Chineesche oveiheid aan admiraal Remey te Ta-ku zal worden uitge leverd. Nu dient niet vergeten te worden bij het verschil lusschen Von Bulow's en Mc Kinley's antwooid dat Duitschland in ieder geval de beleedigde partij is, omdat de moord op den Duitsc.hen gezant zeker is. Maar Duitschland gaat in zijn antwoord ook nog verder dan Frankrijk en Japan op de verzoeken om bemiddeling van den Chi- neeschen Keizer. Immers, het verlangt be halve waarborgen voor het heden ook garantie voor de toekomst. Uit het telegram van den Chineesehen Keizer blijkt niet wie te Peking op den troon zit. De afzender noemt zich i>Keizer uit de Tat-sing-dynastie." Evenwel, zoowel Kuang-Su als Tu-an be- hooren tot deze dynastie. Daarentegen kan de dagteekeningsgegeven op den 23sten dag der 6de maan in het 26ste jaar van den regeeringsstyl van Kuang-Su", er op wijzen dat de vroegere Keizer nog aan het bewind is. Dat de gezanten te Peking, ook onder keizerlijke bescherming, niet zeer veilig zyn, blykt wel uit Li-Hung-Tschang's vrees dat de verdere opmarsch der Europeesche troe pen naar Peking liet leven der gezanten bedreigt. Li's beweren dat hij met 20000 man Europeesche troepen aanneemt den opstand te dempen, geeft de »Kö!n. Ztg., de opmer king in de pen dat het misschien nog niet zoo kwaad zou zijn, Li onder behooriyk toezicht mee te nemen bij den opmarsch. De sDaily Maill' verneemt intusschen uit Shang-hai dat Li in de woning van den onderkoning zoo goed ,als gevangen wordt gehouden, en dat hem officieel is mede gedeeld dat hij tot nader orde Shang-hai niet mag verlaten en geenszins gerechtigd is onderhandelingen met de «mogendheden te openen, vooidat hij bepaalde instructies van de Chineesche regeeriog ontvangt. Straks raakt Li zijn pauweveeren en zijn knoopen weer kwijt I Hij schijnt èn by de Chineezen èn bij de Europeanen in ongenade te zijn gevallen. Volgens Russische berichten is het in Mandschnrije vrij lustig. Gisteren zijn te Genua op de Preussen Duitsche troepen scheep gegaan naar China. De nieuwe gezant Von Mumm en zyn staf vertrokken met dezelfde boot. Zuid-Afrika. Veel nieuws is er sinds gisteren niet van het oorlogsterrein in Zuid-Afrika. Maar het weinige is niet van belang ontbloot. De Wet is n.l. na de spoorlyn by Iloning- spruit te hebben vernield, den spoorweg overgetrokken en rukt, volgens het vermoeden der Engelschen, in noordoostelijke richting naar de Vaal. Generaal Knox bevestigt uit Kroonstad in deze kolonel Bullock's telegram. Knox seint voorts dat niet alleen de telegraaflijn ten Noorden van Honingspruit, maar ook bewijzen en de uiterste waarde aan het oor deel ©n de gedragingen der familieleden te hechten. iNu had Wolfgang de 'behoefte om alleen te zijn en het zich in langdurige, ernstige overpeinzingen duidelijk te maken, hoe het bewustzijn, biji elkander te behooren, zoo plotseling gevloden was. Of bestond dit nog? Lag het aan hem Was hij slechts zoo over prikkeld? De plotselinge ziekte van zijn va der, diens dood', de openbaringen van het testament, Lydia's engagement, de bekend making van zijn eigen verbintenis, Eleonore's intrede in zijn familie dat kon ook een anders niet zenuwachtig menseh wel wat van zijn stuk 'brengen. Zeker, hij was overprik keld. Ook Lydia was zenuwachtig. Eivenzoo hadden Henri en Liesbeth eenigermate hun kalmte verloren. „•Het zal alles wel weer te recht komen," dacht hij eindelijk, nadat hij uren lang zon der bepaald, doel rondgeloopen had. 'Hij keek op zijn horloge. Het was al over vieren. Maar toch altijd nog tijds genoeg om niet te laat aan tafel to komen. Hoe goed had hem de frischheid van den Maartdag gedaanHij hield van het voor jaar: het had zoo iets veelbelovends. Het was, als zouden ieder oogeniblik de witte wolken Wegdrijven en als zou de blauwe he mel zich' vertoonen. Hij stond aan den oever van een meer. Daarin spiegelden zich de torens van den •dom af. Die staken scherp tegen de witte lucht af. Hun vierkante baks teen vormen, glad en alle sieraad versmadend, verhieven zich statig en massief; slechts door Gotlii- die over Potchefstroom naar Pretoria is afgesneden. Het ziet er nu in den Vrijstaat lang niet gunstig uit voor de Engelschen. De Wet treedt als heer en meester op en beweegt zich ondanks het veelgeroemde Engelsche cordon en de groote overmacht zoo vry mo gelijk. Nu heeft Roberts Methuen's brigade en misschien nog meer troepen aan den Vrij staat onttrokken er zijn echter nog troepen genoeg. Dat Methuen ter hulp is geroepen naar Krugersdorp en Rustenburg en geen troepen uit Pretoria zijn afgezonden wat veel dichter bij ligt, bewyst wel dat Roberts geen troe pen kan missen. Ten Oosten van" Pretoria zyn nu de ope- ratiën begonnen. Spoedig zullen van daar zeker ernstige gebeurtenissen te melden zyn. Steeds erger worden de berichten over gebrek aan kleeding, schoeisel en paarden van het Engelsche leger. Met de laatste moet het allertreurigst gesteld zijn. CScmengde jNededeellngen. De Engelsche regeering zal extra-oorlogs- credieten tot een bedrag van 11 Va millioen p. st, aanvragen voor Zuid-Afrika en China. Het Hoogerhuis heeft ook bij derde lezing dé wet op het verbod van uitvoer van wape nen aangenomen. In de Belgische Kamer hebben de socialisten zich verzet tegen het denkbeeld van een vrijwilligerskorps voor China. Zij herinnerden aan het ongelukkige lot van een dergelijk korps in Mexico. Een voorstel om een desbetreffende vraag van Allard om te zetten in een interpellatie werd verworpen. Een avondblad te Parijs doet een verward verhaal van een mislukten aanslag van twee Chineezen, drie Franschen en een Portugees op den Chineeschen gezant die de regeering zou verwittigd hebben, 't Schijnt dat de zaak al een maand oud is. Ten minste als er een letter van waar is, wat wij niet gelooven. Gisteren is te Draguignan de assisen te Algiers werdeo terecht niet onpartijdig ge noeg geacht het proces begonnen tegen Max Régis wegens zijn verzet tegen de ge wapende macht in zijn Villa Antijuive. Regis loochent alles. Wat minne houding 1 De socialistische gemeenteraad van Milaan heeft geweigerd aan het station Koning Hum- bert en Koningin Margaretha van Italië, op hun doorreis naar Monza te gaan begroeten. De Shah van Perzië komt 20 September te Weenen. De ministerieele crisis in Servië duurt nog voort. Milan is op zijn verzoek ontheven van zijn ambt van opperbevelhebber van het Servische leger. Naar de sPolit. Corr." verneemt zijn 25 leerlingen der Turksche militaire school te Pancaldi, die dit jaar officier zouden worden, wegens Jong-Turksche woelingen tot gewoon soldaat gedegradeerd. sche boogvensters waren de muren doorbro ken. E'n op de roode gebouwen bevonden zich van ouderdom groen geworden koperen daken, die zich. met scherpe spitsen in de lucht verhieven. Wolfgang hield van dit tooneel en werd het nooit moede, zijn bekoorlijke afwisseling gade te slaan. Want in den zomer gaf het water ook nog alle volle tonen van het oever gras weder, waar het nu slechts dorre gras sprietjes afspiegelde. Daarginds in den dom. zou zijn huwelijk ingezegend worden. De oude geestelijke, die daarin dienst deed, was een achterneef van zijn vader. Daarom hield de familie Werl- hof zich met haar werkelijke en ingebeelde kerkelijke behoeften aan dezen geestelijke. Het oog van Wolfgang werd vochtig, als hij zich den goeden ouden Sohney voorstelde, die altij'd zelf door ontroering overmand werd, als hij jeugdig geluk vóór zich zag. In vroolijk vertrouwen aan dezen dag denkende, snelde liij nu huiswaarts. Op den hoek der straat, die naar de haven voerde, ontmoette hij Malve. „Waar moet dat naar toe?" vroeg hij. „Ik heb wat vroeger en alleen gegeten," zeide zij. „Ik wou aan oom Walcker graag eens een bezoek brengen. En dien stoort men het minst na zijn maaltijd." „Je denkt zeker, dat je je een beetje dock- terlijk ten opzichte van hem moet gedragen, omdat hij je voogd is?" vroeg Wolfgang schertsend. „Iets dergelijks." ,,'Eleonore laat je door mij een liefdesver klaring doen," deelde Wolfgang mede. In Venezuela is het nu weer npais en vreê". De vrede is officieel afgekondigd in de ge- heele republiek. Er is groote blijdschap in de hoofdstad Caracas. De politieke gevangenen zijn bevrijd. In Columbia duurt daarentegen de revo lutie voort. De regeeringstroepen schijnen niet opgewassen tegen de revolutionairen. De 'directie der Zuid-AlrLkaansehe Spoor wegmaatschappij deelt ons mede dat zij met welwillende medewerking van den Minister van Financiën en met de directie der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen en de maatschappij „Zeeland" alle maat regelen heeft genomen om haar terugkeerend personeel bij aankomst te Viissingen alle mo gelijke hulp te verleenon en hen zoo spoedig mogelijk naar verdere bestemming te doen doorgaan, ter vermijding van ongewenschte drukte welke ddirectie zou bemoeilijken in haar Streven. Zij ontraadt familiebetrekkingen en vrien den ten stelligste naar Vhssdngen 'te gaan. De directie zal gaarne haar tusschenkomst verkenen om de aan ambtenaren 'te zenden brieven spoedig ter band te stellen. Uit Apeldoorn wordt aan het »N, v. d. D." gemeld De A r u n d 1 e Castle zal vermoedelijk eerst in het begin der volgende maand aan komen, doch het is nog onzeker of dit te Viissingen zal zijn. Om opstopping te voorkomen wordt aan geraden de verwanten niet af te halen. Aan boord is mede de heer Stipriaan Luïscius, een der hoofden van de Spoorweg- Maatschappij. De belangen aldaar zijn thans opgedragen aan jhr. Van Kretschmar Van Veen, directeur. De repatrieerenden worden door de Engel schen vervangen door Canadeesche en Austra lische vakmannen. De consul-genei aal te Kaapstad heeft aan het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis bericht, dat ook dr. Cartier van Dissel van de Russ. Ned. ambulance als krijgsgevangene te Kaapstad is aangehouden. De tot krijgsgevangenen verklaarde leden van de tweede Ned. ambulance zijn 18 dezer naar Ceylon vertrokken. In zijn Maandagavond gehouden vergadering werd door het Chr. Nationaal Boeren-Comitë te Amsterdam beraadslaagd over de hulp, te verleenen aan verschillende menschen, die in de laatste weken uit Zuid-Afrika hier aan kwamen, en hier vertoeven totdat de oorlog zal zijn geëindigd. Het spreekt vanzelf, dat aan deze lieden ondersteuning moet worden geschonken, en het Comité nam dan ook de zaak flink ter hand, in de overtuiging, dat het Christelijk publiek gaarne iedere poging wil steunen om deze door den oorlog zoo bitter lijdenden met raad en daad ter zijde te staan. Allereerst moet er in de huisvesting van deze menschen worden voorzien. Het is aan het Comité gebleken, dat velen „Die is geheel wederkoerig," antwoordde Malve, terwijl zij verder ging. Wat Wolfgang nog aan frissclien moed ontbroken had, vulde deze korte ontmoeting met de haastig en op eenigszins schertsenden toon uitgesproken woorden aan- Malve ging do hoofdstraat langs. Daar stond het huis van den notaris Waloker. Voor aan de straat had hij tiwee winkels ver huurd j de n jddengang voerde naar achte ren, waar in het benedenhuis het kantoor van Waloker was. Eén trap hoog woonde Walckerde woning op de tweede verdie ping was verhuurd. Op de straat vertoonde zich reeds de le vendige drukte van den namiddag. Malve gevoelde zich eenigszins verlegenzij was ei- niet aan gewend, op dezen tijd en over 't ge heel alleen op straat te zijn. Haar vader was er altijd op gesteld geweest, dat altijd de moeder met haar dochters of de dochters met elkander uitgingenandere moest Bielil altijd achteraan loopen, als er eens één al leen de deur uit wilde. Dit was in het mid dengedeelte der stad een volkomen noodeloo- ze voorzorg, bovendien kende iedereen de da mes Werlhof, en dus kon haar niets kwaads wedervaren. Maar misschien juist omdat men hen kende, stond Werlhof op deze eenigszins deftige gewoonte. Het moest bij hem in alle dingen altijd deftiger en voorna mer toegaan, dan bij andere menschen, maar deze andere menschen moesten ook te weten komen, dat het zoo toeging. 'De trap naar Wakkers woning was in een grauw schemerlicht gehuld. Malve snelde naar boven, als een, die geheime wegen gaat- der bedoelde personen van nagenoeg alles ontbloot zyn, en het weinigje geld dat ze mee brachten wordt verslonden door de hooge huren, die zij, meestal door onbekendheid met de toestanden* hier, moeten betalen Het Comité nam nu deze zaak ter hand, en zal pogingen aanwenden voor huisvesting. Dan is er nog iets. Enkele van deze lieden brachten geld met zich, doch Transvaalsch zilvergeld, dat hier niet gangbaar is. Dit geld te laten omsmelten zou een zeer groot verlies opleveren, en daartegen wenscht het Cornité deze menschen zooveel mogelijk te vrijwaren. Dit kan geschieden op deze wijze Velen in ons land zullen prijs stellen op het bezit van een Transvaalscb geldstuk; en nu wil het Comité deze geldstukken verwis selen, maar natuurlijk tegen de volle waarde. Het is overtuigd, dat het vele aanvragen om Transvaalsche munt zal ontvangen, en hoopt op deze wyze de verdrukten te helpen. Het Comité verwacht stellig dat het ook in dezen den steun van alle Nederlanders moge ontvangen en alzoo een werkte doen, dat dezen lijdenden tot zegen strekt. Als de tijd daartoe gekomen is, hoopt het volledige mededeeling te doen van alles wat het ook in de namens hel belijdend deel van ons volk voor de verdrukten heeft verricht. (nStand.") Revue der vlsscliersvloot. Maandag kwamen aan de Marinewerf sa men de procureur-generaal, fungeerend di recteur van ryks-politie, de heer Mr. H. J. Kist en het hoofd der Zuiderzee-politie, de heer H. J. Calkoen, van Edam, om met den Schout bij-nacht, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de maatregelen van orde vast te slellen. Naar wij vernemen is de kapitein-luitenant ter zee H. Slot, comm. van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam, belast me! de regeling (voor zoover de IConinkl. Nederl. Marine be treft), van alles wat aangaat de vlootrevue op Pampus den 3en Augustus a.s. Door H, M. de Koningin is bepaald, dat één boot Hr. Ms. Buyskes op 3 Augustus zal mogen volgen, echter op zulk een afstand, dat de Buyskes in haar bewegingen niet gehinderd kan -worden. Op deze boot zal aan de pers plaats kun nen worden gegeven, (sllbl.") Vredesconferentie. Reuter seint uit Brussel De Kamer nam bet ontwerp aan, waarbij de slotacte der vredesconferentie met de daarbij behoorende conventies wordt goed gekeurd. Nederland en China. Door de welwillendheid van den minister van buitenlandsche zaken zijn wij in staat gesteld eenige bijzonderheden mede te deelen uit de laatste politieke rapporten van onzen minister-resident in China, den heer Knobel. D.d. 15 Mei jl. maakte de minister-resi dent uitvoerig melding van onlusten in Noord- China. Het genootschap der Boxers (waarvan de eigenlijke naam isGenootschap van Ver- Zij had aan. de h.aren zoo maar in heb alge meen gezegd, dat zij het niet meer dan bil lijk vond, dat zij aan oom Waloker eens een bezoek ging brengen. Hij was ongetrouwd en nog niet eens zoo heel oud, en daarom was het wel wat gek, dat Malve hem een bezoek ging brengen. Maar Lydia, die dit bezwaar anders zeker zou gemaakt hebben, was te zeer met haar eigen gedachten bezig. Zij had geen tijd meer om het toezicht op Malve te houden. Walcker's huishoudster zette groote oogen op, toen er in de halve duisternis van het kleine portaal een dame vóór haar stond, die in don zwaren rouw was. „Oom Waloker is immers thuis?" vroeg Malve. „O wee, o wee, een van de dames Werl hof riep de huishoudster uit, „en wat ziet het er nu weer bij hem uit, en wat staat er nu w-eer een tabaksrook1" Zij was een lange, forscb'gebouwde vrouw, uit haar gezicht met de hoogrooöe wangen kwamen twee lichtblauwe, een weinig uit puilende oogen te voorschijn. „Schelvisch- oogen heeft zij, maar helaas geen visschen- bioed," placht Walcker van haar te zeggen. Nu ging zij' naar binnen en hoorde scheld woorden. Wallker verscheen strompelend en riep terstond: „Maar, mijn kind, naar tabak ruikt heb vreo-selijk „Dat doet er niet toe, als ik u maai- niet stoor." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1