Uit één wieg. 54*° Jaargang. Woensdag 8 Augustus 1900. No. 10312. BUITENLAND. IDA BOY-ED. 3 ill IEDAIIICHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en "Vlaardingen fl. 4.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 6§. Prijs der Advertentiën: Van 46 regels 11. 0.92iedere regel meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meina advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Enterc. Telefoon No. 133. Algemeen overzicht, SCHIEDAM, 7 Aug. 4900. In Italië. Het Italiaansch© parlement heeft in de latere jaren de vrijmoedige manieren van liet Franscke aamgenomen. Dat bleek voor wie bet nog niet wist gisteren weer eens op weerzinwekkende wijze toen -de boodschap van het overlijden des Konings m de Kaïn er werd behandeld. Door geen rouwfloers langs de wanden, aan het bureau van den voorzitter en «aan de ■tribune aangebracht, lieten een aantal afge vaardigden zich verhinderen om een vertoo ning te geven van hun gebrek aan gevoel en jriesehheid. In begin hielden zij' zich allen goed. Toen om half drie de zitting geopend was. ia tegenwoordigheid van alle ministers en de meeste afgevaardigden, terwijl de tribunes overvol waren door dames en heeren rn rouwtoilet, stonden alle aanwezigen op en luisterden aandachtig, naar de lange lofrede, die do heer Villa pp den overleden koning hield. Onophoudelijk viol men hem in de rede met oen enthousiast „Leve de Koning!" Nadat de president-minister Saracco zich bij de woorden van den voorzitter had aan gesloten en had medegedeeld, dat de regee ring maatregelen zal beramen om aans Ita- lië's „criniineele vruchtbaarheid" een einde te maken, nam de voorzitter der Kamer op nieuw het woord om een voorstel in stem ming te doen brengen, luidende: De verga derzaal der Kamer blijve van een rouwdeco- ratie voorzien gedurende zes maanden hot bureau der Kamer zal aan den Koning en de Koningin-Moeder een adres van rouwbe klag aanbieden; aan de nagedachtenis des Konings zal een onvergankelijke herinne ring gesticht worden. Toen vonden de socialisten het oogenblik gekomen om acte de presence te geven. Zij waren al zijdeling» in den moord betrokken geworden en wilden nu elke relatie met het moordenaarscomplot van zich schuiven. Turati, socialistisch afgevaardigde, legde een verklaring af, waarin hij protesteerde te gen den moord: des Konings „omdat ieder schepsel het recht heeft 'te leven en boven dien de politieke moord! doelloos is." Wekten deze woorden, getuigend van wei- nig gevoel, in deze omstandigheden al vrij wat tegenkanting, niet beter ranging het die van den republikein Pantano, die, zich aan sluitend bij de redevoering van zijn socialis- tischen collega, daaraan 'toevoegde, dat hij en zijn geestverwanten met het gansche land weenden. „Krokodillentranen," riep men van ver schillende zijden. Toen waren de poppen aan het dansen. „Wij speen! oeren niet als gij op den be dreven misdaad, om die ito exploiteeren in het belang van conservatieven en reaction aire®," kreet Pantano terug. Ben hel'sch rumoer ontstond hierop. Pan tano ging door te redevoeren, maar wias vol komen onverstaanbaar; met grooto moeite daagde de voorzitter er eindelijk in, do noo- dige stilte voor de stemming te verkrijgen. Ban roman. VAN 31) Eleonore ging naar oen der ramen toe, schoof <fe gordijnen weg en zag over den klei nen muur van bloemen en groen heen, die vóór het raam stond, op de rivier neer. Al- Jaar was alles dien dag stilop den Zondag rustte het werk. Tegen den helderen hemel staken de masten en raas af. Hior en daar vertoonde zich het flauwe licht cener scheeps lantaarn. Het water werd door de maan be- ..Eleonore/ fluisterde eon stem achter haar. Zij 'keek om en. zag een man met een toor- geacht vóór zich staan. „Wat moet u van mij hebben ■Hog eenmaal met je spreken. Nog een- ttaalsfechts. Nog maar één vraag!" 'ademhaling was gejaagd, zijn blik somber, «Je hebt geen, recht meer, mij1 iet® te vra gen." «Het noodlot heeft ons in zekeren zin tot woeder en zuster gemaakt «Als je het zoo noemen wilt," zei de zij spattend. -Cteas 'houding had hij nog nooit bij haar dezen, toon nog nooit van haar ge- De uitslag daarvan was overigens niet twij felachtig. Mot algemeen© stemman werd het voorstel des voorzitters, waarmede zidh de regeering bij' monde van den minister-presi dent vereonigd had, aangenomen. Ten slotte noodigde de voorzitter de afge vaardigden uit om deel to nemen aan de be grafenisplechtigheid, terwijl hij .aankondigde dat de Koning Zaterdag a.s. in het paleis van don Senaat den eed zal afleggen. In den Senaat werd gisteren eerzelfde voorstel behandeld als in de Kuner met be trekking tob 's Konings dooddaar echter ging het voorstel zonder discussie onder den hamer de» voorzitters door. Naar men meldt zal ter gelegenheid der begrafenis Mascagni Verdi's „Requiem" di- In Italië blijft heb overigens nog wat woe lig door de talrijke arrestaties, die da regee ring op echte en vermeende anarchisten laat uitvoeren; enkele der gearresteerden, lie zich gunstig voor den Koningsmoord hadden uitgelaten, zijin reeds gevonnisa- Zoo heeft een zekere Simon Giovanni om bovenge noemde reden al 10 maanden an 800 francs boete gekregen. Men klaagt er hier en' daar over dat de justitie wat al to gemakkelijk tot arrestaties overgaat en dat dei arbeiders stand daarvan zeer de nadeelige gevolgen on dervindt. Trouwens niet alleen in Italië zelve. Ook elders komen de Italiaanseha arbeiders in het gedrang, omda.t men bang is dat er on der hen anarchisten schuilen. Aan het palcis van den Sultan te Konstantmopei, Yldiz- Kiosk, werkten een vijftigtal Italianen, maar Zaterdagi hebben dezen hun ontslag: O O gekregen. Voorts heeft men in dezelfde stad een aantal Italiaansche werklui, die naar Odessa op weg waren, bekt aan land tc gaan. Dergelijke overdreven maatregelen van schijnbare noodweer plegen na eiken aanslog op een souverein plaats te hebben in dit geval verwacht men van den invloed dér Koningin-Moeder en der jonge koningin H-elena de gewensclite .tussclienkonist. Op rozen gaan'de echte anarchisten an ders do laatst© dagen met. Zoowel in Zwit serland als in Oostenrijk hebben talrijk© ar restaties plaats'gehad, te O-enève o. a. van een tweetal medewerkers van liet an.uchis- tische orgaan „Combattiano". In China. De berichten uit China, luiden deels gun stig en deels ongun-tig. Onder onze tele grammen vind't men medegedeeld, dat het Tsung-li-Yamen den 30sten Juli, dus een week geleden, do gezanten nog in veiligheid en gezond verklaarde. Gisteren deelde Bro- drick dit in het Engelsclie Lagerhuis mede. Zelfs stond' de Chineesche regeering met de gezanten op goeden voet en voorzag zij ze herhaaldelijk van levensmiddelen. Een zonderlinge toestand voorwaar. Op goeden voet met de Westersche afge zanten en toch, zelf mogen de hoeren niets berichten; alles gaat via het Tsung-li-Ya men, dat „wegens hot hervatten der vijan delijkheden bij Tien-lsin hot .aannemen van telegrammen ia cijferschrift zelfs wei ger b Laten wij na zooveel officieele verkla ringen aannemen', dat de gezanten to Po- hoord. Hij vergat alle voorzichtigheid, en dat er achter alle deuren getuigen cn luiste raars konden staan. „Veracht je mij 1" vroeg hij. „Heb je dan dien anderen man lief? Is zulk' een snelle af wisseling van gevoelens mogelijk?" „Spreek jij van afwisseling? Jijl „Eloonore," fluisterde hij, „dat wij van el kander moesten scheiden, was niet jou schuld1 en niet de mijne. Wij hadden elkander lief, wij vergaten de bittere werkelijkheid. Wij deelden in hot lot van honderd officiersdoch ters en luitenants- Wij verbeeldden ons eerst, dat er het of ander wonder zou kunnen ge beuren. Maar toen kwamen wij tot het in zicht, dat dit niet zou gebeuren, dat wij' 'te arm waren om met elkaar te trouwen, en daar ik je jeugd niet wilde verbitteren, daar ik niet wilde hebben, dat je op mij wachtte, totdat ik kapitein zou zijn geworden, om dan een armzalig, bekrompen leven met mij te leiden, liet i'k je de volle vrijheid om je terug te trekken. Dat is ongeluk. Schuld is heb niet. Dat je je echter zoo spoedig zoudl troosten en je liefde weder kondt wegschen ken als het ten minste liefde is „En jij?" vroeg zij, terwijl zij hem aan keek. BBj zag de verwrongen trekken op liet lieve, mooie gezicht. _,,Ik," fluisterde hij', „ik ik heb haar niet ■lief zij 'trekt mij zonderling aan zij stoot mij zonderling af ik ben geheel on der haar invloed. God weet, wat het is. Ik zag, dat zij' mij liefheeft. En ik je weet wat het leven van een armen officier is. king zitten als in Abraham's schoot, dat het anders kan zijn, is door de malle Chineesche manier van doen, niet lutgesloten. Trouwens, er is in de Cliiin'eesohe historie meer vreemde. Dat onze vriend Li-Hung-Tschang niet O O dood zou zijn, leerden one gisteren de tele- giammen; er was trouwens bij ons al ge rechtvaardigde twijfel gerezen aan 'smans dood, die in de gegeven omstandigheden van te weinig beteekenis zou zijn om waarschijn lijk t© wezen. Met het oprukken der verbonden troepen schiet het nog niet hard op. Tusschen Rus sen on Engelschen schijnt zekere naijver te zijn uitgebroken, die aan de zaak niet ten goede komt. Engeland schijnt volgens oude gewoonte weer aan het kuipen te zijn ge gaan, stellig om in troebel water te visdhen. De Russische Kaden zijn er slecht over te spreken; de particuliere belangen van En geland in de Yang-tse-kiang-vallei schijnen de aliremeene belanden wat naar achteren O O te dringen- Reeds lieeft Rusland, bij monde van zijn pers, met weerwraak gedreigd en gezegd, dat bet zich eventueel in Mandschu- rije zou schadeloosstellen voor Engelsclie aanmatiging. Indien het gerucht waarheid bevat, maar voorloopig is het nog niet-officieel, dan zou aan de mogendheden bij Pei-tsang een vrij gevoelige nederlaag zijn toegebracht, dio da vcibonden troepen op 1200 man moet te staan zijn gekomen. Op 'hot oogenblik waar op wij dit schrijven, zijn daaromtrent echter geen nadere bijzonderheden', dan het heden nacht hier te lande ontvangen telegram, het welk men hierachter vind't afgedrukt, en hetwelk afkomstig is van een Engelsdia tor pedojager. Maar zooals gezegd, officieel Is dit bericht niet en wat de geloofwaardigheid dan beteekent, kunnen wij nagaan, als wij de waarheid der officieele telegrammen in den laatsten tijd nagaan. Gelijk gemald werd, zijn er te Peking twee leden van heb Tsung-li-Yamcn onthoofd, om trent welke terechtstelling de gevoelens uit eenliepen. Nader blijkt, dat dezo afgevaar digden wat erg vr com d el ingen-1 ieveud wa- len -cn dat de ïegeenng hoopte door descraf- oefoning aan lion voltrokken, de Westcrscli- gezinde onderkoningen tot inkeer te brengen en te drijven tot bet verwekken van een Bokser-opstand ook in hun gouvernementen. Aldus zou de Ohmeesche regeering wel een dubbel gelaat toonen, maar dit f# niet on aannemelijk, want reeds liep hot gerucht, dat da Keizerin-Weduwe vond, dat zij in haar welwillendheid tegenover de Westerlin gen al meer dan ver genoeg was gegaan. Onder de China betreffende berichten mcenen wij dat het vermelden waard is, dat don Jaime, de zoon van don Ciulos en thans als Russisch cavalcrieofficier dienst doend, zich voor China heeft ingescheept. Hij was pas van een automobielrois naar Parijs terug. Misschien keert hij weder met roem beladen en komt hij aldus een stapje nader tot den Spa-a.nsc.hen troon, dien hij ambieert. Verder dient gemeld, dat de Belgische ministerraad, die wegens afwezigheid van koning Leopold, was uitgesteld, op ko- mnklijk slot te Ostende gehouden is, en dat daar besloten is een Belgisch vrij will igersba- t-aljon naar China te zenden, zoo althans de Dienst en altijd dienst en het streven om carrière te maken- Iets moet men daarbij hebbeneen gezin, een huiselijk leven en ook den steun van financieel© veiligheid Toen dacht ik': wat mij'n droom en mijn jeugd was, is voorbij. Vat het leven praclisch op! Zoo is het, Eleonore." Ook uit liaar hart bruiste liet op, lang ver zwegen wrok, duizendmaal gedachte gedach ten, vurige toorn. Oude smarten werden weer nieuw, en haar ziel begeerde, zich nog een maal in waarheid tc verzadigen. „Denk je, dat wij, toen wij elkander lief haddon en. ons heimelijk hadden verloofd, op een wonder hadden gewachtf Ja. dat heb ik gedaan. Op bet wonder, dat je liefde zoo vu rig was, zoo echt-, om alles voor mij te wagen. Ik dacht: den soldatenrok kan men toch wel uittrekkendaarvan is mijn geluk 'toch niet afhankelijk. Ik dachtmannen kunnen wer ken, en als het door hen gekozen beroep hun niet genoeg geld opleverd, dan kunnen zij een and'er kiezen. Jij' zoudt niet de eerste of ficier geweest zijn, die ter wille van zijn meisje een burgerlijke betrekking aannam. Volkomen bereid was ik, het besdieidensto lot mat je te doelen. 'En .had ik in de maat schappij ook tien treden naar beneden moe ten dalen voor mijn har.t zon het als een opklimming geweest zijn ,,'Eleonore „Verdedig je maai- niet," zoide zij1, terwijl zij tot kalmte schoen to komen cn er een zachter licht haar uit de oogen straalde. „In dertijd 'heb ik gewacht sidderend iede- mogendlieden deze hulp wilden aanvaarden Dit laatste moet het geval zijtn, ten minste een tweetal mogendheden moet reeds geant woord hebben dat da heeren welkom waren. Uit CIrina, zelf komt bericht, dat op don 2en Augustus te Peking een keizerlijk be sluit zou zijn uitgevaardigd, waarbij' aan ge neraal Yung-lu werd opgedragen eenige be trouwbare civiele en militaire autoriteiten met een voldoend aantal troepen uit te kie zen om d'e gezanten onder hum bescherming van Peking naar Tien-tsin te geleiden. Yung- lu zou persoonlijk verantwoordelijk zijn ge steld voor de veilige aankomst der gezanten. Zuid-Afrika. Geen berichten. Gebeurt er dan niets Vermoedelijk toch wel. Maar dan mag men ook, op grond van vroegere perioden van gemis aan nieuws van het ooriogsterrein, aannemen dat er van Engelsche zijde niel veel goeds valt te meidon. Bij gebreke aan officieele berichten moeten wij dus de kruimkens vei zamelen die de oorlogscoi respondenten strooien. Veel heelt men er niet aan; want als van ouds zijn die berichten in tegenspraak met elkaar. De Wet is dood, bericht de een, en onmiddellijk spreekt een ander het vbeslist" tegen. Wij houdeu het met den laatste. Ian Hamilton belet door zijn snelle bewe gingen dat Bollia hulp krijgtDe Wet heeft zich te Machadodot p rnet Botha vereenigd Botha houdt Fiench die nog te Middelburg is, »in de gaten", gereed om naar het Noor den weg te trekken. Weer komt ons het laatste het meest aannemelijk voor. Over De Wet zegt nog weer een andpre coirespondent dat hij bij Reitzburg zoo goed als geheel omsingeld is. Maar De Wet is specialiteit in het ontsnap pen aan zoo'n omsingeling. Wij maken ons dus nog niet erg bezorgd over hem. Moeilijker schijnt ons de poritie van Olivier, wanneer het bevestigd wordt dat generaal Drowning van Natal uit den Van Reeuen'» pas is doorgetrokken en Harrismith heeft bezet. Maar Olivier's vroegere daden wettigen de hoop dat ook bij zal ontsnappen. Aan beschuldigingen tegen de Boeren is geen gebiek. De correspondent van »Central News" b.v. beweert dat de ooi log ontaard ■n eën stelselmatigen moord van Engelsclie paii ouiües in hoeven waar de witte vlag waait. Daarentegen prijst hij de behandeling die De Wet zijn gevangenen heeft doen ge worden; maar alle Boeren zijn niet als De Wet, zegt hij met hypocriete dioefheid. Bij Paardenkop zouden Boeren die zich overgegeven hadden, op de Engelschen heb ben geschoten en een viertal gedood. En zoo gaat het voort. Wij willen daartegenover eenvoudig stel len dit Maaltje van Engelscli schrikbewind Verscheiden inwoners van Pretoria worden verbannen, één zelts voor 25 jaar, omdat zij vóór of tijdens den oorlog zicli swreed en onbeschaamd" hebben gedingen j»gens En gelsche onderdanen. Intusschen toont de Chartered Company, de promotrix van dezen afschuwelijke» oorlog, zich niet ondankbaar. Ze geelt een horideid hoeven met vee er bij cadeau aan mannen ren dag. Toen kwam je brief tot afscheid. Ik zag liet wei, dat je je daarin nog als een lield der zelfverloochening voorkwaamt. Toen brak er iets in mijn hart o, het doet mij nog dikwijls pijn. Men is toch een mensoli met gevoel." „En nu veracht jo mij en hebt een ander lief?" Hij greep bevend naar haar hand. Zij trachtte hem die te onttrekken. Het had veel van een worsteling weg. „Dat gaat jo niets aanLaat mijt maar aan mijn lot over l" „Je moet mij antwoorden' Je moet!" 'Eensklaps zag hij, hoe Eleonore van schrik letterlijk alts verstijfde, hoe haar oogen zich wijd opensperden. Hij volgde dezen ontstelden blik en zag Lydia. Zij stond hij' den deurpost, mot de schou ders even tegen de plooien der portiere leu nende, met do liand'en gevouwen als een geduldige toeschouwster, die cr ailang ge staan heeft. Het warme, met kleuren omhulde licht overgoot haar roodachtig schijnsel. De man voelde een onzaglijiken trots in zich opkomen. Hij' za? zoo bleek als een doode, en zijn handen, waarmee hij met een werktuigelijke beweging zijn overjas recht trok, trilden. Maar hij dacht„Het is uit Laat het maar uit zijnIk sta nu tegenover haar en tegenover mijn broer en tegenover allen als eerloos. Het is mij onverschillig." donkere gestalte met een der Yeomanry die zich onderscheiden hebben. Het heilige imperialisme moet warm wor den gehouden. Nietwaar, kleine cadeautjes onderhouden de vriendschap. Gemengde SSededecllngen. De Duitsche Keizer heelt gisteren bij de onthulling van een standbeeld voor den Groolen Keurvorst te Bielefeld weer eens een redevoering gehouden. Ultra-patriotisch na tuurlijk. Hij, Wilhelm II, zou den droom van den Grooten Keurvorst verwezenlijken, hij zou Duitschland de armen laten uitstrek ken tot het einde der wereld. In het bijzonder legde de Keizer er den na druk op, dat hij van de erfenis van den keurvorst nog één deel kan uitvoeren, wat hij noemde »den weg over zee". De Keizer, die eerst zeer ernstig keek, werd, zegt de sKüln. Zeit.", tijdens het uit spreken zijner rede steeds warmer en ge makte eindelijk in gloeiende geestdrift. De sPetit Bleu" meldt, dat men haar be richt, dat Esterhazy in België moet gezien zijn. Terwijl de werkstaking der glasblazers in het bekken van Charleroi nog steeds voort duurt er zijn nu bijna 7000 stakers is nog een werkstaking uitgebroken, behalve onder de Parijsehe koetsiers, die wij elders melden, onder de Engelsclie bootwei kers te New-Haven, terwijl er een dreigt onder de kolenwerkers in Boliemen en de stakende stokers der Transatlantische lijnen in Frank rijk wanordelijkheden zijti begonnen. Van de 13,CQ0 huurkoetsiers te Parijs hebben 4500 Zondagmorgen het weik ge staakt. De staking heerscht vooral onder de koetsiers van de sCompagnie Générale". Van de 3500 rijtuigen van deze maatschappij is slechts een honderdtal uilgereden. De koetsiers viagen een verlaging van het huurtarief tot gemiddeld 16 frs. 50 ets. per dag. De niet- stakers worden door de bereden politie (de i'1'pubhkeinsche garde) beschermd. In de rue Beaurepaire werd een rijtuig door de stakers overvallen. Een der aanvallers werd in hechtenis genomen. De telephoon tussehen Frankrijk en Duitschland is gisteren geopend. Met een tiental sleden in Fiankrp, kan uit Berlijn nu gesproken worden, natuurlijk ook met Parijs. Het Italiaansobe Koningspaar verlaat he denavond Monza om morgenochtend in Ro me aan te komen; de Koningin-Moeder wordt daar morgenavond verwacht. Het lijk van koning Humbert wordt morgenmiddag om drio uur van het Koniknlijk slot naar het station overgebracht. Langs den weg zullen opgesteld worden het garnizoen van Monza, de afgevaardigden van militaire ver- t-ern gingen uit andere plaatsen, een paar es- cadrons cavalerie en een regiment artilleno uit Milaan. Talrijke vercenigingen zullen op ver zoek bij den stoet mogen aanfluiten. De lijkkist za,l vervoerd worden op een affuit, dat door zes paarden zal worden getrokken- Achter liet lijk zal het zwart opgetuigde lievelingspaard dos Konings gaan. Aan het station, wordt de lijkkist in een. tot rouwkapel ingeriehten goederenwagen geplaatst; de decoratie is van rood fluweel Hij deed een schrede voorwaarts. „Lydia!" begon hij, „wat kom je hier doen Zij hief haar hand even op met- een achte loos, afwijzend gebaar. „Geen woord, beste Jobst'" Eu toen vroeg zij, ua eenige seconden van stilzwijgen, op den hartelijksteu toon „Denk je, dat jo schoonzuster Hedwig er be lang in zal stellen, als ik aan je broer mijn. portret voor haar meegeef? Ernst Egon ver zocht mij misschien slechts uit hoffelijkheid daarom." Eleonore, die nog als verlamd bij lrat raam stond, keek naar Lydia in een grenzenlooze verbazing, dio bijna haar angst wegnam. Was er zooveel^zalfbeheersching mogelijk? Aan Eleonore was het te moede, als ware Lydia iemand, voor wie men bang zou kun nen zijn. In het hoofd van Jobst verdrongen zich de gedachten. Hij hoorde Lvdia's woorden weder, die hem achting van zijn eer beloof den en achting van haar eer eischteu. Hij zeide bij zich zelf, dat zij misschien blind wilde zijin', blind, doof Had zij hem zóó hartstochtelijk lief? "Was het haar hoog moed? Wildé zij voor geen medeminnares wijken? Ook niet voor het verleden©? Hij zag piotsol nig in, dat zij hem nooit der vrijheid' zou laten om zich terug te trekken. Een huivering ging hem over de loden. Hot was, alsof een gevoel van trots zich van hem meester zou maker, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1