J XJit één wieg. 54"° Jaargang. Zaterdag 18 Augustus 1900. No. 10321. den en- ïien ge- scht tak. UIT J)E PERS. BUITENLAND, A ris w ringen ïebben 1 wor- Sep. te 9% ie aan JEE. SCHIOill' S CHECOURANT m en Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prqs per kwartaal: Voor S c h i e d a m en V1 a a r d i n g e n 11,1.25. Franco per post fl. 1.65. Prgs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92iedere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meittm tMteerfeafJIa opgenomen tot den prys van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. in Invoerrechten. Ben paar bladen houden reeds zoo'n beetje algameene beschouwingen over het wetsont werp tot wijziging en aanvulling van het ta rief der invoerrechten. Diep gaax do eritiek natuurlijk nog niet en zij raakt dan ook meer de principieel» zijde van bet vraagstuk. Het „Vaderland" zegt o. a. onder het op schrift „Een leemte": Dat moet den Minister van Financier wat gekost hebben om de memorie van te dich ting t® schrijven voor zijn tarief van invoer rechten. Wel te verstaan niet zoolang hij verwij len mocht 'bijl de dubbelzinnigheden, ondui delijkheden, anomalieën en leemten van het tarief. Het was hem veeleer een aangename taak hier met kennersblik de gebreken te peilen en met meesterhand de verbeteringen aan te brengen. Maar anders werd het, toen hij eindelijk komen moest tot de verdedi ging van de verhoogingen, die door hem, den oprichter der vereeniging „Het vrije ruilverkeer", werden gevraagd. Dat ging met -uen bloedend hart. Geen woorden genoeg kan de steller der memorie vinden om te verzekeren, dat 'hij slechts on danks zichzelf voor de harde noodzakelijk heid gebukt is, dat hij oneindig liever van deze droeve aanvraag zich onthouden had, d'at hij onverbiddelijk pal zal staan tegen el ke poging om verder te gaan en van zijn fis caal tarief een beschermend te maken. En in zijn haast om nu overigens maar van heb nare onderwerp af te stappen1, vergeet de Mi nister aan te toonen, wat hem tot den be treurden stap gedwongen heeft. De Minister 'heeft geld noodig. Waarvoor cn hoeveel Noch omtrent het een, noch om trent het ander ontvangen wij eenig licht. Zeer in 't vage wordt verwezen naar nieu we behoeften, waarin moet worden voorzien- Ja, er komen altijd nieuwe behoeften, waar in moet worden voorzien, maar alvorens daarvoor nieuwe middelen te scheppen, is het toch gebruikelijk na te gaan, hoeveel er dadelijk noodig zal zijn en in hoeverre de ge wone inkomsten daartoe zullen te kort schie ten. De middelen vloeien ruim en de Minis ter erkent dan ook, dat de begrooting van het loopende jaar sluit zonder deficit, la ten wij maar zeggen, waarschijnlijk een over schot zal laten. Maar zij is opgemaakt naar Je gebruikelijke methode, en die methode, vernemen vrij terloops, is niet geheel onberis pelijk. Zou' er dan, als de begroeting eens naar een geheel onberispelijke methode was opgemaakt, wel een deficit zijn Het wordt e enigszins te verstaan gegeven, doch niet toe gelicht. Voorloopig hebben wijl wel eenig zwak voor zoo'n niet geheel onberispelijke methode, die voor deficibten behoedt, en zijn wij min of meer geneigd een methode, die ons zonder dwingende noodzakelijkheid verhoogdé invoerrechten op den hals haalt, ook niet zoo geheel onberispelijk te achten. Een roman VAN IDA BOYED. 40) Malve vloog hem te gemo-eb. Met beide handen zijn arm omklemmend, fluisterde zij hem. toe: „Help mij toch! Mama is als doodi ineengezakt Ach mijn God! Red mama!" Zij keek hem aan, zooals men een redder aankijkt: geloovig, aanbiddend, gelukzalig alleen reeds door rijm bijzijn. Een donkere blos vertoonde zich op zijn gelaat. Hij drukte gejaagd haar rechterhand. Het was als een zwijgende belofte, dat hij zou helpen. 'Toen scheen hij nog slechts de lijderes te zien. Hij vroeg, Malve gaf antwoord en verborg ook niet, dart» haar mama 'ten gevolge van oen hevige agitatie oen, slapeloozen nacht had doorgebracht. En toon hij zeado, dab het "waarschijnlijk slechts om een oogen blikkeln- fcs bezwijming te doen wias, was'Malve hem dankbaar, als was dit zijn verdienste. Vóór aio dingen moest do lijdcree naar bed toe. Biekl on de keukenmeid wérden goroepc-n maar het bleek, dat zooveel personen de overbrenging slechts bemoeilijkten. Met krachtige armen omvatte Mauraeh 't bovenlichaam der vrouw, die nog half be wusteloos bleef, Biehl moest hiaar l»i j de voe- -u De „Tijd", de Memorie van Toelichting van minister Pierson besprekend, zegt: In het betoog van den Minister van Fi nanciën ligt dan ook iets bijzonder merk waardigs. Daarin wordt ditmaal geen strijd met ar gumenten gevoerd tegen protectie, maar, dat de beschermende handelspolitiek uit den boo ze is, wordt als bekend voorgesteld, als door schier doder weldenkende aangenomenen dat. de Minister-zelf zich daaraan nooit zal bezondigen als vaststaande voor alkeen. Volkomen gerust is hij echter daarop niet. Hij geeft toe, dat uit invoerrechten, die zich niet tot de ui theemsche producten be palen, eenige bescherming noodzakelijk vol gen moet. Zijn tarief wordt óók gelieven van goederen, die in het buitenland en in het binnenland' tevens vervaardigd worden. Hij „beschermt" dus. Maar hij -wal 't niet weten. Voor niets ter wereld zou hij willen, dat iemand zijn fiscaal tarief voor een bescher mend tarief .houdt. Hij wil alles wel doen, als men hem maar niet beschuldigt van ver zaking van zijn theorie. 'Dat vreest hij1 Maar hij) bedoelt immers geen bescher ming, hij' zoekt die niet. Dat toch nie mand liet van hem geloove! Hij zal zorgen dat de bescherming zoo gering .mogelijk zij. Het is een ziekelijke bezorgdheid, een scrupule. In die vrees schrijft nog de Minister: „Wanneer het tarief zijn algemeen karak ter behoude en de verhooging der invoer rechten binnen enge grenzen wordt beperkt, kan ook door hem, die aan de nuttige wer king van het beschermend stelsel niet ge looft, in die verhooging berust worden. Doch alleen onder die twee voorwaarden. Het zal wel niet noodig zijn op te merken, dat elke poging, can aan het tarief een ander karakter te geven dan het bezit, bij den ondergetee- kende principieels bestrijding zou vinden." Ons dunkt, dat zulke poging wel door nie mand zal beproefd worden. Het is mogelijk, dat deze of gene een andere opvatting heeft dan de 'Minister over de vraag, welke de „verteringen zijn van betrekkelijke weelde, die in een goed' geordend financieel stelsel niet onbelast mogen blijven; en misschien zal niet ieder even vast zijn in de kunst der berekening, wannéér de bescherming precies „zoo gering mogelijk" is. Wij zijn echter van meening, dat bet den protection.isten in de Kamer volstrekt niet te doen zal zijn om een aanval op den Vrijen Handel bij een wets ontwerp, dat blijk geeft van een door hen geweasehte gezindheid. Het is een eigenaardigheid van de „Vrij- handelaans", dat zij bijzonder gehecht zijn aan kun -theorie, die zij beginsel noe men en die zij danken aan hun academische kathederlessen in de staat huishoudkunde, door de mannen der wetenschap opgedaan uit Engelsche boeken en uit wiskundige wetten. De Protectionis- ten- gaan te rade met de practijk van hun eigen Land', en als leerboek van de staathuis houdkunde gebruiken zij in hoofdzaak de J a. a r o ij f e r s en verslagen. Indien de voor onze industrie en land bouw, voor onze arbeiders-bevolking zoo uiterst noodzakelijke Bescherming meer en ten nemen, en zoo droeg men haar de trap op. Lena was reeds vooruit en deed de deuren open en sloeg de dekens op. De slaapkamer van mevrouw Werlhof be vond zich boven de eetkamer. Een klein ka mertje daarnaast was altijd door mijnheer cn mevrouw Werlhof gebruikt om er het ont bijt te nuttigen. Het diende ook thans aan de weduwe tob verblijf voor heb uur, waarop zij wat rust ging nemen, en was met oude meubels zeer gezellig ingericht. Hoer wachtte Mauraeh, totdat Malve met behulp der dienstbode de bewustielooze uit gekleed! cn haar nachtgewaad aangetrokken had. Daarbij Kwam mevrouw Werlhof onder het slaken van diepe zuchten tot bewustzijn en vroeg afgemat': „Wat is er toch?" „IJ is een beetje ongesteld geworden, ma ma; maar de dokter is er al," zeide Malve. Zij riep Mauraeh binnen en liet Lena bui ten de deur op een recept wachten; ingeval de dokter ,er -een mocht voorschrijven. Mevrouw Werlhof was te zwak om er zich over te verwonderen, da,t niet de brillegla- zen van dokter Fangart tegenover haar fon kelden, maar dat Maurach's ernstige oogen haar onderzoekend' gadesloegen. Misschien dacht zij wel, dat Fangart verhindering 'had gehad, mogelijk dacht zij ook niets. Zij. werd' weer bewusteloos ,zoodra zij zich een voor stelling van iets wilde maken, iets wilde be grijpen- Mauraeh, die in zijn woning terstond Biehl had uitgehoord1, en zich op het geval inge richt had, gaf aam de zieko een paar drup pels in en schreef toen een, recept voor. meer wordt doorgevoerd, dan willen zij gaar ne voor lief nemen, dat het geschiedt onder den naam van Fiscaal Tarief Het ontwerp van den minister Pierson wordt door hen, die den Vrijhandel heel mooi vinden, maar dat stelsel voor ons Land in de tegenwoordige omstandigheden verder felijk achten, aanvaard als oen gunstig toe ken, Nog niet veel. Maar ook: niet alles op eens! Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Aug. 1900. China. De „Daily Express" heeft het bericht heb eerst gebracht, en het „Journal" te New- York heeft het bevestigd, dat het vereenig- de Eiuiropeesch-Japansche leger Maandag Pe king is binnengetrokken. De gezanten en dj overige vreemdelingen zouden gered zijn en op den datum der afzending van het tele gram, Dinsdag 14 dezer, werd vermoed dat zij reeds veilig waren bij het ontzettingsle- ger. Tot nu toe ie 'het gebleven bij, deze cou rantenberichten. En al is het wat den tijd betreft zeer wel mogelijk dat het le ger der bondgenooten Dinsdag Peking is bin nengerukt, verdienen noch „Daily Express" noch „Journal" zooveel vertrouwen dat het groote feit op hun gezag alleen mag worden aangenomen. Met den tijd klopt het, want in den mor gen van den 12en kwam de Japansche voor hoede ie Tung-tschau aan en Peking ligt maar 10 K. M. ten Westen van Tung-tschau. Tegenstand werd hier niet ontmoet. Do Chineezon, die min of meer gedemoraliseerd schenen, brokken op Peking terug, groote voorraden wapens em koren in handen hun ner vijanden latend. Bij Tschang-kia-wan, tusscben Ma-tou en Tung-tschau, moet nog bloedig zijn gevoch ten. Volgens een bericht van Dinsdag uit Tien-tsin lieten de Chi neezen daar 500 doo- den achter en vluchtten zij deels naar Tung- tschau, deels naar Peking. Er staat niet hij wanneer dit gevecht plaats vond. Andere berichten doen het voorkomen dat Peking zeker Maandag en wellicht ook thans nog niet is bezet. Admiraal Remey te Ta-ku wist in ieder geval Dinsdag nog niets van een bezetting der Keizerstad; Japansche berichten had den hem in 'kennis gesteld van de bezetting van Tung-tschau en de mogelijkheid' dat Dinsdag Peking zou worden aangevallen. Nog meer grond tot twijfel geeft het tele gram aan het „Journal" uit Kobe, dat de lezer hierachter vindt. Ter verklaring moeten wij mededeel en dat Li-Hung-Tschang een laatste poging heeft gedaan om de bezetting van Peking te voor komen. In zijn qualiteit als gevolmachtigde der Chineosohe regeering heeft hij voorge steld dat de gezanten en de overig© vreem delingen te Peking uit de stad zouden wor den geleid (desnoods gehaald door een Euro- peesch escorte). „Mevrouw heeft in de eerste plaats vol strekte rust noodig. Ik zou u raden, in de aangrenzende kamer de wacht te houden, in plaats van hij het bed. Tl hoort, als u de deur laat aanstaan, toch iedere beweging," zeide hij en 'ging langzaam naar de andere kamer. Malve bleef naast hem. „Wilt u al heengaan. Och, verlaat mij niet!" „Naar alle menschel ijke berekening kan er met uw mama niets verontrustends meer gebeuren. Zij heeft ten gevolge van haar agi tatie een flauwte gekregen. Laat haar drie dagen heel rustig te bed blijven liggen en de medicijnen innemen, die ik voorgeschreven heb en de heele zaak is vergoten," zeide hij, haar blik ontwijkend. Want hij was niet blind. Hij zag, wat hem uit die donkere oogen aan liefde en be wondering tegenstraalde. En hij gevoelde wel, dat hij dit niet mocht zien. Lafhartig en angstig had zij indertijd letterlijk de vlucht voor hem genomen, toen haar broeder zich vertoonde. Ieder goed, wel dadig woord, dat zij indertijd tegen hem ge zegd had, beroofde zij terstond zelf van zijn waarde. Ein vernederd was hij achtergeble ven. Neen, zijn mannentrots verbood hem, zul ke vluchtige gevoelsuitingen ook maar op te merken. „Komt u vanavond nog terug?" vroeg Malve, door den wensch gedreven om hem vast te houden, om hem weder ite zien. „Men heeft mij zeker wel in den. nood ge haald," zeide hij koel. „Uw gewone dokter ie immers Fangart. De uwen. zullen er zeker Wanneer aldus de vreemdelingen onderdo hoede van het ontzebtiugsleger zouden zijn gesteld, zouden de onderhandelingen worden geopend over een wapenstilstand. Om hierover te onderhandelen zou prins Tsching uit Peking het leger der verbonde nen tegemoet trekken. Te Washington ver moedde men zelfs dat die conferentie te Tung-tschau had plaats gevonden. Met stelligheid werd gezegd dat de mo gendheden op dio voorstellen niet zouden ingaan Maar wat vernemen wij' nu In de eerste plaats dat Japan nu hetzelfde voorstel doet als Li-Hung-Tschang en zich opwerpt als be middelaar tussciien China en de mogendhe den. En dan, dat ook de Am-erikaansclie regee ring geneigd is om, wanneer eerst de gezan ten en de overige vreemdelingen in veilig heid zijn, een wapenstilstand te sluiten om vervolgens de onderhandelingen over den vrede te beginnen. Met de eenstemmigheid der mogendheden blijkt het dus nog altijd treurig te zijn ge steld, wat trouwens ook elders blijkt. Japan bijv. is zeer boos over de bezetting van Niu-tsobwang door Rusland, en het lijkt wel of het vreest voor grootero Russische voordeelen wanneer de oorlog nog voort duurt. Tegelijk ischijnt Japan ook meer aandacht te wijden aan Korea. Het gerucht gaat dan daarheen 25000 Japanners zullen gezonden worden. Maar 't sterkst blijkt de naijver der mo gendheden te Shang-hai. Engeland zou daar troepen aan land zet ten. De vreemde consuls verzetten zich daar niet tegen, maar verklaarden alleen dat zij E'ngeland's voorbeeld zouden volgen. Maar dit was ganschelijk niet naar den zin der En gel schen, die natuurlijk bang rijn dat rij'hun invloed te Shang-hai zullen verliezen. Admiraal Seymour wilde toen geen En- gelsch» troepen aan land setten en beweerde zelfs instructies te hebben ontvangen om de uit Hongkong aangekomen troepen naar 't Noorden te zenden. De oorlogsschepen zou den 'bovendien Shang-hai verlaten. Daarop hebben Engefeehe firma's te Shang-hai aan lord Salisbury een telegram gezonden, waarin zij' als hun meening te ken nen gaven, dat dit besluit een noodlottige uitwerking zou hebben. Zij drongen er bij de regeering op aan de zaak nog eens in overleg te nemen. De vreemde consuls zonden eveneens een gelijkluidende nota aan hun regeeringen met het doel Engeland te bewegen troepen aan land te zetten Zuid-Afrika. Een der Bngelsche oorlogscorrespondenten had reeds geimeldl dat het garnizoen van Elandsrivier niet, zooals aanvankelijk werd gemeld, door de Boeren onder De la Rey was gevangen genomen. Lord Roberts bevestigt dit. Hij seint do. 14 Aug. „Het kleine garnizoen van Elandsrivier, dat, naar men meende door den vijand ge vangen 'genomen was, zooals ik den Ssten wel op gesteld zijn, dat hij de verdere behan deling van uw mama op zich neemt." Toen Enno Mauraeh bij de zieke slecht3 Malve had aangetroffen en geen ander fami lielid, begreep hij1 terstond, dat zij in den eersten, dnstinctmatigen angst baars harten om hem gezonden had. „Neen, neen," beweerde Malve verward. „Mijn broers en zusters schatten u hoog. Zij zullen zeker Maar daarbij klopte haar reeds het hart, en zij zag de gemelijkheid van haar broeders en zusters vooruit. „Heb gedrag van uw broeder indertijd bij don beer Walcker was heb tegendeel van hoogachting," zeide hij en ging naar de deur toe. Malve hield hem terug. „Dat gold den dokter niet," riep zij uit. „Dus den man. Des te erger „Mijn broer was boos op mij omdat hij dadelijk giste, dat u op mijn verzoek „En u had terstond berouw over hetgeen u in uw goedhartigheid had gedaan," zeide hij met een. hardvochtige uitdrukking, „en moedig liep u weg!" „Hoor mij aan! Ik bid er u om," smeek te zij. Hij wendde luisterend het oor naar -de deur, die naar de andere 'kamer voerde- „Heeft mama zich bewogen?" vroeg Mal ve, en reeds was zij op haar teenen naar do •kamer barer moeder gegaan, terwijl Mau raeh bij de deur bleef wachten. Stil lag baar moeder, als een sluimerende, door liet gedruisch der mensohelijke stom men in het aangrenzende vertrek georustge- seinde, hield het den lOen nog uit. Dien dag heeft kolonel Hoare een bode kunnen afzen den dio te Mafeking is aangekomen. Hij had tot dien dag 67 man, waaronder één officier, verloren. „Carringtan heeft 'bevel ontvangen rich onmiddellijk naar Zeerust te begeven, en Jan Hamilton is verwittigd van de noodza kelijkheid om Hoare zoo spoedig mogelijk hulp te zenden. De troepen moeten heden middag ten minste 64 K.M. van Elandsri vier zijn. „Van Mebhuen of Kitchener, die op eeni- gen afstand van de telegraaflijn rijn, is geen bericht ontvangen. „Tot mijn leedwezen moet ik melden dat kolonel' Beylar, dien ik den 3 laten Juli als vermist had opgegeven, door de Boeren is vermoord. Twee mannen, die men gelooft dat zijln moordenaars rijn, zullen voor den krijgsraad gébracht worden." Intusschan schijnt het niet meer De la Rey te zijn die Hoare omsingelt. Hij wordt gezegd te Rustenburg te rijn, waar De Web, die nog steeds opgejaagd wordt door Me- thuen en Kitchener, zou trachten rich! bij hem te voegen. Althans dit lozen wij uit het telegram dat nog in onze vorige uitgave werd opgenomen. Wij moeten echter 'bekennen dat. de mo gelijkheid niet is buitengesloten dat De la lley zich elders bevindt. Volgens dit telegram ia De Wet Venter- dorp voorbij. Naai* heb Noorden of naar het Westen? Wij hopen het laatste. Anders zal hij wellicht Ian Hamilton op zijn -weg vin den, die zich1 in de laatste maanden een flink tegenstanden' heeft getoond. Volgens een correspondentie uit Bloemfon tein aan de „Daily Telegraph" heeft De Wet S00, De la Rey 5000 man onder zijn bevelen. Ons dunkt dab het cijfer van De Wet's Boeren te laag is geschat. Om Mafeking opereert Grobler. Blijkbaar zijn de Engelschen hier niet bij anachte iets te doen. Met Carringkm en rijtu veelgeroem de Australische woudloopers schijnt heb treurig gesteld te zijn. Met spanning mogen de volgende gebeur tenissen in dit westelijk deel van Transvaal worden tegemoet gezien. Weten Do Wet en De la Rey zich hier te handhaven, dan moeten lord Robert's bewe gingen naar heb Oosten zeer gehinderd wor den. En daarop komt allee aan. Daar in liet Oosten is de strijd blijkbaar op handen. Buller, over Twijfelaar naar het Noorden rukkend, heeft reeds French de hand gereikt. Vermoedelijk zullen wij dus spoedig van dit gedeelte van het oorlogsterrein belang rijke dingen hooren. Bedenkelijk voor Buller is dat een kom- mando van 800 Boeren met een aantal ka<- nonnen aan het Crissiemeer staat. Buller is hen op vrij grooten afstand voor bijgetrokken, en nu bedreigen rij hem na tuurlijk in den rug. Van heb complot te Pretoria hooien wij, niets meer. Maar do Engelschen hebben nu weer iets nieuwe uitgevonden. Tegenwoordig worden Engdeeh© officieren en soldaten „vermoord". Maar de Engelsche berichten zeggen ook stald, als iemand, die zich beschermd en toch niet gestoord voelt. Haar kalm gelaat scheen zich bijna tot een glimlachje te plooien, toen Malve zich over haar been boog. Malve zag, dat haar nabijheid gevoeld en dankbaar ge waardeerd werd ,en drukte geroerd een kus op het geliefde voorhoofd. Toen kwam rij op haar teenen terug. „Mama- schijnt op hot punt om in slaap te vallen," fluisterde zij en zette de deur nog wat meer aan. „Dat is liet', wat ik wenschto. Dus kan ik heengaan." Malve greep hem bij de hand. „Ga heen, als u ons dan zóó haat, dat n mama niet eens gezond wil maken." „Ik Maar zijn poging om op haar hartstochtelijke, dwaze woorden iets ten ant woord te geven, werd door haar belet- „U heeft ook het recht, om .te haten; want wij hebben ons koel en, hoogmoedig te genover u gedragen. En u had gelijk, mij in dertijd voor lafhartig te houden, toen ik wegliep. TJ weet niet, hoe sterk de gewoonte is zoo onder broeders en zusters, die ieder wat in de melk te brokken willen hebben ik altijd de afhankelijkste, omdat ik de jong ste ben," sprak rij gedurig opgewondener. „Maar ik kan het niet dulden, dat u hier vandaan gaat ver 'hier vandaan voor immer en slecht over mij denkt. Ik zou naar u toe gegaan rijn om togen u te zeggen, dat dk dat ök Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1