i it één wieg. 548te Jaargang. Dinsdag 28 Augustus 1900. No. 10329. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. fc BUITENIAND. it sn te- Is, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en "VI aar dingen 4.25. Franco w pgj* post fl# d.ö5. Prys per weekVoor Schie'datn en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. 'gen| Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Sar eau t Boterstraat 69. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die "rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. *8. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 27 Aug. 1900, Zufd-Afrlha. De opmarscli van do Engalsche legers in hot Oosten is nu met kracht begonnen. French, Buller en Pole-Carew werken onder de leiding van lord Roberts in> eigen persoon, samen om het laatste verzet der Transvalere 'te breken. Yoorloopig mag Roberts rich niet in bij zonder succes verheugen, Buller heeft nl. bij zijn opmairech weer een onaangenaam échec geleden. Ra het gevecht van Vrijdagavond, denzelfden dag waarop een hinderlaag die de Boeren de Ehgelsabe cavalerie hadden gelegd, gelukkig werd ver- jkmderd, rukten door een vergissing twee compagnieën van 'het Liverpool-regiment voorwaarts in een hollen weg, waar zij uit - het gezicht der hoofdmacht waren. Zij wer den daar door de Boeren omsingeld en leden zware verliezen. Een kapitein en 14 man sneuvelden, 3 officieren en 54 man werden gekwetst; een kapitein en 33 man werden vermist of gevangen genomen. De geheel© macht schijnt nu ver-eenigd te Belfast. Elereb scheen het of French een om trekkende beweging maakte. Roberts meid- de althans Zaterdag dat hij ten Oosten van Machadodorp oprukte, terwijl do Boeren stel lingen tusschen Belfast en ÏMmaautha, dus westelijk van1 Machadodorp, heetten in te ne- j men. Maar het telegram van gisteren zegt dat Roberts, Zaterdag te Belfast kamende, daar niet alleen Pole-Carew en Buller, maar ook French aantrof. De lezer vindt hieraclitef eenige mededee- hrgen over het terrein waar nu belangrijke gebeurtenissen op handen schijnen. Roberts zegt dat de gezondheidstoestand zijner troepen verbetert. Ook zegt hij dat er nu eon welkom groen waas over hot veld ligt. Hij hoopt dat dit een belofte ia dat zijn rij paarden en transportdieren binnenkort wat ta grazon zullen hebben, want riji zijn er in den Jaatsten tijd niet best aan toe geweest Ook hieruit blijkt weer hoc moeilijk, het is het Engalsche leger van het noodige te voor zien En hoe langer de Eno-elsoho verbm- O O dmgshjnen worden, hoe moeilijker dit zal rijn. Christiaan De Wet vindt dam. ook, wan neer hij naar de«. Vrijstaat dg teruggekeerd, een loonemde taak in het opbreken van de spoorlijn. De Web schijnt geen wagens mee te voeren. Hat heeft er dtis allen schijn van dat hij zijn troepje zal gebruiken als een vlie gende kolomne. Daar kunnen de Enge bellen plaizier van beleven. Overigens wordt de klopjacht weer georga niseerd. Sir Archibald Hunter moet reeds be zig zijn mot Knox, Little, Rundle en Broad- wood opnieuw een keten te vormen om De Wei te vangen. Terwijl De Web nu weer de spoorlijn in den Vrijstaat voor zijn rekening gaat nemen, wordt die in Ratal evenzeer bedreigd. Zooals de lezer weet is zij reeda ten Noorden en ten Een roman VAN IDA BOY-ED. 48) Door het openstaande raam drongen, ail- ierlei geluiden tot haar door. Een vrachtwa- gen natelde voorbij, de ijzeren rails, die hij 1 naar den spoorweg overbracht, rammelden v ersdhrdckel ij k. Dat geluid stierf Weg, en nu <ieed zich een lied hoeren, dat door kinder- 1 stemmen aangeheven werd: „Kom, o Mei, en maak Lydia ikeek naar buiten. Beneden liep een vrouw met een troep jongens en meisjes. Dezen droegen rood© en witte bloemen in hun handen «n zongen een. voorjaarslied. Den der jongens had een blahkgeschuurde bofcardgeertromm el op den rug hangen. Die jongen deed Lydia aan Wolfgang den- 1 Lag het aan zijn gestalte, aan het don- F ®laar, dat- van onder rijlu muts te voor- «ohij-a kwam, aan de botaniseertrommel Ook Wolfgang deed als jongen nooit een Wandeling in heb boschl zonder zulk een voor werp cm bracht altijd de afschuwelijkste in- |®<<ten -u de smerigste planten mee naar Wat voor een lieve, aardige, weetgierige jongen was hij todh geweestHoe trotsch wa- zijtn. zusters op hemHoe bewonderden QJ hem in al zijn doen en laten! Ha nu? Gebeurden er niet misschien op Zuiden van Newcastle opgebroken. Beweerd werd zelfs dat Newcastle weder door de Boe ren was bezet. Dit schijnt onjuist. Maar wel spreekt de Central Newscorrespondent te Durban van een hevige schermutsel mg bij Ingagarrai, waarbij een dragonder sneuvelde en twee werden gewond'. [Dezelfde correspondent seint ook dat de Boeren in heb district Vrijheid druk in de weer zijn. Zij hebben een laager aam de over zijde van de Buffelrivior, vanwaar zij1 voort durend strooptochten maken in het Noorden van Natal ,den spoorweg vermelen, vee roo- ven en loyale Boeren en Kaffers wegvoeren. De sterkte van dit kommando is ongeveer 700 man met op zijn minst een kanon, dat op Doornkop is opgesteld. In het Westen van Transvaal is de toe stand stationair. Methuen en Cammgton zijn te Zoorast. De Boeren zijn in het weste lijk deel van het land blijkbaar meester van den toestand. Van Kitchener kooren wiji niets, zoomin als van Baden-Powell en de geduchte tegen standers De la Rev en Grobler. Jan Hamil ton blijkt ten Noorden van Pretoria te ope- reeren. De Londensche bladen, hebben van den waamemenden consul-generaal -der Ziuid- Afrikaansche Republiek een afschrift ont vangen van een door dr. Loyds en de Boeren- gezanten tot lord Salisbury gericht protest tegen 'lord Roberts' proclamaties over den onafhankelijkheidseed on de passen. Zij wijzen er met nadruk op dat deze proclamaties m strijd zijn met de beginselen van het volke renrecht, daar de belofte van Roberts dat burgers die den eed afleggen en een Engel schen pas hebben, in het bezit mogen blijven van hun have en goed, alleen betoekenis kan hebben wanneer men aanneemt, dart de op perbevelhebber der Britsche troepen zich hot recht toekent den burgers hun eigendom men te ontnemen omdat er oorlog is tus schen Engeland en de Zuid-Afrikaanoche Re publiek. Dit laatste achten de gevolmachtig den der Republieken terecht in strijd met de bepaling van het volkerenrecht, die zegt dat particulier eigendom, voor zoover het geen oorlogscontrabande is, geëerbiedigd moet worden. Deze bepaling en de bekrachti ging ervan m een latere conventie is ook door Engeland onderteekencT. Dr. Leyds en do gezanten komen boven dien op tegen lord Roberto" bedreiging dat voor schade aan den spoorweg of de tele graaflijnen aansprakelijk zullen worden ge steld allen die in do nabijheid van de be schadigde plek wonen, waardoor straffen worden bedreigd tegen personen van wier schuld niets gebleken i>s en beproefd wordt de burgers tegen elkander op te zetten. Generaal Warren die nu m Engeland te rug is, ie niet van plan de afkeuring van zijn beleid aan de Tugela en m Griqualand zwij gend te verkroppen. Hij; heeft een uitvoerige memorie aan het ministerie van oorlog ge zonden. Omtrent Spionkop blijft Warren, zooals een correspondent van Central News verze kert, volhouden dat de heuvel niet had be hoeven ontruimd te worden, zooals Thomey- croft had bevolen. Men weet dat de Boeren dit ook zeggen. dit oogenblik dingen, die voor immer vijand schap tuschan hen zouden doen ontstaan? Kwam niet wellicht de dood aangeslopen om haar van haar broeder te berooven. En door wiens hand 1 Lydia keerde naar de kamer terug. Aldaar zaten Malve en Eleonore. De aanstaande va Wolfgang, met een1 beangstigd, deelnemend gezicht, trachtte aldoor Malve in een, gesprek te wikkelen- Men zag, dat rij uit medelijden en medegevoel aan de arme Malve verstrooi ing wildo geven. Dab goede kinddaoht Lydia in oen men geling van barmhartigheid en. geringschat ting, dat denkt, dat heb -er om te doen is, of Malve dan man mag hebben, dien rij zoo graag zou willen hebben. Mijn God heel andere dobbelsteen-en worden nu misschien geworpen. Wat heeft Wolfgang toch aan haarj dacht zij verder. Veel ziel heeft rij waarschijnlijk een zachte, jammerende, weeke ziel. 't Kan best waar rijn. En verder veel trouw en on derdanigheid Gevoel van aanhankelijkheid slavinnenliefde. Waarschijnlijk zal zijn eten nooit aangebrand, zullen rijn knoopen altijd aangezet en rijn financiën altijd in orde zijn. iEu ter willet van d'it blonde mooie kind ging misschien, meer dan één menscheniot te gronde. Zou daarom het geluk en de vrede onder de broeders en zusters verloren gaan Wat sterk en mooi bij elkander had be hoord van de wïeg af, zou dat vijandig te genover elkaar gaan staan? Warren werpt de schuld voor het gebeur de vrijwel op Thorneycrofb en Buller. Of Warren veel pleizier van rijn verdedi ging zal hebben, mag betwijfeld worden. De Zuld-Alrikaansche Mali, Aan deOosterlyn. De Kaapsche correspondent der sTel." heeft brieven ontvangen uil de streek om Machadodorp, waar nu de ernstige gebeur tenissen verwacht mogen worden. Daarin wordt het volgende gezegd over de terreinsgesteldheid. x>Laat mjj met een paar woorden u die streek beschrijven, de streek, waar thans de Tommies zich heen bewegen. Het land, het veld, is er vrij vlak, zoodat men met een rijwiel rijden kan, zonder door steilten ge noodzaakt te zijn af te stygen't is een golvend land, maar tide koppies" zijn laag. Aan den Oostkant van Middelburg loopt de Kleine Olifantsrivier", waarover een flinke spoorbrug, die ik hoop, dat tydig vernield is, terwijl vermoedelijk het water in deze spruit in dezen tyd van het jaar de Engel- schen eenigszins kan tegenhouden. (De Groote Olifantsrivier is ten Westen van Middelburg). sW. is van Belfast een uur per spoor, 2 uur te paard. Belfast moet nu wel erg doodsch zijn, want daar woonden nog al wat Engel- sche winkeliers. Te Belfast, waar een kolen mijn is, begint de Lijdenburgsche bergen- wereld. Van Belfast naar Machadodorp is een prachtig toertje door al die bergen. Machado dorp zelf is maar een onbeduidend plekje, dat zijn opkomst geheel aan het station dankte, Een groote winkel van de Oost-Afrikaansche compagnie is misschien het voornaamste der twaalf of dertien huizen, die daar begin 1899 stonden. Maar 't is een zeer mooie streek, en als de Engelsehman daar komt, kan hij nog weer benauwde oogenblikken krijgen. Zooals de lezer wellicht weet, trekt de Boer van het Hoogeveld in Middelburg, Ermelo en Carolina, 's winters naar het warmere Boschveld toe; daar heerscht een heeiiijke, tropische natuur, daar zijn ondoor dringbare wouden, daar zijn bergen, die natuurlijke foiten zijn, zooals de Sekoekoeui. Daarheen zullen ook de Burgers gaan. Zou Tommy zich in die wilde wereld wagen?" Nederlandecbe rebellen. Reuter seinde uit Durban aan „Ons Land": De Hollander rebellen, die door generaal Bu'lcr gevangen 'genomen wei-den op zijn imai-scn naar Standarton, rijn allen naar de Nedeilanden vervoerd, waar rij door hun eigen regeering terechtgesteld zulten worden wtgens verbreking van de verklaring van neutraliteit. China. Er zijn niet veel berichten uit het Hemel- sche Rijk van bet Midden. Over het gevecht van den 19den ten Zuid westen van Tien tsin is er een vrij uitvoerig telegram van den Engelscheo generaal Dor- ward. Wat vooral de aandacht verdient in dit telegram, is het gevaar voor hongersnood te Tien-tsin. Het schijnt met de approviandee ring slecht gesteld, en de handel met Zuid- China, de groote rijstschuur, staat stil. Dorward meldt dat de gemeenschapslynen Hoe zonderling hadden zich. de zaken da- liefde tusschen man en vrouw in de zaken der broederlijke eu zusterlijke liefde ge mengd! Stonden rij niet op het punt om voor een hersenschim bet ware op te geven, voor een onding de voortdurende warmte? Was bet niet beter, dit blonde meisje en dezen, man, wiens vurige kussen nog op Ly- diia'e lippen brandden, dit buis uit té jagen Ate rij toeb twist en tweedracht aanbrach ten waarom dan niet? Moest men niet aan d-e stem des bloeds en der natuur gehoorzamen, die beval, dat broeders en zusters elkander moesten lief hebben en elkaar trouw ter zijde staan Maar was het ook niet con stem des bloeds en der natuur, dio hen opriep om uit elkan der te gaan Liefde tusschen broeders en zusters was een onvruchtbare liefde. Niet op haar berust het menschelijk geslacht. Kwam aan haar niet ter wille van' deze doodeenvoudige daad zaak do tweede rang en geenszins die hooge- re beteekenis toe, welke de opvoeding aan bJaar gaf en die men aan baar vóór alle din gen in dit huis placht te geven? Wat weet een dier van liefde tusschen broeders en zusters? Zijn niet de primitieve gewoonten van 't dier het oorspronkelijk ware? Ziet, hoe goed en hoe 'liefelijk is het, dab broeders ook samenwonenzei de bijbel. Alleen maar goed en liefelijkNiets meer. Geen wet, geen noodzakelijkheid, geen gebod was de vrede. om Tien-tsin nu weer vrij zijn. Niet aldus met Peking. Er zal nog heel wat gevochten moeten worden, voordat Tschi-lu tot rust is gebracht. Yan de Keizerin-Weduwe weet men nog niefs. De Keizer zou daarentegen door Ja panners ontdekt en bevrijd zyn. Maar 't is de onbetrouwbare Daily Express" die dit meldt, Behalve onze gezant Knobel blijkt ook de Italiaansche gezant Rassi gewond te zijn, en wel zoo dat hem vermoedelijk een arm zal moeten "worden afgezet. Men maakt zich in de buiteniandsche, vooral de Fransche pers, erg druk over de door keizer Wilhelm uitgeloofde belooning voor iederen geredden Europeaan. Yan meer belang is dunkt ons de vraag waaraan de tegenwoordige crisis eigenlijk haar ontstaan dankt. Twee Cbineesche gezanten verklaren een stemmig dat de crisis geweten moet worden aan de zendelingen. De gezant te Weenen verklaarde dat slechts het schuim van het volk tot den Chnstelijken godsdienst overgaat om onder bescherming van de vreemdelingen rustiger zijn kwade practijken te kunnen uitvoeren. En beiden waren het er over eens dat, als deze crisis al bedwongen wordt, nieuwe uitbaistingen van vreemdelingenhaat te wachten zyn, zoolang de zendelingen blijven. De Chineezen zijn niet gediend van een anderen godsdienst; zy achtendeneeredienst van Confucius het hoogst. Een tweede belangrijke vraag is, wat, nu Peking is bezet, behoort gedaan te woiden. Het lijkt er wel wat op of de mogendheden dit zelf niet goed weten. Gemengde IKededeclingen. Te Parijs heeft zeer de aandacht getrokken een artikel van Paul de Cassagnac in de Au torité" tegen prins Victor Napoleon. Cassagnac zegt dat, waar de Pretendent niets doet, de bonapartisten zich zullen wenden tot een ander regeerings-telsel en een ander man, wien dan ook. Blijkbaar doelt hij op Dérou- lède's cesaristische republiek. Koning Victor Emanuel 111 zal admiiaai Canevaro met majoor Paoü naar België en Nederland zenden om kennis te geven van zyn troonsbestijging. In een dorpje by Salerno is een man gevangen genomen die zeer veel overeen komst vertoont met den nog steeds niet gevonden blonden medeplichtige van Biesci. Er zijn eenige compromitteerende papieren bij hem gevonden. Ook de advocaat Meiranti heeft geweigerd Bresci's verdediging op zich te nemen. De Rumeensche regeering moet bewijzen hebben gevonden van het bestaan van een samenzwering tegen het leven van den ko ning. Zij vereenigt de stukken tot een dossier dat aan de Bulgaarsche regeeiing zal worden overgelegd. Twee Engelschen willen een der Cycladen, een klein onbewoond eilandje tusschen Naxia en Aorgas, koopen of huren. Te Athene denkt men dat zij er een kolenstation willen vestigen. Omtrent den toestand in Ashantiland wordt gemeld dat een Britsche koionne van 1800 man het land afloopt en alle dorpen op haar Een huivering- ging Lydia door do leden. Duizend duistere vragen lieten rich daar bij opwerpen, een duidelijk antwoord was er niet. Of het moest gruwelijk brutaal luiden, vrij van alle zedenkunde, van iedere overle vering. Lydia wist het wel: voor haar broeder was dit zachte, alledaagsche, goede, Heme nioisjo meer dan moeder en broeder en zus ters. Op rijn stroeve, stijve manier zou hij over lijken heenschrijclen, om zich zijn vrouw té veroveren. En sedert hedenmiddag wist zij, dat Jobst ven Reuriethi voor Eleonore niets meer was, niets hoegenaamd meer, dat de macht van een razenden hartstocht hem aangegrepen en alles uit rijn geheugen weggevaagd had, Wat hij eenmaal voor dit) zachte, alledaagsehe, goede, kleine meisje had gevoeld. Ook zijn hartstocht was van dien aard, dat deze zich slechts door den dood laat dwingen om er afstand van te doen. En rij glimlachte weder, zooals rij heden middag had geglimlachtin verzadigde zege praal. Zij sloot de oogen. Het streelende bewust zijn, zóó bemind te worden, bedwelmde haar. Woeste en gj-ootsche beelden rezen voor haar verbeelding op. Zijl zag op vurige paar den met dierenhuiden omgorde mannen rij den, vóór zich de veroverde vrouw, wier flad derende haren ridh met de manen van haar paard vermengden. Zij zag de verslagen© broeders en hoorde het weegeklag hunner moeder Ach zoo was het altijd geweest! De weg verwoest. De Ashanti's hebben versper ringen opgeworpen aan deo weg naar Ku- massi en hebben in aanzienlijken getale een stelling ingenomen om c Britsche troepen tegen te houden. Den 15den September zullen de algemeeue verkiezingen op Cuba worden gehouden, en den lsten Nov. zal het congres byeenkomen. Generaal YVood, de Amerikaansche gou verneur, zal de vergadering openen, doch onmiddellijk het presidium afstaan aan een door de afgevaardigden te benoemen voor zitter. De afgevaardigden hebben onbeperkte macht om de meest gewenschte grondwet samen te stellen. Cuba kan de ruimste mate van zelfbestuur krijgen, als het zich maar niet van de Vereenigde Staten afscheidt. Een groot deel der Cubanen wil echter algeheele onafhankelijkheid. In heb „Tijdschrift voor Geneeskunde" komt de volgende correspondentie voor: Prof. R. A. Reddmgius te Groningen schrijfb aan de redactie: Naar aanleiding van den in het laatste nummer voorkomenden brief van collega Kor te iv eg oen enkel woord. Dab heb Royal College of Surgeons of England Korbeweg, na rijn terugkomst uit Zuid-Afxilca tob Honorary Fellow benoemde, geeft te donken. In de eerste plaats wel voor mij, die in Juni jl. EngoLamd doorkruist heb om, met het oog op een hier te stichten la boratorium voor pathologie ah e-anat-omie, der gelijke imichtimgem daar te bezichtigen. Ik bezocht resp. Cambridge, Liverpool, Man chester, Leeds, Edinburgh, Glasgow, Oxford, CLybury (bij Londen) on de hoofdstad zélve. Op mijn onderzoekingstocht ben. ik met een groot aantal mannen der wetenschap van allerlei leeftijd en positie in aanraking gekomen en. ben nog geheel vervuld van dankbaarheid voor de heusche ontvangst, die mij, terwijl men wist dat ik Nederlander was, is te beurt gevallen. Ik geef de verzekering, dat onze Engolsche vakgenooten over den oorlog denken zooals wijmenige uitdrukking van onverholen af keuring over dien onzaligen („unfortunate") oorlog had ik kunpen aanteekenen. Terwijl ik er mij in hot eerst voor wachtte den oorlog in heb gesprek te moeien, vond ik er la tear een genoegen in het onderwerp aan te roeren, omdat steeds weder mijn ervaring werd bevestigd, dat mijn vriendelijke gelei- deus mot waren zooals die anderen. Ook buiten den kring der wetenschappe- lijken heb ik (ook onlangs nog in Noorwegen) vele Engelschen ontmoet, die Gladstone als een halfgod "vereoren. Dat zegt genoeg. Dat de Bngelsoh© natie, welke door de pers eenzijdig (om geen ander Woord te ge bruiken) wordt voorgelicht, rich door het be drijf van enkelen in een zoo ongunstig dag licht vertoont, wordt misehien ook in d'en boezem van het Royal College of Surgeons of England met smart ondervonden. Prof. J. A. Korteweg te Amsterdam schreef daarop aan de redacue Mijn. dank voor de toezending van het schrijven van collega Reddingius, met ver- strijd om de vrouw, dat was de strijd bij uitnemendheid, Want dezen streed het men schelijk geslacht om rijn bestaan. Thans streed mm niet in zulke ruwe vor men met elkander. Met hoeveel verwarde en verwikkelde gevoelsdraden had de bescha ving het eenvoudige begeereu der liefde om spannen Hoeveel nauwer op elkander ge drongen stonden thans de mensdien met hun wenschen en hun. toomGeen. man kon 111 an 3 een vrouw veroveren, doordien hij haar broeders doodde. De vrouw moest de bebloede hand van zich sbooten. Geen broe der kon thans den minnaar zijner zuster doo- den cm, toch haar broeder blijven. Zij moest* de bebloede hand van zidh a too ten. Dit allea dacht Lydia. En zij wist toch, dait zij het wentelende rad met in de spaken kon grijpen eu dab zij het er op moest laten aankomen, of haar broeder den man' doodde, dien rij liefhad, dan of deze man haar broe der doodde. Handelen 'kon zijl niet, maar weten. Slecht? weten daarnaar verlangde zij. Met ihaar ver reikende gedachten, die haar ph an tas ie door ongemetene tijdruimten droegen, trachtte zij zich in de enge, ware werkelijkheid te verplaatsen. Zij ging de ka mer uit. Zij zocht Biehl en vond hem in do keuiken alleen. Hij was er mee bezig, een paar schotels met koude spijzen voor den avondmaaltijd gereed te maken. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1