U 1 Dinsdag 4 September 1900. No. 10335 "O it één wieg. 54'" Jaargang. n, ■H lit en L 1 IQ n. BUITENLAND. -a r. A. MSc ate- sels, tee- ie r- SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalYoor Schiedam en Vlaardingen £L 1.25. Franco per post 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau Beterstraat «8. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde tsïritttr ndnertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 133. Algemeen overzScht. SCHIEDAM, 3 Sept. 1900. Zuld-Afrlha. Maarschalk Roberts moet den lsten Sep tember nu ook eene proclamatie hebben uit- rgevaardigd, waarbij hij verklaait het gebied van Transvaal voor de Britsche kroon te annexeeren. Sedert vier maanden bestaat de republiek Oranje-Vrijstaat voor Engeland niet meer en is deze omgedoopt in een Oranjerivier-kolonie nu is ook Transvaal indien het gerucht officieel wordt bevestigd van Roberts, wat op het oogenblik waarop wy dit schrijven nog niet het geval is voor Albion van het tooneel verdwenen, en is slechts de naam, die de oude republiek zal krijgen, nog onbe kend. Het zal wel uitdraaien op een Vaal rivier-kolonie. Paul Kroger is dus sedert 1 September ngewezen" president. Of de genomen maatregel Roberts oogen- blikkelijk veel zal voorthelpen is niet aan te nemenbet eenige wat er uit voortspruit is dat de oorlogvoerende Boeren als urebellen" worden beschouwd, zooals in den Vrijstaat gebeurde, en dat nu ook in Transvaal we! een politiek van vernieling en verbranding van de eigendommen van onschuldigen zal volgen, waardoor in den Viijstaat Robeits en zijn generaals zich zoo berucht hebben ge maakt. Het is wel merkwaardig na deze tweede annexatie nog eens weer te herinneren aan de woorden die lord Salisbury den 9den November van het vorige jaar in Guildhall uitsprak ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen lord-mayor. Hjj verzekerde toen aan Europa, dat men noch naar goud noch naar uitbreiding van grondgebied streelde (we are seeking neither gold nor territory). Hoe geveinsd staan die woorden nu tegenover de feiten. Omtrent de krijgsverrichtingen in Vrijstaat en Transvaal bereikt ons al heel weinig nieuws. Sedert 60 uren heeft Roberts nu officieel niets geseind, terwij! de particuliere berichten van Reuter en der eouianten al pvenmin overvloedig zijn en bovendien niei altijd te vertrouwen. Van B-erenzijde zelf komt ook niets, wat er op wjjst, dat hun telegrapbiscbe gemeenschap met de kust is verbroken. Het laatste wat ei van de hand van Roberts zelf is verschenen, is de mede- deeling van de bezetting van Waterval-Onder door Bulier en van de loslating of ontsnap ping van de Engelsche krijgsgevangenen te Nooitgedacht. Toch zitten de Engelschen niet stil. In een hiei achter afgedrukt telegram lezen wij hoe Bulier op weg naar Lijdenburg de Krokodi'- rivier is overgetrokken. Van geleverde ge vechten bljjkt niet, zoodat de Boeien hun taktiek voortzettend, vermoedelijk voor Buller's aankomst zijn geretireerd. Voorts weet de Londensche correspondent van de ïPetit Bleu" te melden, dat generaal Kitchener de Boeren ver naar het Oosten tracht om te trekken met de bedoeling Komatipoort te bezetten en den presidenten den uitweg naar het Pot tu- geesch gebied af te snijden. Mochten dezen dan naar Lijdenburg trek- Een roman VAN IDA BOY-ED. 54) Ads hij ricth voorstelde, dab zijn, kogels slechts een. paar centimeters rechts of Idriks te land' gekomen konden zijn,Ais Jobst het schob in de borst of m de slaper gekregen hadZijn knieën knikten. Reeds nu was "3e toestand hem ondraag lijk geworden. Wolfgang had im den grond zdjlns harten een soort van naïef geloof gehad, dat, als er maar iets gebeurde, net drukkende van den gehaelen toestand zou weggenomen, worden. •Het was hem gegaan, zooals het met vele nienschen gaat, die het wachtende verdragen niet kunnen uithouden en denken, dat han delen altijd beter is dan stil toe te zien, hoe alles loopt. Iedereen weet, dat iemand, die in het wa ter valt en niet kan zwemmen, geen bewe ging mag maken. En toch slaat bijna ieder- «pn in zulk een toestand met de handen om zich heen. Als een zoodanige kwam Wolfgang zich telf voor. In plaats zich stil door de gebeur tenissen te laten dragen, had' hij, ze te voor- schijn roepende, eon zich' heen geslagen. Wat nu? Hij wist nu, dat Jobst von Rmrieth' zijn zuster Lydiai waarlijk 'liefhad. ken of dit al leeds vroeger hebben gedaarj dan zal Kitchener het uiteinde van den Selati- spoorweg, die van Komatipoort in de richting van Peigrimsrust loopt bezetten en daardoor de Boeren totaal van de gemeenschap met de buitenwereld afsnijden. Dit zou verklaren, waarom Roberts zelf met een betrekkelijk zoo geringe troepenmacht tegen Botha is op getrokken. Een Reuter-telegram uit Machadodorp van 28 Augustus, dat achtergehouden is tot 31 Augustus beschrijft de achtervolging van de terugtrekkende Boeren door Dundonald's ruiterij. De beschrijving die de correspon dent van dien tocht heeft willen leveren, is echter door den censor 200 mismaakt dat er niet meer uit wijs te worden is. Er staat te lezen dat de Boerenachterhoede van een kam een zwaar maar weinig uit werkend vuur richtte op de vervolgers deze daarentegen schoten een paar muilen dood, waarop de Boeren vier wagens met voedsel en kleederen moesten achterlaten. Vijf mijlen verderop hielden de Boeren opnipuw stand, zij vuurden met een Lange Tom en andere kanonnen, zoodat ook de En gelschen hun artillerie in het vuur moesten brengen. De rijdende batterijen deden prach tig weik, maar wat het resultaat daarvan was, zegt het bericht niet. Ook ontbreekt elke plaatsaanduiding. Uit Pretoria wordt gemeld dat komman- dant Tberon met zijn detachement een succes op de Engelschen heeft behaald. Hij is er nï. in geslaagd een Engelschen proviandtrein van 28 wagens bij Kliprivier, tussciien Johannesburg en Vereenigingsstation geheel te vernietigen. Deze kommandant Tberon is dezelfde, die een maand geleden den trein met den consul-genet aal der Vereenigde Staten aanhield. Terwijl De Wet momenteel van het tooneel verdwenen is, schjjnt Theron de tradities van De Wet te willen hand haven. Uit Pretoria komt eveneeus een weinig vertrouwenswaard bericht omtrent Baden- Powell en Paget, die commandant Grobler achterna zetten. B.-P. viel de Boeren tegen den avond aan en verdreef hen; hij sloeg daarna zijn bivouac op en rukte des nachts in groote stille op, zoodat hij bij helaanbie ken van den dag 16 mijlen achter de Boeren stond, bij Zoutpansberg, waar dezen meestei van den spoorweg waren. Wat er van dit bericht waar h, valt op lit oogenblik niet uit te maken, liet heelt evenwel veel van eene my-tificatie, Hoe kommandant Olivier gevangengenomen werd, wordt aan het Engelsche publiek ver teld in een telegram uit Queen-lown (Nw. Zuid-Wales). Het geschiedde door acht vrij willigers uit deze plaats zouden die het verbaal aan bun familie hebben geseind 1 die zich in den rag der Boeren in een dongha verborgen bielden. Op hun terugtocht trokken de Boeien door de dongha één voor één. Elke nieuwe aange komene moest de handen omhoog steken en werd dun naar een verborgen plek gevoerd, waar hij onder bewaking van een paar man weid gesteld. Zoo werden er achtereenvol gens 28 gevangen genomen, onder wie com mandant Olivier en zijn drie zoons. Op deze Boeren volgden 200 in gesloten orde. De Queenstowners begrijpende dat het kunstje bij dezen niet zou opgaan, vuurden Bij afijn afkeer van Jobsfc kon hij zich nu ntefc meer verschuilen achter het voorwend sel1, zijn zuster tegen bedrog te willen bevei ligen. Hij moest veeleer onverbiddelijk bij ach zelf zeggen, dat Üiij aan jaloezie lijdende w.as, dat hij het niet kon verdragen, den man in de familie te zien, die Eloonore's eer ste liefdie geweest wae. Bat was geen aangename bekentenis, d'ie hij aan zich zelf moest doen. En verder moest hij bij zich zelf zeggen, dal hij lijdia geheel verloren had. Zooals nu eenmaal haar aard was, van on- verzettolijken trots vervuld en met een ijze ren wil, zou. zij het hem nimmer, nimmer ver geven, dab hij haar verloofde bijna doodge schoten had. E'en hoügea-o macht had. er hem. genadig voor bewaard, een moordenaar te worden. Hij zelf had' hieraan geen verdienste. Dat erkende 'hij ootmoedig bij zdch zélf. Lydia was niet weekhartig en licht ge roerd. Niet met groote woorden en in harts tochtelijke toonoeteï zou zij hem verwijtin- gen doen, maar zioh stil en zwijgend, in ijzi ge koude van hem verwijderen. Kim oogen werden vochtig. Zijn geheele hart zwol van liefde en verlangen. „Eenige, dierbare Lydia. Uitgelezen schepseldacht hij bij zichzelf. Hoe-zal ik mijn toekomst denken zonder"jou deelneming?" En hoeveel verstandiger was haar houding geweest dan de zijneHoeveel boter was haai inzicht geweest dan het zijne Indertijd, toen rij koel weigerde, El eon ore vol liefde aan héb znsterhart te drukken, op ben zoo snel zij konden, waarop de Boeren verschrikt vluchtten. De acht nhelden" konden toen bun gevangenen naar het kamp brengen. In Mafeking heeft een cycloon geweldige verwoestingen aangericht. Vele gebouwen zgn verwoest. Een Europeesche vrouw werd ge dood en de lijst der omgekomen kaffers is langer dan eerst werd vermoed. De meeste gekwetsten hebben armen of beenen gebroken. De soldaten -hebben bet zwaar te verant woorden gehad. Hun tenten werden omver geworpen en het water dat over het terrein stroomde voerde hun koffers mede. De man nen werden door rondvliegende projectielen getroffen. De paarden rukten zich los en sloegen op hol, waardoor de verwarring nog toenam. Vele van hun beschutting beroofde solda ten tiokken naar het dorp en zochten daar zoo goed en zoo kwaad het ging een onder komen, maar de meesten moesten den ge- heelen nacht in de open lucht blijven in den stroomenden regen. China. De Ghineosche quaestie is op dit oogen blik in oen zeer moeilijk stadium gekomen. Met enkele woorden uitgedrukt komt de zaak hierop neer, dat Rusland blijkens een offi- cieole mededeelmg aan de verschillende re- gec ringen, besloten heeft rich van een verder optreden ini heb Peking-gebied te onthouden en voorloopig do diplomatieke betrekkingen met China af te breken door den gezant met zijn personeel te gelasten van Peking rich naar Tien-tain te begeven. En welke zijn de lioofdoverwegingeu van het besluit van don Czaar? Men vindt ze in de officieel® Russische regeeringsbode uitvoe rig medegedeeld, terwijl rij in hoofdzaak neerkomen op do volgende gedachtengang. Do gebeurtenissen in China, aldus luidt het, rijn sneller afgewikkeld na de verove ring van Peking. De eerste taak welke dte Russische regeering zich gesteld heeft, de bevrijding van de vertegenwoordigers der mogendheden en van al de vreemdelingen die met hen -belegerd werden, is volbracht. Do tweede taak, hierin bestaande, dat een wettelijke centrale regeering te Peking ge vestigd word! en da.t met die regeering werd medegewerkt tob herstel van d© orde en van de geregelde betrekkingen wiet de mogend heden, schijnt tot dusver moeilijk uitvoer baar te zijn, tengevolge van do afwezigheid van den keizer van China cn van de Kei zerin-Weduwe. In deze' omstandigheden ziet do Russische regoering geen voldoende rede nen om de vreemde legaties, bij de öhineo- sche regeering geaccrediteerd, nog langer te Bedring te laten. De regoering heeft dus besloten, haar ge zant, den heer Giers, mot het geheele legatie- personeel naar Tien-tsin terug to roepen. De Russische troepen zullen hen vergezellen, daar hun tegenwoordigheid te Peking geen doel meer heeft, volgens de uitdrukkelijke en herhaalde verklaringen, der regeering, nu de taak dio nog voor hen overbleef, geen kans moor schijnt te hébben, verwezenlijkt te kun nen worden. Zoodra opnieuw een geregelde Chineesche regoering de teugels van liet bewind aan vaardt en gemachtigden benoemt, voorzien van volledige bevoegdheid om te onderhan- moest rij reeds geweten of vermoed heb ben Hoe zwijgend en voornaam had rij toch haar jaloezie voor rich zelf gehouden. Ein waarschijnlijk daardoor had zij rich het ge heele hart van Jobst veroverd. Wolfgang dacht aan het testament zijtas vaders. '•Die had gemakkelijk kunnen, bevelen laat de liefde onder elkander blijven bestaan Hij was ren eemig kind geweest, en dik wijls vertelde hij aan zijn kinderen, hoe hij het zich als het hoogste anrdsohe geluk had afgeschilderd, een. broeder of een zuster te bezitten. Zeker, het geluk hunner kindsheid was rijk 011 groot geweest, omdat zij' dit met hun vie ren hadden gesmaakt. Anders echter dan onder kinderen is de broederlijke en zusterlijke betrekking onder volwassenen. Dan heeft ieder voor rijn belan gen, voor rijn hartstochten te veel plaats noodig, dan dat hij niet met rijn. broeder, met rijn zuster in het gedrang zou komen. De een of andere nieuwe familie moest zich toch laten vinden om de oude liefde on der de veranderde omstandigheden levendig te houden. Misschien doorleefden broeders en zusters overal zulke crisissen.. Men moest misschien slechts leeren, den bloeder of de zuster als een persoonlijkheid met eigen verantwoording te beschouwen, als een bestaan, van het eigen uiterlijk geheel afgescheiden. Haar als de werkzame •deelneming dn de delen met de mogendheden, zal Rusland zij nerzijds niet nalaten, na overleg met alle vreemde mogendheden, zijn gemachtigden te zenden naar de plaats waar de onderhande lingen gevoerd zullen worden. Tob zoover de hoofdinhoud dor Russische note. Het valt niet te ontkennen, dat uit dit alles een ernstig Europeesch conflict kan ont staan. Op zich zelf (schijnt er weinig tegen in te brengen. Do mogendheden hebben hun troepen* niet in het Hemelsche Rijk doen landen om het te verbrokkelen, maar alleen om hun gezanten te redden en waarborgen te eiscfaen voor de toekomst, terwijl er van het aanknoopen van onderhandelingen met zoo danige Chineesche autoriteiten, die de macht bezitten waarborgen voor de toekomst te ge ven in de gegeven omstandigheden moeilijk sprake kan zijn, nu zoowel d'o Keizer als de Keizerin-Weduwe onvindbaar rijn. Wel ia er eer. telegram, dat de Keizerin het voorloopig regentschap heeft opgedragen aan prins Ohmg, den vreemdelingenvriend, maar hier van is in elk geval nog niets officieel geble ken en was het gerucht hiervan zelfs nog niet verspreid, toen Rusland rijn nota in zee zond. Wie in het moeilijkst parket komt, dat is Wilhelm H en in rijn gevolg do Triple Al liantie. De D uit soil e keizer en door den moord op Von Ketteler had hiji daartoe een gereeds en billijke aanleiding is in de Chi neesche quaestie ©enigszins opgetreden als een operaheldhij heeft den Chineesehen tuehtigingstocht omhangen met wat tooneel- verguldsel en wat idealisme, hoewel dit laat ste een artikel is, al bitter weinig van waar de in de schatting der diplomatie. Zoo wordt hij nu dan ook eenigszins dc dupe van de cy nische Russische staatkunde, voor wie niets anders geldt dan het -. tweemaal twee ia vier. Er wordt in sommige .leringen beweerd, dat Wilhelm II het plan heeft om aan den Czaar te antwoorden„Trek uw troepen te rug, zoo gij dit wilt; ik zal de mijne daar doen blijven." Maar behalve dat dit het sein zou wezen tob een openlijk 'Europeesch con flict, afgezien nog hiervan dat door zoodani ge breuk al wat Bokser of Chinees is. daarin een aanleiding zou vinden tot een nieuwe an- ti-vreemdelingencampagne, zou bovendien Durtsöhland zeer hoog spel spelen, omdat de troepen, die het in Peking en zelfs in geheel China heeft, in de verste verte niet toerei kend rijn om alleen aan dat land het hoofd te bieden, wat wel het geval zal moeten zijn, omdat Japan en Frankrijk stellig de Russi sche staatkunde in deze zullen steunen. Omtrent de houding van Engeland is men nog niet geheel zéker. Central News had een dépêche, dat de Britsche regeering besloten heeft baar troepen niet uit China, terug te trékken, voordat de mogendheden met de Chineesohe regeering tot een vergelijk zijn gekomen. Men boude hierbij, echter in het oog, d'at de Engelsche staatkunde even vaak van richting verandert als dit in overeen stemming schijnt met de belangen van het land. Onder Zuid-Afrika konden wij dit weer met een sterk sprekend voorbeeld illustree- ren. Ten slotte riji nog vermeld, dat de Chinee sche inwoners van Amoy {ten Noordwesten van Canton, tegenover het eiland Formosa) uitwendige levensomstandigheden der ande ren moest ophouden, hield dan ook niet van zelf do liefde een weinig op? Sliep zijl dan niet zachtjes in 'Hij wilde bet niet gelooven en niot be grijpen. HOOFDSTUK IX. Toen Wolfgang eindelijk in zijn woning aankwam, was het bijna tien uur, en hij ge voelde zich van het urenlange rondlcopen an de, agitatie doodmoede. Maar zijn hospita, mevrouw Mengers, een kapiteinsweduwe, bij wie hij' twee kamers in huur had, kwam terstond met allerlei bood schappen voor den dag. Vooreerst was juffrouw Lydia Werlhof er al om half negen geweest, om in hot voorbij gaan te zeggen, dat haar mama een heel goe den nacht had gehad en na den middag ze ker eens mocht opstaan. Lydia? 'eMorgeus om lialfnegen? Dat was gebed en al niet volgens haai- gewoonte, zoo dat Wolfgang terstond begreep, dab rij hier was geweest om te controleeren Vroeger zeiden de broers en zusters dik wijls -. „Lydia hoort het gras groeien." Waar schijnlijk had haar scherp conibineereude geest uit de een of andere kenteekenen do verdenking geput, dat er tusscihen hom en Reurieth iets gaande was. Dat rij de „toe vallig© verwonding" die Jobst bij" hét schoon maken zijner pistolen gekregen had, nieib zou gelooven, stond! bij1 Wolfgang al zoo vast als een paal. voortgaan met vluchten. Alle winkels zijn gesloten en zaken worden er niet gedreven. Dc Engelschen beschuldigen de Japanners dezen staat van zaken te hebben uitgelokt, ten einde een voorwendsel te hébben om, on danks hun verklaring van belangeloosheid, to Amoy te blijven. De Britsche consul heeft een proclamatie uitgevaardigd om de Engel sche onderdanen en Chineezen gerust te stel len. Gemengde ïtlededecltngen. De Oostenrijkscho regeering ©ischt van Engeland schadevergoeding wegens de uit zetting van Oostenrijkers uit Transvaal. Voor het inbtslagnemen van de B u n d e s- rath, de General en de Herzog zal Engeland 1,750,000 mark schadevergoeding betalen. Dit bedrag zal de volgend© week worden voldaan. Czaar Nico laas heeft aan president Loubet de St. Andreas-orde verleend, di© in het bij zonder bestemd is voor vorsten en staatshoof den. De gezant van Rusland bij de Republiek zal rich heden in plechtigen optocht van Pa rijs naar Rambouiilet begeven, om daar den president de onderscheidingteekenen der or de, benevens de grootkruizen van alle be staande Russische orden te overhandigen. De gezant zal daarbij, een toespraak houden, waarop de President zal antwoorden. Er loopt een gerucht, da.t de Czaar beslo ten heeft den Russiechen gezant te Parijs, prins Uruzoff, te vervangen door den lieer Van Giers, thans m gelijiko functie te Pe king. De bedoeling zou rijn om bij' het Fransche gouvernement een' diplomaat te hebben, volkomen op de hoogte der Cliinee- sche zaken, ten einde met minister Delcassé de Franco-Russische 'belangen in China te kunnen behandelen. Von Körber is gisteren door den Oosten- rijkschen keizer in audiëntie ontvangen; hij heeft hem voorgesteld' het parlement te ont binden en een "beroep op de kiezers te doen. Als de Keizer hierin niet toestemt, zal de minister zijn ontslag aanvragen. Onder de eventueele opvolgers van Von Körber worden genoemd baron Von Gantsoh, graaf Srhön en prins Alhrecht van Lichten- stein, dio een meerderheid aan de rechter zijde zou aanbrengen, daar hij beschikt over ae stemmen der 30 anti-semieten. Zoo zou men een huishoudelijk reglement kunnen doen aannemen, dat voor de toekomst ob structie onmogelijk zal maken. Bresd gaat ondanks den aandrang rijker advocaten niet in cassatie. De behandeling van het proces wegens het anarchisten-com plot zal dus wel spoedig plaats vinden. Rumenië schijnt het verschil, dat het met Bulgarije heeft, aan een scheidsgerecht uit de Europeesch© mogendheden te willen on derwerpen. Walderseo is Aden al gepasseerdtoch komt hij wel wat erg laat, onze „wëltmar- schall" 1 -f In Pretoria heeft het de vorige week voor het eerst in dit seizoen geregend. Hij slaakte een diepen zucht, „Ik zeide, dat u de dour uitgegaan, was en. dat ik niet wist, waarheen." Het was voor mevrouw Mengers altijd een ergernis, als rij niet precies wist, wat haar huurders deden en lieten. „Anders nog wat?" vroeg hij, „Dit telegram." Wolfgang nam het in. handen en scheurde het open. „Ik kom half twaalf, 'breng ongun stige tijding. Kom tegen twaalven op kan toor, Walcker." „Is -er antwoord noodig? Moet ik iemand naai het telegraafbureau zenden?'' vroeg me vrouw Mengers. Wolfgang zeide, dat er geen antwoord noo dig was. „Hij heeft iets onaangenaams," dacht rijn hospita, terwijl rij do kamerdeur uitging. „Ja, ja, sedert dat dwaze engagement tus- schonbeide is gekomen, is hij keelomaai ver anderd." Zij ergerde er zich altijd over, als een heer, d'e bij haai- op kamers woonde, geëngageerd raakte, want dan was rij hem spoedig kwijt. En hoe doctor Werlhof die arm© majoors- dochter had kunnen kiezen, was haar een raadsel: Die had het natuurlijk slim aange legd zulke stille, zachte meisjes hebben ze gewoonlijk achter de mouw. Wolfgang zat met het telegram vóór rich en voelde zich ongelukkig, gejaagd, door het noodlot vervolgd. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1