TTit één wieg. 54"" Jaargang. Donderdag 6 September 1900. No. 10337. I?' BUITENLAND. •m S! Jl. V Transvaal en Oranje-Vrijstaat. 0/20. in mk. 5 a—. lichten, Jren. 0.12 M. 0.03 M. 0.02 Id. 0.03 M. 0 08 M, 0.11 M, 38 n.m, 36 5 Sept, M. 4 l C. C. Groot, ■de la1 Ver- •rbeek,: v., 69 id.; totter- SGHEDAMSCIIE COIUMNT. per Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingen fi. 1.25 Franco post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. aan Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur het bureau bezorgd zijn. Bureau t Gierstraat 6§. Prqs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleinm advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Heyst ngen; L van VT aii er lenne-i alm—I pook heeft Hotel Ipera. riété, Cool- forte Algemeen oiemcht. SCHIEDAM, 5 Sept. 1900. Zuld-Afrlha. Men mag van harte die Engelsche couran- ten beklagen, die den profeet spelen en iede- ren ochtend aan hun lezers vertellen, dat nu toch hst einde van den oorlog gekomen is. Want iederen dag zijn zij opnieuw verplicht hun verbeeldingskracht op den. pijnbank te leggen ten einde nog een reden te kunnen meedeelen, waarom de reeds sedert zoolang EL H,| gedemoraliseerde (Boeren het hoofd nog niet J. ÏÏ.f voor goed in den schoot hebben .gelegd. Sedert een paar dagen gaven zij te ver staan, dab het feit van de formeele en plech tige annexatie van Transvaal door maar schalk Roberts, eindelijk het eignaal zou zijn tot de capitulatie van deze stijfhoofdige Boe- ren' 'De telegrammen heden van Roberts ont vangen, geven wel een eenigszins anderen ikijk op de dingen. Niet alleen kan de maar schalk het bericht van Puller's aankomst te Lijdenburg, vanwaar Engelsche correspon denten berichtten, dab hij nog maar een vijf tal uren af was, met seinen, maar wat er nog over den held van de Tugela wordt bericht, is voor de Engelschen van niet zeer opwek- kenden aard'. Wat wijl hierover hebben, be staat uit een paar telegrammen van lord Ro berts zeiven. Het eerste uit Badfontein meldt hoe Buller ten zuiden van (Lijdenburg met 2000 man van generaal Botha slaags raakte. De Boeren openden een geweldig vuur uit een viertal groote kanonnen, zoodat het Buller onmogelijk was ook maar iets vooruit te komen en hij integendeel vrij zwa re verliezen leed, ook al hierdoor veroor zaakt, dat hij] de onvoorzichtigheid had in een vallei zich te legeren, waardoor de Boe ren gelegenheid kregen hem van boven te be schieten. Naar lord Roberts nader uit zijn hoofdkwartier seinde, is aan Buller thans een kolonn© langs den weg van (Belfast naar Dullstroom te hulp gezonden. Fj Evenmin opgewekt luidden voor de Bngel- •S schen de laatste berichten uit andere deelen van Transvaal. Bij Johannesburg moet 't weer vol Boeren zitten, die in kleine afdeelingen heb voortdu rend den Engelscken lastig maken en hun kleine verliezen toebrengen. Nu mag men re vragen, wat dit alles baat, doch men verlie st ze niet uit het oog, dat in dit deel der repu bliek een 20 a 25,000 tal Engelschen staan, die anders de troepen in Lijdenburg zouden kunnen versterken. De Vrijstaat houdt zich ook goed en noch Chamberlain noch zijn Parijsehe schildknaap Yves-Guyob hebben reden om d!aarom te lachen. Terwijl De Wet in (Engeland zooveel gis singen doet geboren worden over zijn lot, 1/1 voelt men toch diens machtigen invloed. Zoo I I moet de stad Ladybrand zoo nauiw door de Boeren zijn ingesloten, dat redding niet meer mogelijk schijnt. Dat dit bericht niet zonder grond! van waarheid is, blijkt uit het bevel, dat generaal Hunter heeft ontvangen om on- .30, an 3S son in- ur. S Hem roman VAK IDA BOY4ED. D. 56) De ijskoude toon, waarop zij tot hem sprak, verscheurde hem het hart. Dat had hij vermoed! Nu vervreemdde zij zich ge heel van haar familie. En tegelijkertijd! maakte verwondering zich van hem meester. Terstond had zij een geheel plan in haar hoofd klaar. Geen ge beurtenis bracht haar van haar stuk. Het was ook blijkbaarzij wilde Jobst eerst op Bonholz terugzien", zich zelf of hem den tijd latende om tob zich zelf te komen. .Waarlijk, naast deze vrouw had Jobst von Reurieth geen tijd om aan vervlogen droo- men zijner jeugd terug te denken. Vurige liefde en bewondering kwamen bij hem op. „Lydia!" riep hij uit. „Verstoot mij niet geheel uit je hart 1" Zij duldde zijn omhelzing. Het scheen hem, als speelde er een pijnlijke trek om haar mond, maar misschien scheen dit maar zoo Toen vroeg hij„Waar is Malve Walc ker is beneden. De tijdingen zijn slecht." „Ga maar! Ik breng haar dadelijk!" Beneden in de kleine achterkamer, die aan Henri's kantoor grensde, wachtten de drie neeren. ^Dib was een eenigszins donker vertrek, middellijk ter hulp van Ladybrand toe te snellen. Het geval met (Baden-Powell wordt er nu niet -duidelijker op. Hiji is naar Kaapstad vertrokken uiD Pretoria. Men verliest zioh in. gissingen omtrent de redenen van eon zoo verreu reis, die den held van Mafeking voor «enigen tijd van het slagveld verwijderd houdt. 'Baden-Powell heeft zich schitterender ver dediger getoond van een belegerde stad, dan aanvoerder van een divisie op het oorlogs veld; men herinnert zich immers, dat, toen hij zich op onhandige wijze te Rustenburg had laten insluiten, hij De Wet aldus gele genheid gaf te ontkomen, terwijl hiji daarna to vergeefs beproefde ten noorden van Pre toria Grobler te achterhalen, en dat nog wel ondanks zijn „handboek voor den verken- ningsdienst", hetwelk hij kort te voren had uitgegeven. Ten slotte een merkwaardig bericht, dat ons uit Londen bereikt. Daarin wordt te ver staan gegeven, dat, toen generaal Buiier Wa- terval-Boven had bezet en vernomen had', dat dc Boeren de Engel sen e gevangenen van Nooitgedacht hadden "losgelaten, zes ambu lance-wagens uitzond om de zieken op te ne men. Een Boeren-onderbevelhebber zoo wordt althans van sommige zijden bericht zou daartoe verlof hebben gegeven, maar ge neraal Ben Viljoen had de Wagens met hun bespanningen verbeurd verklaard. De (Engelschen toon en zich zeer veront waardigd over dit feit, hoewel volgens hun eigen verhaal Ben Viljoen aan den bevelheb ber van het konvooi had opgemerkt, dat Bul ler wel twaalf Boeren-ambul ancewagens had ingerekend. Hij had er kunnen bijvoegen, dat men van Engelsche rijde zelfs niet geaar zeld heeft om een aantal ambutance-dokto- ren gevangen te nemen en naar een verwij derd eiland weg te voeren. De correspondent van de „Daily Mail" seint De burgers -die nog vechten, zeggen dab rij voortaan geen gevangenen meer zul len maken en geen (kwartier zullen geven. Het uitvoerend bewind van de Boeren heeft bekend gemaakt dat aan alle burgers te vel de 6 shillings per dag uitbetaald zal worden, de helft echter eerst na d'en oorlog. De laatste opgaven van het Engelsche de partement van oorlog geven de volgende nieuwe verliescijfers in Zuid-Afrikagestor ven aan riekteg of wonden1 officier en 34 soldaten zieken13 soldatengewond ma joor Fuller gevaarlijk, '1 officier en 27 solda ten gevangen genomen 3 soldaten- China. Uit China komt nog niet veel nieuws, althans geen feiten. We vernemen niet veel anders dan van diplomatieke onderhandelin gen tusschen de verschillende kabinetten, ten gevolge van Rusland's bekend optreden, en diplomatieke ondeihandelingen leveren nu eenmaal een min-verk wikkelij ke en min-be- trouwbare lectuur. De feiten die er voorvallen, vindt men in de telegiammen hieiachter; uitvoeriger mededeeling vindt men ook io de buitenlandsche pers daaromtrent niet. Zeer schitterend ziet het er voor de mogend- want de beide groote ramen hadden gekleur de ruiten. In het midden van het eene stond het wapen der Werlhofs. Het andere ver toonde het wapen der stad. De lichtgroene grond der ruiten was, doordien ze in lood gezet waren, in grillig 'gevormde kleine vel den verdeeld, die door een rand van gele ruiten omgeven was. Het werd door de kindereu altijd al's een voorrecht beschouwd als zij1 hier mochten binnentreden om hun vader aan tafel te roepen. Hij lïeb hun dan. wel eens de kope ren sloten van den ouden familiebijbel zien, die van 1620 afkomstig was en waarin van voren de stamboom der familie stond, of hij vertelde hun allerlei anecdoten van de le vende origineelen der twintig kleine zwarte silhouetten, die in lijstjes gezet, tob een groep geordend, tegen den muur boven eon lage eikenhouten kast hingen. In dit geheele vertrek was slechte een en kele moderne schilderij en enkele moderne sieraden op d® schrijftafelhet portret van mevrouw Elisabeth Werlhof als jonge vrouw en de fotografieën der kinderen in een staand lijstje. Mevrouw Werlhof had de wijde crinoline, zooals deze omstreeks het jaar 1860 gedra gen werd1, en een lichtblauwe japon aan. Maar die belachelijke mode kon haar niet mismaken. Men zag, hoe mooi zij eenmaal geweest was. Hot zou niet lang duren, of men zou dit portret wegnemen, om het ergens anders op te hangen, an dan zou er een portret van Liesbeth Werlhof voor in de plaats komen. De fotografie der kinderen was een groep je. Het stelde Henri in zijn aannemingsrok, heden nog niet uitzoo brengen telegram men het bericht dat het Duitsche gebied te Eiau-tschau sterk wordt bedreigd en dat men in het Tschu-si gebied opnieuw is be gonnen met een algemeenen zendelingen- moord. Te Amoy daarentegen moet het nu weer rustig zijn, alleen kan het dagelijksche be drijf nog niet weder hervat worden, doordat er een groot gebrek aan koelies bestaat, die zoodra de Japanners troepen aan wal hadden gezet, door een panischen schrik bevangen, er van door gingen. Of de heeren iets op hun kerfstok hadden blijkt niet. Merkwaardig is het, dat de Japausche consul, op wiens verzoek de troepen aan land werden gebracht, plotseling naar de hoofdstad zijns rijks is ontboden. De vreemde oorlogschepen, die in getale van tien op de reede van Amoy lagen, zijn vandaar vertrokken. Uit Shang-hai wordt bericht dat het besluit om de internationale troepen uit Peking terug te trekken, daar door de vreemdelingen-ko lonie lang niet met onverdeelde goedkeuring is ontvangen. Zij zien daarin een zeer ge vaarlijke politiek voor het prestige van de vreemdelingen in China. Nu is het inderdaad een feit, dat een groot aantal Chineezen nog steeds in de overtuiging verkeeren, dat China de Europeanen heeft verslagen. De Cfiineesche couranten staan vol van artikelen, die de Chineesche over winningen bij Peking, Tien-tsin en op andere plaatsen behaald, verheerlijken. In de winkels in het inlandsehe kwartier zijn platen opgehangen, die ons het Chineesche leger doen zien, bezig met het terugdrijven van de soldaten der mogendheden van Ta-ku naar de zee en met het in stukken hakken der zelfde rampzaligen bij Tien-tsin, Andere platen stellefi de vreemde gezanten voor onderworpen aan eene behandeling op de pijnbank in tegenwoordigheid van de onder koningen. De admiiaal Seymour ligt op zijn knieën voor den keizerlijken troon. De gezant van Oostenrijk moet eenige dagen geleden een lid van het Chineesche Tsung-li-Yamen hebben doen gevangen nemen onder beschuldiging, dat hij had deelgenomen aan de vijandelijkheden tegen de Europeanen in Peking, of het waar is, weten we niet, zoo ja, dan blijkt er uit hoe de positie der gezanten in de hoofdstad van het Hemeische Rijk nu wel heel anders is als in de afge- loopen maand Juli. (De Amerikaansche gezondheidsdienst te Washington heeft uit Ta-ku bericht ontvangen, dat van de Amerikaansche troepen 120 man aan het front en 200 man in Tien-tsin ziek zijn. In de commissie, die door de regeering der Vereenigde Staten benoemd is om rap port uit te brengen over den toestand in China, hebben zitting de heeren Joh. W. Forster, Rockhill en Conger. De Parijsehe correspondent van de „Ti mes", do Blowitz, (heeft een merkwaardig schrijven ontvangen van een zijner vrienden, die m den vreemde een diplomatieke post waarneemt, en wel betreffende de (houding van Rusland en de Vereenigde Staten in do Chineesche kwestie. De benoeming van graaf Waldersee, zegt Wolfgang met een denkersgezicht en een boek in de hand met geniaal over elkaar ge slagen beenen, Lydia en Malve in korte kleederen voor. Nu was dit portret (kluchtig om aan te zien. Indertijd', toen het gemaakt werd, vond men het voortreffelijk. Als levenlooze dingen eens welsprekend heid konden bezitten, dan moest dit geheele vertrek op Malve werken als een heilige tra ditie. Zij trad binnen, haastig, bleek, met roode randen om de oogen, een beeld der uiterste agitatie. Lydia volgde haar. „Welnu?" vroeg Malve en greep Walcker bij den arm. „Neemt mij niet kwalijk, kinderen, dat ik blijf zitten," zeide deze, terwijl bijl zich vas ter tegen de rugleuning der sofa aandrukte, „maar gaan zitten is gemakkelijker dan op staan, neervallen gemakkelijker dan opkrab belen." „TT heeft goede berichten, oomdat merk ik al. H is in uw humeur," zeide Malve. „In mijn humeur ben ik altijd," zeide hij half lachend, half klagend'. „Het is het over blijfsel van den Walcker van vroeger au au!" schreeuwde hij pijnlijk en bewoog rijn been om het in een betere (houding te brengen. Wolfgang stond bij de tafel, bijna op den rand daarvan zittende. Henri zat naast Walcker op de sofa, die tegen den muur stond, Wolfgang vlak te genover hem, Lydia zette zich op den schrijfstoel neer, en Malve stond, bijna als de hoofdpersoon bij een gerechtelijk vor- hoor, alleen midden in de kamer. Zij staafde om zioh heen, keek naar de ge- deze brief, is niet gebeurd op het initiatief van den Russischen Gzaar, gelijk de redevoe ring van den Duitschen keizer te Cassel deed veronderstellen. Op indirecte wijze heeft de Czaar rich ten gunste dezer benoeming uit gesproken- Door 'Engeland' geraadpleegd over de noodzakel ijkhei d om een opperbevelhebber te benoemen, gaf Nikolaas H de wenschelijk- heid daarvan in zijn antwoord te kennen, en toen de naam vaa graaf Waldersee werd ge noemd, liet de Czaar rich over dezen in zeer vleiende bewoordingen uit, zonder echter aan de benoeming zijn formeele en onmiddellijke goedkeuring te hechten. Toen de Qzaar kennis kreeg van de rede voering van keizer Wilhelm II en hem werd opgemerkt dat deze in Frankrijk een zeer slechten indruk had gemaakt, zette hij' nader zijn standpunt uiteen en stelde in het licht, dat hij nimmer een initiatief had genomen, gelijk de Duitsche keizer hem toedichtte. Men kon echter aan dezen laatsten geen démentie geven, maar men zocht den indruk van de keizerlijke woorden te verzachten en aan Frankrijk de harde noodzakelijkheid te besparen om rijn soldaten te plaateen onder ■de bevelen van den Dnitscher. Men wist dat de "Vereenigde Staten eveneens aarzelden daartoe over te gaan. Wanneer men rich herinnert de termen, waarin Amerika aankondigde, dat de vredes onderhandelingen reeds moesten rijm begon nen voor maarschalk Waldersee arriveerde, en men denkt daarbij aan de vooretellen van Rusiand betreffende de ontruiming van Pe king, dan heeft mem den sleutel van hot gansche diplomatieke mysterie, en men zal begrijpen, dat het voornaamste doel was het plan van keizer Wilhelm te doen schipbreuk lijden, dat slechts verwezenlijkt kon word'en door de benoeming van graaf Waldersee tot opperbevelhebber. Prins Heinrich van Pruisen heeft gisteren met den Duiuschen gezant te Londen een lang gesprek gehad(hierin moet de Chinee- sche quaestie in bijzonderheden behandeld rijn. Duitschland wil zich klaaiblijfcelijik van de hulp van Engeland verzekeren om (het hoofd te bieden aan de Russische voorstellen. De „Welt am Montag", die goed ingelicht heet, verneemt uit goede bron, dat bij een maaltijd, aangeboden aan de officieren van het gardekorp®, de Duitsche Keizer verklaard moet hebben, dat onder geen omstandighe den de Duitsche troepen Peking zouden ver laten, zelfs niet indien hij elk legerkorps in het Duitsclie leger had te mobiliseeren. Gemengde Mededecllngen. Het eigenhandige schrijven yan den Czaar dat do Russische gezant aan 'den President der Fransche republiek overhandigde, luid de: „Aar den heer Loubet, president der Fran- sche Republiek. „Mijnheer de President, zeer waarde en groote vriend, „De gevoelens, die ik persoonlijk voor u koester en de banden van hartelijke vriend- richten en zag daarop een ernstige, bezorg de uitdrukking. „Mijn God!" zeide zij gekweld. „Je kijkt mij niet vroolijk aan „Mijn lieve kind," begon Walcker, terwijl hij rijn stok stevig dn de rechterhand klem de en daarmee nu en dan een kleine bewe ging maakte, „inderdaad, wat ik meebreng is niet veel! goeds. Ik ben te Hamburg bij den raad van voogdijschap met heel' wat moeite .te weten gekomen, dat de consul Miassing vroeger de voogd van den jongen Enno Mau- raoh geweest is. Nadat ik 'bij Pfordte gedi neerd had, rood ik de stad uit. Massing woont te Pöseldorf. Hij was niet thuis. Hij was ergens te dejeunearen gevraagd. Mlaar hij (kon ieder oogenbTik thuis (komen. De (knecht scheen mijn plan om te wachten af te keuren. Ik zag er hem niet vertrouwen wekkend' genoeg uit. Dat is een lei, voor mij geweest, I'k zal aan juffrouw 'Rieikermann zeggen, dat wij wat meer aan mijn kleeren ter- koste moeten leggen. Eindelijk verzocht hij mij, de wachtkamer binnen te treden. Nu, daar had ik niets op tegen, 't Was een nette (kamer, praeraphaëlistièch gedecoreerd, friezen met bloemen, een (bleek© stof als nmuribelvleexii ng alleen waren de stoelen mij wat te zwalk op de pooten. Zoo zat ik daar on dacht, dat iedereen slechts een no tabele persoonlijkheid in rijn eigen omge ving is." Malve slaakte een diepen zucht. „33c kom zoo dadelijk op de zaak. MaJar dat behoorde er zoo 'bij. Als i3s iets vertel, moeten mijn hoorders zich ook geheel in d© omstandigheden weten te verplaatsen. Dat is voor mij van gewicht. Ik zat daar aoowat schap, welke Frankrijk en Rusland binden, hebben bij mij het verlangen cften ontstaan, u op te nemen in mijn keizerlijke orde van St. Andreas, welker ordeteekenen n tegelijk met dezen brief zullen worden ter hand ge steld. „Het is mij' in het bijzonder aangenaam u dit getuigenis te kunnen aanbieden van mijn achting op een tijdstip, dat de volkomen overeenstemming, zoo gelukkig gevestigd tus- sohen Frankrijk en Rusland, meer dan ooit haar weideenden invloed kan uitoefenen, niet slechts op hun directe belangen, doch! odk tot het behoud van den algemeenen vre de, welke ons evenveel ter hart© gaat. „Het is met ©en werkelijk© belangstelling, dat ik behagen schep, het succes te volgen van de schitterend© tentoonstelling, waarop Frankrijk het recht heeft zich te beroemen en ik behoef u niet d© verzekering te geven van het oprecht© leedwezen, dat ik gevoel, evenals de Keizerin, Parijs op dit ©ogenblik niet te kunnen bezoeken. „Doch, van verre evenals van nabij', ge wend mod© te leven met iwat Frankrijk raakt, ie hot met een zooveel te levendiger voldoening, dat wij steeds begroeten wat tot zijta roem en rijn voorspoed bijdraagt. „Wilt daarvan de verzekering aanvaarden, mijnheer d© President, zeer waarde en groote vriend, met die van mijn gevoelens van hoog achting en onveranderlijke vriendschap. Ni kolaas." President Loubet seinde dadelijk zijn danlfc! voor het ontvangen geschenk, liet zich in antwoord op de woorden van den Russischen gezant prins Ourouzof in zeer hartelijke be woordingen uit en zou den volgenden dag af wachten om een eigenhandig.schrijven aan den Ozaar te richten. Talrijke processen zijn aanhangig gemaakt tegen hei (Belgisch© comité der Chinarexpedi- tie ,door burgers, die als vrijwilligers wareu aangenomen. Zij beweren allen een winstgevende be trekking of een bloeienden handel te hebben opgegeven ©n nu zonder positie te zijn. Zij werden naar huis gezonden met 100 fr. schadevergoeding. Bresci zou thans eindelijk den naam van den geheimzinnigen jongen blonden man hebben genoemd, die hem naar Monza ver gezelde, op den dag van den moord op (ko ning Humbert. Dit sujet zou een zekere Gaet- tam zijn. Er zal den 19den (September te Parijs stel lig .een conferentie van anarchisten plaats hebben. In den. Rotterdamsdien gemeenteraad' heeft dr Van Rdjckevorsel, die zelf geruimen tijid. met 'het Roode Kruis in Zuid-Afrika heefo vertoefd, gistermiddag gelegenheid! ge zocht on? in den Raad de zaak der Zuid-Afri- kaaneche 'Republieken in het algemeen en de gevangenneming van enkele doctoren van 't Roode Kruis in het bijzonder ter sprake te brengen. een half uur of langer. Eindelijk hield er een rijtuig vóór de deur stil, en de consul Mas sing stapte er uit. De man was erg verouderd se dort alc hem eens bij mijn collega Kleeu- foth te Hamburg op een diner 'aangetroffen had. Mager, voorovergebogen, met witte bak kebaarden, dik, wit, glad gescheiden en1 van de slapen weggestreken haar en een ge zicht! Scherp, scherp, vooral an den trek van den neus tob aan d© hoeken van den mond." „He ken hem ook," zeide Hemd. „Erg ge zellig ziet hij er niet uit." „Hij heeft ook grievend leed' ondervon den," vervolgde Walcker. „Hij' heeft rijk ©enig (kind moeten begraven. En hoe? Zijn vrouw was ©en nicht van Maiurach's vader geweest. Vandaar de voogdijschap. Massing nam den wee© in. rijn! huis om rijn eigen, iet wat jongeren en heeren. jongen tot gezelschap te dienen en om den vaderloos© zijn vader te vergoeden. Hiji bleek spoedig een. geveinsde, koppig©, driftige jongen te rijn, die (Enno Maurach. Inzonderheid kon hij het met den kleinen Johan Massing niet vinden. Het gaf eeuwig en altijd aanleiding tot strijd' en Machten. Men sprak er reeds van, den jon gen Mauraoh' in een verboteringsgesticht te doen. Op zekeren dag ontlbraken~ör aan de portemonnaie rcan mevrouwt Massing vijftig Marken. Naar den staat van zaken te oor- deelen, kou slechts Enno Mauradh die weg genomen hebben1; want niemand anders d'an 'hij en Johan (Massing was in d'e (kamer van mevrouw; geweest. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1