rE, IS. If Uit één wieg. i4"e Jaargang. Woensdag 12 September 1900. No. 10342. Christi lijk-Historischen en Katholieken. I 1. liet >lie!k iting wen ven, en wen UIT DE PEItS. flor KZ., 8, BUITENLAND. LEERS, •dt ge. 1 itler IJ sc miGDiiiiMsiME couwinr. Deze courant -verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per -weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer'moeten des middags vóór een uur aan telbureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fi. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kfeiioe adrer-lentiës* opgenomen tot denprig's van 40 cents per advertentie, bij vooniitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 133. 15. 59, O, t rs Op de opmerkingen, die do „Tijd" en, het ,,0entrum" gemaakt hebben over hetgeen het „Ned. Dagblad" betreffende samenwerking gezegd had, antwoordt het „Ned. Dagbl." het Volgende „Haar aanleiding van ons stukje over den nuntius meenen de „Tijd" eu hot „Centrum" een zwenking te bespeuren, alsof wij iets hebben geschreven, dat wijt niet reeds meer malen, hoewel met andore woorden, hebben gezegd. Samenwerking met de roomschen, in de Kamer, zonder geknoei bij, de stembus, tot verwezenlijking van een beperkt, duidelijk omschreven program van gemeenschappelijke belangen, hebben wij van den aanvang af mogelijk geacKlteen steeds hebben wij de be schuldiging van antipapisme, ver van ons ge worpen. Niet tegen de roomschen als zooda nig, maar tegen roomsclie overheorscliing ging onze strijd. De zwenking is dus niet aan onze zijde, maar aan die van de genoemde Roomsehe bladen. Wij hebben niets nieuws gezegd, maar alleen een oud standpunt gehandhaafd, zij daarentegen zien nu eindelijk in, dat zij ons ten onrechte van antipapisme hebben be schuldigd." Het „Centrum" heeft geen vrede met deze repliek. De bewering, dat het „Ned. Dagbl." dleon tegen roomsclie overhcersching gekant en vrij van antipapisme is, doet het „Cen trum." o. a. in herinnering brengen, dat in oen hoofdartikel van. het „Ned. Dagbl." on langs te lezen stond „De roomschen zijn nu eenmaal bereid tot elke combinatie, die hun voor het oogenblik voordeel versohaft, en die plooibaarheid blijft altijd een groot gevaar cn een groots ergernis voor allen, die ook in de politiek eerlijkheid willen en trouw aan de ei?en beginselen." O P Wanneer men pas zulke dingen heeft ge zegd en nu het denkbeeld oppert met de ka tholieken een regeeringspartiji to vormen, moet men, zegt het „Centrum", niet bewe ren, dat anderen bezig zijn een zwenking te maken. Mocht het „Ned. Dagbl." antwoorden, dan toch geen samenwerking te willen aan de stembus, althans geen „geknoei", dan merkt het „Centrum" aan, dat toch ook in dit op richt de mogelijkheid in het verschiet werd gesteld, dat bij herstemming'de voorkeur aan een roomsclie zou kunnen gegeven worden boven een radicaal of socialist. Dit kan h. i- een eerste stap zijn op den weg van toenade ring en samenwerking, ook aan de stembus. Maar wat hiervan zij, zulk een samenwer king acht het „Centrum" totaal onaanneme lijk. De Christ.-Historische partij vertegen woordigt h. i. een „clerical©" politiek in de slechte beteekenis van het woord. Zij is bo vendien, meent het „Centrum", reactionnair van wezen, en heeft gedurende al den tijd van. haar bestaan te eer positie genomen te genover de katholieke staatspartij dan dat zij het vertrouwen dor katholieke kiezers zou hunnen winnen. Het „Centrum" meent dan ook, wegens de opmerkingen van het Ned. Dagbl.", voïko- Een roman VAN IDA BOY-ED. 61>.. Zij uitte den bepaalden wensch, een zeel-eis te - doen, bijvoorbeeld van Bremershaven laar Genua op een der groote, naar Oost- Azië varende Lloydstoombooben. Mevrouw Werhhof was geen vriendin van het water. Op een reis naar Kopenhagen had ij het eens erg te kwaad gehad. Maar zij ver- Weeg dit moedig. Haar pijnlijkheid wilde zij •ach laten welgevallen, alleen maar om aan haar lijdende dochter niets „e weigeren. Malve zette zich neer en schreef aan het passagiereïbureau Van den Bremer Lloyd, Maar bovendien schreef zij nog aan een vriendin die te Bremen getrouwd was. Brie fen gingen er over en weer. Mevrouw Werlhof moest, als zij eenig plan ontworpen had, zich altijd vooraf een gerui sen tijd met de toebereidselen bezighouden. '1 za' met den reiswijzer en den almanak voor adh en sprak er over, dat men in het "ridden van Mei op reis kon gaan en in het sudden van Juni weer terug zijin. Daar April "u zijn einde naderde, waren de twee en een halve week, die er nog vóór het vertrek over bleven, voor mevrouw Werlhof een zeer kor te Wjd, waarin men nog beraadslagingen met de naaister moest houden, met alle beken den en vrienden het waagstuk van zulk een men het recht t© hebben gehad, van een „zwenking" te gewagen. En nu geeft liet haar ongetwijfeld -een zekere voldoening, dat ook het „Ned. Dagbl." de beteekenis der ka tholieke partij begint te erkennen, en door haar tendentieus aandringen op samenwer king in de Kamer toegeeft, dat deze lang niet zoo „staatsgevaarlijk" is, als zij meer malen door hot „Ned. Dagbl." werd afge schilderd. Maar de Move, die de katholieken van het „Ned. Dagbl." en liaar partijgenoo- ten scheidt, acht het „Centrum" te breed en te diep, dan dat die spoedig te dempen of zelfs maar te overbruggen zou zijn. „Wat wij," besluit het- „Centrum", „ver langen, is, dat geen geloofshaat, geen anti-pa- pisme zijd noodlott-igen en verbitterenden invloed meer doe gelden in do politiek; en verder, dat men, met eeibiediging der chris telijke beginselen, op loyale en practisehe wijze de maatschappelijke belangen van het volk bevorder©. Samenwerking met andere groepen kan daartoe noodig zijn, ook aan de stembus. Maar lijkt ons zulk een samenwer king tussehen de katholieken en de hervor mingsgezinde, gereorganiseerde anti-rovclu- tionairen ook in de toekomst mogelijk, met de openlijke of verkapte Christ.-Hist. kun nen wij geen aanraking zoeken. Het zaad, dat zij hebben uitgestrooid, is gevaarlijk voor de verdraagzaamheid, het is gevaarlijk voor den vooruitgang. En juist om deze beide za ken moet het hun te doen zijh, die ijveren voor een gezonde staatkunde en de vreedza me ontwikkeling der natie." Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 11 Sept. 1900. Zuld-Afrlha. Lord Roberts meldde Zondag tweeërlei. Ten eerste dat Bulier opdringt oostelijk van Lijden burg. Ten tweede dat French bezig is zich een weg te banen van Carolina in de richting van Emberton. Duller en French opereeren dus nu op een afstand van over de honderd K.M. hemelsbreedle. Tussehen hen in be vindt zich dan Pole Caresv aan de spoorlijn. Van den laatste meldt Roberts niets, maar volgens een bericht aan de »Daily Telegraph" uit Lorenjo Marquez van Zaterdag j.i. zouden de Engelschen hier op Waterval Onder zijn teruggetrokken. Van French liooren wij dat hij drie stel lingen op de Boeren veroverde waarvan er een door de Engelsche soldaten met groote dapperheid werd bestormd, waaruit in ieder geval blijkt dat ook hier de Boeren nog niet te minachten zijn. Robeits gelooft weer dat de Engelsche verliezen gering zjjn. De Boeren lieten eenige gewonden op het slagveld. Duller heeft een ernstigen strijd moeten voeren om de Boeren Ie verjagen van een 1500 voet hoogen heuvelkam aan welks uiteinde de Spitskop ligt. Daar de weg langs een diepe kloof voerde, ging de omtrekkitig der Boeren met groote moeilijkheden gepaard. Maar onder het vuur der artillerie werd de stelling den Boeren ontnomen. Dezen trokken zich langs een smal pad terug met gevoelige verliezen. De Engelschen hadden 18 dooden en 25 gewonden. reis bespreken en het huishouden gedurende den tijd der afwezigheid regelen. Zij was van meerling, dat Malve alles maar aan baar over liet en alles goedvond. Maar plotseling zeide Malve, dat zij' in al len gevalle op den eersten Mei op reis moes ten gaan, dat zij reeds twee plaatsen op de Wuitemburg besproken -en het halve reisgeld, overeenkomstig de bepalingen, be taald had. Mevrouw Werlhof was ontsteld' en geër gerd. „Je bent al net als Lydia riep zij uit. „En waarom zou ik dat niet zijn?" ant woordde Malve. Maar zij viel haar mama ter stond om don hals, vroeg met hartstochtelij ke woorden om vergiffenis en zeide, dat zij het geen dag meer kon uithouden, hier te blijven. Wolfgang beweerde later ook, dat Malve sedert eenige dagen een teringachtig blosje op do wangen had, cn dat het hoog tijd word dat zij eens in een andere omgeving kwam. Zoo zag mevrouw Werlhof er dan van af. net zich zelf, haar leveranciers, dienstboden en kennissen met de reis druk to maken. Maar zij 'bleef er bij, dat dit geen gezellig vertrek, maar een verschrikkelijke jacht was. Var Waloker alleen konden zij op haar ge mak afscheid nemen. Hij moest den voor laatsteen dag nog bij de dames dineeren. Hij was de eenige, die in deze zeereis be lang stelde en vooral daarin, dat het nu juist de Wurtcm'burg moest zijn, waarmee men de reis wilde doen. Maar hij verzweeg zijn heimelijke voorgevoelens. Hij liet zich echter bij Henri op het kantoor daarover uit Tot zoover de feiten. Wat de geruchten betreft., dient allereerst besproken het gerucht dat Kiuger en Steijn naar Delagoa-baai zyn gevlucht. Natuurlijk is dit niet zoo. Waar de beide presidenten zich echter ophouden, is onbekend, evenals waar Louis Botha zich ophoudt. Roberts handhaaft een strenge cen suur en laat zelfs de Engebche dagblad correspondenten niet fatsoenlijk aan het woord. Waaruit dunkt ons mag afgeleid worden dat het er voor de Engelschen lang niet zoo goed uitziet als men het wil doen voor komen. Dit blijkt trouwens uit andere berichten. In het Zuiden van Transvaal heeft Clery bij Standerton in een schermutseling 4 man aan dooden en 3 gewonden verloren. Clements die ten Noordwesten van Johannes burg, in de Magaliesbeigen, opereert, wordt dagelijks door de Boeren gehinderd, evenals lord Methuen op de Westergreos, In den Vrijstaat is het nog erger. Daar hebben de Engelschen Ficksburg, Bethlehem, Fouriesburg en Senekal ontruimd en Lady- brand is door de bevolking vei laten en, volgens den correspondent der s Daily Mail" te Ficks burg, door de Boeren bezet. Uit de mededeelingen van dezen corres pondent blijkt dat de Boeren hier nu onder bevel staan van kommandant Fourie. Bij hem bevinden zich komra. Haasbroek, die bij Prinsloo's overgave is ontsnapt, en komm. Visser, terwijl na Olivier's gevangenneming diens kommando zich bij Fourie's mannen heeft gevoegd. Deze Boerenroacht moet er op uit zijn met De Wet samen te werken. Zij maken het de Engelschen lastig en trachten de Boeren bevolking tot hernieuwing van den strijd aan te zetten. De correspondent acht een sterke macht bereden mannen noodig om deze komman do's te onderwei pen. Infanterie en yeomanry vermogen tegen hen niets. En terwijl aldus ook in den rug der En gelschen de stryd vooi tduui t, heet in Engeland de oorlog zoo goed als afgeloopen, en allerlei geruchten en onbewezen beweringen moeten dienst doen om het geloof daarin te versterken. Zoo verneemt de Daily Mail" van haar coriespondent te Pretoria dat de Boeren ge brek aan geweren hebben, en dat op den Baiberton-tak zeventig locomotieven door de Engel-chen zijn veroverd. liet laatste is natuuilijk onmogelijk. De Engelschen hebben den Barbei ton-tak immers nog niet bezet. Ceylon. Do heer Gijsbertus Padberg, die in 't voor jaar van Heerenveen vertrok en vrijwillig dienst nam bij de Boeren, vertoefde sedert geruimen tijd als krijgsgevangene in 'fckamp van Simons Town. Hij heeft nu echter aan zijn ouders te Hce- renveen een brief geschreven uit Digatalawa op Ceylon, gedateerd 15 Aug., waaraan wij het volgende ontkenen „Ik wa» bij den eersten troep, 250 man, meest Hollanders en Duit sellers en ook Boe ren, die naar Oeylon werden gezonden. Den 18en Juli 's morgens 10 uur, werden we per spoor van Simons Town naar Kaapstad ver voerd, waar we om 12 uur aankwamen en dadelijk op een vrij grooto stoomboot werden ingescheept, 's Middags 4 uur vertrokken wij en bracht nog eenmaal de geschiedenis Mau- rach-Malve ter sprake. „Het gaat mij aan liet hart. Het kind is sedert veertien dagen nog maar een scha duw van haar zelf. Alle oogenblikken vraag ik mij af, of wij1 den goeden weg wel ingesla gen zijn. Weet je, Henri, ik zie telkens weder die kamer in liet buis van Massing vóór mij. Die bieeke narcissen aan ranke stengels te gen een gele fries opgroeiend en daaronder de vale groen© slof aan den muur eu de sioe- i :n met dunnopooten. Dat is een merkwaar dig verschijnsel. Vooral de stoelen. Zoo mo- 'l»vn richt zich geen man in, vvien allo vreug de ;n het leven vergald is. Er ben geen em piricus met betrekking tot echtgenoot- en va- der-psydiologic. Als juffrouw Ricekcnnann mij niet nog eens naar het altaar sleept, het geen blijkbaar baar doel is maar ik hoop de sterkst© te blijken dan leer ik ook nooit liet gevoel van een echtgenoot en vader ken nen. Maar als vermoeden zou ik wel willen vaststellen, dat een man, aan wien zijn ccnig k'u.ö zoo wreed ontnomen werd, geen levens vreugde meer kan smaken of althans van we reldseks ijdelheden afkcerig blijft. Misschien w.i3 ei meer haat dan objectiviteit bij zijn uitepraak." „Wat- die dunne pooten der stoelen met Massing's gemoedsgesteldheid te maken heb ben, weet ik niet," zeide Henri. „Maar dat weet ik wel, dat Malve zeker zelf niet recht aan Mauradh geloofd moot hebben, anders zm zij zich hem niet zoo gemakkelijk heb ben laten ontnemen." „Zeg dat toch nietHet kind is do jongste van Kaapstad om Kaap de Goede Hoop heen in do richting naar Durban. Het duurde al met lang of we hadden een hoop zeezieken. Dat was natuurlijk voor de Boeren iets nieuws, sommigen hunner dachten dat ze sterven zouden. „Ons het banje zwaar ge- kreeg," zeiden ze. We hielden de kust in 't zicht en kwamen Zondag 22 Juli te Durban. Den volgenden dag, 's avonds G uur, verlieten we Durban en stoomden verder noordoost- w.aarts- Na 4 dagen zagen wc Madagascar cn toen in 10 dagen niets dan water en lucht. Den Sen Aug. 's morgens 2 uur kwamen we in de haven van Columba op Ceylon aan. Een prachtige haven, waar we één dag op de stoomboot moesten blijven, zoodat we den 9en Aug. 's morgens 5 uur per trein naar Di gatalawa spoorden. Zoo'n reisje per spoor is onvergetelijk, zoo'n prachtig landschap krijgt men nergens in Europa te zien. We spoor den door rijstvelden en bosschen met palm- boomen, alle mogelijke tropische plant- en thee-plantages. Do eerste twee uur was het land nog vlak, maar allengs kwamen wo in do tergen langs verschillende stations; soms loopt de trein over een hoogte cn men ziet een haast bo- demlooze diepte onder zich, ontelbare water vallen en we spoorden door wel 37 tunnels. De aanblik uit den trein in de valleien met rijstvelden en palmboomen versierd, is onbe schrijfelijk zoo iets moet men zien. Aan de verschillende stations stond liet vol met nieuwsgierigen, meest inboorlingen en enkele Europeanen om ons te zien. Ook kregen we hier en daar vruchten uitgedeeld, zooals bananen enz. 's Avonds om 4 uur kwamen we aan 't sta tion onzer bestemming, genaamd Degalata- va. Hier zijn we nu in een groot kamp, waar plaats is voor 3500 man, in groote hutten van ijzer en zink gebouwd, heel gezellig en aangenaam ingericht. Het is hier veel beter dan in Simons Town, wel veel warmer, maar overigens een gezonde streek, 4.000 voet boven de zee. Hier hebben wc- geen last van koorts of ziekte. Ik verwacht dat hier spoedig wel meer gevange nen zullen komen." China. Er zal nu wel spoedig onderhandeld wor den. Li-Hung-Tschang heeft te Shang-liai vol machten ontvangen, waarin hem "bevoegdheid gegeven wordt om over den vrede te onder handelen, en men zegt dat die geloofsbrieven in orde zijn. Aan Li zou carte blancko zijn gegeven; hij mag de voorwaarden vaststellen zonder den Keizer eerst te raadplegen. De vraag is nu wat de mogendheden willen en of zij het eens zijn. Het Russische voor stel tot onüuiming van Peking, waarnaar Japan en Engeland nu ook wel ooren moeten hebben, heeft de eenstemmigheid wel eenigs- zms in gevaar gebracht. Volgens de „Tribune" te New-York schiji- nen do Vereenigde Staten succes tc zullen hebben met hun pogingen om de goede ver standhoudingen tussehen en het eendrachtig handelen van de mogendheden, die door Rus- land's voorstel werden bedreigd, te bewaren. Het bemiddelend voorstel der Vereenigde Staten zou ziju de wachten der verschillende gezantschappen in Peking te brengen op 1000 man tc zamen, dan buiten de muren van jullie. Vergeet niet, boezem- de gewoonte, invloed op zich te laten oefenen, daarbij in het spel .komt! En Wolfgang maakte haar het liar'" zoo week." „Ja, ik vond ook wel, dat deze manier om op iemand invloed tc oefenen, wel wat al te ver ging," zeide Henri. „Zoo?" zeide Waicker en keek Ilenri met uflu schalksclio uitdrukking aan. Het ""afscheid der beide vrouwen was ge bed anders dan dat van Lydia van de ha ren. Henri en Liesbetli, Wolfgang en Eicon ore, ook Walókcr en majoor Von Hammer waren aan het station gekomen. Voor de openstaande coupé, waarin reeds rcistasschon, bloemen, chocolade en de reiswijzer op de bank lagen, stond mevrouw Werlhof en omhelsde weeuend haar zonen en schoondochters. Zij1 smeekte Henri, niet roet Wolfgang over politiek te spreken, en fluisterde Wolfgang toe, met Ilenri vrede te hnnaen. Met een ietwat toegevend glimlach je, maar inwendig toch geroerd, beloofden de bloeders dit. Zij gaf aan Liesbeth nog een dozijn raadgevingen, hoe zij zich ontzien moest, en vermaande Bleonore. niet te veel te naaien-. Wolfgang wilde liever een een voudig uitzet dan een overwerkte bruid heb ber.. ,.Tj gaat toch niet naar Amerika op reis," bracht Henri eindelijk in het midden. Maar mevrouw Werlhof voorzag louter ver schrikkelijke gebeurteniseenen kon zich maar niet geruststellen. Eb verder was het ook de eerste maal, dat van Peking 2500 man t© legeren, die zoo O O uoodig de 1000 zouden komen versterken, en vervolgens in Tien-tsin 20,000 man. tc sta- lionnecren. Zooals reeds van verschillende zijden werd voorspeld en zooals het Ameri kaan selie blad ook doet uitkomen, zou Bus- land wel ooren hebben naar dit plan. Een tweede vraag is met wie Li-Hung- Tschang en zijn mede-bevolmachtigden er schijnen er nog twee te zijn benoemd moet onderhandelen. Volgens de „Morning Post" hebben twee mogendheden bij lord Salisbury aangedron gen, dat sir Robert Hart zal worden be noemd tot gevolmachtigde om de vredeson derhandelingen tussehen China en de mo gendheden te leiden. En Waldersee, de „Weltmarsehall" De „Figaro" heeft een onderhoud gehad met Marchand vóór diens vertrek naai" Chi na Het blad zegt nu dat hij naar China ver trekt om zitting te nemen in de internatio nale commissie, die de regeling der Chince- sche onlusten ter hand zal nemen. De commis sie zal uit veertien officieren bestaan; vol gens Marchand zou graaf Von Waldersee als haar voorzitter optreden. De Debate" bevatte gisteren een beschou wing over den toestand, waarin do Duitsche politiek in Oost-Azië als onbetrouwbaar wordt gequalificeerd. De „Köln. Ztg." ont kent ten sterkste dat Duitsckland in China in troebel water wil visschen. De correspondent der „Times" is ook niet gerust. Volgens hem wil Duitechland voor zich zelf Shan-tung en Mandschurijio cn des noods nog 'n flinken brok meer voor Rusland. En voor Engeland? De „open" deur overal waar geen andere mogendheid sterk genoeg is haar voor Engeland te sluiten. De „Kölnische" is natuurlijk zeer veront waardigd over die hiiat-tegen-Duitschland- zaaierij in Engeland, 'tls ook erg ondank baar jegens Duitschland dat een oog toe knijpt bij England's roofpolitiek in Zuid- Af rika. In China zelf gebeurt zeer weinig. Trou wens, er is niet veel te doen, want de Chi- neezen houden zich rustig. 'Den 29en Augustus, moeten 300 Amerika nen bij de zuidmpoort van Peking slaags zijn. geweest met een paar honderd Boksers, van wie er 30 werden gedood. De Amerikanen maakten een grooten buit in geld, 40 stuks vee en veel wapens en ammunitie. Op aanwijzing van den secretaris van het Tsung-li-Yamen is nu ook het lijk van den vermoorden Japanschen kanselier te Peking «wonden. ücmengde Mededeelingen. Volgens de »Glasgow Herald" heeit de Engelsche regeering vier pantserkruisers le klasse besteld» Op den partydag der Duitsche anti semieten te Magdeburg moet het warm zijn toegegaan. Een motie van vertrouwen in Liebormann von Sonnenberg en het partij bestuur werd verworpen, en Liebermann verklaarde toen dat de scheuring onder de anti-semieten nu een voldongen feil is. Mc. Kinley heeft formeel zijn candidatuur voor het presidentschap aanvaard. zij zonder baar echtgenoot op reis ging, heb geen haar eigenlijk eerst op dit oogenblik in do gedachten kwam, maar ©en heviger uit barsting in tranen ten gevolge had. Terwijl Liesbeth en Wolfgang .haar tot be daren trachtten te brengen, kocht Henri van den voorbijgaanden krantenjongen nog do „Fliegende Blatter" en zag naar 'den stcilen mandenmuur, waarachter de jongen letter lijk verdween, of er nog iets anders vroolijka bij was. Malve weende niet. Haar oogen fonkelden, haar wangen zagen er blozend uit, haar mond was vast gesloten. Spreken kon zip niet. Zwijgend liet zij zich omhelzen en de hand drukken. „Instappenriep de conducteur. Malve stapte het eerst in, daarop haar mikkende moeder. En terwijl mevrouw Werlhof, heb portier uitlcunend, nu eens haar natten zakdoek te gen dc oogen drukte, dan weer daarmee wuifde nog eens en nog eens, zat Malve stijf en «lil op haar plaats. Zij wist, waarom zij lieden de were!d in ging cn om welken strijd het te doen was- Met een onverschilligen blik zag zij buiten vóór het raampje de hooge, spitse torens ha- rer vaderstad voorbijgaan, die zidi in de smalle rivier, welke nog een paar minuten lang met den spoortrein meeliep, zoo duide lijk afspiegelde. „Wie weet, of ik jullie ooit terugzie!" (IFordf ver vol ff d.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1