54"" Jaargang. Vrijdag 14 September 1900. No. 10344. TJit één wieg. i d op pM\ I Ken nisgCY i ng. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. "*J 'Aam, -Az11 SCHIEDAM: iCHE COURANT .Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën vqor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet, bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat GS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ttleimm advertentiën opgenomen tot den "prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 123. rs Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam bresgen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (Staats blad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van C VAN VONDEREN om vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein voor het pand aan de Lange Haven no. 10. Schiedam, den 13en September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 13 Sept. 1900. Zuld-Afrlka. President Kruger schijnt inderdaad te Lor en po Marquez aangekomen te zijn, en wel met het voornemen daar scheep te gaan naar Europa. Kruger's doel kan slechts zijn, zjjn per soonlijken invloed in de weegschaal te leggen tegenover Engeland's macht en zeil de zaak zijns volks te komen bepleiten voor de hoven en de volken der Oude Wereld. Staat het dan zoo hopeloos met de Boeren dat dit het uiterste middel is? Gaat Kruger vragen om bemiddeling van een of meerdere der mogendheden, ten einde zoo gunstig mogelijke voorwaarden te bedingen Wij zien Kruger voor te verstandig aan om nutteloos die vernedering te ondergaan. Want Engeland zal naar geen stem hooren en niet aflaten van den imperiairitischen eischde vernietiging der beide Boeren republieken. Veeleer gelooven wij dat Oom Paul nog eens Europa wil waarschuwen voor de groote schuld die het op zich laadt door Engeland de vrije hand te laten. En wie weet misschien wil de grijze staatsman ook het uiterste, hoe gering de hoop ook zij, beproe ven voordat de Boeren beginnen een wan- liopigen strijd, waarin niets en niemand ge spaard wordt, een ooi log op leven ea dood, zonder mededoogen gevoeid. Want dat Louis Botha over den vrede onderhandelt wie die het gelooft Moge Kruger al de zijnen tijdelijk veilaten, zijn geest blijft met henhet is de kern dei- natie die om de vierkleur blijft geschaard. Intusschen, alles is zoo verward, en wij weten weinig van den waren toestandmaar reden tot wanhopen geven lord Roberts' be richten zeker niet. In het Oosten zijn de Boeren weer aan Buller's vervolging ontsnapt, en wij vinden niet dat Duller hen heeft kunnen vervolgen. Een reuman VAN II>A BOY-ED. 63) „Mama schijnt zich werkelijk ellendig te gevoelen," zeido Malve verlegen, en sloeg haar arm om haar moeder heen. „Mag ik u een antipyrinepoeder aanbie den?" vroeg de lange heer gedienstig. „Heel graag," fluisterde mevrouw Werl- hof, die zich. aldoor aan Malve vastklampte. De lange heer haalde uit zijn borstzak een soort van portefeuille, waarin men, toen hay deze opendeed, niets anders dan opgevouwen papiertjes zag. Hij nam er zulk een uit en reikte het aan Malve over. „Wij 'hadden daaraan zelf moeten den ken, beweerde zij en nam het papiertje met een buiging aan. Zij' bracht haar moedei* naar beneden. Haar kajuit bevond rich vlak te genover de eetzaal op den stuurboordkant van het bovendek. Tegen het ronde raampje plasten nu ieder oogenblik de groene golven aam. Mc-vrouw Werlhof kromp angstig ineen en steunde zachtjes." „O hemel," dacht Malve. „Wat moet daar van worden? Waartoe heb ik mijn arm© ma- ma. gedwongen?" Maar de hofmeesteres kwam, iemand van middelbare lengte, die het witte mutsje bij' de zwarte japon heel goed stond, en lachte er over, dat dit een „storm" zou wezen, en gaf aan mevrouw Werlhof de verzekering, dat dames, die al dadelijk een weinig zeeziek wer den, later geen hevige aanvallen van dieriek- ÖS r' Botha's legermacht wordt geschat tusschen 4 en 10.000 man sterk te zijn; men meldt, dat zij ruim voorzien is van ammunitie voor het groote geschut. De la Rey heet te Nelspruit te zijn. Uit Kaapstad wordt gemeld dat Boller op den marsch naar Spitskop een kanon en verscheiden tonnen mondkost buit maakte. De Boeren wierpen een zwaar kanon, eenige tonnen ammunitie en dertien wagens van den berg af om te beletten dat zij in handen der Engelschen vielen. In den omtrek van Johannesburg blijven Theron's mannen Theron zelf zou volgens sCentral News" inderdaad dood zijn het de Engelschen lastig maken. De Wet van wien wij in lang niets gehoord hebben, moet te Thabanchu, ten Oosten van Bloemfontein, zijn. Aan de Westergrens heeft lord Methuen eenig succes behaald. Den 8sten verlieten zijn troepen Mafeking en rukten naar Malopo. Den 9den geraakten zij slaags met de Boeren onder Vermassi(?) en joegen dezen op de vlucht. Zij maakten 30 Boeren gevangen en 22 wagens, 2 heliografische apparaten, een paar paarden en 40.000 patronen buit. Wij vernemen nu ook nog iets van vroe gere gevechten. Allereerst dat bij Winburg, blijkbaar dat waarin Olivier gevangen is genomen. "Wg hooren dan nu dat de Boeren, voordat z(j Winburg aanvielen, voor alle zekerheid de lijn tusschen deze plaats en Ventersburg hadden opgebroken, ten einde de twee garnizoens te beletten zich te vereenigen. De lijn kon echter door de Engelschen hersteld worden en zoo vonden de Boeren een sterke macht tegen over zich, waardoor de aanval werd afgeslagen en de Boeren 25 dooden en 27 gewonden verloren, behalve nog enkele gevangenen. Over het gevecht waarin generaal Little werd gewond, vernemen wij dat de derde cavalerie-brigade onder Little den 3n Sep tember te Zeerust aankwam na de laatste dagen voortdurend in aanraking met de Boeren te zijn geweest. Little werd gewond en moest het bevel overdragen aan kolonel Dalgety. Van de Engelschen sneuvelden 12 en wer den buiten gevecht gesteld 30 manschappen, terwijl de Boeren zoo brutaal optraden, dat zij den Engelschen een ambulance afnamen, en de boodschap zonden, dat deze veiliger hij hen was, daar zij den volgenden dag de geheele brigade zouden geiangen nemen. De Hoeren verloren by de gevechten 5 dooden en 9 gewonden. Dit gevecht vond 31 Aug. plaats in een nauwer »boek" bij Quagga-fontein. Er bij gevoegd wordt dat de brigade naar Kroonstad zou gaan om op haar verhaal te komen. Het zou wel inteies^ant zijn de waarheid over deze brigade te hooren. Want het heeft er alles van of Little in een hinderlaag is gevallen en er heel r-lecht is afgekomen. China. Dr. Morrison, de correspondent der Times", te Peking blaast alarm. Rusland treedt als heer en meester op te Peking en selijjnt voor nemens zich in Noord-China voorgoed te nestelen. te meer kregen, en gaf ter bevestiging van deze wonderlijke stelling dadelijk eenige voor beelden ten beste. Door de manieren dezer nette vrouw zeer weldadig aangedaan, door de deelneming der beide heeren gesterkt, liet mevrouw Werlhof zich te bed brengen, wel is waar niet zonder te klagen, dat de langwerpig vierkante ruim te, die het bed voorstelde, veel van een dood kist weghad. „De juffrouw moet weer naar boven gaan. Dit is voor de beide dames beter. MevrouW moet de oogen dichtdoen en trachten, te sla pen. Yelen, die den slaap kunnen vatten, worden niet meer zeeziek. Ik zal dikwijle eens naar mevrouw gaan kijken," verzekerde de hofmeesteres. Malve aarzelde. Maar het viel niet te ont kennen, dat de hofmeesteres gelijk had. „Ja, ga heen, mijn kmd," verzocht ook haar moeder; era. Malve ging heen, nadat rij haa* hoed met een donkere sportinuts verwis sela had, zonder te vermoeden, dat dit hoofd deksel aan haar geheele verschijning een bij zondere bekoorlijkheid gaf- Toen zij de lange gang uitkwam, die voor bij de kajuiten liep en naar het tussohendek voerde, zag rij bij het licht, dat uit het open einde van de gang kwam, een man staan. Slechts als een donkere silhouet maar toch voor haar herkenbaar. Zij trilde van vreugde. Zij' ging door de eetzaal heen en de kleine wenteltrap op, die naar het damessalon voerde. Hit was leeg. Van de koude pracht zijner geelgebloemde rijden kussens werd door niemand gebruik gemaakt. of waren rij1 de eenige dames aan boord Van het salon voerden twee deuren naar de beide kanten van het verdek. Nau welijks kon Malve een daarvan opendoen: Japan laat om onbegrijpelijke redenen Rusland begaanMorrison vermoedt dat de Japansche gezant te Peking onder Russischen invloed staat. En Engeland? Het telt niet mee en is machteloos tegenover de Russische aanma tigingen. Dat Rusland een eigenaardige rol speelt in China, is zeker. En van de sluwe, langzaam- maar-zeker-werkende Russische diplomatie is ook moeilijk anders te verwachten. Boven dien heeft Rusland naast Japan zeker de grootste belangen in Oost-Azië. Wat men nu eigenlijk wil, is niet duidelijk. Het Russische voorstel om Peking te ont ruimen bestaat nog, en vindt steun bij den Amerikaanschen generaal Chaffee, die zijn regeering verzekert dat het Chineesche hof niet naar Peking zal terugkeeren, zoolang de stad niet ontruimd is. De onderkoning van Wu-tschang acht het duidelgk dat de mogendheden zicli anders van de leiders der reactionaire partij zullen meester maken. Li-Hung-Tsehang moet echter in een me morie aan den Troon hebben aangeraden onmiddellijk naar Peking terug te keeren. De betrekkingen van het Hof tot Yung-Lu, den leider der chrislenmoorden, en prins Tuan moeten zeer gespannen zijn. Dezen zouden zich te Pao-ting-fu bevinden. Volgens prins Tsching is het hof daarentegen te Kalgan, ten Noorden van Peking. De expeditie naar Pao-ting-fu, die ge motiveerd was door chrislenmoorden aldaar, schijnt uitgesteld. Daarentegen is een expeditie van 4000 man gemengde troepen met belegeringsgeschut en een flinke macht cavalerie Vrijdag 1.1. van Tien-tsin in zuidwestelijke richting naar Tsing-hai-sien gemarcheerd vanwaar de Bok sers Tien-tsin bedreigden. Gemengde Bedcdecltngen. Gisteravond is lord Salisbury op zgn terug reis van de Vogezen naar Engeland te Brussel aangekomen. Van morgen zou hij doorreizen naar Calais. Zaterdag verschijnt het orgaan van abbé Daeus. Het blad heet j>De Volkseeuw". De ïSvenska" te Stockholm bracht giste ren het volgend berichtDe president van den Ministerraad Bostrüm heeft heden op verzoek zijn ontslag ontvangen om redenen van gezondheid. Als zijn opvolger is admiraal Fredeiik Wilhelm Von Otter benoemd. Deze persoonsverwisseling zal op de samenstelling van het Kabinet overigens geen invloed heb ben en zal ook niet tot veranderingen aan leiding geven in de tot hiertoe gevolgde regeeringspolitiek betreffende de bmnenland- sclie aangelegenheden of met opzicht lot liet Zweedsch Noorsche verbond. Do termijn van antwoord op de uitnoodiging der Fransche regeering voor het groote feest der burgemeesters is ten einde en men kan rekenen op 19,644 gasten, hetgeen meer is dan de helft der uitgenoodigden. Dit resul taat overtreft alle verwachtingen. zooc-cr drukte de wind wan buiten daar te gen aan. Zij liep heb verdek op en neer. O, wat was dat grootseh en mooiDie beweging van het water, dat bruisen van den wind. Het doordrong Malve's wezen als het en thousiasme van eon groote urijheidsbedwel- ming. Ho*1 lustig golfde de groenachtige vloed 1 Daarginds schommelde een visscbersvloofc lompe, bruin en groen geverfde vaartuigen niet grauwe, door d'en wind opgeblazen zei len, waarop groote getallen en letters geschil derd waren, en niet ver van dit dozijn stevi ge, plompen scheepjes, vertoonde rioh als een herder achter zijn kudde, een stoomboot, await, berookt, die np de golven scheen te zweven en dan weder zóó diep in het water dook, dat slechts haar rookkolom, een stukje van haar schoorsteen en de dunne lijn van haar mast zichtbaar bleven. Daar streden geharde mannen met het ele ment om de middelen van hun en der hun nen bestaan- Welk een leven moest dat zijn, zoo dagen en nachten lang op de dansende notedoppen, te midden van den fluitenden wind, be sproeid door iedere aannaderend© golf Zoo oneindig en zoo onstuimig de zee zoo hoog en groot de hemel „O mooie, ruime, trobsche wereld," dacht Maive. „In u moet men gelukkig zijn." En het- was haar; als kon men dat alies trotseeren, als kwam het slechts op den eigen vasten! wil aan. Deze wil was over haar gekomen! Wat kon er nu nog met haar gebeuren Zij zou naar hem toe gaan en zeggen „Hier ben ik, neem mij, ik zal met je mee gaan en ter wille van jou allen verlaten-" De gemeenteraad van Parijs, die terzelfder lyd als gastheer optreedt, als protest tegen de regeering, heeft de invitaties op beschei dener schaal rondgezonden en behoefde niet op duizendtallen gastei, te rekenen. Het cjjfer van 400, die de uitnoodiging van den Parijj- schen gemeenteraad aannamen, valt echter zeer tegen, en de dTemps" trekt uit een en ander het gevolg, dat de regeering een over winning heeft, behaald over het nationalisme. Intusschen heeft de voorzitter van den gemeenteraad president Loubet uitgenoodigd het feest by te wonen. Salson is opnieuw in verhoor genomen hij erkende het opzet, maar hield vol dat hjj geen medeplichtigen had. Wordt hij toe rekenbaar verklaard, dan zal hij in de tweede helft van October voor de Assises komen. Te San Sebastian is een uit de Vereenigde Staten gekomen Zwitsersch anarchist aange houden, in wiens koffer belangrijke papieien werden gevonden betreffende een voorgenomen aanslag, waarschijnlijk op president Loubet. Een anarchistische aanslag moet gepleegd zgn op een pater-jezuiet, directeur van een weesinrichting te Donvaine. De toe'land van den geestelijke geeft weinig of geen hoop. Bresci, die nog te Milaan is om met eenige veidachte peisonen te worden gecoufronleerd, is reeds aan het afzonderingssysteem ondei- worpen, Hjj is zeer stil en slechts nu en dan vei bleekt hij of beeft. Hij mag met niemand spieken. Uren lang zit hij soms met 't hoofd in de handen. Bij een ondervraging op 4 dezer door een lid van de magistratuur, weigerde hij te spreken en op de bedreiging met strafver- zwaring schudde hij onverschillig 't hoofd driemalen daags wordt hij door den kolonel der karabiniers bezocht. Bresci zal naar Porto Longorie of Sant Stefano worden gezonden, de eenige gevangenissen met onderaurdsehe cellen. Men vermoedt dat hij de ontzettend zware straf niet lang ondergaan zalveel sterkere mannen zijn er na enkele jaren onder bezwe ken anderen werden reeds na zeer korten tijd waanzinnig. Nog altijd zoekt men naar Granotti, Breeci's vermoedeljjken medeplichtige. Granotti zou kortelings n0g een aanslag legen Koningin Margherita in den zin heb ben gehad. De Paus heeft gisteren in St. Pieter we ter aan 45.000 pelgrims zijn zegen geschonken. De Paus verheugde zich in goede gezondheid. Aan een particulier schrijven van dr. Van Houtum, krijgsgevangene op Ceylon, is hot volgende ontleend „Dyatalawa Camp, 18 Aug. 1900. „Op 14 Aug. ontving ik uw brief, don eer sten en eenigen voor do krijgsgevangenen, u hebt liet succes alle brieven minstens één week voor te zijn. Uit uw 'brief vernamen wij voor hot oerst onze beschuldiging, ik begrijp or uit, dat heb Zij genoot de hemelvreugde van dit oogenr blik met hevige kloppingen des harten reeds bij voorbaat. Eindeloos groot, stoutmoedig als de zee was haar gevoelen. Eensklaps verschrikte zijmen sprak te gen haar en ontrukte haar aan haar liefdes droom, „Gaat het met mevrouw wat beter?" vroeg een stem achter haar. Do beide oude heeren stonden daar, en de lange, magere zei de nog: „Ik hob nog geen gelegenheid gevonden, om mij zelf voor te stellenKoster." Malve zeide, dat haar mama wat tot rust gekomen was, en wist niet recht, of zij als jonge dame zich ook moest voorstellen. „De passagierslijst, juffrouw, vatte de lan ge, grij'zc lieer het woord weder op, „noemt mevrouw en juffrouw Werlhof Mag ik mis schien. vragen, of ik het genoegen héb, met juffrouw Werlhof te spreken?" „Zoo i6 het-" „Mevrouw uw mama is in den diepen we- duwrouw. Was de overledene misschien H. M. Werlhof?' „Hat was mijn papa." „O, ik heb hem heel goed gekend. Toen ik nog te Hamburg gevestigd was, hebben wij dikwijls zaken met elkander tredaan." „Dat zal mama zeker belang inboezemen,' riep Malve waarlijk gelukkig uit. Zij wist, dat zulk eon betrekking voldoen de was om aan haar mama de dagen te vei- aangenamen, en dat het aan eindelcoze stof tot gesprekken niet zou ontbreken. Het drietal zette nu de wandeling op het verdok voort. Binnen eenige minuten wist Malve, dat mijnheer Koster Huitsch. consul te Nangara- onderzoek voortgezet wordt, waarschijnlijk worden de brieven met zeer ernstigen inhoud naar Engeland opgezonden en ook aan onzen gezant vertoond. Ik hoop hot, want ik geloof niet aan dezen zeer ernstigen mlioud en was zeer verheugd ook in uw brief twijfel hieraan to vinden. Sinds ik u do eerste maal van hier schreef, hebben wij weer meer vrijheden gekregen. Wo worden 's nachts niet meer opgesloten, de tralies rijn van de vensters, zoodat deze ge opend kunnen worden. 'Wij officieren mogen sinds twee dagen op eerewoord uit, we zijn daarvoor verdeeld in tweo groepen, die ieder hun dag hebben en dan van 10 uur 'smorgens tot 7 uur 's avonds. Hot gedeelte waar wij mogen wan delen is aangegeven door oen greppel, die we niet mogen overschrijden; het is zeer ruim, ongeveer 3 a 4 uur in omtrok, maar zeer ge accidenteerd terrein door heuvels en dalen, kleine stukjes bosch met beekjes, langs rijst- sawah's en door eon besloten thoeaanplan- ting. Bovendien is ons door het Britsche Gou- vernemetib een cricket- en voetbalspel ver schaft en heeft de kolonel Coope een terrein in orde laten maken voor deze spelen» Als wij oen dragelijk elftal in het veld kypnen brengen, dan" zullen wo vermoedelijk een match met de planters spelen. De Hollanders hebben een zang- en mu- riekvereeniging opgericht, te hunnen behoeve zal een piano gehuurd worden en op Konin- gins verjaardag heeft do eerste uitvoering plaats. Bovendien heeft de kolonel beloofd, dat ziji later een uitvoering mogen geven voor de planters uit den omtrek, die entréo zullen betalen ten voordeele van arme krijgs gevangenen. Ook hebben wij verlof gekregen fotografieën te maken mot ons ambulance toestel en deze te verkoopen ten voordeele van de arme gevangenen. Kleeren kunnen we hier billijk koopen. Op sturen uit Holland is te lastig en er is altijd kans op verlies en beschadiging. Ons geld is in Kaapstad afgenomen, ruim 1000 pond, alles Engelsck goud, waaronder 50 pond van mij, een repu is niet gegeven, maar getuigen zijn er genoeg. Dit geld is niet meegekomen en do kolonel hier weet er niets vande officier van administratie te Kaap stad heeft ons gezegd, dab het per brief over gemaakt zou worden. Tot nu toe is daar niets van gebleken. Koster heeft daarom een offi- cieelen brief hierover geschreven. Koster heeft ook een verzoek ingediend aan de Bngelsche regeering om one naar Hol land to laten teruggaan op eigen kosten. Daarop en op heb verder onderzoek is mij'n hoop gevestigd. Wij meenden ook dab krijgsgevangenschap te veel eer was voor zondaars als wij en zou den liever terecht gestaan hebben dan zon der vorm van proces veroordeeld tc worden als nuligt daar niet een vingerwijzing voor den ernst der misdaad in 19 Augustus. Ik twijfel of mijn brief uit Kaapstad den censor gepasseerd is. Koster is een brief met ki was, tot aan Skang-kai van de Wu r t m- burg gebruik maakte en dan naar Nanga- raki voer. Hij was om familiezaken en de be langen van rijn handelshuis m Europa ge weest. Verder dat mijnheer Gerhard Holt- husen een pleizierreis naar Ceylon deed en een eenzaam leven leidde, zoodat hij het al tijd met vreugde begroette, als hij nette medereizigers aantrof- Dat werd te midden van onschuldige scherts verteld, en Malve dacht aldoor: „Wat zal mama dat aardig vinden, wat zal mama dat aardig vinden Ook verklaarden de beide heeren haar, dat de schepen die in de lente naar Oost-Azië voeren, altijd weinig bezet waren, op do heenreis kon men in den herfst ternauwer nood plaatsen krijgen, op de terugreis ter nauwernood in de lente. Men zou 'daarvan nu geen last hebben, en zelfs wanneer er te Antwerpen en te Southampton nog passa giers bij kwamen, bleef men altijd een kring, die toch gemakkelijk te overzien was. Daarvan schrikte Malve. Zij had zich een groot menschengewoel voorgesteld, een in ternationaal drijven, waarin rij rich onopge merkt onder de anderen zou kunnen bewe gen. De consul Koster was reeds meermalen met de Wurtemliurg gevaren en prees Malve alles aanden flïnken, gezelligen ka pitein, de uitstekende verzorging, de voor beeldige bediening en zindelijkheid. Maar se dert dq, laatste reis had men een anderen dokter gekregen. De vorige iwas een hoogst interessante anecdotenverteller geweest en over 't geheel ©en net man Dé nieuwe? Koster haalde de passagierslijst ra.it rijn borstzak en zette een gouden pince-nez op zijn neus. Wordt vervolgd.) (b> ïite* l'

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1