54*" laargang. No. 10345 Uit één wieg. Zaterdag 15 September 1900. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam enVlaardingen fl. 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan iet^bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag--en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hlein* advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Wo. 123. Algemeen overzicht, SCHIEDAM, 14 Sept. 1900. Zuld-Afrlha. De buitenlandsche pers gaat de reis van president Kruger naar Europa niet met stil zwijgen voorbij, en opmeikelijk is bij deze gelegenheid hoe diep Engeland's aanzien ge zonken is. Of is het niet teekenend dat de jReichs- bote" zich zelfs bezorgd maakt dat Kruger op zyn zeereis bloot zal staan aan een of andere gewelddadigheid van Engel«che zijde? Bewijst het niet dat geen daad zoo slecht wordt geacht dat men haar niet van Enge land zou verwachten Trouwens, de Engehche pers maakt het er naar. Walgelijk is de wijze waai op de jingo-pers over Kiuger's vlucht spreekt; de ezels beginnen nu al te trappen op den ouden leeuw, wiens staatkundigen dood zij zeker achten of liever, dien zy reeds dood noemen. Want ook Kruger is nu jex-president" ge worden. Ook de s Westm. Gaz." oordeelt zoo, al is de toon van dit blad wat behoorlijker, jKruger's zaak kon reeds lang als verloren worden be schouwd", zegt het blad, jen de eenige vraag was nog slechts te weten of zijn val kalm of als een gewelddadige katastrofe zou plaats vinden". jMaar", voegt het liberale orgaan er aan toe, jindien wy nog een gieintje edelmoedig heid in ons hebben, is het ons onmogelijk geen gevoel van medelijden te hebben voor dezen man." Ja, medelijden, maar meer nog diepe be wondering voor dezen man, die nog een poging schijnt te willen doen om de wereld tot inkeer te brengen en haar te behoeden voor medeplichtigheid aan een der brutaalste vol- kenmooulen die ooit zyn gepleegd. Zal het h»>m iets baton? Reeds nu schudt de Duitsche pers bedenkelijk het hoofd, en spreekt zij de vrees uit dat Kruger's reis nutteloos zal zyn. De algemeone openie wordt het beste uit gedrukt door de woorden van den jBor«en- Courier"Het wild is geveld 1 Bloedend en uitgeput ligt Transvaal ter narde". En al heeft deze of gene een vage hoop dat or nog wel eens een kentering kau komen, die fluistering van hoop en vei trouwen woidt overstemd door krachtige beweringen dat liet uit is... Indien het zoo mocht zijn, welk een schuld heeft dan de wereld door haar lijdelijk toezien op zich geladen Vol afkeuring is de Duitsche pers evenwel over den schandelijken toon der Engelsche bladen, en zij stellen daartegenover menige uitspraak die van groote waardeeiing voor Kruger en de zijnen getuigt, sKruger verlaat niet onteerd zijn geboorte- grond," zegt de ïVoss. Ztg." »Geen smaad kan uitwisschen wat hij voor zijn vaderland is geweest." En de ïBörsen-Courier", die vast overtuigd is dat de zaak der Boeren uit is, noemt Kruger een urnet roem overwonnene" en Botheden Eem roman VAN IDA BOY-ED. 64) „De nieuwe heet Maurach. Maurach 1 Mau rach.? To Hamburg was er een familie van dien naam. Eduard Mauraoh was de laatste, die nog zoo wat familie van mijn vrouws moeder was. En E'duard liet slechts één zoon na. Die heeft slecht opgepast, voor zoover ik weet, en werd in een verbeteringsgesticht of zoo iets opgevoed. Die kan het met zijh. Mis schien zijn er ergens anders nog wel Mau- rachs. Eu, dat zullen we wel to weten ko men." Malve had een vijandige en minachtende opwelling. Dus zoo'n menscih iwas deze con sul KosterEen van diegenen, die er een kinderachtig belang in stellen om uit te ma ken, of mijnheer Die familie van mevrouw Die en of X met Y bekend is. Tegelijkertijd rees er echter ook bij haar een onbestemd gevoel op, dat haar vermaan de, voor haar minnaar in de bres te springen, hem met roemende woorden zóó hoog te plaatsen, -dat deze indringende market niet zou wagen, hem met vragen lastig te vallen. Maar omdat zij te veel zou hebben weten te zeggen, ontbrak het haar aan de tegen woordigheid van geest om een treffend, ver standig woord te vinden. De overvloed van gedachten sloot haar den mond. „Scheepsdokters," zeide mijnheer Holfchu- ssn, „zijn bijna altijd interessante lieden. Het rijjn of jonge mannen, die zucht naar het vreemde, buitengewone weetgierigheid dapperste der dapperen," voor wien het geen schande is, als hy zich nu overgeeft. Maar zoover zijn wij nog niet. Men leze hierachter de meening van Frederik Rompel, en moge die al wat optimist schijnen, velen deelen de meening dat het Engehche leger een ernstigen tijd tegemoet gaat. Io ieder geval denkt Botha er niet aan zich over te geven dat is wel zeker. Wij hooren nu weinig van het oorlogs- terreia. Van belang is slechts dat French het zóó te kwaad schijnt te hebben, dat Hutton hem te hulp moest worden gezonden. French was Maandag de Komati overge- rukt in de richting der bergen waarachter Baibertou ligt. Dien dag en een volgende ontmoette hij geen tegenstand. Maar Woens dag moet Hutton zijn artillerie hebben ge hoord. Noordelijk van hem is Pole Carew langs de spoorlijn voortgerukt tot Nooitgedacht, Jan Hamilton schijnt met hem te zuilen samenwerken. Tenminste hij heet te Helvetia aangekomen te zijn en naar Waterval-Onder le zullen gaan. Bulier schynt hem dus op het oogenblik niet noodig te hebben. Deze heeft Dinsdag het kruispunt der wegen die van het Oosten en het Zuiden langs den Spitskop loopen, bereikt. De Boeren heeten zich weer io twee afdeelingen te hebben ge splitst, waarvan er eene naar het Noorden, de andere naar Nelspruit trok. Lord Roberts meldt nog dat Douglas, vol gens bericht van lord Methuen, op weg naar Liehtenburg door de Boeren is aangevallen. Met verlies van 1 officier en 6 man gewond joeg hy ze teiug. Bij Krugersdorp zou Clements Maandag «laags zijn geweest met De la Rey (die n.b. bij Botha heette te zyn). Clements bad 2 dooden en 14 gewonden. Hij dwong de Boe ren twee stellingen te ontruimen. Verspreide berichten. Dat president Steyn niet met Kruger te Lorenfo Marquez is aangekomen, ligt volgens sommige berichtgevers aan een ongesteldheid van Steyn; volgons anderen keert hij naar den Vrijstaat terug. Dg verliezenlijst van het departement van oorlog geeft nu een totaal van 39.785, onge- lekend de zieken en gewonden in de hospi talen in Zuid-Afrika. Gewond weiden 1064 officieren en 12.868 man. De bekende militaire medewei kor der vMoining Leader", Chailes Williams, zegt van een officier vernomen te hebben dat van de 200,000 man, waai over loid Robeits in Zuid-Afrika bevel voert, volle 25 percent moeten woiden, afgetrokken voor licht ge wonden soldaten met doorgelonpen voeten, zieken door ontbering en koortslijders. Lord Roberts is Dinsdag gehoord door de commissie van enquête naar de hospitalen in Zuid-Afnka, Roberts gaf een uitvoerig overzicht van alle moeielyklieden aan de transporten verbonden en wees erop dat hy in de eerste plnats zijn aandacht had gewyd aan dg.transporten van voeding en ammunitie. Hij rrieende, dat geen blaim behoefde te rusten op de overheid in Engeland wat het verzorgen der ki ijgsbenoodigdheden betrof. Het departement van oorlog heeft nu van hébben om menschen en landen te leeren kennen en, voordat zij zich voorgoed ergens vestigen, eerst nog eene op een winstgeven de manier de wereld willen bekijken, of zij hebben een roman geliad of hebben geen suc ces in hun beroep." „Ik moet eens naar mama gaan kijken," zeide Malve haastig. Zij moest zich geweld aandoen om niet weg te loopen. Beneden in de kajuit lag haar mama en sliep rustig met bijzonder roode wangen. Op den corridor fluisterde de hofmeesteres haar toe, dat dit het hesto was, wat mevrouw doen kon, en dat zij om zeven uur voor liet diner moest opstaan. Nu wist Malve niet, waar zijl naar toe moest gaan.*Maar toch bleef haar niets an ders over dan op het verdek te gaan. Als hij haar daar eens ontmoette, voor de oogen dier beide mannen? Dat ,was een ver schrikkelijke gedachte. Koster en Holthusen lagen nu in plaids gewikkeld op hun' gemakkelijke stoelen. „Hoe gaat het er mee V' vroeg de consul. „Dank u' Mama slaapt," riep Malve van verre terug. Het was precies, alsof men reeds op een intiemen voet met elkaar stond en niet meer op do vormen behoefde te letten. Malve maakte zich sterk, dat haar mama reeds den volgenden dag met deze heide hoe ren zeer vertrouwd zou wezen. En het vreemd zijn onder inenschen had haar zoo iets als een beschermende mantel toegeschenen. Zij ging naar den anderen kant, alleen om Koster en Holthusen niet te zien. Hier aan bakboordzijde floot echter een wind, die haar door hot lichaam scheen te waaien- lord Roberts ontvangen een rapport over de behandeling der krijgsgevangenen door de Boeren. Niet geloochend kan worden dat de behandeling over het geheel goed was. Toch zijn er natuurlijk grieven de kolo niale gevangenen waren als misdadigers in de gevangenis gestopt, de voeding was slecht geweest, de godsdienstige zorgen waren ver waarloosd en de verpleging van zieke krijgs gevangenen had alles te wenschen overge laten zoodat het groote sterftecijfer daaraan moet worden toegeschreven. Per ss. B a n g u e 11 a heeft een Portugee- sche troepenafdeeling van 1208 man Woens dag Lissabon verlaten voor Lorenfo Marquez. De Koning en zyn adjudant deden de troe pen uitgeleide. Ten slotte zij vermeld dat kapitein Reich- mann, militair attaché der Vereenigde Staten bij de Boeren, naar Washington heeft ge seind dat de jongste gebeurtenissen het ver trek" der militaire attachés uit Transvaal noodig maken. Hij vraagt instructies. "Wat gebeurt ér toch in Zuid-Afrika dat ons niet wordt gemeld? China. De r-egeering te Washington zou Li-Hung- Tscliang hebben erkend als wettig bevel- machtigde om over-den rede te onderhande len,. Bn'Li zou geen bcvoimachtigde wd- len zijn omdat prins Tuin zich tegen den vrede verzet- Dat zijn twee berichten over Li, maar het derde- is nog merkwaardiger: Rutland ztu nl. het volgende ultimatum hebben gesteld: de Keizer van China moet de regeering ztlf weer aanvaarden, moet van zijn kant ter stond zorgen voor de arrestatie <-a de bestraf fing van Tuan en de overige leiders der Bok sers en den invloed der Keizerin oo de regee ring buitensluiten. Waarop Ei sou geantwoord hebben dat de- zo voorstellen, uitgenomen het herstel van den Keizer op den troon, onaannemelijk zijn, en dat hij zijn reis van Shang-hai naar (het Noorden opgeeft. Dit fraaie verhaal is, volgens den „Lokal- Anzeiger", afkomstig van den Ooet-Aziati- schen berichtendienst der Duitsche vlootver- ceniging. Wil men nog meer geruchten Buitsch- land en Rusland zijm het in het geheim eens Rusland en Frankrijk willen. Peking ont ruimen, en Japan half Rusland wil alleen dat de troepen zich buiten de stad legeren Rusland wil zijn troepen naar Tien-tsin, Ta- ku en Port-Arthur retireeren de Russische generaal heeft bevelen in dien zin gekregen de Russische generaal heeft nog geen beve len in dien zin gekregen En zoo kibbelt men voort, en vertelt daar bij dat de mogendheden toch zoo eenstemmig zijn. Natuurlijk behalve de kleine geschillen. Intueschen steken de Boksers het hoofd weer op en trekken moordend en brandend het land door tot zelfs onder de muren van Peking. Zoo meldt Eaffan's bureau van 29 Aug. uit Peking, dat de Boksers te Tun-tschau, do Pekmgsche haven aan! de Pei-ho, huizen ver- De zon verschool zich achter wolken, het water was donkerder dan te voren, en omdat de flikkerende, afwisselende lichten ontbra ken, die iedere seconde wel tienmaal van plaats veranderden, scljeen de vloed ondanks de hooge golven kalmer geworden te zijln. Maar ook dreigender. Haar lachen was in diepen ernst veranderd. Het huilen van den wind kwam aan Mal ve verschrikkelijk voor. Zij wist niet, dat de stoomboot met de kracht harer bcwegings- snelheid tegen dezen invoer, zich in zijn luclitstroomen inboorde, ze doorsneed en hein op die wijze woester deed fluiten en bruisen. Met de kin in den opgezetum kraag van haar jaquett© gedoken, met de handen in de zakken, liep zij, eenigszins voorovergebogen, heen en weer, terwijl uit beur haar kleine lokjes losraakten en haar in het gezicht sloe gen, Om zeven uur-, aan het diner dan moest het gebeurenDaar was geen ontkomen aan. Om zeven uur Eensklaps luisterde Malve. Over de zee heen klonk een trompettensignaal. Het gaf zoo opmerkelijk de illusie, als was men op het vasteland, als kwamen er soldaten aan. Zij zag een der hofmeesters met de trompet aankomen. En dicht bij haar blies hijl temid den van den wind„Zoo leven wij, boo le- ve,n. wij alle dagen." Het was schier belachelijk het kwam haar zelf kinderachtig voor maar het vroolijk'e signaal gaf haar vroolijlkheid en moed terug. „Tijd voor aankleeden," heette het slechts. Aan haar scheen het echter iets veelbelo vends te zeggen. Zij snélde naar bepeden. Juist was haar mama wakker geworden, brand, de mannelijke bewoners vermoord en de telegraaflijn naar Ma-tau vernield hébben. Reuter meldt bovendien van. 5 dezer uit Paking dat Amerikaansche cavalerie bij Scha-ho 300 Chmeesche soldaten in een tem pel overviel en er 30 doodde en 125 geweren buit maakte. Ongeveer 500 Boksers vielen twee compag nieën Russen aan die een afdeeling troepen bewaakten die valk bij Poking den spoorweg herstelden. Zoodra versterking was gekomen, werden de Boksers uiteengejaagd en neerge sabeld. Van hen werden meer dan] 200 ge dood. De Rusbcu zullen nu alle dorpen in den omtrek verwoesten. Ook hoort men nog van moorden op chris tenen. Zoo zijn dicht bij de Koreaansohe grens twee Japansche en eenige honderden Chineesche christenen vermoord. Te Peking heeft men nu don moordenaar van den Duitschen gezant gepakt. Gemengde Mededeel In gen. Vo'gens de Eogelsche bladen zal keizer Wilhelm in de volgende maand een ontmoe ting hebben met zijn grootmoeder, koningin Victoria, op Friedriehshof, de residentie van keizerin Frederik, die nog altijd ernstig on gesteld is. Mocht de Koningin niet naar Duitschland gaan dan komt de Keizer op Balmoral. Volgens de ïPetit Bleu" zal keizer Wil helm, uit vrees voor anaichislen, op drijf jachten het wild niet meer laten opjagen door boeren, maar door potitie-agenten I Dat het Fransche ministerie nog vóór de opening der Kamers zou aftreden, wordt door de sSiêcle" categorisch tegengesproken. In het geheel zullen 20.372 burgemeesters aanzitten aan het gastmaal der Fransche regeering op 22 Sept. a.s. De gouverneur van Fran«ch-Congo seinde aan het ministerie van koloniën, dat kapitein Reibell met 800 man de laatste tioepen van Rabeh, steik 6000 geweren, verjoeg, en dat hij Dikoa bezette. Daarmede schijnt Frankrijk nu meester in het rijk van Rabeh. De te San Sebastian gearresteerde anar chist, heet Walther en is te Lausanne ge boren. Hij had te HAvre willen landen, maar wegens het strenge poütie-toezicht op de reizigers, is hij naar Spanje gegaan. Men vond bij hem papieren die op Loubet's verblijf te Rambouillet betrekking hadden. Een eigenlijk bewijs tegen hem heeft men nog niet gevonden. De man die den pater-jezuiet Joseph te Douvaine ernstig wondde, had portretten by zich van Fians Jozef en Loubet. Men denkt dat hy Italiaan en anarchist is. In een der bladen van New-York wordt beweerd dat de moreele verantwoordelijkheid voor de tiagedie van Monza neeikomt op den Italiaanschen consul te New York, Gio vanni Branchi, die zelf eikend moet hebben schier verwonderd, dat rij zich niet doodziek gevoelde. „Pleizierig voel ik) mij nog niet," zeido zij. „Ik heb altijd nog zoo'n pijn in mijn hoofd doch alleen maar in mijn hoofd." Maar rij had den moed gekregen, aan Henri's raad te denken en er met een vasten wil tegen te strijden. Onder de grootste bezwaren, heen en weer gestooten, tegen elkaar aanbqnzend en zich aan elkaar vasthoudende, trachtten zij rich goed te houden. En daarbij vertelde Malve, dat mijnheer de consul Koster haar papa had gekend. Nu voelde mevrouw Werlhof rich zoo goed als tehuis. Haar belangstelling was groot, haar genoegen evenzoo. Zij maak te eenige opmerkingen over de kleinheid der wereld en begreep niet, dat Malve nog niet wist, hoe de vrouw van den consul van zich zelf heette. Als de laats ten, nadat er reeds lang gele den voor de tweedemaal langs haar deur was geblazen, traden zij de eetzaal binnen,* die zich in den 'glans van het electrische licht baadde. Van de vijf tafels ,die zich in de eet zaal bevonden, waren er nog geen anderhalve bezet. De hofmeester wees aan de dames haar plaatsen aan. Het waren de beide eerste rechts van den kapitein, die presideerde, maar wiens stoel vooralsnog ledig bleef. Te genover haar moesten de heeren Koster en Holthusen zitten. Zij stelden zich nu const aan mevrouw Werlhof voor, die hun terstond hartelijk de hand drukte. Malve waagde heb ternauwernood de rij der aanwezigen te overzien. Br waren om trent vijftien heeren en slechts één enkele dame bevond rich behalve Malve en haar moeder daarbij. in Juli jl. reeds de draden van het tegen koning Humbert gesmede complot in handen te hebben gehad. De Italiaansebe minister van oorlog heeft den cavalerie luitenant Angelo Bresci, den broer van den Koningsmoordenaar, naar een afgelegen garnizoen gezonden, waar hij het bevel zal voeren over het Alpenfort Primolano. De officier heeft toestemming gekregen, zyn naam te veranderen in dien van Godi, den familienaam "zijner moeder. Een mededeeling van Gariolatos, dat koning Humbert uit eigen middelen 150 000 fr. per maand had uitgekeerd voor de ondersteu ning van behoeftige Garibaldianen, heeft niet weinig opzien gebaard. Verscheidene vroegere hoofdmannen der partij vragen Menotli en Ricciotti Garibaldi rekenschap van de wijze waarop zij die gel den een totaal van 40 millioen hebben beheerd of besteed. Volgens de jTimes" wordt ten Vaticane overwogen de oprichting van een nieuwsagent schap, waaraan de geestelijkheid der gansche wereld zou medewerken. Kardinaal Rampolla zou er wel ooren naar hebben. Uit Belgrado wordt gemeidt dat alle per sonen die in briefwisseling staan met ex-koning Milan of ex-koningin Nathalie onder politie toezicht zijn gesteld. Onder heb opschrift „Als de zomer komt" schrijft de hoer Frederik Rompel, gewezen redacteur der „Volksstem" in het „Hbl.": Het koude jaargetijde in Zuid-Afrika. ie ten einde en de zomer nadert. Nieuw leven ont spruit. Een tweede warme seizoen zal aanbre ken en de onrechtvaardigste oorlog eener eeuw van beschaving en christelijkheid woedt voort. Het land tuescben Grootrivier en (Limpopo is in rouw, ellende cn bloed, het is verwoest en verpest. De edelste, dapperste en braafste zonen van het groote Albion, do dapperste, braafste en edelste zonen van een heldenvolk rijn gevallen in den krijg van een eerzuchtig minister. Meer soldaten zijn het slachtoffer geworden van typhus en andere besmettelijke ziekten dan van het lood des vijands. Wij hebben -het herhaaldelijk gele zen en met ontzetting donk ik aan de jonge levens die nu nog aan de epidemieën zullen ten offer vallen. Ik zie dat het garnizoen van Bloemfontein belangrijk wordt versterkt en vermoed dat uit bet oosten van de Oranjerivier-kolonie de troepen in de hoofdstad worden geconcen treerd. Wederom wordt dus de residentie een militair centrum en weer zal, evenals in Mei van dit jaar, een vreeselijke typhus-epidemie uitbreken die nogmaals de hospitalen zal vullen, wederom arme liefdezusters ten grave zal brengen en ten tweeden male de lucht zal verpesten met een afschuwelijken stank, dio uitgaan ondragelijk maakt. Bloemfontein was reeds elk jaar een etad vol typhus. Hoe veel erger zal dit thans wor den, als de Afrikaanschc stortregens do gra ven der Tommies zullen losspoelen. Mijnheer „We zijn maar met ons weinigen," zei do consul Koster. „Nu, in den zomer gaat, be halve onzen mijnheer Holthusen hier, wel niemand naar Azië, die n' b moet. Die dam© is mevrouw Klever. Van Klever Burmeis- ter m Shang-hai een naam, dien u natuur lijk békend is. Als u het mij veroorlooft, me vrouw, stel ik u later aan mevrouw Klever voor. Ik kon haar heel goed. Maar rij heeft voor zich uitdrukkelijk de plaats naast onzen dokter besproken. Zij reist met haai' kindje en haar Chineesche dienstbode. De heeren zijn voor een deel kooplieden, koloniale amb tenaren Hier werden zijn woorden onhoorbaar. In het voorgedeelte zat de hoordkapel en hief een schetterenden marscli aan. Men zat en begon to eten. Mevrouw Werl hof gevoelde zich geheel thuis, las liet menu en daarna het programma der tafel muziek. Zij zou volkomen op haar gemak geweest zijn, als die reusachtige schommelstoel, waar op zij zat, maar eens wilde ophouden, zich te bewegen. Maar aldoor ging deze heen en weer, en af en toe plasten er glazig groeno massa's tegen de ronde raampjes aan. Daarop keerde de consul Koster rich om en zeide eenigszins gemelijk: „Nu, nu Eindelijk had Malve hot gezien de plaats naast mevrouw Klever was onibezet! Enno Maurach was niet aan tafel. Nu begreep (Mal ve in 't geheel niet, dat rij daarover in twij fel verkeerd had. Van allo aanwezigen zou zij toch slechts hem gezien hebben, ingeval hij hier geweest was. (jWordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1