BINNENLAND. Uit <le Staatscourant. STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. KaHii zooals wijl de Engelsche soldaten noemen wordt immers slechts m een de ken gewikkeld, onder den grond gestopt. Zijn graf is niet diep en hij deelt het met drie, vier anderen. De aarde dekt zijn lijk tot bij na twee voet boven de oppervlakte. Een wit vierkant bordje met volgnummer wijst do plants waar de mannen liggen, die voor Chamberlain's herkiezing moesten zoigon en die hun loven moesten geven voor een schan delijke politiek van roof, verdrukking en ver delging. De regens zullen die grafheuveltjes met de oppervlakte gelijk maken, de losse a 11de doorweeken en meesleuren van den bult waarop het kerkhof ligt, naar omlaag de stad in. Er zullen beken en rivieren spoelen vol badllen van pest en typhus. De aarde dei- graven is niet vastgestampt, de lijken zijn niet gekist. Dodooden zullen de levenden be smetten en de vijftien duizend Tommies die Bloemfontein bewaken, zullen sterven als rat ten. 'De stad zal één nest van typhus wezen, Iks zeven duizend typhuslijders van Mei 11. zullen in aantal overtroffen worden en „Chamberlain's butcher's bill" zal snel stij gen in aantal. Hoe zal het in de andere steden zijn Liggen niet daar do kerkhoven ook vaak hooger dan de stad zelf Hoo zal het in het veld gaan, als de regen het gras heeft platgeslagen en losgerukt on de zon het rottingsproces voltooit Als 's avonds alom de giftige dampen opstijgen, en de verzwakte lichamen der Tommies aan tasten Als de rivieren buiten lia.ir oevers treden en lijken van paarden, ozels en koeien op het land achterlaten wanneer dc wateren hun gewonen loop weer hebben hervat. Zal niet elk stroompje, elke spruit in liet Britsclic- wingewest zijn gifstoffen met zich voeren? En zullen de Tommies wijzer zijn geworden? Zullen zij geleerd hebben dat de keien in de rivier liet water filtrecren en dat zij dus moeten onderzoeken, zooals bun vij and dit doet, welk gedeelte van den stioom drinkbaar is. Ik vrees dat zij m dit opzicht nog even weinig van Zuul-Afrika, weten als toen. zij er kwamen. En als straks de rivieren afkomen, gezwol len als zij zijn door do regens, zullon zij dan niet het kunstig werk der Britsche genie troepen vernielen Zullen zij niet de bruggen in do rivierbeddingen gebouwd, vermorzelen als waren zij van sigarenkistenplankjes ge maakt? Zullen zij niet de Imlpwcgen, waar heen de verwoeste spoorbaan is verlegd, weg spoelen als de graven der Tommies en zal ten noorden van deze plek de aanvoer van le vensmiddelen niet nieuwe bezwaren, nieuwe moeilijkheden ondervinden Als"de zomer komt en de warmte, komen nieuwe vermoeienissen, nieuwe ellende voor het overwinnend leger en de Boeren zullen een machtigen bondgenoot vinden in de na tuur. Als de zomer komt Maar wat schrijf ik. De oorlog ie dan immers reeds voorbij. De belde republieken zijn reeds geannexeerd Be slissende berichten worden immers uit Zuid- Afrika verwacht. Als de zomer komt, is er vrede Neen, ik geloof het niet. De Boeren zullen blijven vechten voor hun onafhankelijkheid Dat men dit we te in Engeland en vraag dan of do rijke vrijwilligers, de Kaapsche volon- teers, de Canadeezcn en Australiërs en allen wier jaarcontract om is als do zomer komt, of zij veer het warme jaargetijde, vechtend te gen de Boeren, willen medemaken. Vraag het den ouders in Engeland of zij hun zonen m Zuid-Afrika zullen laten aan typhus, malaria en honger ten prooi. Hadenmorgen had Dr. Leyds nog geen antwoord op zyn telegram naar Lorengo- Marquez. omtrent Kruger. In het z. g. Afrikaanderhui» aan de Ilee- rengracht te Amsterdam had gisteren eene ontmoeting plaats tus°chen het Z. Afirkaan- sche Driemanschap en de in de hoofdstad gevestigde Afrikaanders. Als een nieuw bewijs hoe gioot de sym pathieën voor de zaak der Dorren zijn, kan het ïHbl." met voldoening mededeel" ri, dat een bankiershuis te Amsterdam opdiacht ont vangen heeft aan den opperbevelhebber Botha en aan den Boerengeneraal Christ wan de Wet, ter uitdeeling aan hunne soldaten, een bedrag van f4750, namens eene in Rusland vertoevende Zwitsersche burgeres-©, p,»j- tele graaf over te maken en daaraan heden gevolg gegeven heeft. De vreemdelingen die gisteren met de Braemar Castie zijn tnedegekomen, zyn grootendeels te Vlissingen geland en door tusschenkomst van den Engelsehen consul voorzien van reisbiljetten en gelden om de respectieve plaatsen van bestemming te kun nen bereiken. Onvermeld mag niet blijven, dat de jaardag van de Koningin aan boord op recht feestelijke wijze gevierd werd met kinderspelen, sport en versiering der kajuiten. De kapitein zoowel ais de eerste officier verleenden hun welwillende medewerking om dit feest zoo goed mogelijk te doen sla gen, wat dan ook werkelijk het geval was. Toen de Braemar Castle langen tijd te East-London bleef liggen, werd door een 200-tal passagiers oen adres opgesteld en geteekend, waarin geklaagd werd dat zij be handeld werden als gevangenen en tevens over het langdurig wachten waar hun toch bij hun vertrek uit Transvaal werd toegezegd, dat zy zoo spoedig mogelijk zouden vertrek ken naar Europa. Dit adres werd door bemiddeling van den kommandant van de Braemar Castle, kapitein Graighe, overhandigd aan de be voegde autoriteiten in East-London en als gevolg daarvan weiden de passagiers meer behandeld overeenkomstig hetgeen hun was 10"gezegd, terwijl tevens kort daarop de boot vertrok. de zoigen van het Boerencoinité te Amster dam gehuisvest zijn, een uitstapje naar het Gooi gemaakt. Te halfzes ongeveer kwamen zij te Hilver sum aan, waar Iiud dour een commissie, beslaande uit de heeren do Dijkritn, A. Scholten, Van Marle en notaris Peik, een eenigszins feestelijk'' ontvangst werd bereid. Het publiek was door het uitsteken der Transvaalsche vlag uit het bureau van «De Zeven Provincicn" op het bezoek voorbereid. Een groote menigte vulde den Kerkbrink toen de gakten daar aankwamen. In liet kurhaus Tiompenberg werd de maaltijd gehouden. De schutterij, die juist oefeningen hield, bracht den mirizutenden een ovatie. Daarna werd receptie gehouden, waarvan druk gebiuik werd gemaakt. (»Hbl,"j De Koninginnen. De extra-trein, waarmede HH. MM. de Koningin en Koningin-Moeder zich op Maan dag 17 dezer naai de ipride.tie zullen be geven, vertrekt vnn Bnurn te 10.30 v.m. ui komt te 's-Giavet hage aan te 12.01. Ongevallenwet. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer. De beschouwingen in den aanhef van dat voorloopig verslag bobben, zeggen de minis ters van waterstaat, van justitie en van fi nanciën, der Regeering niet de overtuiging gegeven, dat zij, na de verwerping der On gevallenwet in de Eerste Kamer, een gedrags lijn heeft gekozen strijdig met de belangen des lands en haar eigen waardigheid. Nog altijd is het zeer beslist haar mcenmg, dat elke andere gedragslijn afkeuring zou hebben verdiend. ,Hoe was na bet bedoelde votum de toe stand? Uit de debatten was gebleken, dat bij de meerderheid der Eerste Kamer geen be zwaren bestonden tegen doel en strekking der wetsvoordracht, maar dat velen ernstige be denkingen hadden legen lo. d© publiekrech telijke regeling dezer materie; 2o. de mimo mate van voorziening m de geldelijke gevol gen der ongevallen en 3o. het gemis van be palingen, waarbij eigen verzekering of ver zekering bij maatschappijen werd toegelaten. Aan de twee eerstgenoemde bezwaren tege moet te komen, was den ministers onmoge lijk. Anders was bet gesteld met bet derde bezwaar. Van den aanvang der discussiën af is door de ïtegeenng verklaard, dat, hoewel zij de aanneming van haar ontwerp, zonder eemge bijvoeging, verkieslijk achtte, zij zich nochtans bij bepalingen als de bedoelde, mits deugdelijk geredigeerd en geen inbreuk ma kende op de reclilstreekBclie betrekking bus selen de verzekerden en de Bank, zou kun nen neerleggentegenover het amendement van de lieeren De Beaufort e. s. is zelfs oen bijzonder tegemoetkomende houding door Iiaar aangenomen. Zij' kon dus zonder cenige inconsequentie te begaan oen nieuw ontwerp indienen, artikelen behelzende in -den geest van dat amendement. Daarenboven had de meerderheid der Tweede Kamer, schoon ver deeld ten aanzien der uitwerking van het be ginsel der verzekering buiten de Bank zich ten gunste van dat beginsel zelf uitgespro ken. Lag het dan niet voor de hand den stap te doen, waartoe door de Regeering besloten is? Had zij dien stap nagelaten, men zou haar terecht beschuldigd hebben van de eer ste voorwaarde te miskennen, waaronder het parlementaire stelsel op den duur kan stand houdenbereidwilligheid tot gemeen over leg, tot all© concession, die met beginselvast heid vereenigbaar zijn. Men zou haar ook met reden gevraagd kunnen hebben, of het haar ernst was, toen zij de urgentie der voor gestelde wet_betoogde. Het wil den ministers voorkomen, dat zelden klaarder was aange wezen, welken weg do Regeering moest in slaan. Zij heeft geen oogenbhk geaarzeld dien weg te kiezen. Begrijpelijk is liet dat de wedcr-indiening van het ontwerp met opneming van de nieu we artikelen geen toejuiching vindt bij dezul ken, die deze artikelen onaannemelijk achten. Bevreemdend is het daai entegen. dat even zoo schijnt geoordeeld to worden door an deren. .,Het Kabinet zou uit den weg ziju gegaan voor het votum der Eerste Kamer! Hierop Gisteren hebben de Afrikaanders, die door js te antwoorden, dat de Regeering na het votum der Eerste Kamer uitsluitend is te rade gegaan niet het groote belang tot het -poedig tot stand komen eener regeling in den geest van die, met welke de Tweede Ka mer zich bereids vereemgd had. Het staat bovendien niet vast om welke reden de meer derheid der Eerste Kamer de wetsvoordracht heeft afgestemd, hetzij op grond van het pu bliekrechtelijk beginsel der voordracht, het zij om het centralist-erend karakter daarvan. De Regeering kan dan ook op dit oogenbhk slechts hopen, dat voor het nieuwe ontwerp een meerderheid in de Eerste Kamer to vin den zal zijn. „Het Kabinet zou tegen zijn overtuiging hebben toegegeven aan den drang der groote werkgevers. Niets is minder juist. De Regee ring hooft slechts rekening gehouden met den 'in de Staten-Generaal vrij algemeen ge- uiten wenscli, dat de organisatie der verzeke ring wat minder centraliseerend zou worden en zij lieeft getracht de technische bezwaren te ondervangen op grond van welke zij hoofd zakelijk het amendement-Lobman e. s. had bestreden. „Versterkt wordt de invloed der Eerste KamerGesteld dit ware alzoomaar indien een gedragslijn ware gekozen, die de tot standkoming der wet zooals bijna met vol strekte zekerheid te voorspellen was jaren lang verschoven had, zou zich dan die invloed in mindere mate hebben doen golden? „Aan de Eerste Kamer is zijdelings een recht van amendement toegekend! Dit argu ment bewijst te veel, want het zou' moeten leiden tot deze slotsom, dat geen door de Eerste Kamer verworpen wetsvoorstel op nieuw mag worden ingediend met wijzigin gen, die het voor deze aannemelijker maken. Het argument is bovendien niet juist, omdat, gelijk reeds hierboven werd opgemerkt, niet kan worden gezegd op groud van welk motief de Eerste Kamer de voordracht verworpen heeft. Aan een der het meest op den voor grond getreden motieven, is in geen enkel opzicht tegemoet gekomen. „Er wordt hier een gevaarlijk antecedent gesteld door de concessiën tracht de Regee ring dc meerderheid der Eerste Kamer te winnen! Mot hetzelfde recht zou kunnen worden gezegd, dat de Regeering tracht de Tweede Kamer in haar geheel door con ces sie n te winnen. Noch het een, noch het an der is juist. Na het afstemmen der wetsvoor dracht stond de Regeering voor de. vraag, of het nog mogelijk was een wetsvoordracht in te dienen, welke, rustende op dezelfde grond slagen, meer in overeenstemming zou zijn met de duidelijk uitgesproken wenschen van de meerderheid der Tweede Kamer en welke de kans aanbood om liaar ook door de Eerste Kamer bekrachtigd te krijgen. Toen zij; deze vraag bevestigend meende te kunnen beant woorden, heeft zij besloten, met terzijdestel ling van eigen meening ten aanzien van niet- principieele punten, de totstandkoming der zaak alsnog to moeten beproeven Van een gevaarlijk antecedc-nt kan derhalve geen sprake zijn. Wei zou zulks het geval zijn ge weest indien do Regeering door het afleggen eener belofte, als in de Eerste Kamer ge vraagd, getracht had een meerderheid te vinden en daarna een novelle had aanhangig gemaakt. Thans was na de gevallen beslissing de Regeering volkomen vrij om datgene te doen wat naar haar meen ing het meest met 's lands belang strookte. Zij stond op een vrij standpunt, gelijk ook de Volksvertegenwoor diging zich tegenover het thans in behande ling zijnde ontwerp op een vrij standpunt be vindt. De ministers achten het onnoodig op deze beschouwingen verder in te gaan, nu do ziens wijze, die zij bestrijden, in de Kamer zelve een critiek beeft uitgelokt, die hun afdoende schijnt. Onbegrijpelijk is het hun, dat beslis te voorstanders van maatschappelijke hervor mingen, wien ook do urgentie dezer hervor mingen klaar voor oogen staat, op grond van zeer betwistbare politieke overwegingen een stap kunnen afkeuren, waarin zij zelve moe ten erkennen, dat hij aan de spoedige tot standkoming der thans opnieuw voorgedra gen wet in hooge mate bevorderlijk is. Be zwaren tegen de voorgedragen wijzigingen kunnen do ministers ten volte eerbiedigen. Op dit zakelijk terrein worde -echter de quos- tie teruggebracht. Do -eenige belangrijke vraag, die nu beslist moet worden, is deze: wat is beter, dat de werklieden nog jaren lang van. een ongevallenwet verstoken blij ven, dan dat zij een ongevallenwet verkrijgen geheel overeenkomstig de door de Tweede Kamer aangenomen©, behoudens dit eeue, dat eigen verzekering en verzekering bij maatschappijen daarin wordt opgenomen, met sterke waarborgen tegen misbruiken? O Wie met de Regeering de laatste meening is toegedaan, make er baar geen grief van naar die meening te hebben gehandeld." (Wordt vervolgd De Indische legerbevelhebber. Men heeft gi-lerenaiond uit de officieele berichten kunnun zien, dat noch generaal Snijders, noch generaal Schneider legerkom mandant in N.-Indië is geworden, maar gene raal De Bruijn van de infanterie, komman dant der tweede militaire afdeeling, die, naar men zegt, door generaal "Van Heutz is aan bevolen. Beiden zijn tevens tot luit.-gen, bevorderd. Generaal Van Ileuisz is -48 jaar wei zelden zal iemand van jonger leeftijd den hoogsten rang in 't leger bereikt hebben geneiaal De Bruijn 53. Tussehen hen in op de ranglijst staat generaal-majoor Boetje, cliel der artillerie, op denzelfden datum als gene rjal De Bruijn tot gen.-majoor bevorderd, maar in den leeftijd 2 jaar jonger dan deze. (Vad.) Drankbestrijding De vroeger aangekondigde drankbestrij der smeeting ter bespreking der drank wets herziening wordt 30 Sept. a.s. 10 uur in 't locaal «Diligentia" te 's Gravenbagë gehou den. De bespreking zal geschieden in den geest der Centiale Commissie, gevormd uit enkele groote diankbestrijdersorganriali 'S. Op de algemeene veigadeting van het Kruisverbond in het aartsbisdom, die op 23 September te Deventer\vordt gehouden en ie 12 uur aanvangt, zal gesproken worden dooi de heeren R. S. H. Visser te Sneek, G. Bruna te Utrecht, pastoor Nagels te Raalte, di. Aiiëns te Enschede en Th. B. Makaay te Gendt. Onderwerpen zijn: Tactiek in diank- bestrijding, Sociale auaestie en drankbestrij ding, Plaats der Katholieken in den diank- strijd, Ontwerp-Armenzorg en drankbestrijv ding, en Drankwet. (T.) Bectworlelsnikcr. Blijkens opgave in de sSt. Ct." No. 215 bedraagt de hoeveelheid suiker vervaardigd in de beetwortelsuikerfabrieken in de maand Augustus 557,000 KG. en sedert het begin van het werkjaar 1899/1900 171,030,000 KG. Verder zijn ingeslagen in de raffinaderijen rechtstreeks uit de fabrieken of over entrepot in de maand Augustus 6,917,000 KG. en in de eerste 8 maanden van het jaar 1900 107,405,000 KG. Hnishondomlcrwljs. In -de tweede bijeenkomst van -den Bond van Leeraressen bij h-et Huishoudonderwijs, vóór den aanvang van het nieuwe cursusjaar te Utrecht gehouden en bezocht door 42 le den, werd in plaats van moj. E. M. O. Maas, te Schiedam, gekozen! m-ej. T. J. Eldering, te Leiden- Op het verzoek van den Nationalen Vrou wenraad, waarin de Bond tot aansluiting werd uitgenoodigd, werd door de vergadering voorloopig afwijzend beschikt. Vervolgens werd behandeld een schrijven van de centrale commissie voor het vakon derwijs in koken en huiehonden, bevattende een verzoek aan den Bond tot overweging van het algemeen reglement der centrale commissie en tot- mededeeling van de wen schen omtrent eventueel daarin te brengen wijzigingen. Ter voorkoming van oen eventueel noodig bijeenroepen eener nieuwe vergadering, werd een commissie benoemd, die in den geest der vergadering de exameneischen zal trachten te wijzigen, wanneer het haar door de C. C. te eeniger tijd zal worden gevraagd. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Meppel is de lieer mr. H. Smeenge als eenig candidaat herkozen ver klaard. De onlangs uit Weri-Indië teruggekeerde luitenant ter zee De Bi nyne, die bestemd zou wo'deu ais commandant van hei instituut voor de marine te Willemsoord, was heden op nudientie bij tien minister van marine «Kr Bij Kon. ï,e-luit is benoemd tot notaris binnen het an ond. Roermond, ter standplaats Hoist, L. J. M. C. Es«er, cand.-not. te Venloo. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Oct. tot notaris binnen het arrond. Roei mond, ter -landpl. Heijthuizen, P. H. A. Ru'ten, cund. not. aldaar. Bij Kon. beriuit is benoemd met 1 Oct. tot subst. gtilfler bij het gerechtshof te Am sterdam mr. M. J. Claasen, thans subst. griffter bij de rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot subst.-giifl bij de Rechtbank te Amsterdam mr. P. ILsel de Schepper, adv. on proc. te Delft, levens waarn. griftier bij het Kantongerecht aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot subst.-grif fier bij de Rechtbank te Groningen, mr. G M. Doornbos, adv. en pioc. aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht Ie Hilversum mr. H. J. Wunder, thans griffier bij het Kanton gerecht te Gouda. Naar wij vernemen, sa! op Dinsdag 23 October van wege de afdeeling van Toon kunst een avondconcert worden gegeven door hel Uuechtsch Stedelijk Oikest, onder leiding van Wouter Hutschenruyter. Hedenmiddag deden twee Schiedammers per fiets een boodschap te Rotterdam. Bij het binnengaan in den winkel hadden zij hunne fietsen in den corridor geplaatst. Toen zij weer buiten kwamen, 'waren de beide fietsen verdwenen. Bij de Rotterdamsche polkie is daarvan aangifte gedaan. Gisterenmiddag was de 16-jarige C. Koens, werkzaam als loopknecht bij de stoomzuivel- fabriek «Ceres", in zijn rusttijd aan het stoeien met zyn trekhond. Per ongelukkiger wijze trapte hij het dier op den poot, dat blijkbaar door de pijn verbitterd, den jorfgeri in het achterhoofd beet en wel zoo erg dat een sterk bloedende wond ontstond waarvoor onmiddellijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De toestand van den jongen, wiens hoofd thans geheel in verband is, was heden be vredigend, zoodat hij weldra zyn werk zal kunnen hervatten. Naar wij vernemen zyn er plannen aan hangig bij ded heer J. A. S. Engering om het huis aan den Dam, vroeger bewoond door den heer A. van Buysen, in te richten tot hotel. Hoewel de n iodige contracten daarvoor nog niet gesloten zijn. is het toch te ver wachten dat die wel tot jstand zullen komen. Gisteravond werden aan de vischmarkt aangevoerd 19 manden schol en 1 paittjfbol; de prijzen waren voor schol van 20 lot 75 c., bol van 30 tot 70 c. Hedenmorgen werden aangevoerd 9 par tijen schol, bot, en longde prijzen waren voor scbo! van f0.12 'j tot 1.57l/a, bot van f0.25 tot 1.57'/!, tong van f 1.15 tot 2.50, alles per koop. *Door den spoorwegwachter "van -den Maas- sluisschen dijk werd hedenmorgen bij' zijn in spectie over de spoorbaan tussehen. blok 8 en 9 een lijk gevonden, waarvan iheb hoofd, ver moedelijk door overrijden, van den romp ge scheiden was. Het werd per lorrie naar het station, alhier overgebracht, en vandaar naar de begraaf plaats. Het lijk is herkend als dat van L. v, B., kastelein te Maassluis. Gisterenmorgen kreeg do bootwerker C- Scholten, bij het aflaten van oen ladder in liet ruim van het stoomschip Helios, de ladder tegen het hoofd, waardoor hij zoo ern stig gekwetst werd dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. *Woensdagavond 8 uur had op de boven zaal van. hst café Roel an te aan do Haven de uitreiking plaats van de prijzen, behaald op den. jongsten wedstrijd der schietvereeniging „Prins Hendrik". 'De zaal was flink bezet met leden en genoodigden. Op den achtergrond was het borstbeeld van H. M. de Koningin in bloemen en vlaggen aangebracht, waar voor de tafels met prijzen prijkten. De presi dent, de heer van Luipen, heette allen wel kom op deze buitengewone algemeene verga dering, wenschte de overwinnaars geluk en moedigde de minder gelukkigen aan zrioh flink te oefenen, opdat ook zij! bijl een vol genden wedstrijd zich onder de prijswinners konden scharen. In pittige woorden, herdacht hij de opkomst van de vereeniging die nu eens kwijnde, dan weder met vernieuwde kracht herleefde en thans na 20-jarig bestaan krachtiger is dan ooit. Ook het doel van de vereeniging niet enkel een vereeniging van vermaak werd in herinnering gebracht en dankbaar berdaoht do belangstelling die H. H. M. M. de Koningin en Koningin-Moeder in deze vereeniging stelde door heb beschik baar stellen van 2 medailles, alsmede van den burgemeester, den eero-voorzit ter, die zoo geheel met de vereeniging meeleefde. Den burgemeester tegenwoordig werd ver zocht de uitreiking der prijzen op zich te ne men. Hieraan werd door Z.E.A. gaarne voldaan, doch vooraf wilde_ hij het bestuur hulde bren gen voor de moeilijke taak die het zoo glans- rijk had volbracht. Daarna werden de prijzen uitgereikt en "bij elk daarvan werd den over winnaar een hartelijk woord toegevoegd. Van de prijzen op do vrije baan de geld prijzen werd op het goede voorbeeld van den voorzitter een gedeelte afgestaan ten be hoeve van de kas der vereeniging, die door den wedstrijd een tekort aanwijst van f 150. Staand© de vergadering werd ruim f 70 afge dragen, terwijl nog enkele bijdragen werden toegezegd. Menige dronk werd op verschillen de personen en vereenigingen ingesteld en toen één der leden de strijdende, stamver wanten in Transvaal herdacht en hun be kwaamheid in 't hanteeren van den Mauser kwam van een ander lid een tienguldenstuk in om over te maken aan de Zuid-Afrikaan- sclie Vereeniging. Tot des nachts twee uur bleef men heel ge zellig hij een. 'Gistermiddag is van Hellevoetsluis binnen gekomen H. M. korvet Alkmaar, gesleept door de sleepboot Lauwerzee. Het zal te Rotterdam by de Maatschij. «de Maas" worden ingericht voor den quarantainedienst voor Maassluis, om te dienen bij eventueele gevallen van besmettelijke ziekten, welke zouden kunnen voorkomen op uit zee komende schepen. De bemanning van den in de Noordzee door aanvaring gezonken Eng. stoomtrawler H 168 Mantis is gisteravond door het loggerschip VL 12 Gen dringen, schip- por Storm, alhier aangebracht. De aanvaring van de M a n t i s had plaats gepasseerden Maandagnacht op 50 mijlen NW. t. VV. van Blyth met het loggerschip Moordrecht, Eerstgenoemde zonk Dinsdagnacht 3 uur, terwijl de logger MA 13 8 Moordrecht de visscherij moest veri n. en geadsisteerd door het loggerschip Uctidringen met belangrijke schade alhier is binnengebiacht. Heden werd alhier ter kaasmarkt aange voerd 31 slapets kaas, wegende 10854 KG. pry's 30 k 35 cent. Handel willig. Gisteren vierde prof. Beets zijn 86e ver jaardag. Naar het»Hbl." vei neemt verschijnt binnenkort nog een bundel gedichten van zijne hand, onder den titel «Dennennaalden", bevattende als laalsten bundel de gedichten van 1892—1900. De uitgever Sythoff geeft o. a. in 50 ge- uummerde i-xemplaien op Hollandsch ge schept papier een prachtuitgaaf, voorzien van het laatste portret van den schrijver. Als een bijzonderheid, die zeker aan Beets' vereerders genoegen zdl doen, deelt het blad mee dat elk dezer vijftig exemplaren een eigenhandig geschreven gedicht met handteekening bevatten zal. Het ïHbl." meldt uog Een eigenaardige hulde viel gisteren den zes-en-tachtigjaiigeu dichter ten deel. Drie jongedames, leerlingen der meisjes hoogere burgerschool te Arnhem, kwamen hem uit naam van hare medeleerlingen een prachtig bloemengeschenk overhandigen als hulde van Arnhems jeugd. Zeer geroerd daokte de heer Beets voor deze spontane hulde. Vermoedelijk 20 Sept. a.s. wordt in den Haagsclten Kunstkring een tentoonstelling geopend van olieverfportretten door Neder- landsche Meesters in de laatste helft dezer eeuw vervaardigd. Na den afloop van de vorige groote veiling uit de verzamelingen op Heeswyk, wordt langzamerhand weer een nieuwe auctie voor bereid. De heer Mensing, hoofd van de firma Frederik Muller Co., te Amsterdam, was onlangs geduiende eenige dagen op het kas teel, ter voorbereiding van de aanstaande antiquiteiten-veiling. Een groot aantal middel- ©euwsctie beeldhouwwerken en schilderijen werden ingepakt ter verzending naar Am sterdam, voor de vervaardiging van afbeel dingen. De volgende verkooping zal in hoofdzaak omvatten het kostbare smeedwerk en de middeleeuwsche kunst. Van een en ander is thans nog niets gecatalogiseerd, zoodat de aanstaande veiling, welke zeker even beiaog- ijk zal zijn als de vorige, eerst in de helft van het volgende jaar kan worden verwacht. De concerten in November a.s. door Anton van Rooy in ons land te geven, zijn aldus vastgesteld 23 November 's-Gravenhage, 24 Rotterdam, 26 Amsterdam, 27 Utrecht, 28 Arnhem en 29 Groningen. De heer Willem van Zuylen, mevrouw Ph. van KerckhovenJonkers en de heer Van Kerckhoven zullen den 22en September te Antwerpen in den Vlaamschen Schouwburg met leden van het Vlaamsche gezelschap «Zwarte Griet" spelen (respectievelijk als De Pastoor, Zwarte Griet en De Kryter), voor stelling waarvan de opbrengst zal strekken voor het monument van mevrouw Beersmans, dat in October of November in den foyer zal worden onthuld. Naar men weef, is het beeld van Jef Lambeaux, Het is 2 M, 10 hoog en stelt de gestorvene voor als Medea. Van een hulde te Rotterdam aan Beers mans hoort men niets meer. («N.R.C.") Vo len bescl: sijn f duld. ler 1 tamp

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2