,54*® Jaargang. Zondag 16 en Maandag 17 September 1900. No. 10346 Tweede Blad. I Kennisgeving. 1st It Gemengd Nieuws. BISSENLA51». S. SCHIEDAMSCHE COURANT De ze courant versehijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar dingen fl. 1,25. Franco er post fi. 1.65. priijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer'moeten des middags vóór een uur aan hetj_bureau bezorgd zjjn. BureanBoterstraat 68. Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Hlein* adrertentiSn opgenomen tot denprjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 'Mo. 123. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art 5 der wet tot regeling ran den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbaie dronkenschap (Staats blad no. 118 van 1885), ter openbaie kenni«, dat bij hen een verzoek is ingekomen van J. A. S. ENGERING, om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein voor het pand aan de Dam no. 8. Schiedam, den 15en September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd} VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. I Ongevallenwet. Na, zooals wij gisteren hebben medege deeld, m haar (Memorie van Antwoord op het Yoorloopig Verslag de indiening eener nieu we Ongevallenwet te hebben verdedigd, be spreekt de regeering het wetsontwerp zelf al dus. Ook naar de meening van de Ministers is liet wetsontwerp als een nieuw voorstel te beschouwen. Zij zijn. het -echter geheel eens met de leden, die opmerkten, dab het in het belang van het spoedig tob stand komen eener wettelijk© regeling zou zijn, indien pun ten, die bij de vorige behandeling na uitvoe rige bespreking beslist werden, thans niet opnieuw ia debat werden gebracht. 'De Ministers zijn nog van meening, dat Dvoor de verzekerde werklieden geiijke regelt-n behooren gesteld te worden, onverschillig^pf zij den Staat of een. ander tot werkgever heS^" ben. „Cumulatie van uitkeeringen zal door wijziging van enlrele wettelijke en adminis tratieve bepalingen zonder veel moeite kun nen worden vermeden. Een regeling, ala ge schetst in het Voorloopig Verslag, schijnt on- noodig gecompliceerd. De Staat verzekert zijn werklieden bij een verzekeringsinstelling tegen ongevallen. Wat voor nut zou het nu kunnen hebben, indien hijt, niettegenstaande die verzekering, casu quo aan zijn getroffen werkman schadeloosstelling verleende, maar evenveel als hot uitgekeerde indirect weder van dezen terugnam? Is heb niet veel een voudiger, dat de Staat die schadeloosstelling niet verleent, maar den getroffene dan ook de uitkeeringen; der verzekeringsbank laat be houden?" 33b Ministers zijn nog van meening, dat uit het aan het wetsontwerp ten grondslag vn liggend beginsel, dat de kosten der verzeke- iUi r'no deel -der bedrijfskosten moeten wor den beschouwd, volgt, dat ook de administra tiekosten -door de werkgevers zouden moeten worden gedragen. -Maar wat in theorie juist is, is daarom voor de practijk nog niet alHjd aanbevelenswaardig. Dit blijkt, naar het hun voorkomt, ook hier weer. Alleen ten gevolge van practisch© overwegingen nicenen zij thans te moeten voorstellen alle administra tiekosten voor rekening van den Staat te brengen. Omtrent het bedrag der administratiekos- nten, welke voor rekening van den Staat zul- i ~len komen, is geen juist antwoord te geven. Alleen kan met behulp der Oostenrijksche gegevens een ruwe schatting worden ge maakt. Volgens deze schatting zullen de ad ministratiekosten hier te lande ongeveer 450,000 per jaar bedragen. Hoe groot de verhouding is van dit be drag tot dat van de door bij do 'Rijksbank aangesloten werkgevers te betalen premie, kunnen de Ministens niet mededeelen, door dat hun niet bekend is, in wélke mate art. 53 zal worden toegepast. Naar de meening van de Ministers zijn als administratiekosten te beschouwen al de kos ten der verzekering voor zoover die niet be treffen y geldelijke schadeloosstellingen aan ge troffenen of aan nagelaten betrekkingen; schadeloosstellingen voor begrafeniskos ten. aan anderen dan nagelaten) betrekkin gen; c. afkoopsommen, als bedoeld in art. 25 d. door <he Bank uitgekeerde vergoedingen vvoor genees- en heelkundige behandeling. He kosten van de rechtspraak zijn nimmer .als administratiekosten beschouwd. Deze zou den ook volgens het vroegere ontwerp reeds ten laste van den Staat zijn gekomen. 'Het komt den Ministers niet noodig voor Uitdrukkelijk te bepalen, dat de Staat de ad- oj Ver- aaar uüei ren Ier I0Ü ian var cci an'j ministratiekosten zal betalen. Dé w°k zal door de uitvoerende macht moeten worden uitgevoerd en de daarvoor benoodigde gel den zuilen, voor zoover zij niet de hoven on der a tot d bedoelde kosten betreffen, welke door de werkgevers worden opgebracht, inge volge art. 95 (oud 94) op de Staatóbegrooting worden, gebracht. In het vorige ontwerp kon het tweede lid van art. 85 niet gemist wor den, daar dit een uitzondering maakte op de in art. 42 vervatte bepaling, dat alle admi nistratiekosten worden gedragen door de werkgevers. Ten aanzien van het tekort, dat op den duur de verzekering voor risico van werkge vers en verzekeringsinstellingen zou kunnen opleveren, is door eenige leden gevraagd of dit ten laste van den Staat zou worden ge bracht. Het is duidelijk, dat het tekort twee erlei oorzaak zou kunnen liehhen: a. onvoldoendheid van gegeven panden om vorderingen van de Bank te dekken b. onvoldoendheid van het bedrag der dooi de werkgevers betaalde contante waarden. Wat de schadeposten voor de Rijksverze- keringsbank betreft, welke aan de eerstbe doelde oorzaak zijn te wijten, merken de Mi nisters op, dat, mochten dergelijke schade posten zich ooit voordoen, op do Staatsbe- grooting oen som zou kunnen worden uitge trokken om daaruit aan de Bank de geleden schade te vergoeden. De Ministers meenen, dat de in het Voor- loopig Verslag weergegeven bezwaren van de leden, die zich met het voorstel betreffende de verzekering door den werkgever voor eigen rieieo niet konden, vereenigen, in het kort als volgt worden samengevat: a. de werkgever, die de verzekering zijner werklieden voor eigen risico draagt, zal, in dien een ongeval is voorgekomen, er belang bij hebben, dat hot worde verzwegen of dat door den getroffene, wien een te lage rente mocht zijn toegekend, niet tegen de beslis sing in beroep worde gekomen; het gevaar, dat hierin gelegen is, wordt niet voldoende afgewend door de strafbepalingen, voorko mende in de artt. 101103 (oud KJ102), of door de bij art. 81 (oud 80) aan de plaat selijke commission gegeven bevoegdheid 5. de bovenbedoelde werkgever zal de ad ministratiekosten aan zijn verzekering ver bonden, moeten dragen, terwijl die van de Rijksbank voor rekening van den Staat zul len komen; c- in de wet zelve hadden de noodige voor schriften moeten zijn gesteld betreffende het in art. 53 bedoelde door den werkgever te geven pand d. van de vrijheid, welke art. 53 biedt, zal alleen door groote werkgevers kunnen worden gebruik gemaakt; art. 53 geeft dus een voor recht aan deze werkgevers; e. het dragen van de verzekering voor eigen risico door de groote werkgevers zal ten ge volge hebben een opdrijving van de premie; f. de vereischte stortingen zullen leiden tob onttrekking van groote kapitalen aan de industrie. Sommige leden betwijfelden of de voorge stelde bepalingen ten aanzien van vereenigin- gon, waaraan overdracht van risico zou kun nen plaats hebben, wel voldoenden waarborg zouden geven, dat die vereenigingen aan hun verplichtingen zouden voldoen. •Heb komt den Ministers voor, dat in deze tusschen twee stelsels moet gekozen worden de bedoelde waarborg zal moeten worden ge vonden door eischen te stellen betreffende de soliditeit der vereenigingen of hij zal moeten gezocht worden in een verplichte storting van voldoende waarborgsommen. Wordt het eerste stelsel gekozen, dan zal op de verzekeringsmaatschappijen een voort durend toezicht moeten worden uitgeoefend van Staatswege, een toezicht zoo streng, dat van de vrijheid der maatschappijen weinig zou overblijven, en daarenboven zeer om vangrijk en moeilijk in de uitvoering, zooals o. a. ook duidelijk blijkt uit de bepalingen, voorkomende in het tweede hoofdstuk van het in het Voorloopig Verslag bedoelde Fran- sche decreet. Het schijnt dus verkieslijk' den waarborg voor nakoming van de verplichtin gen van verzekeringsmaatschappijen, waar aan overdracht van risico mocht hebben plaats gehad, uitsluitend te zoeken in de pan den, welke zij moeten geven. In hoever de verzekeringsm aatschapr jen of vereenigingen met de Rijksverzekerings bank zullen kunnen concurreeren, moet de toekomst leoren. De omstandigheid, dat eerst- genoemden over de toekenning van renten en, de bepaling van haar bedrag niets zullen hebben te zeggen, .kan ten deze van geen in vloed zijn, omdat in het wetsontwerp vol doende waarborgen zijn gesteld, dat omtrent de aanspraken der verzekerden juiste beslis singen zullen worden gegeven. Dat juridische spitsvondigheden, waarvan thans verzeke ringsmaatschappijen zich somtijds voor den rechter bedienen" om te trachten zich aan haar verplichtingen te onttrekken, in den vervolge van geen beteekenis meer zullen zijn, zal zeker door een ieder als oen voordeel van do voorgestelde regeling worden aange merkt. De reden, waarom is voorgeschreven de betaling van de contante waarde der vastge stelde rente, en do storting als pand van de contante waarde, is de volgende. Bij do be handeling van heb vorige wetsontwerp was gebleken, dat een regeling als vervat m het amendement-De Beaufort c. s. beantwoordde aan de wenschen van tal van leden naar meerdere vrijheid in de wijze waarop de werkgevers aan hun verplichtingen tob scha deloosstelling zonden kunnen voldoen. Een gelijke regeling als door het amende ment-De Beaufort c. e. werd beoogd, wordt thans voorgesteld bij art. 55 jo. de daarmede in verhand staande artikelen. De Ministers zijn steeds van meening geweest, dat van) de vrijheid, beoogd door de biji het amendement bedoelde regeling, ook door de kleine werk gevers zou kunnen worden gebruik gemaakt, omdat het door hen te geven pand zou kun nen bestaan uit de polis eener verzekerings maatschappij. Het is evenwel gebleken, dat die meening door anderen niet werd gedeeld. Een gevolg -hiervan was de indiening van het amendementJDie Savornin Lobman c. s. Dit amendement beoogde aan de verzekerings maatschappijen ook de gelegenheid te geven om benevens het ongevallenrisico ook het risico betreffende den levensduur der getrof fenen op zich te nemen. 'De Ministers waren en zijn nog van meening, dat er voor de ver zekeringsmaatschappijen geen voordeel in ge legen kan rijn laatstbedoeld risico op zich te nemen. Aangezien evenwel blijkens hetgeen bij de behandeling van het vorige wetsont werp is voorgevallen, er door velen op prijs wordt gesteld, dat een bevoegdheid als bo venbedoeld aan de verzekeringsmaatschap pijen worde gegeven, hebben do Minnet era ge meend aan de kenbaar gemaakte wenschen te moeten voldoen en ook de door de heeren De Savornin Lobman c. s. voorgestelde regeling in het ontwerp te moeten opnemen. 'De Ministers rijn het geheel eens met de loden, die van meenig waren, dat het voor den werkgever veel te bezwarend zou rijn de gekapitaliseerde rente te moeten storten- Ook hen komt het voor, dat do Rijksbank bij toepassing van de voorgestelde regeling geen schade zal lijden, daar de goede en kwade kansen tegen elkaar zullen opwegen. De Ministers achten voorziening in het ge val van faillissement noodig,' omdat de toe passing der faillissementswet tot groote ver wikkelingen aanleiding zou geven. De voor gestelde regeling zal een uitzondering rijn op de algemeen© voorschriften betreffende fail lissement. De bevoegdheid, welke sommige leden aan de werklieden zouden willen zien toegekend, is, naar het den Ministers voorkomt, voor de zen niet gewenscht. Gesteld, dat het bestuur der Rijksbank ten onrechte besliste, dat een onderneming niet verzekeringspliob tig was, dan zou die onjuiste beslissing de in de on derneming werkzame werklieden toch nisc emstig kunnen benadeelen. Overkwam toch ■een dier werklieden een ongeval, dan zou het bestuur der Bank, geheel onafhankelijk van zijn vroegere beslissing omtrent de verreke- ringsplichtigheid der onderneming, de aan spraak van den getroffene op schadeloos ei- ling moeten beoordeelen, en was de getrof fene met de beslissing van het beroep niet te vreden, dan zou hij het recht hebben daar van in beroep te komen. Ook zond".* de be doelde bevoegdheid zal dus de werfi.ruan casu quo de beslissing van het 'bestuur der Bank omtrent de verzekeringspliohtighei 1 van de onderneming aan het oordeel van den rechter in beroep kunnen onderwerpen. Van de aan plaatselijke commission, toege kende bevoegdheid verwachten de Ministers goede gevolgen. Omtrent de betekend:er bevoegdheid zal echter natuurlijk alleen de toekomst zekerheid kunnen geven. Bij de Memorie van Antwoord is gevoegd een bijlage van den heer A. E. Rahusen, ter beantwoording der vraag, op welk bedrag do waarde van het pand, 'bedoeld in heb 2de lid van art. 53 van het ontwerp-Ongevallenwet, is te bepalen, waarbij 'moet worden nagegaan in welke gevallen dit pand zal kunnen wor den aangesproken, en welke vorderingen als dan uit het pand moeten kunnen worden ge dekt. 33e heer Rahusen komt tot het besluit, dat het pand voldoende moet rijn, om. daaruit te dekken lo. de kosten van het grootste ongeval, dat redelijkerwijze in de onderneming is te verwachten, en 2o- de kosten van de ongevallen, die m de laatste 3 maanden, die aan de intrekking van de bevoegdheid om zelf het risico der verzekering te dragen voorafgaan, kunnen worden verwacht, waarbij heb sub 1 bedoelde ongeval buiten rekening blijft. Daarbij wordt echter opgemerkt, dat wan neer de waarde van het pand volgens de hier boven aangegeven regelen wordt bepaald, geen volstrekte zekerheid verkregen is, dat de Bank in alle denkbare gevallen voor scha de is gevrijwaard. Men vergete echter niet, dat hij geen verzekering ooit volstrekte zeker heid kan worden verkregen, dat geen schade zal worden geloopen. Daarom zal nooit do eisck mogen worden gesteld, dat het beloo- pen van schade geheel onmogelijk wordt ge maakt, maar alleen dat de kans hierop tot zuik een Hein© waarde wordt teruggebracht, dat deze kans practisch kan worden verwaar loosd. Eh aan dezen laatsten eisch wordt, naar do heer R. meent, door de boven aange geven regeling voldaan. Een tweede bijlage deelt nog mede het aan tal aan de inspecties van den arbeid bekende ongevallen van. 1890 tot en met 1899ver schillende wijzigingen worden nog voorge steld Art. 58 eerste lid, bepaalt nu dat, indien een naamlooze vennootschap of vereeniging waarop een risico, als bedoeld in, art. 53, is overgedragen, naar het oordeel van den Mi nister in gebreke is haar uit deze wet voort vloeiende verplichting na te komen, op het door den Minister te bepalen tijdstip«,vervalt do ingevolge art. 53 verleende bevoegdheid der werkgevers, wien was toegestaan het in genoemd artikel bedoelde risico op de ven nootschap of vereoniging over te dragen. Voorts wordt bepaaldDe vorderingen, ingevolge art. 55, .alsmede die, welke do Rijles-verzekeringsbank, na toepassing van 't bepaalde in. liet vijfde lid van art. 58, nog op een naamlooze vennootschap of veroeni- gfng mocht hebben, worden voor zoover de Bank die niet mocht hebben kunnen innen, door don Staat aan kaar voldaan. Aan den Raad van Toezicht, alsmede aan een plaatselijke commissie kan door de Kroon een secretaris, zoo noodig bezoldigd, worden toegevoegd. Voor brieven en verdere ©tukken, welke den dienst der Rijksverzekeringsbank betref fen, wordt vrijstelling van port verleend. Koninklijke steun, H.M. de Koningin "Weduwe heeft een gift van f 200 beschikbaar gesteld voor het bouw fonds van Sanatorium voor weinig vermogende Nederlandsche longlijders te Davos, Voorzorgen. Ten einde zooveel mogelijk tegen inklim ming van het gebouw der Tweede Kamer te waken, zijn ijzeren hekken met scherpe punten geplaatst op den muur langs de binnenplaats aan het Hofsingel en op het platdak van de woning bij de pomp aan den hoek van het zegelkantoor. Het hospitaalschip. Het hospitaal-kerkschip De Hoop heeft wederom zee gekozen. Van 24 Aug. tot 11 Sept. valt niets bijzonder te melden. De vloot gaat langzamerhand om de Zuid, zoodat de volgende haven voor D e H o o p Grimsby zal zijn op 23 dezer. De laatste dagen van Augustus had men tot 55" en 56° N.B. nog al ruw weder, met wind uit het Noorden. Van begin September tot 11 dezer had men goed weer en wehiig wind. Aan boord van het schip was alles wel. Ken stoomtrawler vergaan. Uit IJmuiden schrijft men van 13 dezer De stoomtrawler Minna is gisteren 'op zee gezonken. Dit is de tweede stoomtrawler van de lJmuider vloot, welke-vergaan is. De G r e t a bleef met man en muis in de sneeuwstormen van dezen winterde Minna heeft zich vermoedelijk lek geslooten op een wrak. Het volk kon zich gelukkig redden. Het merkwaardige van het geval is, dat beide booten van eenzelfde Duitsche reederij gehuurd waren door den heer Planteydt te IJmuiden. Behalve de gewone verzekering, door de reedery in Geestemunde, had ook de huurder eene assurantie op de booten gesloten. Eigenaardig is het dat in de laatste jaren geen enkele van de meestal zeer oude En- gelsche kotters van hier vergaan is en daar entegen eenige groote sloepen en twee ijzeren stoomtrawlers wèl. De kotters hebben dus hun naam als goede zeeschepen wel gehand haafd. Ontploffing. Bjj het aansteken van een petroleummotor in de steenfabriek van de firma H, Morsel te Borne, ontstond gistermorgen een hevige ontploffing, welke het gebouw in een oogen- blik in lichterlaaie zette. De stoker Hansen bekwam zware brandwonden aan de handen, terwijl zyn haar en baard werden ge schroeid. Het machinegebouw is afgebraud. Alles was verzekerd. Bloedvergifl iging. De vrouw van een landbouwer nabij Koe wacht, die dezer dagen hare varkeus voederde, kwetste een harer vingers aan den emmer, waarmede zij de dieren van eten voorzag, doordat een der varkens den kop tegen den emmer stiet. Enkele uren later zette de vinger zoodanig op, dat de geneesheer, wiens hulp inmiddels ingeroepen was, het afzetten van den vinger noodzakelijk achttenu reeds is ook de hand geamputeerd en men vreest zelfs dat de geheele arm afgezet zal moeten worden. Men denkt dat bloedvergiftiging de oorzaak is. Onthouding als zoenoffer. "VVij lezen in j>Het Volk" Men zal zich de noodlottige gevolgen herinneren, welke het springen van een bom ol granaat onder de vletterlieden aan Den Helder heeft teweeg gebracht, als ook het kort daarop gevolgde ongeluk, dat een vletter- man aldaar, die met zijne kameraden in zee wa«, door den bliksem werd doodgeslagen. Die ramp schijnt een diepen indruk op die anders soms ruwe mannen te hebben ge maakt, want olie vletterlieden en haring trekkers hebben dadelijk de plechtige belofte afgelegd, dat zij geen sterken drank meer zullen drinken, en sedert drinken zij, bij hun moeilijk en gevaarlijk werk, niets dan koffie of chokolade, die voor hen in hetzelfde perceel wordt gereed gemaakt, waar zij zich vroeger van sterken drank vooi zagen. Ken crisis. Te midden van den roes der tentoonstel ling is in. een zeer nijver deel van Frankrijk een ernstige crisis uitgebroken. In Roubaix en Tourcoing zijn tal van slachtoffers geval len door een woeste speculatie in wol. In twee maanden vielen de prijzen van 6.75 frs. tot 4.75. Daar de daling nog aanhield, "beslo ten de Kamers van Koophandel in "beide plaatsen onlangs geen prijzen moor openbaar te maken, maar liet lekte uit dat zelfs tob 3.75 frs. wa© verkocht. Ten slotte konden vele koopers niet meer ontvangen of bet ver schil aanzuiveren en moesten 20 firma'© haar betalingen staken, o. p. bet Comploir dïïSs- compte du Nord, welks directeur zelfmoord pleegde. Men schat do verliezen der speculan ten, bij een voorraad van 60,000 tonnen, op 90 millioen francs, maar vo~ trouwt dat bij de vereffening toch nog 70 millioen zullen te recht komen. Aanleiding tot de speculatie werd gegeven door de berichten -die in het begin van het jaar uit Australië kwamen omtrent de groote sterfte onder de schapen wegens de langdu rige droogte. Zij werd bevorderd door de klei ne stortingen, waarmee het vereffenkantoor te Roubaix genoegen neemt tot dekking van do verschillen. Daardoor is Roubaix wel het middelpunt geworden van den wolkandel in Frankrijk, maar de speculatie werd er tevens zóó door aangewakkerd dat do vrees voor een crisis toenam en er in de Fransch© Ksu- mer vóór zij in Juni uiteenging, een interpel latie over werd gehouden. Men speelde met filières, als eenheid, dat is een hoeveelheid van 5 ton of 5000 kilo wol, en had voor elke eenheid slechts 1000 frs., dus 20 centime© per kilo te storten. De affaires liepen eerst enkel over een bepaald© wolsoort uit Argentinië, maar strékten zich later, om den fcrmg rui mer te maken, ook over andere soorcen, van wol en die uit ander© landen uit, met allerlei premies enz. om tot eenheid van berekening te komen. Als middel om de speculatie te temperen, werd de storting tot 2000 frs. per filière verhoogdthans heeft men haar te laat op 3.0,000 frs. bepaald, om aan bet ergste spel een eind te maken. De Bank van Frankrijk heeft, om groote rampen te voor komen, krachtige hulp verleend, zoodat de crisis nu geacht wordt voorbij to rijn, maar de gevolgen zullen in het uiterste Noord westen van Frankrijk, ook in Rijsel en om etreken, nog lang gevoeld worden. Als altijd is er ook enorme winst door anderen ge maakt, mot name door de importeurs van Australische wol die voor hun waar ongekend hooge prijzen konden bedingen. Amerikaansche steenkolen. Volgens dCentral News" is een proef aan de South Metropoütan-gasfabriek te Londen met 3700 tonnen Amerikaansche kolen ge nomen, uitstekend uitgevallen. Wel kwamen de kolen, die 27 sh. per ton kosten, iets duurder dan de Engelsch (Durham) die de fabriek gebruikte, maar zij leverden veel beter gas, en kwamen daardoor goedkooper uit. De proeven worden dan ook voortgezet en als zij slagen, zal de fabriek voortaan zich grootendeels uit Amerika van de noo dige kolen voorzien. JDe dikke Pauline. 33e dikke Pauline laat rich tegenwoordig óók al door een automobiel voorttrekken. De „dikke Pauline" is d© volksnaam van den gevangenwagen te Berlijn, ook wel „Vlie gende Hollander" genaamd. („Hbl")

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5